Πού πηγαίνουν οι μικροί μας φίλοι μετά θάνατον ;






Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
και τι παει να πει αυτο?
Ε , τι ρωτας τον ανθρωπο ...την αποψη του λεει , προφανως :)

Σε αυτα τα θεματα κανεις δεν εχει δικιο ή αδικο (εκτος και αν εχει παρε-δωσε με φαντασματα :D:D)
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ωστοσο δεν υπαρχουν πλεον ως μορφες ζωης ειτε υλικης, ειτε πνευματικης.
Τί να υπάρχουν που εδώ σε λίγο θα αρχίσω να αναρωτιέμαι αν υπάρχω και εγώ ή αν όλο αυτό είναι ένα όνειρο που διαδραματίζεται κάπως κάπου στο σύμπαν.
Εμένα το κορίτσι μου ζει στο μυαλό μου. Δεν περιμένω να το συναντήσω κάποτε σε τόπο χλοερό, δεν μπόρεσα να το αφήσω απλά ....πουφ! να εξαφανιστεί. Θα ζει λοιπόν όσο ζω εγώ μια και την σκέφτομαι κάθε μέρα ανεξαιρέτως. ;)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@Loukia καταλαβα τι θελεις να πεις. Αυτο που νιωθεις ειναι το πλεον ''φυσιολογικο''...;)
(αποψη μου)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Τί να υπάρχουν που εδώ σε λίγο θα αρχίσω να αναρωτιέμαι αν υπάρχω και εγώ ή αν όλο αυτό είναι ένα όνειρο που διαδραματίζεται κάπως κάπου στο σύμπαν.
Εμένα το κορίτσι μου ζει στο μυαλό μου. Δεν περιμένω να το συναντήσω κάποτε σε τόπο χλοερό, δεν μπόρεσα να το αφήσω απλά ....πουφ! να εξαφανιστεί. Θα ζει λοιπόν όσο ζω εγώ μια και την σκέφτομαι κάθε μέρα ανεξαιρέτως. ;)
Αυτο που νιωθεις δεν ειναι απλα μια σκεψη, ειναι η αγαπη που πηγαζει απο μεσα σου για αυτην. Και πριν και τωρα ακομα που εχει φυγει.
Αυτην την νιωθει και εκεινη και ειναι διπλα σου. Μπορει να μη το βλεπεις με γυμνο ματι, αλλα η αυρα της ειναι τριγυρω σου, οπως θα προσεξες και σε φωτογραφια που παρεθεσα.
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Ακόμα και μετά θάνατον οι σκύλοι εξακολουθούν να είναι εξαιρετικά χρήσιμοι!

Πηγαίνουν στο χώμα και μετατρέπονται σε οργανικό υλικό, το οποίο προκαλεί εδαφολογική τροποποίηση διότι εμπλουτίζει το χώμα με θρεπτικά συστατικά και το κάνει γόνιμο έτσι ώστε να μεγαλώσουν γερά και δυνατά φυτά.

Εν ολιγοις τα σκυλιά μετά θάνατον πάνε για λίπασμα, όπως βεβαίως και οι άνθρωποι.

Τα περί ψυχής, ενέργειας (ενεργεια υπάρχει όσο υπάρχει εγκεφαλική λειτουργια), παράδεισου, κόλασης, ουρί, βουνών πιλαφιού και ποταμιών από μέλι ανήκουν στην σφαίρα της (καλπαζουσας) φαντασίας. :)
Είναι άδικο μια μορφωμένη κοπέλα να σκέφτεται τόσο απόλυτα ορθολογιστικά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μα αυτή είναι η πραγματικότητα, φιλε μου grekos: Ότι πεθαίνει χάνεται.
Μόνο στο μυαλό και στην καρδιά μας ζει. :)
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Η σκέψη πατάει στα χωράφια της γνώσης.

Σκεφτόμαστε με γνώμονα την γνώση μας.

Η πιο ειλικρινής απάντηση είναι ‘δεν ξέρω’ ,τουλάχιστον όσον αφορά τον εαυτό μου, γιατί στερούμαι γνώσεις μεταθανάτιας εμπειρίας.:)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
H γνωση μας εχει γλυτωσει απο πολλων ειδων δεισιδαιμονιες που βασιλευαν και καταδυναστευαν τους ανθρωπους στο παρελθον, αλλα και καποιους κακομοιρους ανθρωπους σε καποια τριτοκοσμικα μερη σημερα. Ας μην γυρισουμε σε αυτα...
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
παν μέτρον άριστον

καλή η γνώση
αλλά να νιώθουμε ότι είναι και πεπερασμένη....
πολλές φορές και η καρδιά "ξέρει" :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το καλό είναι ότι η ουσία και η ''φύση'' της γνώσης εμπεριέχει ως βασικό στοιχείο την ίδια της την εξέλιξή ........:)
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
H γνωση μας εχει γλυτωσει απο πολλων ειδων δεισιδαιμονιες που βασιλευαν και καταδυναστευαν τους ανθρωπους στο παρελθον, αλλα και καποιους κακομοιρους ανθρωπους σε καποια τριτοκοσμικα μερη σημερα. Ας μην γυρισουμε σε αυτα...
Από το να γυρίσεις νοητικά στο επίπεδο των τριτοκοσμικών λαών όπως λες μέχρι του να πιστεύεις ότι ένα σκυλάκι ζει 15 χρόνια και ένας άνθρωπος αν είναι υγιής άλλα 70 και μετά γίνεται χώμα, λίπασμα, μηδέν κτλ είναι τεράστια η απόσταση. Εκτιμώ ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Επίσης, πρέπει να είμαστε πολύ εγωιστές για να πιστεύουμε ότι όλα τα ζώα φτιάχτηκαν για να μας υπηρετούν.
Και η ερώτηση που έθεσα ήταν απλουστατη. Ποιον εξυπηρετούσαν πριν εξελιχθεί το ανθρώπινο είδος; Ας πούμε ποιον εξυπηρετούσαν οι δεινόσαυροι;

Τα ρωτάω όλα αυτά διότι αν η απάντηση είναι κανέναν τότε για ποιο λόγο υπήρξαν; Για να πεθάνουν μετά από λίγα χρόνια και να καταλήξουν στο κένο και στο τίποτα;
 








emortal1700

New Member
22 Δεκεμβρίου 2010
2
0
www.youtube.com
To εχω σκεφτει και εγω :)
Τα ζωακια εχουν ψυχη οποτε μετα το θανατο τουσ δεν χανονται!!μονο το σωμα πεθαίνει . Εχω μελετήσει τις Γραφες .Ο Θεος ενδιαφέρεται για τους ζωα οσο και για τους ανθρωπους
Ειμαι σίγουρη οτι τα ζωα πανε σε ενα ¨καλο" μερος γιατι το μονο που κανουν στη ζωη τουσ ειναι να αγαπάνε :)
ΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΟΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ!!!! ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΗ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΕ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
ΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΟΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ!!!! ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΗ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΕ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ
Γιατί φωνάζεις εσύ???Εμείς είμαστε όλοι ήρεμοι:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΟΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ!!!! ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΗ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΕ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ


τώρα αυτό τεκμηριώνεται επειδή το γράφουν οι γραφές?
είπε ο Χριστός τέτοιο πράγμα? πού και πότε και σε ποιούς? μήπως είπε και το άλλο το να μην μπαίνουν οι γυναίκες στο ιερό της εκκλησίας?
έτσι που το λές είναι σαν να υποστηρίζεις ότι τα ζώα λειτουργούν με "τσιπάκι" ένστικτου.......
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf