Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Ευχομαι και στους δυο να περασουν οι θεραπειες γρηγορα και ανωδυνα για τα σκυλουνια σας και να εχετε τα καλυτερα αποτελεσματα! Περαστικα τους!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν θεωρείς οτι υπάρχει διαφορά στην αποτελεσματικότητα? (δεν ξέρω αν υπάρχουν καταγεγραμμένα στοιχεία, αλλά πλέον έχει μαζευτεί αρκετή εμπειρία και για τα δυο φάρμακα ωστε να μπορεί κάποιος κτηνίατρος να βγάλει ένα συμπερασμα....)
Το milteforan υπαρχει επειδη το glucantime δεν ειναι πανακεια ...ουτε παντα ''δουλευει'' , ουτε ειναι καταλληλο για ολους τους σκυλους.Στο δικο μου σκυλο , το milteforan με ενα κυκλο μονο κατεβασε τον δεικτη απο 1/1600 σε 1/200.Σε αλλα σκυλια ο δεικτης δεν πεφτει τοσο.Τα ιδια συμβαινουν και με το glucantime
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το milteforan υπαρχει επειδη το glucantime δεν ειναι πανακεια ...ουτε παντα ''δουλευει'' , ουτε ειναι καταλληλο για ολους τους σκυλους.Στο δικο μου σκυλο , το milteforan με ενα κυκλο μονο κατεβασε τον δεικτη απο 1/1600 σε 1/200.Σε αλλα σκυλια ο δεικτης δεν πεφτει τοσο.Τα ιδια συμβαινουν και με το glucantime
Δεν ειπα οτι είναι πανάκεια.... απλά ρώτησα αν πλέον υπάρχουν επίσημα στοιχεία τώρα που έχει μαζευτεί εμπειρία για το μιλτεφοραν.

Επισης νομιζα (και με διορθώνετε αν κάνω λάθος) οτι το θέμα με το glucantime ήταν η τοξικότητα, όχι η αποτελεσματικότητα. Ως προς αυτό το milteforan ήταν λιγότερο τοξικό, αλλά στην αρχή υπήρχε μια αμφιβολία με την αποτελεσματικότητα του σε σχέση με το glucantime. Γι'αυτό ρωτάω αν πλέον υπάρχουν καταγραμμένα, δημοσιευμένα στοιχεια (απο έρευνες που δεν έχουν γίνει απο τις δυο εταιρίες που τα παρασκευάζουν) ή αν κάποιοι κτηνίατροι έχουν μαζέψει αρκετη πληροφορία απο μόνοι τους.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο Keagan έβγαλε καλαζαρ...πριν 3 χρόνια. Ξεκινήσαμε ενέσεις...έκανε 2 κύκλους και έφτασε 1/600...μετα από 6 μήνες ξαναέκανε άλλους 2 κύκλους και μετά έπεσε στο 1/200...
Λίγο αργότερα ανέβηκε παλι στο 1/1200...κάναμε άλλον ένα κύκλο και εκτοτε είχε μείνει σταθερο στο 1/800 για ένα μεγάλο διάστημα.
Και...ξανα πάλι ανέβηκε....:(:(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο Keagan έβγαλε καλαζαρ...πριν 3 χρόνια. Ξεκινήσαμε ενέσεις...έκανε 2 κύκλους και έφτασε 1/600...μετα από 6 μήνες ξαναέκανε άλλους 2 κύκλους και μετά έπεσε στο 1/200...
Λίγο αργότερα ανέβηκε παλι στο 1/1200...κάναμε άλλον ένα κύκλο και εκτοτε είχε μείνει σταθερο στο 1/800 για ένα μεγάλο διάστημα.
Και...ξανα πάλι ανέβηκε....:(:(
Οπότε ξεκίνησε με glucantime και θα δοκιμάσει πρωτη φορά τωρα το milteforan?

(Aρη, συγνώμη που "πειρατεύουμε" το θεμα της Ζήνας.... ίσως πρεπει να μεταφέρουμε τα περι θεραπειών σε άλλο θέμα... )
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μέχρι τωρα 1 την ημέρα...αλλά από σημερα ξεκινάμε 1,5 & 1,5...
Απο οσο ξερω εγω , η δοση ειναι:

15 mg/kg σωματικου βαρους δυο φορες την ημερα σαν μοναδικη θεραπεια ή δοσολογια εφοδου και 10 mg/kg σωματικου βαρους δυο φορες τη μερα σαν θεραπεια μακροχρονιας συντηρησης.

Για καποιο λογο που δεν θυμαμαι τωρα , η διπλη χορηγηση (πρωι-βραδυ) ακομα και σε μακροχρονια συντηρηση εχει πολυ συγκεκριμμενο λογο για την αποτελεσματικοτητα του φαρμακου στον ελεγχο του παρασιτου.

Επισης νομιζα (και με διορθώνετε αν κάνω λάθος) οτι το θέμα με το glucantime ήταν η τοξικότητα, όχι η αποτελεσματικότητα. Ως προς αυτό το milteforan ήταν λιγότερο τοξικό, αλλά στην αρχή υπήρχε μια αμφιβολία με την αποτελεσματικότητα του σε σχέση με το glucantime. Γι'αυτό ρωτάω αν πλέον υπάρχουν καταγραμμένα, δημοσιευμένα στοιχεια (απο έρευνες που δεν έχουν γίνει απο τις δυο εταιρίες που τα παρασκευάζουν) ή αν κάποιοι κτηνίατροι έχουν μαζέψει αρκετη πληροφορία απο μόνοι τους.
Δεν ειναι μονο η τοξικοτητα του glucantime ...εμφανιστηκε και ανθεκτικοτητα του παρασιτου στο φαρμακο απο την εκτεταμμενη χρηση.Πολλες ιστοριες εχω ακουσει για δυο και τρεις κυκλους ενεσεων μεχρι να πεσει ο τιτλος.

Η αποτελεσματικοτητα της θεραπειας ειναι παλι δυσκολο να αξιολογηθει ...η πτωση του τιτλου αντισωματων ειναι ''μπακαλιστικη'' και ασταθης.Αν μιλαμε για κλινικη βελτιωση , και τα δυο φαρμακα τα πανε καλα.

Realtime PCR λιγοι ιδιοκτητες/κτηνιατροι κανουν πριν και μετα τη θεραπεια ωστε να αποτυπωθει ''επιστημονικα'' η πτωση στο παρασιτικο φορτιο.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δηλαδη εσυ λες ότι δεν πρέπει να του δίνω 3 την ημέρα η ότι κακώς του έδινα μόνο 1 τόσο καιρο?
Επίσης, δεν ξέρω αν τόσα ζιλαπουρ εφ'όρου ζωης...κάνουν καλό η του πειράξουν τίποτα...
Δε ξέρω...πολύ μπερδεμενη είμαι...και στεναχωρημένη..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Άρη είμαι σίγουρη ότι η Ζήνα θα τα πάει μια χαρά!Είναι νεαρό ζώο και με τη δική σας φροντίδα θα επανέλθει πλήρως. Τα μαλλάκια της έχουν διαφορά μετά το μιλτεφοράν?

Αλήθεια αυτό με την κακοσμία μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω?Και η δικιά μου εχει αρκετή κακοσμία αλλά οι εξετάσεις της ήταν οκ. Αυτά τα δόντια εσύ τα είχες παρατηρήσει νωρίτερα?

Και επειδή, όπως μου είπες και συμφωνώ απόλυτα, οι κτηνίατροι δεν ενημερώνουν δυστυχώς σωστά-και εγώ από το φόρουμ τα έμαθα- άνοιξη μέχρι φθινόπωρο ιδιαίτερη φροντίδα με εντομοαπωθητικά, advantix κτλ και στις δύο κούκλες σου!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δηλαδη εσυ λες ότι δεν πρέπει να του δίνω 3 την ημέρα η ότι κακώς του έδινα μόνο 1 τόσο καιρο?
Επίσης, δεν ξέρω αν τόσα ζιλαπουρ εφ'όρου ζωης...κάνουν καλό η του πειράξουν τίποτα...
Δε ξέρω...πολύ μπερδεμενη είμαι...και στεναχωρημένη..
Εγω δεν λεω τι πρεπει και τι δεν πρεπει να δινεις στο σκυλο σου , απλα αναφερω τι πληροφοριες εχω μαζεψει για το καλαζαρ και τη θεραπεια του ;) (επι ενα μηνα , για ωρες ολοκληρες ασχολιομουν μονο με αυτο μιλωντας με καθηγητες Κτηνιατρικης , κτηνιατρους (Ελληνες,Ιταλους,Ισπανους) , εκτροφεις που αντιμετωπισαν περαστικα συν οτι πληροφορια εχω μαζεψει απο το ιντερνετ.

Οσο αφορα το ζυλαπουρ , απλα αναφερω ποια δοσολογια ξερω πως ειναι η προτεινομενη και μου εκανε εντυπωση το ενα χαπι τη μερα.Ενα χαπι τη μερα δινουν οι κυνηγοι για προληψη (απο οτι εχω παλι ακουσει).

Το ζυλαπουρ φαρμακο ειναι και θα κανει καποιο κακο να το παιρνει ο σκυλος δια βιου (κρυσταλλους στο ουροποιητικο κλπ).Αναλυση κοστους-ωφελειας ειναι ομως.Γενικα , σοβαρες παρενεργειες απο το ζυλαπουρ δεν εχω ακουσει .Εγω κλεινω συντομα ενα χρονο συνεχους χορηγησης ζυλαπουρ
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κοίτα, και εμένα τα πρωτα χρόνια ο σκύλος έπαιρνε 3 την ημερα, κάποια στιγμη που σταθεροποιήθηκε για ένα μεγαλο διάστημα ρώτησα τον κτηνίατρο και μου έιπε ότι μπορω να το μειώσω στο 1.
Τώρα βέβαια...ξανα στα 3. :(
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κοίτα, και εμένα τα πρωτα χρόνια ο σκύλος έπαιρνε 3 την ημερα, κάποια στιγμη που σταθεροποιήθηκε για ένα μεγαλο διάστημα ρώτησα τον κτηνίατρο και μου έιπε ότι μπορω να το μειώσω στο 1.
Τώρα βέβαια...ξανα στα 3. :(
Οχι στεναχωριες απο εσενα ...εισαι παλια καραβανα :D;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ε, αν και το περίμενα...μου ήρθε καπως...
Καμιά φορά σε πιάνει απελπισια με αυτη τη σκατο αρρώστεια...λες και δεν τελειώνει ποτε...:mad::mad:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καμιά φορά σε πιάνει απελπισια με αυτη τη σκατο αρρώστεια...λες και δεν τελειώνει ποτε...:mad::mad:
Λες να μην το σκεφτομαι ...ο δικος μου δεν ειχε χρονισει καν οταν διαγνωστηκε.:mad:

Μεχρι τωρα , με το μιλτεφοραν και τα ζυλαπουρ εχω δει εντυπωσιακη μειωση του τιτλου , αριστη κλινικη εικονα και πολυ καλες αιματολογικες/βιοχημικες παραμετρους.Αν υποτροπιασει , θα παω σε ενεσεις.

Τις προαλλες με την Tiny στον κτηνιατρο πετυχα σκυλοιδιοκτητη που ισχυριζεται πως θεραπευσε το σκυλο του απο το καλαζαρ με ομοιοπαθητικα φαρμακα.Στους συμβατικους κτηνιατρους εκανε μονο τις εξετασεις..αν καποια στιγμη δω πως οι επιστημονικες θεραπειες δεν πιανουν το σκυλακο μου , θα παω και εκει μια ''βολτα''.
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
λυπάμαι πολύ για αυτά που διαβάζω αλλά ταυτόχρονα είμαι και αισιόδοξη γιατί το παλεύετε ...σκυλίσια!:):):)
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Λες να μην το σκεφτομαι ...ο δικος μου δεν ειχε χρονισει καν οταν διαγνωστηκε.:mad:

Μεχρι τωρα , με το μιλτεφοραν και τα ζυλαπουρ εχω δει εντυπωσιακη μειωση του τιτλου , αριστη κλινικη εικονα και πολυ καλες αιματολογικες/βιοχημικες παραμετρους.Αν υποτροπιασει , θα παω σε ενεσεις.

Τις προαλλες με την Tiny στον κτηνιατρο πετυχα σκυλοιδιοκτητη που ισχυριζεται πως θεραπευσε το σκυλο του απο το καλαζαρ με ομοιοπαθητικα φαρμακα.Στους συμβατικους κτηνιατρους εκανε μονο τις εξετασεις..αν καποια στιγμη δω πως οι επιστημονικες θεραπειες δεν πιανουν το σκυλακο μου , θα παω και εκει μια ''βολτα''.
η ομοιοπαθητικη δουλευει , αλλα δεν ειναι ολοι οι ομοιοπαθητικοι καλοι , για αυτο ψαξε αρκετα
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατερινα, λυπηθηκα πολυ με την "υποτροπή". Και βλεπω με αγωνια τον δρομο που εχουμε κι εμεις μπροστα μας.