Στείρωσε τα σκυλιά σου


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αν ο κάθε μαλακας δεν πέταγε τον σκύλο του λες και είναι λούτρινο κουκλάκι τότε θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική η προσπάθεια.
Ένα αποτελεσματικό συστημα ταυτοποίησης χρειάζεται.
Τα περισσότερα σκυλιά που εγκαταλείπονται είναι ανεπιθύματα κουτάβια. Πως θα τα ταυτοποιήσεις αυτά;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αν ο κάθε μαλακας δεν πέταγε τον σκύλο του λες και είναι λούτρινο κουκλάκι τότε θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική η προσπάθεια.
Ένα αποτελεσματικό συστημα ταυτοποίησης χρειάζεται.
Εδω το τσιπ ισχυει απο το 2003 και οι μισοι δε τα τσιπαρουν γιατι ειναι του διαολου η της νεας ταξης ή απο αμελεια. Μεχρι να γινει στη πραξη αποτελεσματικο συστημα ταυτοποιησης , δε γίνεται τα 2 εκατομυρια αδεσποτα να γινουν 10 και 20 εκατομμυρια επειδη μας επιασαν ηθικοι ενδιασμοι. Ανηθικο ειναι επισης να πεθαινουν στους δρομους αβοηθητα .

ΥΣ. Η συζητηση ετσι οπως παει εχει γινει ουκ ολιγες φορες.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αν ο κάθε μαλακας δεν πέταγε τον σκύλο του λες και είναι λούτρινο κουκλάκι τότε θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική η προσπάθεια.
Ένα αποτελεσματικό συστημα ταυτοποίησης χρειάζεται.
Αυτή είναι προσέγγιση "Da Capo" όπως συνηθίζω να λέω

Δεν λαμβάνει υπόψη της την "κακιά" πραγματικότητα που λέει ότι τώρα που μιλάμε υπάρχουν πολλές χιλιάδες αδέσποτα στο δρόμο και ότι ακόμα δεν έχουμε καταφέρει ούτε το ηλεκτρονικό εισιτήριο στα ΜΜΜ να φτιάξουμε
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν ο κάθε μαλακας δεν πέταγε τον σκύλο του λες και είναι λούτρινο κουκλάκι τότε θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική η προσπάθεια.
Ένα αποτελεσματικό συστημα ταυτοποίησης χρειάζεται.
Αν αν αν μαζί σου είμαι. Αν δεν πέταγε ο κάθε @@@@ δεν θα είχαμε και πρόβλημα , Για αυτά όμως που είναι στον δρόμο αυτήν την στιγμή τι λύση υπάρχει ?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Προφανώς κανένας από εκείνους που είπαν ότι οι μελέτες δεν αποδεικνύουν κάτι αλλά δημιουργούν απλά κάποιες υποθέσεις και πάλι επιλεκτικά (επιλογη φύλων π.χ.) δεν γνωρίζει πως λειτουργεί η επιστημονική έρευνα.
Όταν πάνω να γράψω για τις τάσεις και αλλαγές στα υστεροελληνιστικά ταφικά έθιμα στην αρχαία Μακεδονία, δεν παίρνω σβάρνα 1005000 τάφους και ούτε δένω κόμβο αυτό που θα ανακαλύψω. Κάνω μια επιλογή υλικού και πάνω σε αυτό, ανάλογα τι θα μου δείξουν τα στατιστικά δεδομένα, θέτω ερωτήματα.
Το ίδιο κάνουν και οι ερευνητές στην προκειμένη περίπτωση. Για να είναι ομοιόμορφη η ομάδα πρέπει να μελετήσουν κάποια συγκεκριμένη φυλή, για να ειναι σίγουροι δλδ ότι δεν υπάρχουν αποκλίσεις λόγω διαφορών μεταξύ των φυλών, και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να πουν ότι οι ανακαλύψεις τους είναι και απόλυτη αλήθεια (όπως κάνουν οι υποστηρικτές της στείρωσης). Είναι απλά τροφή για περαιτέρω μελέτες, αλλά ήδη φαίνεται ότι οι συνέπειες της στείρωσης, ειδικά της πρώιμης, στατιστικά συνδέονται με επιδείνωση ασθενειών και με αναπτυξιακές διαταραχές. Είναι λίγο αυτό?
Για μένα, είναι ήδη αρκετό για να σκεφτώ δέκα φορές παραπάνω.
Η αφαίρεση ζωτικών οργάνων ΔΕΝ μπορεί να είναι θετική για τον οργανισμό αν δεν συντρέχει λόγος υγείας.
Όπως η πυομητρα στα θηλυκά, ναι. Αλλά γιατί δεν κόβουμε προληπτικά τους μαστούς στις γυναίκες αφού γνωρίζουμε ότι οι πιθανότητες καρκίνου δεν είναι μικρές? Ίσως γιατί καταλαβαίνουμε ακριβώς αυτό που είπα, ότι όσο ο οργανισμός είναι υγιής, αυτό δεν μπορεί να είναι θετικό?
Μπορεί να είναι θετικό, δλδ βολικό, μόνο για τον χειριστή του ζώου καθώς καθιστά το ζώο πιο εύκολο στη φροντίδα.
Αλλά σε τι διαφέρουμε τότε σαν νοοτροπία από εκείνους που κράζουμε, με τα βαρελοσκυλα? Βολεύονται αυτοί, βολευόμαστε και εμείς. Προς τι τότε όλα τα κηρύγματα περί ηθικής και φύσης, ενώ οι ίδιοι κόβουμε στα ζώα τα ζωτικά τους όργανα για να γίνουν τα ζώα μας πιο βολικά?
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Προφανώς κανένας από εκείνους που είπαν ότι οι μελέτες δεν αποδεικνύουν κάτι αλλά δημιουργούν απλά κάποιες υποθέσεις και πάλι επιλεκτικά (επιλογη φύλων π.χ.) δεν γνωρίζει πως λειτουργεί η επιστημονική έρευνα.
Όταν πάνω να γράψω για τις τάσεις και αλλαγές στα υστεροελληνιστικά ταφικά έθιμα στην αρχαία Μακεδονία, δεν παίρνω σβάρνα 1005000 τάφους και ούτε δένω κόμβο αυτό που θα ανακαλύψω. Κάνω μια επιλογή υλικού και πάνω σε αυτό, ανάλογα τι θα μου δείξουν τα στατιστικά δεδομένα, θέτω ερωτήματα.
Το ίδιο κάνουν και οι ερευνητές στην προκειμένη περίπτωση. Για να είναι ομοιόμορφη η ομάδα πρέπει να μελετήσουν κάποια συγκεκριμένη φυλή, για να ειναι σίγουροι δλδ ότι δεν υπάρχουν αποκλίσεις λόγω διαφορών μεταξύ των φυλών, και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να πουν ότι οι ανακαλύψεις τους είναι και απόλυτη αλήθεια (όπως κάνουν οι υποστηρικτές της στείρωσης). Είναι απλά τροφή για περαιτέρω μελέτες, αλλά ήδη φαίνεται ότι οι συνέπειες της στείρωσης, ειδικά της πρώιμης, στατιστικά συνδέονται με επιδείνωση ασθενειών και με αναπτυξιακές διαταραχές. Είναι λίγο αυτό?
Για μένα, είναι ήδη αρκετό για να σκεφτώ δέκα φορές παραπάνω.
Η αφαίρεση ζωτικών οργάνων ΔΕΝ μπορεί να είναι θετική για τον οργανισμό αν δεν συντρέχει λόγος υγείας.
Όπως η πυομητρα στα θηλυκά, ναι. Αλλά γιατί δεν κόβουμε προληπτικά τους μαστούς στις γυναίκες αφού γνωρίζουμε ότι οι πιθανότητες καρκίνου δεν είναι μικρές? Ίσως γιατί καταλαβαίνουμε ακριβώς αυτό που είπα, ότι όσο ο οργανισμός είναι υγιής, αυτό δεν μπορεί να είναι θετικό?
Μπορεί να είναι θετικό, δλδ βολικό, μόνο για τον χειριστή του ζώου καθώς καθιστά το ζώο πιο εύκολο στη φροντίδα.
Αλλά σε τι διαφέρουμε τότε σαν νοοτροπία από εκείνους που κράζουμε, με τα βαρελοσκυλα? Βολεύονται αυτοί, βολευόμαστε και εμείς. Προς τι τότε όλα τα κηρύγματα περί ηθικής και φύσης, ενώ οι ίδιοι κόβουμε στα ζώα τα ζωτικά τους όργανα για να γίνουν τα ζώα μας πιο βολικά?
Ο Ήρωας τι ράτσα είναι;
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Είπαμε, καφέ πίντσερ καθαρό και σωστό :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Σοβαρα, θέλεις να πεις ότι επειδή δεν είναι Γκόλντεν η έλλειψη τεστοστερόνης δεν θα τον επηρέαζε?
Όχι καμία σχέση. Γιατί επέλεξες τη συγκεκριμένη φυλη;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αφού θέλετε ιδέες να σας δώσω ιδέες.
Να γίνουν αντίστοιχες εκδηλώσεις που γίνονται για τα καθαρόαιμα.
Διαγωνισμοί ομορφιας για ημίαιμα που προέρχονται από διασώσεις.
Αγώνες ατζιλιτι.
Υποχρεωτική χαρτογράφηση dna για κάθε καθαρόαιμο.
Κατάθεση βεβαίωσης από κτηνίατρο ότι ο σκύλος η ησκυλα πέθανε για να διαγραφεί από την βάση δεδομένων.
Υποχρεωτικός ετήσιος έλεγχος των θηλυκών για να βεβαιωθεί ότι δεν γέννησαν.

Η λίστα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.
Αλλά από αυτά είναι βλακείες και άλλα έχουν κάποια βάση.
Το θέμα είναι να ψάξουμε τρόπους να μειωθούν τα σκυλιά που αφήνονται στους δρόμου και να αυξηθούν αυτά που φεύγουν από αυτούς.
Υγ. Ψάχνω να βρω έναν σκύλο να τραγουδάει "για το καλό μου" του Μηλιώκα και δεν μπορώ. Όλοι την "πριγκιπέσσα" λένε.:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: stefanosk and Eroe




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ θα την πω την βλακεία μου και ας χαθεί.
Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξουν εξετάσεις (ανα δήμο) τις οποίες θα δίνει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής-κηδεμόνας υιοθετημένου κλπ και να εξετάζετε η δυνατότητα του να έχει σκύλο, σύμφωνα με το πόσο διάβασε, την οικονομική του κατάσταση και ηλικία..
Με το χαρτί αυτό θα μπορεί να αγοράσει, να υιοθετήσει, να πάει στον κτηνίατρο κλπ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αφού θέλετε ιδέες να σας δώσω ιδέες.
Να γίνουν αντίστοιχες εκδηλώσεις που γίνονται για τα καθαρόαιμα.
Διαγωνισμοί ομορφιας για ημίαιμα που προέρχονται από διασώσεις.
Αγώνες ατζιλιτι.
Υποχρεωτική χαρτογράφηση dna για κάθε καθαρόαιμο.
Κατάθεση βεβαίωσης από κτηνίατρο ότι ο σκύλος η ησκυλα πέθανε για να διαγραφεί από την βάση δεδομένων.
Υποχρεωτικός ετήσιος έλεγχος των θηλυκών για να βεβαιωθεί ότι δεν γέννησαν.

Η λίστα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.
Αλλά από αυτά είναι βλακείες και άλλα έχουν κάποια βάση.
Το θέμα είναι να ψάξουμε τρόπους να μειωθούν τα σκυλιά που αφήνονται στους δρόμου και να αυξηθούν αυτά που φεύγουν από αυτούς.
Υγ. Ψάχνω να βρω έναν σκύλο να τραγουδάει "για το καλό μου" του Μηλιώκα και δεν μπορώ. Όλοι την "πριγκιπέσσα" λένε.:ROFLMAO:
και υπενθυμιζω.... 15 ολοκληρα χρονια δεν ηταν φαινεται αρκετα για να καταφερουμε να τσιπαριστουν/εγγραφουν οι σκυλοι σε μια γ@μημενη βαση δεδομενων. Που δε κανεις και τιποτα να κουραστεις ως ιδιοκτητητης.
Ποσοι αιωνες θα χρειαστουν για ουσιαστικα πραγματα?

γενικα ετσι οπως το βλεπω .. Κανεις δε θα ειναι ικανοποιημενος ποτε.
Αν στειρωνεις τα αδεσποτα βγαινουν οι ηθικοι και λενε για την επεμβαση του ανθρωπου στη φυση. Αν δε τα στειρωνεις και γινουν 15-20 σε καμια γειτονια βγαινουν και κραζουν τις φιλοζωικες οτι δε τα μαζευουν και γινονται αγελες και θα κατασπαραξουν το συμπαν... Οι ηθικοι εκεινη την ωρα απουσιαζουν

Εγώ θα την πω την βλακεία μου και ας χαθεί.
Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξουν εξετάσεις (ανα δήμο) τις οποίες θα δίνει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής-κηδεμόνας υιοθετημένου κλπ και να εξετάζετε η δυνατότητα του να έχει σκύλο, σύμφωνα με το πόσο διάβασε, την οικονομική του κατάσταση και ηλικία..
Με το χαρτί αυτό θα μπορεί να αγοράσει, να υιοθετήσει, να πάει στον κτηνίατρο κλπ
Και δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα θα καταληξει πιστευω κατα 99% σαν το διπλωμα οδηγησης. Γιατι και εγω εχω ενα, εδωσα και το "υποχρεωτικο"κατι παραπανω να το διασφαλισω ηθελα δεν ηθελα στην Αθηνα, αλλα αμα παρω αυριο αμαξι να οδηγησω θα βγει ο χαρος παγανια κυριολεκτικα.

Και με το διπλωμα ειδες παλι απο τις χειροτερες οδηγικα χωρες ειμαστε...
Γιατι....θα γυρισω σε κατι που εχω ξαναπει. Ελλειψη παιδειας, ελλειψη διαπαιδαγωγισης της επομενης γενιας.
Οσο αυτο δεν υπαρχει οσοι νομοι διπλωματα και να βγουν δε θα αλλαξουν πολλα.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ θα την πω την βλακεία μου και ας χαθεί.
Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξουν εξετάσεις (ανα δήμο) τις οποίες θα δίνει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής-κηδεμόνας υιοθετημένου κλπ και να εξετάζετε η δυνατότητα του να έχει σκύλο, σύμφωνα με το πόσο διάβασε, την οικονομική του κατάσταση και ηλικία..
Με το χαρτί αυτό θα μπορεί να αγοράσει, να υιοθετήσει, να πάει στον κτηνίατρο κλπ
Αυτό πάντα έλεγα κι εγώ
Σαν δίπλωμα οδήγησης ένα πραμα, και με κατηγορίες μάλιστα (Α1 μικροσωμο, Α2 - μεσαίου μεγέθους χαμηλής ενέργειας, Α - μεσαίου μεγέθους αθλητικός σκύλος μη δυναμικής φυλής, Β - μεγαλόσωμος μη δυναμικής φυλής, C - μεσαίος δυναμικής φυλής, D - μεγαλόσωμος δυναμικής φυλής χωρίς εκπαίδευση για φύλαξη και προστασία, CE - σκύλος φύλακας ή σωματοφύλακας)

Και ναι σύμφωνω ότι γίνεται της π...νας στους δρόμους μας αλλά φαντάσου να καταργηθούν τα διπλώματα και ο καθένας να αρχίσει να οδηγάει ότι γουστάρει ανεξέλεγκτα.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όχι.
Δεν υπάρχουν παντού οι ίδιες τρύπες. Μπορείς να αποδομίσεις κατι από τα λινκ που έβαλα παραπάνω σε παρακαλω;Ζητα από κάποιον που έχει τις γνώσεις να σε βοηθήσει αν θές.
Τι εννοείς πως δεν υπάρχουν παντού οι ίδιες τρύπες;
Μα όλη η λογική πάνω στην χωρίς λόγω στείρωση, έχει μια τρύπα ΝΑ με το συμπάθειο.

Ψάχνεις να βρεις τις συνέπειες μιας πράξης ακρωτηριασμού ενός ζώου.
Μαζί με τον ακρωτηριασμό, επεμβαίνεις στην παραγωγή ορμονών που με τη σειρά τους επηρεάζουν τις λειτουργίες ενός οργανισμού.

Ακρωτηριάζεις ένα ζώο για να αποτρέψεις την ανευθυνότητα ενός άλλου ζώου.
Και για να γίνει πιο πιασάρικο και να πειστεί όλο και περισσότερος (εν δυνάμει) ανεύθυνος κόσμος (εγώ, εσύ, όλοι μας) παραθέτουν "μελέτες" για να πειστούμε (εμείς οι ανεύθυνοι) πως ο ακρωτηριασμός είναι κάτι καλό.
Αποδείξεις υπάρχουν;

Και πες οτι κάνω στείρωση.
Μου εγγυάσαι εσύ ή ο οποιοσδήποτε πως ο σκύλος ΜΟΥ θα ζήσει 18 χρόνια;
Μου εγγυάσαι εσύ ή ο οποιοσδήποτε πως ο σκύλος ΜΟΥ δεν θα πάθει καρκίνο; (φυσικά όχι στο όργανα που του κόψαμε ε; )
Μου εγγυάσαι εσύ ή ο οποιοσδήποτε πως ο σκύλος ΜΟΥ θα διατηρήσει τον ίδιο του χαρακτήρα;;
Μου εγγυάσαι εσύ ή ο οποιοσδήποτε πως ο σκύλος ΜΟΥ θα επιβιώσει της επέμβασης;
Μου εγγυάσαι εσύ ή ο οποιοσδήποτε πως ο σκύλος ΜΟΥ δεν θα πάθει το παραμικρό εξαιτίας του ακρωτηριασμού;

Εαν όχι, τότε μιλάμε στον αέρα και η ΤΡΥΠΑ όλο μεγαλώνει.
:cautious:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εμένα με κάλυψε αυτή η απάντηση από το άλλο θέμα

Btw δεν ειναι απαραιτητο να στειρωσεις τη θηλυκια αν δεν συντρέχει θέμα υγείας.
Η στειρωση ειναι μια εγχείρηση που αλλάζει όλη τη λειτουργία του οργανισμού, και μπορει να έχει άσχημες συνέπειες (ορμονικες διαταραχες κλπ).
Ο καθένας πράττει βέβαια όπως νομίζει αλλά εγω δεν θα στειρωνα δεσποζόμενο ζώο που δεν έχει προβλημα υγείας με το αναπαραγωγικό του σύστημα.
Στα αδέσποτα, χρειαζεται απλα για να μην πολλαπλασιάζονται.

https://www.dogforum.gr/community/threads/Πότε-σκοπέυεις-να-στειρώσεις-τον-σκύλο-σου.35095/page-3

αν υπεύθυνοι και ανεύθυνοι μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι ας γυρίσουμε την κουβέντα σε δεκάδες παραδείγματα, άσχετα με την στείρωση, αλλά θα βγούμε εκτός φόρουμ

Να αφαιρείται από όλους το δίπλωμα οδήγησης άνω των 70 ετών. Ρώτα αυτό τον Ιαβέρη, που έχει μοχθήσει αρκετά για την πρόληψη των ατυχημάτων, κράζει για συμπεριφορές, ενημερώνει σχολεία, ζητά εκπαίδευση, αναφέρει αυτόν που πέρασε το κόκκινο ως υποψήφιο δολοφόνο, κλπ ; Φυσικά και απάντησε όχι σε τέτοιο οριζόντιο μέτρο.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αυτή είναι προσέγγιση "Da Capo" όπως συνηθίζω να λέω

Δεν λαμβάνει υπόψη της την "κακιά" πραγματικότητα που λέει ότι τώρα που μιλάμε υπάρχουν πολλές χιλιάδες αδέσποτα στο δρόμο και ότι ακόμα δεν έχουμε καταφέρει ούτε το ηλεκτρονικό εισιτήριο στα ΜΜΜ να φτιάξουμε
Εγώ πάλι το λέω θέμα οπτικής, εσύ λες ότι τα αδέσποτα είναι χιλιάδες και πρέπει να συνεχιστούν οι στειρώσεις, εγώ λέω ότι 2 δεκαετίες στειρώσεων και ακόμα είναι χιλιάδες τα αδέσποτα.
Όταν είχε ανοίξει το θέμα με το νομοσχέδιο προς διαβούλευση έλεγα ότι μπορεί οι προτάσεις να είναι για τον "τρίτο" αλλά υπάρχει η δυνατότητα να κατατεθούν προτάσεις οργανωμένα, εμείς αρκέστηκαμε να τον λέμε "Στειρωνη" και να γελαμε.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και υπενθυμιζω.... 15 ολοκληρα χρονια δεν ηταν φαινεται αρκετα για να καταφερουμε να τσιπαριστουν/εγγραφουν οι σκυλοι σε μια γ@μημενη βαση δεδομενων. Που δε κανεις και τιποτα να κουραστεις ως ιδιοκτητητης.
Ποσοι αιωνες θα χρειαστουν για ουσιαστικα πραγματα?

γενικα ετσι οπως το βλεπω .. Κανεις δε θα ειναι ικανοποιημενος ποτε.
Αν στειρωνεις τα αδεσποτα βγαινουν οι ηθικοι και λενε για την επεμβαση του ανθρωπου στη φυση. Αν δε τα στειρωνεις και γινουν 15-20 σε καμια γειτονια βγαινουν και κραζουν τις φιλοζωικες οτι δε τα μαζευουν και γινονται αγελες και θα κατασπαραξουν το συμπαν... Οι ηθικοι εκεινη την ωρα απουσιαζουν



Και δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα θα καταληξει πιστευω κατα 99% σαν το διπλωμα οδηγησης. Γιατι και εγω εχω ενα, εδωσα και το "υποχρεωτικο"κατι παραπανω να το διασφαλισω ηθελα δεν ηθελα στην Αθηνα, αλλα αμα παρω αυριο αμαξι να οδηγησω θα βγει ο χαρος παγανια κυριολεκτικα.

Και με το διπλωμα ειδες παλι απο τις χειροτερες οδηγικα χωρες ειμαστε...
Γιατι....θα γυρισω σε κατι που εχω ξαναπει. Ελλειψη παιδειας, ελλειψη διαπαιδαγωγισης της επομενης γενιας.
Οσο αυτο δεν υπαρχει οσοι νομοι διπλωματα και να βγουν δε θα αλλαξουν πολλα.
@medusa πρέπει να έχεις δει ότι το θέμα παιδείας το αναφέρω συχνά-πυκνά. Αν την είχαμε τα μισα ποστ δεν θα είχαν ουσία σε αυτό το φόρουμ.

Αλλά πιστεύω ότι είναι μία αρχή για μένα (καλύτερα κάτι, από το τίποτα).

(εδώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να δίνουμε εξετάσεις και για δικαίωμα ψήφου, :) αλλά βγαίνω εκτός θέματος)
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Εγώ θα την πω την βλακεία μου και ας χαθεί.
Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξουν εξετάσεις (ανα δήμο) τις οποίες θα δίνει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής-κηδεμόνας υιοθετημένου κλπ και να εξετάζετε η δυνατότητα του να έχει σκύλο, σύμφωνα με το πόσο διάβασε, την οικονομική του κατάσταση και ηλικία..
Με το χαρτί αυτό θα μπορεί να αγοράσει, να υιοθετήσει, να πάει στον κτηνίατρο κλπ
Είχα μηδενικές γνώσεις για τα σκυλιά. είχαμε στο σπίτι αλλά όλη την ευθύνη την είχε αναλάβει η αδελφή μου και εγώ έβγαζα μόνο βόλτες καμιά φορά κι αυτές με αφόρητη βαρεμάρα και γιατί λυπόμουν το ζωντανό. εννοείται αυτή την 5λεπτη βόλτα για ανάγκες και πάλι μέσα. και ήμουνα και 18-25 χρονών γαϊδούρα. βρήκα τη μικρή το καλοκαίρι ενώ είχα 2 μήνες που μετακόμισα με το boyfriend και εκείνος σε ένα καλοκαίρι άλλαξε 4! δουλειές οπότε καινούργιο σπίτι με ένα βασικό σταθερό εισόδημα. εγώ στη θέση άλλου, δε θα μου εμπιστευόμουν ζωντανό, εδώ φυτό και τώρα κατάφερα να το κρατήσω για πάνω από ένα μήνα χωρίς να το ξεράνω. Το δευτερόλεπτο που μπήκε η μικρή στο σπίτι μας, όπως λέω έφαγα ένα "χαστούκι" υπευθυνότητας, στερήθηκα, ξενύχτησα, διάβασα, έψαξα, προβληματίστηκα, ενημερώθηκα, είχα απόψεις που άλλαξα 180 μοίρες, και μαθαίνω κάθε μέρα. οπότε αν δεν είσαι στο μυαλό του άλλου και στο σπίτι του μέσα, δεν μπορείς να ξέρεις αν ΘΑ είναι κατάλληλος ή όχι εκτός αν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις.
και για το on topic έχω ζήσει τη στείρωση της μεγάλης λόγω πυομήτρας, σε μια ηλικία που είχε άλλα προβλήματα υγείας και δυσκόλευαν την επέμβαση, άλλαξε κάποιες συμπεριφορές προς το αρνητικό κλπ και παρόλαυτα, δεν έχω σκοπό να στειρώσω χωρίς λόγο τη μικρή.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εγώ θα την πω την βλακεία μου και ας χαθεί.
Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξουν εξετάσεις (ανα δήμο) τις οποίες θα δίνει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής-κηδεμόνας υιοθετημένου κλπ και να εξετάζετε η δυνατότητα του να έχει σκύλο, σύμφωνα με το πόσο διάβασε, την οικονομική του κατάσταση και ηλικία..
Με το χαρτί αυτό θα μπορεί να αγοράσει, να υιοθετήσει, να πάει στον κτηνίατρο κλπ
Ίσως όχι εξετάσεις αλλά μια β.υ. και ένα σεμινάριο ιατρικών θεμάτων να ήταν χρήσιμα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.835
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU