Σαν να με σημάδεψε και να με διάλεξε


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Αυτο που λες οτι πηγε προς αγνωστο σκυλι λυτη, μη την αφηνεις. Δε νομιζω οτι ισχυει οτι πηγε γιατι ηταν ιδιο εμφανισιακα. Δε ξερεις πως θα αντιδρασει το αλλο και δε θα προλαβεις να γινει μια στραβη.
Και οτι δεν απομακρυνεται πανω απο 20 μετρα ειναι κατι που ισως παψει να ισχυει μολις παει 7-8 μηνων και μπει εφηβεια. Τα ιδια μου ελεγε ενας προχθες και 1 ωρα μετα σταματαγα τα αμαξια να σωσω το σκυλο του που πεταχτηκε στο δρομο ακολουθωντας το γκρεμλιν.
 
  • Like
Reactions: myEnzo and mareco


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Στο συγκεκριμένο μέρος έχω δει σκυλί να πετάγεται στην Κοκκινοπούλου από το κολυμβητήριο... Δεν μπορεί να θεωρείται περιφραγμένο ένα τόσο μεγάλο μέρος με ανοίγματα σε ένα σωρό μέρη... Τί να πιάσω, την Κοκκινοπούλου, την Κατεχάκη, το Badminton... Εκτός κι αν κάπου εκεί παίζει ένα πραγματικά περιφραγμένο σημείο και δεν το έχω πετύχει... Κι απ' την στιγμή που δεν εκτελεί το έλα... ξέρω γω... εγώ θα φοβόμουν...
Πίσω από το κολυμβητήριο έχει το κλειστό μπάσκετ, ακόμα ποιο πίσω είναι το άλσος που έχει μία έξοδο προς το κολυμβητήριο και φτάνει μέχρι κάτω που είναι η μεγάλη αλάνα με την εκκλησία και το γκαζόν. Φυσικά δεν την πάω εκεί πάνω προς το κολυμβητήριο γιατί και μεγαλόσωμο περνά κάτω από την περίφραξη. Ούτε στο Badmiton, ούτε στο άλσος στρατού.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Σε όσα σου έγραψαν myEnzo και medusa, συμφωνώ και επαυξάνω!

Μην είσαι κάθετος, με συμπεριφορές που θεωρείς ότι έχει παγιώσει το κουτάβι σου.
Προσωπικά θα σου επαναλάβω, ότι είσαι φάουλ που την αφήνεις έτσι και απλά θα ευχηθώ, να μην χρειαστεί να το διαπιστώσεις με τον κακό τρόπο. Τίποτα απ'όλα αυτά, δεν βοηθάνε στην ασφάλεια αλλά και...στην εκπαίδευσή της. Αντιθέτως. Ισως μάλιστα να ενισχύουν και κάποιες από τις εντός του σπιτιού συμπεριφορές της που περιγράφεις στα ποστ σου, οι οποίες όσο είναι μικρούλα, μάλλον σας φαίνονται χαριτωμένες. Οσο μεγαλώνει βέβαια, νομίζω θα αλλάξετε γνώμη. Οσο νωρίτερα το συνειδητοποιήσετε, τόσο καλύτερα για εσάς :)
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Δεν διαφωνώ σε όσα λένε, ούτε διεκδικώ αλάθητο. Άλλωστε έχω ελάχιστη εμπειρία (μόλις 4 μήνες) με σκύλο.
Απλά θέλω να πω ότι στο μυαλό μου (και όχι απαραίτητα σωστά) είναι ασφαλές το μέρος από άποψη περίφραξης.
Όμως επειδή η εμπειρία δεν αγοράζεται αλλά έρχεται με τον καιρό, προβληματίζομαι αρκετά από τα παραπάνω ποστ.

Θα ήθελα μια καθοδήγηση, πως να μην της στερήσω το ελεύθερο παιχνίδι με σκυλιά που ήδη γνωρίζει και παίζουν μαζί ελεύθερα.
Σημειώνω ότι: Εκτελεί το έλα όταν έρχονται δύο συγκεκριμένα αρσενικά και ένα θηλυκό ολίγο τι έξαλλα, όπως κάνουν και οι υπόλοιποι μόλις τα δούμε από απόσταση και τα οποία έρχονται πάντα στο Λουρί. Η εξαίρεση είναι την ώρα που θέλω να τη δέσω για να φύγουμε. Λες και το πιάνει στον αέρα ότι είναι για να φύγουμε (Μάλλον το εσωτερικό της ρολόι ότι χοπ "τώρα με φωνάζει για να φύγουμε" :confused:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σπύρο, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς έναν μακρύ ιμάντα αν θες να την έχεις ελεύθερη.
Τα σκυλιά πολλές φορές αντιδρούν απρόβλεπτα και ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρεθείς σε καταστάσεις που δεν θα ήθελες να ζήσεις.
Επίσης θα ήθελα να σου επισημάνω πως στα μέρη που περιγράφεις, πάει αρκετός κόσμος βόλτα τα σκυλιά τους ΜΕ ΛΟΥΡΙ και μην θεωρείς δεδομένο πως όλοι έχουν όρεξη και διάθεση να αντιμετωπίσουν έναν λυτό σκύλο. Και στο κάτω κάτω δεν οφείλουν να σου δώσουν και λογαριασμό αν ο σκύλος τους δεν γουστάρει ή έχει θέμα με άλλα σκυλιά.
Χώρια που απαγορεύεται από τον νόμο
Αλλά επειδή πολλές φορές τον γράφουμε εκεί που δεν πιάνει μελάνι, ας σεβόμαστε τουλάχιστον τους υπόλοιπους, όπως θα θέλαμε φαντάζομαι να σέβονται και εμάς.

Οσον αφορά το "έλα" που λες, πρώτα το δοκιμάζεις σε μέρη που δεν υπάρχουν αντιπερισπασμοί και ένα σωρό ερεθίσματα.
Όταν εκτελεί 10 στις 10 φορές, τότε αρχίζεις σταδιακά να πηγαίνεις σε μέρη με παραπάνω ερεθίσματα. Εννοείται οτι επειδή αυξάνει ο βαθμός δυσκολίας, πρέπει να αυξήσεις και την ανταμοιβή. Και όταν εκτελέσει, μην την πάρεις να φύγετε αμέσως γιατί αν το κάνεις θα συνδέσει το "έλα" με κάτι κακό (θα φύγει από το μέρος που περνάει καλά).
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Στα νεώτερα...
Συνεχίσαμε εντατικά την εντολή "έλα" και στο σπίτι και κυρίως στο εξοχικό, με έντονη επιβράβευση. Κάναμε βόλτες στο πάρκο με λουρί αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχει εκνευρισμό και να μην εκτονώνεται. Φυσικό αφού είχε μάθει να είναι ελεύθερη εκεί να τρέξει και ξαφνικά περιορίστηκε, ενώ όλοι οι φίλοι της (η αγέλη που μαζεύεται κάθε απόγευμα) έχουν το ελεύθερο. Τη δοκίμασα πάλι χωρίς λουρί και πάλι την ώρα που είναι να φύγουμε έχει τα θεματάκια της. Έχει βελτιωθεί μεν αλλά δεν το εκτελεί αμέσως (τονίζω την ώρα να φύγουμε λες και το ξέρει). Μάλλον δεν το αποτυπώνω σωστά. Έρχεται αλλά δεν θέλει να βάλει λουρί. Ίσως θα πρέπει να την εκπαιδεύσω να δέχεται το λουρί, αλλά μου κάνει κατάπληξη γιατί πρώτα όταν ήταν για βόλτα, στεκόταν στην πόρτα και το περίμενε για να το βάλω. Όσο την είχα στο λουρί στο πάρκο, φαινόταν ανόρεχτη, πως να το περιγράψω, σαν να της ήταν αδιάφορο αν θα βγει έξω (θέλω και δε θέλω ένα πράγμα)
Τες πα θα το συνεχίσω με έντονη επιβράβευση στο "έλα" και φυσικά με βόλτα τουλάχιστον δεκάλεπτη στο λουρί πριν φύγουμε από το πάρκο και αφού έχει παίξει και με εκπαίδευση να το δέχεται όπως πριν και βλέποντας και κάνοντας ανάλογα με την πρόοδο. Πάω "ψάχνοντας" δηλαδή στο τι θέλει ή στο τι δεν κάνω σωστά.
Πάντως να είναι δεμένη όταν όλα τα άλλα είναι ελεύθερα και τρέχουν γύρω της, της δημιουργεί εκνευρισμό και ανησυχία μετά στο σπίτι, οπότε είναι σαν να μην έχει βγει.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Σπύρο, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς έναν μακρύ ιμάντα αν θες να την έχεις ελεύθερη.
Τα σκυλιά πολλές φορές αντιδρούν απρόβλεπτα και ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρεθείς σε καταστάσεις που δεν θα ήθελες να ζήσεις.
Επίσης θα ήθελα να σου επισημάνω πως στα μέρη που περιγράφεις, πάει αρκετός κόσμος βόλτα τα σκυλιά τους ΜΕ ΛΟΥΡΙ και μην θεωρείς δεδομένο πως όλοι έχουν όρεξη και διάθεση να αντιμετωπίσουν έναν λυτό σκύλο. Και στο κάτω κάτω δεν οφείλουν να σου δώσουν και λογαριασμό αν ο σκύλος τους δεν γουστάρει ή έχει θέμα με άλλα σκυλιά.
Χώρια που απαγορεύεται από τον νόμο
Αλλά επειδή πολλές φορές τον γράφουμε εκεί που δεν πιάνει μελάνι, ας σεβόμαστε τουλάχιστον τους υπόλοιπους, όπως θα θέλαμε φαντάζομαι να σέβονται και εμάς.

Οσον αφορά το "έλα" που λες, πρώτα το δοκιμάζεις σε μέρη που δεν υπάρχουν αντιπερισπασμοί και ένα σωρό ερεθίσματα.
Όταν εκτελεί 10 στις 10 φορές, τότε αρχίζεις σταδιακά να πηγαίνεις σε μέρη με παραπάνω ερεθίσματα. Εννοείται οτι επειδή αυξάνει ο βαθμός δυσκολίας, πρέπει να αυξήσεις και την ανταμοιβή. Και όταν εκτελέσει, μην την πάρεις να φύγετε αμέσως γιατί αν το κάνεις θα συνδέσει το "έλα" με κάτι κακό (θα φύγει από το μέρος που περνάει καλά).
Δοκίμασα τον ιμάντα, μετά το ποστ, αλλά φευ. Είναι δάσος και ο ιμάντας λειτουργεί σαν αλυσίδα γι' αυτήν. Έχει μεν παραπάνω μέτρα για να κινηθεί και να μυρίσει, αλλά τρέξιμο και κυνηγητό με τα άλλα δεν επιτρέπει ο ιμάντας. Αποτέλεσμα κλάμα, γκρίνια και έλλειψη εκτόνωσης. Επειδή είναι από τσοπανόσκυλο και λυκόσκυλο, έχει ανάγκη να τρέξει πολύ.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αλλαξε την εντολη. Μην καις το "έλα".

Πες της "τελος" η "λουρι" πχ κ κρατα λιχουδια να έρθει. Αλλα λιχουδια σοβαρή οχι αστεια. Κανα κοτοπουλο κανα σαλαμι κανα κονσεβα γκονζιλα....
Να πει οκ φεύγουμε αλλα ειναι ακαταμαχητο το σνακ....
 






Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Επίσης είναι εξαιρετική φύλακας.
Την Παρασκευή γύρω στις 3 το βράδυ, ήταν ανήσυχη και γρύλιζε στην πόρτα του δωματίου. Στο μπαλκόνι στην πάνα δεν ήθελε να πάει και με ξανασήκωσε με τον ίδιο τρόπο. Κλάμα και γρύλισμα. Βγήκαμε βόλτα 4 με 5 στενά. Ήθελε να πάμε προς τον ακάλυπτο, αλλά δεν την αφήνω για να μην έχω θέματα. Ακαθαρσίες μηδέν. Ένα ξεροκατούρημα, που δεν δικαιολογούσε τη βόλτα. Επιστρέψαμε, ήρεμη και ήσυχη.....

Το Σάββατο το πρωί, βρήκαμε αυτά....

20171111_141327.jpg

Μάλλον το κλέψανε και έβγαζαν τα εργαλεία και τους άκουσε. Αν ήταν διαρρήκτες και το παράτησαν έκανε ακόμα καλύτερη δουλειά.
Πάντως τώρα που ξέρω, αν ξαναγρυλίσει σε περίεργη ώρα και δεν θέλει να λερώσει στο μπαλκόνι, ΔΕΝ ξανακατεβαίνω.
 




Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Σκυλι που γρυλιζει κ φαινεται ανησυχο τη νυχτα παντα το εμπιστευόμαστε...ΝΟΜΟΣ

Μπράβο της!!!
Τώρα θα ξέρω.
Από την αστυνομία που πήρα για να έρθουν να το δουν και να πάρουν αποτυπώματα, μου είπαν να το κρατήσω μήπως το ζητήσει κάποιος :ROFLMAO: και πως αν δεν δηλωθεί διάρρηξη δεν μπορούν να το πάρουν!!!! :whistle: κλέφτικα δηλαδή.
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Αν και έχουμε φάει κανονικά και τα δύο γεύματά μας, η μικρή μου δείχνει σαν να τεμπελιάζει. Η αλήθεια είναι πως την τελευταία εβδομάδα έχει γίνει άλλο σκυλί, πιο σοβαρό, πιο "νωχελικό". Το πρωί μείναμε από τις 8.30 μέχρι τις 10 τη βόλτα. Έτρεξε πολύ, με ένα Τζακ Ράσελ 5 μηνών, έπαιξε με τον κολλητό της το Δία, και το έριξε στον ύπνο. Το μεσημέρι από τις 3 μέχρι τις 5 είχαμε πάλι βόλτα, πάλι έτρεξε ικανοποιητικά άλλα ενώ άλλες φορές είχε τον ακούραστο σήμερα γύρναγε πολλές φορές κοντά μου και ζήταγε χάδια. Στο θέμα "έλα" και στο λουρί για την επιστροφή έχουμε κάνει τεράστιες προόδους και δεν είναι κριτήριο ότι ήρθε αμέσως. Το θέμα είναι ότι μετά το δεύτερο γεύμα, που το είχε στις 9.30, δεν έχει ζητήσει να λερώσει,ούτε στην πάνα της, στο μπαλκόνι, ούτε στη βόλτα (11.30 -12.30). Μύρισε, έψαξε, έδειξε ενδιαφέρον για κάτι γατιά που συναντήσαμε, αλλά δεν είχε αυτή την εκρηκτικότητα που με είχε συνηθίσει. Γυρίσαμε, μου έφερε το σκοινί, αλλά δεν είχε διάθεση να παίξει. Ξάπλωσε και κοιμάται. Ψέματα, σηκώθηκε μόλις και ζητιανεύει στη γυναίκα μου που τρώει. Μπα, ξαναπήγε στο κρεβάτι της.
Υποθέτω ότι επειδή πάμε για 8 μηνών, μήπως έχουμε προεόρτια περιόδου.

Γνώμες μιας και είναι η πρώτη μας φορά και ο πρώτος μου σκύλος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εαν την βλεπεις κ αλλαζει (κ δε συντρεχει αλλος λογος,κ αφου τρωει κ πινει κ παίζει κλπ,δε το βλεπω κιολας...) τοτε κ γω στην περιοδο τείνω (8 μηνων μαλιστα...)
Στη θεση σου θα πηγαινα να αγορασω βρακακι κ σερβιέτες,το κοριτσι σου μαλλον γινεται γυναικα!

Δε χρειαζεται να σου πω τώρα προσοχη κ κομμενος ο κολλητος κλπ...υποθετω ταχεις διαβασει ηδη αυτα
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Εαν την βλεπεις κ αλλαζει (κ δε συντρεχει αλλος λογος,κ αφου τρωει κ πινει κ παίζει κλπ,δε το βλεπω κιολας...) τοτε κ γω στην περιοδο τείνω (8 μηνων μαλιστα...)
Στη θεση σου θα πηγαινα να αγορασω βρακακι κ σερβιέτες,το κοριτσι σου μαλλον γινεται γυναικα!

Δε χρειαζεται να σου πω τώρα προσοχη κ κομμενος ο κολλητος κλπ...υποθετω ταχεις διαβασει ηδη αυτα
Βρακάκια και σερβιέτες έχει πάρει η γυναίκα μου εδώ και ένα μήνα. Μάλιστα κάποια βράδια της φορέσαμε βρακάκι για να αρχίσει να το συνηθίζει. Θα την έχω υπό παρακολούθηση, για να μη σου πω άυριο πρωί πρωί στο γιατρό.
Ότι θα αγωνιούσα έτσι για σκύλο, δεν το πίστευα.

edit. Εννοείται ότι κομμένες οι βόλτες με παρέες του άλλου φύλλου. Θα τη βγάζω 3 τη νύχτα. Και όχι μόνο για να μην έχουμε ατυχήματα. Δε φταίνε και τα αρσενικά να τα μουρλαίνουμε και να μην μπορούν να εχμμ ναι. Αυτό τέλος πάντων.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλα στο γιατρο γιατι να την πας?φυσιολογικη διαδικασια ειναι...
Εχε την στο νου σου,
με το που την δεις κ αρχιζει κ γλυφεται εντόνως στα "ιδιαίτερα" της κ της πρηστει κ το αιδοίο ειναι έτοιμη!
Αα επισης γραφε τα σε ενα χαρτι (να ξερεις ποτε της ήρθαν ποτε της τελειωσαν,να μπορεις να υπολογιζεις κ τις επικινδυνες μερες,κ ποτε θα της ξαναρθουν κ ολα,δε μπορεις να φανταστείς ποσες φορες εχω ανατρεξει σαυτο το χαρτι...γενικα...ολα να τα γραφεις)

Παντως αμα ημουν στη θεση σου,κ ηξερα οσα ξερω τώρα,θα πηγαινα εγω στον γιατρο...για κανα zanax...
Δε μπορεις να φανταστεις την μιρλα κ την γκρινια...αν κ το απευχομαι!
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Εχε την στο νου σου,
με το που την δεις κ αρχιζει κ γλυφεται εντόνως στα "ιδιαίτερα" της κ της πρηστει κ το αιδοίο ειναι έτοιμη!
Αα επισης γραφε τα σε ενα χαρτι (να ξερεις ποτε της ήρθαν ποτε της τελειωσαν,να μπορεις να υπολογιζεις κ τις επικινδυνες μερες,κ ποτε θα της ξαναρθουν κ ολα,δε μπορεις να φανταστείς ποσες φορες εχω ανατρεξει σαυτο το χαρτι...γενικα...ολα να τα γραφεις)
Η γνώση της ημέρας. Πάω να σημειώσω και την αλλαγή συμπεριφοράς, για να μη σου πω ότι ίσως αρχίσω να κρατάω ημερολόγιο. Δε φαντάζεσαι τι φώτα μου έδωσες/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς!!!
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Τώρα που το σκέφτομαι σήμερα ένας άλλος γνωστός της αρσενικός, που παίζουν πολύ, της επιτρέπει να βάζει πόδια στην ράχη και ενίοτε (σπάνια) να του κάνει κυριαρχία, σήμερα την καβάλησε και έκανε κινήσεις στον αέρα, αλλά η μικρή καθόταν κάτω και τον έδιωχνε.

Δεν έχει αρχίσει να γλύφεται , ούτε "πρήστηκε".
Μάλλον όμως πλησιάζουμε στις μέρες και ο "Φλου" το εντόπισε πρώτος και γράφει υποθήκη για το μέλλον, από ότι φαντάζομαι.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειναι ετοιμη σου λεω,τι τα θεμε τα πολλα?ο άρχοντας το πηρε πρεφα
αρχισε να της φορας το βρακακι να δεις ποτε θα λερωσει την σερβιετα...
Στα υπόψιν : οι επικίνδυνες μερες (απτην στιγμη που θα δεις το αιμα) ειναι 10η εως 14η,σε αυτες τις μερες ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ κ στην μυγα (δε μπορεις να φανταστεις σε τι κοντοπουτανα μετατρεπονται...ειναι λιγο σοκαριστικο να βλεπεις το ασπιλο κ αμόλυντο μεχρι προτινως μωρο σου ξαφνικα να συμπεριφέρεται σα το τελευταιο τσουλι) !
Αλλα μπελαδες θα χεις ευθυς εξαρχης,μπορει να τσακωθει με τα αρσενικα που θα την πολιορκουν ασχημα,μπορει απλα να δυσανασχετεί κ να βαζει τον κωλο κατω,μπορει να στην πεσουν εσενα τα αρσενικα...μπορει 1002...γιαυτο προσοχή (οχι μονο τις επικινδυνες μερες,το κακο μπορει να γινει απτην πρωτη μερα εως κ την τελευταια...υπολογισε οτι περίπου ενα μηνα + θα εισαι σε επιφυλακη)