Συνελευση ΚΟΕ 17/1


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ακομη και επαγγελμα να ειναι, που το κακο?
Eδω:

Αν έχεις φέρει μία σκύλα η οποία σου έχει κοστίσει μία περιουσία...με 6 γένες κάποιες μικρόσωμες πχ φυλές θα έχουν σύνολο από 12 έως 18 κουτάβια...άρα δεν υπαρχει απόσβεση..
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ακομη και επαγγελμα να ειναι, που το κακο?
Πουθενά δεν είναι το κακό. Κι εγώ τζίρους κυνηγάω αλλά δεν βγαίνω να πω "Εγώ??? Μα εγώ δεν βγάζω - χομπίστας είμαι!". Οι "δηλώσεις" με χαλάνε...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μου είπε ότι ο ίδιος το υποστήριξε στη συνέλευση για τον εξής λόγο..:
Αν έχεις φέρει μία σκύλα η οποία σου έχει κοστίσει μία περιουσία...με 6 γένες κάποιες μικρόσωμες πχ φυλές θα έχουν σύνολο από 12 έως 18 κουτάβια...άρα δεν υπαρχει απόσβεση..
Έμεινα ΚΑΓΚΕΛΟ...και απάντησα το εξής..
Ότι αν οι σοβαροί εκτροφεις αρχίσουν και λειτουργούν με βάση το ΚΕΡΔΟΣ...
κατερινα, αλλο το κερδος και αλλο η αποσβεση.
εαν μια μικροσωμη φυλη, ειναι ικανη να ανταπεξελθει σε 1-2 γεννες παραπανω, που το κακο στο να κανει αποσβεση ο εκτροφεας ?

γιατι δεν προταθηκε ομως , μονο για συγκεκριμενες φυλες?

αποσβεση λεμε, οχι κερδος!

και δεν ειναι απαραιτητο να μπαινει πρωτα το κερδος εις βαρος του σκυλου(η οποιουδηποτε αντικειμενου εργασιας) οταν θελεις να εισαι σωστος επαγγελματιας και αγαπας αυτο που κανεις.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
αυτο περι αποσβεσης ειναι το καινουριο παραμυθακι και θα ακουγεται πολυ απο δω και περα. Το θεμα δεν ειναι η αποσβεση ειναι το κερδος

κατερινα, αλλο το κερδος και αλλο η αποσβεση.
εαν μια μικροσωμη φυλη, ειναι ικανη να ανταπεξελθει σε 1-2 γεννες παραπανω, που το κακο στο να κανει αποσβεση ο εκτροφεας ?

γιατι δεν προταθηκε ομως , μονο για συγκεκριμενες φυλες?
δηλαδη κανουμε τοσες γεννες οσες μπορει να αντεξει μια σκυλα;
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτο περι αποσβεσης ειναι το καινουριο παραμυθακι και θα ακουγεται πολυ απο δω και περα. Το θεμα δεν ειναι η αποσβεση ειναι το κερδος
ενταξει, εγω σχολιαζω οσα διαβαζω εδω, δεν υποθετω τι μπορει να εννοει, η τι επιθυμει ο καθε εκτροφεας.
εξαλλου η κατερινα ειπε οτι εκτιμαει τον συγκεκριμενο ανθρωπο για την δουλεια του, γι αυτο ζητησε και την γνωμη του.

δηλαδη κανουμε τοσες γεννες οσες μπορει να αντεξει μια σκυλα;
θεωρω πολυ κουραστικο να παρανοουνται οσα γραφω:paja1:
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
θεωρω πολυ κουραστικο να παρανοουνται οσα γραφω:paja1:
εγω καταλαβα τι εννοεις γαλαζιο αλλα ετσι οπως το λες να ανταπεξελθει βγαζει αλλο νοημα ετσι δεν ειναι γι αυτο και σου εκανα την ερωτηση
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το να είσαι χομπίστας δεν αποκλείει το να είσαι επαγγελματίας...
 
Last edited:




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
το να είσαι χομπίστας δεν σημαίνει οι αποκλείει να είσαι επαγγελματίας...
Εγώ πάντως όταν είχα χόμπυ το mountain bike δεν προσπάθησα να αποσβέσω...:rolleyes:

Από τη στιγμή που μπαίνεις σε διαδικασία απόσβασης (σε 1 ευρώ παραπάνω έχεις μπει στο κέρδος) έχεις μπει σε διαδικασία επιχειρηματικής δραστηριότητας. Αυτό δεν είναι κακό. Κακό είναι να δηλώνεις περί "χόμπι".
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω καταλαβα τι εννοεις γαλαζιο αλλα ετσι οπως το λες να ανταπεξελθει βγαζει αλλο νοημα ετσι δεν ειναι γι αυτο και σου εκανα την ερωτηση
οταν λεω "ανταπεξελθει", δεν εννοω να καταφερει με την τελευταια της πνοη να βγαλει και το τελευταιο κουταβι και να μην τα κακαρωσει πριν ολοκληρωθει η γεννα:p

εννοω, πως εαν μια σκυλα μικροσωμης φυλης, που στα 9-10 της χρονια, ειναι σε πολυ καλη φυσικη κατασταση (καθολου σπανιο, συνηθως ειναι ο κανονας -και αυτο φυσικα θα το κρινει ο εκτροφεας που νοιαζεται για την σκυλα του)
γιατι ειναι κατακριτεο να κανει 1 -2 γεννες παραπανω, ωστε να κανει αποσβεση και ο εκτροφεας που την εχει πληρωσει τοσο ακριβα , ενδιαφερομενος για την καλη συνεχεια της φυλης?

vrmode, μπορεις να εχεις και σαν χομπυ το επαγγελμα σου..τυχεροι οσοι το βιωνουν..(μια απο αυτους)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
οταν λεω "ανταπεξελθει", δεν εννοω να καταφερει με την τελευταια της πνοη να βγαλει και το τελευταιο κουταβι και να μην τα κακαρωσει πριν ολοκληρωθει η γεννα:p

εννοω, πως εαν μια σκυλα μικροσωμης φυλης, που στα 9-10 της χρονια, ειναι σε πολυ καλη φυσικη κατασταση (καθολου σπανιο, συνηθως ειναι ο κανονας -και αυτο φυσικα θα το κρινει ο εκτροφεας που νοιαζεται για την σκυλα του)
γιατι ειναι κατακριτεο να κανει 1 -2 γεννες παραπανω, ωστε να κανει αποσβεση και ο εκτροφεας που την εχει πληρωσει τοσο ακριβα , ενδιαφερομενος για την καλη συνεχεια της φυλης?
μπορει αν θελει με 3-4 γεννες και χρησιμοποιωντας καποια κουταβια αργοτερα απο αυτα που προηλθαν απο τις γεννες να κανει σταδιακα αποσβεση δε γινεται αντρα τον θελω τωρα τον θελω αλλιως ας μην αγορασει τη σκυλα δεν τον υποχρεωνει κανενας
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω δεν βλέπω τη διαφορα της αποσβεσης με το κέρδος...εννοώ ότι όταν κάποιος αρχίζει και χρησιμοποιει τέτοιους όρους στην εκτροφη του...τότε είναι πολύ έυκολα να μπει και στη διαδιακασία να κάνει άλλα πράγματα λιγότερο νόμιμα..για πιο γρήγορη απόσβεση η πιό γρηγορο κέρδος...

Άρα...αν συμφωνούμε ότι μία σκύλα σε καλή φυσικη κατάσταση...και υπό σωστες συνθήκες μπορει να ζευγαρωσει και 8 η 9 φορές...τότε σωστα έπραξε ο ΚΟΕ και ψήφισε αυτό το νόμο??????:confused::confused::confused:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οποιος ειναι να μπει σε διαδικασιες που υποθετετε, θα μπει, οτι κανονισμος και να υπαρχει..
εγω παντως δεν εχω την απαιτηση να απολαμβανω τους κοπους του αλλου κι αυτος να βγαινει απο τα παραθυρα .
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δε νομίζω ότι πρέπει ή ότι το θέμα είναι να συζητήσουμε τι θα κάνει ο "σωστός" εκτροφέας (χομπίστας ή επαγγελματίας) μιας μικρόσωμης φυλής ή τι θα κάνει ένας "κακός" εκτροφέας μιας μεγαλόσωμης φυλής...

Το θέμα είναι, είναι αυτή μια σωστή απόφαση από το πλέον αρμόδιο κυνολογικό όργανο της χώρας;

Που βοηθά και προαγεί την κυνολογία/κυνοφιλία και με πιο τρόπο;

Αυτό το ψήφισμα/απόφαση "φέρνει" περισσότερα "καλά" από "κακά" και ποιά;
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Εγω δεν βλέπω τη διαφορα της αποσβεσης με το κέρδος...εννοώ ότι όταν κάποιος αρχίζει και χρησιμοποιει τέτοιους όρους στην εκτροφη του...τότε είναι πολύ έυκολα να μπει και στη διαδιακασία να κάνει άλλα πράγματα λιγότερο νόμιμα..για πιο γρήγορη απόσβεση η πιό γρηγορο κέρδος...
κατερινα και γω ειμαι της αποψης που εκφραζεις και συ 100% αλλα αλλο η αποσβεση που πραγματοποιειται χωρις να επηρεαζει τις αρχες ενος σωστου εκτροφεα και αλλο η γρηγορη αποσβεση αλλο καποιο κερδος που μπορει να προκυψει μπορει και οχι που ειναι και το πιο πιθανο και αλλο το γρηγορο κερδος απαξιωνοντας καθε αρχη της σωστης εκτροφης
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Άρα...αν συμφωνούμε ότι μία σκύλα σε καλή φυσικη κατάσταση...και υπό σωστες συνθήκες μπορει να ζευγαρωσει και 8 η 9 φορές...τότε σωστα έπραξε ο ΚΟΕ και ψήφισε αυτό το νόμο??????:confused::confused::confused:
δεν ξερω, σκεψεις κανω μονο για την συζητηση εδω.
τον νομο τον ψηφισαν τα μελη του, οχι ο ΚΟΕ.
αναρωτηθηκα εξαλλου πριν, για ποιο λογο δεν ψηφιστηκε για συγκεκριμενες φυλες.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εγώ πάντως όταν είχα χόμπυ το mountain bike δεν προσπάθησα να αποσβέσω...:rolleyes:
.
όλες οι οικονομικές επενδύσεις που κάνουμε για τα χόμπυ μας αποσβένονται και απο την ευχαρίστηση που μας προσφέρουν...:)

όσον αφορά τα σκυλιά, ή θα πρέπει να δεχτούμε ότι η επιλεκτική και η σωστή εκτροφή έχει κόστος (γεννήτορες, εξετάσεις.......κλπ.κλπ.κλπ.) και πρέπει να την σκεφτόμαστε ΚΑΙ με οικονομικούς όρους ή θα δεχτούμε αυτόν που δεν κάνει εξετάσεις, που ζευγαρώνει ότι νάναι, που κάνει γέννες χαμηλού ''κόστους'', που δεν δεν δεν.... και που ζευγαρώνει την σκύλα του ....απο αγάπη για το χόμπυ του.



Κακό είναι να δηλώνεις περί "χόμπι".
Συμφωνώ απόλυτα!!!!:)
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Δε νομίζω ότι πρέπει ή ότι το θέμα είναι να συζητήσουμε τι θα κάνει ο "σωστός" εκτροφέας (χομπίστας ή επαγγελματίας) μιας μικρόσωμης φυλής ή τι θα κάνει ένας "κακός" εκτροφέας μιας μεγαλόσωμης φυλής...

Το θέμα είναι, είναι αυτή μια σωστή απόφαση από το πλέον αρμόδιο κυνολογικό όργανο της χώρας;

Που βοηθά και προαγεί την κυνολογία/κυνοφιλία και με πιο τρόπο;

Αυτό το ψήφισμα/απόφαση "φέρνει" περισσότερα "καλά" από "κακά" και ποιά;
αυτο ειναι το θεμα dj doctor η γιατι εχει φτασει ο κοε να παιρνει τετοιες αποφασεις που μονο υποβαθμιζουν τον κυνοφιλικο χωρο και βοηθουν στη γρηγοροτερη αποσβεση και στο γρηγοροτερο κερδος;