ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΕΡΩΜΑ.


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
εχει..... μαλλον ειχε και στην παπαφλεσα και τραλεων στην πλατεια με την παιδικη χαρα στην καφετερια μπολερο.
κουρτιου και κερκυρας απεναντι απο το κεντρο μαργαριτα.
τωρα αμα τα δεις εχουν μεσα γαριδακια κουτακια
παντως προλαβα να τα χρησιμοποιησω στις 2 πλατειες:mad::mad:
μετα απο 10 μερες ηταν off αισχος
αλλα το εχω πει και θα το ξαναπω και ας με πειτε λενε γραφικο
δεν θα πιασω εναν αχχχχχχχ
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το μόνο σημείο που είχα δει προσωπικά σακουλίτσες στο Γαλάτσι ήταν στη διασταύρωση Γαλατσίου-Βεΐκου-Αγ. Γλυκερίας, έξω από τα Goodys..... Η πιο κεντρική διασταύρωση του δήμου για όποιον δεν ξέρει, τίγκα στο αυτοκίνητο, κόσμος, φανάρια, κακό...... Τώρα ποιος θα πάει εκεί βόλτα το σκύλο του.....
Ο θεός κι η ψυχή τους πως το σκέφτηκαν......
Ναι αλλά από εκεί περνάει πολυ κόσμος κι εκεί θα δει ότι ο δήμαρχος κάνει έργα για τους δημότες του...:rolleyes:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ναι αλλά από εκεί περνάει πολυ κόσμος κι εκεί θα δει ότι ο δήμαρχος κάνει έργα για τους δημότες του...:rolleyes:
Α γεια σου! Επίσης είναι τελείως τυχαίο που το σημείο απέχει 500 μέτρα από το Δημαρχείο και το σημείο

κουρτίου και κερκυρας απεναντι απο το κεντρο μαργαριτα.
λιγότερο από 500 μέτρα......... ;)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τα δικά μου δεν λερώνουν παρά μόνο στο χώμα (πάρκο) όπου βέβαια τα χοντρά τα μαζεύω και για τα άλλα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μόνο ο αρσενικός μαρκάρει δεντράκια στο πεζοδρόμιο, αλλά δεν κάνει κιόλας να ρίξω κάτι στα δέντρα (θα είναι πιστεύω χειρότερα από το κατούρημα). Καμιά φορά πάει να το κάνει και σε ρόδες αυτοκινήτων, εκεί εννοείται ότι απλά δεν τον αφήνω!

Έχω ακούσει πάντως από ιδιοκτήτες σκύλων που λερώνουν το πεζοδρόμιο ότι παίρνουν μαζί τους μπουκαλάκι με αραιωμένη χλωρίνη/topine/ξύδι κ.α.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδώ χρησιμοποιούνε ένα σπρέυ που έχει μέσα αντισηπτικό και παίρνει τις μυρωδιές. Δεν το έχω δει ποτέ στην Ευρώπη, αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχω ψάξει κιόλας αφού μόνο στην Αμερική απέκτησα σκύλο. Αν υπάρχει θα έλεγα να ψεκάζετε απλώς από πάνω αφού "εξουδετερώνει" το ατύχημα. Για καθάρισμα θα έλεγα μόνο αν κατουρήσει σε ιδιωτικό χώρο και όχι σε δημόσιο πεζοδρόμιο.

Τώρα που το σκέφτομαι, είναι μάλλον ίδιο με το σπρέυ που χρησιμοποιούν στα γυμναστήρια για να απολυμαίνουν τα μηχανήματα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αμα ειναι να βγαινουμε βολτα με τις σφουγγαριστρες πρωι/βραδυ:rolleyes: ...ειναι μαρτυριο νομιζω.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
και εγω το δικο μου τον βγαζω σε ενα κτημα που εχει κοντα στο σπιτι,ευτυχως δεν κατουραει σε πεζοδρομια και πολυκατοικιες δεν τον αφηνω,αν δω οτι μυριζει επιμονα απλα τον τραβαω και συνεχιζουμε,δεν μου αρεσει να με βλεπουν με το σκυλο να κατουραει εξω απο τα σπιτια τους και μετα να μου τη λενε και με το δικιο τους,αλλα εχουμε εναν γειτονα που μονιμος βγαζει το σκυλο του γυρω απο την πολυκατοικια και τον αφηνει να κανει και τα χοντρα και τα ψηλα στην εισοδο της πολυκατοικιας και στο πλακακι γυρω απο το γκαζον της πολυκατοικιας και δεν τα μαζευει,το θεωρω λιγο απαραδεκτο αυτο,αλλα τι να τους κανεις;παντως ειναι καλο και σωστο οταν κανουν τις ακαθαρσιες τους σε μερη οπως μαγαζια κτλ. να τα μαζευουμε,διαφορετικα αν καθε γειτονια εχει 20σκυλους και κανουν ολα τις αναγκες τους στα πλακακια και δεν τα μαζευουμε τοτε δεν θα μπορουμε να περπατησουμε.:eek::eek::eek:
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Eμένα ο δικός μου εννια στις δέκα φορές ΔΕΝ τα κάνει έξω...μία το πρωί στην εφημερίδα, μία το μεσημέρι μετά το φαγητό πάλι στην εφημερίδα και ...γενικώς, έχει συνδέσει τουαλέτα και εφημερίδα! ΄Οταν βγαίνουμε έξω μυρίζει και κατουράει ακαταπαύστως αλλά...μαρκάρισμα, όχι κατούρημα ακριβώς, ξέρετε! Και φυσικά τον αφήνω στα δεντράκια, όχι σε λάστιχα,πόρτες κλπ.
Πριν μερικά χρόνια πάντως το πρόβλημα με τις ακαθαρσίες ήταν εντονότερο.Κανείς δεν μάζευε τίποτα. Τώρα πολλούς βλέπω να τα μαζεύουν ιδιαίτερα νέα παιδιά-κι αυτό είναι καταπληκτικό, δεν νομίζετε?-Βέβαια δεν υπήρχαν τόσα σκυλιά, αλίμονό μας αν δεν μαζευόντουσαν, δεν θα είχαμε που να πατήσουμε!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Kat201161, έχεις σκεφτεί να πάρεις για αρχή να του βάλεις εφημερίδες έξω, εκεί που θες να τα κάνει;
 


Arson

Active Member
11 Μαϊου 2009
29
0
Αθήνα
Στον Δήμο Νέας Σμύρνης έχει σταντ με ειδικά σακουλάκια και λίγο πιο κάτω στο παλαιό Φάληρο δεν υπάρχει πάρκο να επιτρέπονται σκυλιά!!!
Αν και ειναι λίγο πιο παλιό το μύνημα να διαφωνήσω...Εδώ στο φάληρο και στο πάρκο στην παραλία (κυματοθραύστης) επιτρέπονται τα σκυλιά και στην μαρίνα και στο καινούργιο που έφτιαξαν πάλι στην παραλία επιτρέπονται και έχει και ειδικά stand με σακουλίτσες.
Υπάρχει άλλο ένα μέρος που είναι το ιδανικότερο με γκαζον μόνο και περιφραγμένο που δεν επιτρέπονται αλλά αν πας τις κατάλληλες ώρες και φροντίσεις να μαζεύεις τα κατορθώματα του σκύλου σου δεν σου λέει κανείς τίποτα :rolleyes:
 


Pal

Active Member
5 Μαϊου 2009
33
0
Αν και ειναι λίγο πιο παλιό το μύνημα να διαφωνήσω...Εδώ στο φάληρο και στο πάρκο στην παραλία (κυματοθραύστης) επιτρέπονται τα σκυλιά και στην μαρίνα και στο καινούργιο που έφτιαξαν πάλι στην παραλία επιτρέπονται και έχει και ειδικά stand με σακουλίτσες.
Υπάρχει άλλο ένα μέρος που είναι το ιδανικότερο με γκαζον μόνο και περιφραγμένο που δεν επιτρέπονται αλλά αν πας τις κατάλληλες ώρες και φροντίσεις να μαζεύεις τα κατορθώματα του σκύλου σου δεν σου λέει κανείς τίποτα :rolleyes:
Το Φάληρο έχει 100 παρκάκια στις γειτονίες που έχει ταμπέλες (μάλλον παράνομες)
Με απαγορεύσεις, το ότι έχουνε αφήσει κοντά στη μαρίνα 1-2 μέρη οκ καλό είναι αλλά αν έκανα όλη αυτήν τη απόσταση πρωί, μεσημέρι, βράδυ από τα σύνορα νέας Σμύρνης μέχρι εκεί θα είχα την νίκη για τον μαραθώνιο στο τσεπάκι( χμμ το σκέφτομαι μετά θα πάρω δικό μου σπίτι με ιδιωτικό πάρκο) και σίγουρα δεν θα προλάβαινα να φτάσω γιατί θα τα έκανε στην διαδρομή! Πόσο να αντέξει η μικρή?
Το ότι υπάρχει άλλο ένα μέρος που είναι το ιδανικότερο με γκαζόν μόνο και περιφραγμένο που δεν επιτρέπονται αλλά αν πας τις κατάλληλες ώρες πάλι δεν βοηθάει γιατί αν πας δεν θα βρεις παρέα για εσένα η για το σκυλί σου προφανώς αν στην πει κάποιος θα σου χαλάσει όλη την ήμερα και σίγουρα κυνηγημένος τις κατάλληλες ώρες σαν τον κλέφτη και χωρίς ίχνη μπορείς να μπεις και σε κανένα κήπο κανενός γείτονα σου!
Ποιος ο λόγος για όλα αυτά όμως γιατί να μην υπάρχουν κατάλληλα μέρη περιφραγμένα πόσα πάρκα πάνε άδικα και πάνε μόνο αλητοπαρέες? Αν έμενα 100 μέτρα πιο κάτω και ανήκα στην νέα Σμύρνη ο δήμος θα μου εξασφάλιζε στείρωση (αν ήθελα) σε κάποιο κτηνιατρείο της περιοχής χωρίς να πληρώσω τίποτα και η μεταφορά ως εκεί θα γινότανε με αυτοκίνητο δικό τους και σε εμάς τα λεφτά τα κάνανε ταμπέλες απαγορευτικές!!! Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά από περιοχή σε περιοχή?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
τις κατάλληλες ώρες σαν τον κλέφτη και χωρίς ίχνη μπορείς να μπεις και σε κανένα κήπο κανενός γείτονα σου!
Axaxaxaxaxa!!!:D:D:D:D
Μόλις θυμήθηκα έναν σκύλο ενός φίλου...

Πριν πολλά πολλά χρόνια το διπλανό τους σπίτι είχε μόνο μια μέτρια μάντρα χωρίς κάγκελα και το καλοκαίρι όποτε έβγαζε βόλτα τον σκύλο, πάντα χωρίς λουρί, τότε εκεί δεν περνούσαν ούτε αμάξια ούτε άνθρωποι, μόνο καμία αλεπού πότε πότε, αυτος έπαιρνε φόρα, πηδούσε την μάντρα, κυλιόταν στο γκαζόν και μετά βουτούσε στην πισίνα που ήταν στο σπίτι!:D:D:D

Ευτυχώς ο σκύλος δεν έκανε τις ανάγκες του στον κήπο τους, κι ακόμα πιο ευτυχώς, οι γείτονες ήταν καλοί άνθρωποι και πολύ καλοί τους φίλοι, έτσι αντί να τσαντίζονται όταν έκανε ντου το σκυλί του έδιναν τα απαραίτητα χάδια και τις απαράιτητες λιχουδιές για να συνεχίσει την βόλτα!!:p:p
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
προσφέρει στείρωση δωρεάν ο δήμος Νέας Σμύρνης, επειδή έμενα εκεί μέχρι πρόσφατα και εξακολουθούν και μένουν οι γονείς μου κοντά στο σπίτι μου έχει ένα πάρκο με απαγορευτικό αλλά έχει τα σακουλάκια τα οποία μερικές φορές τα βρήσκω και άδεια!!!

εμένα η δικιά μου συνήθως εμπνέεται με το γρασίδι, ειδικά το φρεκοποτισμένο γρασίδι!!!! αλλά υπάρχουν φορές που το νο2 (κακακια) θέλει να μου τα κάνει στο πεζοδρόμιο, ένα γραφείο τελετών στην Βούλα το έχει καταχέσει το άτιμο, αλλά πάντα τα μαζεύω δεν υπάρχει περίπτωση να τα αφήσω γιατί νιώθω και η ίδια άσχημα.

μία φορά μόνο άφησα την τσάντα της βόλτας στο σπίτι και πάει και μου τα κάνει στο πεζοδρόμιο, παιδιά ειλικρινά δεν είχα τι να κάνω, έκανα ένα βήμα να φύγω τρέχοντας αλλά ένιωσα σαν κλέφτης κι έκατσα έβγαλα το παπούτσι και έβγαλα το καλτσάκι που φόραγα και τα μάζεψα!!! Τόση ντροπή στις 10 η ώρα το βράδυ με κανέναν τριγύρω δεν μου έχει τύχει!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλά τα έχω μαζέψει και με το χέρι σε αντίστοιχη περίπτωση (μη σιχαίνεστε σκυλιά έχετε). Καλοκαίρι ήταν, κάλτσα δεν υπήρχε... :p Κατόπιν σε κοντινή καφετέρια όπου έπλενα το χέρι... παίζει και επί 10 λεπτά.
 






chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
προσφέρει στείρωση δωρεάν ο δήμος Νέας Σμύρνης, επειδή έμενα εκεί μέχρι πρόσφατα και εξακολουθούν και μένουν οι γονείς μου κοντά στο σπίτι μου έχει ένα πάρκο με απαγορευτικό αλλά έχει τα σακουλάκια τα οποία μερικές φορές τα βρήσκω και άδεια!!!

εμένα η δικιά μου συνήθως εμπνέεται με το γρασίδι, ειδικά το φρεκοποτισμένο γρασίδι!!!! αλλά υπάρχουν φορές που το νο2 (κακακια) θέλει να μου τα κάνει στο πεζοδρόμιο, ένα γραφείο τελετών στην Βούλα το έχει καταχέσει το άτιμο, αλλά πάντα τα μαζεύω δεν υπάρχει περίπτωση να τα αφήσω γιατί νιώθω και η ίδια άσχημα.

μία φορά μόνο άφησα την τσάντα της βόλτας στο σπίτι και πάει και μου τα κάνει στο πεζοδρόμιο, παιδιά ειλικρινά δεν είχα τι να κάνω, έκανα ένα βήμα να φύγω τρέχοντας αλλά ένιωσα σαν κλέφτης κι έκατσα έβγαλα το παπούτσι και έβγαλα το καλτσάκι που φόραγα και τα μάζεψα!!! Τόση ντροπή στις 10 η ώρα το βράδυ με κανέναν τριγύρω δεν μου έχει τύχει!!!
Τα δοχεία με τα σακουλάκια είναι ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΙΑ. Μίλησα με την αντιδήμαρχο της είπα το πρόβλημα και η απάντηση ήταν: Εμείς βάζουμε αλλά τα παίρνουν οι δημότες για τα σκουπίδια τους.
Τι περίμενες δηλαδή;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλά τα έχω μαζέψει και με το χέρι σε αντίστοιχη περίπτωση (μη σιχαίνεστε σκυλιά έχετε). Καλοκαίρι ήταν, κάλτσα δεν υπήρχε... :p Κατόπιν σε κοντινή καφετέρια όπου έπλενα το χέρι... παίζει και επί 10 λεπτά.
!!!!!!!!:eek::eek::eek:

Εγώ με τίποτα δεν θα το'κανα..... μια φορά στην Υδρα ο δικός μου πήγε και τα'κανε σ'ενα φρεσκοασπρισμενο πεζουλάκι κάτω απο μια μπουκαμβίλια, για φωτογραφία ήτανε, και δεν είχα σακουλάκι κατα λάθος και έφυγα σφυρίζοντας αμέριμνα προσποιούμενη οτι δεν είναι δικός μου.....:D:D... μερικές φορές βολεύει που είναι ημίαιμος ο σκύλος.... μπορώ να το παίζω οτι και καλά είναι αδέσποτος!! (ευτυχώς δε φαίνεται το μαυρο λουράκι!!):D:D

Πάντως για να μη με βρίσετε και για το καλό το κάρμα, μάζεψα 5 σκατούλες αλλωνων στην Αθήνα μετά, ετσι για να μην αισθάνομαι τύψεις....:p
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Λίζα δε σε πιστεύω ρε συ!!!!!!!! :D:D:D:D


μια φορά στην Υδρα ο δικός μου πήγε και τα'κανε σ'ενα φρεσκοασπρισμενο πεζουλάκι κάτω απο μια μπουκαμβίλια
Τι ρομαντικό το χρυσό μου!!!! :D

Πάντως για να μη με βρίσετε και για το καλό το κάρμα, μάζεψα 5 σκατούλες αλλωνων στην Αθήνα μετά, ετσι για να μην αισθάνομαι τύψεις....:p
Ούτε αυτό θα το' κανα, καλά τις δικές μας σκατούλες, αλλά και τις ξένες????

Εμένα μια φορά που έτυχε να με αιφνιδιάσει η μικρή, (ενώ γυρνούσαμε από βόλτα τα ξαναέκανε λίγο πριν το σπίτι), ανέβηκα σπίτι, πήρα μια εφημερίδα και ξανακατέβηκα και τα μάζεψα. Στην ανάγκη βρίσκεις ένα κομμάτι χαρτί βρε αδερφέ, παίρνεις κάτι από ένα περίπτερο, όχι και με το χέρι!!!