Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Λυπάμαι πολύ που το πέρασες αυτό. Χαίρομαι που τελικά δεν συνέβη κάτι... Να φανταστείς εμένα με έπιασε κρίση πανικού εχθές, και δεν ήταν καν δικός μου σκύλος αυτός που του επιτέθηκαν. Θα μπορούσες κάθε φορά που βλέπεις ένα αδέσποτο σκύλο ή ακόμη και δεσποζόμενο λυτό να σηκώσεις τον δικό σου και να περπατήσεις προς την μεριά του άλλου σκύλου, το να αρχίσεις να τρέχεις προς την αντίθετη κατεύθυνση το μόνο που θα κάνει είναι να ξυπνήσει το ένστικτο του άλλου σκύλου να σε κυνηγήσει. Εκτός αν έχεις κάπου να μπεις για λίγη ώρα για να ξεφύγεις, όπως σε ένα σπίτι (χτύπα ένα κουδούνι ενός σπιτιού και πες ότι χρειάζεσαι βοήθεια διότι δέχεσαι επίθεση από έναν σκύλο, δεν νομίζω να μην ανοίξουν, ειδικά αν πρόκειται για πολυκατοικία. Εχθές μια γυναίκα στην οποία μίλησα μετά το περιστατικό μου είπε ότι ο ίδιος σκύλος από τον καυγά εχθές την είχε κυνηγήσει επίσης οταν είχε βγάλει τα 2 σκυλιά της βόλτα και χτύπησε ένα κουδούνι και την έβαλαν μέσα ευτυχώς) και εννοείται να αφήνεις περιθώριο τον σκύλο να μπορεί να κινηθεί. όποτε αν φέρεις Φλέξι, άφησέ το μακρύ και αν όχι καλύτερα άσε το λουρί κάτω και προσπάθησε να τραβήξεις τον σκύλο που επιτίθεται στον άλλον, χωρίς την χρήση βίας, από τα πόδια και χωρίς τράβηγμα των δυο σκυλιών ταυτόχρονα. Αυτό θα τα τραυματίσει χειρότερα. Αν από την άλλη κάνει μεταβολή και επιτεθεί σε εσένα προστάτευσε λαιμό, άνω μέρος του ποδιού και κοιλιά, αλλά κυρίως λαιμό και προσπάθησε να μην πέσεις κάτω και να κρατήσεις την ισορροπία σου. Όσο είσαι ακόμη όρθιος/α αυτό αναγκάζει τον σκύλο να μην μπορεί να πιαστεί πολύ ώρα από κάπου εκτός του κάτω μέρος του ποδιού σου. Μάζεψε τα χέρια σου και μην τα αφήσεις ποτέ κάτω γιατί μπορεί να πιαστεί από εκεί, και προστάτευσε τα σημεία που σου ανάφερα ένα προς ένα, όπου βλέπεις ότι πάει να δαγκώσει. Όπως έχουν αναφέρει και άλλα μέρη του forum, σπάνια θα δεις ένα επιθετικό σκύλο αδέσποτο, συνήθως είναι όλοι δεσποζόμενοι και με έλλειψη κοινωνικοποίησης... Λυπάμαι που πρέπει να ζούμε τέτοιες καταστάσεις.
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Πηγαινε να αναψεις μια λαμπαδα γιατι καποιος εβαλε το χερι του και γυρισες σπιτι με τον σκυλο σου:rolleyes:
Νομίζω με έσωσε ότι ο άλλος ήταν μεγάλής ηλικίας και πιθανόν δεν τρωγόταν για καυγά. Ο τρόπος που μας πλησίασε όμως ήταν τέτοιος που οι προθέσεις του δεν ήταν ξεκάθαρες και απλά δεν έπρεπε να φτάσει τόσο κοντά ώστε να κάνει ζημιά. Μπορεί απλά να τον μύριζε και να αποκλιμακωνόταν η κατάσταση αλλά έτσι μόνη μου δεν ήθελα να το ρισκάρω
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Παιδιά εντάξει με αγριέψατε τρελλά με αυτά που διάβασα...κι ο εκπαιδευτής μου έχει πει ακριβώς τα ίδια να κάνω αλλά είμαι σίγουρη ότι εκείνη την ώρα δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα..εδώ και μόνο που τα διαβάω τρελλαίνομαι..εντάξει η δικιά μου ποτέ δε μπλέκεται σε καυγάδες κι είναι θηλυκό, αλλά με τόση τρέλλα που κυκλοφορεί στους ιδιοκτήτες και περνάει στα σκυλιά...τρέμω μη συναντήσω κάτι τέτοιο..@Orjo ξέρουμε αν είναι καλά το Schnauzer??
Είναι εντάξει απ’ότι έμαθα... Αν ξανά δω τον ιδιοκτήτη θα του ζητήσω συγγνώμη που τον διέκοψα, φάνηκε πολύ ταραγμένος, αλλά είχα ταραχθεί και εγώ με το σκηνικό που έβλεπα. Ήταν όλοι από πάνω τους και χτυπούσαν τον καφέ σκύλο ο οποίος δεν άφηνε με τίποτα, τα είχαν περιορίσει και γενικότερα επικρατούσε ένα χάος. Εγώ φοβάμαι να βγάλω την δικιά μου έξω τώρα, εχθές έκλαιγα αρκετή ώρα.
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Νομίζω με έσωσε ότι ο άλλος ήταν μεγάλής ηλικίας και πιθανόν δεν τρωγόταν για καυγά. Ο τρόπος που μας πλησίασε όμως ήταν τέτοιος που οι προθέσεις του δεν ήταν ξεκάθαρες και απλά δεν έπρεπε να φτάσει τόσο κοντά ώστε να κάνει ζημιά. Μπορεί απλά να τον μύριζε και να αποκλιμακωνόταν η κατάσταση αλλά έτσι μόνη μου δεν ήθελα να το ρισκάρω
Θα μπορουσε να ειχε γινει η στραβη για πλακα...
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Λυπάμαι πολύ που το πέρασες αυτό. Χαίρομαι που τελικά δεν συνέβη κάτι... Να φανταστείς εμένα με έπιασε κρίση πανικού εχθές, και δεν ήταν καν δικός μου σκύλος αυτός που του επιτέθηκαν. Θα μπορούσες κάθε φορά που βλέπεις ένα αδέσποτο σκύλο ή ακόμη και δεσποζόμενο λυτό να σηκώσεις τον δικό σου και να περπατήσεις προς την μεριά του άλλου σκύλου, το να αρχίσεις να τρέχεις προς την αντίθετη κατεύθυνση το μόνο που θα κάνει είναι να ξυπνήσει το ένστικτο του άλλου σκύλου να σε κυνηγήσει. Εκτός αν έχεις κάπου να μπεις για λίγη ώρα για να ξεφύγεις, όπως σε ένα σπίτι (χτύπα ένα κουδούνι ενός σπιτιού και πες ότι χρειάζεσαι βοήθεια διότι δέχεσαι επίθεση από έναν σκύλο, δεν νομίζω να μην ανοίξουν, ειδικά αν πρόκειται για πολυκατοικία. Εχθές μια γυναίκα στην οποία μίλησα μετά το περιστατικό μου είπε ότι ο ίδιος σκύλος από τον καυγά εχθές την είχε κυνηγήσει επίσης οταν είχε βγάλει τα 2 σκυλιά της βόλτα και χτύπησε ένα κουδούνι και την έβαλαν μέσα ευτυχώς) και εννοείται να αφήνεις περιθώριο τον σκύλο να μπορεί να κινηθεί. όποτε αν φέρεις Φλέξι, άφησέ το μακρύ και αν όχι καλύτερα άσε το λουρί κάτω και προσπάθησε να τραβήξεις τον σκύλο που επιτίθεται στον άλλον, χωρίς την χρήση βίας, από τα πόδια και χωρίς τράβηγμα των δυο σκυλιών ταυτόχρονα. Αυτό θα τα τραυματίσει χειρότερα. Αν από την άλλη κάνει μεταβολή και επιτεθεί σε εσένα προστάτευσε λαιμό, άνω μέρος του ποδιού και κοιλιά, αλλά κυρίως λαιμό και προσπάθησε να μην πέσεις κάτω και να κρατήσεις την ισορροπία σου. Όσο είσαι ακόμη όρθιος/α αυτό αναγκάζει τον σκύλο να μην μπορεί να πιαστεί πολύ ώρα από κάπου εκτός του κάτω μέρος του ποδιού σου. Μάζεψε τα χέρια σου και μην τα αφήσεις ποτέ κάτω γιατί μπορεί να πιαστεί από εκεί, και προστάτευσε τα σημεία που σου ανάφερα ένα προς ένα, όπου βλέπεις ότι πάει να δαγκώσει. Όπως έχουν αναφέρει και άλλα μέρη του forum, σπάνια θα δεις ένα επιθετικό σκύλο αδέσποτο, συνήθως είναι όλοι δεσποζόμενοι και με έλλειψη κοινωνικοποίησης... Λυπάμαι που πρέπει να ζούμε τέτοιες καταστάσεις.
Ο σκύλος μου είναι πάντα σε κοντό λουρί αλλά δίπλα σε δρόμο δύσκολα να αφήσω το λουρί για να φύγει γιατί μετά σίγουρα δεν θα έχω σκύλο. Αν τον αρπάξει με το μέγεθος που έχει ο δικός μου μάλλον δεν υπάρχει γυρισμός. Μετά από την τελευταία κλωτσιά που κοντοστάθηκε ο άλλος κάναμε μεταβολή και φύγαμε περπατώντας και όποτε μας πλησίαζε πάνω από 3 μέτρα του φώναζα ένα κοφτό Ειιι και να φύγει. Όσο κοντοστεκόταν οπισθοχωρούσα
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι εντάξει απ’ότι έμαθα... Αν ξανά δω τον ιδιοκτήτη θα του ζητήσω συγγνώμη που τον διέκοψα, φάνηκε πολύ ταραγμένος, αλλά είχα ταραχθεί και εγώ με το σκηνικό που έβλεπα. Ήταν όλοι από πάνω τους και χτυπούσαν τον καφέ σκύλο ο οποίος δεν άφηνε με τίποτα, τα είχαν περιορίσει και γενικότερα επικρατούσε ένα χάος. Εγώ φοβάμαι να βγάλω την δικιά μου έξω τώρα, εχθές έκλαιγα αρκετή ώρα.
κλαίω κι εγώ τωρα...κι είμαι στη δουλεια..δεν μπορω να το φανταστώ αυτό που ζήσατε..και μου έλεγε ο εκπαιδευτής: "όταν συναντάς άλλο σκυλί στο δρόμο..άλλαξε πεζοδρόμιο..δε χρειάζεται να έρχονται σε επαφή"..κι έλεγα είναι υπερβολικός..τώρα μόνο με τα σκυλιά που ξέρω την αφήνω να παίζει..και στο σκυλόπαρκο, ΟΤΑΝ πηγαίνουμε, επειδή είναι συνήθως μια μεγάλη παρέα σταθερά καθε μέρα εκεί, ξέρουμε τι σκυλιά έχουμε...όταν εμφανιστεί κάποιο καινούργιο είμαστε όλοι υπ ατμόν!
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
κλαίω κι εγώ τωρα...κι είμαι στη δουλεια..δεν μπορω να το φανταστώ αυτό που ζήσατε..και μου έλεγε ο εκπαιδευτής: "όταν συναντάς άλλο σκυλί στο δρόμο..άλλαξε πεζοδρόμιο..δε χρειάζεται να έρχονται σε επαφή"..κι έλεγα είναι υπερβολικός..τώρα μόνο με τα σκυλιά που ξέρω την αφήνω να παίζει..και στο σκυλόπαρκο, ΟΤΑΝ πηγαίνουμε, επειδή είναι συνήθως μια μεγάλη παρέα σταθερά καθε μέρα εκεί, ξέρουμε τι σκυλιά έχουμε...όταν εμφανιστεί κάποιο καινούργιο είμαστε όλοι υπ ατμόν!
Το τι έζησα εγώ είναι το λιγότερο. Αυτοί οι άνθρωποι τι έζησαν να ήξερα, ότι έζησα εγώ 1 αυτοί το έζησαν 10, δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ και αυτοί ζήτημα αν κοιμήθηκαν καθόλου. Δεν νομίζω να τους ξανά δω, δεν νομίζω να περάσουν ξανά από εκεί. Δυστυχώς πολλές περιπτώσεις είναι αναπόφευκτες. Και όταν πρόκειται να σώσουμε τους καλύτερους μας φίλους, συχνά θα κάνουμε θυσίες, ασυνείδητα, μέσα από την επίδραση της αδρεναλίνης.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πρόβλημα με την αγκαλιά είναι ότι μπορεί ο άλλος σκύλος να σου ανέβει στο σβέρκο (έχει γίνει) και τα χέρια είναι απασχολημένα. Επίσης, εφόσον αφαίρεσες από τον σκύλο σου την δυνατότητα να φύγει (flight) μένει μόνο να αμυνθεί (fight) οπότε έχεις αγκαλιά το δαίμονα της Τασμανίας που χτυπιέται και γαυγίζει εξιτάροντας τον από κάτω αυξάνοντας τις πιθανότητες να σου ανέβει στο σβέρκο και να δαγκώσει και εσένα και τον σκύλο που είναι πλέον ακίνητος στόχος... Μεγάλο δίλλημα...
Ανάλογα τα κυβικά των σκύλων.
Αν μιλάμε για 3κιλο-5κιλο Vs 3κιλο-5κιλο, δεν παίρνεις αγκαλιά. Δεν έχεις λόγο.
Αν η διαφορά όμως είναι μεγάλη, δεν υπάρχει κανένα δίλλημα.
Αν αφήσεις έχεις βέβαιο σοβαρό τραυματισμό ίσως ακόμα και θάνατο.
Αν πάρεις αγκαλιά και την κάνεις, έχεις και τα πόδια σου (και για κλωτσίδια και για τρέξιμο)

Μην παίζετε με τέτοια.
Υπάρχει τρελή ανωμαλία στον κόσμο
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Επειδή καί εγώ έχω δυστυχώς κάποια εμπειρία απο πεσίματα στό σκύλο μου γερμ. ποιμ. απο τήν ηλικία 3-4 μηνών πού τόν έπαιρνα αγκαλιά, μέχρι πού γιά νά βγούμε βόλτα τώρα, περνάμε από 14!! περίπου ημιδεσποζόμενα, ανά ομάδες 6- 4-4 καί όλο αυτό σέ απόσταση 150 μέτρων τό αντιμετώπιζα ώς εξής:
Όταν έρχονταν κοντά μας γαυγίζοντας, τόν είχα δίπλα κ αριστερά μου κολλητά καί χωρίς νά τόν αγχώνω απο μέρους μου με ηρεμία όσο μπορούσα προχωράγαμε μέχρι να απομακρυνθούμε, με τά μάτια στήν πλάτη μου. Φυσικά γύρναγε συνεχώς νά δή πού βρίσκονταν αλλά σάν νά μήν τρέχη τίποτε... συνέχιζα τό δρόμο μου.
Σέ περιπτώσεις πού μάς περικύκλωναν καί δέν γινόταν νά πάμε πουθενά, τού χαλάρωνα στιγμιαία τό λουρί καί δάγκωνε τό κοντινότερο (τό τίναζε 2-3 φορές καί τό άφηνε) καί σιγά σιγά φεύγαμε, αφού φοβούνταν καί τά άλλα τίς αγέλης. Άλλες φορές αναγκάσθηκα νά κλωτσήσω κάποιο σκύλο.
Τώρα πλέον γαυγίζουν απο απόσταση, πλησιάζουν μέχρι 2-3 μέτρα καί μέχρι εκεί.
Αφού δέν μας σεβάστηκαν τουλάχιστον ας μας φοβούντε καί λίγο.
Τά παραπάνω είναι τό πώς αντιμετώπισα εγώ με τό σκύλο μου τά πεσίματα και δέν είναι παράδειγμα πρός μίμηση για κανέναν άλλο. Ο καθένας πρέπει νά βρή τή χρυσή τομή στόν εαυτό του καί τό σκύλο του σέ αυτές τίς περιπτώσεις.
Τό βασικότερο κατά τή γνώμη μου είναι νά παραμένουμε ψύχραιμοι όσο τό δυνατόν περισσότερο αφού περνά καί στό σκύλο μας η ψυχολογία μας καί ένα μικρό ξύλο στό χέρι γιά εκφοβισμό νά περιστρέφετε δέν είναι κακό.
Πάντως είναι νά μή σού τύχει..
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Α, σε αυτό το θέμα είναι η ώρα να βάλω κάτι φωτογραφίες, που κατά τύχη κλικαρίστηκαν, στην εποχή των φίλμ.

Έχουμε πάει οικογενειακά εκδρομή κάπου εξοχικά και μαζί και ο σκύλος.
Μετά το φαγητό στην ταβέρνα (όπου μάλλον κάτι θα κεράσαμε και τον συμπαθητικό καφέ σκυλάκο,) κάναμε έναν περίπατο στη περιοχή. Ο σκύλος μας χωρίς λουρί και ο άλλος σκύλος από κοντά.
Σε μια στάση για αναμνηστική φωτογραφία:

img011.jpg

Ο καφέ σκυλάκος έχει ήδη στοχεύσει στον δικό μου! (γύρισμα καρέ-δεν ήταν αυτόματο, έπρεπε να οπλίσεις) :

img022.jpg

!!!!!!!
img033.jpg

Όλα καλά! Εκδρομή τέλος ! :rolleyes: :giggle:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τρεις φορές χρειάστηκα να χωρίσω σκυλιά.
Το πρώτο ήταν κάποιο ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό που είχε πιάσει το πόδι ενός σκυλί. Έπιασα καλά σβέρκο γεμάτο το σήκωσα και σε 5δευτερολεπτα το άφησε.
Την δεύτερη φορά rottweiler είχε κλειδώσει σε σβέρκο husky. Εκεί πάλι ίδια τακτική αλλά με το πόδι ταυτόχρονα κλωτσο πίσω από τα πλευρά.
Την τρίτη φορά είχε βγει το Rottweiler του γείτονα και έπιασε husky. Μεγάλη ζημιά. Είχαν κατέβει καμιά δεκαριά άτομα να βοηθήσουν. Μέχρι και ένας με μαχαίρι κουζίνας πέταγε στο rottweiler σαν νίντζα. Κατέβηκα με ένα σπρέι εντομοκτόνο και τέλος.

Για μένα, το ξέρω θα διαφωνήσουν αρκετοί, αλλά για μένα καλύτερα να κάνω εγώ το πρώτο βήμα παρά ο σκύλος. Φαίνεται όταν πάει για το "χτύπημα" ή απλά εκφοβισμό. Αν έρχεται για χτύπημα προστατεύω το σκυλί μου. Επίσης καλό είναι να δώσεις λασκα στο σκύλο σου μήπως βοηθήσει.
 
  • Wow
  • Like
Reactions: Aliki V. and Orjo


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Σταματηστε με τα κλαματα βρε, μη με κανετε ετσι, θα κλαψω κι εγω τωρα
Τρεις φορές χρειάστηκα να χωρίσω σκυλιά.
Το πρώτο ήταν κάποιο ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό που είχε πιάσει το πόδι ενός σκυλί. Έπιασα καλά σβέρκο γεμάτο το σήκωσα και σε 5δευτερολεπτα το άφησε.
Την δεύτερη φορά rottweiler είχε κλειδώσει σε σβέρκο husky. Εκεί πάλι ίδια τακτική αλλά με το πόδι ταυτόχρονα κλωτσο πίσω από τα πλευρά.
Την τρίτη φορά είχε βγει το Rottweiler του γείτονα και έπιασε husky. Μεγάλη ζημιά. Είχαν κατέβει καμιά δεκαριά άτομα να βοηθήσουν. Μέχρι και ένας με μαχαίρι κουζίνας πέταγε στο rottweiler σαν νίντζα. Κατέβηκα με ένα σπρέι εντομοκτόνο και τέλος.

Για μένα, το ξέρω θα διαφωνήσουν αρκετοί, αλλά για μένα καλύτερα να κάνω εγώ το πρώτο βήμα παρά ο σκύλος. Φαίνεται όταν πάει για το "χτύπημα" ή απλά εκφοβισμό. Αν έρχεται για χτύπημα προστατεύω το σκυλί μου. Επίσης καλό είναι να δώσεις λασκα στο σκύλο σου μήπως βοηθήσει.
Τι εννοεις; Το ψεκασες το ροτ με το τεζα;
Και τελος, τι τελος; Ποια ηταν η αντιδραση του ροτ μετα το ψεκ;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Του έριξα στο πρόσωπο, άφησε το άλλο σκυλί και τον απομάκρυνε ο γείτονας. Το husky την επόμενη μέρα ήταν με νάρθηκα στην ουρά, επίδεσμο στο αυτή και στο πόδι. Έπαθε ζημιά.
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Επαναφέρω αυτό το θέμα με ένα περιστατικό που έγινε σήμερα που εύχομαι να μην είχα δει. Στην γειτονιά μου συχνά κυκλοφορεί ένας άνδρας με τον σκύλο του, ο οποίος είναι σχετικά μεγάλος σε μέγεθος και μαύρος σε χρώμα (αν μπορώ να υποθέσω φυλή μου θυμίζει Giant Schnauzer), και τον πάει βόλτα ήρεμα και χαλαρά, ποτέ δεν έχει προκαλέσει πρόβλημα. Σήμερα όμως τον περιτριγύριζαν 2 σκυλιά, το ένα αδέσποτο και μικρό (το βλέπω συχνά) και το άλλο σχετικά μεγάλο, καφέ σε χρώμα (το βλέπω πιο σπάνια αλλά φοράει πάντα λουρί που σημαίνει ότι έχει ιδιοκτήτη αλλά κυκλοφορεί ελεύθερο και ξανά επιστρέφει σπίτι από ένα συγκεκριμένο στενό). Το δεσποζόμενο σκυλί στο λουρί γάβγιζε και φάνηκε ανήσυχο και τράβαγε. Εγώ δεν αντέδρασα και συνέχισα τον δρόμο μου και παρατήρησα ότι σιγά σιγά το πλησίαζαν. Δεν ήταν πλέον η σκηνή στο οπτικό μου πεδίο αλλά άκουσα ουρλιαχτά σκύλων και έτρεξα κατευθείαν πίσω να δω τι έγινε και είδα έναν άνδρα να κρατάει τον καφέ σκύλο ο οποίος είχε δαγκώσει το Schnauzer στην κοιλιακή περιοχή προς το πόδι και είχε κλειστά τα σαγόνια και δεν το άφηνε, και ο άνδρας του έριχνε μπουνιές στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Ο καφέ σκύλος είχε ματώσει και φάνηκε δαγκωμένος στο πρόσωπο, λογικά από το self defense του μαύρου, και είχαν μαζευτεί πολλά άτομα προσπαθώντας να τα χωρίσουν. Ξέρω ότι σε μια τέτοια περίπτωση η ανδρεναλίνη ανεβαίνει στα ύψη και κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου να σώσεις τον σκύλο σου, αλλά ξέρω επίσης το να χτυπάς τον σκύλο ο οποίος έχει δαγκώσει και δεν αφήνει κάτι μπορεί να τον εξοργίσει ακόμη παραπάνω και στην τελική να μαγκώσει ακόμη χειρότερα. Από την άλλη ένας safe τρόπος είναι να ανασηκώσεις τον σκύλο ο οποίος είναι latched on στον άλλον από τα πόδια καθώς αυτό αφαιρεί το μεγαλύτερο μέρος του βάρους του δαγκώματος. Πάω λοιπόν εκεί με πρόθεση να βοηθήσω και τους λέω «Σταματήστε να χτυπάτε τον σκύλο, πιάστε τον και ανασηκώστε τον από τα πόδια» και εκνευρίστηκαν και μου είπαν να φύγω και ότι ο καφέ σκύλος θα σκότωνε το Schnauzer. Και έτσι έφυγα και εύχομαι να μην είχα πάει καθόλου στην τελική διότι το θέαμα ήταν πολύ άσχημο. Ένιωσα πολύ άσχημα για τους ανθρώπους και την ταλαιπωρία που πέρασαν, και να σημειωθεί ότι έμαθα από ανθρώπους της γειτονιάς ότι έχει προκαλέσει και άλλα προβλήματα ο συγκεκριμένος σκύλος όπως να έχει δαγκώσει άνθρωπο και άλλα σκυλιά και μου είπαν να προσέχω και με την δίκη μου σε περίπτωση που το δούμε να περιφέρεται. Έχουν γίνει πολλές καταγγελίες εις βάρους του ιδιοκτήτη αλλά δεν φαίνεται να έχει ακόμη βρεθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι «του φεύγει» αλλά και πάλι δεν φαίνεται να κάνει ιδιαίτερη προσπάθεια να το ψάξει και να το κρατήσει στο σπίτι του. Έπειτα από το σημερινό περιστατικό θα ξανά ακολουθήσει καταγγελία στον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη και ελπίζουμε να υπάρξει βοήθεια αυτή την φορά.
Σχετικά με το αρχικό μου μήνυμα από το χθεσινό, έχω νέα σχετικά με την εξέλιξη του συμβάντος, καθώς δεν ήμουν μπροστά στη συνέχεια και το μόνο που έμαθα είναι ότι τελικά τα χώρισαν και ο μαύρος σκύλος ήταν σώος. Καλέστηκε η αστυνομία η οποία έφτασε αργότερα στο σκηνικό και καλέστηκε επίσης η κτηνίατρος της περιοχής και πήραν τον τραυματισμένο καφέ σκύλο και τον μετέφεραν στο κτηνιατρείο. Στην τελική είναι όλοι καλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3