Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επίσης - τώρα που το σκέφτομαι - τρομερή μπόχα που τους αρέσει είναι ο πατσάς. Μήπως να δοκιμάσεις να βάλεις λίγο βραστό ψιλοκομμένο και με λίγο ζουμί μέσα στο φαγητό για να πάρει γεύση?
Γενικά οι μπόχες που δεν αντέχουμε εμείς τους αρέσουν πολύ.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αρη ποσο μιλτεφοραν δινεις ? πρεπει να μιλαμε για σταγονες :D Ακου 2,2 κιλα ...;)

ΙΜΟ το πρωταρχικο ειναι να παιρνει το μιλτεφοραν ακομα και αν χρειαζεται να ''κρυφτει'' σε κατι που δεν επιτρεπεται απο την διαιτα των νεφρων (στη βαση οτι εφοσον η ποσοτητα του μιλτεφοραν ειναι ελαχιστη , ελαχιστη θα ειναι και η οποια λιχουδια).Δεν ειμαι κτηνιατρος αλλα ποση ζημια να κανει μια μπουκια φαγητο που αρεσει 100% στη σκυλιτσα ...?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δοκιμασα μοσχαρισιο ψαχνο και ζουμι και δεν επιασε. Το εκανα ομως πολυ light. Δοκιμασα και κιμα και παλι αποτυχια. Αλλά βρωμερό πατσά δεν δοκιμασα.

(Παντως εμενα μου αρεσουν πολυ αυτες οι "μπόχες" :D)

Απο αυριο θα ξαναδοκιμασω και θα σου πω πώς πηγε η μιξη με την σκυλοτροφη, τωρα που η Ζηνα πηρε τα πανω της.
Αλλιως θα δωσω παλι καθαρο κοτοπουλακι με ρυζι οπως σημερα.

Ευχαριστω πολυ και παλι για τις ιδεες!
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Παιδιά το "παλιό καλό παραδοσιακό" κόλπο με το γιαουρτάκι... δεν?

Βάζουμε το χαπάκι σε μία τοσοδούλικη κουταλίτσα γιαούρτι, το κάνει ένα "χλαπ, χλουπ" και όλα καλά. Εγώ στη γάτα μου που είχε πρόβλημα με το συκώτι και έπαιρνε διάφορα σιρόπια κάθε μέρα, της έκανα το ίδιο και για το σιρόπι. (ανακατεμένο με γιαούρτι και το έγλυφε όλο!)

edit: ταυτόχρονα γράψαμε! χεχε!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμεις βάζουμε τη σύριγγα στο στόμα...και μέχρι να καταλάβει τι τον χτύπησε..το έχει καταπιει το φάρμακο!!
Παίρνει χαδάκια και τρελλες αγαπουλες μετα...και είναι μία χαρά...:D:D:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αρη ποσο μιλτεφοραν δινεις ? πρεπει να μιλαμε για σταγονες :D Ακου 2,2 κιλα ...;)

ΙΜΟ το πρωταρχικο ειναι να παιρνει το μιλτεφοραν ακομα και αν χρειαζεται να ''κρυφτει'' σε κατι που δεν επιτρεπεται απο την διαιτα των νεφρων (στη βαση οτι εφοσον η ποσοτητα του μιλτεφοραν ειναι ελαχιστη , ελαχιστη θα ειναι και η οποια λιχουδια).Δεν ειμαι κτηνιατρος αλλα ποση ζημια να κανει μια μπουκια φαγητο που αρεσει 100% στη σκυλιτσα ...?
Βασιλη, η Ζηνα παιρνει 0,3ml. Μερικες σταγονες, οπως ειπες.
Συμφωνω κι εγω με ολα οσα λες.

Εμεις βάζουμε τη σύριγγα στο στόμα...και μέχρι να καταλάβει τι τον χτύπησε..το έχει καταπιει το φάρμακο!!
Η Ζηνα κλειδοστομιάζει τοσο πολύ που είναι δυσκολο. Την αμεση χορηγηση την απαγορευσε και ο γιατρος για καποιο λογο.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εμεις βάζουμε τη σύριγγα στο στόμα...και μέχρι να καταλάβει τι τον χτύπησε..το έχει καταπιει το φάρμακο!!
Παίρνει χαδάκια και τρελλες αγαπουλες μετα...και είναι μία χαρά...:D:D:D
Ναι και εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να το καταπίνει σκέτο το φάρμακο. Δεν ξέρω το λόγο.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω που ρωτησα τη κτηνιατρο μου είπε, να τον αφηνω να τρώει λίγο από το φαγητό του...μετα του βάζω τη σύριγγα στο στόμα και μετα συνεχίζει να τρώει το υπόλοιπο φαγητο...
Δεν το δίνω χωρις φαγητο, πριν και μετα...απλά, βάζω το φάρμακο όλο με τη μία..
Αν, το βάλω μέσα στο φαγητο του, δεν υπαρχει περίπτωση να φαει...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Μουφ καταβροχθίζει τα πάντα, αλλά καμιά φορά μου κάνει κόνξες με τα χαπάκια, οπότε του βάζω το χαπάκι μέσα σε λίγο φυστικοβούτυρο για το οποίο πουλάει και την ψυχή του στο διάολο!! Το κάνει μια χαψιά και μετά γλύφει και τα μουστάκια του!!:p:p:D:D:D
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Αχ φυστικοβούτυρο! Νιαρφ! Ναι και στον Κόφι αρέσει πολύ!!! Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση που η Ζήνα πρέπει να ακολουθείται και ειδική διατροφή δεν ξέρω αν ανδείκνυται...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Σε μεγαλο σκυλο ειναι ευκολο να δωσει καποιος χαπι,σε μικρο ομως?
Αρη δεν ειναι μεταξυ τους λαιμαργα,λεω δηλαδη αν ειναι η Ηρα ακριβως διπλα,και συ δινεις το χαπι σε μια φετουλα ζαμπον τυλιγμενο,δεν θα το καταπιει με την μια η Ζηνα?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ηλια, η Ζηνα ηταν ετσι κι αλλιως στριμμένη και δυσκολη στο φαγητο όταν ηταν καλα!
Μπορεις να φανταστεις τωρα τι γινεται?

Τα φαρμακα με λιγο ζαμπον τα δινω ευκολα τωρα που της ανοιξε κάπως η ορεξη.
Να της ανοιξεις το στομα με το ζορι είναι αδιανοητο, κατι που είναι πανευκολο στην Ηρα.
Αυτό που μας απασχολει τις τελευταιες μερες είναι ότι αρνειται να φαει την ειδικη τροφη διαίτης που ενδεικνυται για την κατασταση της.

Σημερα περιέλουσα παλι την τροφη με δελεαστικά μυρωδάτα ζουμιά, ανακάτεψα μεσα και λιγο μυαλο αρνισιο και ουτε που την ακουμπησε.

Αναγκαστηκα να της δωσω παλι κοτοπουλο σκετο με ρυζι, το οποιο εφαγε μετα χαράς.
Λογω της θεραπειας δεν μπορω να κανω το κολπο να την αφησω νηστικη μια δυο μερες να πεινασει και να φαει μετα τα παντα.
Ασε που και παλια που το ειχα δοκιμασει (οταν ηταν καλα) ετρωγε στο τελος ισα ισα για να συντηρειται αν δεν ηταν το φαγητο της αρεσκειας της.

Τις δυο τους τις ταϊζω την ιδια ωρα αλλά σε διαφορετικο χωρο. Δεν θελω να ξερει η μια τι τρωει η άλλη και δεν ρισκαρω την πιθανότητα να διεκδικησει η Ηρα το φαγητο της Ζηνας.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Για να πω και τα καλα, η διαρροια σταματησε και σημερα το μεσημερι που ειχε καλο καιρο την πηγα στο βουνο με την κορη μου και την Ηρα για να κανει επιτελους μια κανονικη βολτα χωρις να την εχω μεσα στο μπουφαν μου.

Ειχε αρκετη ενεργεια, καμια σχεση με τις προηγουμενες μερες, μυριζε με χαρά και περάσαμε ανηφόρες, κατηφόρες και ξυλινα χαμηλα σκαλοπατια. Επισης «σημαδεψε» το μισο δασος.

Χθες για πρωτη φορα εδώ και καιρο μπορεσε και ανεβηκε παλι στον καναπε με ένα πηδημα. Σημερα το ιδιο. Τον τελευταιο καιρο ερχοταν και μας παρακαλουσε να την ανεβασουμε εμεις.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, φαντάζομαι το φυστικοβούτυρο δεν ενδείκνυται στην περίπτωση της Ζήνας. Εδώ πάντως κυκλοφορούν ειδικές θήκες από 100% κοτόπουλο ή βοδινό για χάπια διαφόρων μεγεθών ώστε να τα τρώνε οι σκύλοι. Δυστυχώς αυτά που μου είχε δώσει η κτηνίατρος τσάμπα από δείγματα τα ξέχασα μια φορά σ' ένα ράφι διότι βιαζόμουν να πάω στη δουλειά μου το πρωί. Εννοείται ότι τα μύρισε το τρισάθλιο Μουφ και όταν έλειπα ανέβηκε στο ράφι, τα βούτυξε, τα καταβρόχθισε και μετά έσκισε και τα περιτυλίγματά τους σε μικρά-μικρά χαρτάκια και τα έγλυψε καλά!

Ορίστε και οι θήκες:

http://www.greenies.com/en_US/Products/Dogpillpockets.aspx
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σαρα, εισαι ενα αστερι! :)

Θα φτιαξω τετοια απο σκληρο ζαμπον και θα ριχνω μεσα τις σταγονες του φαρμακου.

Θα ειναι σαν εκεινα τα σοκολατακια που εχουν μεσα λικερ και που αν δεν το ξερεις πεταγεται το λικερ απο το στομα :D

Τα χαπια ειναι ευκολα. Τα πιεζεις και χανονται μεσα στο ζαμπον χωρις να χρειαζεται να κανεις τρυπα.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Θα ειναι σαν εκεινα τα σοκολατακια που εχουν μεσα λικερ και που αν δεν το ξερεις πεταγεται το λικερ απο το στομα :D
:D:D:D

Αφού το τρώει το κοτόπουλο με το ρυζάκι γιατί παιδεύεσαι?
Άντε κουράγιο, πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα. Παίρνει και Zyloric η Ζήνα?Πόσο και πως καταφέρνεις να το κόψεις??:confused:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασω, παιδευομαι με την τροφη Renal γιατι υποτιθεται είναι πιο καλη για τα νεφρα που εχουν φλεγμονη από ο,τι το κοτοπουλο. Απλά το κοτοπουλο είναι πιο ελαφρυ (λιγοτερο βλαπτικό αν θελεις) από τα άλλα κρεατα.

Η Ζηνα παιρνει Zyloric και Renitec. Το δευτερο λογω της ανεβασμενης πρωτεϊνης των ουρων και για να καταπολεμηθει η σπειραματονεφριτιδα.

Ένα τεταρτο του χαπιου Zyloric δυο φορες τη μερα και ένα πεμπτο Renitec μια φορα τη μερα.

Το Zyloric εχει σχισμη και κοβεται ευκολα στη μεση με τα χερια. Μετα παλι με τα χερια (θελει δυνατα δαχτυλα) ή καλυτερα με ένα κοφτερο μαχαιρι το ξανακοβω στη μεση. Πολύ ευκολο είναι. Αν το μαχαιρι είναι στομωμένο, τα χαπι θα ψιλοδιαλυθει σε κομματακια και σκονη.

Στο Renitec κανω το ιδιο αλλά μετα ξύνω λιγο με το μαχαιρι το ένα τεταρτο ώστε να μετατραπει σε ένα πεμπτο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το Zyloric εχει σχισμη και κοβεται ευκολα στη μεση με τα χερια. Μετα παλι με τα χερια (θελει δυνατα δαχτυλα) ή καλυτερα με ένα κοφτερο μαχαιρι το ξανακοβω στη μεση. Πολύ ευκολο είναι. Αν το μαχαιρι είναι στομωμένο, τα χαπι θα ψιλοδιαλυθει σε κομματακια και σκονη.

Στο Renitec κανω το ιδιο αλλά μετα ξύνω λιγο με το μαχαιρι το ένα τεταρτο ώστε να μετατραπει σε ένα πεμπτο.
Εφοσον πας για μακροχρονια χορηγηση χαπιων , ριξε μια ματια στα παρακατω μπας και σε βοηθησουν :
κοφτης χαπιων
τριφτης χαπιων

Υπαρχουν παρομοια και σε φαρμακεια ...:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω πολυ για τα λινκ Βασιλη. Πολυ χρησιμα.
Αν και εχω μαθει και το κανω ταχυτατα και με ακριβεια.

Το τριψιμο ειναι ευκολο με πατημα με ενα κουταλι. Το κανει σκονη αμεσως. Ακομα καλυτερα μεσα σε ενα μικρο γουδί.