Στηθόλουρο halti-harness


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το 8 χρονο γκολντεν μας, δεν εχει μαθει ποτε του να περπαταει σαν σκυλος κι αν το δει κανεις δεμενο στο λουρι σε βολτα θα θεωρησει πως ειναι κουταβι επειδη πηγαινει μια απο δω,μια απο κει οπως του καπνισει χωρις να σεβεται αυτον που κραταει το λουρι. Εκει που τον διορθωνεις και περπαταει διπλα σου ξαφνικα μπορει να πιασει μια μυρωδια στο αλλο πεζοδρομιο και να δωσει μια και σου βγαλει τον ωμο για να παει εκει που θελει.

Αποτελεσμα να ριξει κατω τη μητερα της κοπελας μου και να χτυπησει τη λεκανη της και να "κινδυνευει" οποιος το βολταρει να του βγαλει κανενα χερι ετσι ξαφνικα.

Διαβασαμε για τα χαρνες στο διαδικτυο και το χαρνες που μπαινει στο κεφαλι δεν ειχε καλες κριτικες παντου και μου φανηκε κι εμενα οντως οτι μπορει να γινει επικινδυνο. Αποφασισαμε να δοκιμασουμε το στηθολουρο χαρνες που δενει σε δυο σημεια, μπροστα στο στηθος και πανω στην πλατη.

Το αποτελεσμα απο το πρωτο δευτερολεπτο ειναι ΜΑΓΙΚΟ. Το σκυλι περπαταει διπλα με χαλαρο οδηγο και δεν εχει τραβηξει ουτε μια φορα.

halti_harnas.jpg

Θεωρω οτι αφου επιασε στο παλαβο το δικο μας θα πιασει και σε αλλα δυσκολα στην βολτα σκυλια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω εχω το εξης πρόβλημα. Η μικρη όσο και να το παλεύουμε με λιχουδιές, όταν ειναι εξω, πηγαίνει δεξια αριστερα και τραβάει το λουρι. Προσπαθω με διορθώσεις αλλά σε ενα σκυλι τόσο μικρόσωμο, το να τραβηξω διορθώνοντας, την σηκώνει στον αέρα. Και η πιο απαλη διόρθωση στο λουρί την αναγκάζει να σηκώσει τα μπροστινά πόδια. Θέλω λοιπόν αν βρω κάτι να μην την κάνει να απογειώνεται...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μερικες ημερες τωρα δεν χρειαστηκε να τραβηξουμε το λουρι ουτε μιση φορα. Κι an το τεντωσει ο σκυλος που το κανει ελαχιστες φορες δεν βαζει δυναμη, ειναι λες και κραταω τσιουαουα. :confused:
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μερικες ημερες τωρα δεν χρειαστηκε να τραβηξουμε το λουρι ουτε μιση φορα. Κι το τεντωσει ο σκυλος που το κανει ελαχιστες φορες δεν βαζει δυναμη, ειναι λες και κραταω τσιουαουα. :confused:
Λες να το δω και εγώ? Αν και τότε εμένα θα ειναι λες και δεν υπάρχει σκυλι στην ακρη του λουριου
 












vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
χαχαχ
μπορώ να πω οτι σε καταλαβαίνω, εχω προσπαθήσει να βγάλω γιορκι βόλτα και τραβούσε σαν τρελό
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Από που το πήρες?? Και πόσο σου κόστισε??

Εμάς περπατάει κύριος στο δρόμο αλλά έτσι και δει σκύλο τραβάει πάρα πολύ για να πάει να το μυρίσει!
Αν υπάρχει και κανένας άλλος που το έχει δοκιμάσει ας μας πει την γνώμη του.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χαχαχ
μπορώ να πω οτι σε καταλαβαίνω, εχω προσπαθήσει να βγάλω γιορκι βόλτα και τραβούσε σαν τρελό
Μα κάνουν σαν δαιμονισμένα, λες και δεν εχουν ξαναβγει εξω. Και νομίζεις ότι οκ τι να τραβηξει αλλά στο τελος ειναι σπαστικό να εισαι με το λουρι στην τσιτα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Απο το ι-μπέι και σε πολυ καλη τιμη. Μεσαιο μεγεθος για γκολντεν, Γ.Π. κ.τ.λ. Το λαρτζ ειναι για τεραστια σκυλια. Καπου ειχα βρει μια λιστα για ολες τις φυλες αλλα δεν την βρισκω τωρα...
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Nizinny σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα θα το δοκιμάσω στον Τζιμάκο..Το επόμενο βήμα θα είναι η θηλειά..
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εμεις χρησιμοποιησαμε το No-pull trainer της Four paws στον Αχιλλεα και μια χαρα τα πηγε.
Παρομοιο ειναι με το Halti!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU