Πρόσκληση... Προς τα "σιωπηλά" μέλη...


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η αντοχη του καθε μελους ειναι διαφορετικη.

αλλος μπαινει και για 3-4-5 χρονια γραφει ασταματητα,αλλος στον 1ο χρονο κουραζεται,αλλος στο πρωτο μηνα,αλλος κανει μικρα διαλλειματα,αλλος μεγαλυτερα...

η ανοχη καθε μελους ειναι διαφορετικη.

αλλος "ακουει" πολλα και συνεχιζει,αλλος στο πρωτο "μπαμ" εφυγε μακρια με την ουρα στα σκελια το "gundog",αλλος "τα παιρνει" βριζει και ban...

η ενταξη καθε μελους στο dogforum.gr,ειναι διαφορετικη.

αλλος μπαινει "γαμ...ντας" και συνηθως τρωει τα μουτρα του,αλλος τα ξερει ηδη ολα (αραγε γιατι μπαινει?),αλλος θελει να μαθει συγκεκριμενα πραγματα που τον απασχολουν,αλλος ξερει και θελει να μεταδωσει αλλα και να παρει,αλλος γιατι εχει νευρα σπιτι και θελει το "αγχολυτικο" του (υπαρχουν fora ψυχολογιας...),αλλος δεν ξερει τιποτε αλλα στην πορεια μαθαινει πολλα.

η γνωση καθε μελους ειναι διαφορετικη.

αλλος στα 8-9/10 ποστ ειναι ογκολιθος γνωσης και ολοι κρεμονται απο το πληκτρολογιο του,αλλος νομιζει οτι ειναι ογκολιθος και οτι κρεμονται απο το πληκτρολογιο του,αλλος εχει καποιες γνωσεις,μαθαινει και απο το φορουμ (και το ευρυτερο internet,βιβλια κλπ...),αλλος ξερει 2 πραγματα και μενει σε αυτα και αλλος μπαινει "τουβλο" και βγαινει "μπετο".

τα κριτηρια ειναι διαφορετικα.

αλλος κρινει οτι το dogforum.gr του "δινει" σχεδον τα παντα,αλλος οτι του δινει πολλα,αλλος μετρια,αλλος λιγα και αλλος μπαινει "βλεπει φως" και βγαινει κλεινοντας και τον διακοπτη.

η πορεια ειναι διαφορετικη.

αλλος μπαινει και εχει μια συνεπεια και συνεχεια,αλλος κανει κωλοτουμπες,αλλος παει με το "ρευμα",αλλος παει με οτι του λεει το "ξεροκεφαλο" του,αλλος ειναι ανοιχτος και το μυαλο του ειναι σαν "λευκο χαρτι",αλλος κλειστος,αλλος ειναι "δασκαλε που διδασκες" κλπ κλπ κλπ.

οι εποχες ειναι διαφορετικες.

το dogforum.gr ηταν καποτε μωρο,εγινε κουταβι (πολλα υποσχομενο),επειτα εφηβος (εξαιρετος ισως...πολυ καλος ισως...CAC CACIB ισως...IPO ισως...),επειτα νεος (εξαιρετος ισως...πολυ καλος ισως...CAC CACIB ισως...IPO ισως...),ανοιχτη αρσενικων(εγινε αντρας πια το φορουμ) μαζεψε αρκετους τιτλους...τωρα πια δεν ξερω εαν παραμενει "Αντρας" (2-6 ετων) ή παει για βετερανος σιγα σιγα...

στην καθε εποχη του,ειχε διαφορετικες απαιτησεις,συμμετοχες,γνωση,γνωμη και πληθος πληροφοριων...

πολλα ειναι διαφορετικα στο dogforum.gr,επειδη ακριβως ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας...ή μαλλον καλυτερα...μικρογραφια ενος κομματιου της κοινωνιας.

ολα κανουν ενα κυκλο...σε ποιο σημειο του κυκλου αυτου ειναι το dogforum.gr,δεν γνωριζω.
 
Last edited:




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ο Γιαννης εστιασε κατά την γνωμη μου παρα πολύ καλα στο ποστ #2 στους πιθανους λογους που ένα σιωπηλο μελος δεν σπαει την σιωπη του.

Εμενα με «φοβιζει» κατι άλλο. Μηπως εμεις που γραφουμε τακτικα, δεν αφηνουμε καποια άλλα μελη να ανοιξουν τα φτερα τους.

Τα παρατηρησα παλια στον εαυτο μου. Ενας λογος που δεν απαντουσα αλλά μονο ρωτουσα, ηταν ότι παντα θα πεταγοταν καποιο «παλιο» και «εμπειρο» (συχνα χωρις εισαγωγικα) μελος για να απαντησει.

Το ιδιο εκανα όμως κι εγω αργοτερα. Στα θεματα της εκπαιδευσης και συμπεριφορας, που είναι και το βασικοτερο ενδιαφερον μου, πεταγομουν και ελεγα την μπουρδα μου μαζι με μερικα άλλα μελη, και τα υπολοιπα μελη απλά παρακολουθουσαν.

Όταν σταματησαμε να γραφουμε τοσο ενεργα, εμφανιστηκαν άλλα μελη με προτασεις και ιδεες. Ισως να μην είναι τυχαιο.

Ακριβως όπως συμβαινει σε μια μεγαλη live παρεα. Κελαηδανε δυο-τρεις, συχνα λεγοντας του κοσμου τις βλακειες, και οι αλλοι παρακολουθουν. Αν τυχει και λειψουν μια μερα οι γνωστοι-αγνωστοι, τοτε βγαινουν από το καβουκι τους οι σιωπηλοι, και συχνα εχουν πολλα ωραια πραγματα να πουν.
 




Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Επειδή πολλά όσα γράφτηκαν με καλύπτουν απόλυτα με όσα θα έγραφα απλά τα παραθέτω παρακάτω και δίνω respect στα άτομα που τα έγραψαν γιατί έχουν καταλάβει καλα τα "προβλήματα".

Φίλε Γιάννη,
Όπως σου είπα και τις προάλλες από κοντά, είσαι ακόμα "νέος" στα forum, όταν έρθει και για σένα το πλήρωμα του χρόνου θα καταλάβεις τι εννοώ...;);)
Πολύ φιλικά και με πολλή αγάπη από έναν πρώην "ρομαντικό" που έχει φάει στη "μάπα" τα forum και νόμιζε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο...:):)
Και ένα τελευταίο για να θυμάσαι:
"μη διαπληκτίζεσαι ποτέ με έναν ηλίθο, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"...!!!:D:D:D
+1000

Ενα forum είναι μικρογραφία μιας κοινωνίας.
Λογικό να έχουμε από όλα τα φρούτα!

Τα φαινόμενα που περιγράφετε παραπάνω είναι αποτέλεσμα συμπεριφοράς κάποιον
που δεν το βλέπουν έτσι,
αλλά σαν ολόκληρο τον κόσμο τους!

Ετσι δεν θα απαντήσουν στους νεότερους παριστάνοντας τους παλιούς,
θα προσπαθήσουν να καλύψουν τα κενά του εγώ τους,
θα προσπαθήσουν να επιβάλουν την γνώμη τους,
θα προσπαθήσουν να γεμίσουν τον χρόνο τους,
και άλλα παρόμοια.


Ετσι υπάρχουν μέλη που βαριούνται να αντιμετωπίσουν τους παραπάνω και προτημουν να απέχουν!
+10000

η αντοχη του καθε μελους ειναι διαφορετικη.

αλλος μπαινει και για 3-4-5 χρονια γραφει ασταματητα,αλλος στον 1ο χρονο κουραζεται,αλλος στο πρωτο μηνα,αλλος κανει μικρα διαλλειματα,αλλος μεγαλυτερα...

η ανοχη καθε μελους ειναι διαφορετικη.

αλλος "ακουει" πολλα και συνεχιζει,αλλος στο πρωτο "μπαμ" εφυγε μακρια με την ουρα στα σκελια το "gundog",αλλος "τα παιρνει" βριζει και ban...

η ενταξη καθε μελους στο dogforum.gr,ειναι διαφορετικη.

αλλος μπαινει "γαμ...ντας" και συνηθως τρωει τα μουτρα του,αλλος τα ξερει ηδη ολα (αραγε γιατι μπαινει?),αλλος θελει να μαθει συγκεκριμενα πραγματα που τον απασχολουν,αλλος ξερει και θελει να μεταδωσει αλλα και να παρει,αλλος γιατι εχει νευρα σπιτι και θελει το "αγχολυτικο" του (υπαρχουν fora ψυχολογιας...),αλλος δεν ξερει τιποτε αλλα στην πορεια μαθαινει πολλα.

η γνωση καθε μελους ειναι διαφορετικη.

αλλος στα 8-9/10 ποστ ειναι ογκολιθος γνωσης και ολοι κρεμονται απο το πληκτρολογιο του,αλλος νομιζει οτι ειναι ογκολιθος και οτι κρεμονται απο το πληκτρολογιο του,αλλος εχει καποιες γνωσεις,μαθαινει και απο το φορουμ (και το ευρυτερο internet,βιβλια κλπ...),αλλος ξερει 2 πραγματα και μενει σε αυτα και αλλος μπαινει "τουβλο" και βγαινει "μπετο".

τα κριτηρια ειναι διαφορετικα.

αλλος κρινει οτι το dogforum.gr του "δινει" σχεδον τα παντα,αλλος οτι του δινει πολλα,αλλος μετρια,αλλος λιγα και αλλος μπαινει "βλεπει φως" και βγαινει κλεινοντας και τον διακοπτη.

η πορεια ειναι διαφορετικη.

αλλος μπαινει και εχει μια συνεπεια και συνεχεια,αλλος κανει κωλοτουμπες,αλλος παει με το "ρευμα",αλλος παει με οτι του λεει το "ξεροκεφαλο" του,αλλος ειναι ανοιχτος και το μυαλο του ειναι σαν "λευκο χαρτι",αλλος κλειστος,αλλος ειναι "δασκαλε που διδασκες" κλπ κλπ κλπ.

οι εποχες ειναι διαφορετικες.

το dogforum.gr ηταν καποτε μωρο,εγινε κουταβι (πολλα υποσχομενο),επειτα εφηβος (εξαιρετος ισως...πολυ καλος ισως...CAC CACIB ισως...IPO ισως...),επειτα νεος (εξαιρετος ισως...πολυ καλος ισως...CAC CACIB ισως...IPO ισως...),ανοιχτη αρσενικων(εγινε αντρας πια το φορουμ) μαζεψε αρκετους τιτλους...τωρα πια δεν ξερω εαν παραμενει "Αντρας" (2-6 ετων) ή παει για βετερανος σιγα σιγα...

στην καθε εποχη του,ειχε διαφορετικες απαιτησεις,συμμετοχες,γνωση,γνωμη και πληθος πληροφοριων...

πολλα ειναι διαφορετικα στο dogforum.gr,επειδη ακριβως ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας...ή μαλλον καλυτερα...μικρογραφια ενος κομματιου της κοινωνιας.

ολα κανουν ενα κυκλο...σε ποιο σημειο του κυκλου αυτου ειναι το dogforum.gr,δεν γνωριζω.
+100000

Και κλείνωντας θα ήθελα να απαντήσω στον καλό μας kokoni στο παρακάτω του κείμενο....

εγώ πιο πολύ θέλω να απευθύνω έκκληση στα παλιά μέλη που σώπασαν όχι γιατι δεν προλαβαίνουν αλλά γιατί τσαντίστηκαν ή θίχτηκαν ή μπούχτισαν κάπου κάποτε σε αυτή εδώ την διαλεκτική πλατφόρμα


ορισμένοι μου λείπετε για τις γνώσεις σας
άλλοι για το χιούμορ σας
κι αλλοι για την περιεκτικη και κατανοητή γραφή σας

αφήστε τα μίση και το απηυδησμα και πιάστε τα πληκτρολόγια,εφόσον έχετε τον χρόνο

η λύση βρίσκεται απο παλιά στις συλλογικότητες και στην παιδεία και το διαδύκτιο δίνει τον βατήρα για ακόμα πιο πολύ δράση σε τέτοιους τομείς

μην μένετε αμέτοχοι και μην κολλάτε στις λεπτομέρειες


παλιοί και νέοι
άσχετοι και σχετικοί
ορθογράφοι και ανορθόγραφοι:p
εργασιακοί και ανεργασιακοί :D
ο διάλογος είναι κάτι ομαδικό και η αξία του βρίσκεται στην συμμετοχή όλων
Αγαπητέ kokoni, πολλά μέλη σιώπησαν ή λιγόστεψαν το γράψιμο εδω μέσα για πολλούς και διάφορους λόγους που ακόμα και τώρα συνεχίζονται (για να μην πω ότι χειροτερέυουν).

Μιας και αναφέρθηκες στο παρελθόν, κάτσε να σου πώ εγώ τι θυμάμαι απο αυτό το φόρουμ....Εγώ θυμάμαι πριν ανοίξω αυτό το account και είχα ένα άλλο (το οποίο σβήστηκε) πριν 3-4 χρόνια όπου έβλεπα ένα φόρουμ καταπλητικό, ναι υπήρχαν τα off topic, ναι υπήρχαν μερικοί διαπληκτισμοί (αν και πάντα λυνόντουσαν με πολιτισμένο τρόπο, όχι πάντα αλλά δεν φτάναν σε σημείο να παίξουν μπουνιές που λέει ο λόγος), ναι και τότε είχαμε τους επαγγελματίες και εκτροφείς, κλπ αλλά πάνω απο όλα είχαμε άτομα πολιτισμένα και συζητήσιμα, όπως δεν θα ξεχάσω ποτε την αγαπητή rottie που αυτή με σύστησε αρχικά τότε σε μέλη όπως την mareco, frenchie, κλπ στην πρώτη μας συνάντηση σε έκθεση σκύλων και γενικά σε όλον τον κόσμο των σκύλων, όταν ακόμη έψαχνα να βρώ το πρωτο μου σκυλί. Που θελω να καταλήξω? ότι τότε τα πράγματα ήταν πολύ ποιο πολίτισμένα, ότι κοτσάνα και αν πέταγε κάποιος δεχόταν το λάθος και το σωστό του και προχωρούσαμε παρακάτω, τώρα βλέπουμε τους "επαγγελματίες" και "μη" όπου θέλωντας να στιρίξουν την γνώμη και το εγώ τους σαν κάτι "θεϊκό" δεν δέχονται άλλες γνώμες δεν καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν 2 όψεις σε ένα νόμισμα και καταλήγουν να κάνουν το φόρουμ ένα μάτσο χάλια με άσχημους διαλόγους και λέξεις που υποβαθμίζουν το φόρουμ και τα μέλη του (και όχι δεν μιλάω για 1-2 μόνο άτομα) και μετά όταν ακόμη και κάποιος μας επιτίθετε λεκτικά δημοσίος εδω μέσα δεν μπωρούμε ούτε καν να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας διότι θα BANαριστούμε. Δεν βρίσκω μεγάλη λογική σε όλο αυτό το χάος πια και αυτό νιώθουν και άλλα άτομα πιστεύω και για αυτό είτε σιωπήσαμε είτε απλά γράφουμε μια στα τόσα.

Αυτά τα ολίγα, μην πρίζω κόσμο άδικα :D:p
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ότι τότε τα πράγματα ήταν πολύ ποιο πολίτισμένα, ότι κοτσάνα και αν πέταγε κάποιος δεχόταν το λάθος και το σωστό του και προχωρούσαμε παρακάτω, τώρα βλέπουμε τους "επαγγελματίες" και "μη" όπου θέλωντας να στιρίξουν την γνώμη και το εγώ τους σαν κάτι "θεϊκό
Για αυτό αυτά τα μέλη πήγαν για BAnιο και δεν επέστρεψαν να γράφουν στο φόρουμ?
Εγώ άλλα θυμάμαι! Αρκετούς τσακωμούς! Αλλά κάθε πέρισυ και καλύτερα που λένε...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σωστα ή λαθος Διονυση, η πορεια του φορουμ και ο αρνητισμος που εκπεμπεις, τοσο εσυ οσο και τα μελη των οποιων το κειμενο παρεθεσες, ανηκουν σε καποιο άλλο θεμα με πιθανο τιτλο «πορεια του φορουμ Νο3» ή 103 με το καλο όπως παμε.

Το θεμα εδώ είναι μια προσκληση προς τα σιωπηλα μελη.

Ζητω χιλια συγνωμη από τους συντονιστες που τους πηρα την δουλεια, αλλά υποσχομαι ότι ηταν τελειως προσωρινο.
 




μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Σωστα ή λαθος Διονυση, η πορεια του φορουμ και ο αρνητισμος που εκπεμπεις, τοσο εσυ οσο και τα μελη των οποιων το κειμενο παρεθεσες
To βρήκα!
Θα αλλάξουμε το feng shui του forum!

Ξεκινάω!

 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
To βρήκα!
Θα αλλάξουμε το feng shui του forum!

Ξεκινάω!

χαχα :D
Σταματα ρε κι εσυ τωρα! Εξυπνε! :D:p:paja1:

Ο Γιαννης Κ ανοιξε το θεμα για να προσκαλεσει τα σιωπηλα μελη να γραφουν!! (μαλλιασε το πληκτρολογιο μου!).

Γιατι, όπως πολύ ωραια ειπε, ολοι εχουν μια ιστορια να πουν.

Δυστυχως, αρπαξαμε την ευκαιρια, ισως γιατι το θεμα ευνοει, για να αρχισουμε παλι τα παραπονα και τις μπτηχτές και να ξαναμανα-αναλυσουμε το περιφημο ζητημα της συμπεριφοράς.

Με αυτή μας την σταση, δεν νομιζω να παροτρυνουμε ιδιαιτερα τα σιωπηλα μελη να εμφανιστουν.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Επειδή πολλά όσα γράφτηκαν με καλύπτουν απόλυτα με όσα θα έγραφα απλά τα παραθέτω παρακάτω και δίνω respect στα άτομα που τα έγραψαν γιατί έχουν καταλάβει καλα τα "προβλήματα".



+1000



+10000



+100000

Και κλείνωντας θα ήθελα να απαντήσω στον καλό μας kokoni στο παρακάτω του κείμενο....



Αγαπητέ kokoni, πολλά μέλη σιώπησαν ή λιγόστεψαν το γράψιμο εδω μέσα για πολλούς και διάφορους λόγους που ακόμα και τώρα συνεχίζονται (για να μην πω ότι χειροτερέυουν).

Μιας και αναφέρθηκες στο παρελθόν, κάτσε να σου πώ εγώ τι θυμάμαι απο αυτό το φόρουμ....Εγώ θυμάμαι πριν ανοίξω αυτό το account και είχα ένα άλλο (το οποίο σβήστηκε) πριν 3-4 χρόνια όπου έβλεπα ένα φόρουμ καταπλητικό, ναι υπήρχαν τα off topic, ναι υπήρχαν μερικοί διαπληκτισμοί (αν και πάντα λυνόντουσαν με πολιτισμένο τρόπο, όχι πάντα αλλά δεν φτάναν σε σημείο να παίξουν μπουνιές που λέει ο λόγος), ναι και τότε είχαμε τους επαγγελματίες και εκτροφείς, κλπ αλλά πάνω απο όλα είχαμε άτομα πολιτισμένα και συζητήσιμα, όπως δεν θα ξεχάσω ποτε την αγαπητή rottie που αυτή με σύστησε αρχικά τότε σε μέλη όπως την mareco, frenchie, κλπ στην πρώτη μας συνάντηση σε έκθεση σκύλων και γενικά σε όλον τον κόσμο των σκύλων, όταν ακόμη έψαχνα να βρώ το πρωτο μου σκυλί. Που θελω να καταλήξω? ότι τότε τα πράγματα ήταν πολύ ποιο πολίτισμένα, ότι κοτσάνα και αν πέταγε κάποιος δεχόταν το λάθος και το σωστό του και προχωρούσαμε παρακάτω, τώρα βλέπουμε τους "επαγγελματίες" και "μη" όπου θέλωντας να στιρίξουν την γνώμη και το εγώ τους σαν κάτι "θεϊκό" δεν δέχονται άλλες γνώμες δεν καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν 2 όψεις σε ένα νόμισμα και καταλήγουν να κάνουν το φόρουμ ένα μάτσο χάλια με άσχημους διαλόγους και λέξεις που υποβαθμίζουν το φόρουμ και τα μέλη του (και όχι δεν μιλάω για 1-2 μόνο άτομα) και μετά όταν ακόμη και κάποιος μας επιτίθετε λεκτικά δημοσίος εδω μέσα δεν μπωρούμε ούτε καν να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας διότι θα BANαριστούμε. Δεν βρίσκω μεγάλη λογική σε όλο αυτό το χάος πια και αυτό νιώθουν και άλλα άτομα πιστεύω και για αυτό είτε σιωπήσαμε είτε απλά γράφουμε μια στα τόσα.

Αυτά τα ολίγα, μην πρίζω κόσμο άδικα :D:p
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Σωστα ή λαθος Διονυση, η πορεια του φορουμ και ο αρνητισμος που εκπεμπεις, τοσο εσυ οσο και τα μελη των οποιων το κειμενο παρεθεσες, ανηκουν σε καποιο άλλο θεμα με πιθανο τιτλο «πορεια του φορουμ Νο3» ή 103 με το καλο όπως παμε.

Το θεμα εδώ είναι μια προσκληση προς τα σιωπηλα μελη.

Ζητω χιλια συγνωμη από τους συντονιστες που τους πηρα την δουλεια, αλλά υποσχομαι ότι ηταν τελειως προσωρινο.
Άρη, εγώ απλά συμφώνησα με ότι γράφτηκε απο άλλα μέλη (είτε τα παίρνεις εσύ αρνητικά είτε θετικά) και ήθελα απλά να πώ και εγώ την δικιά μου ιστορία όπως είπε και ο kokoni. Προς τι το κακό δηλαδή? Διάλογο δεν κάνουμε? Τον Γιάννη επίσης τον ξέρω και απο κοντά και αυτό το λίγο που με γνώρισε ξέρει ότι δεν είμαι άτομο που θα του χάλαγα ποτέ ένα θέμα (μιας και με τα περισότερα λεγόμενα του πάντα συμφωνό) παρόλο το καλό που θέλει να κάνει όμως το θέμα παραμένει ότι υπάρχουν προβλήματα που δεν επιλύονται και έτσι μέλη εξαφανίζονται, γράφουν λιγότερο, κλπ.

Δεν ήθελα αρχικά να γράψω στο θέμα αλλά μιας και έχει να κάνει και με εμένα το θέμα αυτό είπα ας πετάξω και εγώ μια πινελιά έτσι για το γαμώτο.

Τι περίμενες δηλαδή? ότι με την πρόσκληση του Γιάννη (όσο καλή και αν είναι) θα απαντάγαν εδω μέσα όλα τα σιωπηλά μέλη "Ναι ναι, καλά τα λές Γιάννη μου, θα επανέλθουμε δρυμήτεροι."? :D:D:p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Εγώ πρόσφατα έγινα μέλος σε ελληνικό φόρουμ φωτογραφίας, γιατι θέλω ν'αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή. Εχει πολλά κοινά με το δικό μας, αλλά και πολλές διαφορές. Η ποιότητα γραφής, κατα τη γνώμη μου μακράν καλύτερη της δικής μας. Η ευκολία στο να βρεις πληροφορία, επίσης πολύ καλύτερη. Οργανωμένα θέματα, χωρίς οφ τοπικ και ανούσιες δημοσιεύσεις. Δυο μέρες είμαι τώρα μέσα και δεν έχω βρει ούτε ίχνος προσωπικού χαρακτηρισμού.....γιατί άραγε? Είναι τόσο διαφορετικοί οι φωτογράφοι απο τους κατόχους σκύλων?

2) ...Επίσης, δε με απασχολεί το αν θα καταθέσουν την ψυχή τους οπως το έθεσε ο αγαπητός johnk, αλλά στην καλύτερη περίπτωση να μου δώσουν τις πληροφορίες που χρειάζομαι για να πάρω μια εμπεριστατωμένη απόφαση για το ποια μηχανή να πάρω...
Αγαπητή φίλη, kopritis,

Αυτό το κείμενό σου, το σκέφτομαι επί 24 ώρες (on-and-off)... Διαβάζω τη συνέχεια του θέματος, αλλά έχω "κολλήσει" στο συγκεκριμένο post.
Με όλη την ευγένεια, που επιβάλλεται από τη μακρά παρουσία σου στο dogforum (και το δείγμα γραφής σου) και με όλη την ευγένεια που έρχεται πηγαία, επειδή σε έχω δει καταπρόσωπο (το πρόσωπο, ξέρεις, είναι σπαθί), θα προσπαθήσω να διοατυπώσω μία ...νομοτελειακή αντίρηση και, παρακαλώ, να μη με παρεξηγήσεις...

1) Κι εγώ έχω διάφορα ενδιαφέροντα, αλλά δεν "γράφτηκα" (ποτέ, μέχρι τώρα) σε κάποιο σχετικό θεματικό forum για να τα συζητήσω. Δεν με παίρνει, δεν έχω χρόνο, πνίγομαι από τα θέματα της οικογένειας, από τα θέματα της δουλειάς (που δεν αρκεί να τα ...ακολουθώ και να αντιδρώ, πρέπει να τα συντονίζω), από την (περίπου) 3ωρη, ενεργητική, ενασχόληση με τη σκύλα και το γάτο μου... Και, πάνω απόλα, δεν μου αρέσει να κοινοποιώ το όνομά μου, τη φάτσα μου, τις αδυναμίες μου...
Παρόλα αυτά, γράφτηκα (μετά από πολύ δισταγμό - παρακαλώ, πίστεψέ με) στο dogforum, λόγω της μεγάλης αυτής αγάπης μου. Μεταξύ μας, η αλήθεια είναι ότι με έπεισε και ο φίλος μου, ptf...
Από εδώ μαθαίνω...
Από εδώ, θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να μετακινήσω ένα μικρό πετραδάκι λίγο πιο 'κει, στα θέματα της κυνοφιλίας...
Από εδώ, θέλω να πιστεύω ότι έχω ένα ακόμα μικρό "βήμα" για να συμβάλω στη βελτίωση της ζωής των αδέσποτων και να βοηθήσω να διαφωτιστεί ο μέσος άνθρωπος, να αποκτήσει λίγο διαφορετική κουλτούρα...
Από εδώ, θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να συμβάλω, έστω και ελάχιστα, σε κατεύθυνση που να καταλάβουν νεώτεροι άνθρωποι ότι ο "σκοτωμός" δεν ωφελεί, αλλά ο διάλογος...

Ναι, φίλη kopritis, οι φωτογράφοι είναι διαφορετικοί από τους "σκυλάδες", στην ουσία του αντίστοιχου θέματος. Δεν είναι διαφορετικοί χαρακτήρες, δεν είναι πιο τεχνοκράτες, δεν είναι πιό ορθολογιστές...
Με την ευκαιρία, να σου επισημάνω ότι υπάρχει στο forum πολύ καταξιωμένος - κορυφαίος φωτογράφος (ίσως, δεν ξέρει κάν ότι τον έχω εντοπίσει! - γιατί δεν θα το ήθελε...) που μπορεί να σου μιλήσει ψύχραιμα και τεχνοκρατικά για τη φωτογραφία και για τις επιδόσεις των φωτογραφικών μηχανών. Αν, όμως, κάνεις το λάθος και τοποθετηθείς "άπρεπα" για την αγαπημένη σκύλα του, μπορεί να σε ...σκοτώσει! Στη μία περίπτωση, πολύ ψύχραιμος και χαμογελαστός, στην άλλη περίπτωση μεταμορφώνεται...
Σε πιστεύω, kopritis... Και εγώ, τελευταία, που άλλαξα αυτοκίνητο, καταναλωτικό αγαθό μακράς διαρκείας, δεν σκέφτηκα με "ζεστή" καρδιά, αλλά με "ψυχρή" λογική. Καμία διαφωνία, κανένας φανατισμός, απλή παράθεση αντικειμενικών στοιχείων και τεχνικών προδιαγραφών...

2) Εδώ, πραγματικά, με διόρθωσες. Εντάξει, όχι κατάθεση ψυχής, τουλάχιστον όχι πάντα...
Απλά, να ασχοληθεί κάποιος (ή κάποιοι) "προσωποποιημένα"...
Απλά, ήθελα να πω πως κάθε σκύλος και κάθε περίπτωση ιδιοκτήτη είναι διαφορετική. Δεν πλησιάζει κάν στη φωτογραφική μηχανή. Ο σκύλος, τουλάχιστον για μένα και για μερικές δεκάδες ακόμα μέλη, εδώ μέσα, δεν είναι καταναλωτικό αγαθό. Και χαίρομαι γι' αυτό και γι' αυτό έχω παραμείνει τόσο μεγάλο διάστημα εδώ μέσα...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Όταν σταματησαμε να γραφουμε τοσο ενεργα, εμφανιστηκαν άλλα μελη με προτασεις και ιδεες. Ισως να μην είναι τυχαιο.

Ακριβως όπως συμβαινει σε μια μεγαλη live παρεα. Κελαηδανε δυο-τρεις, συχνα λεγοντας του κοσμου τις βλακειες, και οι αλλοι παρακολουθουν. Αν τυχει και λειψουν μια μερα οι γνωστοι-αγνωστοι, τοτε βγαινουν από το καβουκι τους οι σιωπηλοι, και συχνα εχουν πολλα ωραια πραγματα να πουν.
Τείνω, πλέον, να συμφωνήσω.
Ισως να είναι και η ουσία του θέματος?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μια χαρα ειναι το φορουμ,σωστο το οτι τα νεα μελοι πρεπει να γραφουν,λαθος που ορισμενοι ιεραποστολοι τους επιτιθενται απο την αρχη(ενω γνωριζουν οτι το γραπτο μπορει να παρεξηγηθει)μπαινοντας εδω καποιος δεν εχει ιδεα τι συμβαινει και δεχεται επιθεση.
Πιστευω οτι περισσοτερο απο εμενα κανενας αλλος δεν εχει δεχθει στην αρχη περισσοτερες προσωπικες προσβολες,λογω των προσωικων μου αποψεων και της οπτικης γωνιας μου και μονο,και μιλαμε για μπουλουκι(και απορω γιατι καποιοι νοσταλγουν αυτη την χουντα αλα Β.Κορεα που επικρατουσε),χωρις να με γνωριζουν εβγαλαν οι ειδικοι συμπερασματα για τον Ηλια,εμπορος σκυλιων,ιδιοκτητης 7 Φιλα Μπραζιλειρο αλλα ασχετος,33 χρονια σκυλοιδιοκτητης αλλα παει να γινει ΒΥΒ,θελει να κονομησει,δεν εχει ιδεα απο εκθεσεις(με απειρες επισκεψεις,και μερικες συμμετοχες,και νικες),ψευτης απατεωνας,καραμπιμπ,καταχραστης νομων,τι αλλο ρε παιδια θα θυμοσαστε καλυτερα.
Ξερετε γιατι ολα αυτα????ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ μεσω του φορουμ ακομα και προβολη σαν εκτροφεις η εκπαιδευτες εις βαρος ομως καποιων αλλων.
Ντε και καλα ορισμενοι να μου αλλαξουν το προσωπικο στυλ και τον τροπο ζωης μου οπως και των σκυλων μου,ο καθενας τραβαει τον δρομο του,κραταμε τα καλα και συνεχιζουμε.
Το 99,9% αυτων που μπαινουν εδω αγαπανε τον σκυλο σαν κι εμας,ο καθενας με τον δικο του τροπο και τα δικα του λαθη και τις δικες του εμπειριες,ορισμενοι περιμενουν δυστυχως στην γωνια,αυτο ρε γαμωτο απο που πηρες το σκυλο?δεν παιρνουμε σκυλο απο πετ σοπκ.τ.λ.,μαλλον πρεπει να σταματησει να γραφεται στα καλωσορισματα,σημαια του φορουμ εγινε γαμωτο,ας μπει καποιο μπανερ που να το γραφει καπου στην εγγραφη γιατι με τον τροπο που ρωτανε και απαντανε ορισμενοι λες και ο αλλος εκανε το μεγα εγκλημα ενω γνωριζουν οτι υπαρχει προβλημα στην ενημερωση γενικα για αγορα σκυλου,αλλα ουτε αυτο το δαγκωμα ειναι ενημερωση αυτο ειναι ατακτη και αγαρμπη επιθεση.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το 99,9% αυτων που μπαινουν εδω αγαπανε τον σκυλο σαν κι εμας,ο καθενας με τον δικο του τροπο και τα δικα του λαθη και τις δικες του εμπειριες,ορισμενοι περιμενουν δυστυχως στην γωνια,αυτο ρε γαμωτο απο που πηρες το σκυλο?δεν παιρνουμε σκυλο απο πετ σοπκ.τ.λ.,μαλλον πρεπει να σταματησει να γραφεται στα καλωσορισματα,σημαια του φορουμ εγινε γαμωτο,ας μπει καποιο μπανερ που να το γραφει καπου στην εγγραφη γιατι με τον τροπο που ρωτανε και απαντανε ορισμενοι λες και ο αλλος εκανε το μεγα εγκλημα ενω γνωριζουν οτι υπαρχει προβλημα στην ενημερωση γενικα για αγορα σκυλου,αλλα ουτε αυτο το δαγκωμα ειναι ενημερωση αυτο ειναι ατακτη και αγαρμπη επιθεση.
Συμφωνω απολυτα με αυτο!!!
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Καταπληκτικο θεμα ανοιξες φιλε johnk!Μπραβο σου!

Πολλα μελη δεν γραφουν πλεον γιατι φοβουνται ειτε γιατι δεν τους αρεσει να τσακωνονται.Υπαρχουν πολλοι ''ειδικοι'' εδω μεσα με πτυχιο κυνολογιας απο το πανεπιστημιο τoυ Αυγατηγανισταν και κανεις δεν τολμαει να πει τη γνωμη του.Νεα μελη διασυρονται με τον πιο ειρωνικο τροπο γιατι αγορασαν σκυλο απο pet shop και απο byb.Ολοι ξερουμε πως ειναι λαθος αλλα πλεον εχει καταντησει εμμονη να ρωταμε καθε νεο μελος απο που πηρε το σκυλακι του( προσωπικο δεδομενο).Η ενημερωση και η αφυπνιση πρεπει να γινει με ευγενεια και οχι με τσαμπουκα και ειρωνια..αλλιως ολα στο βροντο πανε...
Υπαρχουν βεβαια και προκλητικα ατομα που τους αξιζει να τους ''τα χωσεις''(οπως αυτος στο θεμα με την κομμενη ουρα του rotweiller).Ανατρεξετε στα συγκεκριμενα threads και θα το δειτε.

Πολλα μελη επισης ειναι ακραιοι οσον αφορα την κυνοφιλια σε σημειο γραφικοτητας που πιο πολυ τους νοιαζει αν κατουρησε ο σκυλος τους παρα αν ειναι ευτυχισμενη η οικογενεια τους(σας προλαβαινω...την ανθρωπινη οικογενεια εννοω).Υπαρχουν αγραφοι κανονες και λογοκρισια σε αυτο το forum που οποιος τους παραβει γινεται θηραμα ακομα και απο τους moderators(ακομα δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι ειναι moderators,οταν ειναι εκεινοι που αρχιζουν τσακωμους αντι να ηρεμουν τα πραγματα).

Πριν λιγες μερες εστειλα ενα π.μ. στον GeorgeA. σχετικα με αυτο,του δινω την αδεια να το δημοσιοποιησει αν θελει.Δεν μου απαντησε ποτε βεβαια...

Γραφω και σε ενα αλλο forum(τελειως ασχετου περιεχομενου με αυτο,υψηλοτερου επιπεδου,λογω αντικειμενου βεβαια) και απο το πουθενα γνωρισα φιλους.Ανεβηκα βουνα μαζι τους,πηγα ταξιδια στο εξωτερικο,κοιμηθηκα σπιτι τους,εγραψα αρθρα σε περιοδικα,εδωσα συνεντευξη σε εφημεριδα,πηρα συνεντευξη απο ανθρωπους του πνευματος και ολα αυτα, ενω ημουν ασχετος αυτοι οι ανθρωποι με βοηθησαν και με ''εμπασαν'' σε αυτον τον τομεα(χωρις καν να με ξερουν καιρο)...4 χρονια μετα ακομα ειμαστε φιλοι και ας μενουμε χιλιομετρα ο ενας απο τον αλλον...Απο την αρχη ηταν φιλικοι και ετοιμοι να βοηθησουν τον καθε ασχετο...

Αυτο δεν θα γινει εδω(περι φιλικων σχεσεων εννοω)...απλα γιατι ορισμενοι προκαλουν και κανουν τα νεα μελη να φευγουν την ιδια μερα που γραφονται στο forum.Ευτυχως που υπαρχουν και οι ευγενικοι, οι ''ενταξει'' τυποι που πραγματικα ευχαριστιεμαι να συζητω μαζι τους και να διαβαζω αυτα που γραφουν.Ξερουν ποιοι ειναι και δεν χρειαζεται να τους αναφερω...τους ειχα ξεχωρισει αναμεσα στους αλλους πριν ακομα γραφτω,οταν απλα διαβαζα τα θεματα σας...Γι'αυτους και μονο αξιζει να ''γραφεις''( ξερετε που) τους ''ειδικους'' και να συνεχιζεις να ενημερωνεσαι μεσω του forum.

Τελος,ειναι ασχημο που ο ενας moderator υπερασπιζεται τον αλλον ακομα και αν εχει αδικο...αυτο ειναι αισχρο και ψευτικο για μενα.
Τωρα ισως καταλαβατε γιατι πολλα μελη παραμενουν σιωπηλα...και καλα κανουν για μενα...ειναι η μεγαλυτερη τιμωρια για για καποιους... Το μεγαλο ''ΕΓΩ'' τους οι ''ειδικοι'' ας το ξεθυμανουν αλλου και οχι σε απλα μελη που δεν εχουν πολλες γνωσεις...

Οπως και να εχει θα συνεχισω να γραφω(μιας και για μενα ειναι το καλυτερο forum περι σκυλων) και να διαβαζω καθε ενα θεμα.

Ξερω πως η γνωμη μου δεν εχει βαρυτητα μιας και ουτε σκυλο εχω,ουτε πολλα post...αλλα μιας και εχω account εδω ειπα να γραψω και γω κατι...

Θα μπορουσα να γραψω και αλλα, αλλα επειδη τιποτα δεν θα αλλαξει σταματω εδω.
Gz johnk μιας και αυτα που γραφεις τα σκεφτομουν πολυ καιρο τωρα και πηρα την ευκαιρια να γραψω καποιες θεσεις μου.

Φιλικα,
William.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
William, καλα τα λες.

Ξερεις όμως ότι κι εδώ μεσα υπαρχουν φιλοι με την πραμγατικη εννοια και όχι την εννοια της κλικας?

Εχεις καταλαβει ότι όταν υπαρχει αναγκη ή σοβαρο προβλημα γινονται ολοι μια γροθια?

Απαντησε μου ειλικρινα. Αν στο φορουμ, το οποιο τοσο πολύ παινεύεις, γραψει ένα νέο μελος αυτά που εγραψες εσυ, σε ποσο χρονο θα το εξαφανισουν?

Η δικη μου εμπειρια από άλλα «αξιολογα» φορουμ παντως, λεει ότι η ιδιοτητα του μελους θα διαρκεσει μερικα λεπτα.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ηλία ίσως ο τρόπος καλωσορίσματος μερικές φορές να γίνεται με λίγο άσχημο τρόπο,όμως όχι πάντα.
Είπαμε ο γραπτός λόγος παρεξηγήτε εύκολα, και ίσως κάποια λόγια να ακούγονται σκληρά,
όμως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να σταματήσουμε να ενημερώνουμε τα νέα μέλη για το ένα από τα βασικότερα πρόβληματα στην Ελλάδα.
Η κυνοφιλία (θεωρώ) δεν θα πάει μπροστά όταν αγνοούμε τα βασικά.
Ούτε μπορούμε να πούμε πως δεν θα το κάνουμε αυτό,
γιατί ο καθένας γράφει την γνώμη του.
Έτσι λειτουργεί το forum, ενημερώνει, αυτός που δεν θέλει να ακούσει και βάζει παροπίδες με γεια του με χαρά του,
όμως πολλοί εδώ τα "άκουσαν" την πρώτη μέρα, και συνέχισαν να γράφουν, ενημερωμένοι πλέον.

William, δεν υπάρχουν άγραφοι κανόνες, όλοι οι κανονισμοί είναι γραμμένοι και οι mods προσπαθούν να τους τηρούν.
Αυτό δεν σημαίνει πως οι mods παύουν να είναι μέλη, και να συμμετέχουν στο forum.
Oύτε έχουν το αλάθητο, ούτε και εξαιρούνται από τους κανονισμούς.
Για περαιτέρω απορίες με την διαχείρηση μπορεις να στείλεις π.μ. στον admin.

Ηλία και Ricos όσο για το banner, το έχω σκεφτεί παλαιότερα,
αλλά νομίζω πως στην πρώτη εξερεύνηση του φόρουμ, σίγουρα θα πέσεις πάνω στα sticky για τα pet shops,
το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει αρκετά ώστε να τα διαβάσεις ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22