Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
όχι τα ζυγίζω όλα ωμά. Αυτό που ζυγίζω μετά το μαγείρεμα είναι οι μερίδες. Πιο σωστά επειδή τα κομμάτια στο ταψί είναι ίδια ζυγίζω 1 για να υπολογίζω πόσα γραμμάρια παίρνει από τα 2 γεύματα και να ρυθμίσω ανάλογα το μεσημεριανό.
Και δεν σου βγαίνει στο τέλος υπερβολική ποσότητα ρυζιού? Στο σκύλο μου που του μαγείρευα πρόσφατα, επειδή ήταν και οι πρώτες απόπειρες να μαγειρέψω σωστά για σκύλο (κάναμε ειδική διατροφή λόγω προβλημάτων υγείας), κατέληξα να τα ζυγίζω όλα πριν και μετά το μαγείρεμα: το κρέας (αντίστοιχοι κιμάδες) έχανε τουλάχιστον ένα 10% σε βάρος, το ρύζι με το μαγείρεμα τετραπλασιάζεται (εμείς πέρναμε το λευκό το κοντό για τις σούπες, δε ξέρω μήπως με το μπασμάτι αλλάζει κάτι), τα λαχανικά δεν είχαν τρομερή αλλαγή. Οπότε στην συνταγή σου θα έλεγα ότι καταλήγεις με 900 γρ. μαγειρεμένο κρέας, 1 κιλό ας πούμε ρύζι, βάλε και 700γρ πατάτα, 1 κιλό τα λαχανικά. Δεν είναι υπερβολική η ποσότητα υδατάνθρακα σε σχέση με τη πρωτείνη?

Σε κάθε περίπτωση, εσείς έχετε και τα θέματα με τις αλλεργίες, αφού του κάθεται εγώ πάω πάσο, γενικώς ρωτώ.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Κι εγώ σε μπασμάτι κατέληξα, είχε αισθητή βελτίωση με τα εντερικά του προβλήματα. Άργησα να καταλάβω ότι ΚΑΙ το ρύζι τον πείραζε (εκτός από το αναποφλοίωτο που το καταλάβαμε κατευθείαν).

@elpinor ενδιαφέρον αυτό με το χοιρινό, κτηνίατρος μου "απαγόρεψε" το χοιρινό (για οποιοδήποτε σκυλί, όχι μόνο για τον ευαίσθητο δικό μου), ακόμα και στο μαγειρευτό (στη μπαρφ ξέρω ότι δε δίνουν). Εσύ από ότι κατάλαβα όμως δίνεις χρόνια στα σκυλιά σου;
Στην μπαρφ δεν το δινουν στις χωρες που δεν υπαρχει υποχρεωτικος εμβολιασμος για την ψευδόλυσσα , στην Αμερικη πχ που δεν εχουν τετοιο θεμα το δινουν όλοι πιο συχνα και απο το κοτόπουλο και τοι θεωρουν εξαιρετικη επιλογη. Εγω αν καταφερω να παρω εναν καταψυλκτη που παει στους -40 θα το βαλω μια φορα την εβδομαδα στην διατροφη τους .
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Και δεν σου βγαίνει στο τέλος υπερβολική ποσότητα ρυζιού? Στο σκύλο μου που του μαγείρευα πρόσφατα, επειδή ήταν και οι πρώτες απόπειρες να μαγειρέψω σωστά για σκύλο (κάναμε ειδική διατροφή λόγω προβλημάτων υγείας), κατέληξα να τα ζυγίζω όλα πριν και μετά το μαγείρεμα: το κρέας (αντίστοιχοι κιμάδες) έχανε τουλάχιστον ένα 10% σε βάρος, το ρύζι με το μαγείρεμα τετραπλασιάζεται (εμείς πέρναμε το λευκό το κοντό για τις σούπες, δε ξέρω μήπως με το μπασμάτι αλλάζει κάτι), τα λαχανικά δεν είχαν τρομερή αλλαγή. Οπότε στην συνταγή σου θα έλεγα ότι καταλήγεις με 900 γρ. μαγειρεμένο κρέας, 1 κιλό ας πούμε ρύζι, βάλε και 700γρ πατάτα, 1 κιλό τα λαχανικά. Δεν είναι υπερβολική η ποσότητα υδατάνθρακα σε σχέση με τη πρωτείνη?

Σε κάθε περίπτωση, εσείς έχετε και τα θέματα με τις αλλεργίες, αφού του κάθεται εγώ πάω πάσο, γενικώς ρωτώ.
Δεν με πειράζει γιατί το μπασμάτι απορροφά κυριολεκτικά σαν σφουγγάρι όλα τα υγρά. Δηλαδή ό,τι ζωμό βγάζουν τα λαχανικά συν το ζωμό από τα κόκαλα. Οπότε δεν το λες και νερόβραστο. Επιπλέον η χαμηλή πρωτεΐνη από κρέας συνίσταται στα Chow γενικά. Συμπληρώνω και με τα αυγά, τα κεφτεδάκια και το σκέτο μεσημεριανό κρέας μην το ξεχνάς. Θα πρέπει δηλαδή να υπολογίσεις τα ποσοστά στα συνολικά μηνιαία υλικά για να βρεις τις σωστές αναλογίες. 7,5 κιλά κρέας (που γίνεται 6,75) , 5,5 κιλά λαχανικά, 1 κιλό ρύζι (που γίνεται 4 απορροφώντας ζωμό) και 2 κιλά γαλακτοκομικά. Σύνολο 18.25 κιλά. Το κρέας είναι το 37%, τα λαχανικά το 30%, το ρύζι το 22% και τα γαλακτοκομικά το 11%.
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
Ελασσονιτικο
  • 1 πανσέτα ολόκληρη (1½ κιλό)
  • ½ πράσινη πιπεριά
  • ½ κόκκινη πιπεριά
  • 1 σκελίδα σκόρδο (αλεσμένη στο μπλέντερ)
  • μισή ντομάτα
  • αλάτι
  • πιπέρι

Εκτέλεση
Ανοίγουμε την πανσέτα, την αλείφουμε με το σκορδάκι και αλατοπιπερώνουμε. Προσθέτουμε τα υλικά κομμένα σε φέτες. Τυλίγουμε το παρασκεύασμα σε σχήμα ρολού και το δένουμε με ένα κομμάτι σπάγκου. Περνάμε το κρέας στη σούβλα και το ψήνουμε για 2 με 3 ώρες.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ελασσονιτικο
  • 1 πανσέτα ολόκληρη (1½ κιλό)
  • ½ πράσινη πιπεριά
  • ½ κόκκινη πιπεριά
  • 1 σκελίδα σκόρδο (αλεσμένη στο μπλέντερ)
  • μισή ντομάτα
  • αλάτι
  • πιπέρι

Εκτέλεση
Ανοίγουμε την πανσέτα, την αλείφουμε με το σκορδάκι και αλατοπιπερώνουμε. Προσθέτουμε τα υλικά κομμένα σε φέτες. Τυλίγουμε το παρασκεύασμα σε σχήμα ρολού και το δένουμε με ένα κομμάτι σπάγκου. Περνάμε το κρέας στη σούβλα και το ψήνουμε για 2 με 3 ώρες.
μανίτσα..... μια μικρή διόρθωση.... για τα σκυλια ειναι οι συνταγές....... :ROFLMAO::whistle::p
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Στην μπαρφ δεν το δινουν στις χωρες που δεν υπαρχει υποχρεωτικος εμβολιασμος για την ψευδόλυσσα , στην Αμερικη πχ που δεν εχουν τετοιο θεμα το δινουν όλοι πιο συχνα και απο το κοτόπουλο και τοι θεωρουν εξαιρετικη επιλογη. Εγω αν καταφερω να παρω εναν καταψυλκτη που παει στους -40 θα το βαλω μια φορα την εβδομαδα στην διατροφη τους .
Και σε μπαρφ κιόλας ε; Μωρ' λες να το δοκιμάσω πώς του κάθεται;
Πάντως κάτι άλλο μου ανέφερε για το χοιρινό η κτηνίατρος, όχι αυτό, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι, πάει και καιρός που μου το πε.
 
  • Like
Reactions: vek




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Και σε μπαρφ κιόλας ε; Μωρ' λες να το δοκιμάσω πώς του κάθεται;
Πάντως κάτι άλλο μου ανέφερε για το χοιρινό η κτηνίατρος, όχι αυτό, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι, πάει και καιρός που μου το πε.
Και έμενα η κτηνίατρος μου ακούει χοιρινό και βγάζει σπυριά αλλά τα ίδια βγάζει και με την μπαρφ χαχαχχ οπότε δεν δίνω σημασία αφού ειναι εξαιρετική στα υπόλοιπα :) να εχουμε κάτι να διαφωνούμε.
Παντως σε σκυλιά με ευαισθησία στα νεφρά το προτείνουν, και σε όσα γκρουπ μπεις για ωμή Αμερική και Καναδά το δίνουν πολύ συχνά.
Εγώ όπου δίνω μαγειρευτό το δίνω, στο ωμό ψάχνομαι όπως σου είπα να βρω τρόπο να το δώσω ;)
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Και έμενα η κτηνίατρος μου ακούει χοιρινό και βγάζει σπυριά αλλά τα ίδια βγάζει και με την μπαρφ χαχαχχ οπότε δεν δίνω σημασία αφού ειναι εξαιρετική στα υπόλοιπα :) να εχουμε κάτι να διαφωνούμε.
Παντως σε σκυλιά με ευαισθησία στα νεφρά το προτείνουν, και σε όσα γκρουπ μπεις για ωμή Αμερική και Καναδά το δίνουν πολύ συχνά.
Εγώ όπου δίνω μαγειρευτό το δίνω, στο ωμό ψάχνομαι όπως σου είπα να βρω τρόπο να το δώσω ;)
Θα κάνω μια δοκιμή!
εντιτ: αλλά έτσι όπως το βλέπω, τον κόβω να του κάθεται καλά μόνο κάτι σε ψαρονέφρι ας πούμε γιατί είναι και της πολυτελείας και του φιλέτου, θα με ξεπαραδιάσει αυτό το σκυλί!
 
  • Like
Reactions: Orilis and l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Χθες έπαθε μετά από καιρό αιματηρή κολίτιδα (πόσο πιο γλαφυρή - ας μιλήσουμε τώρα για φαί!!). Δυστυχώς όταν έγινε είχαν κλείσει ιατρεία και πετ σοπ, και τα αντίστοιχα ανθρωποφάρμακα που δίνουν για την περίσταση τον πειράζουν. Οπότε είπα να φροντίσω για δίαιτα και από Δευτέρα γιατρό αν δεν έχουμε τα ίδια ή χειρότερα. Δοκίμασα κάτι καινούριο το οποίο φάνηκε να δρα άμεσα, οπότε είπα να το μοιραστώ.

Ετυχε και είχα πάρει μόλις κιμά γαλοπούλα, φρεσκοαλεσμένο από στήθος. Δεν είχα ξαναπάρει, την προηγούμενη βδομάδα μου πανε ότι βρήκαν τέτοιο κουμάντο και απλά πήρα να δοκιμάσω. Να κάνω μια παρένθεση εδώ ότι το κλασσικό κοτόπουλο + ρύζι δεν μας κάθεται πολύ καλά, οπότε έτσι κι αλλιώς αυτοσχεδιαζω. Οπότε λέω, θα κάνω μπιφτέκια γαλοπούλας, όπως σχεδίαζα, αλλά χωρίς πολλά-πολλά και με.. συσφικτικές ιδιότητες.

Έβαλα:
  • 1 κιλό κιμά γαλοπούλας (ήμουν συντηρητική, δοκιμή γαρ)
  • 2 αυγά (κανονικά θα πρότεινα κάτιτις λιγότερο, δλδ 3 αυγά στα 2 κιλά, σύμφωνα με το νετ)
  • Τριμμένο παξιμάδι (με το μάτι. Έβαλα μπόλικο γιατί τα άμυλα/άλευρα τον βοηθάνε σε τέτοια. 2 φλυτζάνια του τσαγιού ίσως; Μπορεί και παραπάνω. Κανονικά εκτός προβλήματος δεν θα πρότεινα τόσο πολύ)
  • Ρίγανη (που διάβασα προχθές - @zerom0 - ότι είναι ότι πρέπει για τα σκυλιά για κολλίτιδες κτλ. Πάλι με το μάτι, καμιά χούφτα μάλλον)
  • 2 κ.γ. λάδι καρύδας
  • 1 κ.γ. τσόφλι αλεσμένο (το οποίο ήταν κ ελαφρώς αλατισμένο, γιατί το άλεσα στο γουδί και αλέθεται καλύτερα όταν τρίβεται με το αλάτι, αν δε είναι κ χοντρό ακόμα καλύτερα. Αν δεν είχε αλάτι στο τσόφλι, θα έβαζα σίγουρα μια ελαχίστη στη ζύμη)
  • Καθώς τα πλαθα, ~1 σταγόνα ελαιόλαδο σε κάθε μπιφτέκι για να πλαστεί σωστά κ να μην κολλάει
Έβγαλε 8 μπιφτέκια, μετρίου μεγέθους. Τα κανα σε ριγωτό τηγάνι - χωρίς καθόλου άλλο λάδι. Έτσι είναι σα γκριλάτα, αλλά γκριλ/φούρνο σίγουρα θα ναι καλύτερα. Δεν θα πρότεινα σε ταψί πάντως σε δίαιτα, αλλά σε σχάρα, για να φεύγουν τα όποια έλαια κ λίπη (με κάτι από κάτω να πιάνει τα ζουμιά). 5-10 λεπτάκια φάση στο ριγωγό, μπαμ μπαμ.

Τεσπά, αποτέλεσμα σήμερα: αίμα τέλος, και από νερό τα κακά είχαν γίνει τουλάχιστον πάστα.

Να τονίσω ότι η παραπάνω συνταγή δεν είναι πλήρης ωφέλιμων συστατικών για μόνιμα γεύματα (αν και από ότι είδα από συνταγές στο νετ δεν απέχει πολύ). Όποιος θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο για... φυσιολογικό σκυλί θα πρότεινα να βάλει λίγο καρότο μέσα, golden paste (1 κ.γ. για αρχή/κιλό) αντί σκέτο λάδι καρύδας, να αντικαταστήσει το παξιμάδι με κάτι άλλο (ειδικά αν έχει δυσανεξία στα σιτηρά το σκυλί). Το αλάτι επίσης προαιρετικό και πρέπει να ναι ελάχιστο - εγώ έβαλα γιατί είδα ότι σε τέτοιες φάσεις τον βοηθάει.

Α, ο μπούσουλας ήταν συνταγές στο νετ παρεμπιπτόντως, απλά προσάρμοσα το όλο θέμα στα μέτρα του ευαίσθητου γιατί δεν ήθελα να κάνω πειράματα με νέα υλικά.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τέλεια! Θα τα κάνω μικρότερα για κέρασμα στις λιγουρίτσες του μεγάλου.
Την επόμενη φορά θυμήσου να βάλεις και μια κουταλιά κουρκουμά (αν του αρέσει) είναι εξαιρετικά συσφικτικός (1κ.γ. σε ηπατικά σκυλιά).

ΥΓ.και επίσης (αν του αρέσει) 1-2 κουταλιές αλόη στο νερό του.
 
  • Like
Reactions: Estranged


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Χθες έπαθε μετά από καιρό αιματηρή κολίτιδα (πόσο πιο γλαφυρή - ας μιλήσουμε τώρα για φαί!!). Δυστυχώς όταν έγινε είχαν κλείσει ιατρεία και πετ σοπ, και τα αντίστοιχα ανθρωποφάρμακα που δίνουν για την περίσταση τον πειράζουν. Οπότε είπα να φροντίσω για δίαιτα και από Δευτέρα γιατρό αν δεν έχουμε τα ίδια ή χειρότερα. Δοκίμασα κάτι καινούριο το οποίο φάνηκε να δρα άμεσα, οπότε είπα να το μοιραστώ.

Ετυχε και είχα πάρει μόλις κιμά γαλοπούλα, φρεσκοαλεσμένο από στήθος. Δεν είχα ξαναπάρει, την προηγούμενη βδομάδα μου πανε ότι βρήκαν τέτοιο κουμάντο και απλά πήρα να δοκιμάσω. Να κάνω μια παρένθεση εδώ ότι το κλασσικό κοτόπουλο + ρύζι δεν μας κάθεται πολύ καλά, οπότε έτσι κι αλλιώς αυτοσχεδιαζω. Οπότε λέω, θα κάνω μπιφτέκια γαλοπούλας, όπως σχεδίαζα, αλλά χωρίς πολλά-πολλά και με.. συσφικτικές ιδιότητες.

Έβαλα:
  • 1 κιλό κιμά γαλοπούλας (ήμουν συντηρητική, δοκιμή γαρ)
  • 2 αυγά (κανονικά θα πρότεινα κάτιτις λιγότερο, δλδ 3 αυγά στα 2 κιλά, σύμφωνα με το νετ)
  • Τριμμένο παξιμάδι (με το μάτι. Έβαλα μπόλικο γιατί τα άμυλα/άλευρα τον βοηθάνε σε τέτοια. 2 φλυτζάνια του τσαγιού ίσως; Μπορεί και παραπάνω. Κανονικά εκτός προβλήματος δεν θα πρότεινα τόσο πολύ)
  • Ρίγανη (που διάβασα προχθές - @zerom0 - ότι είναι ότι πρέπει για τα σκυλιά για κολλίτιδες κτλ. Πάλι με το μάτι, καμιά χούφτα μάλλον)
  • 2 κ.γ. λάδι καρύδας
  • 1 κ.γ. τσόφλι αλεσμένο (το οποίο ήταν κ ελαφρώς αλατισμένο, γιατί το άλεσα στο γουδί και αλέθεται καλύτερα όταν τρίβεται με το αλάτι, αν δε είναι κ χοντρό ακόμα καλύτερα. Αν δεν είχε αλάτι στο τσόφλι, θα έβαζα σίγουρα μια ελαχίστη στη ζύμη)
  • Καθώς τα πλαθα, ~1 σταγόνα ελαιόλαδο σε κάθε μπιφτέκι για να πλαστεί σωστά κ να μην κολλάει
Έβγαλε 8 μπιφτέκια, μετρίου μεγέθους. Τα κανα σε ριγωτό τηγάνι - χωρίς καθόλου άλλο λάδι. Έτσι είναι σα γκριλάτα, αλλά γκριλ/φούρνο σίγουρα θα ναι καλύτερα. Δεν θα πρότεινα σε ταψί πάντως σε δίαιτα, αλλά σε σχάρα, για να φεύγουν τα όποια έλαια κ λίπη (με κάτι από κάτω να πιάνει τα ζουμιά). 5-10 λεπτάκια φάση στο ριγωγό, μπαμ μπαμ.

Τεσπά, αποτέλεσμα σήμερα: αίμα τέλος, και από νερό τα κακά είχαν γίνει τουλάχιστον πάστα.

Να τονίσω ότι η παραπάνω συνταγή δεν είναι πλήρης ωφέλιμων συστατικών για μόνιμα γεύματα (αν και από ότι είδα από συνταγές στο νετ δεν απέχει πολύ). Όποιος θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο για... φυσιολογικό σκυλί θα πρότεινα να βάλει λίγο καρότο μέσα, golden paste (1 κ.γ. για αρχή/κιλό) αντί σκέτο λάδι καρύδας, να αντικαταστήσει το παξιμάδι με κάτι άλλο (ειδικά αν έχει δυσανεξία στα σιτηρά το σκυλί). Το αλάτι επίσης προαιρετικό και πρέπει να ναι ελάχιστο - εγώ έβαλα γιατί είδα ότι σε τέτοιες φάσεις τον βοηθάει.

Α, ο μπούσουλας ήταν συνταγές στο νετ παρεμπιπτόντως, απλά προσάρμοσα το όλο θέμα στα μέτρα του ευαίσθητου γιατί δεν ήθελα να κάνω πειράματα με νέα υλικά.
Εμενα μου ανοιξε η ορεξη παντως μ'αυτα και μ'αυτα...:D
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Τέλεια! Θα τα κάνω μικρότερα για κέρασμα στις λιγουρίτσες του μεγάλου.
Την επόμενη φορά θυμήσου να βάλεις και μια κουταλιά κουρκουμά (αν του αρέσει) είναι εξαιρετικά συσφικτικός (1κ.γ. σε ηπατικά σκυλιά).

ΥΓ.και επίσης (αν του αρέσει) 1-2 κουταλιές αλόη στο νερό του.
Είπα να του βαλω golden paste (κουρκουμας βρασμενος σε νερο μεχρι να γινει παστα, με λαδι καρυδας κ ελαχιστο πιπερι για καλυτερη απορροφηση του κουρκουμα), που ειχα ετοιμο, αλλα ηταν τοσο χαλια που τον φοβηθηκα να του μπλεξω πολλα. Αν το κανω για φαι εκτος κολιτιδας, σιγουρα θα βαλω.

Αλόη ε; Θα δοκιμασω.

@zenio μυριζουν πολυ ορεχτικα. Δοκιμασα κιολας, ηταν λιγο ανοστα κ διαιτης, αλλα με τα απαραιτητα μπαχαρικα το τρωγα ανετα.
 
  • Like
Reactions: elpinor


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Μπράβο ωραία πράγματα, κι εγώ τα έτρωγα αν δεν είχαν τσόφλια μέσα!
Λάδι καρύδας γιατί έβαλες, έχει συσφικτικε΄ς ιδιότητες; Ή απλώς σαν λίπος;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μπράβο ωραία πράγματα, κι εγώ τα έτρωγα αν δεν είχαν τσόφλια μέσα!
Λάδι καρύδας γιατί έβαλες, έχει συσφικτικε΄ς ιδιότητες; Ή απλώς σαν λίπος;
Και αντί λίπους (είναι το μόνο λάδι που δεν οξειδώνεται στο ψήσιμο κατά τας γραφάς) και γιατί οι γραφές πάλι λένε ότι είναι φυσικό αντιφλεγμονώδες για έντερο και στομάχι, βοηθάει στην χώνεψη και απορρόφηση των ωφέλιμων συστατικών και κυρίως είναι φυσική αντιμετώπιση της κολίτιδας κ του συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου.

Γενικά από πέρσι που το ανακάλυψα, το αγάπησα. Είναι "σούπερ φουντ", σούπερ τα πάντα. Κάνει λέει θαύματα είτε το φας, είτε το.. αλειφτείς. Το στομάχι του Άρη συμφωνεί με τις ιδιότητες ως φαγώσιμου. Στο μαλλί που το βάζω εγώ μου χει σχεδόν αλλάξει τη ζωή! Και για το δέρμα έχω ακούσει τα καλύτερα (αντί ενυδατικής κρέμας, αλλά και σε σκυλιά κ ανθρώπους είναι λένε τρομερό για αντιμετώπιση δερματίτιδας).

Θα βάλω λινκ αργότερα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Και αντί λίπους (είναι το μόνο λάδι που δεν οξειδώνεται στο ψήσιμο κατά τας γραφάς) και γιατί οι γραφές πάλι λένε ότι είναι φυσικό αντιφλεγμονώδες για έντερο και στομάχι, βοηθάει στην χώνεψη και απορρόφηση των ωφέλιμων συστατικών και κυρίως είναι φυσική αντιμετώπιση της κολίτιδας κ του συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου.

Γενικά από πέρσι που το ανακάλυψα, το αγάπησα. Είναι "σούπερ φουντ", σούπερ τα πάντα. Κάνει λέει θαύματα είτε το φας, είτε το.. αλειφτείς. Το στομάχι του Άρη συμφωνεί με τις ιδιότητες ως φαγώσιμου. Στο μαλλί που το βάζω εγώ μου χει σχεδόν αλλάξει τη ζωή! Και για το δέρμα έχω ακούσει τα καλύτερα (αντί ενυδατικής κρέμας, αλλά και σε σκυλιά κ ανθρώπους είναι λένε τρομερό για αντιμετώπιση δερματίτιδας).

Θα βάλω λινκ αργότερα.
Ναι θέλουμε λινκ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Συγκεντρωτικές πληροφορίες για το λάδι καρύδας στις περιγραφές αυτών των φωτογραφιών:
https://www.facebook.com/PlanetPaws...437898831101/1017239048350977/?type=3&theater

https://www.facebook.com/PlanetPaws...2437898831101/566348120106741/?type=3&theater

Το έχω ψάξει και σε άλλες πηγές και συνάδουν οι παραπάνω περιγραφές. Επίσης τα ίδια ισχύουν και για τους ανθρώπους.

Πληροφορίες για τη ρίγανη και άλλα βότανα/μυρωδικά:
http://moderndogmagazine.com/gallery/herbs-are-good-dogs?slide=1

Παρεμπιπτόντως, συνταγή για golden paste στην περιγραφή αυτής της φώτο (λέει να ακολουθηθεί η δοσολογία στην περιγραφή και όχι στη φώτο, που είναι ενημερωμένη):
https://www.facebook.com/PlanetPaws...2437898831101/876452659096284/?type=3&theater

Είναι δυστυχώς όλα στα αγγλικά, κάποια φορά που θα χω χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες μεταφράσεις.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Estranged χούφτα ρίγανη νομίζω ότι είναι πολλή ως ποσότητα...σκέψου πως τη χρησιμοποιούμε κι εμείς στα δικά μας φαγητά...δλδ σε όλο αυτό που περιέγραψες μισή κουταλιά της σούπας και ίσως κάτι παραπάνω; (Νομίζω, δεν είμαι σίγουρη, εξαρτάται τη χούφτα καθενός βέβαια:p)

Πολύ χαίρομαι που ηρέμησε με τη συνταγή σου!(y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3