Ποιες είναι οι υγιέστερες ράτσες μεγαλόσωμων μαστιφ σκύλων;


Status
Κλειδωμένο θέμα


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σαν να έχουμε μπερδευτεί ολότελα μου φαίνεται, αυτές τις μέρες και λέμε γενικώς ότι μας έρθει. Πιο ισοπεδωτικά [που πίστευα ότι δεν υπάρχει, ότι το'χουμε ήδη τερματίσει] να αρχίσουμε να γράφουμε, καλύτερα να αρχίσουμε να προτείνουμε, να υιοθετεί γάτες, ο κόσμος που μπαίνει και ρωτάει. Να σοβαρευτούμε μήπως λιγάκι;
https://www.dogforum.gr/community/threads/Να-το-κάνουμε-όπως-το-κάνει-η-φύση.35015/

Τα περί κλειστής γενετικής δεξαμενής που έχει χιλιοαναλυθεί. Και ως εκ του θαύματος έχει συμφωνήσει η πλειοψηφία - δεν βλέπουμε φαντάσματα.
Από πότε εξαφανίστηκαν οι κληρονομικές/γενετικές παθήσεις ξαφνικά - έχασα κάτι?
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ολα τα σκυλια μπορει να εχουν προβληματα υγειας. Ημιαιμα ή καθαροαιμα.
Τελειως λαθος επιχειρημα "παρε ημιαιμο απο το δρομο θα ειναι πιο υγιες απο το καθαροαιμο".
Μαθηματικές πιθανότητες:
Άλλο το dna σου να κουβάλαει στα σίγουρα το προβληματικό γονίδιο και άλλο να το κουβλάει "ίσως".
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αφού με ρωτάς...έχεις χάσει τελείως...την μπάλα.
Της έριξες τέτοια κλωτσιά, που εκεί στην άλλη άκρη του γηπέδου, που την έστειλες, δεν βλέπω να μπορείς να την ξαναβρείς :rolleyes:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αφού με ρωτάς...έχεις χάσει τελείως...την μπάλα.
Της έριξες τέτοια κλωτσιά, που εκεί στην άλλη άκρη του γηπέδου, που την έστειλες, δεν βλέπω να μπορείς να την ξαναβρείς :rolleyes:
Καταρχήν μάθε από που κλάνει το πεντιγκρί - ξεκινάμε απο τα βασικά.

Κατά δεύτερον καλύτερα να κλωτσάς τη μπάλα στην άλλη άκρη του γηπέδου παρά να γίνεσαι ο ίδιος μπάλα και να πέφτεις μέχρι πάτο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καταρχήν μάθε από που κλάνει το πεντιγκρί - ξεκινάμε απο τα βασικά.
Σ'ευχαριστώ πολύ, για την τόσο φιλική προτροπή! Ισως βέβαια, πρέπει πρώτα να μάθω, που είναι άραγε το κεφάλι και που ο κώλος του σκύλου. Τι λες κι εσύ; Μάλλον είναι ακόμη, πιο βασικό αυτό :unsure:

Κατά δεύτερον καλύτερα να κλωτσάς τη μπάλα στην άλλη άκρη του γηπέδου παρά να γίνεσαι ο ίδιος μπάλα και να πέφτεις μέχρι πάτο.
Ναι...τι να σου πω...ούτε αυτό μου έχει συμβεί ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη επίσης :oops:
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τα γατιά(ή οτιδήποτε άλλο) που βόσκει και αναπαράγεται ελέυθερα (με πολυυυ ανοικτή γονιδιακή δεξαμενή)δεν εμφανίζουν κληρονομικές παθήσεις μέχρι το ανώτερο ηλικιακό όριο στο οποίο επιβιώνουν και αναπαράγονται στη φύση.
Παραδείγματος χάρη:
2 στα 3 ελληνικά άγρια ελληνικά γατιά, μετά την ώριμη ηλικία των 3-5 μαστίζονται από προβλήματα στα δόντια(δηλαδή μένουν ή εντελώς φαφούτικα ή από τρομερό πονόδοντο μένουν ανικανα να τεμαχίσουν την τροφή τους, και χωρίς ανθρώπινη επέμβαση λιμοκτονούν ). Πρόκειται για κληρονομικό πρόβλημα , το οποίο δεν θα αποκλειστεί από την ''φυσική επιλογή''- καθώς μέχρι την ηλικία των 3 έχουν γεννήσει ήδη άλλα 50 γατιά.

Ναι,στατιστικά εχουν μικρότερες πιθανότητες να εμφανίσουν δυσπλασία ισχίων στο βαθμό που την εμφανίζουν οι Μειν Κουν, εδώ συμφωνούμε.

Μάθαμε μια γονιδιακή δεξαμενή για να την πουμε στους εκτροφείς , και φορέσαμε παρωπίδες σε όλα τα υπόλοιπα.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@ioanna a,
Θυμασαι πως λεγεται αυτο το κληρονομικο προβλημα που εχουν οι γατες με τα δοντια τους?
Κυρίως στο μυαλό μου εχω το feline odontoclastic resorptive lesions(forl) ή Feline Tooth Resorption (TR). Εμφανίζεται αρκετές φορές παρέα με άλλες στοματικές παθήσεις αλλά ως αιτιολογία είναι συνήθως ...''ιδιοπαθές''
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25527492
http://www.mypetsdentist.com/feline-tooth-resorption.pml
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τι εννοείς όταν λες ΔΕΝ εμφανίζουν κληρονομικές παθήσεις?
Έχω γατιά με λευχαιμία που κληρονόμησαν από την μανούλα τους
Στην στοματιτιδα αναφέρεσαι? αυτή αυτοάνοση δεν είναι?
Θα μας κράξουν...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τα γατιά(ή οτιδήποτε άλλο) που βόσκει και αναπαράγεται ελέυθερα (με πολυυυ ανοικτή γονιδιακή δεξαμενή)δεν εμφανίζουν κληρονομικές παθήσεις μέχρι το ανώτερο ηλικιακό όριο στο οποίο επιβιώνουν και αναπαράγονται στη φύση.
Παραδείγματος χάρη:
2 στα 3 ελληνικά άγρια ελληνικά γατιά, μετά την ώριμη ηλικία των 3-5 μαστίζονται από προβλήματα στα δόντια(δηλαδή μένουν ή εντελώς φαφούτικα ή από τρομερό πονόδοντο μένουν ανικανα να τεμαχίσουν την τροφή τους, και χωρίς ανθρώπινη επέμβαση λιμοκτονούν ). Πρόκειται για κληρονομικό πρόβλημα , το οποίο δεν θα αποκλειστεί από την ''φυσική επιλογή''- καθώς μέχρι την ηλικία των 3 έχουν γεννήσει ήδη άλλα 50 γατιά.

Ναι,στατιστικά εχουν μικρότερες πιθανότητες να εμφανίσουν δυσπλασία ισχίων στο βαθμό που την εμφανίζουν οι Μειν Κουν, εδώ συμφωνούμε.

Μάθαμε μια γονιδιακή δεξαμενή για να την πουμε στους εκτροφείς , και φορέσαμε παρωπίδες σε όλα τα υπόλοιπα.
Σιγουρα δεν οφειλεται στα σκουπιδια που τρωνε και στα σαπουνονερα με γρασο, λαδι αυτοκινητων και χλωρινη που πινουν;
Εγω νομιζω οτι η ιδια γατα που ζει 3 χρονια στο δρομο και χανει τα δοντια της, αν τραφει απο νεαρη ηλικια σωστα με κρεας, καθαρο νερο και ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη θα ζησει 15 χρονια και θα πεθανει με το δοντακι ασπρο ασπρο...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@ioanna a αυτό το εμφανίζουν τα οικόσιτα ή τα αδέσποτα; ή και τα 2; (μίνι φρίκη έχω φάει τώρα)
Γιατί να εξαιρεθούν τα οικόσιτα; Απλώς πρόσεχε τον μάγκα σου αν δυσανασχετεί όταν τρώει και την υγεία των ούλων του. Δεν υπάρχει αποδεδειγμένος τρόπος πρόληψης.
Τι εννοείς όταν λες ΔΕΝ εμφανίζουν κληρονομικές παθήσεις?
Έχω γατιά με λευχαιμία που κληρονόμησαν από την μανούλα τους
Στην στοματιτιδα αναφέρεσαι? αυτή αυτοάνοση δεν είναι?
Θα μας κράξουν...
Δε πολυκατάλαβα τι θες να πείς αλλα η λευχαιμία στα γατιά είναι ιογενής.
Διαφορετική διάγνωση η στοματίτιδα, άν και μερικές φορές πάνε χεράκι - χεράκι με το φορλ. Η στοματίτιδα δεν είναι μόνο αυτοάνοση
Σιγουρα δεν οφειλεται στα σκουπιδια που τρωνε και στα σαπουνονερα με γρασο, λαδι αυτοκινητων και χλωρινη που πινουν;
Εγω νομιζω οτι η ιδια γατα που ζει 3 χρονια στο δρομο και χανει τα δοντια της, αν τραφει απο νεαρη ηλικια σωστα με κρεας, καθαρο νερο και ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη θα ζησει 15 χρονια και θα πεθανει με το δοντακι ασπρο ασπρο...
Σίγουρα δεν οφείλεται στα σκουπίδια. Και είσαι πολύ τυχερός αν είχες τέτοια γάτα. Παρέθεση βέβαια: η καλύτερη τροφή για τη γατα είναι αυτή που βρίσκει μόνη της και νερό κανονικά δεν πίνει.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δεν είναι ούτε καταδίκη οτι θα το εμφανίσει η γάτα σου ούτε καταδίκη εάν το εμφανίσει, ήρεμα .
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τι εννοείς όταν λες ΔΕΝ εμφανίζουν κληρονομικές παθήσεις?
Έχω γατιά με λευχαιμία που κληρονόμησαν από την μανούλα τους
Στην στοματιτιδα αναφέρεσαι? αυτή αυτοάνοση δεν είναι?
Θα μας κράξουν...
Από κληρονομικές άλλο τίποτα, νεφρά, καρδιές, διαβήτης......

Αν πάντως εννοεί την λεμφοκυτταρική φλεγμονώδη νόσο, ναι θεωρείται αυτοάνοσο αλλά έχει να κάνει με τα γονίδια. Τώρα από συχνότητα μου φαίνονται μεγάλα τα νούμερα
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Αγαπητέ θεματοθετη, αν μιλουσες σοβαρα, πιθανότατα η απάντηση που ψάχνεις βρίσκεται στη φωτό προφίλ μου!
Όμως τέτοια σκυλιά δεν παίζουν με όλους, και δε μεγαλώνουν στα κρεβάτια. Χρειάζεται πειθαρχία...:cool:
 
  • Like
Reactions: Zodi


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Αγαπητέ θεματοθετη, αν μιλουσες σοβαρα, πιθανότατα η απάντηση που ψάχνεις βρίσκεται στη φωτό προφίλ μου!
Όμως τέτοια σκυλιά δεν παίζουν με όλους, και δε μεγαλώνουν στα κρεβάτια. Χρειάζεται πειθαρχία...:cool:
Επιτέλους οξυγόνο...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3