Πρόσκληση... Προς τα "σιωπηλά" μέλη...


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το 1983 θυμάμαι το πρώτο μου σκυλί,του πατέρα μου βασικά :)
δεν θα μακρηγορήσω με ιστορίες του παρελθόντος ... αυτό που θέλω να πώ είναι ότι σύντομα άκουσα τον πατέρα μου να λέει ότι "ο χώρος έχει πολλούς αλήτες και παίζει πολύ κοροιδία και ψέμα" και είχε δίκιο


τα επόμενα σκυλιά μας ήταν κυρίως σκύλοι Αθηναίων που τα είχαν πάρει απο πέτσοπ -τελικά είχαν μεγαλώσει πολύ και δεν μπορούσαν στο διαμέρισμα και το "λυπόντουσαν" να το παρατήσουν

"μα καλά...δεν ρωτήσατε πρίν το πάρετε???"

για να μην μου βγεί σεντόνι...

η άγνοια και η εκμετάλευσή της απο τους "πωλητές σκύλων και υπηρεσιών για σκύλους" δίνει και παίρνει ακόμα

η κακοποίηση των σκύλων ακόμα και απο ανθρώπους που ουσιαστικά τους αγαπούν (λόγο ημιμάθειας αυτό) είναι τραγική

τα αδέσποτα ,αποτέλεσμα επίσης της άγνοιας όσων αγαπούν τον σκύλο και της αδιαφορίας όλων των υπόλοιπων ακόμα τραγικότερη
τα πέτσοπ πουλάνε σε γιαγιάδες κυνηγόσκυλα-τους ρωτάνε αν κάνει ο Ιρλανδικός Λυκοθήρας για γκαρσονιέρα και απαντάνε βέβαια....κλπκλπκλπ με αποτέλεσμα σύντομα ο σκύλος να βρεθεί στον δρόμο

οι διάφοροι ημιμαθείς ανακυκλώνουν την ασχετοσύνη τους με συμβουλές "αν δεν σε ακούει πάρε μιά εφημερίδα και τύλιχτην και ρίχτου" "ο σκύλος θέλει ξύλο για να μάθει" "αν τα κάνει μέσα στο σπίτι πιάστο και τρίφτο στις βρωμιές του" :eek::eek::eek:

Στο φόρουμ αυτό ξεστραβώθηκα και μπόρεσα να αποκτήσω μια σωστή σχέση με το σκυλί μου (6 σκυλιά και 25 χρόνια μετά) τόσο καιρό δεν μπόρεσα να βρώ έναν άνθρωπο που να αγαπάει αλλά και να ξέρει για τον σκύλο
Στο φόρουμ αυτό ανταποδίδω με όποιον τρόπο μπορώ. :)

Γιατί για εμένα αυτό που μου έδωσε το φόρουμ ήταν πολύτιμο ;)
άκουσα κι εγώ τα σχολιανά μου όταν μπήκα για τις βλακείες που κουβάλαγα...και τι έπαθα?

αν υπάρχει κάτι που καλυτερευει μιά κατάσταση είναι η ενημέρωση και η παιδεία και αυτό το φόρουμ αυτά μπορεί να παρέχει

γνωρίζω αρκετούς που ΔΕΝ πήραν σκυλί απο πέτσοπ επειδή ήταν τυχεροί και ρώτησαν εδώ πρώτα-να μερικοί πελάτες λιγότεροι για τα πάπιμιλ
γνωρίζω αρκετούς που δεν έδειραν τον σκύλο τους και δεν του έτριψαν την μούρη στα ούρα του επειδή ήταν τυχεροί και μπήκαν εδώ πρώτα και ρώτησαν
γνωρίζω αρκετούς που ήταν σαββατοκύριακο και μπήκαν εδώ και ρώτησαν για το σκυλί τους που κάτι έφαγε ή κάτι πάτησε ή κάτι το τσίμπησε και μπόρεσαν να δώσουν δυό πρώτες βοήθειες
γνωρίζω πολλά αδεσποτάκια που βρήκαν αυτό το ελάχιστο που χρειάζονταν,μιά αγέλη που τα στηρίζει και τα φροντίζει

αν αγαπάτε τον σκύλο και σας πονάει η κατάσταση στην Ελλάδα
αν θέλετε κάτι να μάθετε ή να μοιραστείτε
δεν καταλαβαίνω που το κόλλημα

....κι αν κάποιος σας θίγει....οθόνη πληκτρολόγιο...διάλογος γίνεται...ή γράφτε τον....χαλαρά....κι αν ο άλλος είναι αγενής ή τελείως λάθος,σκεφτείτε πόσο τυχεροί είστε που δεν τον έχετε face to face ή ακόμα χειρότερα αφεντικό-δάσκαλο-αστυνόμο :D
τόσους λάθος ανθρώπους συναντάμε καθημερινά και πρέπει να τους φέρουμε βόλτα
μακάρι να τους είχαμε όλους στην απόσταση "οθόνη πληκτρολόγιο" δεν νομίζεται?

εγώ πιο πολύ θέλω να απευθύνω έκκληση στα παλιά μέλη που σώπασαν όχι γιατι δεν προλαβαίνουν αλλά γιατί τσαντίστηκαν ή θίχτηκαν ή μπούχτισαν κάπου κάποτε σε αυτή εδώ την διαλεκτική πλατφόρμα


ορισμένοι μου λείπετε για τις γνώσεις σας
άλλοι για το χιούμορ σας
κι αλλοι για την περιεκτικη και κατανοητή γραφή σας

αφήστε τα μίση και το απηυδησμα και πιάστε τα πληκτρολόγια,εφόσον έχετε τον χρόνο

η λύση βρίσκεται απο παλιά στις συλλογικότητες και στην παιδεία και το διαδύκτιο δίνει τον βατήρα για ακόμα πιο πολύ δράση σε τέτοιους τομείς

μην μένετε αμέτοχοι και μην κολλάτε στις λεπτομέρειες


παλιοί και νέοι
άσχετοι και σχετικοί
ορθογράφοι και ανορθόγραφοι:p
εργασιακοί και ανεργασιακοί :D
ο διάλογος είναι κάτι ομαδικό και η αξία του βρίσκεται στην συμμετοχή όλων

(σεντονάρα μου βγήκε τελικά)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να προσθέσω κάτι ακόμα μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που αναφέρεται ο μεγάλος αριθμός δημοσιεύσεων μου.
Θα προσπαθήσω να κάνω μερικά στατιστικά κάποια μέρα,
για το πόσα από τα μυνηματά μου,
είναι σε νέα μέλη και λένε για pet shops και byb,
προσπάθεια να τους αποτρέψω-ενημερώσω,
για το τι συμβαίνει.

Ναι μπορεί να λένε το ίδιο πράγμα, αλλά δεν θεωρώ πως είναι ανευ ουσίας flygirl,
και ίσως κάποιοι να μην έκαναν το λάθος,
απο τέτοιου είδους "καλωσορίσματα"

Αυτα λοιπόν απο μένα που είμαι το αντίθετο του σιωπηλού μέλους,
και είμαι και off topic.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ξεκόλλα ρε-γράφε όσο θές-για να γράφεις είναι το φόρουμ-είδες κανέναν κανόνα περι αριθμού πόστς???σου έγινε παρατήρηση απο τον αντμίν???σε πρότεινε και δεχτηκες να γίνεις μοντ, λές για να σου φάει τον χρόνο και να γράφεις λιγότερο???
:lol:
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εγω τωρα τελευταια αρχισα να γραφω.καθενας γραφει οποτε,οταν,κ οτι γουσταρει για μενα και ας ειναι και οφ τοπικ πολλες φορες δημοσιο φορουμ ειναι.
και τα οφ τοπικ ας πουμε που ειμαι καλος.σε καποιος ειναι στοιχειο του χαρακτηρα τους και επειδη κανουμε συζητησεις και οχι αναλυσεις ειναι ολα μες στο προγραμμα(αυτο φανερωνει κ τους χαρακτηρες μας πισω απο το πληκτρολογιο).ετσι εχουμε κ τις αντιπαραθεσεις κ τα ολα μας.
καλη καρδια και να σεβομαστε ο ενας τον αλλον αυτο θελουμε και να μη κρινουμε τους αλλους.γιατι απλα πισω απο μια οθονη δεν μπορεις να ξερεις τον αλλο

σοφουλι αλλα τοσα σου ευχομαι!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
admin πες την αλήθεια γι αυτό με έκανες mod??
χαχα.

Εγώ απλά το ανέφερα γιατί δεν είδα κανένα ρατσισμό σε εμένα όταν πρωτομπήκα επειδή ήμουν νέο μέλος,
και το θεωρώ παράξενο να ακούγεται αυτό,
συγκεκριμένα την milva, την εκτιμώ ιδιαιτέρως.

Βέβαια η συζήτηση πήρε άλλη τροπή,
ότι επέβαλα τον εαυτό μου αν είναι δυνατόν :eek::eek::eek:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Σοφούλι- μάζευτα οφ και σε άλλο τόπικ-το θέμα είναι σοβαρό- ο Johnk έκανε κατάθεση ;)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μην τα μπλέκετε τα πράγματα! Άλλο νέο μέλος άλλο "σιωπηλό" μέλος. Σαφώς και οι νέοι θέλουν έναν χρόνο προσαρμογής να δουν πως λειτουργεί το έργο μέσα στο forum.
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Εγω παλι δεν ξεκινησα καθολου διστακτικα,και ουτε κανενα φοβο ειχα!Αρχησα κατευθειαν(και συνεχιζω)με τις κοτσανες μου,με τις αποριες μου,(κτλ),και που θα παει,οσο περναει ο καιρος θα μαθαινω!!!Πριν μπω εδω νομιζα οτι ηξερα πολλα γυρω απο τα σκυλια,τελικα καταλαβα οτι θελω πολυ ακομα :p
Δεν με πειραζει αν με κρινει κανεις αμα πω κοτσανα κτλ,γιατι ειναι φυσεολογικο!Απλως προσπαθεις απο αυτα που σου λενε(η στη "λενε)
να κρατησεις αυτα που χρειαζεται και να συνεχισεις!:D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και γω έχω τόσα post.......και ποτέ δεν με έχουν προτείνει για moderator!!!:lloroso::lloroso::lloroso:
Πλάκα κάνω...sofouli...προχώρα γερά !!!
Πάντως η αλήθεια είναι και θα συμφωνήσω με τον johnk, ότι πολλά μέλη που χαιρόμουν να διαβάζω τις απόψεις τους έχουν σταματήσει να γράφουν...
Ακόμα και εγώ έχω κόψει πολύ, και λόγω χρόνου αλλά και γιατί τα θέματα είναι όλα τόσο ίδια που μπαίνει κάποιος νέος, ρωτάει κάτι και σε δύο λεπτά οι moderators του έχουν δείξει 10 προηγούμενα θέματα όπου έχουν ήδη απαντηθεί τα ερωτήματά του,οπότε θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να μπω να απαντήσω σε κάτι που υπάρχει μόνο και μόνο για να πω ότι έγραψα.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Σιγουρα υπαρχουν μελη που καθοου δεν κολωνουν κ μπαινουν φορτσατοι κ πολυ καλα κανουν!Ειναι ισως κ αυτο στοιχειο του χαρακτηρα τους που αποτυπωνεται στο φορουμ!Εγω αν τυχει να μπω σε μια παρεα απο αγνωστα προς εμενα ατομα σιγουρα θα ειμαι πολυ διστακτικη μεχρι να νοιωσω ανετα κ ν'αρχισω να συμετεχω....Αυτο το μεταφερω κ εδω οπως φαινεται, κακως, μιας κ ειμαι πισω απο μια οθονη με ενα πληκτρολογιο οπως λεει ο κος Kokoniς
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ρε παιδιά, πάτε καλά? Λογαριασμό θα δώσει ο καθένας πόσο γράφει, τι γράφει και γιατί?? Δικαιωμα του καθενός είναι να κάνει οτι θέλει, αρκει να βρίσκεται εντός κανονισμών και θέματος! Μην τρελαθούμε.... :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...αλλά και γιατί τα θέματα είναι όλα τόσο ίδια που μπαίνει κάποιος νέος, ρωτάει κάτι και σε δύο λεπτά οι moderators του έχουν δείξει 10 προηγούμενα θέματα όπου έχουν ήδη απαντηθεί τα ερωτήματά του,οπότε θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να μπω να απαντήσω σε κάτι που υπάρχει μόνο και μόνο για να πω ότι έγραψα.
Πόσο δίκιο έχεις...
Με έχει προβληματίσει κι εμένα, όταν (από κόπωση? από "συμπυκνωμένη γνώση"? από τι άλλο?) παλιά μέλη, αντί να "καταθέσουν" ψυχή, απλώς παραθέτουν τους τίτλους μερικών θεμάτων για διάβασμα...
Θεωρώ ότι, κάθε φορά που κάποιος ρωτάει, το θέμα πιθανόν να ...ομοιοκαταληκτεί, αλλά δεν είναι το ίδιο. Ας το σκεφτόμαστε σοβαρά αυτό. Διαφορετικές εμπειρίες, διαφορετικές ηλικίες, διαφερετικές κουλτούρες...
Εστω και μία διαφορετική "απόχρωση" παρόμοιων απόψεων, κάνει τη διαφορά...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πόσο δίκιο έχεις...
Με έχει προβληματίσει κι εμένα, όταν (από κόπωση? από "συμπυκνωμένη γνώση"? από τι άλλο?) παλιά μέλη, αντί να "καταθέσουν" ψυχή, απλώς παραθέτουν τους τίτλους μερικών θεμάτων για διάβασμα...
Θεωρώ ότι, κάθε φορά που κάποιος ρωτάει, το θέμα πιθανόν να ...ομοιοκαταληκτεί, αλλά δεν είναι το ίδιο. Ας το σκεφτόμαστε σοβαρά αυτό. Διαφορετικές εμπειρίες, διαφορετικές ηλικίες, διαφερετικές κουλτούρες...
Εστω και μία διαφορετική "απόχρωση" παρόμοιων απόψεων, κάνει τη διαφορά...

Εγώ πρόσφατα έγινα μέλος σε ελληνικό φόρουμ φωτογραφίας, γιατι θέλω ν'αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή. Εχει πολλά κοινά με το δικό μας, αλλά και πολλές διαφορές. Η ποιότητα γραφής, κατα τη γνώμη μου μακράν καλύτερη της δικής μας. Η ευκολία στο να βρεις πληροφορία, επίσης πολύ καλύτερη. Οργανωμένα θέματα, χωρίς οφ τοπικ και ανούσιες δημοσιεύσεις. Δυο μέρες είμαι τώρα μέσα και δεν έχω βρει ούτε ίχνος προσωπικού χαρακτηρισμού.....γιατί άραγε? Είναι τόσο διαφορετικοί οι φωτογράφοι απο τους κατόχους σκύλων?

Περιτό να πω οτι δε διανοούμαι ν'ανοίξω νέο θέμα αν δε βεβαιωθω οσο μπορω καλύτερα οτι δεν έχει καλυφθεί αλλού. Αν τελικά αποφασίσω να το κάνω, θα παρακαλέσω εξ αρχής να με παραπέμψουν αν υπάρχει ήδη σχετικό θέμα και εννοείται οτι δε θα έχω απαίτηση να μου απαντήσουν για διακοσιοστή φορά σε ερώτημα που έχει ήδη απαντηθεί. Επίσης, δε με απασχολεί το αν θα καταθέσουν την ψυχή τους οπως το έθεσε ο αγαπητός johnk, αλλά στην καλύτερη περίπτωση να μου δώσουν τις πληροφορίες που χρειάζομαι για να πάρω μια εμπεριστατωμένη απόφαση για το ποια μηχανή να πάρω. Αν οι πληροφορίες έχουν δωθεί κι αλλού (δεν είναι δα και τόσο εξατομικευμένο το πρόβλημα μου) δεν μ'ενδιαφέρει να τις ξαναδιατυπώσουν για την πάρτη μου. Θα είμαι ευγνώμων και μόνο για την παραπομπή.
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Παιδια,εχω παρατηρησει και κατι αλλο...οταν ψαχνεις κατι στην αναζητηση,σου βγαζει πολλα ασχετα θεματα!Δηλαδη βαζεις καποια λεξη κλειδι,και δεν βγαζει αυτο που ψαχνεις.Μαλλον γι' αυτο επαναλμβανονται και πολλα θεματα...
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Ας γραψω ενα τελευταιο οφ τοπικ γιανα τελειωνουμε.

Απαντησα πολυ ειλικρινα σε κατι που διαβασα και αντι να αρχισω τα "υπαρχει καποιος" "που κανει κατι" και τελειως οτι ναναι κουβεντες ειπα ακριβως αυτο που ειχασ το μυαλο μου.

Και οπως ειπα και στη sofouli σε πμ δεν με ενδιαφερει τι γραφει και τι δε γραφει ο καθενας,γιατι πανω κατω τα διαβαζω ολα.αχαχ
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ πάντως ήδη στο φωτοφόρουμ, μετά από δυο μέρες εντατικού διαβάσματος, άρχισα να καταλαβαίνω ποιος γράφει εμπεριστατωμένα, ολοκληρωμένα και σοβαρά, ποιος είναι σεβαστός απο την κοινότητα και ποιος φωνακλάς χωρίς ουσία.... και ενώ ακόμα τους διαβάζω κι εγώ όλους, ήδη έχω αρχίσει να εστιάζω στις απόψεις αυτών που γράφουν μ'ένα συγκεκριμένο τρόπο που με καλύπτει (ουδεμία σχέση έχουν τα παραπάνω με τον αριθμό των ποστ του καθενός..... αν διαβάσεις καμιά 20αριά ποστ απ'τον καθένα καταλαβαίνεις εύκολα την ποιότητα καθώς και την εξειδίκευσή του!).

Κι εδώ στο δικό μας φόρουμ, είναι πολλοί αυτοί που περιμένουν, και διαβάζουν πολύ πριν γράψουν... και συνήθως αυτοί δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα.... είναι κι άλλοι που μπαίνουν σαν ελέφαντες σε υαλοπωλείο.....
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Παιδιά καλό είναι που ανοίχτηκε το θέμα..για να προτρέψουμε τα διστακτικά νέα μέλη να αρχίσουν να συμμετέχουν!Τώρα επειδή αναφερθήκατε σε μένα..αυτό που είχα πεί ίσχυε τη συγκεκριμένη στιγμή και το θεωρώ λογικό καθώς στην αρχή είμαστε όλοι κάπως διστακτικοί μιας και πίσω απο ενα πληκτρολόγιο δε μπορούμε να ξέρουμε τι "καπνό" φουμάρει κανείς!;)
 


liajoe

Well-Known Member
Γειά σας :)

Εγώ πάντως σας γράφω γιατί με ευχαριστή να διαβάζω τα "θέματα", "προβλήματα"
και όταν μπορώ να προσφέρω μια ιδέα μου.

Μετά μου αρεσει να διαβάζω τις απαντήσεις σας και την χαρά σας όταν βλέπετε κάποια πρόοδο! :)

Επίσης μου λείπει η Ελλάδα, η οικογένεια μου και τα σκυλιά τα οποία αναγκαστικά έπρεπε να μείνουν
πίσω μαζί τους, Με φέρνετε λίγο πιο κοντά τους ... και για αυτο σας ευχαριστώ :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22