Συνελευση ΚΟΕ 17/1


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
αυτο ειναι το θεμα dj doctor η γιατι εχει φτασει ο κοε να παιρνει τετοιες αποφασεις που μονο υποβαθμιζουν τον κυνοφιλικο χωρο και βοηθουν στη γρηγοροτερη αποσβεση και στο γρηγοροτερο κερδος;
:)

Απλά, εσύ μέσα σου έχεις δώσει τις απαντήσεις και έχεις ξεκαθαρίσει την άποψη σου.

Εγώ ρωτώ (έστω και ρητορικά, αν θες) για το αν κρίνεται σωστή μια τέτοια απόφαση για τον Κ.Ο.Ε. (όλοι εδώ έχουν δηλώσει "όχι"...αν έχω καταλάβει σωστά), που βοηθά και αν βοηθά την κυνολογία και την κυνοφιλία μια τέτοια απόφαση και ποιά τα ύπερ και τα κατά...Πραγματικά θα ήθελα μια απάντηση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
ακομη και επαγγελμα να ειναι, που το κακο?
Πουθενά ασφαλώς. Αρκεί να το δέχεσαι ως επάγγελμα και να το υποστηρίζεις. Αχ, να μην ξέρω τον τρόπο να σας παραπέμψω στο θέμα "ζητώ την βοήθειά σας", εκεί κάπου στην δεύτερη με τρίτη σελίδα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ωραια...και εγω αυτο ρωτάω..είναι μία σωστη απόφαση?
Και αν δεν έιναι...γιατι ?
Εφόσον δεχόμαστε ότι μία σκύλα, ανεξάρτητα αν έιναι από μικρόσωμη η μεγαλοσωμη φυλή...μπορει να ζευγαρωσει , υπό σωστες συνθήκες, πάνω από 6 φορές...τότε ?
Εγω προσωπικά δεν θα είχα αντίρρηση ΑΝ..ο κΟΕ μπορούσε να "ελέγξει" την κατάσταση...ώστε να μην υπαρξουν παρατράγουδα...αλλά για μένα ο ΚΟΕ δεν μπορει να το κάνει αυτο.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ωραια...και εγω αυτο ρωτάω..είναι μία σωστη απόφαση?
Και αν δεν έιναι...γιατι ?
Εφόσον δεχόμαστε ότι μία σκύλα, ανεξάρτητα αν έιναι από μικρόσωμη η μεγαλοσωμη φυλή...μπορει να ζευγαρωσει , υπό σωστες συνθήκες, πάνω από 6 φορές...τότε ?
Εγω προσωπικά δεν θα είχα αντίρρηση ΑΝ..ο κΟΕ μπορούσε να "ελέγξει" την κατάσταση...ώστε να μην υπαρξουν παρατράγουδα...αλλά για μένα ο ΚΟΕ δεν μπορει να το κάνει αυτο.
προσωπικα κατερινα θεωρω την αποφαση εντελως λανθασμενη και δε βρισκω το λογο να ζευγαρωσει μια σκυλα πανω απο 3 φορες οχι 6. Δεν προκειται να ελεγξει κανεις και τιποτα ποτε και το γνωριζεις ο μονος λογος της αποφασης εξακολουθει να φανταζει, και κατε εμε ειναι κιολας, το κερδος.
 


romelaki

Active Member
18 Νοεμβρίου 2009
43
0
Από τη στιγμή που μπαίνεις σε διαδικασία απόσβασης (σε 1 ευρώ παραπάνω έχεις μπει στο κέρδος) έχεις μπει σε διαδικασία επιχειρηματικής δραστηριότητας. Αυτό δεν είναι κακό. Κακό είναι να δηλώνεις περί "χόμπι".
Θα συμφωνήσω μαζί σου 100%.Αυτό που θα αναφέρω πιο κάτω,είναι ένα κομμάτι από αλληλογραφία που είχε ένας φίλος μου με
την FCI για κάποιο θέμα του.

"To buy a dog is before all and we hate this term a "commercial" action".

Τάδε έφη FCI.

 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εγώ ρωτώ (έστω και ρητορικά, αν θες) για το αν κρίνεται σωστή μια τέτοια απόφαση για τον Κ.Ο.Ε. (όλοι εδώ έχουν δηλώσει "όχι"...αν έχω καταλάβει σωστά), που βοηθά και αν βοηθά την κυνολογία και την κυνοφιλία μια τέτοια απόφαση και ποιά τα ύπερ και τα κατά...Πραγματικά θα ήθελα μια απάντηση.
ο ΚΟΕ βοηθα την κυνολογια και την κυνοφιλια?
ή μηπως οι εκτροφεις του φορουμ ασχολουνται με την κυνοφιλια? μηπως εχουν μπερδεψει κατι:)?
α, φιλε dj, εγω συμφωνω με τον ΚΟΕ:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
ο ΚΟΕ βοηθα την κυνολογια και την κυνοφιλια?
ή μηπως οι εκτροφεις του φορουμ ασχολουνται με την κυνοφιλια? μηπως εχουν μπερδεψει κατι:)?
α, φιλε dj, εγω συμφωνω με τον ΚΟΕ:)
Αυτο δεν το κατάλαβα...μπορεις να :confused::confused: εξηγήσεις καλύτερα τι εννοεις???
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Αυτο δεν το κατάλαβα...μπορεις να :confused::confused: εξηγήσεις καλύτερα τι εννοεις???
Απλα λεω οτι ειναι δυο διαφορετικες εννοιες και οτι απλα ΚΟΕ και εκτροφεις ασχολουνται με την κυνολογια. δεν ειναι κακο αυτο:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ωραια...και γιατι πρέπει να συμβαίνει ένα από τα δύο...γιατι η κυνολογία να αναιρει τη κυνοφιλία?
Αυτο δεν το καταλαβάινω....
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ pouf

Δεν είναι ανεξάρτητες έννοιες πάντως και πρέπει να υπάρχουν σε αρμονία (όχι απόλυτη ίσως).

Έστω και ξέχωρα όμως, πως προάγετε η κυνολογία και μάλιστα μακροπρόθεσμα;

Επίσης, γιατί οι προηγμένες κυνολογικά χώρες, έχουν "αυστηρότερα" (διαφορετικά αν θες) κριτήρια;
 




romelaki

Active Member
18 Νοεμβρίου 2009
43
0
Απλα λεω οτι ειναι δυο διαφορετικες εννοιες και οτι απλα ΚΟΕ και εκτροφεις ασχολουνται με την κυνολογια. δεν ειναι κακο αυτο:)
Η κυνολογία έχει να κάνει όχι μόνο με το αισθητικό κομμάτι του σκύλου και τη μορφολογία του,αλλά και με την υγεία του
και με τον έλεγχο της κάθε γέννας του εκτροφέα από αρμόδιους φορείς,έτσι οπως ορίζεται.Αυτό παράλληλα είναι και κυνοφιλία.

Συμβαίνει όμως ? Η απάντηση δική σου.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Έστω και ξέχωρα όμως, πως προάγετε η κυνολογία και μάλιστα μακροπρόθεσμα;

Επίσης, γιατί οι προηγμένες κυνολογικά χώρες, έχουν "αυστηρότερα" (διαφορετικά αν θες) κριτήρια;
αυτες οι χωρες εχουν ''εμπεδωσει'' την κυνοφιλια, εμεις ομως οχι. το πως μακροπροθεσμα αυτο μπορει να γινει προσπαθησα να το αναλυσω( δεν ξερω αν χανει καπου ο συλλογισμος μου) απογοητευμενος βεβαια και απο την υπαρχουσα κατασταση, τις εκθεσεις -συγγενων και φιλων. μαζεψε πρωτα κοσμο και μετα αυστηροποιεις και τα κριτηρια;). δεν ξερω αν ειναι ''σωστο'' παντως κατι αλλο πρεπει να γινει και να με θυμηθεις οτι και με την υπαρχουσα κριση το προβλημα να ενταθει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όπως πολύ σωστά γράφτηκε κάπου πιο πριν, αντικείμενο του ΚΟΕ είναι η κυνολογία και όχι η κυνοφιλία. Κυνολογία όμως χωρίς κυνοφιλία δεν μπορεί να υπάρξει - διαφορετικά θα καταλήξουμε όλοι κυνολόγοι με ένα πετσοπόσκυλο. Τι να την κάνεις την προώθηση της κυνολογίας όταν "δια της νομίμου οδού" πλέον αρχίζουν να συγκλίνουν οι δρόμοι των εκτροφέων και των παπυμιλάδων?

Είναι μια απόφαση που διευκολύνει το "μπάτε σκύλοι αλέστε" - έτσι το βλέπω εγώ ως καταναλωτής. Και η κουτσή Μαρία θα εκτρέφει (θα γεννοβολάει) χωρίς όρια, φέροντας τον τίτλο του εκτροφέα και μάλιστα "υπό την αιγίδα του ΚΟΕ".

Μέχρι τώρα εγώ θα μπορούσα να πω σε κάποιον "μην πάρεις από τον τάδε γιατί η σκύλα του γεννοβολάει συνέχεια". Τώρα δικαίως θα γυρίσει να μου πει ότι "τι μου τσαμπουνάς - αφού το προβλέπει και ο ΚΟΕ..."

Επιπλέον, σε αρκετές ράτσες δεν υπάρχουν όμιλοι ή αν υπάρχουν είναι ακόμη χειρότεροι. Δεν υπάρχει λοιπόν καμία ασπίδα προστασίας ούτε για τους εκτροφείς που θέλουν να ξεχωρίσουν, ούτε για τον υποψήφιο αγοραστή.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Πουθενά δεν είναι το κακό. Κι εγώ τζίρους κυνηγάω αλλά δεν βγαίνω να πω "Εγώ??? Μα εγώ δεν βγάζω - χομπίστας είμαι!". Οι "δηλώσεις" με χαλάνε...
Εγώ πάντως όταν είχα χόμπυ το mountain bike δεν προσπάθησα να αποσβέσω...:rolleyes:

Από τη στιγμή που μπαίνεις σε διαδικασία απόσβασης (σε 1 ευρώ παραπάνω έχεις μπει στο κέρδος) έχεις μπει σε διαδικασία επιχειρηματικής δραστηριότητας. Αυτό δεν είναι κακό. Κακό είναι να δηλώνεις περί "χόμπι".
Που ακριβώς ανέφερε ο εκτροφέας που ρώτησε η katerina k. πως είναι χομπίστας?



:)
Εγώ ρωτώ (έστω και ρητορικά, αν θες) για το αν κρίνεται σωστή μια τέτοια απόφαση για τον Κ.Ο.Ε. (όλοι εδώ έχουν δηλώσει "όχι"...αν έχω καταλάβει σωστά),
Από που προκύπτει αυτό?
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ Promitheas

Έχεις ένα δίκιο (αν και άφησα την πιθανότητα να μην έχω καταλάβει σωστά)...Με μια 2η ματιά είδα πως από τους συμμετέχοντες στην συζήτηση οι 25 (μαζί και εγώ) πιστεύουμε πως δεν είναι και τόσο σωστή απόφαση:

Falko
foibos
vrmode
Teobullmastiff
zouzounos
amalthea
bantzo
kos
tifi
fotis1960
Ricos
sir-elric
kopritis
sofiaklv
Frenchiefan
Νικος
fantom14
toshko18
kango1
mareco
katerina k.
elena
EVI. T
romelaki


Πιστεύω, επίσης, πως και οι 25 θα θέλαμε να ακούσουμε το σκεπτικό και τα υπέρ της απόφασης και πως αυτή βοηθά/προάγει/αναπτύσει/... την κυνολογία (θα έλεγα και την κυνοφιλία, αλλά για να μη μπερδευτούμε πάλι, δε το γράφω) και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να αλλάξουμε άποψη.

Για τους υπόλοιπους 7 συμμετέχοντες δεν μπορώ να πω αν ξεκάθαρα βλέπουν θετικά ή αρνητικά την απόφαση, αλλά θα έλεγα ότι οι παρακάτω 4 έχουν μάλλον αρνητική προσέγγιση:

bill
Alexia
omarock
GAIA LYKAIA


Για τους Tricky και galazio δεν έχω καταλάβει να είμαι ειλικρινής και ο pouf είπε πως είναι υπέρ και έδωσε κάποια απάντηση.

Για εσένα, πίστευα πως την βλέπεις, μάλλον, αρνητικά κατόπιν αυτών:
Promitheas

Όσον αφορά τα επιχειρήματα υπέρ μιας τέτοιας απόφασης... όπως είπα, προσωπικά δεν έχω κανένα, αλλά ούτε είμαι συνήγορος υπεράσπιης των όποιων αποφάσεω του ΚΟΕ.
kos

ναι προμηθεα σωστα και το πιστευω οτι υπαρχουν ατομα στον κοε που δε θελουν να γινουμε puppymill χωρα αλλα τι να πω προσωπικα αυτη η αποφαση μου φαινεται πως ειναι αρωγος στη παππυμιλλοποιηση
Promitheas

Δεν θα με βρεις πιο σύμφωνο... κι εμένα μου φαίνεται σε πρώτη ανάγνωση έτσι!
...μια που δεν είχες επιχειρήματα υπέρ και μια που από "πρώτη ανάγνωση" (όλοι αυτή έχουμε μόνο) μοιάζει αρνητική.

Οπότε, λάθος μου να γράψω "όλοι", το σωστότερο θα ήταν "η συντριπτική πλειοψηφία".

Αυτό που πιστεύω πως με οδήγησε σε αυτό ήταν η έλλειψη επιχειρηματολογίας υπέρ της απόφασης και...η κούραση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@ djdoctor

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά προσωπικά δεν έχω άποψη για το θέμα για να είμαι υπέρ ή κατά. Γέρνω περισσότερο στο "δεν γνωρίζω, δεν απαντώ". Και όσο περισσότερο σας διαβάζω τόσο πιο χαμένα τα έχω :)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Με στεναχωρείς όμως γιατί καταλαβαίνω πως η κούραση είναι μεγαλύτερη από όσο πίστευα και επηρεάζει την κρίση μου...:(

Το ξεπερνάω εύκολα όμως...:D

Οπότε, απλά οι 25 γίνονται 24 και προστίθεσε στους "Δεν ξέρω-Δεν απαντώ"...Αν έπρεπε να απαντήσεις όμως, ποιά θα ήταν η πρώτη απάντηση που θα σου ερχόταν στο μυαλό (με όσα αντιλαμβάνεσε και γνωρίζεις ως τώρα...Εξάλλου, όλοι μπορεί να αλλάξουμε άποψη αν έχουμε περισσότερες πληροφορίες και ισχυρη επιχειρηματολογία από την "αντίθετη" άποψη).
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Να σας αναφέρω ένα υποθετικό σενάριο, το οποίο ας πούμε ότι υλοποιήτε σε μία φανταστική χώρα, με προηγμένη κυνολογική αντίληψη, προ της 10ης Ιανουαρίου, του Σωτήριου Έτους 2010..

Σε πολλές πολυπληθείς γέννες (πάνω από 8 κουτάβια), σε χώρες όπου τα pedigree δεν υφαίνονται σε αργαλειούς από παρθένες, με νήματα από εξωτικές χώρες (δλδ σε χώρες που τα pedigree βγαίνουν σε εύλογο χρονικό διάστημα, πχ 4 ημέρες), είναι πιθανόν κάποια κουτάβια να απεβιώσουν από φυσικά αίτια (πχ να πλακωθούν), δημιουργώντας ένα πλεόνασμα pedigree...

Κάποιος που ενδιαφέρετε, μπορεί να ρωτήσει & να εντοπίσει τέτοια pedigree θηλυκών κουταβιών και να τα αγοράσει έναντι συμβολικού ποσού....

Δηλώντας τα pedigree αυτά στη συνέχεια στο όνομα του, στην προαναφερθείσα χώρα (την αρχική - στην οποία ποτέ δεν ελέγχεται αν υπάρχει σκύλος πίσω από κάποιο pedigree που δηλώνεται στον Κυνολογικό της Όμιλο), αυξάνει πλασματικά τον αριθμό των θηλυκών που έχει δηλωμένα στο εκτροφείο του....

Επειδή τώρα αυτός ο άνθρωπος ενδιαφέρεται μόνο για παραγωγή κουταβιών, δεν νοιάζει τον ίδιο & τους αγοραστές του, η γραμμή αίματος του κουταβιού, άρα και ποιά είναι η πραγματική του μάνα....

Ένα θηλυκό, μπορεί να "φορέσει" λοιπόν σε αυτή τη χώρα (η οποία επίσης δεν έχει & Ελεγκτές Γέννας, άρα δε δύναται ιδίοις όμασι και να ελέγξει την κατάσταση), παραπάνω από 1 pedigree και έτσι να γεννά σε καθε οίστρο, μία με ένα pedigree, μιά με ένα άλλο....

Εν ουσία, η σκύλα αυτή θα γεννάει συνέχεια, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ισχυόντων όρων....

Από τη στιγμή που κάποιος έχει το χώρο & το κοινό, μπορεί σε μία χώρα που δεν έχει ΕΛΕΓΚΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ που ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ, να κάνει ότι θέλει....

....μια και η ανοχή των πολιτών είναι μεγααααααάλη, όσο το θέμα μένει έξω από το σαλόνι τους.....

catch my drift...??
 
Last edited: