Στα χνάρια του Ελληνικού σκύλου


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@ΟΡΘΟΣ
Ο ΟΦΕΠ κάνει μία αρκετά αξιόλογη προσπάθεια με τα όποια (πολλά κατ' εμέ), λάθη του.
Δεν θα την έλεγα εξαιρετική όπως εσείς ούτε όμως θα την απαξίωνα με υπονοούμενα όπως π.χ. ο tangerin στα δύο άνωθεν posts.
Αν κάποιος θέλει πραγματικά να βοηθήσει (και αυτό πιστεύω πως ισχύει για όλους τους ομίλους) ο καλύτερος τρόπος είναι πάντα εκ των έσω, αρκεί να μπορεί να ξεπερνά προσωπικές κόντρες και φιλοδοξίες.
Μη ξεχνάμε και τη γνωστή θέση του έλληνα για την κατσίκα του γείτονα.:mad:
Η ύπαρξη δε ομίλου είναι απαραίτητη για φυλές στη φάση της ανασύστασης/σταθεροποίησης.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Εμείς "βοηθάμε" τον ΟΦΕΠ, ο ΟΦΕΠ "βοηθά" εμάς και όλοι μαζί προσπαθούμε για το καλύτερο της φυλής (άλλοι στη θεωρία κι άλλοι στην πράξη).
Όταν όμως το ζητούμενο είναι (είναι άραγε?????) η διεθνής αναγνώριση της φυλής, αυτό πως θα γίνει αν οι μεν τρώγονται με τους δε ή αν οι μεν απαξιώνουν τους δε (και το ανάποδο)?
(με τους μεν και τους δε, αναφέρομαι γενικώς σε πάσης φύσεως ιδιοκτήτες ε.π., τους ανθρώπους του ΟΦΕΠ, του ΚΟΕ και όποιον άλλον εμπλεκόμενο...)
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Βεβαια ότι είναι διπλα σε πρόβατα είναι E.Π κατά τον ΌΦΕΡ
δεν υπάρχουν Μολοσσοί Ηπείρου,Λευκα Τσοπανόσκυλα,
και ας μη μιλήσω για τα άνουρα........

Αν δουν διεθνη αναγνωρίση τα τρισέγγονα σας εμενα να......:):)
Πλέον ο Ελληνικός Ποιμενικός είναι η ελληνική φυλή με την μεγαλύτερη ανομοιομορφία.........
δυστυχώς και <<δουλεύετε>> τόσα χρονια......
Έτσι είναι όταν τα θες όλα δικά σου!!!!
Πολύ φοβάμαι ότι αν τα pekingese μου av έρθουν σε επαφή με πρόβατα,
τότε θα μιλάμε για ένα Ελληνικό ποιμενικό,
πιο μικρόσωμο, πιο πλατσομουρικο, πιο μακριτριχο, πιο στραβοποδαρο
της ευρύτερης περιοχής της Αθηνας:maria::eek::eek::eek::D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
το θέμα με τις 3 φυλές....πολύ σοβαρό
δεν γνωρίζω πολλά
αλλά όταν μου έδειξαν μία φωτογραφία ενός βασικού γεννήτορα του προγράμματος ...πραγματικά απόρησα πως είναι δυνατόν να θεωρούν ίδιου τύπου αυτόν τον σκύλο με τους σκύλους που αναγνωρίζουν ως Ε.Π.
εκτός κι αν όπως γλαφυρά λέει ο Μιχάλης...
"το σκυλί του Έλληνα Ποιμένα είναι Ελληνικός Ποιμενικός"
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Βαγγέλη, το σκυλί του έλληνα τσοπάνη είναι τσοπανόσκυλο ή τσομπανάρκο. Και στην πλειονότητά τους κάνουν ακόμη καλά τη δουλειά τους. Είχα μάλιστα την τύχη να καμαρώσω δύο τέτοιους χθές στο ανέβασμα για Λιβάδι.
Βέβαια ο έλληνας τσοπάνης κατά βάση αγνοεί τον ΚΟΕ, τον ΟΦΕΠ, τον ΔΟΜΗ και τις φαγομάρες τους.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο μιχαλης τελικα εγραψε.. οτι προσπαθουσα να αποφυγω τοσες ημερες..
ο ομιλος πρεπει και υποχρεουται στην διασωση και το καλο της φυλης γενικοτερα... αυτο σημαινει οτι σαν ομιλος τουλαχιστον....
πρεπει να διαφυλλαττει την φυλη απο διαφορες επιμειξιες... και να προστατευει τον τυπο..
αντιθετα ... κινειται οπως ακριβως περιεγραψε ο μιχαλης....
και φυσικα ο ελληνας τσοπανης δεν ενδιαφερεται για τον κοε και τον οφεπ κλπ και γενικα κοιταει απλα τα σκυλια του να του κανουν την δουλια του.. οποια και να ειναι αυτη...
δυστυχως αυτο ομως εχει φερει σημερα τον ελληνικο ποιμενικο με ελαχιστα καθαροαιμα δειγματα...
κατι που ο οφεπ πρεπει και οφειλλει να προστατεψει....
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Κρίνοντας από τα σκυλιά που είδα στις δύο αξιολογήσεις στη Ραφήνα (που παρακολούθησα εκ του σύνεγγυς) και όσα έχω δει σε φωτογραφικό υλικό, το ποσοστό των εξαίρετων δειγμάτων είναι περίπου το 20%. Θα μπορούσε να είναι καλύτερο χωρίς τα λάθη (ειδικά των πρώτων ετών).
Κρίνοντας από γραφόμενα σε groups που ασχολούνται με το Μολοσσό Ηπείρου διαπιστώνω πως τα σκυλιά που ανταποκρίνονται στο πρότυπο είναι τραγική μειονότητα.Στα δε Λευκά δεν έχω δει ακόμη γέννα που να είναι όλα λευκά (καλύτερη μέχρι στιγμής μία με έξι λευκά σε σύνολο 16 όπου ως δια μαγείας τα 10 δεν εμφανίσθηκαν ποτέ) και ελάχιστα (2 ή 3) χωρίς προγούλι.
Έχω ακούσει από εκτροφέα (;) να εξηγεί πως χρησιμοποιεί φύκια για να βελτιώσει την χρωστική (μαύρο) στη μύτη.
Να ξαναβάλω τον κουβά στην κουβέντα;
Τα καυκασιανά ή των πυρηναίων ή ακόμη και γερμανικούς μολλοσούς που φημολογείται πως υπάρχουν σε γραμμες;
Ποιό το όφελος για τις φυλές αν το κάνω εδώ στο forum ή στο FB;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ακριβως για ολα τα παραπανω παναγιωτη....
επικρινω τον οφεπ που θα πρεπε να ειναι περισσοτερο ενεργος....
αυστηρος... κι να εχει τον απολυτο ελεγχο.....
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ Πέτρο, αλλά όπου και όπως πρέπει. Το κακό όμως είναι πως και στις υπόλοιπες φυλές, ακόμη κι αυτοί που κατακρίνουν τον ΟΦΕΠ, κάνουν ακριβώς τα ίδια. Αν συνυπολογίσουμε και την έλλειψη βαθιάς γνώσης των φυλών αυτών από την πλειοψηφία της "επίσημης" καθαρόαιμης κυνολογίας... μάλλον δυσοίωνες οι προβλέψεις.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για τον Μολοσσό που ανέφερες ptf θεώρησε ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει το πρότυπο....Αυτοί που έχουν την δυνατότητα να κάνουν πραγματικά κάτι για την φυλή, διαφωνούν με το υπάρχον πρότυπο...και αδιαφορούν για το αν τα σκυλιά τους θα είναι εντός του...
Αρκετές φορές έχουν κατέβει σκυλιά σε εκθέσεις για αναγνώριση, φανερά εκτός προτύπου, εν γνώση τους για αυτόν ακριβώς τον λόγο....

Οπότε υπό αυτό το πρότυπο θεωρώ ότι Μολοσσός της Ηπείρου δεν θα μπορέσει να γίνει....
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
για να σε πληροφορήσω ένας υπάρχει ουσιαστικά και κουτάβια που έχει δώσει.
Και δεν ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ το πρότυπο,θεωρεί ότι πρέπει να είναι και δίχρωμοι ως προς το χρώμα,και για το πως κρατιέται η ουρα.
για να τα λέμε όπως είναι τα πράγματα και όχι όπως νομίζουμε.
Τώρα εσύ που βλέπεις ότι το πρότυπο <<μπάζει>> και δεν προβλέπεις ότι δεν θα υπάρξει Μολοσσός Hreirou με το υπάρχον πρότυπο..........
θα ήθελα να τη διαφώτισης σου!!!

μέχρι και πριν λίγα χρονια χρονια θέλω να σας πω ότι η αποχρωματισμοί μύτη, βλεφάρων κτλ δεν έδινε κανένας σημασία>Ανατρέξετε πίσω στους παλιούς πρωταθλητές της φυλής σας και θα δείτε...........

Τρανή απόδειξη επειδή όλα δεν είναι λευκα και κάποια έχουν προγούλι :idea:Αναρωτηθείτε για ποσα χρονια ο ΌΦΕΡ τα <<ανακατεύει>> θεωρώντας τα μια φίλη!!!!Πως περιμένετε να ξεκαθαρίσουν οι τύποι-φυλές?????
ΤΟ ότι προσμείξε τις φυλές δεν σημαίνει ότι δεν ΥΠAΡΧΟΥΝ!!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
για να σε πληροφορήσω ένας υπάρχει ουσιαστικά και κουτάβια που έχει δώσει.
Και δεν ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ το πρότυπο,θεωρεί ότι πρέπει να είναι και δίχρωμοι ως προς το χρώμα,και για το πως κρατιέται η ουρα.
για να τα λέμε όπως είναι τα πράγματα και όχι όπως νομίζουμε.
Τώρα εσύ που βλέπεις ότι το πρότυπο <<μπάζει>> και δεν προβλέπεις ότι δεν θα υπάρξει Μολοσσός Hreirou με το υπάρχον πρότυπο..........
θα ήθελα να τη διαφώτισης σου!!!
Δεν είναι μόνο ένας, άλλα μπορώ να σου πω τουλάχιστον 4, οι οποίοι μάλιστα υπήρξαν κι ιδρυτικά μέλη του ΔΟΜΗ όλοι τους και σίγουρα τους γνωρίζεις κι εσύ!
Αν αυτοί λοιπόν που έχουν ψάξει και τρέξει όσο κανείς άλλος για τις ορεινές ποιμενικές φυλές και για τον Μολοσσό εν προκειμένω, δεν δεχθούν την μονοχρωμιά και την ουρά που ορίζει το πρότυπο, είναι τρομερά δύσκολο να γίνει κάτι στην φυλή....
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Δεν ξέρω κατά ποσο υφίσταται το ΔΟΜΉ..............
και επειδή γνωρίζω πολύ καλά σου λέω ότι από έναν άνθρωπο ξεκίνησε αυτό....
Το έχω ξαναγράψει, επειδή κάτι δεν το δέχονται 4-5 άνθρωποι που αυτοανακηρύχτηκαν μέντορες μιας φυλής δεν είναι και σωστό!!

Μα μη τρελαθούμε σκύλος τύπου mastiff με την ουρα στην πλάτη](*,)](*,)](*,)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όχι, κι εγώ από όσο ξέρω ο ΔΟΜΗ δεν ευδοκίμησε...

Δεν ξέρω για όλους, άλλα κάποιοι από αυτούς είναι πραγματικά γνώστες κι έχουν κάνει χιλιόμετρα και χιλιόμετρα στα βουνά!Η γνώμη αυτών έχει αξία!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
επειδή ξέρω έgω δεν υφίσταται.
Σαφώς και είναι η γνώμη τουs,και σεβαστή μέχρι ένα σημείο.αλλα κατά πoςo είναι κυνολογικη?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μα μη τρελαθούμε σκύλος τύπου mastiff με την ουρα στην πλάτη](*,)](*,)](*,)
Δεν ξέρω γενικά για τα μαστίφ, άλλα στους ορεινούς ποιμενικούς δεν είναι λίγοι αυτοί που κουλουριάζουν την ουρά ή την φέρουν πάνω από την πλάτη!

επειδή ξέρω έgω δεν υφίσταται.
Σαφώς και είναι η γνώμη τουs,και σεβαστή μέχρι ένα σημείο.αλλα κατά πoςo είναι κυνολογικη?
Τι εννοείς κυνολογική;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν θεωρησουμε οτι ο μολοσσος της η[πειρου εχει ριζες στο θιβετιανο μαστιφ απο το οποιο κρατανε τα περισσοτερα μαστιφ...
αν θεωρησουμε οτι ο μολοσσος της ηπειρου... ειναι απο τα αρχαιοτερα μαστιφ στην ευρωπη... και πιθνα εμεινε σχετικα καθαρο συγκρινομενο με αλλα μαστιφ ευρωπης κλπ...
αν παρατηρησουμε την ομοιομορφια τυπου που εχει αυτος ο ενας με σκυλια παλιακα, τα οποια στις γεννες δινουν μονοχρωμα αλλα και παρδαλα δεθγματα... αν παρατηρησουμε τα σκυλια γενικοτερα στην υπαιθρο...που χαρακτηριζονται μολοσσοι της ηπειρου...
τοτε ναι...
και παρδαλα υπαρχουν... και με στριφογυριστη ουρα...


Tibetan Mastiff 1&#.jpg Tibetan Mastiff 1&#.jpg
αληθεια... παρατηρωντας αυτες τις δυο φωτο... εκτος του μεγεθους...
ποσο πολυ μοιαζουν με τα σκυλια που εχει αυτος ο ενας με τις στριφογυριστες ουρες...
που κατα τα αλλα δεν διαφερουν στο προτυπο του μολοσσου της ηπειρου...
 
  • Like
Reactions: Aslan


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δρακος..jpgκορη μπερισσα..jpgγκεσουλης.....jpgμολοσσικα....jpgεκτος.....jpg
αξιζει ολα αυτα τα σκυλια να ειναι εκτος προτυπου? ( εστω και μονο για την ουρα? η το χρωμα?)
οταν η εκτροφη των συγκεκριμενων φτανει 6-7 γεννιες πισω?
οταν η εκτροφη του συγκεκριμενου γινεται απο μια αγελη των 30-50 σκυλων?
κι οχι ενος δυο θυληκων?
ποιος τελικα εγραψε το προτυπο και απο που αντλησε τις πληροφοριες?
οι εκτροφεις με μονοχρωμα δειγματα και με κατω τις ουρες ποσα σκυλια χρησιμοποιουν στην εκτροφη τους...?
ποσο συγγενικα ειναι τα αιματα τους?
ποσοι δεχονται ελεγχο dna για την καταγωγη των σκυλιων τους?
ποιος εχει αυτοδιοριστει μεντορας και ποιος καθηγητης? επειδη αναφερεται σε αυτο που παρατηρει στα σκυλια του βουνου?
οταν καποιος εχει τελικα την ομοιογενεια σε σκυλια χωρις μια συγγενεια μεταξυ τους... και με χρονικη διαφορα μεταξυ τους 15 χρονια...
σε μια φυλη η οποια ειναι υπο ανασυσταση ... οταν εκτροφεις παλευουν σε καθαροαιμες κι αναγνωρισμενες φυλες δεκαετιων να εχουν ομοιομορφια ...
ισως του βρισκεται το ελαφρυντικο του κοκκορα...
δεν ξερω πως εμφανιζονται τα γραπτα μου..
δεν ειμαι επιθετικος αλλα ειναι κριμα να αναφερομαστε σε γνωστο σε μερικους σχετικα προσωπο.. το οποιο ειναι απων απο το φορουμ και δεν μπορει να μιλησει...

ναι μαστιφ με στριφογυριστη ουρα... γιατι φανταζει περιεργο?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Aslan


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Λόγω της απουσίας τους δεν ήθελα κι εγώ να αναφερθώ προσωπικά σε εκτροφείς!
Ο σκύλος στην 3η φωτό μάλιστα είναι εκτροφής άλλου εξ αυτών, χωρίς κανένα κοινό πρόγονο αρκετές γενιές πίσω, άλλα με κοινή γεωγραφική καταγωγή!
Επίσης, στα χέρια τους βρέθηκαν ή βρίσκονται οι σημαντικότεροι σκύλοι και οι περισσότερες γραμμές αίματος της φυλής!

Αλήθεια, κι εγώ έχω τις ιδιες απορίες με τον GRDANE!
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Η γνωμη μου παντως ειναι , οτι με σκυλια με τετοιες γωνειωσεις δεν πας πουθενα 3η φωτογραφια και οτι σε εργασιακη φυλη δεν παρουσιαζεις σκυλια καθιστα , για να διαμορφωνεις συνειδησεις , εχει και αυτο την σημασια του .

Στην απαντηση του grdane το δευτερο σκυλι τι ειναι ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3