Πώς διαλέγω εκτροφέα;


Status
Κλειδωμένο θέμα
S

SwkDoG

Guest
Με αφορμή τα μηνύματα για το "τι πρέπει να προσέξουμε σε ένα εκτροφείο/εκτροφέα" ας προσπαθήσουμε όλοι να συγκεντρώσουμε εδώ κάποιες συμβουλές για τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες.

Πράγματα που πρέπει να μας κάνουν να απορρίψουμε ένα εκτροφέα

1. Εκτροφέας που τα σκυλιά του δεν διαθέτουν pedigree.

2. Εκτροφέας που ζευγαρώνει θηλυκά σκυλιά κάτω των 24 μηνών.

3. Εκτροφέας που "υπερπαράγει" κουτάβια (πάνω από 3-4 γέννες το χρόνο).

4. Εκτροφέας που πουλά σε pet-shops.

5. Εκτροφέας που δεν σου δείχνει τους γονείς του κουταβιού.

6. Όχι καλές συνθήκες στο εκτροφείο (βρωμιά,πολύ μικροί χώροι,κλπ).

7. Εκτροφέας που δεν σε αφήνει να δείς τις συνθήκες που επικρατούν στο εκτροφείο του (να επισκευθείς τα kennels,να δείς τα ζώα και που αυλίζονται,κλπ.).

8. Εκτροφέας που τα σκυλιά του είναι αντικοινωνικά,όχι φιλικά,βρώμικα,άρρωστα και δεν δείχνουν υγειεί και χαρούμενα.

9. Εκτροφέας που δεν έχει πιστοποιητικά υγείας (από εμβολιασμούς εώς εξετάσεις δυσπλασίας κ.α.) για τα σκυλιά του.

10. Εκτροφέας που ταΐζει φθηνή τροφή.

11. Εκτροφέας που δεν μένει μέσα στα στάνταρ της φυλής.

12. Εκτροφέας που εκτρέφει πάνω από 2 φυλές.

13. Εκτροφέας που δεν είναι πρόθυμος να συζητήσει μαζί σου και να σε πληροφορήσει.




Αυτά προς το παρόν.Όποιος θέλει να συμπληρώσει κάτι ευχαρίστως... :)
 

Attachments

Last edited by a moderator:


S

SwkDoG

Guest
Πράγματα που πρέπει να εκτιμήσουμε σε έναν εκτροφέα

1. Δεν έχει πάνω από 3-4 γέννες το χρόνο.

2. Είναι πρόθυμος να συζητήσει μαζί μας για τα προβλήματα υγείας της φυλής (όλες οι φυλές έχουν κάποια) και μπορεί να μας δείξει πιστοποιητικά υγείας για τα δικά του ζώα.

3. Εκτροφέας που σε ρωτά πολλά πράγματα πριν σου δώσει το σκύλο.Για το που και πως θα ζήσει και τους λόγους που το παίρνεις και πολλά άλλα.

4. Δεν ζευγαρώνει θηλυκά κάτω των 24 μηνών.

5. Δεν δίνει κουτάβια κάτω των 7 εβδομάδων.

6. Τα κουτάβια είναι εμβολιασμένα και αποπαρασιτωμένα.

7. Δεν πουλά σε pet-shops.

8. Συμμετέχει σε εκθέσεις και εξετάσεις εργασίας για την φυλή του και έχει κάποιες διακρίσεις.

9. Όλα τα σκυλιά του είναι δηλωμένα και έχουν pedigree.

10. Κάνει συμβόλαιο με τον πελάτη για την πώληση του κουταβιού.

11. Το συμβόλαιο έχει όρους/εγγυήσεις για αντικατάσταση του κουταβιού σε περιπτώσεις δυσπλασίας και άλλων γεννετικών ανωμαλιών.

12. Όρους που να εξασφαλίζουν πως ο σκύλος,ανεξάρτητα από την ηλικία,αν για οποιονδήποτε λόγο ο ιδιοκτήτης δεν τον θέλει πια,επιστρέφει στον εκτροφέα.

13. Ο εκτροφέας πρέπει να ανησυχεί για το που θα πάνε τα κουτάβια του,όσο και εσείς ανησυχείτε γαι το από που προέρχοντε.

14. Ο εκτροφέας να είναι συνεργάσιμος και συζητίσιμος.


...Και εδώ συμπληρώνετε... :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μπράβο Swk! Εξαιρετικά χρήσιμο post!
Συμπληρώνοντας στην κατηγορία «Πράγματα που πρέπει να μας κάνουν να απορίψουμε ένα εκτροφέα» ας λάβουμε υπ’ όψιν και το παρακάτω:

14. Εκτροφέας, ο οποίος δηλώνει εκτροφέας-χομπύστας κάποιας συγκεκριμένης φυλής αλλά στην ουσία επαγγέλλεται εισαγωγέας-σκυλέμπορας (καινούργια μόδα «εκτροφέων», οι οποίοι κατακλύζουν με αγγελίες τις εφημερίδες.)
Συνήθως τα σκυλιά που εισάγουν (διαφόρων φυλών) δεν έχουν pedigree και ως δικαιολογία χρησιμοποιούν το επιχείρημα πως οι εκτροφείς – συνεργάτες τους στο εξωτερικό δεν διαθέτουν pedigree λόγω φορολογικής επιβάρυνσης.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Πάνω στο θέμα στο οποίο υπερκαλύφθηκα (σκέφτομε-σκέφτομε δεν βρίσκω κάτι να συμπληρώσω) δύο παρατηρήσεις

Κάθε φυλή ωριμάζει σε διαφορετική ηλικία .

Αυτό σημαίνει ότι ένα τσιουάουα π.χ θεωρήτε ενήλικο στην ηλικία του ενός χρόνου και ένα μαστίφ κουτάβι στην ηλικία του 1 ½ χρόνου.
Πέρνωντας αυτές τις παραμέτρους υπόψιν ο εκάστοτε κυνολογικός όμιλος της κάθε χώρα και λαμβάνοντας υπόψιν το μέσο όρο ας πούμε, έχει θεσπίσει κατώτερα και ανώτερα ηλικιακά και ποσοτικά στα θυληκά (πόσες φορές) όρια κατά τα οποία ο σκύλος (ήτε αρσενικός ήτε θυληκός) μπορεί να ζευγαρώσει.
Κανονικά όμως οι όμιλοι φυλής (τουλάχιστον στο εξωτερικό) έχουν δικά τους όρια τα οποία ο εκάστοτε κυνολογικός όμιλος αποδέχετε.
Ένα σκυλί λοιπόν το οποίο έχει ζευγαρώσει νωρίτερα από την ηλικία των 2 χρόνων (αλλά μετά τους 18 μήνες) δεν αποτελεί ‘παράπτωμα¨ και δεν δείχνει απαραίτητα κακό εκτροφέα.

Το εκτροφέας που υπερπαράγει κουτάβια πάλι είναι σχετικό.
Εάν έχει το χρόνο να τα μεγαλώσει σωστά και το ‘όνομα’ να τα διαθέση σε σωστά σπίτια-οικογένειες γιατί όχι?????

Πάνω στο θέμα μια ερώτηση.
Σωστός ή λάθος υπάρχουν ηλικιακά όρια ζευγαρώματος στα αρσενικά??
Γιατί ένα σκυλί το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση να μην μπορεί να ζευγαρώσει μετά τα 10 χρόνια?????????
 


S

SwkDoG

Guest
Ένα σκυλί λοιπόν το οποίο έχει ζευγαρώσει νωρίτερα από την ηλικία των 2 χρόνων (αλλά μετά τους 18 μήνες) δεν αποτελεί ‘παράπτωμα¨ και δεν δείχνει απαραίτητα κακό εκτροφέα.
Σίγουρα όχι!...Αλλά ένας εκτροφέας που περιμένει να έχουν τα σκυλιά του την ιδανικότερη ηλικία για ζευγάρωμα και τους "δίνει" χρόνο να αναπτυχθούν και να δείξουν τις αρετές τους ΕΙΝΑΙ ο άνθρωπος που έχει υπομονή και πασχίζει για το καλύτερο,άρα είναι κάτι που πρέπει να εκτιμίσουμε.

Το εκτροφέας που υπερπαράγει κουτάβια πάλι είναι σχετικό.
Εάν έχει το χρόνο να τα μεγαλώσει σωστά και το ‘όνομα’ να τα διαθέση σε σωστά σπίτια-οικογένειες γιατί όχι?????
Στο μυαλό μου ο εκτροφέας δεν είναι απλά ο "σωστός έμπορος σκύλων που είναι και παραγωγός".
Δηλαδή το να έχεις ένα καλό όνομα και το χρόνο να μεγαλώνεις και να διαθέτεις πολλά κουτάβια δε μου λέει κάτι.
Για εμένα ο εκτροφέας είναι ο "κυνηγός του τέλειου σκύλου"!...Αυτός που μέσα από διάβασμα,αγώνες και θυσίες προσπαθεί να "βγάλει" το καλύτερο σκυλί με βάση τα πρότυπα της φυλής και απλά λόγω του ότι θα ήταν αδύνατο να κρατά όλα τα κουτάβια,διαθέτει κάποια και κρατά όσα του "υπόσχοντε" τον στόχο του.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν για εμένα η "σκυλοπαραγωγή" δεν είναι καλή εκτροφή,όσο και "σωστή" να είναι.

Σωστός ή λάθος υπάρχουν ηλικιακά όρια ζευγαρώματος στα αρσενικά??
Γιατί ένα σκυλί το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση να μην μπορεί να ζευγαρώσει μετά τα 10 χρόνια?????????
Αν υποθετικά/θεωρητικά ο αρσενικός δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα και οι απόγονοι του έχουν την ίδια ποιότητα με πρώτα...Ναί,δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αλλά τι λέει αυτό για έναν εκτροφέα,μία εκτροφή ή μία φυλή που για περίπου μια δεκαετία δεν έχει βρεί άξιο αντικαταστάτη του γέρο-επιβήτορα?!...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σίγουρα όχι!...Αλλά ένας εκτροφέας που περιμένει να έχουν τα σκυλιά του την ιδανικότερη ηλικία για ζευγάρωμα και τους "δίνει" χρόνο να αναπτυχθούν και να δείξουν τις αρετές τους ΕΙΝΑΙ ο άνθρωπος που έχει υπομονή και πασχίζει για το καλύτερο,άρα είναι κάτι που πρέπει να εκτιμίσουμε.

Μα αυτό δεν είπα??
Ένα μάστιφ στην ηλικία των 2 έτων θεωρήτε έφηβο (άρα πολύ νωρίς για να ζευγαρώσει και στην ηλικία των 6 γέρος άρα πολύ μεγάλο για να ζευγαρώσει) ενώ ένα τσιουάουα στις ίδιες ηλικίες ενήλικο και ενήλικο αντίστοιχα.


Στο μυαλό μου ο εκτροφέας δεν είναι απλά ο "σωστός έμπορος σκύλων που είναι και παραγωγός".
Δηλαδή το να έχεις ένα καλό όνομα και το χρόνο να μεγαλώνεις και να διαθέτεις πολλά κουτάβια δε μου λέει κάτι.

Και αυτό σχετικό αλλά δεν έχω κάτι άλλο να αντιπαραθέσω εκτός του ότι στο ‘κυνήγι’ του ‘τέλειου’ σκύλου γινεσε μίζερος με αποτέλεσμα τα όποια μικρά ελλατώματα να φαντάζουν τεράστια.

Αν υποθετικά/θεωρητικά ο αρσενικός δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα και οι απόγονοι του έχουν την ίδια ποιότητα με πρώτα...Ναί,δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αλλά τι λέει αυτό για έναν εκτροφέα,μία εκτροφή ή μία φυλή που για περίπου μια δεκαετία δεν έχει βρεί άξιο αντικαταστάτη του γέρο-επιβήτορα?!...
Είτε μας αρέσει είτε όχι κάποια σκυλιά δίνουν το κάτι παραπάνω στους απογόνους τους.

Φυσικά μιλάμε για σκυλιά μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.

Γιατί να μην μπορούμε να χρησιμοποιούμε-‘εκμεταλευόμαστε’ αυτά τα σκυλιά περισσότερο???

Και κάτι που ξέχασα να γράψω πριν.

Γιατί να μην μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για επιβήτορες σκύλους οποιασδήποτε ηλικίας??

Έχω την εντύπωση ότι στις Σκανδιναβικές χώρες (χώρες με μεγάλη παράδοση στην κυνολογία-ζωοφιλία) δεν υπάρχουν όρια προς τα κάτω για τα αρσενικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχω την εντύπωση ότι στις Σκανδιναβικές χώρες (χώρες με μεγάλη παράδοση στην κυνολογία-ζωοφιλία) δεν υπάρχουν όρια προς τα κάτω για τα αρσενικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορει να μην υπαρχουν ορια προς τα κατω η πανω, αλλα υπαρχουν ορια στον αρριθμο των επιβασεων, που μπορει να κανει ενας επιβητορας.
Αυτο γινεται, για να μην χρησημοποιηθει καπιος "Πρωταθλητης της Μοδας" παρα πολυ και σαν αποτελεσμα να υπαρξουν στο μελλων παρα πολλα σκυλια στενα συγγενικα συνδεδεμενα μεταξη τους και μειώνοντας ετσι τον γονιδιακο πλουτο της φυλης.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
αλλα υπαρχουν ορια στον αρριθμο των επιβασεων
ποσες ειναι?

μου ρχεται στο μυαλο η ιστορια με ενα διασημο εργασιακο γερμ.ποιμενικο που ειχε π*** την μιση ευρωπη καποια περιοδο..

Θυμαμαι και ενα παρομοιο θεμα του μακη ,πολυ καλο επισης(ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ)...
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Να ζητήσω κάτι... Όταν τελειώσουν οι προσθήκες, θα ήθελα να το βάλω στο Pets.gr το τελικό μαζί με link στο forum σας καθώς και ονοματεπώνυμο αυτού που το έγραψε.

Αν συμφωνείτε, με ενημερώνετε μήπως και χάσω τα posts αν και δε το βλέπω, πλέον μπαίνω συχνά.

Ευχαριστώ
Μαρίνα
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Στο εξωτερικό απ' ότι ξέρω είναι συνηθισμένο οι εκτροφείς να υπογράφουν συμβόλαιο με τον αγοραστή το οποίο ορίζει τις ευθύνες του πρώτου αν ο σκύλος παρουσιάσει γενετική ασθένεια, τι θα γίνει ο σκύλος σε περίπτωση που αγοραστής δε μπορεί πλέον να τον κρατήσει και αν θα έχει το δικαίωμα να τον ζευγαρώσει.

Για μένα η ύπαρξη τέτοιου συμβολαίου είναι το πιο σημαντικό κριτήριο. Τα χρησιμοποιεί κανείς στην Ελλάδα?
 


S

SwkDoG

Guest
Να ζητήσω κάτι... Όταν τελειώσουν οι προσθήκες, θα ήθελα να το βάλω στο Pets.gr το τελικό μαζί με link στο forum σας καθώς και ονοματεπώνυμο αυτού που το έγραψε.
Από εμένα έχεις "το ελεύθερο" να χρησιμοποιήσεις την δημοσίευση όπως θές και δεν διεκδικώ "δάφνες" συγγραφέα... :lol:
Εξάλλου έχουν ξαναδημοσιευθεί δημοσιεύσεις μου στο φόρουμ σας (όπου είμαι και μέλος...) έμμεσα και με την "άδεια" μου.

Οι υπόλοιποι ας απαντήσουν για ό,τι τους αφορά...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλησπέρα και από εμένα!

Ολα τα παραπάνω είναι σωστά και καλύπτουν πλήρως την ερώτηση, εκτός:

-της ηλικίας που κι εγώ συμφωνώ με τον ΜΑΚΗΣ. Πόσο μπορεί να επηρεάσει η διαφορά 10-15 μηνών για το κατώτατο όριο και 10-12 χρόνων για το ανώτατο (σύνολο 2,5 χρόνια) τον πλούτο των δειγμάτων μιας φυλής, ενώ μιλάμε και για εξαιρετικά χρήσιμους επιβήτορες. Το ανώτατο όριο ζευγαρωμάτων το χρόνο με βρίσκει σύμφωνο, αλλά πιστεύω οτι πρέπει να ορίζεται από κάθε χώρα ξεχωριστά. Για την ηλικία του θηλυκού Θα έπρεπε να ορίζεται από τον εκάστοτε όμιλο φυλής (εάν υπάρχει) και αν όχι, να σπάσει το όριο σε 4 κατηγορίες (μεγέθους κυρίως αφού εκεί εντοπίζονται οι διαφορές ωρίμανσης) από τον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας.

-
Δεν έχει πάνω από 3-4 γέννες το χρόνο
Είναι οριακό, μην πω άπιαστο, αν είναι κάποιος μόνος του, εκτροφέας χομπίστας.
Επαγγελματίες εκτροφείς όμως μπορούν να έχουν παραπάνω γέννες υψηλής ποιότητας έχοντας προσωπικό και εγκαταστάσεις. Σχετικά με το κυνήγι του τέλειου σκύλου, με περισσότερες γέννες αυξάνεις τις πιθανότητες, δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Θέλει όμως προσοχή, αν μένουν κουτάβια είναι μεγάλο πρόβλημα. Θεωρητικά στην Ελλάδα, πρακτικά στο εξωτερικό γίνεται εκτροφή υψηλής ποιότητας με παραπάνω γέννες.

Πρόσφατα είχα μια συνδιαλλαγή στη Γερμανία με μερικούς από τους εκτροφείς - θρύλους στην φυλή μου, για την ακρίβεια περίμενα κουτάβια από μία γέννα ενός από τους σημαντικότερους γεννήτορες της ιστορίας της φυλής και σίγουρα του σημαντικότερου σύγχρονου, με σκύλα πάρα πολύ καλής ποιότητας και με Pedigree άπιαστο για πολλούς στον κόσμο. Μετά από πολλή αναμονή και συζήτηση με τους εκτροφείς (με τους οποίους διατηρώ άριστη σχέση και εμπιστεύομαι) ενημερώθηκα ότι τα κουτάβια (4)είναι ποιότητας pet. Τελικά έγινα ο ευτυχής ιδιοκτήτης ενός θηλυκού από μία άλλη γέννα αντίστοιχης ποιότητας, στην οποία ενημερώθηκα από την αρχή ότι από τα 5 κουτάβια τα 2 είναι ποιότητας pet

Συμπέρασμα: Ο εκτροφέας που εγγυάται πρωταθλητές είναι απατεώνας.
Ο εκτροφέας που χρησιμοποιεί πρωταθλητές και αξιολογεί (με πιθανότητες πάντα) τα κουτάβια του μπροστά σας (εξηγώντας) είναι σοβαρός και ίσως να κάνει για σας και το τελευταίο του κουτάβι!

Στο εξωτερικό απ' ότι ξέρω είναι συνηθισμένο οι εκτροφείς να υπογράφουν συμβόλαιο με τον αγοραστή το οποίο ορίζει τις ευθύνες του πρώτου αν ο σκύλος παρουσιάσει γενετική ασθένεια, τι θα γίνει ο σκύλος σε περίπτωση που αγοραστής δε μπορεί πλέον να τον κρατήσει και αν θα έχει το δικαίωμα να τον ζευγαρώσει.
Αν ζητηθεί πρέπει να υπάρχει κατά τη γνώμη μου, αλλά στην Ελλάδα ίσως ο περιορισμός στο ζευγάρωμα κάνει μεγαλύτερο κακό παρά καλό. Καλύτερα να ζευγαρώνουν ποιοτικοί σκύλοι έστω και εκτός της σκέπης των εκτροφέων, παρά να αποθαρρύνονται οι ιδιοκτήτες, κάποιοι απ'αυτούς ίσως γίνουν ευσυνείδητοι εκτροφείς αργότερα. Τα σχετικα με γεννετικές ασθένειες και ανεπιθύμητου σκύλου είναι σωστά, σε τομείς που μπορούν να εξεταστούν στην Ελλάδα, πχ εγώ δεν μπορώ να εξετάσω δυσπλασία αγκώνα.

Ο σωστός εκτροφέας αρνείται να δώσει σκύλους πολύ συχνά, αλλά αυτοί που το διαπιστώνουν δεν τους είναι χρήσιμο!
 


S

SwkDoG

Guest
Κατ'αρχήν να πώ πως δεν είναι οι "Δέκα εντολές" και δεν μου τις έδωσε ο Θεός σε γειτονικό βουνό!... :lol:

Είναι δικά μου κριτήρια,με βάση την δικιά μου φιλοσοφία.

της ηλικίας που κι εγώ συμφωνώ με τον ΜΑΚΗΣ. Πόσο μπορεί να επηρεάσει η διαφορά 10-15 μηνών για το κατώτατο όριο και 10-12 χρόνων για το ανώτατο...
Εννοείς να ζευγαρώνουν σκυλιά από τους 10-14 μήνες?!!...Αν ναί,διαφωνώ κάθετα!
Αν όχι ισχύει η παραπάνω απάντηση μου...Η υπομονή είναι αρετή και good things come to those who wait!... :D

Όσο για την "κουταβοπαραγωγή"...Παιδιά μην ξεχνάτε πως ο σκύλος δεν είναι απειλούμενο είδος!...Τα περισσότερα προβλήματα του προέρχοντε από τον υπερπληθυσμό σκύλων και την υπερεμπορία.
Ακόμα και από αυτό το βήμα συστήνουμε "Στειρώστε τα σκυλάκια σας!".
Όχι "Γίνε ένας μικρός εκτροφέας...Μπορείς!"... :?

Να θυμήσω και προηγούμενα θέματα...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
oscar said:
αλλα υπαρχουν ορια στον αρριθμο των επιβασεων
ποσες ειναι?

μου ρχεται στο μυαλο η ιστορια με ενα διασημο εργασιακο γερμ.ποιμενικο που ειχε π*** την μιση ευρωπη καποια περιοδο..

Θυμαμαι και ενα παρομοιο θεμα του μακη ,πολυ καλο επισης(ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ)...
Εξαρταται απο την χωρα, την φυλη και τον ομιλο!
Χτες το εψαξα λιγακι (μονο σε διαφορους ομιλους φυλων Αυστριας, Ελβετιας και Γερμανιας, μιας που δεν ξερω Νορβιγικα- Δανεζικα-σουιδεζικα να ψαξω και εκει) και βρηκα αρηθμους απο 4- 40 επιβασεις ετισιος!
Υπαρχουν και ομιλοι που δεν αναφερουν περιορισμους.


Εχω παρατηρησει και κατι αλλο :
4. Εκτροφέας που πουλά σε pet-shops.
Σε αυτο συμφωνω!!!
Ξερω ομος πολυ γνωστο ατομο (κριτης, εκτροφεας, εκπαιδευτης) στον Ελλαδικο κυνολογικο χωρο- που εχει διαθεσει στο παρελθον κουταβια του σε pet-shop!
Τοτε εγινε ολοκληρο θεμα στην κυνολογια (παλι στα γραμματα με τον αναγνοστη νομιζω- δυστυχος δεν βρηκα σε πια τευχη, αλλα αν βρω χρονο να το ξαναψαξω).

Επισης μου κανει εντυποση οτι παντα ξεχοριζεται τον "επαγελματια" με τον χομπιστα εκτροφεα!
Πρόσφατα είχα μια συνδιαλλαγή στη Γερμανία με μερικούς από τους εκτροφείς - θρύλους στην φυλή μου
Τοτε Denis, αφου εχεις καλες επαφες με Γερμανια θα ξερεις και οτι εκει δεν τους εχουν και σε πολυ καλη υποληψη τους "Επαγελματιες εκτροφεις".
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
FrenchieFan said:
Σε αυτο συμφωνω!!!
Ξερω ομος πολυ γνωστο ατομο (κριτης, εκτροφεας, εκπαιδευτης) στον Ελλαδικο κυνολογικο χωρο- που εχει διαθεσει στο παρελθον κουταβια του σε pet-shop!
Τοτε εγινε ολοκληρο θεμα στην κυνολογια (παλι στα γραμματα με τον αναγνοστη νομιζω- δυστυχος δεν βρηκα σε πια τευχη, αλλα αν βρω χρονο να το ξαναψαξω).
.
Πιστευω οτι θα επρεπε οι εκτροφεις οταν κανουν αναγγελια ζευγαρωματος,να εχουν βρει πριν το ζευγαρωμα που θα διαθεσουν τα κουταβια και οχι να ψαχνουν μετα.Δεν πιστευω οτι η περιπτωση αυτου του εκτροφεα ειναι μοναδικη,οτι ειναι ο μονος που εδωσε κουταβια σε πετ σοπ,αλλα (αν καταλαβα για ποιον λες),μαθευτηκε γιατι η ρατσα τοτε ειδικα, ηταν πολυ σπανια στην Ελλαδα και τα κουταβια ελαχιστα.
Ο ιδιος ειχε πει οτι αναγκαστηκε να τα δωσει γιατι λογω τις σπανιοτητας της ρατσας δεν εβρισκε σπιτια για τα κουταβακια.
Νομιζω οτι αν με την αναγγελια γεννας δεν εχουν βρεθει ενδιαφερομενοι θα επρεπε να μην γινεται το ζευγαρωμα,οπως ειπωθηκε και παραπανω,τα σκυλια δεν ειναι ειδος προς εξαφανιση,ουτε χρειαζεται να γινονται τοσες γεννες.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
ok frenchie thanks
οσο για το αλλο...επεσα προσφατα πανω στο "γραμμα" που λες...αλλα οπως ειπαμε και σε αλλο θεμα...περασμενα ξεχασμενα :D
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
denis said:
Καλύτερα να ζευγαρώνουν ποιοτικοί σκύλοι έστω και εκτός της σκέπης των εκτροφέων, παρά να αποθαρρύνονται οι ιδιοκτήτες, κάποιοι απ'αυτούς ίσως γίνουν ευσυνείδητοι εκτροφείς αργότερα.
Εσύ μπορεί να παράξεις 8 ποιοτικά κουτάβια σε μια γέννα αυτοί οι οποίοι θα τα δώσεις όμως μπορεί να τα ζευγαρώσουν με ότι να 'ναι και τα δώσουν σε όποιους να 'ναι. Το αποτέλεσμα είναι να δημιουργείται ένας υπερπληθυσμός σκύλων ο οποίος είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ελλάδα από την έλλειψη ποιοτικών σκύλων. Ας αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας.
 


S

SwkDoG

Guest
Θα ήθελα να συμπληρώσω λοιπόν εδώ :

Πράγματα που πρέπει να εκτιμήσουμε σε έναν εκτροφέα

15. Βγάζει από την αναπαραγωγή επιθετικά/αντικοινωνικά ζώα ή ζώα με κληρονομικές ασθένειες στειρώνωντας τα συγκεκριμένα ζώα.

16. Έχει γνώσεις γεννετικής και αποφεύγει το inbreeding.

17. Συχνά ξεχωρίζει και μεγαλώνει τα ζώα στο σπίτι,όπου αποτελούν μέρος της οικογένειας.

18. Φροντίζει τα pet-quality ζώα του (σκυλιά που δεν διαθέτουν τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για εκθέσεις ή εργασία) να διατίθοντε αφού έχουν στειρωθεί.
 




S

SwkDoG

Guest
Α,δε θα με ενοχλήσει!!... :mrgreen:

Να πώ ότι έμφαση δίνω στο " αποφεύγει"...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3