Περιποίηση Μαλτέζ


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ερώτηση: (την έχω ποστάρει κι αλλού αλλά τη βάζω κι εδώ). Ο Ροκ στην κορυφή του κεφαλιού του, στο σημείο ακριβώς που του έβαζα κοκκαλάκια για τα μαλλιά, έχει κάνει εκζεματάκι και κάτι σαν αποχρωματισμό του δέρματος (πανάδες ίσως). Επίσης έχει αραιώσει στο σημείο εκείνο η τρίχα του. Η γιατρός μου είπε να του κόψω τα κοκκαλάκια και να του βάζω λίγη bepanthol. Παρόμοια εμπειρία κάποιος;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το μεταλλικό τμήμα από το κοκκαλάκι ίσως ερεθισε το δέρμα του. Καλύτερα να μαζεύεις τα μαλλιά του με ένα απλό λαστιχάκι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μηπως το υλικο του προκαλει καποιο ειδος αλλεργίας? δοκιμασε να αλλάξεις υλικο. Πάρε πχ μικρά υφασμάτινα λαστιχάκια. Τα απλά λαστιχάκια σιλικόνης πώς τα αφαιρουσες?
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Σιγά σιγά ώστε να μην του τραβάω τις τριχούλες. Παρ' όλα αυτά έφευγαν μερικές. Επειδή όμως είχα δυσκολία να του βάζω λαστιχάκια-υφασμάτινα ή σιλικόνης- γιατί δεν καθόταν με τίποτα να του το φτιάξω, του έβαζα στα γρήγορα ψειράκια κλάμερ. Μάλλον αυτά τον πείραξαν γιατί κάθε φορά πάλευε να τα βγάλει και ξυνόταν.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σιγά σιγά ώστε να μην του τραβάω τις τριχούλες. Παρ' όλα αυτά έφευγαν μερικές. Επειδή όμως είχα δυσκολία να του βάζω λαστιχάκια-υφασμάτινα ή σιλικόνης- γιατί δεν καθόταν με τίποτα να του το φτιάξω, του έβαζα στα γρήγορα ψειράκια κλάμερ. Μάλλον αυτά τον πείραξαν γιατί κάθε φορά πάλευε να τα βγάλει και ξυνόταν.
Θα πάρεις καλής ποιοτητας μικρά μικρά λαστιχάκια σιλικόνης και δεν τα βγάζεις τραβόντας, αλλά με ψαλιδάκι. Φοράς, κόβεις και πετάς
Αλλά το ξαναλέω, καλής ποιότητας μικρά λαστιχάκια
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Μαλιστα. Δεν το είχα σκεφτεί καν να το κάνω έτσι. Ελπίζω να ξαναβγάλει τριχούλες σ' εκείνο το σημείο του κεφαλιού γιατί τώρα φαίνεται σαν μικρή φαλακρίτσα και στεναχωριέμαι που τον βλέπω έτσι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μαλιστα. Δεν το είχα σκεφτεί καν να το κάνω έτσι. Ελπίζω να ξαναβγάλει τριχούλες σ' εκείνο το σημείο του κεφαλιού γιατί τώρα φαίνεται σαν μικρή φαλακρίτσα και στεναχωριέμαι που τον βλέπω έτσι.
Αστο λιγο το κεφαλάκι του να "ξεκουραστει". Είναι σαν και εμας, αν εχουμε διαρκώς κοτσίδα, δεν πονάει μετά το κεφαλι μας? Οι γκέισες καραφλιάζουν κιόλας!!! Οπότε ασε να βγάλει μαλλάκι πρώτα εκει, και μετά με λαστιχάκι καλης ποιοτητας θα το κάνεις μια δυο στροφές και τέλος. Ποτε δεν τραβάμε το λαστιχο, μονο το κοβουμε και το αφαιρούμε. Και ανα δυο τρεις μέρες ασε τον και χωρις κοτσιδι να ηρεμησει το κεφαλακι του
 


bellaciao

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
8
0
από όσα μου εχει πει η κτηνίατρός μας 1-2 φορές τον μήνα ειναι αρκετό γιατί με το σαμπουάν φευγει η φυσική λιπαρότητα του τριχώματος με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πιο ευκολα δερματοπάθειες.για λαδάκι χρησιμοποιούμε αμυγδαλέλαιο από το φαρμακείο.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Αστο λιγο το κεφαλάκι του να "ξεκουραστει". Είναι σαν και εμας, αν εχουμε διαρκώς κοτσίδα, δεν πονάει μετά το κεφαλι μας? Οι γκέισες καραφλιάζουν κιόλας!!! Οπότε ασε να βγάλει μαλλάκι πρώτα εκει, και μετά με λαστιχάκι καλης ποιοτητας θα το κάνεις μια δυο στροφές και τέλος. Ποτε δεν τραβάμε το λαστιχο, μονο το κοβουμε και το αφαιρούμε. Και ανα δυο τρεις μέρες ασε τον και χωρις κοτσιδι να ηρεμησει το κεφαλακι του
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ναι, τώρα τον έχω αφήσει έτσι, εξάλλου του βάζω και bepanthol στο εκζεματάκι, αλλά ο κακομοίρης δεν βλέπει μπροστά του με όλο το μαλλί να πέφτει μες στα μάτια του!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ναι, τώρα τον έχω αφήσει έτσι, εξάλλου του βάζω και bepanthol στο εκζεματάκι, αλλά ο κακομοίρης δεν βλέπει μπροστά του με όλο το μαλλί να πέφτει μες στα μάτια του!
Μια χαρά βλέπει, μην αγχώνεσαι.... Οι μυρωδιές ειναι ο οδηγός του. Ας εξασκήσει την οσφρηση και λιγο ;)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πολλα μαλτεζακια, Γιορκακια κλπ. με μακρυ και μεταξενιο τριχωμα και κλασσικο "Top Knot" κανουν "καραφλιτσα" οταν φορανε πολυ σφυχτα τα διαφορα κοκκαλακια/λαστιχακια. Να προσεχετε πως θα τα βαλετε!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμ... δεν προσέχαμε!!! χαχαχαχα!!! Θα ξαναβγάλει μαλλάκια σ' εκείνο το σημείο βρε παιδιά;
Θα ξαναβγάλει, απλά αστο να ξεκουραστεί το δερματάκι του. Και όχι καθε μέρα ολη μερα κοκκαλάκι στο κεφάλι ε?
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
@ghelly δεν του έχω βάλει καθόλου δυο μέρες τώρα, όλη μέρα τον έχω με τη φράτζα στα μάτια, σαν emo!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@ghelly δεν του έχω βάλει καθόλου δυο μέρες τώρα, όλη μέρα τον έχω με τη φράτζα στα μάτια, σαν emo!
Μην σε αγχώνει, δεν θα πάθει απολύτως τίποτα με τη φραντζα στα μάτια. Απλά να κοιτάς για τσιμπλιτσες περισσότερες φορές τη μέρα
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Να κανω μια ερωτηση. Αν και ειμαι τελειως ασχετη απο τις συγκεκριμενες φυλες.
Liana01 γιατι δεν κοβεις λιγο τις τριχουλες για να μην πεφτουνε μεσα στα ματια του τα μαλλακια και βαζεις κοκαλακια? Φυσικα οχι μονη σου, πηγαινε το σε ειδικο groomer.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να κανω μια ερωτηση. Αν και ειμαι τελειως ασχετη απο τις συγκεκριμενες φυλες.
Liana01 γιατι δεν κοβεις λιγο τις τριχουλες για να μην πεφτουνε μεσα στα ματια του τα μαλλακια και βαζεις κοκαλακια? Φυσικα οχι μονη σου, πηγαινε το σε ειδικο groomer.
Aν κοπουν αυτες οι τριχούλες, μετά γυρνανε με φορά προς το μάτι και γινεται χειρότερο το κακο με τα δάκρυα και τις τσιμπλες.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Aν κοπουν αυτες οι τριχούλες, μετά γυρνανε με φορά προς το μάτι και γινεται χειρότερο το κακο με τα δάκρυα και τις τσιμπλες.
Οκ σε ευχαριστω για την διευκρινηση γιατι παντα το ειχα απορια :p
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και πολλους που εχω δει να τα κοβουν εκει τα μαλλακια τους λέω να το σταματησουν. Χειροτερα το κάνουν ουσιαστικα