Σκυλοτροφες


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλημέρα.Θα ήθελα γνώμες για σκυλοτροφες.Ποια δίνετε στα σκυλάκια σας ?εγώ έχω χρόνια που του δίνω hils αλλά επειδή δεν έχω πολύ ψάξει το θέμα θα ήθελα να μου προτείνετε καλές τροφες και καλά συστατικά.Ειναι 12 χρόνων.Εχω ξεκινήσει και του δίνω και λίγο πατε αλλά δεν ξέρω αν κάνει.Και καμία φορά τρωει και λίγο μαγειρευτο κοτόπουλο με ρυζι.Απλως είμαι μπερδεμένη τελικά τι κάνει και τι δεν κάνει να τρώνε.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλημέρα.Θα ήθελα γνώμες για σκυλοτροφες.Ποια δίνετε στα σκυλάκια σας ?εγώ έχω χρόνια που του δίνω hils αλλά επειδή δεν έχω πολύ ψάξει το θέμα θα ήθελα να μου προτείνετε καλές τροφες και καλά συστατικά.Ειναι 12 χρόνων.Εχω ξεκινήσει και του δίνω και λίγο πατε αλλά δεν ξέρω αν κάνει.Και καμία φορά τρωει και λίγο μαγειρευτο κοτόπουλο με ρυζι.Απλως είμαι μπερδεμένη τελικά τι κάνει και τι δεν κάνει να τρώνε.
Κοίτα,εμείς είμαστε στο άλλο άκρο.
Είμαστε κουτάβι,γενικά του έχω αλλάξει αρκετές τροφές και η hills δεν μου έχει γεμίσει καθόλου το μάτι. Πάθαμε κατευθείαν κολίτιδα,δεν μας έκατσε γενικά.
Αυτή τη στιγμή του δίνω την brit lamb and rice,αλλά είναι πολύ ισσοροπημενη για ένα κουτάβι,και ίσως για έναν μεγάλο σκυλί να θέλει κάτι πιο θρεπτικό.
Αυτή τη στιγμή περιμένω να τελειώσουμε αυτήν την τροφή και να πάμε σε barf και θέλω να μείνω εκεί. Εκτός αν δω ότι δε μας κάνει.
Έχει πάντως πολλά ποστ εδώ μέσα για τροφές για καλές και μη.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Κοίτα,εμείς είμαστε στο άλλο άκρο.
Είμαστε κουτάβι,γενικά του έχω αλλάξει αρκετές τροφές και η hills δεν μου έχει γεμίσει καθόλου το μάτι. Πάθαμε κατευθείαν κολίτιδα,δεν μας έκατσε γενικά.
Αυτή τη στιγμή του δίνω την brit lamb and rice,αλλά είναι πολύ ισσοροπημενη για ένα κουτάβι,και ίσως για έναν μεγάλο σκυλί να θέλει κάτι πιο θρεπτικό.
Αυτή τη στιγμή περιμένω να τελειώσουμε αυτήν την τροφή και να πάμε σε barf και θέλω να μείνω εκεί. Εκτός αν δω ότι δε μας κάνει.
Έχει πάντως πολλά ποστ εδώ μέσα για τροφές για καλές και μη.
ευχαριστώ για την απαντηση.εμενα η hills καλά του έκατσε δεν είχαμε θέματα τόσα χρόνια αλλά έμαθα τελικά ότι δεν είναι και από τις καλές γιατι δεν εχει πρωτεινη.τοσα χρόνια νόμιζα το αντίθετο.
εγώ ξεκίνησα platinum φαίνεται μα έχει καλά συσταστικα.την brit την ειχα πάρει παλιά για λίγο δεν την έτρωγε.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
ευχαριστώ για την απαντηση.εμενα η hills καλά του έκατσε δεν είχαμε θέματα τόσα χρόνια αλλά έμαθα τελικά ότι δεν είναι και από τις καλές γιατι δεν εχει πρωτεινη.τοσα χρόνια νόμιζα το αντίθετο.
εγώ ξεκίνησα platinum φαίνεται μα έχει καλά συσταστικα.την brit την ειχα πάρει παλιά για λίγο δεν την έτρωγε.
Απ' ότι μου έχουν πει παλιοί σκυλογονεις η hills έχει ρίξει πάρα πολύ την ποιότητα της.
Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει και η αφομοίωση της κάθε τροφής.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ στα 12 δεν θα άλλαζα μια συνταγή που έχει πετύχει. Αν έχει ταιριάξει τόσα χρόνια στο σκυλάκι σας, δεν παρουσιάζει προβλήματα (δερματικά, διάρροιες κλπ) οι εξετάσεις του είναι καλές, ποιος ο λόγος να αλλάξετε; Τι θα κερδίσετε;

Αντιθέτως βάσει εμπειρίας θεωρώ πως υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να ταλαιπωρηθει το σκυλάκι, μέχρι να βρείτε μια νέα τροφή που να του ταιριάξει. Και αν του ταιριάξει.
 
  • Like
Reactions: Try2CU and Sasha


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Απ' ότι μου έχουν πει παλιοί σκυλογονεις η hills έχει ρίξει πάρα πολύ την ποιότητα της.
Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει και η αφομοίωση της κάθε τροφής.
έτσι έχω ακούσει και εγώ.βεβαια την είχε βαρεθεί τόσα χρόνια και άλλαξα και για αυτό το λόγο.την νέα την τρωει με ορεξη.αν δεν το κατσει καλα θα ξανά γυρίσω στην παλιά.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Εγώ στα 12 δεν θα άλλαζα μια συνταγή που έχει πετύχει. Αν έχει ταιριάξει τόσα χρόνια στο σκυλάκι σας, δεν παρουσιάζει προβλήματα (δερματικά, διάρροιες κλπ) οι εξετάσεις του είναι καλές, ποιος ο λόγος να αλλάξετε; Τι θα κερδίσετε;

Αντιθέτως βάσει εμπειρίας θεωρώ πως υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να ταλαιπωρηθει το σκυλάκι, μέχρι να βρείτε μια νέα τροφή που να του ταιριάξει. Και αν του ταιριάξει.
αρχικά σκέφτηκα να του συνδυάσω δύο είδη ξηράς τροφης δηλαδή μισή ποσότητα hills και μισή ποσότητα της καινουργιας της platinum αλλά ακόμη δεν ρώτησα τον κτηνιατρο αν κάνει.αυτες τις μέρες είμαστε στην περίοδο προσαρμογής δηλαδή αυξανω την καινουργια και μειώνω την παλιά σιγα σιγα.ο λόγος που την άλλαξα είναι γιατί την έχει βαρεθεί τόσα χρόνια.δεν τρωει με ορεξη και επειδή είχε ένα θέμα υγείας και έχασε λίγο βάρος αυτή την τρωει με ορεξη και ξανά πήρε το βάρος του.
βέβαια αν θα του κατσει καλα δεν ξέρω.γιατι και τα περιττώματα έχουν αυξηθεί ίσως γιατί τρωει πιο πολύ βεβαια.θα δείξει με τον χρόνο.αν δεν του κατσει καλα ξανά γυρίζω στην παλιά.
ναι με την παλιά δεν είχα θέμα σε δερματικα και διαρροιες.αν μου πει ο γιατρός ότι είναι οκ να δινω δυο τροφες θα δινω και τις δύο.Τρωει και μαγειρευτο βεβαια καμία φορά κοτοπουλο και λίγο ρυζι οπότε με το στομάχι και τις αλλαγές δεν έχουμε μεγάλο θέμα.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
H Hills δυστυχώς είναι άχυρα.. Η platinum από την άλλη,πολυ καλη,η μέρα με τη νύχτα δλδ. Μακάρι να του κατσει η platinum,αν όχι,δοκιμάστε 1-2 καλές ακόμα,κάποια θα του ταιριάζει!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν είχε θέμα όρεξης με την παλιά και ταυτόχρονα του αρέσει η νέα τροφή, αλλάζει. Μακάρι να του ταιριάξει κιόλας.

Παντως επιτρέψτε μου να πω πως όλα αυτά περί τροφών τα ακούω και τα διαβάζω με πάρα πολύ μεγάλη επιφύλαξη. Δεν βγαίνει άκρη δυστυχως, όταν τα συστατικά κάθε τροφής αναγράφονται με τέτοιο τρόπο που στην πράξη δεν ξέρεις τι τρώει ο σκυλος σου.
Αν έχετε όρεξη για διάβασμα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο είναι αυτό και φυσικά αυτό.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ευχαριστούμε πολύ για τα links. Τρελό marketing παίζει πολύ οντως. Το θέμα διατροφή έχει ξεφύγει και στον άνθρωπο. το μόνο σίγουρο είναι πως άνθρωποι και σκύλοι πρέπει να τρώνε ποιοτικά γιατί αυτό θα αυξήσει κατά πολύ,τις πιθανότητες ευζωίας. Ποιοτικά θα μου πεις θεωρούνται κρέας, που είναι τίγκα ορμόνες,φρούτα που είναι τίγκα φυτοφάρμακα κλπ. Αλλα τα θρεπτικά υπάρχουν και αυτά στις τροφές αυτές,οπότε θα τις φας. Ολα σχετικά είναι τελικά..
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
μπορει το κρεας να ναι τιγκα στις ορμονες και τα φρουτα και λαχανικα στα φυτοφαρμακα, αλλα σιγουρα ειναι πιο θρεπτικα απο τις κροκετες και τις κονσερβες.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
H Hills δυστυχώς είναι άχυρα.. Η platinum από την άλλη,πολυ καλη,η μέρα με τη νύχτα δλδ. Μακάρι να του κατσει η platinum,αν όχι,δοκιμάστε 1-2 καλές ακόμα,κάποια θα του ταιριάζει!
Εσυ ποιες εχεις να μου προτείνεις σαν καλές?
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Αν είχε θέμα όρεξης με την παλιά και ταυτόχρονα του αρέσει η νέα τροφή, αλλάζει. Μακάρι να του ταιριάξει κιόλας.

Παντως επιτρέψτε μου να πω πως όλα αυτά περί τροφών τα ακούω και τα διαβάζω με πάρα πολύ μεγάλη επιφύλαξη. Δεν βγαίνει άκρη δυστυχως, όταν τα συστατικά κάθε τροφής αναγράφονται με τέτοιο τρόπο που στην πράξη δεν ξέρεις τι τρώει ο σκυλος σου.
Αν έχετε όρεξη για διάβασμα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο είναι αυτό και φυσικά αυτό.
Ναι είναι και θέμα όρεξης.αυτην την τρωει αμέσως.ενω την hills την αφήνει στο πιάτο.κι ααααν περάσει όλη η μέρα και δεν φαει τίποτα τότε θα την φαει.συνδυαστικα κάνει να δινω δύο τροφες?
επίσης αυτά τα link που διάβασα με προβληματισαν.Η εταιρεία που παίρνω τώρα platinum πολύ μάρκετινγκ νομίζω.Προωθουν την τροφη τους σαν να είναι η μοναδική και η καλύτερη τροφη συν οτι ειναι και ακριβή. και μετά αυτά που διάβασα έχω τις επιφυλάξεις μου.εσυ τι τροφη δινεις?
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η platinum είναι μια απ' τις καλύτερες τροφές στην αγορά, μιλώντας πάντα για ξηρά τροφή...το έχω ψάξει πολύ μιλώντας με εκτροφείς, κτηνιάτρους κλπ...γενικά με έχει απασχολήσει πολύ το κομμάτι της διατροφής του σκύλου.
Αυτή δίνω στον Roger(με ιβηρικό χοιρινό), θέλει προσοχή στη δοσολογία, να μην ξεφεύγεις χωρίς λόγο.
Επίσης δεν χρειάζεται να συνδυάζεις τις δυο τροφές για μεγάλο διάστημα, μόνο σαν αργή μετάβαση μιας εβδομάδας...
Έχεις κάνει μια πολύ καλή αναβάθμιση από hills σε platinum και η διαφορά στα χρήματα αξίζει.
Άλλες καλές ξηρές τροφές είναι η essential, η optima nova, η prins, η n&d κ.ά....
Μετά μπορείς να πας σε barf πχ nature's food, kitchenbarf, raw habits, holy barf κλπ...αλλά θα πρέπει να σκεφτείς τη συχνή παραλαβή τροφής, αν έχεις αρκετό χώρο για αποθήκευση της τροφής κλπ...
 
  • Like
Reactions: Sasha and Sammie


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Κοιτα γενικά ισχύει ότι δεν θέλουμε συντηρητικά στις τροφές. Στις πραγματικά καλές ξηρές, τα συντηρητικά είναι τα ελάχιστα κ τα υλικά είναι ποιοτικά,τα θρεπτικά που πρεπει να παρει,θα τα παρει γιατι ουτως η αλλως δεν θελει για παράδειγμα την πρωτεινη αυτουσια,αλλα τα δομικα συστατικα της δλδ τα αμινοξέα. Συντηρουνται οι ξηρες,λόγω έλλειψης υγρασίας,δλδ δεν αναπτύσσονται πολλά βακτήρια. Εγώ δεν έχω θέμα ο σκύλος μου να τρώει μια πολύ καλή ξηρά και επικουρικα δίνω κ μαγειρεμένο φαγητό που κ που,φρούτα,λαχανικά,γιαούρτι. Πολυ καλές ξηρές είναι nd,acana, the essentials, brit fresh και πολλές άλλες,που θα βρεις σεχαντιστοιχα νηματα εδω.
Υπάρχει κ η επιλογή να δίνεις μόνο μαγειρευτά,με την έννοια ότι ξέρεις τι δίνεις αλλα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να παραλείψεις θρεπτικά, θες συμπληρωματα κλπ. Για εμένα η barf βγαίνει σίγουρα εκτός λόγω βακτηριακου και παρασιτικου φορτίου,το οποίο μπορεί να καταστεί επιβλαβές για ένα σκύλο που καποια στιγμή θα βρεθεί με χαμηλό ανοσοποιητικο αλλά κ για εμας σπίτι,γιατί θα γίνεται διασπορα από το στόμα του.
Ειναι προσωπική επιλογή τι θα ταισεις το σκυλάκι σου, ο,τι θεωρείς εσύ σωστό
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Κοιτα γενικά ισχύει ότι δεν θέλουμε συντηρητικά στις τροφές. Στις πραγματικά καλές ξηρές, τα συντηρητικά είναι τα ελάχιστα κ τα υλικά είναι ποιοτικά,τα θρεπτικά που πρεπει να παρει,θα τα παρει γιατι ουτως η αλλως δεν θελει για παράδειγμα την πρωτεινη αυτουσια,αλλα τα δομικα συστατικα της δλδ τα αμινοξέα. Συντηρουνται οι ξηρες,λόγω έλλειψης υγρασίας,δλδ δεν αναπτύσσονται πολλά βακτήρια. Εγώ δεν έχω θέμα ο σκύλος μου να τρώει μια πολύ καλή ξηρά και επικουρικα δίνω κ μαγειρεμένο φαγητό που κ που,φρούτα,λαχανικά,γιαούρτι. Πολυ καλές ξηρές είναι nd,acana, the essentials, brit fresh και πολλές άλλες,που θα βρεις σεχαντιστοιχα νηματα εδω.
Υπάρχει κ η επιλογή να δίνεις μόνο μαγειρευτά,με την έννοια ότι ξέρεις τι δίνεις αλλα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να παραλείψεις θρεπτικά, θες συμπληρωματα κλπ. Για εμένα η barf βγαίνει σίγουρα εκτός λόγω βακτηριακου και παρασιτικου φορτίου,το οποίο μπορεί να καταστεί επιβλαβές για ένα σκύλο που καποια στιγμή θα βρεθεί με χαμηλό ανοσοποιητικο αλλά κ για εμας σπίτι,γιατί θα γίνεται διασπορα από το στόμα του.
Ειναι προσωπική επιλογή τι θα ταισεις το σκυλάκι σου, ο,τι θεωρείς εσύ σωστό
Μετά από πολύ μελέτη και μετά από πολλές συζητήσεις έχω καταλήξει ότι η καλύτερη διατροφή για τον σκύλο είναι η μπαρφ, αλλά πρέπει να δόσεις κάποιος σημασία σε πολλά πχ η προσωπική υγιεινή, όπως ανέφερε το μέλος @Sammie...
Τώρα όσον αφορά το βακτηριακό φορτίο, πιστεύω είναι εξαιρετικά σπάνιο να νοσήσει σκύλος από σαλμονέλα ή κάτι αντίστοιχο, λόγω του χαμηλού γαστρικού pH που έχουν.
 
  • Like
Reactions: Sasha and Sammie


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Η platinum είναι μια απ' τις καλύτερες τροφές στην αγορά, μιλώντας πάντα για ξηρά τροφή...το έχω ψάξει πολύ μιλώντας με εκτροφείς, κτηνιάτρους κλπ...γενικά με έχει απασχολήσει πολύ το κομμάτι της διατροφής του σκύλου.
Αυτή δίνω στον Roger(με ιβηρικό χοιρινό), θέλει προσοχή στη δοσολογία, να μην ξεφεύγεις χωρίς λόγο.
Επίσης δεν χρειάζεται να συνδυάζεις τις δυο τροφές για μεγάλο διάστημα, μόνο σαν αργή μετάβαση μιας εβδομάδας...
Έχεις κάνει μια πολύ καλή αναβάθμιση από hills σε platinum και η διαφορά στα χρήματα αξίζει.
Άλλες καλές ξηρές τροφές είναι η essential, η optima nova, η prins, η n&d κ.ά....
Μετά μπορείς να πας σε barf πχ nature's food, kitchenbarf, raw habits, holy barf κλπ...αλλά θα πρέπει να σκεφτείς τη συχνή παραλαβή τροφής, αν έχεις αρκετό χώρο για αποθήκευση της τροφής κλπ...
ευχαριστώ για την απάντηση. τουλάχιστον αν επιβεβαιώνει κάποιος που έχει ψάξει το θέμα διατροφης όπως λες καλά και έχει μιλήσει με κτηνίατρους και εκτροφεις τότε θεωρώ έκανα καλή επιλογή.Τα χρήματα δεν είναι σημαντική διαφορά αρκεί να πληρώνω κάτι που να είναι και καλό.Γιατι έχω διαβάσει ότι και οι ακριβές εταιρείες δεν είναι τόσο καλες.
Η εταιρεία platinum από την άλλη ισχυρίζεται ότι είναι η μοναδική που εχει τόσο φρέσκο κρεας και οι άλλες έχουν υποπροϊόντα κρέατος γενικα λέει ότι είναι διαφορετική.
για barf λίγο δύσκολο τώρα.ειναι 12 οπότε δεν θα τολμήσω τέτοια αλλαγή.λιγο μαγειρευτο,κροκέτα .αν και έχω ακούσει ότι είναι πολλοί αυτοί που την προτιμούν για τα σκυλάκια τους.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Κοιτα γενικά ισχύει ότι δεν θέλουμε συντηρητικά στις τροφές. Στις πραγματικά καλές ξηρές, τα συντηρητικά είναι τα ελάχιστα κ τα υλικά είναι ποιοτικά,τα θρεπτικά που πρεπει να παρει,θα τα παρει γιατι ουτως η αλλως δεν θελει για παράδειγμα την πρωτεινη αυτουσια,αλλα τα δομικα συστατικα της δλδ τα αμινοξέα. Συντηρουνται οι ξηρες,λόγω έλλειψης υγρασίας,δλδ δεν αναπτύσσονται πολλά βακτήρια. Εγώ δεν έχω θέμα ο σκύλος μου να τρώει μια πολύ καλή ξηρά και επικουρικα δίνω κ μαγειρεμένο φαγητό που κ που,φρούτα,λαχανικά,γιαούρτι. Πολυ καλές ξηρές είναι nd,acana, the essentials, brit fresh και πολλές άλλες,που θα βρεις σεχαντιστοιχα νηματα εδω.
Υπάρχει κ η επιλογή να δίνεις μόνο μαγειρευτά,με την έννοια ότι ξέρεις τι δίνεις αλλα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να παραλείψεις θρεπτικά, θες συμπληρωματα κλπ. Για εμένα η barf βγαίνει σίγουρα εκτός λόγω βακτηριακου και παρασιτικου φορτίου,το οποίο μπορεί να καταστεί επιβλαβές για ένα σκύλο που καποια στιγμή θα βρεθεί με χαμηλό ανοσοποιητικο αλλά κ για εμας σπίτι,γιατί θα γίνεται διασπορα από το στόμα του.
Ειναι προσωπική επιλογή τι θα ταισεις το σκυλάκι σου, ο,τι θεωρείς εσύ σωστό
εγώ δεν ξέρω να διαβάζω τα συστατικα των σκυλοτροφων.εννοω μέχρι τώρα δεν τα έψαχνα. Είπα στον κτηνιατρο μια καλη ξηρα τροφη θέλω και πρότεινε hills.την platinum κατά τύχη την είδα και τη δοκιμάσαμε χωρίς να ξέρω πολλά πολλά για σκυλοτροφες.τα συντηρητικά πως μπορώ να τα δω στην τροφη?
και εγώ είμαι της άποψης λίγο μαγειρευτο και ξηρα.12 χρόνια άλλωστε έτσι το πάω.και από ότι έμαθα δεν έδινα και καλή τροφη τόσα χρόνια.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Η platinum είναι μια απ' τις καλύτερες τροφές στην αγορά, μιλώντας πάντα για ξηρά τροφή...το έχω ψάξει πολύ μιλώντας με εκτροφείς, κτηνιάτρους κλπ...γενικά με έχει απασχολήσει πολύ το κομμάτι της διατροφής του σκύλου.
Αυτή δίνω στον Roger(με ιβηρικό χοιρινό), θέλει προσοχή στη δοσολογία, να μην ξεφεύγεις χωρίς λόγο.
Επίσης δεν χρειάζεται να συνδυάζεις τις δυο τροφές για μεγάλο διάστημα, μόνο σαν αργή μετάβαση μιας εβδομάδας...
Έχεις κάνει μια πολύ καλή αναβάθμιση από hills σε platinum και η διαφορά στα χρήματα αξίζει.
Άλλες καλές ξηρές τροφές είναι η essential, η optima nova, η prins, η n&d κ.ά....
Μετά μπορείς να πας σε barf πχ nature's food, kitchenbarf, raw habits, holy barf κλπ...αλλά θα πρέπει να σκεφτείς τη συχνή παραλαβή τροφής, αν έχεις αρκετό χώρο για αποθήκευση της τροφής κλπ...
στη δοσολογία γιατι θέλει προσοχή να μη ξεφυγω η platinum?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εγώ δεν ξέρω να διαβάζω τα συστατικα των σκυλοτροφων.εννοω μέχρι τώρα δεν τα έψαχνα
Μα δεν είναι το θέμα αν ξέρει κανείς να διαβάζει τα συστατικά μιας τροφής, αλλά αν αυτό που διαβάζει ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Με βάση δλδ τα παραπάνω λινκς που έβαλα, θεωρώ σχεδόν δεδομένο πως μας δουλεύουν.

Κακά τα ψέμματα, το ιδανικό είναι εμεις οι ίδιοι να μαγειρεύουμε για τα σκυλιά μας.
Απλά χρειάζεται καθοδήγηση από ειδικούς ώστε να είναι ισορροπημένο το γεύμα τους για να παίρνει ο οργανισμος τους όλα όσα χρειάζεται.

εσυ τι τροφη δινεις?
Πολλά χρόνια δίνω royal. Τους κάθεται καλά, την τρώνε με ευχαρίστηση, όλα καλά. Ταυτόχρονα καθημερινά τσιμπολογανε και από το δικό μας φαγητό, τα καροτακια τους τα αγγουράκια τους, τα φρουτάκια τους.
Δεν έχω θέμα, δεν έχουν θέμα (βασικό) δεν την αλλάζω, πάρα τα όσα ακούγονται κατά καιρούς.