Πού πηγαίνουν οι μικροί μας φίλοι μετά θάνατον ;


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
ΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΟΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ!!!! ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΗ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΕ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ
Πόσο δίκιο έχεις... Προχθές ψαχούλευα τη κοιλιά της Κάρλας (σκύλος είναι η Κάρλα) και σοκαρίστηκα. Έχει τον αριθμό του θηρίου στο δεξί μπούτι από τη μέσα πλευρά. Παλιά δεν υπήρχε αυτό. Τώρα βγήκε. Επίσης τον τελευταίο καιρό αρπάζει μανίκια...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
μήπως είναι ο αριθμός δερματοστιξίας του pedigree???
τα δικά μου σκυλιά το έχουν αλλού το σφράγισμα.....για κοίτα καλύτερα.....
 


Ranja

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2010
254
0
Athens downtown
Σε σχετικές αναζητήσεις μου, επειδή έχασα πριν ενάμισι χρόνο... τέλος πάντων...

www.adcrf.org.

Site με χιλιάδες εμπειρίες επικοινωνίας από αγαπημένους που έφυγαν. Έχει και πάρα πολλά post σχετικά με ζωάκια, σκυλάκια κυρίως.
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΗ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΕ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ
και το ένστικτο που εδράζεται; σε κάποιο υλικό σημείο του σωματός του;
ο άνθρωπος δεν έχει ένστικτο;

σχετικά με τους δεινόσαυρους που δικαιως προβλημάτισαν το σούπερμαν, ήθελα να πω ότι είναι ένα ακραίο παράδειγμα που χρησιμοποίησα μόνο και μόνο επειδή όταν έχεις μια θεωρία θα πρέπει να ισχύει για τα πάντα όχι μόνο για τα παπαγαλάκια και τα σκυλάκια. Γιαυτό ρώτησα αν τα σκυλάκια και τα προβατάκια έχουν φτιαχτεί για να υπηρετούν τον άνθρωπο, τότε οι δεινόσαυροι και ειδικα τα είδη που υπήρξαν πριν την εμφάνιση του ανθρώπου ποιον υπηρετούσαν;;

Δεν θέλω να κάνω το έξυπνο αλλά με λίγα λόγια θέλω να πω ότι η θεωρία πως ο άνθρωπος είναι ο κυρίαρχος και τα ζωάκια είναι προς δικη του εξυπηρέτηση για μένα μπάζει από παντού.

Επίσης, επειδή έχει δίκιο ο Τεό ότι κανείς δεν αλλάζει παγιωμένες απόψεις ετών έτσι εύκολα, ήθελα να πω ότι απλά την άποψη μου λέω και δεν θέλω να πείσω κανένα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
το σώμα είναι η κούπα
και το πνευμα είναι το τσάι
όταν σπάει η κούπα το τσάι παραμένει τσάι.......
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
το σώμα είναι η κούπα
και το πνευμα είναι το τσάι
όταν σπάει η κούπα το τσάι παραμένει τσάι.......
Kαι για να το πούμε κι αλλιώς... ;)

Σύμφωνα με τον 1ο Νόμο Θερμοδυναμικής...

"Η ενέργεια δεν μπορεί να δημιουργηθεί από το μηδέν και δεν μπορεί να καταστραφεί, δεν χάνεται. Μπορεί να αλλάζει μόνο μορφή και τόπο, αλλά το σύνολο της ενέργειας στο Σύμπαν είναι σταθερό."
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
ναι ρε μηχανικοί με την μηχανιστική σας αντίληψη που αποπειράθηκε να μας σώσει απο τον μυστικισμό .......... και μας έμπλεξε δέκα φορές χειρότερα........

άλλο το παράδειγμα και άλλο η παρομοίωση
και
το πιο απλό σε μιά συζήτηση είναι να απορρίπτεις και να ισοπεδώνεις τα πάντα.....
τα συγχαρητήριά μου και Μέρι Κρίσις..............:lol:
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν απορρίφθηκε βρε το τσάι - μια χαρά τα λέει ο kokkonis. Το τσάι δεν εξαφανίζεται - απλώς μετατρέπεται σε κάτι άλλο...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Δεν απορρίφθηκε βρε το τσάι - μια χαρά τα λέει ο kokkonis. Το τσάι δεν εξαφανίζεται - απλώς μετατρέπεται σε κάτι άλλο...
γιατι, η σπασμενη κουπα εξαφανιζεται? αυτη κι αν συνεχιζει να ειναι μια σπασμενη κουπα, ακομη και μετα απο 5000 χρονια.
ακυρο λεμε...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
γιατι, η σπασμενη κουπα εξαφανιζεται? αυτη κι αν συνεχιζει να ειναι μια σπασμενη κουπα, ακομη και μετα απο 5000 χρονια.
ακυρο λεμε...
Σωστά... και μετά σου λέει δεν μπορεί να ανοίξει ο δρόμος γιατί βρήκαν αρχαία... Ο kokkonis φταίει...:mad:
 




sofakik

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
125
0
θεσσαλονικη
δεν μπορω να δεχτω οτι δεν υπαρχει τπτ μετα θανατον...η ψυχουλα του σιγουρα θα ειναι διπλα μας κ θα μασ αγαπαει οπωσ παντα!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
σορι αλλα δεν ειμαι και πολυ της θρησκειας στο παραδεισο οι ανθρωποι δεν πανε μονο?τι ιντερσιτι με κτελ θα παει το κοπροσκυλο
Ο παράδεισος δεν φτιάχτηκε μόνο για τους ανθρώπους. Πριν τον άνθρωπο φτιάχτηκαν τα ζώα. Και αυτά, με βάση το βιβλίο της γένεσης το πρώτο της παλιάς διαθήκης, φτιάχτηκαν από το Θεό " ψυχήν ζώσαν έχουσα". Σε αυτό συμφωνεί και ο Αριστοτέλης (ότι δηλαδή τα ζώα έχουν ψυχή ).στα "φυσικά" του ή στο "περί ψυχής" (δεν έχω διαβάσει κανένα έργο του αλλά το έχω ακούσει από άλλους αυτό). Άρα εγώ τουλάχιστον και σαν χριστιανός και σαν Έλληνας πιστεύω ότι τα σκυλιά μας και όλα τα ζώα πάνε σούμπιτα στον παράδεισο αφού είναι και εντελώς αθώα.
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Το θέμα είναι που πάει το σώμα τους. Γιατί έχουμε πολλούς που τα ρίχνουν στα σκουπίδια κακόχρονο να 'χουν
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Παλιό το θέμα, αλλά για μένα την απάντηση τη δίνει το φάντασμα της αδερφής από το Haunting of Hill House. Τουλάχιστον εμένα με παρηγορεί.

And the rest is confetti :( . Από τις πιο συγκινητικές σκηνές σειράς για μένα
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3