Περιλαίμια και λουριά


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Έκανα edit και έβαλα εικόνα παραπάνω..
Η αλήθεια είναι ότι όταν είναι χαλαρό βγαίνει χωρίς να το καταλάβεις.Πρέπει να είναι ακριβώς, χωρίς να πιέζει βέβαια..
 
Last edited:


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Φτου να πάρει. Του το πήρα λίιιιγο μεγαλύτερο και να τα τώρα.

Α στα κομμάτια, πάμε για καινούριο στηθόλουρο πάλι.:(
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Το ιδιο εχω και εγω, και μαλιστα μου προσφερει πολυ καλυτερο ελεγχο του σκυλιου στη βολτα παρολο που καποιοι φωστηρες μου ειχαν πει να το βγαζω βολτα με περιλαιμιο για να πνιγετε και να μην τραβαει.Ε λοιπον με το περιλαιμιο τραβαγε πολυ περισσοτερο.
Βάσω τι ερωτας κι αυτος με τα κουκουναρια.Εγω προσπαθω να της τον κοψω γιατι γεμιζει ρετσινι.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κι εγώ έχω καλύτερο έλεγχο με το στηθόλουρο. Πιάνω τον Λέων από πάνω, σας χειραποσκευή. :p
Άμα τραβάει, ένας λόγος παραπάνω να βάλεις στηθόλουρο μέχρι να μάθει. Γενικά, όλα προσαρμόζονται στο μέγεθος Αλεξάνδρα. Τώρα, αν είναι τέρμα μαζεμένο και πέφτει μεγάλο, έχεις θέμα.

Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό της Σοφίας αλλά με προβληματίζει μήπως πιέζει το στήθος.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Βάσω τι ερωτας κι αυτος με τα κουκουναρια.Εγω προσπαθω να της τον κοψω γιατι γεμιζει ρετσινι.
Χαχαχα..Άσε η δικιά μου όποτε βάλει κουκουνάρι στο στόμα της ψάχνει να βρει μέρος να κάτσει να το φάει..:mad::mad::D:D

Εγώ δεν της βάζω το στηθόλουρο γιατί τρώει από κάτω συνέχεια και δεν μπορώ να την ελέγξω..:(
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Δεν είναι τέρμα μαζεμένο. Αλλά μου έτυχε σε μια φορά που μουλάρωσε και τον τράβηξα ελαφρά, να χαμηλώσει ο σκύλος και να περάσει το περιλαίμιο πάνω από το κεφάλι του. Μετά ήταν θέμα μισού δευτερολέπτου μέχρι να το βγάλει όλο. Μόνο σε αυτή την περίπτωση βγαίνει.

Και εγώ το προτιμώ σε σχέση με το κολάρο για τον παλαβιάρη μου.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
μου έτυχε σε μια φορά που μουλάρωσε και τον τράβηξα ελαφρά, να χαμηλώσει ο σκύλος και να περάσει το περιλαίμιο πάνω από το κεφάλι του
Μηπως το εχεις πολυ χαλαρο;Εγω και να το τραβηξω οταν εχει κλεισει δεν βγαινει με τιποτα.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό της Σοφίας αλλά με προβληματίζει μήπως πιέζει το στήθος.
Δε νομίζω. Ειδικά στο συγκεκριμένο η λωρίδα που ακουμπάει στο στήθος είναι σαν μαξιλαράκι.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Μωρέ σωστά το ρυθμίζω, απλά φοβάμαι ότι χαλαρώνει μόνο του κατά τη διάρκεια της βόλτας :rolleyes:
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Η Ινώ φοράει πνιχτάκι.Δυστιχώς και επειδή μου έχει πάρει το αέρα χρόνια τώρα, τα παραπάνω έχουν αποτύχει, βέβαια λόγο χώρου και έλειψης χρόνου δεν πολύ πάει βόλτα.Τώρα με το κουτάβι θα βγαζουμε και αυτή.
2-3 φορές με το λουρί και το στηθόλουρο με τράβιξε τόσο που έφαγα τα μούτρα μου ! :D Έπεσα πάνω σε σταθμευμένο αυτοκοκήνιτο, παραλίγω να πέσω πάνω σε κολώνα κ.τ.π. Γενικά έξανα σκί επί ασφάλτου, :p.
Με το πνίχτι τραβάει πνίγεται σταματάει και τελικά μια χαρά περπατάμε δίπλα -δίπλα.Ο Ρόμελ θα προσπαθήσουμε να μάθει όσο πιο νωρίς γίνεται.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Υπαρχουν και αλλοι τροποι να σταματησει ο σκυλος να τραβαει.Πρεπει απλα να τον κανεις να κατανοησει οτι τραβηγμα=σταση, δεν παμε πουθενα.Μπορει να το μαθει ακομα και σε μια βολτα.Βεβαια οταν το σκυλι δεν βγαινει συχνα εξω το ξεχναει ή νομιζει οτι το ξεχασες εσυ, οποτε χρειαζετε υπενθυμιση.Βεβαια αυτο ειναι προσωπικη εμπειρια και καταληλοτερος να σε κατατοπισει ειναι καποιος εκπαιδευτης εδω μεσα.
(Αν δεν βγει η πανταχου παρουσα rottie να σε παραπεμψει σε καποιο topic της ενοτητας εκπαιδευση);)
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Για άλλη μια φορά ευχαριστώ .Θα χριαστώ βοήθεια στην εκπαίδευση του Ρόμελ, λογικά θα πάμε για εκπαίδευση λόγο μεγέθους και ιδιοσιγρασίας της φυλής.Για την ώρα του φοράμε ενα απλό λουράκι για να μαθαίνει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf