Σκυλογονεις μικροσωμων σκυλων, σας καλω για μια ερωτηση σχετικα με δοντια.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
συγνωμη @TheBestBoi εσυ δεν είχες θεμα με τα εντερικά του? το γιακ ειναι θανατηφορο, 68% πρωτεινη.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
συγνωμη @TheBestBoi εσυ δεν είχες θεμα με τα εντερικά του? το γιακ ειναι θανατηφορο, 68% πρωτεινη.
ναι εχουμε θεμα με τα εντερικα, τωρα τι ακριβως θεμα θα σε γελασω ομως, αγνωστο. τροφικη αλλεργια? IBS? κολιτιδες? παντως το γιακ το δινω μονο για κανα μισαωρο την μερα και αν, θα το ελαττωσω κι αλλο ομως, το σκεφτομουν κι εγω
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
ναι εχουμε θεμα με τα εντερικα, τωρα τι ακριβως θεμα θα σε γελασω ομως, αγνωστο. τροφικη αλλεργια? IBS? κολιτιδες? παντως το γιακ το δινω μονο για κανα μισαωρο την μερα και αν, θα το ελαττωσω κι αλλο ομως, το σκεφτομουν κι εγω
κοψτα ολα ενετλως μεχρι να συνελθει, ουτε γιακ, ουτε κερατα ουτε σκονη plaque off, ούτε τη παραμικρή λιχουδιά.
Δεν υπαρχει λίγο η πολυ , αν τον πειραζει κατι θα τον πειράζει και σε μικρή ποσοτητα. Και με το κερατο π.χ ενα φιλικο σκυλάκι μου επαθε εντερικα και μετα με βρίζαν κιολας γιατι το προτεινα :LOL:

Δε θα παθουν τιποτα τα δοντια για 10-15 μερες εως οτου συνελθει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
κοψτα ολα ενετλως μεχρι να συνελεθει, ουτε γιακ, ουτε κερατα ουτε σκονη plaque off.
Δεν υπαρχει λίγο η πολυ , αν τον επιραζει κατι θα τον πειράζει ακι σε μικρή ποστητα. Και με το κερατο π.χ ενα φιλικο σκυλάκι μου επαθε εντερικα και μετα με βρίζαν κιολας γιατι το προτεινα, :LOL:
δε θα παθουν τιποτα τα δοντια για 10-15 μερες
οι διαρροιες ξεκινησαν πολυ πριν του παρω και τα δυο, κατα συμπτωση ξεκινησαν αμεσως αφοτου του εβαλα την αμπουλα.... πηρα την κτηνιατρο τηλεφωνο και της ειπα και για το κερατο και ξερει οτι δινω και την σκονη και ειπε οτι δεν θα τον πειραξουν, ετσι και αλλιως την σκονη την τρωει πανω απο μισο χρονο καθημερινα και ποτε δεν εχει αλλαξει κατι λογω αυτης, το περισσοτερο διαστημα τα κακα του ηταν τελεια ακομα και με αυτη, τους τελευταιους μηνες αρχισαν τα προβληματα. τωρα δινω metrobactin 250mg την ημερα για 10 μερες και βλεπουμε...
 
  • Like
Reactions: zerom0 and medusa


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Περαστικά με τα εντερικά, το metrobactin που δίνεις τι είναι;
Αυτό του γιακ μήπως ενόχλησε την κατάσταση; Για κάθε ενδεχόμενο κόψε τα μασώμενα εφόσον έχετε μπει και σε αγωγή, θυμάμαι ότι ψαχνόσουν κ με την τροφή του, δεν ξέρω αν είστε σε μετάβαση σε άλλη κι ενοχλήθηκε επίσης.
Επειδή σου έχουν κάτσει στραβά οι κιτρινίλες....ρώτα αν δεν το έχεις κάνει ήδη, τη γιατρό σου....μιας και είχε πολλά θέματα εξ αρχής με τα δοντάκια κι έχει και overbite, μήπως απλά είναι φθορά αδαμαντίνης ή κάτι άλλο, γιατί για πέτρα δε μου μοιάζει.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Περαστικά με τα εντερικά, το metrobactin που δίνεις τι είναι;
Αυτό του γιακ μήπως ενόχλησε την κατάσταση; Για κάθε ενδεχόμενο κόψε τα μασώμενα εφόσον έχετε μπει και σε αγωγή, θυμάμαι ότι ψαχνόσουν κ με την τροφή του, δεν ξέρω αν είστε σε μετάβαση σε άλλη κι ενοχλήθηκε επίσης.
Επειδή σου έχουν κάτσει στραβά οι κιτρινίλες....ρώτα αν δεν το έχεις κάνει ήδη, τη γιατρό σου....μιας και είχε πολλά θέματα εξ αρχής με τα δοντάκια κι έχει και overbite, μήπως απλά είναι φθορά αδαμαντίνης ή κάτι άλλο, γιατί για πέτρα δε μου μοιάζει.
ειναι αντιβιωση και το δινω σε περιπτωση που εχει καποιο βακτηριο η ιο που προκαλει τις διαρροιες. περαν αυτου εδω και 2 περιπου βδομαδες και παραπανω ισως τρωει την ρογιαλ κανιν sensitivity control, δεν εχω κανει ακομα αλλαγη. παρ'ολο ομως που και αντιβιωση παιρνει, και ειδικη τροφη τρωει, και δεν τρωει καθολου λιχουδιες (δεν μετραω τα μασητικα ως λιχουδιες και ουτε η κτηνιατρος), και προβιοτικα παιρνει, δεν εχω δει σχεδον καμια βελτιωση, το ζωο εναν μηνα εχει διαρροιες....
 
  • Like
  • Sad
Reactions: GRDANE and zerom0


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλά άσχετο με το θέμα.
Είχα κι εγώ τέτοιο θέμα παλιά με έναν σκύλο μου και τελικά είχε ένα παράσιτο που δεν φαίνεται στις κανονικές κοπράνων.
Και ο κτηνίατρος δεν έκανε αυτή την εξέταση μέχρι που τον πήγα άλλου και του έκανε για τα πάντα μαζεμένες.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλά άσχετο με το θέμα.
Είχα κι εγώ τέτοιο θέμα παλιά με έναν σκύλο μου και τελικά είχε ένα παράσιτο που δεν φαίνεται στις κανονικές κοπράνων.
Και ο κτηνίατρος δεν έκανε αυτή την εξέταση μέχρι που τον πήγα άλλου και του έκανε για τα πάντα μαζεμένες.
πως το λενε το παρασιτο και τι εξεταση πρεπει να γινει για να δουμε αν το εχει? με ενδιαφερει, αν και δε νομιζω να ειναι παρασιτο, μαλλον καμια κολιτιδα που επιμενει.... αλλα καλυτερα να ξερω και γι αυτο μπας και το συζητησω και με την κτηνιατρο
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τώρα σωθηκες.. εδώ δεν μπορώ να συγκρατήσω αυτά που με ενδιαφέρουν, το παράσιτο δεν παίζει να το θυμηθώ με τίποτα.
Πάντως απ' ότι θυμάμαι είναι οι γενικές παρασιτολογικες και τρία άλλα παράσιτα που είναι πιο σπάνια, και γίνονται χωριστά.. αν ξέρει κάποιος άλλος από εδώ να βοηθήσει αλλιώς ο γιατρός σου σίγουρα θα ξέρει...
 






zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Tουλάχιστο για αυτό το παράσιτο ξέρω πως γίνονται και ειδικότερα τεστ (ελάιζα;;) κοπράνων προκειμένου να ανιχτευτούν πιο σίγουρα.

@ΒασιλικηΖ κι εγώ τραβάω γερά τέτοια κολλήματα
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
τωρα που διαβαζω για την γιαρδια μου μπαινουν σκεψεις στο μυαλο. (παμε αρκετα οφ τοπικ αλλα δε με νοιαζει, δικο μου ειναι το νημα οποτε ας παμε οφ τοπικ) το παρκο που τον παω, επειδη δεν ειναι ακριβως σκυλοπαρκο (ουτε παιδικη χαρα), εχει πολλους ανευθυνους που παρατανε τα σκατα απο δω κι απο κει. εχουμε να παμε 3 μηνες βεβαια, αλλα σκεφτομαι... υπαρχει περιπτωση να το πηρε απο κει? δεν τρωει ποτε κακα και δεν πινει βρωμικα νερα, και οταν του πεταω το μπαλακι δεν το πεταω πανω στα κακα. αλλα εαν υπαρχει το μικροβιο παντου και πιανοντας το μπαλακι στο στομα το καταπιε? ε ρε γλεντια..... πρεπει να μιλησει με την κτηνιατρο και γι αυτο. βεβαια εαν ηταν ετσι ολα τα σκυλια που πανε στο παρκο θα ειχανε γιαρδια. τι να πω.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ποτέ δεν ξέρεις από που μπορεί να το αρπάξει. Εχουμε κάνει κι εμείς παλιότερα τέτοια εξέταση...βέβαια είχε προηγηθεί γκουρμέ μεζές του κυρίου όταν ανακάλυψε κακά γάτας στον κήπο το καλοκαίρι..:sick:
Λόγω κάποιων επίμονων διαρροιων, κάναμε κ αυτά για να έχουμε κεφάλι ήσυχο
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Σκατα το κάναμε το νήμα..
Δεν ξέρω.. εμείς που ταλαιπωρουμασταν πάρα πολύ με αυτό το θέμα από αυτές τις τρεις εξετάσεις σωθηκαμε και ο δικός μου είχε το σπιροχετη; Όπως λέγεται τέλος πάντων...
 
  • Haha
Reactions: GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
αγχωθηκα βραδιατικα...

αυτο το παρκο ειναι το μονο μερος που εχω για να τον παω να τρεξει και να παιξει με αλλα σκυλια... δεν εχουμε αυτοκινητο και δεν μπορω να τον παω σε καποιο απτα γνωστα μεγαλα σκυλοπαρκα. στεναχωριεμαι παρα πολυ. δεν θελω να πρεπει να σταματησω να τον πηγαινω στο παρκο για παντα επειδη αυτοι οι βρωμιαρηδες αφηνουν τα σκατα των σκυλων τους. μια φορα ειχα παρει μεγαλες σακουλες και τα μαζεψα ολα.... θα το εκανα και καθε μερα εαν χρειαζοταν, αλλα θα βοηθουσε σε τιποτα, η θα εμενε το μικροβιο παντου εαν υπηρχε? ασε που εκει οταν βρεχει υπαρχουν μετα για μερες λακουβες με νερα.... που πολυ πιθανο να εχουν μεσα παρασιτα.... τι να πω ρε παιδια... παντως τους πρωτους 4-5 μηνες που τον πηγαινα σχεδον καθημερινα δεν ειχα ποτε κανενα θεμα με διαρροια... αρχισε οταν ξεκινησε και ολο το ντραβαλο με την πρωτη καραντινα, που ειχαμε σταματησει να πηγαινουμε τοσο συχνα.... δε ξερω.. και στον δρομο παντως τα σκατα ειναι παντου....
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@TheBestBoi μη στεναχωριέσαι προκαταβολικά. Σε επόμενη κουβέντα με το γιατρό σου, πες του προληπτικά και για μια τέτοια πιθανότητα, γιατί αυτό είναι, πιθανότητα. Και δεν είναι απαραίτητο να φταίει το σκυλοπάρκο αν και εφόσον...
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
σιγουρα θα μιλησω στην κτηνιατρο για ολα αυτα και μας βλεπω να κανουμε το τεστ για κοκκιδια, γιαρδια και σπιροχετη. ολα τα αλλα τα εχουμε κανει, τον υπερηχο μας, το αιμοδιαγραμμα, τις βιοχημικες... ολα ηταν κομπλε. μονο τα κοπρανα εχουν μεινει, μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει λοιπον.

για να πω και κατι χαρουμενο παντως, εψαξα ποια ειναι η θεραπεια για την γιαρδια και ειναι το metrobactin! γι αυτο μαλλον το δινει η γιατρος. και μαλιστα οταν την πηρα τηλ πριν δυο μερες μου ειπε να το δωσω για 14 μερες αντι για 10 που ειχαμε πει. οποτε νομιζω πως απο εκει ειμαστε οκ..... απο οτι διαβαζω μια μορφη σπιροχετης ειναι η λεπτοσπειρα, που υποθετω ηταν η συγκεκριμενη μορφη που ειχε το σκυλι της βασιλικης? για την οποια εχει κανει το εμβολιο και θα το επαναλαβουμε ετσι και αλλιως τον φεβρουαριο. Leptospirosis is an infection caused by one of several pathogenic serotypes of the spirochete Leptospira. Symptoms are biphasic. Both phases involve acute febrile episodes; the 2nd phase sometimes includes hepatic, pulmonary, renal, and meningeal involvement. Diagnosis is by culture and serologic testing. Treatment is with antibiotics such as doxycycline or penicillin.
και για τα κοκκιδια λεει αυτο How is coccidiosis treated? Your veterinarian may prescribe a sulfa-type antibiotic called sulfadimethoxine, which is usually given for 5-25 days. In severe infections, it may be necessary to repeat the treatment.

τι να πω θα περιμενω να τον παω στην κτηνιατρο να δω αν εχει χασει βαρος κιολας. εαν εχει χασει σιγουρα θα απαιτησω εξεταση κοπρανων. εαν ειναι στα ιδια κιλα και παλι θα μιλησω μαζι της για ολα αυτα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and zerom0


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δεν ξέρω αν η λεπτοσπειρα είναι λεπτοσπείρωση.
Η λεπτοσπείρωση κολλάει από τα ποντίκια.

Και αυτό που είχε πάντως ο δικός μου σχετικά εύκολα πέρασε με φάρμακα από το στόμα. Πάνε και χρόνια τώρα, λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα, του πήρα και γω σήμερα του μικρού οδοντόκρεμα/οδοντοβουρτσες (μιας και είδα ότι έχουν κιτρινισει λιγοο τα πίσω δόντια) και ένα κέρατο ελαφιού κομμένο στη μέση. Πρώτη εντύπωση και στα δυο: μεχ. Το κέρατο το μύρισε, το εγλυψε λίγο και το παράτησε. Ασχολήθηκε ελάχιστα μόνο λίγο αφότου το ξεπλυνα. Την οδοντόκρεμα την έγλειψε από το χέρι μου μια φορά και είχε την ίδια τύχη. Για το βούρτσισμα πιστεύω θα το βρούμε, για το κέρατο υπάρχει κάποιο τιπ να το κάνω πιο ελκυστικό?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3