Σκύλος σε ενοικιαζόμενο σπίτι


Giannis123

Member
9 Απριλίου 2020
5
2
22
Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος, φοιτητής και εχω αποφασισει να υιοθετήσω σκύλο. Γενικά δεν σκοπεύω να προχωρήσω άμεσα,περιμένω να τελειώσει και όλη αυτή η ιστορία με τον ιό, θελω να πάρω τον χρόνο μου για να ενημερωθώ πλήρως και οσο περισσότερο μπορω σε όλα τα θέματα(εκπαίδευση,υγεία, κλπ κλπ). Το μεγαλύτερο θέμα μου αυτή την στιγμή είναι οτι δεν γνωρίζω ακριβώς τι δικαιώματα εχει η σπιτονοικοκυρά μου (νοικιάζω προφανώς) και αφετέρου εγώ, όσον αφορά την διαμονή του σκύλου στο σπίτι(στην πολυκατοικία υπάρχουν κατοικίδια οπότε οι υπόλοιποι ένοικοι δεν έχουν τέτοια θέματα γενικά).
1)Αν στο συμβόλαιο δεν αναφέρει κάτι για κατοικίδια, μπορω να έχω τον σκύλο σπίτι χωρίς να της πέφτει λόγος;
2)Αν το 1 ισχύει, έχει το δικαίωμα να αλλάξει το συμβόλαιο μετά την λήξη του, οπότε να με πετάξει εξω; :p
Γενικά αν έχετε και μπορείτε να μοιραστείτε τέτοιου είδους εμπειρίες, γιατι γενικά δεν έχω βρει πολλά πράγματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Το σωστο ειναι να την ενημερωσεις . Γραφει δε γραφει κατι το συμβολαιο.
Πιθανα για να μη γραφει ορο δεν ειναι 100% αρνητικη. Και ειναι πιο πιθανο να το παρει στραβα αν δε την ρωτησεις καν και να βρει τροπο να σου δημιουργησει θεματα.
Φυσικα θα το φερεις ομορφα και διπλωματικα, οτι θα φροντισεις να μην ενοχλει και να εκπαιδευτει , οτι εισαι διατεθειμενος να καλυψεις τυχον ζημιες κ.τ.λ

Και στη χειροτερη απο την στιγμη που δεν το σκεφτεσαι για αμεσα, θα μπορεις να βρεις αλλο σπιτι σε περιπτωση που δε δεχεται.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


Giannis123

Member
9 Απριλίου 2020
5
2
22
Το σωστο ειναι να την ενημερωσεις . Γραφει δε γραφει κατι το συμβολαιο.
Το σωστό και το "τίμιο" ειναι προφανώς αυτό, γενικά ρωτάω απο νομικής άποψης.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
απο προσωπικη εμπειρια ασχετου νομικου μπορει να στα πρηξει τοσο που να θες εσυ να φυγεις. Στη δικια μου περιπτωση μαλιστα η ιδια ειχε σκυλο και ειχε δεχτει αλλα δεν ηθελαν οι αλλοι 2 ενοικιαστες της και με πηρε το μπαλακι.

(το νομικο δε το ξερω, αλλα υποθετω οτι με τη ληξη θα βρει μια αφορμη ή να μη δεχτει να ανανεωσει, ρωτα καποιον της ειδικοτητας )
 
Last edited:


Giannis123

Member
9 Απριλίου 2020
5
2
22
το σπίτι δεν είναι επιπλωμένο με δικά της έπιπλα, πέρα απο κουζίνα και εντοιχισμένη ντουλάπα οπότε στην χειρότερη περίπτωση μπορώ κάπως να καλύψω τα σημεία που ενδεχομένως ο σκύλος να κάνει ζημιά, μέχρι να εκπαιδευτεί, δηλαδή φαντάζομαι οτι δεν έχει θέμα με "ζημιές" απλα δεν ξέρω αν είναι πρόθυμη για τους x,y λόγους της. Σκοπεύω να υιοθετήσω μετά το καλοκαίρι και το συμβόλαιο ειναι 2ετες οπότε στην περίπτωση που αναφέρεσαι θα περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα. Γενικά ήθελα να ανοίξω ενα τέτοιο topic γιατι δεν είδα κατι παρόμοιο.
 




Kostas_

Member
3 Απριλίου 2020
6
8
23
Όσον αφορά το νομικό κομμάτι επειδή το έχω ψάξει και εγώ είναι το εξής: Υπάρχει νόμος στον οποίο αναγράφεται ότι επιτρέπονται σκυλάκια (μιας και γι αυτά μιλάμε), σε κάθε λογής πολυκατοικία και διαμέρισμα με τη προϋπόθεση τσιπαρίσματος, ύπαρξης βιβλιαρίου υγείας και τήρησης των υπόλοιπων βασικών κανόνων ευζωίας του κατοικίδιου . Οτιδήποτε άλλο έχει ή δεν έχει αποφασισθεί στην πολυκατοικία ΔΕΝ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ του νόμου. Φυσικά, το τιμιότερο είναι να ενημερωθεί ο διαχειριστής και ο ιδιοκτήτης.Σε περίπτωση που δεν επιθυμούν όμως, μην σε πάρει από κάτω , καθώς όπως σου είπα ο νόμος υπερτερεί έναντι των οποιωνδήποτε συμφώνων πολυκατοικίας εφόσον τηρούνται οι βασικές προϋποθέσεις.Κανε μια αναζήτηση αν θες να επιβεβαιώσεις αυτά που σου λέω πχ" νομοθεσία για σκύλους σε διαμέρισμα" για να είσαι σίγουρος.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Giannis123




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εάν υπάρχει όρος στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης που απαγορεύει τη φιλοξενία ζώων ο εκμισθωτής έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση και να αποβάλλει το μισθωτή από το μίσθιο.

Διάβασε αυτό και πιστεύω θα λυθούν οι απορίες σου.

Για γκρίνια και ψυχολογικό πόλεμο, αν υπάρξει, δεν έχω αντίδοτο....

* Χρήσιμο είναι να ξέρεις την νομολογία για τα κατοικίδια.
 
  • Like
Reactions: Giannis123


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Όσον αφορά το νομικό κομμάτι επειδή το έχω ψάξει και εγώ είναι το εξής: Υπάρχει νόμος στον οποίο αναγράφεται ότι επιτρέπονται σκυλάκια (μιας και γι αυτά μιλάμε), σε κάθε λογής πολυκατοικία και διαμέρισμα με τη προϋπόθεση τσιπαρίσματος, ύπαρξης βιβλιαρίου υγείας και τήρησης των υπόλοιπων βασικών κανόνων ευζωίας του κατοικίδιου . Οτιδήποτε άλλο έχει ή δεν έχει αποφασισθεί στην πολυκατοικία ΔΕΝ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ του νόμου. Φυσικά, το τιμιότερο είναι να ενημερωθεί ο διαχειριστής και ο ιδιοκτήτης.Σε περίπτωση που δεν επιθυμούν όμως, μην σε πάρει από κάτω , καθώς όπως σου είπα ο νόμος υπερτερεί έναντι των οποιωνδήποτε συμφώνων πολυκατοικίας εφόσον τηρούνται οι βασικές προϋποθέσεις.Κανε μια αναζήτηση αν θες να επιβεβαιώσεις αυτά που σου λέω πχ" νομοθεσία για σκύλους σε διαμέρισμα" για να είσαι σίγουρος.
Επειδη εχει γινει καραμελα γενικοτερα..... o νομος που αναφερεις αφορα τις πολυκατοικιες και τα καταστατικα .... Δεν εχει καμια σχεση με το συμβολαιο μεταξυ ιδιοκτητη ενοικιαστη.
Μη μπερδευουμε ασχετα πραγματα. Αν ενας ιδιοκτητης δε θελει κατοικιδια εχει καθε δικαιωμα, δεν υπαρχει νομος να τον υποχρεωνει με το ζορι .
 
  • Like
Reactions: Kostas_


Kostas_

Member
3 Απριλίου 2020
6
8
23
Καλά ναι, γι αυτό δεν ανέφερα κάτι με σιγουριά για το συμβόλαιο μεταξύ ιδιοκτήτη κι ενοικιαστή διότι δεν είμαι σίγουρος περί αυτού.Παρ' όλα αυτά απ' όσα έχω διαβάσει για τα καταστατικά-σύμφωνα που απαγορεύουν τα κατοικίδια στην πολυκατοικία ο νόμος ,εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις ,υπερτερεί.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Απο τη στιγμη που πληρωνεις, και εισαι και διατεθειμενος να αποκαταστησεις οποιαδηποτε ζημια, τοτε απλα δηλωνεις στην ιδιοκτητρια οτι θα παρεις σκυλο.
Αν δεν της αρεσει, παρε τα ωραια(και δυσευρετα!) λεφτα σου και πηγαινε τα τα δωσεις σε καποιον που τα εκτιμαει!
Σε πολλα αναγκαζομαστε να κανουμε τους μ@λακες πλεον...μην τους κανουμε και εκει που τα ακουμπαμε....
Επειδη πριν καποιο διαστημα εψαχνα κι εγω να νοικιασω δεν μπορω να περιγραψω τα οντα που συναντησα και αυτα που ακουσα. Μερικοι νομιζουν οτι σου κανουν χαρη να μενεις στο μπουρδ...εεεε σπιτι τους, ασχετα αν τους πληρωνεις σχεδον τον μισο σου μισθο καθε μηνα!
Προσωπικα σε αναλογες περιπτωσεις αν δω οτι ο αλλος "κολλαει" λιγο παραπανω στην υπαρξη του σκυλου, ή δυσανασχετει ή αρχιζει τις ερωτησεις τυπου, που κοιμαται ο σκυλος, γιατι τον εχω μεσα και οχι εξω, και λοιπες π@παριες, δεν καθομαι να ασχοληθω ουτε δευτερολεπτο παραπανω! Καληνυχτα σας!
Υπαρχουν ομως και ανθρωποι αξιοπρεπεστατοι που θα σε σεβαστουν και δεν θα σου δημιουργησουν το παραμικρο προβλημα(αρκει βεβαια να ειμαστε κι εμεις σωστοι).
Ριξε απο τωρα την "ιδεα" στην σπιτονοικοκυρα και αν δεις οτι τσιναει αρχισε να ψαχνεις για σπιτι, εχεις ολο το χρονο.
 


Loretzos

Active Member
23 Μαρτίου 2020
32
6
35
Νέα Φιλαδέλφεια
Απο τη στιγμη που πληρωνεις, και εισαι και διατεθειμενος να αποκαταστησεις οποιαδηποτε ζημια, τοτε απλα δηλωνεις στην ιδιοκτητρια οτι θα παρεις σκυλο.
Αν δεν της αρεσει, παρε τα ωραια(και δυσευρετα!) λεφτα σου και πηγαινε τα τα δωσεις σε καποιον που τα εκτιμαει!
Σε πολλα αναγκαζομαστε να κανουμε τους μ@λακες πλεον...μην τους κανουμε και εκει που τα ακουμπαμε....
Επειδη πριν καποιο διαστημα εψαχνα κι εγω να νοικιασω δεν μπορω να περιγραψω τα οντα που συναντησα και αυτα που ακουσα. Μερικοι νομιζουν οτι σου κανουν χαρη να μενεις στο μπουρδ...εεεε σπιτι τους, ασχετα αν τους πληρωνεις σχεδον τον μισο σου μισθο καθε μηνα!
Προσωπικα σε αναλογες περιπτωσεις αν δω οτι ο αλλος "κολλαει" λιγο παραπανω στην υπαρξη του σκυλου, ή δυσανασχετει ή αρχιζει τις ερωτησεις τυπου, που κοιμαται ο σκυλος, γιατι τον εχω μεσα και οχι εξω, και λοιπες π@παριες, δεν καθομαι να ασχοληθω ουτε δευτερολεπτο παραπανω! Καληνυχτα σας!
Υπαρχουν ομως και ανθρωποι αξιοπρεπεστατοι που θα σε σεβαστουν και δεν θα σου δημιουργησουν το παραμικρο προβλημα(αρκει βεβαια να ειμαστε κι εμεις σωστοι).
Ριξε απο τωρα την "ιδεα" στην σπιτονοικοκυρα και αν δεις οτι τσιναει αρχισε να ψαχνεις για σπιτι, εχεις ολο το χρονο.
Τώρα που το είπες. Πριν καμία εβδομάδα οι πήγαμε να δούμε για ένα σπίτι. 580€ τον μήνα παρακαλώ. Σε σχετικά καλή περιοχή φυσικά αλλά πάνω απο τον βασικό μισθό. Όπως και να έχει. Μας ξεφουρνίζει(αφού είχε ψηθεί ο ίδιος λόγω της εργασίας μου) ότι απαγορεύονται τα ζώα και ξέχασε να το γράψει στην αγγελία. Δικαίωμα του , δικό του σπίτι είναι. Ρωτάμε γιατί. Λέει όταν έφυγαν οι προηγούμενοι πλήρωσε 200€ συνεργείο καθαρισμού για να ξεμυρίσει η σκυλίλα και να φύγουν οι τρίχες. Βέβαια μας είπε ότι οι προηγούμενοι είναι βρωμιάρηδες. Άλλο αυτό
Του λέει η σύζυγος μου φυσικά θα εκπαιδευτεί το σκυλί θα έχει το σπίτι του , το crate του , καθαρό με τα εμβόλια του..
Του λέω αν δεν κάνω λάθος και οι άνθρωποι αν δεν πλυθούν βρωμάνε. Εν τέλει λέει τι κορυφαίο το κλουβί του θα το έχετε στο μπαλκόνι;
λέω μέσα μου να γελάσω; Ή να τον πετάξω απο το μπαλκόνι.
Να σημειωθεί ότι ο κύριος δήλωσε ότι τα αγαπάει τα ζώα.
αλλά το μπαλκόνι, μπαλκόνι.
 


Giannis123

Member
9 Απριλίου 2020
5
2
22
Τώρα που το είπες. Πριν καμία εβδομάδα οι πήγαμε να δούμε για ένα σπίτι. 580€ τον μήνα παρακαλώ. Σε σχετικά καλή περιοχή φυσικά αλλά πάνω απο τον βασικό μισθό. Όπως και να έχει. Μας ξεφουρνίζει(αφού είχε ψηθεί ο ίδιος λόγω της εργασίας μου) ότι απαγορεύονται τα ζώα και ξέχασε να το γράψει στην αγγελία. Δικαίωμα του , δικό του σπίτι είναι. Ρωτάμε γιατί. Λέει όταν έφυγαν οι προηγούμενοι πλήρωσε 200€ συνεργείο καθαρισμού για να ξεμυρίσει η σκυλίλα και να φύγουν οι τρίχες. Βέβαια μας είπε ότι οι προηγούμενοι είναι βρωμιάρηδες. Άλλο αυτό
Του λέει η σύζυγος μου φυσικά θα εκπαιδευτεί το σκυλί θα έχει το σπίτι του , το crate του , καθαρό με τα εμβόλια του..
Του λέω αν δεν κάνω λάθος και οι άνθρωποι αν δεν πλυθούν βρωμάνε. Εν τέλει λέει τι κορυφαίο το κλουβί του θα το έχετε στο μπαλκόνι;
λέω μέσα μου να γελάσω; Ή να τον πετάξω απο το μπαλκόνι.
Να σημειωθεί ότι ο κύριος δήλωσε ότι τα αγαπάει τα ζώα.
αλλά το μπαλκόνι, μπαλκόνι.
Δυστυχώς απο αυτά που έχω καταλάβει εγώ, διαβάζοντας και τον νόμο κτλπ. Επειδή ακριβώς ο νόμος δεν λέει κάτι συγκεκριμένα για τα ενοικιαζόμενα, δεν το ορίζει, είναι στην ευχέρεια του κατόχου να κάνει "ο,τι γουστάρει στο συμβόλαιο" κοινώς αν εν τέλει δεν γουστάρει τα σκυλια ή τις γατες, θα βρει εναν τρόπο να σε διώξει(στην περίπτωση που τα φέρεις αφότου πας στο σπίτι). Πόσο μάλλον πριν τα βάλεις σπιτι, και του το πεις :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3