Πρόσκληση... Προς τα "σιωπηλά" μέλη...


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητοί φίλοι, την ιδέα να ξεκινήσω το θέμα αυτό, την πήρα από τον Άρη…

Ποιος είναι ο Άρης? Ιδέα δεν έχω
Είναι ένας μηχανικός, απ’ ότι ξέρω, που όταν “λουφάρει” από τη δουλειά του, είτε από τις άπειρες υποχρεώσεις του, “κρύβεται” πίσω από το nickname harryf3” και γράφει στο dogforum

Τον Άρη, τον παίρνω σαν παράδειγμα του θέματος – θα μπορούσα άνετα να έχω χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο μέλος του dogforum… Και εξηγούμαι, παραθέτοντας περίληψη ενός κειμένου που είχα γράψει ένα βράδυ, αργά, τον περασμένο Ιούλιο, αφού διάβασα κάποιο άλλο θέμα και “θύμωσα” με τη στάση κάποιων “έμπειρων”, “ειδικών”, “επαγγελματιών”… Ίσως να με είχε επηρεάσει και το βραδινό …ποτό μου, αλλά ένιωσα – εκείνη τη στιγμή – ότι ήμουν “υποχρεωμένος” να εκπροσωπήσω τους άσχετους, τους νεόκοπους, τους ερασιτέχνες, τους ψαρωμένους, το “μέσο όρο”, που, επιτέλους, δεν ήταν δυνατόν να σωπαίνει πάντα μπροστά στον “κάθε” επαγγελματία, όταν μάλιστα ο επαγγελματίας δεν τεκμηριώνει τις απόψεις του…

“Τον harryf3 δεν τον έχω δει ούτε ζωγραφιστό. Άρχισα να τον διαβάζω, εδώ και αρκετό καιρό (όπως και άλλα μέλη, πολύ πριν γραφτώ, ενεργά κι εγώ, στο dogforum), με ανάμικτα συναισθήματα και εναλλασσόμενες σκέψεις. Ήταν "τρελαμένος" με τα σκυλιά και ιδιαίτερα με τη δική του σκύλα. Έκανε πολλά λάθη. Εξέφραζε σκέψεις και δράσεις του που με έβρισκαν αντίθετο, ή τουλάχιστον προβληματισμένο. Έβαζε τον εαυτό του κάτω απ' όλους και δεχόταν να συζητήσει τον ...καταιγισμό αντίθετων γνωμών. Ήταν (και είναι ακόμα) πρωταγωνιστής στον αυτοσαρκασμό (εξ ου και το κατακτημένο δικαίωμα – από όλους μας – να κρίνει δημόσια). Και προχωρούσε… Με την πάροδο του χρόνου, στην εξέλιξη των πραγμάτων, διαπίστωνα ότι μαθαίνει από τα λάθη του... Και (λαθραία) μου δινόταν η ευκαιρία να μάθω κι εγώ. Μου δινόταν η ευκαιρία να αφήσω τον εαυτό μου ελεύθερο να κάνω λάθη και να τα διορθώνω και να παίρνω θάρρος να προχωρώ στα θέματα εκπαίδευσης και διορθώσεων συμπεριφοράς του δικού μου σκυλιού (εγώ με επαγγελματική βοήθεια, επιπλέον). Ας μη μείνω στο "δικό μου", όμως. Ο Harryf3 έχει καταλήξει να αποτελεί ένα από τους "σηματωρούς" του forum αυτού. Άνθρωπος που παλεύει με όλα (οικογένεια, δουλειά, οικονομική κρίση, κτήμα και τον …κυρ ΓιάΝΝ) και με τα σκυλιά του, καθώς και με τον ίδιο τον εαυτό του. Και είναι αναμενόμενο (σχεδόν τον βλέπω) να κερδίζει! Ένα μικρό βήμα τη φορά? Έστω κι αυτό...
Ναι, δέχομαι κι εγώ πως η ηλικία του δεν συνάδει με τη γραφή του και αυτό είναι που (φαντάζομαι) διατηρεί πολλές κοινότητες ενδιαφέρουσες, πολλά forums επιτυχημένα, πολλές παρέες "φρέσκες", για να μπορούν να γράφουν ιστορία... Μακάρι περισσότεροι "μεγαλύτεροι" άνθρωποι να έγραφαν έτσι. Σαν νεαροί, αλλά με τη στοιχειώδη αυτοσυγκράτηση που δίνει η εμπειρία τους και η γνώση τους…
…Πιστεύω ότι (μεταξύ άλλων) ο harryf3 προάγει την κυνοφιλία με το παράδειγμά του και το πραγματικό ενδιαφέρον του. Και, σε κάθε περίπτωση, την "κυνοφιλία", όπως και οποιοδήποτε άλλον ενδιαφέρον - δραστηριότητα, την προάγει και την υποστηρίζει ο “πελάτης”. Αν δεν υπάρχουν πελάτες, φίλε μου, δεν υπάρχει "κυνοφιλία". Και ο harryf3 είναι από τους καλύτερους "πελάτες". Από τους καλύτερους διαφημιστές, θα έλεγα, μιάς και τα δικά του (δημόσια διατυπωμένα) λάθη και εμπειρίες οδηγούν τους πελάτες στον επαγγελματία...”

Έτσι, γράφουν και αρκετά άλλα μέλη. Και έτσι γράφεται η ιστορία αυτής της μικρής κοινότητας…

Με τον ίδιο τρόπο, έπειτα από πολλές εισόδους στο forum και αρκετή μελέτη και πολύ δισταγμό, άρχισα να γράφω κι εγώ…

Παρατηρώντας συστηματικά τη λειτουργία του forum εδώ και, περίπου, ένα χρόνο, έχω διαπιστώσει (και, για να αποδώσω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, χρειάστηκα και τη βοήθεια του admin σε αυτό) ορισμένα πράγματα:

Μια πρόχειρη ματιά στα στατιστικά έδειξε ότι, τον τελευταίο χρόνο, 1.250 μέλη έχουν γραφτεί, αλλά έχουν 0 δημοσιεύσεις μέχρι σήμερα (και 1.200 περίπου μέλη ήταν ο αντίστοιχος περσινός αριθμός). Δηλαδή, το forum έχει μεγάλη κίνηση – επισκεψιμότητα (σαν θεματικό forum που είναι):

* Tην σελίδα του dogforum επισκέπτονται περίπου 30.000 μοναδικοί χρήστες ανά μήνα.
* Στις 24/11/10 είχαμε 1.382 επισκέπτες.
* Γράφονται 8 νέα μέλη ανά ημέρα (στις 24/11/10 πραγματοποιήθηκαν 12 νέες εγγραφές).
* Δημοσιεύονται 15 νέα θέματα ανά ημέρα (στις 24/11/10, δημοσιεύθηκαν 13 νέα θέματα).
* Πραγματοποιούνται 535 νέες δημοσιεύσεις ανά ημέρα.
* Επίσης, τα ενεργά μέλη που όλοι βλέπετε στο κάτω μέρος του forum, στο σημείο με τα στατιστικά, είναι τα εγγεγραμμένα μέλη που έχουν πραγματοποιήσει “log in” τις τελευταίες 30 ημέρες (και όχι όσοι έχουν δημοσιεύσει κάτι).
* Ο μέσος όρος μελών και επισκεπτών που βρίσκονται “on line” στη σελίδα ανά πάσα στιγμή είναι 82 (μέση τιμή), με αιχμή τα 170-235 (τον τελευταίο μήνα).
* Αυτοί που φαίνονται επισκέπτες μπορεί να είναι είτε μέλη που δεν έχουν κάνει “log in” ακόμα, είτε δεν προτίθενται να κάνουν, ή είναι επισκέπτες που δεν έχουν εγγραφεί ποτέ (ακόμα και μη ελληνόφωνοι).

…συντριπτικά νούμερα…

Συνεχίζεται…
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Συνέχεια…

Απ’ ότι καταλαβαίνετε εύκολα, εμείς “τα μέλη” είμαστε πάρα πολλοί, αλλά οι περισσότεροι δεν γράφουμε, δεν λέμε ούτε μια κουβέντα για αυτά που μας ενδιαφέρουν, για τις “ψυχές” αυτές που λατρεύουμε, για το “σκύλο”, γενικά, ή για τον, πολύ συγκεκριμένο, δικό μας σκύλο…
Δεν γράφουμε, έστω και αν υποψιαζόμαστε ότι θα “σωθεί” η ζωή του δικού μας σκύλου με λίγη από την εμπειρία των υπολοίπων και την άμεση ανταπόκρισή τους…
Δεν γράφουμε, έστω και αν υποψιαζόμαστε ότι ο διαλεχτός εκπαιδευτής μας δεν μας καλύπτει ιδιαίτερα, έστω και αν υποψιαζόμαστε ότι ο εκπαιδευτής “καταστρέφει” το σκύλο και τον δεσμό του με εμάς…
Δεν γράφουμε, έστω και αν υποψιαζόμαστε πως η σκύλα μας, δεν είναι ανάγκη να ζήσει τη χαρά του …έρωτα και να ζήσει την ταλαιπωρία μιάς γέννας (όπως μας είχε πει, με σοφία, η γιαγιά μας, στο χωριό)…
Δεν γράφουμε, έστω και αν υποψιαζόμαστε πως το να “σώσουμε” ακόμα ένα χαριτωμένο κουτάβι από το γυάλινο χώρισμα του petshop, μπορεί να επιτείνει τον (ακόμα πιο) φρικτό θάνατο της σακατεμένης μάνας του…
Δεν γράφουμε, ακόμα και αν υποψιαζόμαστε ότι το έγκλημα που είδαμε να διαπράττεται, μπροστά μας, σε βάρος ενός αδέσποτου σκύλου (ή και γάτας) μπορεί κάποτε (σε μια καλύτερη πατρίδα μας) να τιμωρηθεί, αρκεί να μαζευτούμε πολλοί…
Δεν γράφουμε για τη συγκίνηση που νιώσαμε, βλέποντας ένα σκύλο που “συμπαραστέκεται” σε ένα άτομο (σωματικά ή ψυχικά) σοβαρά άρρωστο, έστω και αν υποψιαζόμαστε πως το κείμενό μας θα το διαβάσουν και πολλοί άλλοι και, έτσι, μπορεί να τους σώσουμε…
Δεν γράφουμε (ναι, αυτό το έχω κάνει εγώ) για το “φίλο” μας, που αγόρασε το “καθαρόαιμο” θηλυκό Golden Retriever (από το petshop …που λέγαμε παραπάνω, βέβαια), το άφησε για 2 χρόνια στον κήπο, απεριποίητο, αχτένιστο και χωρίς τη συντροφιά αυτών που αγαπάει (για να μη λερώνει το σπίτι με την τρίχα του)… Και που δεν σκέφτηκε να το στειρώσει… Και που το άφησε να βγει από την αυλή και να μείνει έγκυος και να γεννήσει 10 πανέμορφα κουταβάκια… Και που θέλει να ξεφορτωθεί τα 10 κουταβάκια, αλλά και τη σκύλα του, γιατί, τώρα, η κόρη του έχει τις σπουδές και …κουράζεται το κορίτσι και δεν …είναι “γι’ αυτά”…

Ο λόγος που εκφράζω αυτές τις σκέψεις είναι ότι μερικοί ίσως δεν “ποστάρουν”, γιατί "νομίζουν" ότι δεν έχουν τα "καλά σκυλιά", ή τις “σούπερ-ντούπερ” γνώσεις και η ερώτηση (ή η τοποθέτησή τους) τους θα θεωρηθεί αφελής, ή θα χλευασθεί. Κάτι τέτοιο αποδεδειγμένα δεν ισχύει, καθώς τα έμπειρα μέλη έχουν αποδείξει την ωριμότητα τους και την προθυμία τους να βοηθήσουν. Μπορεί (κάποιες φορές) τα πιο παλιά μέλη να είναι αρκετά έντονα, αλλά, αν προσέξει κάποιος τις έννοιες ανάμεσα στις λέξεις και στις γραμμές, θα διαπιστώσει ότι τα “δίνουν όλα” για να βοηθήσουν, να μορφώσουν, να συμπαρασταθούν…

Επιτρέψτε μου λοιπόν, από καιρό σε καιρό, να παροτρύνω τα μέλη να γράφουν ελεύθερα.

Αντιλαμβάνομαι ότι ένα νέο μέλος έχει μεγάλο όγκο μηνυμάτων να διαβάσει, έως ότου δει τι ακριβώς συζητάμε και μάλιστα φοβούμενος/η μήπως ανοίξει ένα ήδη ανοιγμένο θέμα.

Για ένα νέο μέλος είναι δύσκολο να εκφράσει τις σκέψεις του όταν ειδικά δεν γνωρίζει αρκετά από σκυλιά.

Πιστεύω ότι ένας καλός λόγος (και κατά την γνώμη μου πάντα) που δεν γράφουν αρκετοί, είναι, πάνω απ’ όλα, ο "φόβος". Ο "φόβος" της …γνώσης.
Και τι εννοώ με αυτό: Μπαίνοντας σε διάφορα θέματα που είναι πολύ εξειδικευμένα, είτε δεν έχουν τις γνώσεις ώστε να παρακολουθήσουν, ή δεν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο καν. Είναι νέοι στον χώρο και φοβούνται να εκφράσουν απορίες, φοβούμενοι, ίσως, την “πικρή” κριτική από τους υπόλοιπους…

Έτσι ήμουν κι εγώ, πριν από ένα χρόνο. Φοβόμουν… Παρότι έχω ζήσει πολλά χρόνια ζωής, παρότι έχω 4 ενήλικα παιδιά και παρότι στη δουλειά μου είμαι ο …εργοδότης…
Όμως, οι φίλοι “εδώ μέσα” με αγκάλιασαν, μου απάντησαν, με έκαναν λιγάκι “σοφότερο”…

Ο καθένας από τους φίλους του forum σίγουρα έχει μια τουλάχιστον ιστορία να πει και όλοι εμείς οι υπόλοιποι, με χαρά και ανυπομονησία, περιμένουμε να την ακούσουμε. Όποτε αισθανθεί κάποιος την ανάγκη να πει κάτι, ας το κάνει ελεύθερα…
 
Last edited:


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Φίλε Γιάννη,
Όπως σου είπα και τις προάλλες από κοντά, είσαι ακόμα "νέος" στα forum, όταν έρθει και για σένα το πλήρωμα του χρόνου θα καταλάβεις τι εννοώ...;);)
Πολύ φιλικά και με πολλή αγάπη από έναν πρώην "ρομαντικό" που έχει φάει στη "μάπα" τα forum και νόμιζε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο...:):)
Και ένα τελευταίο για να θυμάσαι:
"μη διαπληκτίζεσαι ποτέ με έναν ηλίθο, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"...!!!:D:D:D
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Απο την θεση του νεου μελους εχω να πω κατι που γραφεται στο 2ο ποστ, αλλα εχει μεγαλη σημασια πραγματικα. Τα παλια εμπειρα μελη πρεπει να ασκουν διακριση στον τροπο με τον οποιο τοποθετουνται απεναντι σε ενα νεο μελος σε σχεση με ενα παλιο. Ενα νεο μελος αν στηθει στην γωνια(οσο και αν εχει αδικο), με αγαρμπο τροπο ή προσβληθει, το πιο πιθανο ειναι να μην ξαναγραψει.

Σε γενικες γραμμες νομιζω οτι το φορουμ τα παει καλα σε αυτον τον τομεα. Προσωπικα αν και μπηκα ως νεο μελος με λιγη παραπανω ''φόρα'' σε καποια θεματα, νιωθω οτι μου εχουν συμπεριφερθει με πολυ σεβασμο και υπομονη και αυτο το εκτιμω και το σεβομαι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Φίλε Γιάννη,

2) Πολύ φιλικά και με πολλή αγάπη από έναν πρώην "ρομαντικό" που έχει φάει στη "μάπα" τα forum και νόμιζε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο...:):)

3) Και ένα τελευταίο για να θυμάσαι:
"μη διαπληκτίζεσαι ποτέ με έναν ηλίθο, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"...!!!:D:D:D
Αντώνη, καταρχήν χαίρομαι που διάβασες εσύ το κείμενο μου. Είναι για μένα πολύ σημαντικό!!!

1) Αυτό το "φίλε", μου δίνει ζεστασιά... το έχω "κατακτήσει" εδώ, στο forum... Σε ευχαριστώ! ...Και ανταποδίδω...

2) Προσωπικά, δεν έχω φάει στη μάπα τα forum και δεν πρόκειται να τα φάω...
Εκανα "στάση" στο dogforum, λόγω της λατρείας για το "σκύλο". Τελεία και παύλα... Για μένα, ο σκύλος είναι "παιδί μου", μεγάλη αγάπη, "ψυχή" μου... και έμεινα εδώ...
Ξέρεις, απ' ότι καταλαβαίνω, ότι δεν μου αρέσει να φαίνεται η φάτσα μου οπουδήποτε. Παρόλα αυτά, ακόμα και το όνομά μου (μαζί με τη φάτσα μου) έμαθαν αρκετά μέλη, λόγω αυτής της αγάπης...

3) Χτες, ήμουν στο γραφείο του νομικού συμβούλου μου, που μου έλεγε το ίδιο (για κάποιους μεγαλοπελάτες που "πρέπει" να τους πάμε για διαταγή πληρωμής). Απάντησα ότι το δέχομαι: "ο ηλίθιος είναι ανίκητος". Αλλά, έστω και ένας να καταλάβει τη στάση μου σε τέτοιες εποχές, θα ωφεληθούν πολλοί...
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Οπως εχει πει και ο χρηστης milva νομιζω,τα νεα μελη οταν ποσταρουν σε μια συζητηση δεν περνουν ποτε καμια απαντηση,σαν να μην εγραπσαν ποτε,εκτος και αν γραφουν στο νεο μελος που θα δεχθουν ολη αυτη τη γνωστη (σωστη λαθος δεν εχει σημασια τωρα) συμπεριφορα και μετα παύουν να εχουν ενδιαφερον και χανονται.

Οποτε γιατι να γραψουν?
Βεβαια προτιμω την σιωπη απο το να διαβαζω πολλα spam ποστ απο νεα μελη.

Αυτη ειναι η γνωμη η δικη μου ενος νεου μελους που γραφει μια στο τοσο.
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Φίλε Γιάννη πολύ ωραίο το post σου (ως συνήθως..)

Ευχαριστούμε και τον admin για τα στατιστικά.

Ο κόσμος των forum είναι λίγο παράξενος,
κάποιες φορές δείχνει επιθετικός.

Πολλά μέλη δεν γράφουν ποτέ,
πολλά σταμάτησαν να γράφουν για πολλούς λόγους.

Δεν νομίζω πως κάποιος από τις 2 κατηγορίες το κάνει επειδή δεν έχει κάτι να πει.

Φόβος, κούραση, βαρεμάρα... Πολύ οι λόγοι
.

Περνούν από εδώ μέλη και επισκέπτες που δεν συμφωνούν καθόλου με αυτά που λέμε, με αυτά που υποστηρίζουμε.

Ένα μέρος από αυτούς που δεν γράφουν πιθανώς να είναι αυτοί.

Θα ήταν σαφώς πολύ χρήσιμο να γράψουν, για να δώσουν τόπο σε επικοδομητικές συζητήσεις.
Αυτό σίγουρα θέλει θάρρος να το κάνει κάποιος, όταν θα ξέρει πως η συντριπτική πλειοψηφεία είναι απέναντι του..
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Οπως εχει πει και ο χρηστης milva νομιζω,τα νεα μελη οταν ποσταρουν σε μια συζητηση δεν περνουν ποτε καμια απαντηση,σαν να μην εγραπσαν ποτε,εκτος και αν γραφουν στο νεο μελος που θα δεχθουν ολη αυτη τη γνωστη (σωστη λαθος δεν εχει σημασια τωρα) συμπεριφορα και μετα παύουν να εχουν ενδιαφερον και χανονται.
Εγώ είμαι πιο νέο μέλος από εσένα flygirl και δεν νομίζω πως συμβαίνει αυτό. :)
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Εσυ βρε Sofouli μιλας ολη την ωρα ομως,εχεις καταφερει να πεις σε δυο μηνες οσα δεν εχουν πει οι αλλοι χρονια.
Τελειως καλοπροαιρετα το λεω απλα σαν παρατηρηση.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
flygirl, εγώ γράφτηκα στο φόρουμ,(αφού για καιρό διάβαζα μόνο σαν επισκέπτης)
την στιγμή που αποφάσισα να συμμετέχω-γράφω ενεργά.
Δεν έχει σχέση αυτό που λες, με το ότι υποτίθεται ότι οι περισσότεροι αγνοούν τα νέα μέλη, που πιστεύω πως δεν ισχύει.
Τώρα το αν εγώ έγραψα πολλές φορές, έχει να κάνει με το πόσο χρόνο αφιερώνει κάποιος καθημερινά.

Αλλά για να μην βγούμε off topic, όλοι ανεξαιρέτως έχουν δεχθεί κριτική,είχαν αντιπαραθέσεις,
αλλά για κάποιους έχει μεγαλύτερη σημασία το να μιλούν, βοηθούν, βοηθιούνται για την μεγάλη τους αδυναμία που είναι ο σκύλος.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Ενα forum είναι μικρογραφία μιας κοινωνίας.
Λογικό να έχουμε από όλα τα φρούτα!

Τα φαινόμενα που περιγράφετε παραπάνω είναι αποτέλεσμα συμπεριφοράς κάποιον
που δεν το βλέπουν έτσι,
αλλά σαν ολόκληρο τον κόσμο τους!

Ετσι δεν θα απαντήσουν στους νεότερους παριστάνοντας τους παλιούς,
θα προσπαθήσουν να καλύψουν τα κενά του εγώ τους,
θα προσπαθήσουν να επιβάλουν την γνώμη τους,
θα προσπαθήσουν να γεμίσουν τον χρόνο τους,
και άλλα παρόμοια.


Ετσι υπάρχουν μέλη που βαριούνται να αντιμετωπίσουν τους παραπάνω και προτημουν να απέχουν!
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
flygirl, εγώ γράφτηκα στο φόρουμ,(αφού για καιρό διάβαζα μόνο σαν επισκέπτης)
την στιγμή που αποφάσισα να συμμετέχω-γράφω ενεργά.
Δεν έχει σχέση αυτό που λες, με το ότι υποτίθεται ότι οι περισσότεροι αγνοούν τα νέα μέλη, που πιστεύω πως δεν ισχύει.
Τώρα το αν εγώ έγραψα πολλές φορές, έχει να κάνει με το πόσο χρόνο αφιερώνει κάποιος καθημερινά.

Αλλά για να μην βγούμε off topic, όλοι ανεξαιρέτως έχουν δεχθεί κριτική,είχαν αντιπαραθέσεις,
αλλά για κάποιους έχει μεγαλύτερη σημασία το να μιλούν, βοηθούν, βοηθιούνται για την μεγάλη τους αδυναμία που είναι ο σκύλος.
Απο το συμμετεχω ενεργα μεχρι το γραφω οτι σκεφτω εχει μεγαλη διαφορα.
Σε συγκρινα με παλιοτερα μελη που εχουν τον ιδιο αριθμο ποστ με σενα γιατι τα δικα τους ειναι ενα και ενα αυτα που εχουν γραψει.
Ειχες δηλαδη να πεις μεσα σε 2 μηνες 2000 συμαντικα πραγματα??

Εσυ με την συμμετοχη σου "επεβαλες" τον εαυτο σου προς ολα τα μελη γιατι μιλουσες συνεχεια.Οποτε ναι μεν εισαι νεο μελος αλλα η συμετοχη σου δεν ειναι σαν νεο μελος.
Εγω και πολλοι αλλοι που μιλαμε αν εχουμε κατι να πουμε και κυριως αν εχουμε κατι να ρωτησουμε θεωρουμαστε νεη μελη και αδιαφοροι προς τους παλιου.

Και μια διευκρινιση ακομα οτι μπορει να μην μιλαω αλλα διαβαζω συνεχεια το φορουμ καθως εχω και ιντερνετ στο κινητο μου και οταν δεν ξερω τι να κανω περναω την ωρα μου.Οπως για παραδειγμα οταν ειμαι σε ουρα και περιμενω!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Λοιπόν θα γράψω και εγώ την γνώμη μου. Όταν πρωτογράφτηκα στο φόρουμ και έγραψα το καλώς ήρθα μου απάντησαν όσοι μου απάντησαν με τα καλώς όρισες και τα σχετικά. Στην πρώτη μου ερώτηση μου απάντησαν αμέσως και με κατατόπισαν πλήρως. Διαβάζοντας συνέχεια τα διάφορα θέματα στην αρχή μου δημιουργήθηκε η εντύπωση της κλειστής παρέας απο μέλη που γνωρίζονται μεταξύ τους είτε χωρίς προσωπική επαφή είτε και γνωρίζονται προσωπικά ο ένας τον άλλον. Η αίσθηση αυτή πολλές φορές μπορεί να κάνει το νέο μέλος να είναι διστακτικό να συμμετέχει σε κουβέντες ή να λέει τις απόψεις του ή να κάνει τις ερωτήσεις του που μπορεί να έχουν γίνει άπειρες φορές. Αν δεν σε αναστείλει αυτό και συνεχίσεις να διαβάζεις περίπου αντιλαμβάνεσαι απο τις απόψεις του κάθε μέλους ποιά είναι γενικά η στάση του και η συμπεριφορά του. Θεωρώ οτι έχει πολύ μεγάλη σημασία ο τρόπος που γράφει και απαντά το νέο μέλος. Ένα επιθετικό νέο μέλος θα λάβει επιθετικές απαντήσεις - ενα μέλος που ρωτά γιατί ενδιαφέρεται πράγματι να μάθει κάτι θα αντιμετωπιστεί απο τα παλαιότερα μέλη με πραγματικό ενδιαφέρον να του λύσουν τις απορίες. Θεωρώ οτι η ευγένεια και το πραγματικό ενδιαφέρον σε ένα μέλος φαίνεται εξαρχής. Εμένα μου φάνηκε το όλο πράγμα όπως οταν μπαίνεις σε μια καινούργια παρέα. Στην αρχή είσαι επιφυλακτικός όπως και οι άλλοι μαζί σου και σιγά-σιγά ανοίγεσαι όπως ανοίγονται και οι παλαιότεροι της παρέας. Σε μια παρέα υπάρχουν οι διαφορετικές γνώμες κλπ. δεν έγινε και τίποτα. Το παν κύριοι και κυρίες είναι η ευγένεια για μένα και η επιμονή να σχηματίσεις άποψη για τα μέλη εδώ. Εγώ έχω να πω οτι με αντιμετώπισαν ευγενέστετα όλοι και πραγματικά με βοήθησαν με τα προβλήματα που έχω:)Επίσης να πω οτι μου λείπουν οι απαντήσεις κάποιων παλιών μελών που έχω καιρό να τους δω στο φόρουμ !!
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Ειχες δηλαδη να πεις μεσα σε 2 μηνες 2000 συμαντικα πραγματα??
Προτημώ αυτό από τα πολλά post "παλαιότερων" (χιχι) μελών που είχαν ύφος 100 καρδιναλίων,
φάσκαν , αντιφάσκαν, έδιναν συμβουλές που αργότερα ανακαλούσαν και άλλα πολλά και όμορφα! ;)
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Προτημώ αυτό από τα πολλά post "παλαιότερων" (χιχι) μελών που είχαν ύφος 100 καρδιναλίων,
φάσκαν , αντιφάσκαν, έδιναν συμβουλές που αργότερα ανακαλούσαν και άλλα πολλά και όμορφα! ;)

Εγω παντως αν με ρωτησεις τι προτιμας θα σου πω κανενα απο τις δυο περιπτωσης.Αν παλι με ρωτησεις τι με ενοχλει πιο πολυ
θα σου πω παλι καμια απο τις δυο περιπτωσης δεν με ενοχλει.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Το θέμα flygirl δεν είναι η γνώμη σου για μένα,
η το αν τα post μου έχουν ουσία, αυτό ας το κρίνει όποιος θέλει.

Δεν επέβαλα σε κανέναν τίποτα, ούτε γράφω ότι μου έρχεται,
γράφω όποτε το νιώθω όπως θα έπρεπε να κάνει και ο καθένας.

Για οτιδήποτε άλλο στείλε μου π.μ., το θέμα δεν είναι το sofouli και το κάθε sofouli αλλά η πρόσκληση στα σιωπηλά μέλη.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Να μαι κ γω...ενα πολυ σιωπηλο μελος!Χαρηκα ιδιαιτερα για το νημα που εφτιξε ο φιλος johnk! Εκφραζει πολλους απο τους λογους για τους οποιους δεν πολυσυμμετεχω στο forum (διαβαζω ομως μετα μανιας!)Ο κυριοτερος ισως ειναι οτι τουλαχιστον σε αυτη τη φαση προσπαθω να ρουφηξω οσο περισσοτερα μπορω μιας κ ειμαι φρεσκια σκυλομανα!Με τις αποριες μου με τα προβληματα μου, με τα λαθη μου, με τα ολα μου!Λιγες φορες ομως εχω γραψει σε καποιο θεμα, ποσο μαλλον να ανοιξω ενα δικο μου!Σιγουρα η διστακτικοτητα μου με εχει κρατησει πισω....Που ομως οφειλεται αυτη η διστακτικοτητα μου;Τι να πω, στο οτι δεν εχω εστω ακομα τις γνωσεις, στο οτι δισταζω να πω κατι (ειτε αυτο ειναι απορια ειτε αυτο ειναι γνωμη) με το "φοβο" να μην πεταξω κοτσανα, να μην παρεξηγηθω (καθως ο γραπτος λογος πολυ ευκολα παρεξηγειται), να μην ερθω σε αντιπαραθεση, στο οτι ειμαι newbie κ ως τετοια δεν εχω ακομα νοιωσει ετοιμη να συμμετεχω οσο ενεργα θα ηθελα!ειναι κατι που ομως πολυ θα ηθελα κ που θα προσπαθησω να κανω....
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Βασικα αυτο σκεφτομουν οτι δεν θα καταλαβεις τι λεω και οτι θα θεωρηθει σαν επιθεση.
Καμια σχεση βεβαια αλλα λογω γραφης μπορει να παρεξηγηθουν αυτα που γραφω.δεκτο.

Εγω δεν ασχολουμε με τα ποστ σου οτι με αυτα που λες και ουτε αυτο ειναι το θεμα μου.
Μια χαρα σε διαβαζω τοσο καιρο οπως ολα τα μελη εδωμεσα.
Απλα επειδη ειπες εσυ οτι εισαι νεο μελος και δεν σε αγνοουν τα παλιοτερα σου ειπα και εγω τι διαφορα που εχεις απο τα νεα μελη.

Αλλα ναι ας το ληξουμε εδω γιατι εχω μια υποψια οτι θα θεωρηθω off topic κατι που δεν πιστευω βεβαια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ολοι διστακτικά ξεκινήσαμε και με πολλές κοτσάνες. Μας την είπαν, το κατάπιαμε και συνεχίσαμε.
Κάντε βουτιά στα βαθιά. Δεν δίνουμε και πανελλαδικές για να φοβόμαστε μην και δεν περάσουμε.
Αν δεν ρωτήσουμε για το πρόβλημά μας, δεν θα μάθουμε. Είναι τόσο απλό.
Και που ξέρετε; Μπορεί αν θέλετε, να κάνετε και μερικούς νέους φίλους :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22