Συνάντηση σκύλου με ιδιοκτήτη λίγο πριν ολοκληρωθεί η εκπαίδευση


Status
Κλειδωμένο θέμα
C

Conor the Bandog

Guest
Καλημέρα παιδιά,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ή είναι κάποιος με εμπειρία πανω στην εκπαίδευση και τη συμπεριφορά.
Λοιπόν έχω πάει το σκυλάκι μου εδώ και περίπου ένα μήνα για εκπαίδευση βασική υπακοή τώρα κοντεύει 7 μηνών και χθες ήταν η πρώτη μας συνάντηση από κοντά για να τον χαϊδέψω κλπ μου έκανε εντύπωση ότι το σκυλί δεν είχε τον ίδιο ενθουσιασμό όπως είχε πριν τον πάω για εκπαίδευση ενώ ήρθε κατευθείαν κοντά μου να με μυρίσει να με γλύψει να τον χαϊδέψω και έδειχνε χαρούμενος δεν ήταν ενθουσιώδης ιδιαίτερα βέβαια ο εκπαιδευτής μου είπε ότι έχει σοβαρευτεί ,κάπως μου φάνηκε όμως τον περίμενα να μου δείξει περισσότερο του έχω λείψει και λίγο παραξενεύτηκα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αν θα έπρεπε να είναι έτσι η συμπεριφορά.
Μήπως έχει ξεμάθει μήπως κρατάει καμιά κακία που τον άφησα ( μπορεί να λέω κ παράλογα πράγματα, με συγχωρείτε).
Εσείς τι λέτε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καιρό είχαμε να πιάσουμε μια πικάντικη συζήτηση. Πάρα πολύ καιρό (y)
Bandog όντως, ή καμία σχέση το nickname σου, με τον σκύλο σου;
Αν όντως...πως και bandog; Γιατί; Από που;

Οντως, ξεόντως βέβαια, φωτο, όνομα και λοιπές πληροφορίες για τον μπέμπη, επιβάλλονται.
Τα υπόλοιπα...έπονται :)
 


C

Conor the Bandog

Guest
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καιρό είχαμε να πιάσουμε μια πικάντικη συζήτηση. Πάρα πολύ καιρό (y)
Bandog όντως, ή καμία σχέση το nickname σου, με τον σκύλο σου;
Αν όντως...πως και bandog; Γιατί; Από που;

Οντως, ξεόντως βέβαια, φωτο, όνομα και λοιπές πληροφορίες για τον μπέμπη, επιβάλλονται.
Τα υπόλοιπα...έπονται :)
Όντως bandog κι αυτό γιατί μου άρεσε σαν σκυλί καθώς κ τα χαρακτηριστικά της ράτσας του.
Θα ήθελα να επικεντρωθούμε περισσότερο στο ερώτημα μου , έτσι κι αλλιώς η εμφάνιση δεν έχει να κάνει με τη συμπεριφορά.
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσωπικά δεν θεωρώ καλή ιδέα να αφήνεις τον σκύλο σου για εκπαίδευση.
Όχι μόνο γιατί δεν ξέρεις (και ούτε πρόκειται να μάθεις) τι κάνουν στον σκύλο σου, αλλά γιατί μέσω της εκπαίδευσης μαθαίνεις κι εσύ ο ίδιος να αλληλεπιδράς με τον σκύλο σου αναπτύσσοντας μια ιδιαίτερη σχέση.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο έχουν αλλάξει τα δεδομένα γενικώς, αλλά είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία πριν πάρα πολλά χρόνια, που έχω μετανοιώσει. Άφησα ένα αυθόρμητο, αγαπησιαρικο και τρελό κουτάβι και πήρα πίσω ένα φιμωμενο και φοβισμένο στρατιωτακι.
 


C

Conor the Bandog

Guest
Προσωπικά δεν θεωρώ καλή ιδέα να αφήνεις τον σκύλο σου για εκπαίδευση.
Όχι μόνο γιατί δεν ξέρεις (και ούτε πρόκειται να μάθεις) τι κάνουν στον σκύλο σου, αλλά γιατί μέσω της εκπαίδευσης μαθαίνεις κι εσύ ο ίδιος να αλληλεπιδράς με τον σκύλο σου αναπτύσσοντας μια ιδιαίτερη σχέση.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο έχουν αλλάξει τα δεδομένα γενικώς, αλλά είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία πριν πάρα πολλά χρόνια, που έχω μετανοιώσει. Άφησα ένα αυθόρμητο, αγαπησιαρικο και τρελό κουτάβι και πήρα πίσω ένα φιμωμενο και φοβισμένο στρατιωτακι.
Κατάλαβα. Όταν το πήρες σπίτι και προσαρμόστηκε δεν ζωηρεψε μετά λίγο , έμεινε το ίδιο αυστηρό κ σοβαρό ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Θα ήθελα να επικεντρωθούμε περισσότερο στο ερώτημα μου , έτσι κι αλλιώς η εμφάνιση δεν έχει να κάνει με τη συμπεριφορά.
Στο ερώτημά σου επικεντρώνομαι (y)
Η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Σε διαβεβαιώ!
Θα ήθελα να μάθω, γιατί επεδίωξες να έχεις έναν σκύλο, ταμπεραμέντου βασικά και μεγέθους δευτερευόντως τέτοιου, ενώ συγχρόνως η πρώτη σου σκέψη, ήταν να αφήσεις την διάπλαση του χαρακτήρα του, στην ίσως πιο κρίσιμη ηλικία του, για την μεταξύ σας σχέση, στα χέρια ενός επαγγελματία. Γιατί δεν τον εκπαίδευσες εσύ; Δεν έχεις την πρότερη εμπειρία; Την ικανότητα; Την γνώση; Την θέληση; Τι;

Πάρα πολύ δύσκολα σχολιάζω, επαγγελματίες. Αυτό του ζήτησες να κάνει, αυτό πήρες.
Προφανώς ο άνθρωπος μια χαρά την έκανε την δουλειά του. Εσύ τώρα, γιατί προβληματίζεσαι; Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Με άλλον ζούσε για έναν ολόκληρο πολύ κρίσιμο ηλικιακά μήνα το κουτάβι, όχι με σένα. Λογικό είναι, να του ξαναπάρει χρόνο, να σε συνηθίσει πάλι.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλώς όρισες @Conor the Bandog

Το ότι δεν ήταν ενθουσιώδης ο σκύλος ή ακόμα καλύτερα δεν ήταν αυτό που θα περίμενες για μια 1η συνάντηση μετά από καιρό, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι.

Το σημαντικό είναι να βλέπεις έναν σκύλο σε καλή κατάσταση και ένα σκύλο που δεν δείχνει κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έδειχνε πριν (όπως το να φοβάται έντονους ήχους ή απότομες κινήσεις ή κάτι άλλο).

Ο 7 μηνών σκύλος δεν έχει σοβαρευτεί πάντως, στο εγγυώμαι. Πόσο μάλιστα αν είναι Bandog όπου τα σκυλιά που συνετέλεσαν για να δημιουργηθεί είναι σκυλιά που ωριμάζουν αργά.

Σημαντικό είναι, επίσης, να βλέπεις μια σχέση σκύλου και εκπαιδευτή που να σου αρέσει... και αν κάτι δε σου αρέσει πρέπει να μπορείς να το λες και να τα συζητάτε. Ακόμα και αυτό το θέμα που εδώ έθεσες πρέπει να του το πεις (αν δε το έχεις κάνει) και να σου δώσει κι εκείνος απαντήσεις (αν το έκανε θα βοηθούσε να μας τις μεταφέρεις).

Επίσης και τα σκυλάκια έχουν τις μέρες τους... Δηλαδή, μια μέρα μπορεί να λείψεις και να γυρίσεις μετά από 10 ώρες και να μη σηκωθούν αμέσως να σε καλωσορίσουν και άλλες μπορεί να μπεις τουαλέτα για κατούρημα και μόλις βγεις να κάνουν σαν να γύρισες από αποστολή στο Νότιο Πόλο.

Δεν κρατάνε κακία πάντως τα σκυλιά... Δε σου κρατάει μούτρα που τον πήγες για εκπαίδευση. Μια που τον πήγες όμως και πολύ καλά έκανες, προσπάθησε να πάρεις το 110% από αυτό το διάστημα και από τον επαγγελματία που επέλεξες. Αυτό σημαίνει και να συζητάς μαζί του οποιαδήποτε απορία έχεις, ακόμα και αν σου φαίνεται βλακεία... Είναι και αυτό στα πλαίσια αυτών που πληρώνεις.
 


C

Conor the Bandog

Guest
Στο ερώτημά σου επικεντρώνομαι (y)
Η εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Σε διαβεβαιώ!
Θα ήθελα να μάθω, γιατί επεδίωξες να έχεις έναν σκύλο, ταμπεραμέντου βασικά και μεγέθους δευτερευόντως τέτοιου, ενώ συγχρόνως η πρώτη σου σκέψη, ήταν να αφήσεις την διάπλαση του χαρακτήρα του, στην ίσως πιο κρίσιμη ηλικία του, για την μεταξύ σας σχέση, στα χέρια ενός επαγγελματία. Γιατί δεν τον εκπαίδευσες εσύ; Δεν έχεις την πρότερη εμπειρία; Την ικανότητα; Την γνώση; Την θέληση; Τι;

Πάρα πολύ δύσκολα σχολιάζω, επαγγελματίες. Αυτό του ζήτησες να κάνει, αυτό πήρες.
Προφανώς ο άνθρωπος μια χαρά την έκανε την δουλειά του. Εσύ τώρα, γιατί προβληματίζεσαι; Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Με άλλον ζούσε για έναν ολόκληρο πολύ κρίσιμο ηλικιακά μήνα το κουτάβι, όχι με σένα. Λογικό είναι, να του ξαναπάρει χρόνο, να σε συνηθίσει πάλι.
Επέλεξα ένα τέτοιο σκύλο διότι ανέκαθεν μ'αρεσαν τα μεσαία και μεγαλόσωμα σκυλιά , καθαρά θέμα προτίμησης. Επίσης ήθελα έναν σκύλο εκτός από συντροφιάς και φύλακα. Το να εκπαιδεύσεις ένα σκύλο δεν το θεωρώ ευκολο αρχικά μου λείπει η γνώση και η εμπειρία συνεπώς και ικανότητα για αυτό το λόγο επέλεξα να το πάω σε ειδικό άνθρωπο ο οποίος γνωρίζει. Το να διαβάσω 15 άρθρα που λένε τεχνικές και το πώς να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου δεν σε κάνει ειδικό και εκπαιδευτή. Επίσης η εκπαίδευση ενός σκύλου η βασική έχει διαφορά από ηλικία σε ηλικία επειδή μεγαλώνοντας είναι πιο δύσκολο και χρειάζεται περισσότερο χρόνο, δεν είναι ακατόρθωτο απλώς δεν είναι το ίδιο εύκολο στην ηλικία των 5 έως 7 μηνών.

Δεν πιστεύω πως κάνει κάτι λάθος οο εκπαιδευτή ουτού ή άλλως μας έκανε μία μικρή επίδειξη του τι έχει μάθει μέχρι στιγμής απλώς περίμενα το σκυλί να μου δείξει λίγο περισσότερο το ότι του έχω λείψει παρόλα αυτά συμφωνώ με αυτό που λες ότι ένα μήνα ζούσε με άλλον οπότε θα πάρει λίγο χρόνο να με συνηθίσει πάλι.
 


C

Conor the Bandog

Guest
Καλώς όρισες @Conor the Bandog

Το ότι δεν ήταν ενθουσιώδης ο σκύλος ή ακόμα καλύτερα δεν ήταν αυτό που θα περίμενες για μια 1η συνάντηση μετά από καιρό, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι.

Το σημαντικό είναι να βλέπεις έναν σκύλο σε καλή κατάσταση και ένα σκύλο που δεν δείχνει κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έδειχνε πριν (όπως το να φοβάται έντονους ήχους ή απότομες κινήσεις ή κάτι άλλο).

Ο 7 μηνών σκύλος δεν έχει σοβαρευτεί πάντως, στο εγγυώμαι. Πόσο μάλιστα αν είναι Bandog όπου τα σκυλιά που συνετέλεσαν για να δημιουργηθεί είναι σκυλιά που ωριμάζουν αργά.

Σημαντικό είναι, επίσης, να βλέπεις μια σχέση σκύλου και εκπαιδευτή που να σου αρέσει... και αν κάτι δε σου αρέσει πρέπει να μπορείς να το λες και να τα συζητάτε. Ακόμα και αυτό το θέμα που εδώ έθεσες πρέπει να του το πεις (αν δε το έχεις κάνει) και να σου δώσει κι εκείνος απαντήσεις (αν το έκανε θα βοηθούσε να μας τις μεταφέρεις).

Επίσης και τα σκυλάκια έχουν τις μέρες τους... Δηλαδή, μια μέρα μπορεί να λείψεις και να γυρίσεις μετά από 10 ώρες και να μη σηκωθούν αμέσως να σε καλωσορίσουν και άλλες μπορεί να μπεις τουαλέτα για κατούρημα και μόλις βγεις να κάνουν σαν να γύρισες από αποστολή στο Νότιο Πόλο.

Δεν κρατάνε κακία πάντως τα σκυλιά... Δε σου κρατάει μούτρα που τον πήγες για εκπαίδευση. Μια που τον πήγες όμως και πολύ καλά έκανες, προσπάθησε να πάρεις το 110% από αυτό το διάστημα και από τον επαγγελματία που επέλεξες. Αυτό σημαίνει και να συζητάς μαζί του οποιαδήποτε απορία έχεις, ακόμα και αν σου φαίνεται βλακεία... Είναι και αυτό στα πλαίσια αυτών που πληρώνεις.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι διαφορετικός πολύ από πριν από θέμα φοβίας ή κάτι παράξενο. Η σχέση που έχει αναπτύξει με τον εκπαιδευτή του είναι πολύ καλή κ μου αρέσει, τον ακούει κ τον σέβεται κι είναι φιλικός μαζί του.
Ναι, θα τον ρωτήσω τον εκπαιδευτή για οποιαδήποτε απορία μου και σίγουρα θα εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα μπορώ την περίοδο αυτή ώστε να μάθω κι εγώ από τον επαγγελματία.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, πολύ κατατοπιστικές κ καθησυχαστικες.
 
  • Like
Reactions: alexxela and canis




C

Conor the Bandog

Guest
Καλημερα! Καλως ηρθες!
Ενα μηνα δεν ειχες επαφη με το σκυλο; πως και δεν παρακολουθησες/ συμμετειχες σε καποιο μαθημα;
Καλημέρα κ καλώς σας βρήκα.
Όχι δεν είχα , για την ακρίβεια 20 μέρες. Τώρα θα αρχίσουμε τα μαθήματα. Καλό ήταν να μη με έβλεπε νωρίτερα γιατί θα πήγαινε πίσω η εκπαίδευση. Θα ξεμοιαλιζοταν κ δεν θα ήταν συγκεντρωμένος.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλημέρα κ καλώς σας βρήκα.
Όχι δεν είχα , για την ακρίβεια 20 μέρες. Τώρα θα αρχίσουμε τα μαθήματα. Καλό ήταν να μη με έβλεπε νωρίτερα γιατί θα πήγαινε πίσω η εκπαίδευση. Θα ξεμοιαλιζοταν κ δεν θα ήταν συγκεντρωμένος.
Κοιτα. Ουτε γω θα αφηνα το σκυλο μου αλλα αν εσυ εψαξες και εμπιστευτηκες τον εκπαιδευτη, λογικα δεν θα υπαρχει λογος να ανησυχεις. Τωρα θα τον παρεις σπιτι;

Ειναι ο πρωτος σκυλος σου;
 


C

Conor the Bandog

Guest
Κοιτα. Ουτε γω θα αφηνα το σκυλο μου αλλα αν εσυ εψαξες και εμπιστευτηκες τον εκπαιδευτη, λογικα δεν θα υπαρχει λογος να ανησυχεις. Τωρα θα τον παρεις σπιτι;

Ειναι ο πρωτος σκυλος σου;
Είναι άξιος εμπιστοσύνης. Ναι είναι ο πρώτος μου σκύλος. Θα τον πάρω σπίτι σε καμία 10ρια μέρες.
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
"Επίσης ήθελα έναν σκύλο εκτός από συντροφιάς και φύλακα. Το να εκπαιδεύσεις ένα σκύλο δεν το θεωρώ ευκολο αρχικά μου λείπει η γνώση και η εμπειρία συνεπώς και ικανότητα για αυτό το λόγο επέλεξα να το πάω σε ειδικό άνθρωπο ο οποίος γνωρίζει."

Όπως προείπαν και οι υπόλοιποι, άφησες τον σκύλο σου σε ξένα χέρια στην πιό κρίσιμη ηλικία που θα δεθεί μαζί σου.
Για τις βασικές εντολές, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Και αυτός έρχεται με συνεχόμενη επαφή με το ζωντανό σου και με την παρουσία σου σε όλα τα μαθήματα του εκπτη (αφου δεν θες να του μαθεις τις βασικές εντολές εσύ) ώστε να κατανοήσεις τι ακιρβώς κάνει και τον υπακούει ο σκύλος.
Ο σκύλος δεν είναι pc που το πέρασες ένα λογισμικό και αυτό θα το εκτελεί άψογα. Έχει προσωπικότητα, ψυχή, συναισθήματα. Αν αυτά δεν τα ζήσεις και δεν τα κατανοήσεις 20 επαγγελματίες εκπαιδευτές να βάλεις, πάλι πρόβλημα θα έχεις και θα ξανατρέχεις σε εκπαιδευτή.

"Το να διαβάσω 15 άρθρα που λένε τεχνικές και το πώς να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου δεν σε κάνει ειδικό και εκπαιδευτή."

Κανένας δεν θα σου προτείνει να διαβάσεις 15 άρθρα, αλλά σίγουρα θα σου προτείνουν να διαβάσεις 2-3 βιβλία εκπσης και τα ΠΑΝΤΑ γύρω από τον σκύλο σου, ώστε να καταλάβεις τι έχεις στα χέρια σου.

Λυπάμαι που στο λέω, άλλα η ευθύνη της μάθησης βαραίνει εσένα και όχι τον σκύλο σου.

Τον σκύλο μου, τον εκπαίδευσα εγώ. Εκπαιδευτήκαμε μαζί, με πολύ κόπο και προσπάθεια. 6 μήνες ξενυχτούσα (γιατί δουλεύω όπως όλοι) στο διάβασμα για να μάθω τα πάντα γύρω από αυτόν. Κουράστηκα, ίδρωσα, εκνευρίστηκα, αγχώθηκα, απογοητεύθηκα, χάρηκα, θύμωσα, λυπήθηκα και πολλά άλλα συναισθήματα για τα οποία πια είμαι απόλυτα χαρούμενος που τα έζησα, μιας και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Τώρα θα μου πεις: "Τι σε νοιάζει εσένα τι κάνω εγώ με τον σκύλο μου, το παιδί μου κλπ"
Στην πραγματικότητα δεν με νοιάζει. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το τι πράττει. Απλά μιας και μπήκες εδώ και θέλεις απόψεις, ίσως κάποιες τέτοιες απόψεις, σε κάνουν να δεις με διαφορετικό μάτι τον σκύλο σου και την σχέση σου μαζί του και να απολαύσεις αυτή την σχέση, πριν να είναι αργά.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Σημειώσεις
1. Από πότε τα bandog είναι φυλή; Δεν είναι αναγνωρισμένα από κανένα κυνολογικό όμιλο.
2. Τουλάχιστον ο άνθρωπος τον πήγε για εκπαίδευση, πολύ κόσμος δεν την ξεκινάει κάν.
3. Δώσε πολύ προσοχή τώρα στα μαθήματα χειρισμού!!
Καλή συνέχεια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
2. Τουλάχιστον ο άνθρωπος τον πήγε για εκπαίδευση, πολύ κόσμος δεν την ξεκινάει κάν.
Για ποιόν λόγο το κάνεις αυτό το σχόλιο;
Εννοείται ότι ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει.
Από την άλλη, ο συγκεκριμένος άνθρωπος, δεν έπρεπε καν, να έχει τέτοιας κατηγορίας σκύλο, κατά την γνώμη μου.
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU