Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η και νεφροπαθεια μονο,χωρις καλαζαρ.
Παντως καλαζαρ χωρις διαροια λιγο παραξενο μου φαινεται.
Εμενα συνεχιζει να μου φαινεται σαν διαβητης,υπαρχει μια μορφη διαβητη η οποια με τις συνηθισμενες εξετασεις δεν μπορει να διαγνωστει,οταν βρω το ονομα θα σου το γραψω.
Δύο σκυλιά έχω με καλαζάρ, (ο ένας 4 χρόνια τώρα).. και διάροιες δεν έιχαν ποτε...
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ποια συμπτωματα ειχαν Κατριν?θυμησου τα ολα,εννοω πριν την διαγνωση.
Ο μικρός...που έχει καλαζαρ 4 χρόνια τώρα...δεν έιχε απολύτως κανένα σύμπτωμα...και βρέθηκε ο τίτλος 1/1600 στις εξετάσεις αίματος που κανουμε κάθε 6 μήνες..αφού όταν μου το είπε ο κτηνίατρος ήταν αδύνατον να τον πιστέψω...κανένα σύμπτωμα..μόνο να σκεφτείς ότι δύο εβδομάδες πριν τις εξετάσεις ο σκύλος βγήκε στο Μαρκόπουλο δέυτερος καλύτερος Έκθεσης...ήταν στα καλύτερά του..
Ο Τσούφι, είχε συχνοουρία, έπινε πόλύ νερό, στάματησε να εχει όρεξη και ήταν πάρα πολύ πεσμένος και συνέχεια εξαντλημένος...αυτά τα συμπτωματα τα ειχε περίπου 2 εβδομάδες..πριν κάνουμε εξετάσεις..
Διάροια όμως δεν έιχε κανένας από τους δύο...γιατι έχω τη συνήθεια και κάνω "εξέταση σκατων" συνέχεια...:)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ο Τσουφι εχει και αυτος συμπτωματα σακχαρου περισσοτερο,για κανε μια εξεταση για ζαχαρο,πεσμενος,νερο,συχνοουρια.
Το καλαζαρ εχω ακουσει μπορει να κανει εμφανιση ακομη και μετα απο 7 χρονια,αλλοι λενε εβδομαδες,παντως σε καθε χωρα εχει αλλα συμπτωματα,και προκαλειτε οχι μονο απο την σκνιπα οπως νομιζουν πολλοι,αλλα και απο κουνουπι.
Οποτε νομιζω οτι μηπως οταν γινονται εξετασεις βλεπουν οι γιατροι καλαζαρ και μενουν εκει?ενω υπαρχουν και αλλα απο πισω,γιατι οι Γερμανοι λενε οτι υπαρχουν μονο 3-4 ινστιτουτα σε ολη την Ευρωπη που κανουν αξιοπιστες εξετασεις?
Δεν ξερω τι να πω εχω μαλλον ιατροφοβια:):):)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο Τσουφι εχει και αυτος συμπτωματα σακχαρου περισσοτερο,για κανε μια εξεταση για ζαχαρο,πεσμενος,νερο,συχνοουρια.
Το καλαζαρ εχω ακουσει μπορει να κανει εμφανιση ακομη και μετα απο 7 χρονια,αλλοι λενε εβδομαδες,παντως σε καθε χωρα εχει αλλα συμπτωματα,και προκαλειτε οχι μονο απο την σκνιπα οπως νομιζουν πολλοι,αλλα και απο κουνουπι.
Οποτε νομιζω οτι μηπως οταν γινονται εξετασεις βλεπουν οι γιατροι καλαζαρ και μενουν εκει?ενω υπαρχουν και αλλα απο πισω,γιατι οι Γερμανοι λενε οτι υπαρχουν μονο 3-4 ινστιτουτα σε ολη την Ευρωπη που κανουν αξιοπιστες εξετασεις?
Δεν ξερω τι να πω εχω μαλλον ιατροφοβια:):):)
Το θεμα με τον Τσούφι ήταν ότι μόλις τελειωσε τη θεραπεία Milteforan...και άλλαξε διατροφη οι εξετασεις νεφρων βγήκαν οκ...και ο σκύλος από τη πρωτη εβδομάδα...άλλαξε 100%..
Σάκχαρο δεν έκανα..αλλά η κτηνίατρος μου...που είναι και εκτροφέας Golden, έχει και την αδελφή του Τσούφι...είναι γενικώς πολύ υστερικη και προσεχτικη με αυτα...οπότε αν υποπτευόταν ότιδήποτε θα μου έλεγε για παραπάνω εξετάσεις...
Τι να πω...ποτε δεν μπορεις να είσαι σίγουρος..εδω άνθρωποι πάνε για μία απλή εγχειρηση και δεν ξαναβγαίνουν ζωντανοί..:(
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ποια συμπτωματα ειχαν Κατριν?θυμησου τα ολα,εννοω πριν την διαγνωση.
Γιατη επιμενεις τοσο πολυ, οτι ο σκυλος δεν ειχε τα σωστα συμπτωματα???
Εχω δει στο ιατρειο που δουλεβω παρα πολλες περιπτοσεις!
Παααααρα πολυ συχνα ανακαλυπτουμε σε εξετασεις ρουτινας- σε κλινικα απολυτος ασυμπτοματικα σκυλια, υψηλο τιτλο Καλαζαρ (1/1600).
Μια αλλη φορα ο σκυλος ειχε ΕΝΑ διωγκομενο λεμφοδαγλειο (κατω απο το σιαγονη) και ΤΙΠΟΤΑ αλλο (τιτλος απιστευτος- 1/3200).
Αλλες φορες, τα σκυλια εχουν ενα μικρο σημαδακι- πληγη καπου στο σωμα- σαν μοναδικο συμπτωμα.
Βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις που κανουν μπαμ απο μακρια- με ολα τα συμπτωματα μαζεμενα- αλλα αυτες ειναι οι πιο σπανιες θα ελεγα.
Τουλαχιστον στα σκυλια που ειναι απο σπιτι και ερχονται στο ιατρειο μας.
Και σε πολλες απο αυτες τις περιπτωσεις προκεται για ανθρωπους που ειναι αξιοπιστοι και δεν κρυβουν την αληθεια- για να καλυψουν την δικια τους ανικανοτητα σαν καλοι ιδιοκτητες σκυλων (ναι, και αυτο συμβαινει πολυ συχνα).

Στα αδεσποτα, δεν το συζητω!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στις βιοχημικες που καναμε πριν λιγες μερες σε ανθρωπινο μικροβιολογικο, βρεθηκε Σάκχαρο 122.
Οι φυσιολογικες τιμες του σακχάρου στο αίμα του σκύλου είναι 80-115 mg/ 100 ml αίματος, περιπου σαν τις ανθρωπινες.

Το μοναδικο μου «παράπονο», να το πω ετσι, από την κλινικη είναι ότι ενώ πηραν αιμα, εστιασαν στο καλαζαρ και δεν κοιταξαν τα παντα, όπως κανει πχ ο οικογενειακος μας παθολόγος.

Θα επιμεινω την επομενη φορα και για εξεταση θυρεοειδή, ερλιχιωσης και οτιδήποτε άλλο μπορουν να εξετασουν, παρολο που δεν συνηθιζω να κανω υποδειξεις στους γιατρους.

Γιατι κατα βαθος πιστευω ότι αν ειχαν, βασει της λεπτομερους μακροσκοπικης εξετασης, των εργαστηριακων αποτελεσματων και των συμπτωματων, υποψια για καποια επιπροσθετη παθηση, θα κανανε και την αντιστοιχη εξεταση.
Κανανε εξαλλου αρκετες από οσο καταλαβα, απλά σε μενα γραψανε της βασικες.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Frenchi,Κοιτα τα συμπτωματα που αναφερεις,λεμφαδενες πρησμενοι,πληγες,κ.τ.λ ειναι καλαζαρ,οπως και αλλα,απο αυτα ομως η Ζηνα δεν εχει τιποτα,εκτος της τριχοπτωσης.
Αρη,υπαρχουν καποιες εξετασεις ζαχαρου ρουτινας,και εξετασεις ζαχαρου σε βαθος,γιατρος δεν ειμαι,αλλα αν οι γιατροι χρειαστηκαν τοσες εξετασεις για καλαζαρ και οπως βλεπω δεν ειναι ακομη 100%,τοτε θα ελεγα οτι πρεπει να δουν θυροειδη και ζαχαρο ξανα,οπως και νεφροπαθεια.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ουτε ο δικος μου σκυλος ειχε κανενα συμπτωμα καλαζαρ ... περα απο ενα καυκαλο στους ορχεις (δερματιτιδα) που δεν ειναι ειδικο συμπτωμα αλλα αυτο ''κινητοποιησε'' την γιατρο και το εψαξε.Ο τιτλος ηταν 1/1600.Ξεκινησα θεραπεια αμεσα και ποτε ,μεχρι σημερα, δεν ειδα συμπτωμα καλαζαρ (κλινικο ή εργαστηριακο σε νεφρα/συκωτι).Ο τιτλος πλεον ειναι στο 1/200.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σημερα το πρωι ενημερωθηκα για τον τιτλο μας. Δυστυχως είναι μεγαλο το ποσοστο, 1/1600.

Επισης χθες μας τηλεφωνησαν απο την κλινικη και η πρωτεϊνη των ουρων είναι ανεβασμενη (δεν ξερω ακριβες νουμερο) και μας εδωσαν ένα χάπι ακομα.

Τα παραπανω αποτελεσματα είναι από παλιες εξετασεις, αμεσως μετα τη διαγνωση της νοσου.

Ο καθηγητης ζητησε να ξανακανουμε εξετασεις παλι εκει και όχι στον κτηνιατρο στην Ξανθη που ειχε προτεινει στην αρχη. Είναι ανήσυχος και φαινεται.

Οπότε από βδομαδα θα ξανακανουμε εξετασεις στη Θεσσαλονίκη για να δουμε πώς ανταποκριθηκε η Ζηνα στην θεραπεια.

Μεχρι τοτε θα εχουμε κλεισει περιπου δυο εβδομαδες με milteforan.
Αυτή τη φορα θα ζητησω να γινουν ολες οι δυνατές εξετασεις, μαζι και θυρεοειδή.

Το θετικο και ελπιδοφόρο είναι ότι η διαθεση και η ενεργεια της Ζηνας εχει ανεβει κατακορυφα, πλεον ξαπλωνει μονο για υπνο και όχι λογω καταπτωσης, παιζει, παρακαλαει για βολτες, ενώ πριν την παρκαλουσα εγω και δεν ηθελε, πινει πλεον κανονικες ποσοτητες νερου, εχει μεγαλη ορεξη για φαγητο.

Πέρα από την αραιωση του τριχωματος, εξακολουθει να μην εχει κανενα φανερο (οπτικό) συμπτωμα λεϊσμανιωσης. Μονο οι εξετασεις το δειχνουν.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Χαιρομαι που πάει καλύτερα η μικρη...στο είχαμε πει ότι με το Milteforan θα δεις αλλαγη στη διάθεση αμέσως..
1/1600 είχε και ο Keagan πριν 4 χρόνια...
Οι εξετασεις θα γίνουν για να δείτε πως ανταποκρίθηκαν νεφρα στη θεραπεία? Γαιτι ο τίτλος θα αργήσει να πεσει...:):)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οι εξετασεις θα γινουν για να φανει η γενικη ανταποκριση στη θεραπεια, να δοθει μια εικονα για την κατασταση των οργανων και να αναζητηθουν πιθανα επιπροσθετα αίτια για τον χαμηλο αιματοκριτη των προηγουμενων εξετασεων.

Επισης θα αποφασιστει αν θα συνεχιστει η ιδια θεραπεια ή αν θα προχωρησουμε στις γνωστές ενεσεις, κατι που δεν το βλεπω με τα τσιμπιμενα νεφρά, βάσει των παλιων εξετασεων παντα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θα μου έκανε εντύπωση να σου πούνε για ενέσεις τόσο νωρίς...
Στον Τσούφι η κτηνίατρος μου έιπε ότι χρειάζεται τουλάχιστον 1,5 μήνα για να δείξει καλυτέρευση από θεραπεία Milteforan..
Ακόμα και ο Keagan που έκανε τις ενέσεις..πέρασαν 4 μήνες μέχρι να ξανακάνουμε επαναληπτικες για δέυτερο κύκλο ενέσεων...
Εγω πιστευω ότι θα δεις διαφορά και στα νεφρά...εφόσον ήταν από το καλαζάρ...και στον αιματοκρίτη...είχαμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.:)
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Άρη, μπαίνω στο φόρουμ μετά από τόσον καιρό και διαβάζω το ποστ σου... Περαστικά σας, όμως μη σε παίρνει από κάτω. Θα δεις ότι μια χαρά θα επανέλθει το σκυλόνι.

Και σε παρακαλώ, ηρέμησε και μην κατηγορείς τον εαυτό σου σε τίποτε. Τελικώς, πέρα από την πρόληψη το αν θα κολλήσουν καλαζάρ ή ερλιχείωση είναι και θέμα τύχης. Απλώς η μικρή παρδαλή στάθηκε άτυχη. Όμως να που τώρα όλα βαίνουν καλώς και ξέρετε τι είναι και το πολεμάτε.

Ούτε στιγμή απαισιοδοξίας, ούτε στιγμή αυτοτιμωρίας και προς Θεού, μην ξεριζώσεις τα δέντρα! Κρίμα για το παιδί σου! Τώρα κατηγορείς τα δέντρα, αν δεν ήταν αυτά θα ήταν κάτι άλλο, πίστεψέ με, είναι απλώς η κακή η τύχη. Μερικές φορές και με την καλύτερη πρόληψη κολλάνε.

Ενημέρωνέ μας για τη μικρή σου, είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. :)
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Από χθες δυσκολευομαι πολύ να δωσω τα φαρμακα στην Ζηνα.
Σκεφτηκα ότι βαρεθηκε την σκυλοκονσερβα και της εκανα ήπιο μαγειρευτο από τα αγαπημενα της αλλά και παλι εφαγε μονο λιγο. Καταφερα όμως και εχωσα μεσα στις μπουκιές το σιροπι και τα χάπια αφου τα εκανα σκονη.

Σημερα είναι ακομα πιο δυσκολα, δοκιμασα τρια φαγητα, τα ψιλομυριζει και δεν τα πλησιαζει. Απορώ τι κόλπο να σκεφτω.

Πηρα την γιατρο και ειπε ότι συχνα μετα την 10η μερα συμβαινει αυτό και ότι δεν πειραζει αν δεν παρει κανα δυο μερες τα φαρμακα.
Επισης δεν πρεπει να της βαλω το milteforan με σύριγγα στο στομα γιατι είναι πολύ δυνατο φαρμακο.

Εδώ και λιγες μερες εμφανισε και δυο μικρες πληγες στο σωμα της.
Πανω που χαρηκα που πηρε τα πανω της, επεσε αποτομα από χθες. Από το πρωι ξαπλωνει με λιγες μονο αναλαμπές. Σηκωνεται όταν χτυπαει το κουδούνι ή το τηλέφωνο και ξαναπαει στο κρεβατι στην ακρη που χτυπαει ο ηλιος.

Τι να την κανω τώρα και πού να την παω? Εξαλλου μεθαυριο πρωι την Τριτη εχουμε ραντεβου στην πανεπιστημιακη κλινικη. Η γιατρος ειπε να περιμενω μεχρι τοτε.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Α, ρε Άρη, αυτές οι στιγμές ευχόμαστε όλοι να μην έρθουν ποτέ αλλά να που αναγκαζόμαστε να τις βιώσουμε.
Είναι πολύ σκληρό να βλέπεις το φιλαράκι σου σε τέτοια κατάσταση, το έχω περάσει και σε καταλαβαίνω, αλλά να σου πω κάτι ? πρέπει να βρεις κουράγιο και να σκέφτεσαι θετικά, είμαι σίγουρος ότι κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς, προσπάθησε να μη σε πάρει από κάτω.
Από κει και πέρα, ό,τι σου πει ο κτηνίατρος, σχημάτισε στο μυαλό σου την εικόνα όπου θα είσαι παρέα με τη Ζήνα και θα παίζετε, ενώ θα μας γράφεις εδώ ότι όλα πήγαν καλά και η περιπέτεια έλαβε τέλος, όλη η ταλαιπωρία θα είναι πλέον μια δυσάρεστη ανάμνηση...:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Να σαι καλα Αντωνη. Με παιρνει από κατω ωρες ωρες.

Τελικα η γυναικα μου βρηκε τη λυση. Κονσερβα κοτοπουλου για ανθρωπους. Με το που την μυρισε η Ζηνα ηρθε μονη της.

Προσπαθω να δειχνω θετικα μπροστα στην Ζηνα και την βγαζω κάθε μερα τρεις βολτες, μεσα στο μπουφαν μου βεβαια για να μην παγωσει κι εχουμε κι άλλο προβλημα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μήπως είναι παρενέργειες απο τα φάρμακα??
Επισης, μήπως είναι πολλές οι τρεις βόλτες την ημέρα τώρα που είναι άρρωστη? Δείχνει να το φχαριστιέται?

Για τα χάπια, εγω τα δίνω σε cream cheese ή οποιοδήποτε μαλακό τυρί.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πηρα την γιατρο και ειπε ότι συχνα μετα την 10η μερα συμβαινει αυτό και ότι δεν πειραζει αν δεν παρει κανα δυο μερες τα φαρμακα.
Επισης δεν πρεπει να της βαλω το milteforan με σύριγγα στο στομα γιατι είναι πολύ δυνατο φαρμακο.
Κουραγιο Αρη ...οντως 10-14 ημερα ειναι δυσκολα (το φαρμακο εχει χτισει συγκεντρωση).

Θυμαμαι εκεινες της μερες ...ενα βραδυ ξυπνησα μεσα στη νυχτα απο τους θορυβους του δικου μου.Ειχε ξερασει σε τρια,τεσσερα σημεια μεσα στο σπιτι και καθοταν στο σκοταδι ακινητος και ''τρομοκρατημενος'':( ...ηταν για λυπηση ο κακομοιρης.

Μετα απο δυο τρεις μερες στανιαρε ομως :)

Απο οσο ξερω , αν ξερασει ή δεν παρει καποια μερα το σιροπι , απλα παρατεινεις τη θεραπεια αναλογες ημερες.Διασταυρωσε το με το γιατρο σου.

Περαστικα να ειναι ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95