Στην περίπτωση που έρχεται Πόλεμος, τι κάνετε για τα σκυλιά σας;


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@AGRIAN ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, ενώ το έργο είναι ένα fallout-style post-apocalyptic θρίλερ, όπου όλα αυτα που αναφέρεσαι δεν έχουν καμία σπουδαία θέση. Μερικά πράγματα μου φάνηκαν απίστευτες υπερβολές (π.χ. το να έχουν εξαφανιστεί/ξεραθεί όλα τα φυτά, πως σας φαίνεται; η εξαφάνιση της χλωρίδας μπορεί να σημαινει μόνο ότι η ατμοσφαιρα της γης έχει αλλαξει σε τετοιο βαθμο που δεν μπορει να επιβιωσει πλεον τιποτα, αλλα οι ανθρωποι στην ταινία αναπνεουν κανονικά. Btw εχω δει με τα δικα μου ματια στρώματα τέφρας από την έκρηξη των Φλεγραιων πεδίων που είχε προκαλέσει τον "πυρηνικό χειμώνα" της Υστερης Παλαιολιθικής εποχής (περίπου πριν 37.000 χρόνια), εννοείται οτι το κλίμα του πλανήτη άλλαξε τότε αλλά ούτε τα φυτά εξαφανίστηκαν ούτε οι άνθρωποι.
Οπότε ναι μεν πολυ ατμοσφαιρική ταινία με ωραια σκηνοθεσία κλπ αλλά δεν γίνεται να την πάρει κανείς στα σοβαρά...
Το βιβλίο, θα το διαβάσω :)
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@Eroe μας ξενερωνεις τωρα, και ψηθηκα να το δω.

Τα σπαει το δυστοπικο κονσεπτ αλλα δεν μπορω κ τα αλματα λογικης :confused:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πολύ ωραίο θέμα @vasilis_mike !! Και στο σοβαρό του και στο αστείο του.
(σορυ για τα πολλά quote αλλά δεν μπορούσα να μη σχολιάσω μερικές αναρτήσεις !)



Στην Κύπρο δεν είχαμε πόλεμο ως κράτος γιατί δυστυχώς η Κύπρος ήταν μακριά για κάποιους αχρείους. Η Κύπρος που είχε πόλεμο, μια χαρά κατέβασε τα ρολά ....



Δεν είμαι τόσο σίγουρος, το αντίθετο ακριβώς πιστεύω. Κι αν βάλεις στην εξίσωση και τους "νέους έλληνες", θα ζήσουμε όλοι μαζί μια ωραία ατμόσφαιρα.Συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το παρακάτω, είναι η εμπειρία ενός από τη Βοσνία : https://laspas.gr/2013/05/12/odigos-epiviosis/
όπως επίσης και να γκουγκλάρετε σχετικά με επιβίωση κλπ. Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο. Δεν είναι ανάγκη να γίνει πόλεμος για να είναι χρήσιμες οι σχετικές πληροφορίες, αρκεί μια φυσική καταστροφή, ένα black out, μια πτώχευση του κράτους, ένα ατύχημα στην εξοχή κλπ.



ΑΝ έχεις που να πας, ΑΝ προλάβεις να φύγεις κι ΑΝ δεν εγκλωβιστείς στο δρόμο. Πολλά ΑΝ. Προσωπική μου άποψη οτι τη θέση των βουνών έχουν πάρει πλέον οι πολυκατοικίες....



Yoy are my man !



Όντως καταπληκτική ταινία. Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ : http://www.imdb.com/title/tt0898367/



Θα διαφωνήσω κάθετα. Ο Δρόμος είναι πρώτιστα βιβλίο του Cormac McCarthy κι όπως και τα άλλα βιβλία του είναι βαθιά συμβολικό και ψυχολογικό, κινείται δε σε πολλαπλά επίπεδα και δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με φαντασία. Διαπραγματεύεται την αρχετυπική σχέση πατέρα - γιού και πιό βαθιά τη σχέση θεού και ανθρώπου. Οι αναφορές και οι συμβολισμοί που έχει είναι απίστευτοι.

Επί του θέματος : Για το σκύλο, αν μπορείς, στοκάρεις ξηρή τροφή. Τίποτε άλλο.
Η κατοχή και ύπαρξη σκύλου σε ένα σπίτι σε τέτοιες καταστάσεις είναι δίκοπο μαχαίρι : Σωτήρια ή καταστροφική, ανάλογα το σκύλο και την κατάσταση.

Για τον πόλεμο : Η ιστορία έχει δείξει οτι η Ελλάδα ως κράτος πολεμάει ΜΟΝΟ όταν έχει πάρει τη σχετική εντολή από το μεγάλο αφεντικό. Ποτέ από μόνη της. Πήγε ακόμα και στην κοντινή Κορέα όταν το ζήτησε ο αμερικάνος, αλλά η Κύπρος ήταν μακριά.... Πήγε στην Κριμαία αλλά όχι στη Βόρειο Ήπειρο. Να μη συνεχίσω, έτσι ; Οπότε ΑΝ γίνει πόλεμος, Βασίλη ΔΕΝ θα πολεμήσεις για την πατρίδα σου αλλά για τα συμφέροντα της αστερόεσσας. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ελπίζω λόγω ηλικίας και ελληνικής γραφειοκρατίας να μην με καλέσουν, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο θα ζητήσω να είμαι στην ίδια μονάδα με τα παιδιά των Βαρδινογιάννη, Λάτση, Κόκκαλη, Τσίπρα, Καμμένου, Μητσοτάκη κλπ. Αν δεν εισακουσθώ ( :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: ) και δεν έχω άλλη επιλογή, τότε και μόνο τότε, θα πολεμήσω για τους αγέννητους και τους νεκρούς, το χώμα και τα μάρμαρά μας, κι όχι για το μπουρδελόκρατος που θα με έχει διατάξει. Ο εχθρός δεν είναι στην ανατολή αλλά στο κέντρο της Αθήνας......
Μπορείς να καταλάβεις βέβαια ότι με βρίσκεις σύμφωνο σε ΟΛΑ εκτός από τα τελευταία!

1. Όσο αφορά το θέμα, τόνισα ότι είναι υποθετικό σενάριο περιλαμβάνοντας ολα τα σενάρια "αποκάλυψης", σεισμοί, πλημυρες, καταστροφές κλπ κλπ

2. Σην τελευταία παράγραφο, δεν συμφωνώ κι εγώ θα είμαι στην πρώτη γραμμή. Όχι για το κράτος, όχι για τους πολιτικούς, ούτε και για τις ελιτ οικογένειες που θα την κάνουν με την πρώτη στα εξοχικά τους στο Λονδίνο και στην Ελβετία.
Θα το κάνω για μένα. Για την ιστορία μου που κουβαλάω σαν Έλληνας. Για τα κόκκαλα των προγόνων μου, για τους δύο παππούδες μου που πολεμούσαν με το "τίποτα" στην Αλβανία, για το παιδί μου και τους απογόνους μου. Για αυτό το σπίτι μου το ίδιο που το λένε Ελλάδα, που κάθε φορά που σκέφτομαι τον ήλιο της, την θαλασσά της, τα χωριά τους, τον τρελαμένο κόσμο που ζει σε αυτήν με τους τσακωμούς μας, τις μικροτητές μας, τις αγάπες μας... δακρίζω.

Γιαυτό είμαι έτοιμος να δώσω την ζωή μου και αδιαφορώ πλήρως για τα καλοπαιδιά που θα την κάνουν με το πρώτο αεροπλάνο, γιατό απλά αυτοί δεν είναι Έλληνες δεν αγάπησαν ποτέ αυτόν τον τόπο.
 
  • Like
Reactions: mareco and Eroe


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@AGRIAN ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, ενώ το έργο είναι ένα fallout-style post-apocalyptic θρίλερ, όπου όλα αυτα που αναφέρεσαι δεν έχουν καμία σπουδαία θέση. Μερικά πράγματα μου φάνηκαν απίστευτες υπερβολές (π.χ. το να έχουν εξαφανιστεί/ξεραθεί όλα τα φυτά, πως σας φαίνεται; η εξαφάνιση της χλωρίδας μπορεί να σημαινει μόνο ότι η ατμοσφαιρα της γης έχει αλλαξει σε τετοιο βαθμο που δεν μπορει να επιβιωσει πλεον τιποτα, αλλα οι ανθρωποι στην ταινία αναπνεουν κανονικά. Btw εχω δει με τα δικα μου ματια στρώματα τέφρας από την έκρηξη των Φλεγραιων πεδίων που είχε προκαλέσει τον "πυρηνικό χειμώνα" της Υστερης Παλαιολιθικής εποχής (περίπου πριν 37.000 χρόνια), εννοείται οτι το κλίμα του πλανήτη άλλαξε τότε αλλά ούτε τα φυτά εξαφανίστηκαν ούτε οι άνθρωποι.
Οπότε ναι μεν πολυ ατμοσφαιρική ταινία με ωραια σκηνοθεσία κλπ αλλά δεν γίνεται να την πάρει κανείς στα σοβαρά...
Το βιβλίο, θα το διαβάσω :)
Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου!!!! :)
Συμφωνώ στις υπερβολές που δεν έχουν λογική (όπως η χλωρίδα που αναφέρεις) διαφωνώ στην όλη αξιολόγηση γιατί όπως λέει και ο @AGRIAN θεωρώ το έργο παραβολικό με μηνύματα, που για να τα αποδώσει έπρεπε να δώσει αυτό το σουρεαλ.
Είναι σαν να βλέπεις ένα ωραίο πίνακα και να μου κατσεις να μετράς πόσα εκατοστά είναι η κάθε πλευρά και τι χημικά χρησιμοποίησε για τις μπογιές του :)
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου!!!! :)
Συμφωνώ στις υπερβολές που δεν έχουν λογική (όπως η χλωρίδα που αναφέρεις) διαφωνώ στην όλη αξιολόγηση γιατί όπως λέει και ο @AGRIAN θεωρώ το έργο παραβολικό με μηνύματα, που για να τα αποδώσει έπρεπε να δώσει αυτό το σουρεαλ.
Είναι σαν να βλέπεις ένα ωραίο πίνακα και να μου κατσεις να μετράς πόσα εκατοστά είναι η κάθε πλευρά και τι χημικά χρησιμοποίησε για τις μπογιές του :)
Το σπουδαιοτερο μήνυμα εκεί είναι για τη φύση του ανθρωπου. Εκεί που οι κανίβαλοι ψήνουν ένα παιδακι (σκηνή που υπαρχει μονο στο director's cut) τα καταλαβαίνεις όλα για το τι μας περιμενει μόλις ζοριστούμε λίγο.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@AGRIAN ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, ενώ το έργο είναι ένα fallout-style post-apocalyptic θρίλερ, όπου όλα αυτα που αναφέρεσαι δεν έχουν καμία σπουδαία θέση.
Εγώ πρώτα είδα την ταινία και μετά διάβασα το βιβλίο. Όλα αυτά που λέω από την (δική μου πάντα) θέαση της ταινίας τα λέω. Σου συστήνω να την ξαναδείς, αλλά να μετατοπίσεις λίγο την οπτική σου : δες το σαν καθαρά συμβολικό. μεταφορικό και ψυχολογικό έργο. Θα εκπλαγείς. (μην με κάνεις να γράψω ανάλυση ταινίας πλζ)

@Eroe μας ξενερωνεις τωρα, και ψηθηκα να το δω.
Μην ξενερώνεις, μείνε στο ψήσιμο και δες τη. Είναι καταπληκτική. Και όχι σαν θρίλερ ή φαντασίας (που δεν είναι).

Θα το κάνω για μένα. Για την ιστορία μου που κουβαλάω σαν Έλληνας. Για τα κόκκαλα των προγόνων μου, για τους δύο παππούδες μου που πολεμούσαν με το "τίποτα" στην Αλβανία, για το παιδί μου και τους απογόνους μου. Για αυτό το σπίτι μου το ίδιο που το λένε Ελλάδα, που κάθε φορά που σκέφτομαι τον ήλιο της, την θαλασσά της, τα χωριά τους, τον τρελαμένο κόσμο που ζει σε αυτήν με τους τσακωμούς μας, τις μικροτητές μας, τις αγάπες μας... δακρίζω.
Κι εγώ μαζί σου. Διάβασε όμως ΟΛΗ την τελευταία παράγραφο και διαχώρισε την Πατρίδα από το Κράτος. Δυστυχώς δεν έχουν καμία σχέση. Τίποτε δεν έχει προδώσει περισσότερο την Ελλάδα από το Ελληνικό Κράτος. Και δυστυχώς θα πολεμήσεις ή δεν θα πολεμήσεις ανάλογα με τις διαταγές που θα έχεις ή δεν θα έχεις πάρει - και ξέρεις από πού θα προέρχονται. Όπως έγινε με τα υποβρύχια και τα F-4 το '74, στα Ίμια, κλπ. Σου θυμίζω και τη διαχρονική ατάκα του Π. Κανελλόπουλου προς τον αμερικανό στρατηγό Βαν Φλητ, την ώρα που περνούσε μπροστά του ένα στρατιωτικό άγημα: «Στρατηγέ, ιδού ο στρατός σας!». Όχι φίλε, δεν θα πεθάνω για την αμερική. Κι ούτε εσύ θα έπρεπε. Όπως δεν θα έπρεπε και κανένας άλλος.....
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αντί ταινίας μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά στην (γειτόνισσα!) Συρία. Πριν 4 μέρες κυκλοφόρησαν διεθνώς κάποιες εικόνες.
Νεκρά παιδάκια με αφρούς από το στόμα;

Μικρόσωα ζωα, θα παίξουν το ρόλο του καναρινιού σε ανθρακωρυχίο.(Για να επανέλθω εντος θεματος, τι θα έκανα με τον σκύλο μου)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αντί ταινίας μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά στην (γειτόνισσα!) Συρία. Πριν 4 μέρες κυκλοφόρησαν διεθνώς κάποιες εικόνες.
Νεκρά παιδάκια με αφρούς από το στόμα;
Η χειρότερη μορφή πολέμου στην Συρία, εμφύλιος και να σε
βομβαρδίζει και ο καθε πικραμένος ίσαμε δώδεκα κράτη βομβαρδίζουν.
Αλλα για τα παιδάκια εχω αμφιβολία. Τα χρηματοδοτούμενα απο
την Δύση "λευκά κράνη" έδωσαν άλλη μια παράσταση. Οτι δείχνει
η τηλεόραση δεν ειναι αληθινό.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
@AGRIAN ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, ενώ το έργο είναι ένα fallout-style post-apocalyptic θρίλερ, όπου όλα αυτα που αναφέρεσαι δεν έχουν καμία σπουδαία θέση. Μερικά πράγματα μου φάνηκαν απίστευτες υπερβολές (π.χ. το να έχουν εξαφανιστεί/ξεραθεί όλα τα φυτά, πως σας φαίνεται; η εξαφάνιση της χλωρίδας μπορεί να σημαινει μόνο ότι η ατμοσφαιρα της γης έχει αλλαξει σε τετοιο βαθμο που δεν μπορει να επιβιωσει πλεον τιποτα, αλλα οι ανθρωποι στην ταινία αναπνεουν κανονικά. Btw εχω δει με τα δικα μου ματια στρώματα τέφρας από την έκρηξη των Φλεγραιων πεδίων που είχε προκαλέσει τον "πυρηνικό χειμώνα" της Υστερης Παλαιολιθικής εποχής (περίπου πριν 37.000 χρόνια), εννοείται οτι το κλίμα του πλανήτη άλλαξε τότε αλλά ούτε τα φυτά εξαφανίστηκαν ούτε οι άνθρωποι.
Οπότε ναι μεν πολυ ατμοσφαιρική ταινία με ωραια σκηνοθεσία κλπ αλλά δεν γίνεται να την πάρει κανείς στα σοβαρά...
Το βιβλίο, θα το διαβάσω :)
Πολυ ωραια ταινια οντως.
Αν δεν κανω λαθος, προς το τελος ο μικρος βρισκει μια χρυσομυγα, ιπταμενο εντομο.
Αρα θελει να σου δειξει οτι καπου υπαρχει νερο, φυτα, ζωη...
Απο εκει πηγαζει και το οξυγονο. Αυτη η σκηνη γεμιζει πολλα "κενα".
Και μιας και ειμαστε στο θεμα των post apocalyptic ταινιων μια απο τις αγαπημενες μου απο μικρος:
A boy and his dog
https://m.imdb.com/title/tt0072730/
Ο Don Johnson και ο τηλεπαθητικος σκυλος του Blood(αγγλικο τσοπανοσκυλο) προσπαθουν να επιβιωσουν στην ερημο που ειναι η Γη μετα τον πυρηνικο πολεμο...
Πανεξυπνη, προφητικη ταινια με πολυ δυνατα μυνηματα. Οπως τις εφτιαχναν τις παλιες καλες μερες...
ΟΛΑ τα λεφτα η τελευταια σκηνη που αποδεικνυει οτι ποτε δεν πρεπει να προσπαθησεις να μπεις αναμεσα σε ενα αγορι και τον σκυλο του:ROFLMAO:. Αν το δειτε θα καταλαβετε...
Μπορειτε να τη βρειτε στο youtube με υποτιτλους;)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Η χειρότερη μορφή πολέμου στην Συρία, εμφύλιος και να σε
βομβαρδίζει και ο καθε πικραμένος ίσαμε δώδεκα κράτη βομβαρδίζουν.
Αλλα για τα παιδάκια εχω αμφιβολία. Τα χρηματοδοτούμενα απο
την Δύση "λευκά κράνη" έδωσαν άλλη μια παράσταση. Οτι δείχνει
η τηλεόραση δεν ειναι αληθινό.
Ακριβως ετσι!
Θυμαμαι στην Σχολη Εφεδρων Αξιωματικων ειχαμε μαθημα Ψ.ΕΠ (Ψυχολογικες επιχειρησεις)

Ακομα ομως κι αν εισαι υποψιασμενος, επηρεαζεσαι....
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Ο Δίας είναι παιδί μ και αδελφός μου.
Οποτε αν χρειαστεί να πάω να πολεμήσω ο Δίας θα μείνει στο χωριό με τους δικούς μ και αν γυρίσω θα συνεχίσω να προσπαθώ να του προσφέρω ότι μπορώ.Στο φινάλε θα πεινασουμε παρεα.

Αν πάλι δε τα καταφερω και δε γυρίσω πισω,πιστεύω ότι κ πάλι θα τον φροντίσουν όσο καλύτερα μπορούν γιατί ξέρουν τι σημαινει για μένα.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Προσωπικά πιστευω οτι εχει γίνει χρήση χημικών όπλων στη Συρία, και όχι μόνο στο πρόσφατα.Επίσης δεν πιστευω οτι υπάρχουν δυνάμεις (σήμερα, 2018)με αρκετή ωριμότητα ωστε να αποφευχθεί επανάληψη αυτής της τραγωδίας.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αν γινει πολεμος, μετα ξυπνησαμε ολοι.

Πολεμος με συμβατικα οπλα, γιοκ εδω και δεκαετιες στα δυτικα κρατη. Πολυ χρονοβορο και κοστοβορο τοσο σε πρωτες υλες οσο και σε ανθρωπους.

Για να παραφρασω τον αγαπημενο Niccolo: Πολιτικη ειναι πολεμος με αλλα μεσα.

Στην εποχη μας το παν ειναι ο ελεγχος της πληροφορίας και του ηλεκτρονικου χρηματος. Για το πρωτο εχουμε τα γνωστα βοθροκάναλα, για το δευτερο φρόντισε ο Γιωργάκης, με τον Αντωνακη και τωρα πηρε την σκυτάλη ο Αλεξουκος.

Επι του θεματος, εχω τροφές για την μικρη για ενα 6μηνο και για μενα για 1 χρόνο. Μετα θα βγω βολτα μεχρι το χωριο και θα κοβω χορτα και οτι κινειται.
ΑΝ γινει πολεμος, δεν θα παω. Δεν εχω να χωρισω τιποτα με τον τουρκο πολιτη. Για την ακριβεια με κανενα. Οποιος εχει αγος για πατρια εδαφη, εθνικη συνειδηση κοκ ας δει αυτο: μετα το 1:37

 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν γινει πολεμος, μετα ξυπνησαμε ολοι.

Πολεμος με συμβατικα οπλα, γιοκ εδω και δεκαετιες στα δυτικα κρατη. Πολυ χρονοβορο και κοστοβορο τοσο σε πρωτες υλες οσο και σε ανθρωπους.

Για να παραφρασω τον αγαπημενο Niccolo: Πολιτικη ειναι πολεμος με αλλα μεσα.

Στην εποχη μας το παν ειναι ο ελεγχος της πληροφορίας και του ηλεκτρονικου χρηματος. Για το πρωτο εχουμε τα γνωστα βοθροκάναλα, για το δευτερο φρόντισε ο Γιωργάκης, με τον Αντωνακη και τωρα πηρε την σκυτάλη ο Αλεξουκος.

Επι του θεματος, εχω τροφές για την μικρη για ενα 6μηνο και για μενα για 1 χρόνο. Μετα θα βγω βολτα μεχρι το χωριο και θα κοβω χορτα και οτι κινειται.
ΑΝ γινει πολεμος, δεν θα παω. Δεν εχω να χωρισω τιποτα με τον τουρκο πολιτη. Για την ακριβεια με κανενα. Οποιος εχει αγος για πατρια εδαφη, εθνικη συνειδηση κοκ ας δει αυτο: μετα το 1:37

Όι , εμείς στα δυτικά κράτη συγκαταλεγόμαστε;:p
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Όι , εμείς στα δυτικά κράτη συγκαταλεγόμαστε;:p
Τυπικα ναι. Ουσιαστικα ειμαστε χειροτεροι και απο τους απεναντι και απο τα ουγκανα ολου του κοσμου. Αλλα εχουμε ιστορια γι αυτο και περναμε για δυτικοι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Η χειρότερη μορφή πολέμου στην Συρία, εμφύλιος και να σε
βομβαρδίζει και ο καθε πικραμένος ίσαμε δώδεκα κράτη βομβαρδίζουν.
Αλλα για τα παιδάκια εχω αμφιβολία. Τα χρηματοδοτούμενα απο
την Δύση "λευκά κράνη" έδωσαν άλλη μια παράσταση. Οτι δείχνει
η τηλεόραση δεν ειναι αληθινό.

Καπου είχα δει ένα άρθρο για το πως στηνονται τα προπαγανδιστικά βίντεο για τον πολεμο στη Συρία. Δινοντας για αμοιβη ενα πιατο φαι και ρουχα βαζουν τους πολιτες να υποδυονται τους νεκρους, στηνουν ολοκληρα θεατρικα με τραυματιες, σκοτωμενα παιδακια κλπ. Υπαρχει ενα αγορακι που εμφανιζεται "σκοτωμενο" σε τοσα βιντεο κ τοσες φωτο απο διαφορα σημεια της χωρας που μαλλον ειναι κανας εγγονος του Highlander του αθάνατου...

Είναι βρώμικο, πολύ βρωμικο πραμα ο πόλεμος αλλα τα ΜΜΕ τρισχειρότερα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πολυ ωραια ταινια οντως.
Αν δεν κανω λαθος, προς το τελος ο μικρος βρισκει μια χρυσομυγα, ιπταμενο εντομο.
Αρα θελει να σου δειξει οτι καπου υπαρχει νερο, φυτα, ζωη...
Απο εκει πηγαζει και το οξυγονο. Αυτη η σκηνη γεμιζει πολλα "κενα".
Και μιας και ειμαστε στο θεμα των post apocalyptic ταινιων μια απο τις αγαπημενες μου απο μικρος:
A boy and his dog
https://m.imdb.com/title/tt0072730/
Ο Don Johnson και ο τηλεπαθητικος σκυλος του Blood(αγγλικο τσοπανοσκυλο) προσπαθουν να επιβιωσουν στην ερημο που ειναι η Γη μετα τον πυρηνικο πολεμο...
Πανεξυπνη, προφητικη ταινια με πολυ δυνατα μυνηματα. Οπως τις εφτιαχναν τις παλιες καλες μερες...
ΟΛΑ τα λεφτα η τελευταια σκηνη που αποδεικνυει οτι ποτε δεν πρεπει να προσπαθησεις να μπεις αναμεσα σε ενα αγορι και τον σκυλο του:ROFLMAO:. Αν το δειτε θα καταλαβετε...
Μπορειτε να τη βρειτε στο youtube με υποτιτλους;)
Το έχω διαβάσει στα 17 μου και το είχα λατρέψει για το τέλος του :D
 
  • Like
Reactions: Hammer


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αν γινει πολεμος, μετα ξυπνησαμε ολοι.

Πολεμος με συμβατικα οπλα, γιοκ εδω και δεκαετιες στα δυτικα κρατη. Πολυ χρονοβορο και κοστοβορο τοσο σε πρωτες υλες οσο και σε ανθρωπους.

Για να παραφρασω τον αγαπημενο Niccolo: Πολιτικη ειναι πολεμος με αλλα μεσα.

Στην εποχη μας το παν ειναι ο ελεγχος της πληροφορίας και του ηλεκτρονικου χρηματος. Για το πρωτο εχουμε τα γνωστα βοθροκάναλα, για το δευτερο φρόντισε ο Γιωργάκης, με τον Αντωνακη και τωρα πηρε την σκυτάλη ο Αλεξουκος.

Επι του θεματος, εχω τροφές για την μικρη για ενα 6μηνο και για μενα για 1 χρόνο. Μετα θα βγω βολτα μεχρι το χωριο και θα κοβω χορτα και οτι κινειται.
ΑΝ γινει πολεμος, δεν θα παω. Δεν εχω να χωρισω τιποτα με τον τουρκο πολιτη. Για την ακριβεια με κανενα. Οποιος εχει αγος για πατρια εδαφη, εθνικη συνειδηση κοκ ας δει αυτο: μετα το 1:37

Ετσι.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ΑΝ γινει πολεμος, δεν θα παω. Δεν εχω να χωρισω τιποτα με τον τουρκο πολιτη.
Κανείς δεν θέλει πόλεμο. Θα σου τονίσω δε, ότι παρόλα όσα έγραψα παραπάνω, έχω αρκετούς Τούρκους φίλους, οικογενειακούς, που μοιραζόμαστε τα εσωψυχά μας, που με καλούν σπίτι τους όταν βρίσκομαι Τουρκία και που έρχονται στο δικό μου όταν είναι εδώ.
Κάποιοι δε, μου έχουν συμπεριφερθεί σε δύσκολες στιγμές καλύτερα και από αδέλφια.

Ο πόλεμος όμως, ή μια φυσική καταστροφή που θα δημιουργήσει πολεμικές συνθήκες στον ίδιο τον τόπο σου απο τους συμπολίτες σου (ναι παίζει και αυτό το σενάριο) είναι κάτι το αναπόφευκτο στην ανθρώπινη Ιστορία. Και όσο και να προσπαθούμε να το κρύψουμε κάτω από το χαλί, πάντα θα ελλοχεύει.
 
  • Like
Reactions: Eroe