Πού πηγαίνουν οι μικροί μας φίλοι μετά θάνατον ;


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Παιδιά το topic είναι και λίγο χαλαρό από τη φύση του οπότε ειρήνη υμίν (ή ημίν? δεν θειμάμε...)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά το topic είναι και λίγο χαλαρό από τη φύση του οπότε ειρήνη υμίν (ή ημίν? δεν θειμάμε...)
off-topic

Το "υμίν" = σε εσάς
Το "ημίν" = σε εμάς

Οπότε και τα δύο είναι ολόσωστα, στην περίπτωσή μας:)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
mortezes.
Δεν καταλαβες δεν ειπα οτι ειναι παλια φωτογραφια.Μου φανηκε τοσο ζωντανο το σκυλακι που εμοιαζε σαν να ειναι μια παλια ξεθωριασμενη φωτο.
Ετσι οπως το θετεις τωρα ναι, το καταλαβα.
Καλα εσυ ειδες και το χρωμα. Μπεζ... :)
Η αγαπη δε χανεται με το περας της ζωης. Και αν υπαρχει ψυχη, που δεν ανηκει στην υλη,
γιατι να μη παψει να υπαρχει και μετα απο αυτην, σε αλλη μορφη, ενεργειας η αυρας, οπως ειπε προηγουμενος συνομιλητης.
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Παιδιά το topic είναι και λίγο χαλαρό από τη φύση του οπότε ειρήνη υμίν (ή ημίν? δεν θειμάμε...)
Ψαχνοντας να βρεις το υμιν, δολοφονησες το θυμαμαι...!!!:p:p

Και on topic,

Ενας ειναι ο μεγαλος φοβος του ανθρωπου , ο φοβος του θανατου. Και απο αυτον τον φοβο πηγαζουν και οι αλλες μικροτερες και μεγαλυτερες φοβιες μας.

Στην προσπαθεια μας λοιπον να απαλυνουμε αυτα που ο μεγαλος φοβος μας προκαλει, εχουμε επινοησει παραδεισους , ζωη μετα θανατον, θεους και δαιμονες και αλλα πολλα .

Η ζωη και ο θανατος ειναι εδω, οπως πολυ σωστα καποιοι προειπαν.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Μερικές φορές βέβαια οι συμπτώσεις είναι λίγο ...spooky
Βρε κατι γινεται σας λεω.....
Πριν λιγες ημερες εδω συνφορουμιστας, χαθηκε το σκυλακι του απο ατυχημα.
Την ιδια μερα ειχα εγω γεννα, ξεγεννουσα τη σκυλα μου.
Ε το βραδυ με στελνει private μηνυμα εδω στο φορουμ, "ετσι κι ετσι ψαχνω για κουταβα ντογκα , μηπως εχεις καποια γεννα, καποιο κουταβακι". :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
την ημέρα που πέθανε ο Κίων -γεννήθηκε ο Ακίρα......και τι να κάνουμε τώρα....:p

σκυλιά πεθαίνουν και σκυλιά γεννιούνται......!:)
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ψαχνοντας να βρεις το υμιν, δολοφονησες το θυμαμαι...!!!:p:p
Επίτηδες το δολοφόνησα για ν' αλαφρύνω το κλίμα... ;)


Στην προσπαθεια μας λοιπον να απαλυνουμε αυτα που ο μεγαλος φοβος μας προκαλει, εχουμε επινοησει παραδεισους , ζωη μετα θανατον, θεους και δαιμονες και αλλα πολλα .
Εμείς δεν επινοήσαμε τίποτα - κάτι γαμάτοι marketeers την έστησαν τη δουλειά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και για να είμαστε και on forum, επί εποχής κοκκονίων (δηλαδή στην αρχαία Ελλάδα) είμαστε πιο χαλαροί με το θέμα αρκεί να είχαμε καναν οβολό για τα διόδια...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δυο μερες πριν αρρωστησει ο Ντιεγκο (πυρετο, χαλια εξετασεις αιματος κλπ) ειχα δει στον υπνο μου οτι ηταν σοβαρα αρρωστος και θα τον εχανα... ξυπνησα με κλαματα....
Μια μερα πριν δαγκωθει ειχα δει οτι μου τον ειχαν φερει μεσα στα αιματα...
Προχτες ειδα οτι πηδηξε απο το παραθυρο στο πατρικο μου (4ος οροφος) και τον κοιτουσα απο πανω να ξεψυχαει....
Ελπιζω να ειναι συμπτωσεις.... αν και ειμαι πολυ πιο προσεχτικη μαζι του τωρα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αμαλία όλα αυτά είναι στο μυαλό σου γιατί έτσι και αλλιώς υπάρχουν σαν πραγματικά ενδεχόμενα και πάντα μπορούν να συμβούν.....
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Σωστα vrmode, και να συμπληρωσω οτι δεν πηγαινες σε βουνα απο πιλαφι ουτε σε περιμεναν 50 παρθενες, ουτε σε τοπο αναψυξεως, αλλα στην υπογα, χωρις φως και με τον κερβερο να φυλαει μην ξεμυτισει κανεις.

Με αλλα λογια, ζησε την ζωη τωρα ελεγαν οι αρχαοι, γιατι μετα σε περιμενει το μαυρο σκοταδι του Αδη (κανει και ομοιοκαταληξια)...

και μετα ειδαμε το φως του Βυζαντιου.... τρομαρα μας....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αμαλία όλα αυτά είναι στο μυαλό σου γιατί έτσι και αλλιώς υπάρχουν σαν πραγματικά ενδεχόμενα και πάντα μπορούν να συμβούν.....
Πως ειναι στο μυαλο μου καλε? Ονειρα ειναι και το πρωι τα εξιστορουσα... πριν γινουν γεγονοτα...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δε μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει κάτι που δεν το βλέπουμε, εφόσον η όραση είναι η κύρια αίσθησή μας. Παράλληλα δε μπορούμε να γνωρίζουμε κι ότι δεν υπάρχει. Δε πιστεύω σε κάτι μέχρι αποδείξεως του εναντίον αλλά και το αντίθετο. Μόνο και μόνο που τόσος κόσμος σε όλον τον πλανήτη από τόσες διαφορετικές θρησκείες ασχολείται με αυτό το κάτι, κάτι παίζει. Απ' την πλευρά μου έχω να πω ότι για λίγο που "έφυγα" (μου ζήτησαν να μείνω για λίγο τι να κάνω) εκεί που πήγα είχε σκυλιά και μάλιστα 'πήρα' ένα. Είχαν πάει κι άλλοι για να πάρουν σκύλο εκεί.

Ναι, σίγουρα η ζωή σταματάει με τον θάνατο. Αν υπάρχει ψυχή όμως δεν είναι ανθρώπινο μόνο benefit. Άρα δε θα πηγαίνουν κάπου τα σκυλιά συγκεκριμένα. Αφήστε που δε μιλάμε για 3 διαστάσεις πλέον ώστε να αναρωτιόμαστε που πάν(μ)ε.
A, ρε Νατ... τι μου κάνεις.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πως ειναι στο μυαλο μου καλε? Ονειρα ειναι και το πρωι τα εξιστορουσα... πριν γινουν γεγονοτα...
Μπορεί να είχες διακρίνει -με το πίσω μέρος του μυαλού σου-ήδη κάποια συμπτώματα της αρρώστειας, στα οποία δεν είχες δώσει προσοχή.....το υποσυνείδητο καταγράφει πολλές φορές πράγματα πριν απο εμάς για μας.....:p

το δάγκωμα είναι ένας υπαρκτός κίνδυνος και είναι θέμα πιθανοτήτων του πότε και που ακριβώς θα συμβεί.....
εκεί που δαγκώθηκε ο Ντιέγκο υπήρχν πολλές πιθανότητες να γίνει....

συνήθως στα δυσάρεστα όνειρα βλέπουμε τους φόβους μας....

Σταμάτα να βλέπεις εφιάλτες......:D:)
 
Last edited:


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Δε μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει κάτι που δεν το βλέπουμε, εφόσον η όραση είναι η κύρια αίσθησή μας. Παράλληλα δε μπορούμε να γνωρίζουμε κι ότι δεν υπάρχει. Δε πιστεύω σε κάτι μέχρι αποδείξεως του εναντίον αλλά και το αντίθετο. Μόνο και μόνο που τόσος κόσμος σε όλον τον πλανήτη από τόσες διαφορετικές θρησκείες ασχολείται με αυτό το κάτι, κάτι παίζει. Απ' την πλευρά μου έχω να πω ότι για λίγο που "έφυγα" (μου ζήτησαν να μείνω για λίγο τι να κάνω) εκεί που πήγα είχε σκυλιά και μάλιστα 'πήρα' ένα. Είχαν πάει κι άλλοι για να πάρουν σκύλο εκεί.

Ναι, σίγουρα η ζωή σταματάει με τον θάνατο. Αν υπάρχει ψυχή όμως δεν είναι ανθρώπινο μόνο benefit. Άρα δε θα πηγαίνουν κάπου τα σκυλιά συγκεκριμένα. Αφήστε που δε μιλάμε για 3 διαστάσεις πλέον ώστε να αναρωτιόμαστε που πάν(μ)ε.
A, ρε Νατ... τι μου κάνεις.
Καποια πράγματα απλά δεν τα θεωρώ σύμπτωση... Το ότι "έφυγες" για λίγο (κ το πόσο χαίρομαι που ξαναγύρισες το ξέρεις - γιατί δεν ξέρω τι θα έκανα τώρα...) την επόμενη μέρα από το θάνατο της Λίζας κ ότι στο όνειρό μου εμπλεκόταν κ η νοέλα... εμένα προσωπικά δεν με άφησαν αδιάφορη, δεν το εξέλαβα απλά ως ένα όνειρο...
Τώρα που βλέπω τα πράγματα πιο καθαρά, σίγουρα αυτό το όνειρο ήταν μία προειδοποίηση (προς εσένα) κ ένα αντίο από τη Λίζα προς εμένα...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μπορεί να είχες διακρίνει -με το πίσω μέρος του μυαλού σου-ήδη κάποια συμπτώματα της αρρώστειας, στα οποία δεν είχες δώσει προσοχή.....το υποσυνείδητο καταγράφει πολλές φορές πράγματα πριν απο εμάς για μας.....:p

το δάγκωμα είναι ένας υπαρκτός κίνδυνος και είναι θέμα πιθανοτήτων του πότε και που ακριβώς θα συμβεί.....
εκεί που δαγκώθηκε ο Ντιέγκο υπήρχν πολλές πιθανότητες να γίνει....

συνήθως στα δυσάρεστα όνειρα βλέπουμε τους φόβους μας....

Πάψε να βλέπεις εφιάλτες......:D:)
Ακριβως τα ιδια θα ελεγα σε καποιον που μου περιγραφει το ονειρο του πριν λιγο καιρο! Οταν ομως το βλεπεις και συμβαινει αμεσως μετα ενω θα μπορουσε να εχει συμβει οποιαδηποτε αλλη στιγμη... δεν ηταν η πρωτη φορα που πηγαμε στο βουνο... σιγουρα δεν υπηρχε συμπτωμα... μια χαρα ηταν την προηγουμενη μερα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πολλές φορές βλέπουμε όνειρα που γρήγορα γίνονται πραγματικότητα. Σπευδουμε να δώσουμε ερμηνείες πως «κάτι παίζει».
Πόσες φορές όμως βλέπουμε όνειρα που δεν επαληθεύονται, και πολύ γρήγορα τα ξεχνάμε. Αν τα δεις όλα μαζί όμως (τα όνειρα που έγιναν αληθινά και εκείνα που δεν έγιναν) πώς αλλιώς θα το ονομασεις εκτός από «συμπτωση»;
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κι εγώ μια λακουβίτσα στην οροφή βλέπω σα να κάθεται κάτι πάνω και αν δεις απο το παράθυρο προς τα μέσα, διακρίνεται η γραμμή της.


Δυο μερες πριν αρρωστησει ο Ντιεγκο (πυρετο, χαλια εξετασεις αιματος κλπ) ειχα δει στον υπνο μου οτι ηταν σοβαρα αρρωστος και θα τον εχανα... ξυπνησα με κλαματα....
Μια μερα πριν δαγκωθει ειχα δει οτι μου τον ειχαν φερει μεσα στα αιματα...
Προχτες ειδα οτι πηδηξε απο το παραθυρο στο πατρικο μου (4ος οροφος) και τον κοιτουσα απο πανω να ξεψυχαει....
Ελπιζω να ειναι συμπτωσεις.... αν και ειμαι πολυ πιο προσεχτικη μαζι του τωρα...
Το τι βλέπουμε στον ύπνο μας μπορεί να είναι κάποιος φόβος (στη δική σου περίπτωση), επιθυμία, ανησυχία ή και τίποτα γιατί κάποιο νεύρο πιέζεται και το κέντρο στέλνει εικόνες σαλάτα όπως γεγονότα της μέρας που πέρασε με κομμάτια από σήριαλ που έβλεπες πιο πριν ... Σε πιστεύω και πολλοί θα έχουν δει αγαπημένα πρόσωπα στο ύπνο τους πριν απο κάτι σημαντικό. Μπορεί όμως να είσαι απο αυτούς τους ανθρώπους που μπορούν να δουν σημάδια -ας τα πούμε-, κάτι που διαισθάνεσαι και να συμβεί. Μου έχει τύχει κάποιες σπάνιες φορές και προηγείται μούδιασμα στα πόδια μου συνήθως :confused:, όπως μου έχει τύχει μια φορά να νομίζω ότι μυρίζω ή ακούω κάποιο αγαπημένο πρόσωπο που έχει ''κοιμηθεί''.
Όλα είναι πιθανά και τίποτα δεν μπορεί να είναι απόλυτο και μηδενιστικό. :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
xm... δεν ξερω αν υπαρχει η δεν υπαρχει...
αν υφισταται η οχι.....
παντως σημερα διαλεξα μερος με "θεα"........................
Δεν ξερω που θα παει... αν θα παει καπου..
Να θυμασαι παντα ποσο ευτυχισμενος ηταν διπλα σας....:(:(:(