Σαν να με σημάδεψε και να με διάλεξε


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Νομιζω η Μareco εννοει ποτε λυτος σε μη ασφαλη χωρο. Και εννοειται ποτε χωρις στοιχεια και τσιπ που στην περιπτωση που χαθει βοηθουν στην ανευρεση.
Οσο καλα και να νομιζεις οτι υπακουνε δεν υπαρχει 100% και οι πειρασμοι/κινδυνοι ειναι πολλοι.

Προσωπικα αν ημουν σιγουρη οτι ο χωρος ειναι απολυτα περιφραγμενος και ελεγχομενος , ειχα συνεχη οπτικη επαφη με το σκυλι μου και εβλεπα οτι τα σκυλακια που συχναζουν ειναι λιγα και φιλικα και εγω θα τον αφηνα να παιξει, δεδομενου της ελλειψης χωρων σε αυτη τη πολη. Αλλα μονο οταν ικανοποιουνται ολες οι παραπανω συνθηκες. Αν καταλα καλα καπως ετσι ειναι οι συνθηκες εκει που πας.

Γενικα μην ακους και πολυ τι λενε οι αλλοι, εκει εχω καταληξει και απο παλια,θα ακουσεις πολλα παραξενα και θα δεις. Εσυ εισαι ο καταλληλος να κρινεις ποσο ασφαλης ειναι ο χωρος που πας. Εμενα καθε μερα μου τη λενε στη πλατεια γιατι δεν τον λυνω να παιξει να μαθει , οτι θα γινει ακοινωνητος, οτι δε μπορει να εκτονωθει, οτι δε του δειχνω εμπιστοσυνη (που ο χωρος εχει περιφραξη μισο μετρο, ανοιγματα παντου, ο δρομος ειναι στα 50 μετρα που ο δικος μου φτανει σε κλασματα δευτερολεπτου ) . Εντωμεταξυ βλεπω τους ιδιους που τα κυνηγανε (μετα το καφεδακι) να τα πιασουν, 2 τα εχω δει ηδη σε σελιδες στο Fb να τα ψαχνουν, πολλες φορες αρπαζονται. Αλλα αν πεις τιποτα, εκει υπαρχει παντα η απαντηση οτι ετσι θα μαθει.
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μην ακουτε τον καθε π@π@ρ@ που συναντάτε στους δρομους στις καφετεριες στα παρκα!
Οι γνώμες ειναι σα τις ......
Ολοι εχουν κ απο μια!
Οι περισσοτεροι εχουν μυαλό κ λογική αμοιβαδας!
Αλλα εξω απτον χορό πολλα τραγουδια λενε κ ολα τα ξερουν,
αμα χασετε εσεις το σκυλι σας ή αμα καταλήξει στο κτηνιατρειο για εκεινους θαναι μια απτα ίδια
Εσεις Ομως θα κλαψετε τον χρονο σας,τα λεφτα σας,την ψυχικη σας ηρεμια ακομη κ τον ιδιο τον σκυλο σας!

Κατα ταλλα ποτε των ποτε του ποτε λυτο μεστην μεγαλουπολη,ειδικα οταν μιλαμε για κουτάβια!
Οταν ερθει η ωρα οπου 1000% θα ειστε σε θεση να ισχυριστειτε πως "ναι,με υπακουει παντα κ παντου" χωρις τον παραμικρο ενδοιασμο τοτε το ξανασυζηταμε!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πάντως εγώ προτείνω στείρωση. Και τα δυο δικά μου είναι στειρωμένα και έχουμε όλοι το κεφάλι μας ήσυχο (και αυτοί φυσικά).
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η στειρωση δεν εγγυάται τίποτα. Ειναι απλα ενα μεσο που χρησιμοποιούν οι ανθρωποι για να μην ειναι τοσο πολυ προσεκτικοι με τα δεσποζομενα, κατα τα αλλα, ζώα τους, τοσο οσον αφορα τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα οσο και το κομματι που λεγεται ζευγαρωμα.

Ισως σε θυληκα ηλικιας ανω των 6-7 να προλαμβανει καρκινους.

Φυσικα εξαιρουνται περιπτώσεις που υπάρχει διαπιστωμενο πρόβλημα υγειας
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κανεις λαθος. Στην Αμερικη δεν επιτρεπεται να μην ειναι τα σκυλια υπο έλεγχο συνεχεια διοτι τα πρόστιμα ειναι βαρύτατα και αφαιρούν τα ζωα. Επομενως εδω δεν στειρωνουμε για να ειμαστε απρόσεκτοι. Και η στείρωση ειναι γενικα καλη για ολα τα σκυλια οπως λενε οι εδω κτηνίατροι που εχουν σπουδασει κτηνιατρική και ειναι και οι καλύτεροι στον κοσμο.
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Τις ορμονικές διαταραχές που προκαλούνται στο ζώο αν στειρωθεί μικρό και αποτελέσματα όπως υποθυρεοειδισμό και αλλά δεν θα ήταν καλό να τα μελετήσει κάποιος;
Τώρα πως φτάσαμε να θεωρούμε την στείρωση, την αφαίρεση των πρωταρχικών πηγών ορμονών σε ένα πλάσμα καλή δεν μπορώ να το καταλάβω προσωπικά. Και ιδιαίτερα όταν προτείνεται σε ζώα που δεν εχουν ωριμασει σωματικά.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Και η στείρωση ειναι γενικα καλη για ολα τα σκυλια οπως λενε οι εδω κτηνίατροι που εχουν σπουδασει κτηνιατρική και ειναι και οι καλύτεροι στον κοσμο.
Aς μεταφερθεί αυτό το ποστ σε θέμα με στείρωση μην χαλάμε του ανθρώπου γιατί θα μας τρελάνει η Σάρα.
Οι έλληνες κτηνίατροι τι σπούδασαν ; Φιλοσοφία;
Και όλες αυτές οι μελέτες που μιλούν για τα αρνητικά της στείρωσης δεν έχουν σημασία;
Κι εγώ στειρωμένα σκυλιά είχα και έχω αλλά υπάρχουν και τα αρνητικά και θα πρέπει να δώσουμε βάση και σε νέες προσεγγίσεις στο θέμα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τις ορμονικές διαταραχές που προκαλούνται στο ζώο αν στειρωθεί μικρό και αποτελέσματα όπως υποθυρεοειδισμό και αλλά δεν θα ήταν καλό να τα μελετήσει κάποιος;
Τώρα πως φτάσαμε να θεωρούμε την στείρωση, την αφαίρεση των πρωταρχικών πηγών ορμονών σε ένα πλάσμα καλή δεν μπορώ να το καταλάβω προσωπικά. Και ιδιαίτερα όταν προτείνεται σε ζώα που δεν εχουν ωριμασει σωματικά.
έρευνες έχουν γίνει και για όσα στειρώνονται μικρά (ακόμα και 5 μηνών όπως είναι αυτό που συνήθως κάνουν στην Αμερική σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει) και για όσα στειρώνονται από 12 μηνών και πάνω και οπωσδήποτε μετά τον πρώτο οίστρο για τα θηλυκά. Για την μεν πρώτη κατηγορία, ναι υπάρχουν πολλά θέματα, δεν μειώνονται οι πιθανότητες εμφάνισης καρκίνων και κυρίως είναι το θέμα της ακράτειας μιας και δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του ζώου. Για ενήλικα ζώα, δεν υπάρχουν πολλά αρνητικά όσον αφορά πάντα στα θηλυκά. Κάποιοι καρκίνοι δεν έχουν κανένα ποσοστό εμφάνισης (τραχήλου μήτρας πχ), αποκλείεται ο κίνδυνος της πυομήτρας (που στο 50% αποβαίνει μοιραία) ενώ άλλοι δείκτες δεν αλλάζουν. Στα αρσενικά το έχω ξαναπεί είμαι κατά αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος. Στα θηλυκά γλιτώνεις το ζώο από μια πολλή σοβαρή πιθανή πάθηση (πυομήτρα) και από ψευδοκυήσεις που δεν είναι φυσιολογικές (μιας και ρόλος της σκύλας βιολογικά είναι να κυοφορεί). Είπαμε, η στείρωση είνια μια προσωπική απόφαση που ο καθένας πρέπει να έχει διαβάσει και ψάξει μόνος του για τα υπέρ και τα κατά,
 
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
γιατι οι απο 'δω τι εχουν σπουδασει;
Οι απο κει μπορει να εχουν σπουδασει αλλα πρωτον δεν εχουν σπιυδασει στα καλυτερα πανεπιστημια του κόσμου, δεν εχουν κανει την αναλογη ερευνα κα πολλοι απο αυτους συμβουλεύουν τους πελάτες τους να αφησουν τα θηλυκά τους να γεννήσουν μια φορα.

Σε θέματα ιατρικής και κτηνιατρικής παγκοσμιως πρωτα μιλανε οι Αμερικανοι και μετα ο υπόλοιπος πλανητης, τελεία και παύλα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ξέρω πόσο καλοί είναι οι Αμερικανοί κτηνίατροι στο διαγνωστικό κομμάτι οπότε κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο. Στο θέμα της στείρωσης όμως, οι world's finest τα έχουν κάνει λίγο μαντάρα.

Παύλα και τελεία.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πάντως εγώ προτείνω στείρωση. Και τα δυο δικά μου είναι στειρωμένα και έχουμε όλοι το κεφάλι μας ήσυχο (και αυτοί φυσικά).
ελα πες αληθεια.
το εκανες για να μην σου ζητανε λεφτα να πηγαινουν σε αυτα τα πραηντ του σατανα και να τα εχεις διπλα σου.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
  • Like
Reactions: Spiros_Sersey


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Είναι τροφή για σκέψη και προβληματισμό.
Όπως και να είναι θα το σκεφτώ, θα διαβάσω και θα αποφασίσω εν καιρό. Κατά πως φαίνεται αφού φτάσει 3 ετών.

Ως προς τη βόλτα τελικά πηγαίνω συνέχεια στην περιοχή που μαζεύονται 7 με 8 ιδιοκτήτες με τα σκυλιά τους, που όντως είναι πολύ φιλικά και ήσυχα, την αφήνω ελεύθερη αφού ο χώρος είναι περιφραγμένος, αλλά βασικά... Είναι ένα αρσενικό που είναι ο αρχηγός αυτής της αγέλης και, δεν αφήνει να φύγει μακριά, πάει δίπλα της και τη σπρώχνει με το σώμα και τη μουσούδα, αν προσπαθήσει να ακολουθήσει κάποιο από τα άλλα που έχουν εμπειρία και απομακρύνονται περισσότερο και βασικά είναι σαν τον προστάτη της. Κάποιο άλλο δεν την άφηνε να πάρει τ μπάλα του, και πήγε του γρύλισε, πήρε τη μπάλα και την άφησε στα πόδια της!!! Καυγάδες δεν έχουν μεταξύ τους και η ίδια το απολαμβάνει. Τα απογεύματα μου φέρνει το λουρί :ROFLMAO: αντίθετα από τις άλλες ώρες και στο αμάξι μπαίνει σφαίρα για να πάμε στο πάρκο!!! Δεν το πιστεύω δηλαδή αυτό που βλέπω. Λερώνει ακόμα στο μπαλκόνι και έξω μόνο το απόγευμα στο πάρκο.
 








Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Στο μεταξύ βγάλαμε ακόμα μερικές με τη Σερς να με βάζει σε σοβαρή υποψία ότι εκτός από λύκο, τσοπάνη, γκέκα, έχει και λίγο από αγριοκάτσικο. Δεν είναι ότι σκαρφάλωσε άνετα μαζί μου στην κορυφή του βουνού στο Μαύρο λιθάρι, αλλά στην επόμενη από την φωτογραφία που βάζω, δεν ήθελε να δοκιμάσει από τα φύλλα στο ύψος της, αλλά τεντώθηκε για να μασουλήσει ψηλά. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να αποθανατίσω....
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3