Πρόβλημα με εκτροφέα


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Οπότε τι προτείνεις;
αυτο που εγραψα, να παρει τον ΚΟΕ, να δηλωσει πως εχασε το πεντιγκρι, να της βγαλουν καινουργιο, και να μην εχει καμια αλλη επαφη με τον απαταιωνα. δυστυχως ειναι η μονη λυση, γιατι ο ανθρωπος φαινεται δεν εχει και πολυ σκοπο να εξυπηρετησει τον αγοραστη του σωστα και τιμια οπως θα επρεπε.
 
  • Like
Reactions: StavTres




StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Η ερώτησή μου
Βγάλε το pedigree ξανά, πες τους οτι το έχασες, και γράψε τον εκτροφέα στα παπάρια σου. Ευχαρίστησε τον που ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ , να το καταλάβει οτι δεν μπορει να δηλώσει γέννα με το pedigree σου, και τέλος.
Νομικά δεν μπορείς να του κάνεις απολύτως τίποτα, καθώς δεν έχεις απόδειξη για τα χρήματα, ούτε για το ότι σου παρακρατεί το pedigree. Μέχρι στιγμής, μόνο αυτός μπορεί να σε πάει δικαστικώς, για συκοφαντική δυσφήμιση.
Έστω ότι προχωράω στην έκδοση νέου pedigree. Με αυτό που έχει ο εκτροφέας στα χέρια του τι γίνεται;;; Μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάπου με κάποιον τρόπο;;;
 






StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Πεντιγκρί δίνεις ; Δεν δίνω, δινω φωτό. Δώσε φωτό, φωτό δεν δίνω. Τι δίνεις ;

- έχει πεντιγκρί;
- έχεις μπόστον τεριέ;

Ο από πάνω μου φταίει, εγώ μέχρι τώρα ήμουν υπόδειγμα σοβαρότητας.
Καλά ναι!! Δεν θα πεθάνουμε κιόλας!!! Η άκρη θα βρεθεί... στο ενδιάμεσο και λίγο χιουμοράκι δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Η ερώτησή μου

Έστω ότι προχωράω στην έκδοση νέου pedigree. Με αυτό που έχει ο εκτροφέας στα χέρια του τι γίνεται;;; Μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάπου με κάποιον τρόπο;;;
Όχι δεν μπορεί να το κανει τιποτα πάνω στο pd υπάρχει ο αριθμός του τσιπ. Στην πραγματικότητα δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο σκύλος είναι στο ονομά σου. Εγώ θα τον τρόλαρα έτσι για να περάσει η ωρα μεχρι να μου ερθει το pd στα χερια μου.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μιας και γράφουμε τι θα κάναμε αν ήμασταν στην θέση σου, να γράψω και εγώ.
Εγώ λοιπόν φίλε μου επειδή με τους καλούς γίνομαι χαλί να με πατήσουν αλλά με τους πουστηδες γίνομαι πιο πουστης από αυτούς, εφόσον υπάρχει δυνατότητα επανέκδοσης του πεντιγρι, μόλις το έπαιρνα στα χέρια μου θα φρόντιζα να μάθω νομικά ποσό με παίρνει ώστε να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ και μετά θα τον έκανα ρόμπα. Θα τον εκραζα παντού. Δεν θα τον αφήνα χλωρό κλαρί.
Αυτούς αυτό τους πονάει. Και θα το έκανα γιατί κάτι τέτοιοι τύποι εφόσον τους περνάει θα το ξανακάνουν και είναι κρίμα.
Η χειρότερη τιμωρία είναι η κακή φήμη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Βγάλε το pedigree ξανά, πες τους οτι το έχασες, και γράψε τον εκτροφέα στα παπάρια σου. Ευχαρίστησε τον που ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ , να το καταλάβει οτι δεν μπορει να δηλώσει γέννα με το pedigree σου, και τέλος.
Νομικά δεν μπορείς να του κάνεις απολύτως τίποτα, καθώς δεν έχεις απόδειξη για τα χρήματα, ούτε για το ότι σου παρακρατεί το pedigree. Μέχρι στιγμής, μόνο αυτός μπορεί να σε πάει δικαστικώς, για συκοφαντική δυσφήμιση.
Πως έγινε η μεταβίβαση αφού δεν υπήρξε συναλλαγή?
Επίσης, η συναλλαγή μπορεί να αποδειχθεί και χωρίς συμφωνητικό αν υπάρχει πάντα η κατάλληλη γραπτή επικοινωνία.
 
  • Like
Reactions: StavTres


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το pedigree δεν εχει επωνυμία πάνω; Απο την στιγμή, που εχει γίνει η μεταβίβαση, δεν είναι απόδειξη συναλλαγής;
Ή αυτός ειναι κάποιος που 'χαρίζει κουτάβια";

αλλα΄και συ ρε @StavTres, σου φανηκε νορμαλ ολο αυτο;
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Το pedigree δεν εχει επωνυμία πάνω; Απο την στιγμή, που εχει γίνει η μεταβίβαση, δεν είναι απόδειξη συναλλαγής;
Ή αυτός ειναι κάποιος που 'χαρίζει κουτάβια";

αλλα΄και συ ρε @StavTres, σου φανηκε νορμαλ ολο αυτο;
Το pedigree γράφει πάντα πάνω την επωνυμία του εκτροφέα απ´ότι έμαθα εδώ. Ο ιδιοκτήτης αλλάζει μόνο στα αρχεία του ΚΟΕ. Ακόμα και τώρα που έχει γίνει η μεταβίβαση να ζητήσω επανέκδοση, πάλι το όνομα του εκτροφέα θα γράφει πάνω!!!
Αν μου φάνηκε νορμαλ;; Όχι και τόσο, αλλά σαν πρώτη επαφή με εκτροφέα και όντας άπειρη και ανίδεη απλά την πάτησα!!!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Έχετε ψάξει αν άλλαξε κάτι με τον 4711 / 2020 ;
Μήπως και η περιπόθητη ΚΥΑ είναι "κρυμένη" εκεί και δεν το έχει προσέξει κανείς ;
Δεν είμαι σίγουρος και θέτω ερώτηση προς διερεύνηση αλλά μέχρι ΚΑΔ δίνει 01.49.19.03, «Εκτροφή Σκύλων, Γατών και λοιπών Ζώων Συντροφιάς»
Δεν βρήκα κάποια ΚΥΑ κρυμμένη εκεί.
Βρήκα παραπομπή στον προηγούμενο νόμο :
"1. Η ίδρυση των δραστηριοτήτων εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του παρόντος Κεφαλαίου, υπάγεται σε διαδικασία έγκρισης, σύμφωνα με το άρθρο 7 του παρόντος, κατά τα λοιπά εφαρμοζομένου του άρθρου 6 του ν. 4039/2012 (Α΄ 15), καθώς και του ν. 604/1977"
Στο αρθρο 6 λοιπόν λέει και αυτό:
"4. Για τη χορήγηση της άδειας εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς, καθώς και άδειας εκπαιδευτή σκύλων καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του τυχόν συναρμόδιου Υπουργού οι ειδικοί όροι και οι προϋποθέσεις, που πρέπει να πληρούν οι χώροι εκτροφής, αναπαραγωγής, εμπορίας και εκπαίδευσης των ζώων συντροφιάς ως προς τις εγκαταστάσεις, τους χώρους διαμονής ή παραμονής των ζώων, τις συνθήκες ευζωίας και τον αναγκαίο εξοπλισμό ανά είδος ζώου, η αρμόδια αρχή ελέγχου, η διαδικασία ελέγχου και οι κυρώσεις, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα. "
Ο νόμος που πόσταρες ουσιαστικά λέει ότι επιταχύνει τις διαδικασίες, χωρίς να λύνει το πρόβλημα. Δλδ υποχρεώνει την υπηρεσία να σου απαντήσει εντός 50 ημερών, αλλά η υπηρεσία δεν έχει προδιαγραφές βάσει των οποίων θα εγκρίνει η θα απορρίψει.
Έτσι, είτε μπορεί (αν ο αρμόδιος υπάλληλος είναι "στμπουτσαμ") να μην απαντήσει δίνοντας έτσι έμμεση άδεια, είτε (αν ο υπάλληλος είναι nerd και ευθυνόφοβος) να σου απαντήσει επισήμως ΟΧΙ.
Ο ΚΑΔ που αναφέρεσαι προυπήρχε.
Και μην ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε σε επαγγελματική εκτροφή, το ερασιτεχνικό περιμένει σωτηρία και εκπροσώπηση από τον σύλλογο ερασιτεχνών εκτροφέων και κυνηγών πεταλούδας.

edit: τωρα είδα οτι έφτιαξες θέμα, πάω από εκεί

Πως έγινε η μεταβίβαση αφού δεν υπήρξε συναλλαγή?
Επίσης, η συναλλαγή μπορεί να αποδειχθεί και χωρίς συμφωνητικό αν υπάρχει πάντα η κατάλληλη γραπτή επικοινωνία.
Η φόρμα μεταβίβασης σκύλου του ΚΟΕ δεν αναφέρει τίποτα για χρήματα.

Το pedigree δεν εχει επωνυμία πάνω; Απο την στιγμή, που εχει γίνει η μεταβίβαση, δεν είναι απόδειξη συναλλαγής;
Ή αυτός ειναι κάποιος που 'χαρίζει κουτάβια";

αλλα΄και συ ρε @StavTres, σου φανηκε νορμαλ ολο αυτο;

Δεν είναι απόδειξη χρηματικής συναλλαγής
 
Last edited:


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Καλησπέρα σας...
Ως αρχάρια σε όλα αυτά και με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα θέλω να σας θέσω ένα ερώτημα σχετικό.
Αντίθετα με τα όσα λέει το θέμα, αν ο εκτροφέας εξ' αρχής (όντως εκτροφέας πάντα) μας πει ότι δεν δίνω pedigree στο χέρι, αλλά μόνο φωτοτυπία, έχεις ελεύθερο να πάρεις εξετάσεις φωτοτυπία και να δεις γονείς, επίσης το κουτάβι με chip κανονικά φεύγει στους 2-2,5 μήνες. Αν δεν πάρεις pedigree δεν έχεις υποχρέωση απέναντί του να στειρώσεις, το λέει ξεκάθαρα.
Αυτό σας φαίνεται σωστό; Φυσιολογικό; Θα προχωρούσατε στην αγορά του κουταβιού; (πάντα μιλώ για pet quality).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Με απλή φωτοτυπία δεν θα αγόραζα ούτε σοκολάτα.
Με επικυρωμένο αντίγραφο το ψιλο-συζητάω, εφόσον δω με τα μάτια μου το αντίγραφο να προκύπτει από το πρωτότυπο διότι ως γνωστόν το photoshop και νεκρούς ανασταίνει. Αν και ούτε αυτό μου αρέσει.
Τέτοια παραχώρηση πάντως θα έκανα μόνο αν είχα πετύχει τον απόλυτο εκτροφέα-θεό και να μην μπορώ να ζήσω χωρίς το κουτάβι του.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας...
Ως αρχάρια σε όλα αυτά και με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα θέλω να σας θέσω ένα ερώτημα σχετικό.
Αντίθετα με τα όσα λέει το θέμα, αν ο εκτροφέας εξ' αρχής (όντως εκτροφέας πάντα) μας πει ότι δεν δίνω pedigree στο χέρι, αλλά μόνο φωτοτυπία, έχεις ελεύθερο να πάρεις εξετάσεις φωτοτυπία και να δεις γονείς, επίσης το κουτάβι με chip κανονικά φεύγει στους 2-2,5 μήνες. Αν δεν πάρεις pedigree δεν έχεις υποχρέωση απέναντί του να στειρώσεις, το λέει ξεκάθαρα.
Αυτό σας φαίνεται σωστό; Φυσιολογικό; Θα προχωρούσατε στην αγορά του κουταβιού; (πάντα μιλώ για pet quality).
Φωτοτυπίες έλα να σου δώσω κι εγώ όσες θες. Με πεντιγκρί, με εξετάσεις υγείας, ακόμη και δίπλωμα αστροναύτη της ΝΑΣΑ που να γράφει το όνομά σου πάνω.

Ο δικός μου εκτροφέας, μου έδειξε απο κοντά όλες τις αυθεντικές εξετάσεις τον γεννητόρων και όταν λέω όλες εννοώ όλο τον φάκελλο από την ώρα που γεννήθηκαν και μου τις έστειλε μετά σε pdf για το δικό μου αρχείο. Επαναλαμβάνω των γεννητόρων.
Φυσικά και δεν υπήρχε λόγος για το αυθεντικό πεντικρί, το οποίο το είχα στα χέρια μου πριν πάρω ακόμη το κουτάβι.
 
  • Like
Reactions: mariunas13


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πεντιγκρι αναγράφει επάνω αριθμό ΒΕΚ και αριθμό τσιπ που αντιστοιχεί σε έναν σκύλο. Η φωτοτυπία δεν θεωρώ πως προστατεύει από κάτι τον εκτροφεα, άρα δεν ξέρω / δεν κατανοώ τον λόγο να σου δώσει φωτοτυπία.

Ακόμα και σε εκθεση μορφολογιας να πας (που λέει ο λόγος) αριθμο ΒΕΚ ζητάνε (βιβλίο εγγραφής καθαροαιμων) και τσιπ.
Εάν θες να κάνεις γέννες, φωτοτυπία ζητάνε...(νομίζω δλδ)
Άρα;;;
Τι νόημα έχει;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το πεντιγκρι αναγράφει επάνω αριθμό ΒΕΚ και αριθμό τσιπ που αντιστοιχεί σε έναν σκύλο. Η φωτοτυπία δεν θεωρώ πως προστατεύει από κάτι τον εκτροφεα, άρα δεν ξέρω / δεν κατανοώ τον λόγο να σου δώσει φωτοτυπία.

Ακόμα και σε εκθεση μορφολογιας να πας (που λέει ο λόγος) αριθμο ΒΕΚ ζητάνε (βιβλίο εγγραφής καθαροαιμων) και τσιπ.
Εάν θες να κάνεις γέννες, φωτοτυπία ζητάνε...(νομίζω δλδ)
Άρα;;;
Τι νόημα έχει;
Αν είναι μούφα το πεντιγκρί, πως μπορείς να αποδείξεις ότι στο έχει δώσει ο "εκτροφέας" και δεν το έφτιαξες μόνος σου;
Επιπρόσθετα Θα μπορούσε να μας εξηγήσει τι σημαίνει "pet quality";;
 
  • Like
Reactions: mariunas13


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διασταυρωνοντας το ΒΕΚ με τον αριθμό τσιπ που αναγράφονται πάνω στο πεντιγκρι, με τον αριθμό τσιπ του σκύλου μας.
Ένα τηλέφωνο θαρρώ είναι.

Εκτός εάν είναι καλυμμένα αυτά τα στοιχεία στην φωτοτυπία. Δεν τα ξέρεις δηλαδή.

Όσον αφορά τα show και τα pet, τα έχουμε ξαναπεί. Υπάρχουν δεκάδες αναφορές (τουλάχιστον δικές μου) στο φόρουμ και αν θυμάμαι καλά κάποια από αυτές τις αναφορές, απαντούσε και σε δική σου ερώτηση.
 
  • Love
Reactions: mariunas13


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Με απλή φωτοτυπία δεν θα αγόραζα ούτε σοκολάτα.
Με επικυρωμένο αντίγραφο το ψιλο-συζητάω, εφόσον δω με τα μάτια μου το αντίγραφο να προκύπτει από το πρωτότυπο διότι ως γνωστόν το photoshop και νεκρούς ανασταίνει. Αν και ούτε αυτό μου αρέσει.
Τέτοια παραχώρηση πάντως θα έκανα μόνο αν είχα πετύχει τον απόλυτο εκτροφέα-θεό και να μην μπορώ να ζήσω χωρίς το κουτάβι του.
Σας ευχαριστώ πολύ έχετε δίκαιο για το επικυρωμένο και το photoshop φυσικά.
Φωτοτυπίες έλα να σου δώσω κι εγώ όσες θες. Με πεντιγκρί, με εξετάσεις υγείας, ακόμη και δίπλωμα αστροναύτη της ΝΑΣΑ που να γράφει το όνομά σου πάνω.

Ο δικός μου εκτροφέας, μου έδειξε απο κοντά όλες τις αυθεντικές εξετάσεις τον γεννητόρων και όταν λέω όλες εννοώ όλο τον φάκελλο από την ώρα που γεννήθηκαν και μου τις έστειλε μετά σε pdf για το δικό μου αρχείο. Επαναλαμβάνω των γεννητόρων.
Φυσικά και δεν υπήρχε λόγος για το αυθεντικό πεντικρί, το οποίο το είχα στα χέρια μου πριν πάρω ακόμη το κουτάβι.
Καλησπέρα σας ευχαριστώ πολύ! Για τις εξετάσεις (των γεννητόρων) δεν έχει θέμα, όσο με το pedigree. Τώρα για το πλαστό αν μου δώσει αριθμό ΒΕΚ δεν εξασφαλίζω ότι το σκυλί έχει pedigree;

Το πεντιγκρι αναγράφει επάνω αριθμό ΒΕΚ και αριθμό τσιπ που αντιστοιχεί σε έναν σκύλο. Η φωτοτυπία δεν θεωρώ πως προστατεύει από κάτι τον εκτροφεα, άρα δεν ξέρω / δεν κατανοώ τον λόγο να σου δώσει φωτοτυπία.

Ακόμα και σε εκθεση μορφολογιας να πας (που λέει ο λόγος) αριθμο ΒΕΚ ζητάνε (βιβλίο εγγραφής καθαροαιμων) και τσιπ.
Εάν θες να κάνεις γέννες, φωτοτυπία ζητάνε...(νομίζω δλδ)
Άρα;;;
Τι νόημα έχει;
Καλησπέρα σας ευχαριστώ πολύ!!! Αν υπάρχει ο αριθμός ΒΕΚ και ο αριθμός του τσιπ, δεν είμαστε σίγουροι ότι το σκυλί έχει pedigree; Με βάση τον εκτροφέα για να προστατευθεί από το κάνει κάποιος γέννες ως ιδιώτης και το ξεκαθάρισε από την πρώτη επικοινωνία, μάλιστα. Εκτός και αν δοθεί με την προϋπόθεση στείρωσης και φυσικά σε άλλη τιμή.
(ειλικρινά δεν γνωρίζω και ρώτησα εδώ για να μάθω και να μην πάθω)

Αν είναι μούφα το πεντιγκρί, πως μπορείς να αποδείξεις ότι στο έχει δώσει ο "εκτροφέας" και δεν το έφτιαξες μόνος σου;
Επιπρόσθετα Θα μπορούσε να μας εξηγήσει τι σημαίνει "pet quality";;
Pet quality (όπως έχω διαβάσει, αν κάνω λάθος πείτε μου) εννοώ το σκύλο, τον οποίο θέλω απλά ως κατοικίδιο για συντροφιά. Δηλαδή δεν με ενδιαφέρουν (για το δικό μου) οι εκθέσεις (show quality) ούτε φυσικά και σε καμία περίπτωση η αναπαραγωγή.

Αν είναι μούφα το πεντιγκρί, πως μπορείς να αποδείξεις ότι στο έχει δώσει ο "εκτροφέας" και δεν το έφτιαξες μόνος σου;
Επιπρόσθετα Θα μπορούσε να μας εξηγήσει τι σημαίνει "pet quality";;
Ως άσχετη πίστευα τσεκάροντας τον αριθμό ΒΕΚ και τσιπ;

Διασταυρωνοντας το ΒΕΚ με τον αριθμό τσιπ που αναγράφονται πάνω στο πεντιγκρι, με τον αριθμό τσιπ του σκύλου μας.
Ένα τηλέφωνο θαρρώ είναι.

Εκτός εάν είναι καλυμμένα αυτά τα στοιχεία στην φωτοτυπία. Δεν τα ξέρεις δηλαδή.

Όσον αφορά τα show και τα pet, τα έχουμε ξαναπεί. Υπάρχουν δεκάδες αναφορές (τουλάχιστον δικές μου) στο φόρουμ και αν θυμάμαι καλά κάποια από αυτές τις αναφορές, απαντούσε και σε δική σου ερώτηση.
Αυτό που λέτε στην πρώτη πρόταση ναι, αυτό ήθελα να ξέρω. Δεν έχω πείρα, αλλά από όσα μου είπε από την πρώτη επικοινωνία θα τα δω κανονικά απλά δεν θέλει να τα έχω για αυτό ρώτησα πως φαίνεται στην ομάδα όλο αυτό.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι @Yorkaddict
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Νομίζω ότι πρόσφατα κουβεντιάζαμε κάτι τέτοιο . Αφορούσε την μη αναπαραγωγή. Ο εκτροφρας της δίνει το πρωτότυπο pedigree αρκεί να τη στειρώσει... κάτι τέτοιο κατάλαβα.
 
  • Love
Reactions: mariunas13


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf