Περιλαίμια και λουριά


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Ειχα διαβασει καποια προβληματα που δημιουργει το στιθολουρο,αλλα δεν θυμαμαι που ειναι.Εψαξα λιγο αλλα δεν το βρηκα :(.ROTTIEEEEEEEEE
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το στηθολουρο, εάν δεν το φορέσουμε σωστά στο ζώο, μπορεί να προκαλέσει πίεση στο θώρακα (πρέπει να εφαρμόζει στο σώμα του ζώου, χωρίς να το πιέζει) και πρόβλημα στις μασχάλες λόγω τριβής.

Συζητήσεις σχετικά με το θεμα θα βρείτε εάν πάτε πάνω και δεξιά στην κεντρική σελίδα του φόρουμ και βάλετε την λέξη -κλειδί «στηθόλουρο» στο “Search;)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Για τα γαλλικα θεωρω οτι το καλυτερο ειναι το στηθολουρο!

Εμεις εχουμε πια μεγαλη γκαμα- ολα τα χρωματα και σχεδια.
Απο Κ9 μεχρι Norweger, καμια 15αρια κομματια σιγουρα. Να εχει να αλλαζει το παιδι!;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
:-D:-D:-D:-D

και εγω θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο για τα westie αλλα και για τα μαλτεζακια!!
Απλά πρέπει μετά την βόλτα να βγαίνει γιατί μπορεί να δημιουργήσει τριχόπτωση από κάτω στο στήθος,ειδικα στα μακρυτριχα και γενικά καλο είναι να βγαίνει για να είναι πιο άνετος..

Ολα αυτά τα χρονια που χρησιμοποιώ γενικά το στηθολουρο 17.5 χρονια με έχει βολέψει αφάνταστα και έχει αποδειχτεί ότι καλύτερο ειδικά αν έχεις μικρόσωμο σκυλί..

Εμείς έχουμε 3:):)!!2 για έξοδο και ένα για μαγιό..,έτσι το λέω εγώ :Dαπλά του το φοράω για να τον έχω στην θάλασσα..:)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Προτιμω την κολαρο για ομορφια περισσοτερο

Επανήλθα. Να ξαναπώ λοιπόν ότι αυτού του είδους οι αλυσίδες είναι μόνο για ομορφιά, δεν είναι κατάλληλες για να βγαίνουν τα σκυλιά βόλτα.

Το στηθόλουρο εννοούσα κι εγώ ότι χρησιμοποιώ (αυτό που παραθέτει η ROTTIE στη δεύτερη φωτογραφία). Θεωρώ ότι εφόσον είναι το κατάλληλο μέγεθος για το ζώο και είναι φορεμένο σωστά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για τη βόλτα. Έχεις τον έλεγχο του σκυλιού κι επιπλέον το ζώο δεν πνίγεται και δεν μπερδεύεται με το λουρί του.
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Το σαμαρακι για ποιους λογους χρησιμοποιειται???:confused:
( δεν εννοω το στηθολουρο)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Έτσι όπως το βλέπω για να κουβαλάει το ζωντανό το νεράκι του ή ότι άλλο χρειαζούμενο στις βόλτες, και να καβατζώνεις τα κλειδιά του αυτοκινήτου τώρα που είναι καλοκαίρι και δεν έχουμε τσέπες :D:D:D:D
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εμείς έχουμε και τα 2 (στηθόλουρο και λουρί).

Το στηθόλουρο το φοβάμαι γιατί τα πιαστράκια είναι πλαστικά και φοβάμαι μην σπάσουν (το έχω ακούσει απο διάφορους που κυνηγούσαν το σκύλο τους μετά).
Υπάρχουν στηθόλουρα που να πιάνουν με την μεταλική μπούκλα;;
 
Last edited:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Υπάρχουν στηθόλουρα όπου πάνω από τα κλιπ ταχείας απελευθέρωσης έχουν 2 μεταλλικοούς κρίκους και το λουρί πιάνεται εκεί. Έτσι ακόμα και να ανοίξουν/κοπούν τα πλαστικά, το σκυλί παραμένει δεμένο.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Και το δικό μου έτσι είναι Noela.

Ερώτηση. Το σκυλί μπορεί να βγει από το στηθόλουρο? Είναι θέμα λάθος μεγέθους ή δε τη γλυτώνεις με τίποτα?

Γιατί ο δικός μου έχει χαμηλώσει και περνάει πάνω από το κεφάλι του.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ερώτηση. Το σκυλί μπορεί να βγει από το στηθόλουρο? Είναι θέμα λάθος μεγέθους ή δε τη γλυτώνεις με τίποτα?

Γιατί ο δικός μου έχει χαμηλώσει και περνάει πάνω από το κεφάλι του.
Ο δικός μου δεν μπορεί να βγει που να χτυπιέται χάμω! Δεν είναι και πολύ σφιχτό μη φανταστείς! Δεν τον ενοχλεί δηλαδή. Δε βγαίνει με τίποτα, άρα συμπεραίνω ότι είναι θέμα μεγέθους.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Αλεξάνδρα η Βάσω μπορείτε παρακαλώ να βάλετε μια φώτο απο το σημείο που κλείνει για να καταλάβω τι πρέπει να ψάξω. :)
 






sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Αυτό που λέει η Noela είναι αυτό εδώ:



το οποίο έχει δύο μεταλλικούς κρίκους πάνω από το πλαστικό κούμπωμα, οπότε ακόμα και αν σπάσει το πλαστικό το σκυλί εξακολουθεί να είναι δεμένο.

Εμένα αυτό με τους δύο κρίκους δε με βολεύει και χρησιμοποιώ αυτό:



το οποίο έχει ένα κρίκο μεταλλικό, ανεξάρτητο επίσης από τα πλαστικά κουμπώματα.

Μου έχει βγει πολύ γερό, ααααααν χρειαστεί κάποια στιγμή να το αλλάξω πάλι το ίδιο θα πάρω.
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Μπράβο Σοφία =D>=D>=D>

Μια χαρά εφαρμόζει του δικού μου, αλλά πρέπει να ρυθμιστεί.

Δηλαδή για να μη φεύγει πρέπει να είναι ακριβώς το μέγεθος και να μη χρειάζεται καμία ρύθμιση?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ναι είναι πολύ καλό το μπλέ!
Το δικό μου δεν έχει αυτή την ασφάλεια και γι'αυτό χρησιμοποιώ το λουρί.

Θα κοιτάξω να το βρώ!
Μερσί κορίτσια ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf