Σκυλογονεις μικροσωμων σκυλων, σας καλω για μια ερωτηση σχετικα με δοντια.


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
ξέρω... ξέρω.... τα σκυλιά μου είναι από 40 κιλά και πάνω....
κι επιτέλους δεν θάπρεπε να μιλώ αλλά ...
εγώ θα το προτείνω...
ζητείστε από τον χασάπη ένα μοσχαρίσο πλευρό.... να το κόψει στην κορδέλα γύρω στα 10 με 15 εκατοστά ας έχει κι ελάχιστα ψήγμσατα απ΄πο κρέας επάνω ακόμα καλύτερα....... για το μέγεθος των μικρόσωμων σκύλων είνα ο καλύτερος μεζές και δεν έχετε να φοβηθείτε τπτ...
δώστε του το ωμό... σε λίγες μερες τα δόντια θα είναι ολόλευκα...
με συγχωρείτε για την παρέμβαση... αλλά δεν βρήκα θέμα για μεγαλόσωμα.... να χωθω.... :love:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
+1 σε ότι αναφέρει ο @GRDANE

Εγώ πέρα απ' τα κόκαλα του δίνω ένα σκληρό παξιμάδι, χωρίς αλάτι ή ζάχαρη, κάθε πρωί. Σίγουρα παίζει ρόλο το συγκεκριμένο σκυλί αλλά ο Άργος πλησιάζει τα πέντε και τα δόντια του είναι κάτασπρα. Φέτος ο ένας κυνόδοντας είχε λίγο κιτρινίσει αλλά και αυτό έφυγε.

* Συνάντησα ένα παλικάρι με ροτ, αν θυμάμαι καλά 2 ή 3 ετών, και όταν του είπα πως τα δόντια της είναι αρκετά κίτρινα μου απάντησε πως έγινε μετά από κάποια περίοδο με αντιβίωση και άλλα φάρμακα. Σίγουρα δεν ήταν θέμα τροφής μιας και παρασκευάζει ο ίδιος BARF καθώς επίσης μου είπε πως πριν την θεραπεία δεν είχε κανένα θέμα στα δόντια.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Και πόσο πρέπει να μείνει στην κατάψυξη το πλευρό με το κρεατάκι πριν το καταναλώσει;
Επιτρέπεται να ζεματιστεί για 1-2 λεπτά έστω ή γίνεται επικίνδυνο έτσι;
 
  • Like
Reactions: GRDANE




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Εγω ρε παιδια, τους περισσοτερους που βλεπω πως δινετε κοκκαλα, παξιμαδια κλπ, σας βλεπω να εχετε μεγαλα σκυλια, πραγμα που σημαινει και δυνατα σαγονια που ευκολα μασανε και σπανε σε αρκετα μικρα κομματια που δεν θα προκαλεσουνε προβλημα στο ζωο. Εγω ομως που εχω ενα σκυλι με προγναθισμο μπορω να το εμπιστευτω οτι δε θα καταπιει κανα κομματι γκουμουτσα επειδη δεν μπορει να το κοψει με τα μικρα του δοντια? Και αντε πες το παξιμαδι το δινω γιατι θα μαλακωσει με τα σαλια κιολας, το κοκκαλο ομως, οσο καλα λογια και να ακουω, δεν θα το δωσω. τουλαχιστον οχι σε αυτον μου τον σκυλο. οταν παρω ενα μεγαλοσωμο θα του δινω. προς το παρον πιστευω θα του αρχισω τα κερατα και αυτα τα στικς απο γαλα γιακ, που το ενα ετσι οπως τον κοβω θα το κραταει για κανα 5μηνο :LOL: περαν αυτων εγω συνεχιζω με καθημερινο βουρτσισμα τουλαχιστον 1 φορα την μερα, καποιες μερες 2 φορες, την σκονη μας, και σιγουρα οταν υπαρχει δυνατοτητα θα παρω και το τζελ να δουμε τι παιζει.


@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ οσο γι αυτο που λες με την αντιβιωση, το εχω σκεφτει. ο δικος μου ειχε σοβαρο προβλημα στις ακρες των αυτιων του και επρεπε να παιρνει αντιβιωση για 1 ολοκληρο μηνα. ομως αυτο ηταν πριν τον καθαρισμο, νομιζω 1-2 μηνες πριν. μετα τον καθαρισμο νομιζω εχει παρει αντιβιωση 1 φορα (αμοξιλ), αλλα οχι για πολυ. ειναι μια πιθανοτητα και αυτο ομως, συμφωνω
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Να χωθώ και εγώ όπως ο @GRDANE
Ο δικός μου είναι 14 κιλά (Οποτε μάλλον δε θεωρείται και τόσο μικρόσωμος)
Μέχρι στιγμής δε μου έχει κανένα πρόβλημα αν και είναι 2χρονων ακόμα. Του δίνω ανά δυο τρεις μέρες ένα dentastix το οποίο το στριμώχνω μέσα σε ένα μοσχαρίσιο κόκκαλο του εμπορίου που είχα αγοράσει. Οπως φαντάζεστε γίνεται μάχη για να το φάει, Οποτε ροκανίζει το κόκκαλο στη προσπάθεια του να το τραβήξει ή να το μασουλισει και πιστεύω γίνεται έτσι δουλίτσα.

Θα ήθελα να ρωτήσω οποιος ξέρει.... έχω δει κάτι Κόκκαλα που είναι κομμένα στη μέση, δηλαδή μισό κόκκαλο μισό μεδούλι κάπως. Που τα βρίσκουμε αυτά; Νομίζω κάνουν καλύτερη δουλειά απτό να ξενερώσει με το μεγάλο στρογγυλό Σκέτο κόκκαλο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
@Tony91 εγω τα dentastix δε θα τα συνεχιζα, πολλα ακουγοντε οτι κανουν περισσοτερο κακο απο οτι καλο λογω συστατικων. What's in Dentastix? Find out the truth
Γενικα ποτε δεν καταλαβα πως μια τοσο μαλακη λιχουδια μπορει να βοηθησει τα δοντια του σκυλου. Εμενα το αλλο σκυλι δεν τα μασαγε καν, απλα τα κατεβαζε με την μια.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
O δικός μου είναι 6 κιλά.

Παξιμάδι. Το παίρνει και ασχολείται, το διαλύει σιγά σιγά με τα δόντια, αλλά δεν το τρώει. Εντάξει, σκουπίζω.

Κόκκαλο. Μοσχαρίσιο από πλευρό. Με το που έρχεται από τον κρεωπόλη, το ζεματίζω 2 λεπτά σε βραστό νερό και το δίνω. Το έδινα τελείως ωμό αλλά μετά το κόκκαλο μυρίζε, αλλιώς θα συνέχιζα να το δίνω τελείως ωμό. Με αυτό ασχολείται μέρες. Το δίνω δυο φορές το μήνα περίπου.

Κέρατο ελαφιού. Βρίσκω στο petstop, 20 πόντοι μήκος, έξι πόντοι φάρδος, περίπου 10 ευρω. Του το αφήνω, όταν το βαριέται το μαζεύω και το ξαναεμφανίζω λίγες μέρες μετά. Κρατάει πολύ καιρό.

Προς το παρόν, δείχνει να αρκεί αυτό που κάνω. Ο λόγος που δεν έχω εμπλακεί σε καθαρισμό με οδοντόβουρτα, σκόνες κλπ κλπ είναι ότι αν το μεν σκυλί έχει γενετική προδιάθεση, δεν θα το βοηθήσουν και πολύ (αναγνωρίζω ότι ίσως κερδηθεί λίγος χρόνος) αν δεν έχει τότε τα παξιμάδια, κόκαλα και κέρατα είναι επαρκή.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εντάξει, σκουπίζω.
Που ακριβώς σκουπιζεις δλδ :p
Όλο το σπίτι;;
Για ένα παξιμάδι;

Ή τα ωμά κόκκαλα πχ
Μπουρδελο όλο το σπίτι.
Καναπέδες κρεβάτια χαλιά...
Στο μαξιλάρι μου... Μπλιαξ

:eek::LOL::ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@TheBestBoi Στικς απο γιακ δε τα προτεινω. Ειναι 10 ευρω για 10 λεπτα απασχοληση, τοσο κρατησε στον μπατμαν που δεν εχει κανα τρελο σαγονι. Και εχουν τρελο ποσοστο πρωτεινης.

Τα πλευρα ενα μεσαιο/μεγαλο σκυλι τα καταβροχθισει γρηγορα, αλλα παντα δινεις με επιβλεψη θα δεις πως θα παει.
Υπαρχει και σε μεγαλυτερο κοκαλο, δε παιζει να κοψει κοματι αχαχχαχα
SAM_8516.JPG
 
  • Like
Reactions: GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
@medusa ο δικος μου κανει 5 λεπτα για να φαει την λιχουδια που ειναι σε στυλ μπισκοτακι σκληρο, δε νομιζω να εκανε 10 λεπτα για το στικ απο γιακ, μαλλον 10+ μερες και λιγο λεω :LOL: να φανταστεις αυτουνου ολα του τα παιχνιδια μοιαζουνε σαν καινουργια. δεν εχει καταφερει να κανει ζημια σε κανενα. και προσπαθει να τα μασαει ο καημενος, αλλα το δαγκωμα του πραγματικα δεν κανει και πολλα.

χαχαχαχ οχι οντως δε νομιζω να κοψει κομματι απο κατι σαν αυτο, μας ειχε δωσει ο χασαπης μας ενα παρομοιο τεραστιο τις προαλλες, αλλα ειχε πει να το βρασουμε πρωτα (περιεργο που το ειπε αυτο ανθρωπος που φτιαχνει μπαρφ, περιμενα να ηξερε κατι παραπανω) και η μανα μου λεει ε δεν υπαρχει περιπτωση να το φαει ωμο. ειναι συχασιαρα, εγω παλι οχι, αλλα δε ξερω. θα το δω, αν δωσω ωμο κοκκαλο θα μπω να κανω απντειτ για το αποτελεσμα.

(τελος θελω να πω..... ΤΙ ΟΥΡΑΚΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???? κοιταω φωτος του γκρεμλιν και απτο αλλο σου νημα και μου εχει κανει τρελη εντυπωση η ουρα του. αμα τιναχτει και σε πετυχει φανταζομαι εχεις φυγει απτο παραθυρο :ROFLMAO::ROFLMAO: ζωη να χει και να μεγαλωνει και αλλο και αυτος και η ουρα)
 
  • Haha
Reactions: Aliki V. and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@medusa ο δικος μου κανει 5 λεπτα για να φαει την λιχουδια που ειναι σε στυλ μπισκοτακι σκληρο, δε νομιζω να εκανε 10 λεπτα για το στικ απο γιακ, μαλλον 10+ μερες και λιγο λεω :LOL: να φανταστεις αυτουνου ολα του τα παιχνιδια μοιαζουνε σαν καινουργια. δεν εχει καταφερει να κανει ζημια σε κανενα. και προσπαθει να τα μασαει ο καημενος, αλλα το δαγκωμα του πραγματικα δεν κανει και πολλα.

χαχαχαχ οχι οντως δε νομιζω να κοψει κομματι απο κατι σαν αυτο, μας ειχε δωσει ο χασαπης μας ενα παρομοιο τεραστιο τις προαλλες, αλλα ειχε πει να το βρασουμε πρωτα (περιεργο που το ειπε αυτο ανθρωπος που φτιαχνει μπαρφ, περιμενα να ηξερε κατι παραπανω) και η μανα μου λεει ε δεν υπαρχει περιπτωση να το φαει ωμο. ειναι συχασιαρα, εγω παλι οχι, αλλα δε ξερω. θα το δω, αν δωσω ωμο κοκκαλο θα μπω να κανω απντειτ για το αποτελεσμα.

(τελος θελω να πω..... ΤΙ ΟΥΡΑΚΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???? κοιταω φωτος του γκρεμλιν και απτο αλλο σου νημα και μου εχει κανει τρελη εντυπωση η ουρα του. αμα τιναχτει και σε πετυχει φανταζομαι εχεις φυγει απτο παραθυρο :ROFLMAO::ROFLMAO: ζωη να χει και να μεγαλωνει και αλλο και αυτος και η ουρα)
Ασχετα με το αν θα αργησει να το μασησει το γιακ .....εχει παρα πολυ πρωτεινη νομιζω 68% οποτε δινε το με μετρο.
Το ωμο τερατοκοκαλο και εγω του το δινω μονο χωριο, το τρυγυρναει στο γκαζον κανα διημερο, μαζευονται μυγες σφιγκες, εκει να δεις αηδια. :LOL: Τα βλεματα των περαστικων επισης στο χωριο ειναι ολα τα λεφτα !!!! Εδω Αθηνα ουτε για πλακα, θα πρεπε να κανω απολυμανση μετα.

ΥΣ. Κατι σφαλιαριτσες καλες απο την ουρακλα του γκρεμλιν εχουμε φαει ολοι στην παρεα :LOL:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@GRDANE εσένα τα σκυλιά σου που είναι μεγάλα δεν το τεμαχίζουν το μοσχαρίσιο κόκαλο σε κομμάτια που καταπίνουν;
Ο προηγούμενος μου το έκανε αυτό μετά ξερναγε παντού κομμάτια κοκαλου, για αυτό δεν τού ξαναεδωσα. Ωμό κόκαλο λέω φυσικά.

Το κέρατο ελαφιού ρε παιδιά που το βρίσκετε; Δεν έχω δει ποτέ. Αυτό έχει γεύση; Σπάει;

@TheBestBoi συγγνώμη, στο διαλυσαμε το θέμα, αλλά τι να κάνουμε; Κι εκεί έχουμε δόντια...

Α και για να μην το διαλύσω και τελείως νομίζω πως τα μικρά σκυλάκια που δεν μπορούν να σπάσουν το κόκαλο δεν έχουν κίνδυνο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Δεν πειραζει, δοντια να 'ναι και ο,τι να 'ναι. :p

Κερατο ελαφιου εχει το pet4u και γενικα παντου τα εχουνε απ'οτι εχω δει, αλλο το πετ φορ γιου τα χει σιγουρα, τα εβλεπα πριν στο σαιτ @ΒασιλικηΖ

ναι το ξερω οτι θα ηταν πιο δυσκολο για ενα μικρο σκυλι, απλα η φοβια μου με αποτρεπει απτην ιδεα του κοκκαλου, εγω το χω το θεμα, οχι ο σκυλος, μπορει και να του αρεσε κιολας και να ηταν οντως μια χαρα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@GRDANE εσένα τα σκυλιά σου που είναι μεγάλα δεν το τεμαχίζουν το μοσχαρίσιο κόκαλο σε κομμάτια που καταπίνουν;
Ο προηγούμενος μου το έκανε αυτό μετά ξερναγε παντού κομμάτια κοκαλου, για αυτό δεν τού ξαναεδωσα. Ωμό κόκαλο λέω φυσικά.

Το κέρατο ελαφιού ρε παιδιά που το βρίσκετε; Δεν έχω δει ποτέ. Αυτό έχει γεύση; Σπάει;

@TheBestBoi συγγνώμη, στο διαλυσαμε το θέμα, αλλά τι να κάνουμε; Κι εκεί έχουμε δόντια...

Α και για να μην το διαλύσω και τελείως νομίζω πως τα μικρά σκυλάκια που δεν μπορούν να σπάσουν το κόκαλο δεν έχουν κίνδυνο.
το κερατο ελαφιου ειναι καπως ετσι. Εχει στα πετσοπ τα περισσοτερα και στα ηλεκτρονικα καταστήματα. Απλα προτεινω να το αγοραζουμε απο κοντα για να διαλεγουμε οσο πιο ενιαιο κοματι χωρις διακλαδωσεις οπως το παρακατω. Εγω του περνω το μεγαλυτερο , ειναι λιγο τσουχτερο καπου στα 25-30 αλλα το τρυγυρνα κανα εξαμηνο, οταν μεινει 8-9 εκατοστα το πεταω η χαριζω σε κανα μικρο φιλο μας. Τριβει τα δοντια κυριως στο μεσα το σφουγγαρωτο, αυτο τα προσελκυει νομιζω που ειναι και καπως πιο μαλακο και το εξω ειναι σκληρο αργει να φαγωθει. Ο δικος μου τουλαχιστον δεν εχει καταφερει να σπασει ποτε κομματι μεγαλυτερο απο μισο εκατοστο.
xlarge_20170403113614_kerato_elafioy_chew_chew_natural_deer_maxi_140_160gr.jpeg
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Δεν ξέρω για εσάς αλλά το μαλτεζοειδές μου του δίνει και καταλαβαίνει σε μάσηση. Οσο δεν ήξερα και του έπαιρνα τα γνωστά "πουράκια" και λοιπά "κόκαλα' μάσησης από πετ, τα διέλυε σχεδόν αμέσως, ένα το κατάπιε όσο ήταν ακόμα μεγάλο και δε θέλω να θυμάμαι εκείνη την τραγική νύχτα....

Είχε ξαπλώσει ανάσκελα και το είχε στο στόμα, ώσπου να γυρίσω, εξαφανίστηκε....έψαξα πατώματα κάτω από καναπέδες, μαξιλάρια...τίποτα το είχε καταπιεί κανονικότατα. Ετσι αυτήν τη χαρά του την έχω πλέον στερήσει γιατί είναι ακραίος γενικά
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Που ακριβώς σκουπιζεις δλδ :p
Όλο το σπίτι;;
Για ένα παξιμάδι;

Ή τα ωμά κόκκαλα πχ
Μπουρδελο όλο το σπίτι.
Καναπέδες κρεβάτια χαλιά...
Στο μαξιλάρι μου... Μπλιαξ

:eek::LOL::ROFLMAO:
Είσαι ωραίος και μου αρέσεις Mr @Yorkaddict :)

Το παξιμάδι για τον δικό μου είναι ίσα με 30" και αν το δώσουμε στο πάτωμα το γλύφει ως σφουγγαρίστρα, όχι πως δεν γλύφει το πάτωμα μετά από κόκκαλο αλλά εκεί χρειάζεται η πραγματική σφουγγαρίστρα.

Τα ωμά στο μπαλκόνι ανάλογα με το μέγεθος μπορεί να κρατήσουν μέχρι μισή ώρα. Ίσως πρέπει να σας βγάλω φωτογραφία κάποια που έχω στην κατάψυξη για να δείτε τι σημαίνει μέγεθος, από χόνδρους μοσχαριού, που είναι ίσα με το μισό κεφάλι του Άργου.

Το μόνο που κρατάει καιρό είναι το κέρατο για όποιον δεν έχει πρόβλημα με τον θόρυβο που θα κάνει ο σκύλος όταν ασχολείται μ' αυτό.

* Βρήκα κάποιες παλαιότερες

IMG_20190317_144236564.jpgIMG_20190317_151348842.jpg
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
@GRDANE εσένα τα σκυλιά σου που είναι μεγάλα δεν το τεμαχίζουν το μοσχαρίσιο κόκαλο σε κομμάτια που καταπίνουν;
Ο προηγούμενος μου το έκανε αυτό μετά ξερναγε παντού κομμάτια κοκαλου, για αυτό δεν τού ξαναεδωσα. Ωμό κόκαλο λέω φυσικά.

Το κέρατο ελαφιού ρε παιδιά που το βρίσκετε; Δεν έχω δει ποτέ. Αυτό έχει γεύση; Σπάει;

@TheBestBoi συγγνώμη, στο διαλυσαμε το θέμα, αλλά τι να κάνουμε; Κι εκεί έχουμε δόντια...

Α και για να μην το διαλύσω και τελείως νομίζω πως τα μικρά σκυλάκια που δεν μπορούν να σπάσουν το κόκαλο δεν έχουν κίνδυνο.
συγνώμη αλλά την πλευρά μοσχαριού την προτεινα καθαρά για τα μικρόσωμα σκυλιά ακριβώς γιατί δεν μπορούν να την σπασουν και κινδυνέψουν... τα δικά μου είναι πολύ μεγάλα και δυνατά για κάθε κόκκαλο... κάτι κάνει το κότσι μοσχαριού αλλά γι ακάνα διήμερο...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3