Πού πηγαίνουν οι μικροί μας φίλοι μετά θάνατον ;


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
τελικα βαση θρησκειας πως δικαιολογητε οτι τα ζωα δεν εχουν ψυχη ? ξερεις κανεις ?
προφανώς βάση κάποιας παράλογης θρησκείας διότι εννοείται ότι έχουν ψυχή και τα ζώα, όπως εννοείται ότι όταν πεθάνουν πηγαίνει ακριβώς στο ίδιο μέρος που πηγαίνει και η δική μας. Αλλιώς ποιος ο λόγος υπαρξής τους; ποιος ο λόγος ύπαρξης του οτιδήποτε;

Υπάρχουν μόνο για να εξυπηρετούν τον άνθρωπο; και πριν υπάρξει ο άνθρωπος για ποιο λόγο υπήρχαν;

Και για να μην μιλήσω για τους σκύλους μόνο, ποιος θεωρεί άψυχα τα δελφίνια;;
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Eιναι πλασμενα για να υπηρετουν τον ανθρωπο. Το καθε ζωο, εχει εναν αυτοσκοπο επανω σε αυτον τον κοσμο.
Μια αποστολη να φερει εις περας. Ολα εχουνε λογο υπαρξης, ετσι ωστε να συμπληρωνεται το ΟΛΟΝ.
Ειναι εμψυχα οντα και οι περισσοτερες θρησκειες το αναγνωριζουν, καμια δε λεει, πιαστε πχ. τον γατο και βασανιστε τον, γιατι ολες σεβονται την καθε μορφη ζωης. Απο την αρχαια Ελλαδα και το δωδεκαθεο εως το χριστιανισμο, Θεος και Θεοι εχουνε παρει τη μορφη διαφορων ζωων, η εδωσαν μηνυμα μεσω αυτων με ανθρωπινη φωνη....
Ορισμενα απο τα ζωα ειναι τοσο κοντα στον ανθρωπο και δενονται τοσο πολυ μαζι του οσο ελαχιστα ειναι η αληθεια.
Το αλογο, ο σκυλος και το δελφινι που ανεφερες ειναι πιστευω τα εξυπνοτερα στη φυση.
Δεν μπορει λοιπον, ολη αυτη η ενεργεια, η αγαπη, η καλοσυνη να χανεται μετα το θανατο.
 






mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Ε και; Η νοημοσύνη του είναι η ίδια με ενός παιδιού 4ων ετών (αν το γράφεις για αυτόν το λόγο). Επομένως η διαφορά είναι μεγάλη.
Συμφωνω. Εχει ομως νοημοσυνη, εστω και ενος παιδιου.
Εχουμε πει οτι τα ζωα δεν ειναι ανθρωποι.
Καποια απο αυτα ομως, ειναι τοσο κοντα μας (στο ανθρωπινο ειδος),
που μεσα απο τις υπηρεσιες τους και τη συμβιωση με εμας και σιγουρα εχουνε παρα πολλα να μας διδαξουνε.
Ακομη και μετα θανατον !
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τελικα υπαρχουν.... ολα και ζουν μαζι μας μεσα στην καρδια μας....
η μητση ( μαλτεζε 14 ετων), ο αλντο ( μαλτεζε 7 ετων), ο φρανκο( γερμανικος ποιμενικος 14 ετων), ο μπρουνο(ημιαιμος 5 ετων),ο αλντο (το πρωτο ντογκο 2,5 ετων) , ο μπρουνο( μολοσσος... 4,5 ετων)
ολα χτες τρεχανε πανω κατω... μου κανανε την καρδια κομματια........... :(
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
τελικα υπαρχουν.... ολα και ζουν μαζι μας μεσα στην καρδια μας....
η μητση ( μαλτεζε), ο αλντο ( μαλτεζε), ο φρανκο( γερμανικος ποιμενικος), ο μπρουνο(ημιαιμος),ο αλντο (το πρωτο ντογκο) , ο μπρουνο( μολοσσος...)
ολα χτες τρεχανε πανω κατω... μου κανανε την καρδια κομματια........... :(
Έμαθα για τον Μπρούνο, χθες.... Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ ρε συ... Κουράγιο... :-( :-(
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Ετσι ειναι Πετρο, το εχουμε νιωσει ολοι μας αυτο.
Αλλος πιο πολυ, αλλος πιο λιγο.
Ολων μας ομως, η καρδια εχει χτυπησει κοκκινο με αυτα τα ζωντοβολα, οπως και να το κανουμε. :)
Δεν εισαι μονος.......... ολα ειναι δρομος
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
απλα πιστευεις με τον καιρο θα ειναι πιο ευκολο...
αλλα οχι....καθε φορα ειναι " μια απο τα ιδια"................
Εχεις απόλυτο δίκιο...
Αλλά, κάθε φορά, πρέπει "να θάψουμε τους νεκρούς μας και, πάνω απ' όλα, να σώσουμε τη σημαία μας"...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Eιναι πλασμενα για να υπηρετουν τον ανθρωπο. Το καθε ζωο, εχει εναν αυτοσκοπο επανω σε αυτον τον κοσμο.
Μια αποστολη να φερει εις περας. Ολα εχουνε λογο υπαρξης, ετσι ωστε να συμπληρωνεται το ΟΛΟΝ.
Ειναι εμψυχα οντα και οι περισσοτερες θρησκειες το αναγνωριζουν, καμια δε λεει, πιαστε πχ. τον γατο και βασανιστε τον, γιατι ολες σεβονται την καθε μορφη ζωης. Απο την αρχαια Ελλαδα και το δωδεκαθεο εως το χριστιανισμο, Θεος και Θεοι εχουνε παρει τη μορφη διαφορων ζωων, η εδωσαν μηνυμα μεσω αυτων με ανθρωπινη φωνη....
Ορισμενα απο τα ζωα ειναι τοσο κοντα στον ανθρωπο και δενονται τοσο πολυ μαζι του οσο ελαχιστα ειναι η αληθεια.
Το αλογο, ο σκυλος και το δελφινι που ανεφερες ειναι πιστευω τα εξυπνοτερα στη φυση.
Δεν μπορει λοιπον, ολη αυτη η ενεργεια, η αγαπη, η καλοσυνη να χανεται μετα το θανατο.
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός απο το ότι είναι πλασμένα για να υπηρετούν τον άνθρωπο. Δεν θεωρώ οτι τα ζώα είναι πλασμένα γιαυτό. Εμείς έχουμε προσπαθήσει και το έχουμε καταφέρει αυτό εν μέρει να μας υπηρετούν και κάποια είναι πιο δεκτικά από άλλα.
 
  • Like
Reactions: DORIS


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δεν ξέρω για τους δικούς σας φίλους, ξέρω όμως για τη δικιά μου μεγάλη αγάπη: στην αρχή νόμιζα την έχασα για πάντα, αργότερα όμως κατάλαβα ότι δεν πήγε πουθενά. Είναι πάντα εδώ μαζί μου. :)

We have a secret, you and I, that no one else shall know
for who but I can see you lie each night in fire glow?
And who but I can reach my hand before we go to bed
and feel the living warmth of you and touch your silken head?
And only I walk woodland paths and see ahead of me
your small form racing with the wind so young again, and free.
And only I can see you swim in every brook I pass
and when I call, no one but I can see the bending grass.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Αν και δεν πιστεύω πως ενδείκνυται το μέρος για ανάλυση, θέλω απλά να τονίσω πως ως επιστήμων μεγάλωσα με μαθηματικά,φυσική, χημεία...... νόμους, αξιώματα και αρχές.

Εν τέλει και μετά από ενασχόληση της γυναίκας μου με reiki κατέληξα στο συμπέρασμα πως είμαστε πολύ μικροί και "λίγοι" για να κατανοήσουμε και εξηγήσουμε το ανεξήγητο, το υπερφυσικό το παράλογο, πείτε το όπως θέλετε.

Σας μιλάω ως πρώην δύσπιστος έως σημείου δογματισμού.

Απλά αυτά ξέρουμε και αυτά αναμασάμε.

Τελικά η γη είναι επίπεδη ?:p
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εγώ πάλι, σαν άνθρωπος που πιστεύω στο απόλυτο τίποτα (πλην του εαυτού μου) η απώλεια της Λουκίας μου μου έμαθε ότι κάποιος που αγαπάμε δε φεύγει ποτέ από τη ζωή μας παρά μόνο αν τον ξεχάσουμε.
Η δικιά μου φιλενάδα λοιπόν, δεν πήγε ποτέ πουθενά. Είναι κάθε μέρα μαζί μου! 24/7!:)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Η δικιά μου φιλενάδα λοιπόν, δεν πήγε ποτέ πουθενά. Είναι κάθε μέρα μαζί μου! 24/7!:)
Αυτη ειναι μια αποδεκτη αποψη απο εμενα οταν την εκφραζει καποιος. Ναι. Μπορει να συνεχισουν να ''ζουν'' καποια εμψυχα οντα στο μυαλο μας και στην καρδια μας. Πως? Ακομα και αν μετα τον θανατο ειναι πλεον ανυπαρκτα απο καθε αποψη, υπο μορφη συναισθηματων ή αναμνησεων ή φωτογραφιων μπορουμε να τα εχουμε καπου κοντα μας...Ωστοσο δεν υπαρχουν πλεον ως μορφες ζωης ειτε υλικης, ειτε πνευματικης.
 












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf