Συνελευση ΚΟΕ 17/1


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Αν μου έβαζες το μαχαίρι στον λαιμό, η απάντηση που θα μου ερχόταν στο μυαλό θα ήταν "κατά" και θα ήμουν σαφώς επηρεασμένη από τα επιχειρήματα της πλειοψηφίας. Καλύτερα όμως να μην με ρωτήσεις γιατί θεωρώ ότι είναι ένα θέμα με το οποίο πρέπει να ασχοληθείτε πιο ενεργά εσείς που ξέρετε και σας αφορά άμεσα. Εγώ χαίρομαι να σας παρακολουθώ και να μαθαίνω. Και τα "υπέρ" και τα "κατά" ;)

Και όσο συνεχίζονται τα posts όπως αυτό της/του GAIA LYKAIA τόσο αναθεωρώ για το επάγγελμά μου (λογιστικά/φοροτεχνικά) που το συχτιρίζω χρόνια τώρα για την δήθεν πολυπλοκότητα του. Μπροστά στην δουλειά των εκτροφέων (με ή χωρίς εισαγωγικά), είμαστε αγγελούδια σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο.
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ mareco

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

@ GAIA LYKAIA

Ο φανταστικός κυνολογικός όμιλος, αυτής της φανταστικής χώρας, θα πρέπει να διευκολύνει το έργο των φανταστικών ανθρώπων που ενδιαφέρονται μόνο για παραγωγή ή να το δυσχαιρένει, με σκοπό να το σταματήσει;

* Επιστημονικής φαντασίας βέβαια όλο το σενάριο...
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
@ mareco

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

@ GAIA LYKAIA

Ο φανταστικός κυνολογικός όμιλος, αυτής της φανταστικής χώρας, θα πρέπει να διευκολύνει το έργο των φανταστικών ανθρώπων που ενδιαφέρονται μόνο για παραγωγή ή να το δυσχαιρένει, με σκοπό να το σταματήσει;

* Επιστημονικής φαντασίας βέβαια όλο το σενάριο...
Θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να έχει τη διάθεση να ελέγχει...

όταν όλοι είναι ανεξέλεγκτοι, κάποιοι (λίγοι ή πολλοί) θα υπερβάλλουν ευατούς....
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να έχει τη διάθεση να ελέγχει...

όταν όλοι είναι ανεξέλεγκτοι, κάποιοι (λίγοι ή πολλοί) θα υπερβάλλουν ευατούς....
άρα και μεγαλύτερα έσοδα για τον φανταστικό κυνολογικό όμιλο?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
άρα και μεγαλύτερα έσοδα για τον φανταστικό κυνολογικό όμιλο?
..μπα... Δευτερεύων πιστεύω... Έτσι & αλλιώς θα είναι η μοναδική Αρχή... από τη στιγμή που όλα από αυτόν θα περνούσαν, θα μπορούσε να τροποποιήσει αναλόγως και τα έξοδα του, ώστε να μπορεί να συνεχίζει με τον ίδιο τρόπο....

..το θέμα είναι ότι θα συνέχιζε να είναι στο τιμόνι το ίδιο πλήρωμα....
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Να σας αναφέρω ένα υποθετικό σενάριο, το οποίο ας πούμε ότι υλοποιήτε σε μία φανταστική χώρα, με προηγμένη κυνολογική αντίληψη, προ της 10ης Ιανουαρίου, του Σωτήριου Έτους 2010..

Σε πολλές πολυπληθείς γέννες (πάνω από 8 κουτάβια), σε χώρες όπου τα pedigree δεν υφαίνονται σε αργαλειούς από παρθένες, με νήματα από εξωτικές χώρες (δλδ σε χώρες που τα pedigree βγαίνουν σε εύλογο χρονικό διάστημα, πχ 4 ημέρες), είναι πιθανόν κάποια κουτάβια να απεβιώσουν από φυσικά αίτια (πχ να πλακωθούν), δημιουργώντας ένα πλεόνασμα pedigree...

Κάποιος που ενδιαφέρετε, μπορεί να ρωτήσει & να εντοπίσει τέτοια pedigree θηλυκών κουταβιών και να τα αγοράσει έναντι συμβολικού ποσού....

Δηλώντας τα pedigree αυτά στη συνέχεια στο όνομα του, στην προαναφερθείσα χώρα (την αρχική - στην οποία ποτέ δεν ελέγχεται αν υπάρχει σκύλος πίσω από κάποιο pedigree που δηλώνεται στον Κυνολογικό της Όμιλο), αυξάνει πλασματικά τον αριθμό των θηλυκών που έχει δηλωμένα στο εκτροφείο του....

Επειδή τώρα αυτός ο άνθρωπος ενδιαφέρεται μόνο για παραγωγή κουταβιών, δεν νοιάζει τον ίδιο & τους αγοραστές του, η γραμμή αίματος του κουταβιού, άρα και ποιά είναι η πραγματική του μάνα....

Ένα θηλυκό, μπορεί να "φορέσει" λοιπόν σε αυτή τη χώρα (η οποία επίσης δεν έχει & Ελεγκτές Γέννας, άρα δε δύναται ιδίοις όμασι και να ελέγξει την κατάσταση), παραπάνω από 1 pedigree και έτσι να γεννά σε καθε οίστρο, μία με ένα pedigree, μιά με ένα άλλο....

Εν ουσία, η σκύλα αυτή θα γεννάει συνέχεια, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ισχυόντων όρων....

Από τη στιγμή που κάποιος έχει το χώρο & το κοινό, μπορεί σε μία χώρα που δεν έχει ΕΛΕΓΚΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ που ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ, να κάνει ότι θέλει....

....μια και η ανοχή των πολιτών είναι μεγααααααάλη, όσο το θέμα μένει έξω από το σαλόνι τους.....

catch my drift...??
Αντι λοιπον να προσπαθησουμε να ενεργοποιησουμε τους ανυπαρκτους η "κοιμισμενους" ελεγκτικους μηχανισμους...ψηφιζουμε κατι που θα ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ολη αυτην την αυθαιρεσια?????

Με μονο επιχειρημα ,που εως τωρα εχει ακουστει,να γινει αποσβεση σε μια ακριβη θηλυκια που ενας η περισσοτεροι αξιοσεβαστοι εκτροφεις εχουν αγορασει....

Επι δε του θεωρητικου...επειδη ειναι απροσδιοριστο το ποσοστο της κυνοφιλιας που πρεπει να χαρακτηριζει εναν κυνολογικο ομιλο....να προτιμησουμε να προσδιορισουμε με ακριβεια τη σχεση κοστους-προσδοκωμενου κερδους!!!

Μεγαλεια...!!!!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω θα προσπαθήσω να κάνω μία αναθεωρηση..
Λοιπόν, έχουμε και λέμε...
Λόγοι ποιοί ψήφισαν ΝΑΙ...
1. Ο ΚΟΕ θέλει περισσότερα έσοδα. Με το να γεννάνε σκύλες πάνω από 6 φορες..σημαίνει περισσότερες γέννες, περισσότερα κουτάβα, άρα περισσότερα χρήματα για τον ΚΟΕ στις εγγραφές.
2. Οι επαγγελματίες εκτροφεις που θέλουν να "εκμεταλλευτούν" μία καλή σκύλα με σκοπό η το κέρδος/απόσβεση η (θεωρητικά) θα υποστηρίξουν ότι εφόσον η σκύλα είναι Super..θέλουν περισσότερες πιθανότητες να βγάλουν τα super κουτάβια, (για το καλο της φυλής!!!)
3. Οι υποψήφιοι και ήδη υπάρχοντες puppymills που "επιτέλους" θα δίνουν χαρτιά σε όλα τους τα κουτάβια νόμιμα.
4. τέλος , κάποιοι που υποστηρίζουν ότι μια σκύλα υπο σωστες συνθήκες μπορει άνετα να ζευγαρώσει πάνω από 6 φορες χωρίς να κινδυνεύει η υγεία της.

Και μετα υπάρχουν αυτοι που λένε ΟΧΙ...
1. Όσοι, εκτροφεις και μη, που φοβούνται ότι το αποτέλεσμα μίας τέτοιας κίνησης θα είναι να "γεμίσουμε" puppy mills στην Ελλάδα, όπως και στην Ουγγαρία.
2. Ότι θα κακοποιηθούν, ταλαιπωρηθούν και εξαντληθούν σκύλες προκειμένου κάποιοι να βγάλουν το εύκολο κέρδος.
3. Ότι πιθανως, αυτο να μην ευνοει τελικά τη καλή συνέχιση μίας φυλής και να φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Απο την άλλη αναρωτιέμαι αν είναι νόμιμο αυτο που 'εκανε ο ΚΟΕ.
Εφόσον υπάρχει νόμος από το κράτος που ορίζει το όριο γεννών που μπορει να κάνει μία σκύλα, τότε κανένα Σωματειο, όμιλος η άλλο όργανο δεν μπορει να ψηφίσει το αντίθετο. Και αυτο είναι 100% σίγουρο.
Άρα...αυτη η απόφαση είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και μπορει άνετα με μία οργανωμένη καταγγελία από δικηγόρο να αναιρεθει.
Επίσης, δεν ξέρω αν η FCI επιτρέπει να παρθει μία τέτοια απόφαση από μία χώρα μέλος της, εφόσον είναι αντίθετη με τις αποφάσεις της FCI...(αλλά φαντάζομαι ότι με ένα email προς την FCI, αυτο μπορούμε να το μάθουμε)...
Αυτά....:)
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Εγω θα προσπαθήσω να κάνω μία αναθεωρηση..
Λοιπόν, έχουμε και λέμε...
Λόγοι ποιοί ψήφισαν ΝΑΙ...
1. Ο ΚΟΕ θέλει περισσότερα έσοδα. Με το να γεννάνε σκύλες πάνω από 6 φορες..σημαίνει περισσότερες γέννες, περισσότερα κουτάβα, άρα περισσότερα χρήματα για τον ΚΟΕ στις εγγραφές.
2. Οι επαγγελματίες εκτροφεις που θέλουν να "εκμεταλλευτούν" μία καλή σκύλα με σκοπό η το κέρδος/απόσβεση η (θεωρητικά) θα υποστηρίξουν ότι εφόσον η σκύλα είναι Super..θέλουν περισσότερες πιθανότητες να βγάλουν τα super κουτάβια, (για το καλο της φυλής!!!)
3. Οι υποψήφιοι και ήδη υπάρχοντες puppymills που "επιτέλους" θα δίνουν χαρτιά σε όλα τους τα κουτάβια νόμιμα.
4. τέλος , κάποιοι που υποστηρίζουν ότι μια σκύλα υπο σωστες συνθήκες μπορει άνετα να ζευγαρώσει πάνω από 6 φορες χωρίς να κινδυνεύει η υγεία της.

Και μετα υπάρχουν αυτοι που λένε ΟΧΙ...
1. Όσοι, εκτροφεις και μη, που φοβούνται ότι το αποτέλεσμα μίας τέτοιας κίνησης θα είναι να "γεμίσουμε" puppy mills στην Ελλάδα, όπως και στην Ουγγαρία.
2. Ότι θα κακοποιηθούν, ταλαιπωρηθούν και εξαντληθούν σκύλες προκειμένου κάποιοι να βγάλουν το εύκολο κέρδος.
3. Ότι πιθανως, αυτο να μην ευνοει τελικά τη καλή συνέχιση μίας φυλής και να φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Απο την άλλη αναρωτιέμαι αν είναι νόμιμο αυτο που 'εκανε ο ΚΟΕ.
Εφόσον υπάρχει νόμος από το κράτος που ορίζει το όριο γεννών που μπορει να κάνει μία σκύλα, τότε κανένα Σωματειο, όμιλος η άλλο όργανο δεν μπορει να ψηφίσει το αντίθετο. Και αυτο είναι 100% σίγουρο.
Άρα...αυτη η απόφαση είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και μπορει άνετα με μία οργανωμένη καταγγελία από δικηγόρο να αναιρεθει.
Επίσης, δεν ξέρω αν η FCI επιτρέπει να παρθει μία τέτοια απόφαση από μία χώρα μέλος της, εφόσον είναι αντίθετη με τις αποφάσεις της FCI...(αλλά φαντάζομαι ότι με ένα email προς την FCI, αυτο μπορούμε να το μάθουμε)...
Αυτά....:)
Απολυτα με εκφραζει η αναθεωρηση σου!!!

Οσο για το τι πρεπει να γινει απο εδω και περα...
εγω η αφελης θα περιμενω λιγες ημερες μηπως ο ΚΟΕ αναθεωρησει την αποφαση της ΓΣ (δεν ξερω με ποιο τροπο θα μπορουσε να γινει αυτο)
και επειτα σκοπευω να κινηθω νομικα.
Μονη μου η με οσους θελησουν να συμμετασχουν.
Προς την κατευθυνση της FCI,ξερω πως θα σταλει εγγραφη διαμαρτυρια τις επομενες ημερες.
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@ Promitheas

Έχεις ένα δίκιο (αν και άφησα την πιθανότητα να μην έχω καταλάβει σωστά)...Με μια 2η ματιά είδα πως από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση οι 25 (μαζί και εγώ) πιστεύουμε πως δεν είναι και τόσο σωστή απόφαση:
Έχεις δίκιο έτσι όπως το θέτεις τώρα, διότι η αρχική διατύπωση ήταν "ποιος θα ψήφιζε όχι"...

Είναι πολύ δύσκολο για έναν όμιλο να μπορεί να προβλέψει όλες τις περιπτώσεις, οπότε αυτά που ανέφερε ο GAIA LYKAIA και πολλά άλλα ήταν σαν σκέψη στο μυαλό μου κι εμένα όταν αναφέρθηκα πως ο καθένας μας μπορεί να σκέφτεται (και να προνοεί) μόνο με βάση τις δικές του εμπειρίες κι ανάγκες!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το σεναριο του Γαια πολυ οραιο!
Αλλα γινεται και πολυ πιο ευκολα!
Γιατι να αγορασει καπιος Pedigree?
Απλα δηλωνει σε μια γεννα κανα 2-3 κουταβια παραπανω και επαιρνε Pedigree για ανυπαρκτα κουταβια- που θα μπορουσε να "ζευγαρωσει" μετα- οπος περιγραφει ο Γαια.

Αντι να χαλαροσουν τα ορια γεννων, επρεπε να σφυξουν τους ελεγχους, αν ηθελαν να ειναι σωστοι!


Γνωμη μου!!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Το σεναριο του Γαια πολυ οραιο!
Αλλα γινεται και πολυ πιο ευκολα!
Γιατι να αγορασει καπιος Pedigree?
Απλα δηλωνει σε μια γεννα κανα 2-3 κουταβια παραπανω και επαιρνε Pedigree για ανυπαρκτα κουταβια- που θα μπορουσε να "ζευγαρωσει" μετα- οπος περιγραφει ο Γαια.

Αντι να χαλαροσουν τα ορια γεννων, επρεπε να σφυξουν τους ελεγχους, αν ηθελαν να ειναι σωστοι!


Γνωμη μου!!
Βρε Frenchie....

Για να είναι outcorss τα ζευγαρώματά του!!!!

άσε που τα δικά σου pedigree θέλουν και 18 --- ώχ, συγνώμη ---- 12 μήνες να "ωριμάσουν", ενώ τα άλλα είναι έτοιμα "πρός χρήσην"...
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Και δυστυχως αυτο που λεει ο γαια δεν ειναι σεναριο ειναι η πραγματικοτητα που ξεπερναει οποιδηποτε σεναριο. Πολυ ωραιο αυτο τα πεντιγκρυ σαν φρουτο που παραγεται ολο το χρονο αλλα θελει 12 μηνες για να ωριμασει
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βρε Frenchie....

Για να είναι outcorss τα ζευγαρώματά του!!!!

άσε που τα δικά σου pedigree θέλουν και 18 --- ώχ, συγνώμη ---- 12 μήνες να "ωριμάσουν", ενώ τα άλλα είναι έτοιμα "πρός χρήσην"...
Ενταξη- αγοραζεις ενα ετοιμο πεδιγρεε αρσενικο για το Outcross. Αλλα γενικος το Inline breeding φοριεται πολυ- εχει και σιγουρα αποτελεσματα!!:paja1:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Προσωπικα διαφωνω με την αποφαση αυτη του ΚΟΕ ...ξενερωνω περισσοτερο που απο ολα τα θεματα , βρηκαν να ασχοληθουν και να ψηφισουν αυτο :-|
Για τους Tricky και galazio δεν έχω καταλάβει να είμαι ειλικρινής και ο pouf είπε πως είναι υπέρ και έδωσε κάποια απάντηση.
.
DJ , υπνο γρηγορα :D

Η αποφαση δεν μου αρεσει ...αν ψηφιζα δηλαδη , θα την καταψηφιζα ...

Απο κει και περα , διαφωνησα ως προς τα κινητρα της αποφασης (περι παπιμιλαδων κλπ):)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω εαν ημουν μελος του κοε θα ηξερα τι να ψηφισω η να μην ψηφισω καν,( να μην μετεχω στην ψηφοφορια δηλαδη.)
τωρα εδω στο φορουμ, απλα διαβαζω τι γραφεται και γραφω κι εγω τις σκεψεις μου..τιποτα αλλο.
 


Akurh

New Member
23 Ιανουαρίου 2010
3
0
Αθηνα
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΔΛΔ. ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ
ΕΔΩΣΑ ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΕΡΥΦΗΜΟΥ ΚΟΕ
ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΨΥΦΙΣΤΗΚΕ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ (ΚΟΕ,ΕΚΤΡΟΦΗ,ΠΕΤΙΓΚΡΙ,ΟΡΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣκτλ.)
ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ ΚΟΕ ΚΑΙ ΘΑ ΨΙΦΙΖΑΜΕ, ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΕ 1 ΠΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.
ΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΛΟΥΣ 3-5 10 ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ.:(:(:(:(
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥ.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Προς φίλη Akurh και λοιπούς "έγκυρους" και μή (πλάκα κάνω...μη παρεξηγηθεί κανείς),

Πολλές φορές ακούγετε η άποψη (ιδιαίτερα στο διαδίκτυο) "Μη τα λέτε εδώ από τον υπολογιστή, να πάτε εκεί να τα πείτε!", "Αν θες να γίνει κάτι μη κάθεσε μπροστά από ένα pc, με καφεδάκι...Γίνε μέλος!"...κλπ.

Η άποψη αυτή είναι εν μέρη σωστή, αλλά και εν μέρη λάθος και μάλιστα τις περισσότερες φορές ο τρόπος που διατυπώνεται σκοπό έχει να "φιμώσει" και να δημιουργήσει ενοχές σε αυτούς που θέλουν να πουν την άποψη τους.

Το "σωστό" της άποψης είναι πως όντως, δεν πρέπει να περιοριζόμαστε στην κριτική ή ακόμα χειρότερα στην γκρίνια.

Τα "λάθος" είναι πως όσοι διατυπώνουν αυτη την άποψη δεν μπορούν να γνωρίζουν τις υπόλοιπες δραστηριότητες των συνομιλητών τους και κατά πόσο αυτοί περιορίζονται μόνο στην κριτική.

Το να μη θέλει κάποιος να "διαφημίσει" ή να γνωστοποιήσει την συνολική δράση του και την στάση ζωής του στον κάθε ένα, από ένα μέσω όπως το διαδύκτιο ή άλλο, δεν νομιμοποιεί κανέναν να τον κατηγοριοποιεί.

Ένα άλλο "λάθος" είναι η απαξίωση και η υποβάθμιση της άποψης και της κριτικής σε ένα οποιοδήποτε βήμα και μάλιστα δημόσιο.

Δεν είναι άνευ αξίας μια επικοδομοιτική κριτική σε έναν χώρο που διαβάζετε ελεύθερα και από πολλούς, ακόμα και αν δε συνοδεύετε από "εγγραφή και ψήφο".

Αυτό γιατί μία "καλή ιδέα" ή μια άλλη οπτική και άποψη μπορεί να έρθει από οποιονδήποτε άνθρωπο και αν αυτή έχει τον χώρο και την ελευθερία να διατυπωθεί (να "ανθίσει"), μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανάλογα από τους αρμόδιους (που οφείλουν να έχουν ώτα και οφθαλμούς ανοικτά στην κοινή γνώμη)...χωρίς να χρειάζετε η καταβολή συνδρομής προηγουμένος.

Επίσης, ο οποιοσδήποτε σύλλογος ή ομάδα δραστηριοποιείτε εντός μίας κοινωνίας πρέπει και δέχετε (και κανονικά θα έπρεπε και να αξιολογεί) την κριτική του συνόλου της κοινωνίας και όχι μόνο των μελών της (για να κρίνεις τους κυνηγούς και την δράση τους δεν πρέπει απαραίτητα να είσαι μέλος του Κυνηγετικού Συλλόγου, για να κρίνεις τους Χριστιανούς δεν είναι απαραίτητο να είσαι Χριστιανός, για να κρίνεις τους Κινέζους δεν είναι απαραίτητο να έχεις Κινεζική υπηκοότητα, κλπ.).

Μέσα λοιπόν σε αυτά τα "κάτι" που πρέπει να κάνουμε για να αλλάξουν τα πράγματα είναι να μπορούμε να διατυπώνουμε την άποψη μας χωρίς περιορισμούς, παρά μόνο ηθικής, ευγένειας και λογικής, ίσως.

Ένα σημαντικό "κάτι" για την αλλαγή των πραγμάτων είναι η διαμόρφωση κρίσης και σφαιρικής άποψης και γνώσης, που διαμορφώνεται μόνο μέσα από ελεύθερο και επικοδομητικό διάλογο...ακολουθούν η δράση και τα έργα.

Σε μια κοινωνία που έχει κρίση και άποψη ακόμα και τα "λάθος ψηφίσματα", οποιουδήποτε οργάνου δεν θα έχουν "πέραση"...Για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο όμως, σαν χώρα, έχουμε "δρόμο" πολύ και δεν είναι "στρωμένος" με καλές προθέσεις, για αυτό πρέπει να συζητιούνται όλα από όλους, ανοικτά και με επιχειρήματα και οι σύλλογοι, όμιλοι ή οργανισμοί να ψηφίζουν με σκόπο την διαμόρφωση, ενημέρωση και βελτίωση του "χειρότερου" μέρους της κοινωνίας τους και όχι με την εικόνα και τα κριτήρια του "καλύτερου".

Λίγο off topic...Λιγό on topic...Εντός, εκτός και επί τα αυτά...:D
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
[FONT=&quot]Βέλγιο[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]
Θηλυκά[/FONT][FONT=&quot] min 15[/FONT][FONT=&quot] μηνών max[/FONT][FONT=&quot] 10 [/FONT][FONT=&quot]χρονών
αρσενικά[/FONT][FONT=&quot] min 12[/FONT][FONT=&quot] μηνών[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
Οριο γεννων εχουν Αλεξια ?
Ανώτερο όριο 1 γέννα κάθε 12 μήνες, οπότε θεωρητικά δεν μπορούν να ξεπεράσουν τις 9 γέννες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf