Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Χούφτα μικρούτσικη, γυναικεία :D - ή αλλιώς μια πολύ πολύ γενναία τσιμπιά!
Με τίποτα δεν έβαλα μόνο μισή κουταλιά της σούπας στο 1 κιλό. Και ενώ στην αρχή μου φάνηκε πολλή όπως έπεσε από πάνω, μετά την έψαχνα και είπα μήπως έβαλα και λίγη.

Την επόμενη φορά θα τα μετρήσω κι αυτά και θα ενημερώσω τη συνταγή.
 
  • Like
Reactions: zerom0


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αν ήταν φρέσκια ήταν ελάχιστη όντως. Υποτίθεται ότι θέλει (για μεγαλόσωμα σκυλιά) 1κ.γ. ανά γεύμα. Αποξηραμένη το 1/3 ίσως, γιατί είναι πιο δυνατή.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
ΜΕΡΟΣ Α--- ΑΠΟΡΙΑ---Αποφάσισα να αρχίσω να δίνω και μαγειρεμένο φαγητό στον μικρό. Επειδή φοβάμαι μην του στερήσω κατι απαραίτητο για την ανάπτυξη προς το παρον αντικατέστησα ένα απο τα 3 γευματα με μαγειρευτό, δεν ειχε κανένα πρόβλημα με στομαχι κ.τ.λ και μαλιστα τρωει και μασάει πολυ καλύτερα, τις κροκέτες τις παει αμασητες. .Εβαλα κρεας, λαχανικα, ελάχιστο ρύζι, αυγα κ.τ.λ Αυτο που με προβλημάτισε είναι οτι είδα οτι σε κουτάβια η αναλογία μαγειρευτού είναι σε άλλα κείμενα 10% του βάρους τους και σε άλλα 5%. Για ενήλικα συμφωνουν όλα στο 2. Φαντάζομαι οτι πέφτει με τον καιρό, εαν ξεκινησουμε με 10% μειώνεται περίπου 1 % ανα δίμηνο, οποτε υπολόγισα ενα 8.5 % για σκυλάκι 4.5-5 μηνών. Με βάση το βάρος του (13 κιλα) βγαίνει 1150 γραμμάρια την ημέρα αρα 380 ανα γευμα. Σε ξηρα βγαίνει 120 ανα γευμα (και μάλιστα δίνουμε λίγο περισσότερη απο την αναγραφόμενη) δεν είναι μεγάλη διαφορά????? Οχι οτι δεν θα το φαει το γκρεμλιν . Απλα μου φαίνεται πολυ. Επίσης το υπολογίζουμε μαγειρεμένο υποθέτω το βάρος?
(Παρεπιμπτόντως το γκρεμλιν μου μόλις εφαγε και πάλι είναι μπροστά στη κουζίνα και γαυγίζει σαν ενδειξη διαμαρτυρίας)


ΜΕΡΟΣ Β---- ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΛΙΧΟΥΔΙΕΣ---. Για αν είμαι και εντος τοπικ. Επηρεασμένη απο τις προηγούμενες προτάσεις και αφου εκανα ενα ανακατεμα στοιχείων των συνταγων εφτιαξα λιχουδιτσες για τον μικρο. Χρησιμοποιησα (με το ματι) 3/4 κ μοσχαρίσο κιμα, 1/4 στήθος κοτόπουλο ελαφρως βρασμένο και αλεσμενο, 2 αυγα, 1 κούπα τριμμένο παξιμάδι ολικης, λαχανικα αλεσμένα (1 καρότο,1 κολοκύθι,λίγο αρακα,ελάχιστη πιπεριά κόκκινη), λίγο ελαιόλαδο και κουρκουμα. Εφτιαξα ενα ωραιο μειγματακι και το επλασα σε μπουκίτσες λιχουδιές τις οποίες έβαλα στη καταψυξη μοιρασμένες σε μικρά ταψάκια (αυτα που ξεμένουν απο σοκολατόπιτες/πορτοκαλόπιτες κ.τ.λ. Κάθε 3 μέρες βγάζω ενα ταψάκι και το ψήνω για 5 στον αερα, ισα να παρει λιγο χρωματακι και να είναι λίγο σταθερό το κεφτεδακι-λιχουδια. Μετα τις βαζω στο ψυγειο και δίνω στο γκρεμλιν σαν επιβραβευση Ετσι δε ξεμενουμε απο λιχουδιές. ααα.jpg
 
Last edited:


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Καλησπέρα σας έχω ένα γερμανικό ποιμενικο ετών πάει τώρα 6.
Μετα από της πολες ξηρές τροφές που είχε άμμο στα ουρά .. Και τη μπαρφ που έπαθε 2 φορές σαλμονέλα. Απόφαση σα να του μαγειρεύω εγώ αφού μ είναι εύκολο . Κάθε 5 μέρες φαγητό .
Το σκυλί έχει
Πολυκυστική νόσος νεφρών και στη τελευταία εξέταση αίματος είχε πολύ υψηλό αιματοκρίτη.. Λογικά από την μπαρφ.. Έτσι μ είπε ο γιατρός ότι το καλύτερη διατροφή είναι μαγειρευτη..

Μου έγραψε
800γρ μοσχάρι, κοτόπουλο ή γαλοπούλα
600 ρύζι
600 καρότο
1200γρ την μερα.. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι πλήρες και με αυτά που διάβασα εδώ.. Του βάζω και 2 αυγά και μελιτζάνα κολοκύθι εναλλάξ. Κάνω σωστά? Έχετε να προτείνετε τι άλλο να του βάζω μέσα ?
Ps. Είχε πάρα πολύ έντονη πτώση τρίχας με αυτή που του έδινα
Ευχαριστώ
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Αλεσμένο τσόφλι αυγού, οπωσδήποτε. Αλλιώς τα νεφρά, που έχει ήδη θέμα, δεν τα βλέπω καλά.

2 αυγά ολόκληρα κάθε μέρα δεν θα βαζα. Βαρύ για το συκώτι. Ίσως μόνο ασπράδι και το ολόκληρο το αυγό πιο αραιά.

Και μελιτζάνα δεν θα δινα με τίποτα. Κολοκύθι, καρότο είναι οκ, άμα του κάθονται καλά. Κολοκύθα είναι μια άλλη εναλλακτική, καλή κ για τα νεφρά. Γλυκοπατάτες επίσης μια άλλη.

Το ρύζι να'ναι λαπάς.

@medusa τωρα είδα το ποστ σου. Συνεχίζετε; Πώς πάει;
 




galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Για τα νεφρα δες και τον πινακα εδω. Θέλεις τις τροφές που έχουν χαμηλότερο φώσφορο ανά kcal (τελευταία στήλη).
Δεν έχει πρόβλημα στα νεφρά προς το παρόν είναι μια χαρά .. Απλά έχει κάτι κιστες στα νεφρά ..
 
  • Like
Reactions: Estranged


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
9
Αλεσμένο τσόφλι αυγού, οπωσδήποτε. Αλλιώς τα νεφρά, που έχει ήδη θέμα, δεν τα βλέπω καλά.

2 αυγά ολόκληρα κάθε μέρα δεν θα βαζα. Βαρύ για το συκώτι. Ίσως μόνο ασπράδι και το ολόκληρο το αυγό πιο αραιά.

Και μελιτζάνα δεν θα δινα με τίποτα. Κολοκύθι, καρότο είναι οκ, άμα του κάθονται καλά. Κολοκύθα είναι μια άλλη εναλλακτική, καλή κ για τα νεφρά. Γλυκοπατάτες επίσης μια άλλη.

Το ρύζι να'ναι λαπάς.

@medusa τωρα είδα το ποστ σου. Συνεχίζετε; Πώς πάει;
ποστ του 2017 ! Γκρεμλιν μωρακι! Δινω συνεχως, ενα διαστημα που εδινα και ωμη, τωρα το ξαναγυρισα....Δίνω κατα 3/4 μαγειρευτο οταν ειμαστε εντος εδρας.

@galanos 5 μερες μου φαινεται πολυ για να μενει το φαι συντηρηση συν οτι θα πρεπει να εχεις καζανι να φτιαχνεις.
Χονδρικα εγω βαζω στα 2 κιλα κρεας , 1 κουπα αβραστο ρυζι (μετα το βρασιμο ειναι μπολικο), 2 κουπες τριμμενα λαχανικα.
Συνηθως βαζω ολοκληρη κοτα 'η γαλοπουλα (για οικονομια και ξεκοκαλιζω) ή γενικα το κρεας στη γαστρα στους 160-170 για 45-60 (ελαχιστη θερμοκρασια/χρονος για σκοτωμα σαλμονελας κ.τ.λ) και στο ζουμι που μενει βραζω ρυζι και γλυκοπατατα ή κολοκυθα και πεταω στο σβησιμο τα λοιπα τριμμενα λαχανικα.

Εκτος κολοκυθας, γλυκοπατατας, καροτου , κολοκυθιου μπορεις να βαλεις και αλλες πρασιναδες π.χ μαρουλακι, μαιντανο, μπροκολο . Εγω πεταω και λιγη ριγανουλα ή πιο σπάνια κουρκουμα. Και οταν σερβιρω για γαρνιτουρα λιγο κατσικισιο η πρόβειο γιαουρτακι ή λιγο λαδακι σολωμου.
Το τσοφλι νομιζω χρειάζεται, απο τα αυγα βαζε περισσοτερο ασπραδι και λιγοτερους κροκους.

Για τα 1200 μη το δενεις, παρακολουθα τον, εγω ξεκινησα με 700(3%) του βαρους και τελικα δινω πολυ παραπανω. Προσαρμοζω και αναλογα την εποχη, ασκηση κ.τ.λ
 
Last edited:


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
9

ποστ του 2017 ! Γκρεμλιν μωρακι! Δινω συνεχως, ενα διαστημα που εδινα και ωμη, τωρα το ξαναγυρισα....Δίνω κατα 3/4 μαγειρευτο οταν ειμαστε εντος εδρας.

@galanos 5 μερες μου φαινεται πολυ για να μενει το φαι συντηρηση συν οτι θα πρεπει να εχεις καζανι να φτιαχνεις.
Χονδρικα εγω βαζω στα 2 κιλα κρεας , 1 κουπα αβραστο ρυζι (μετα το βρασιμο ειναι μπολικο), 2 κουπες τριμμενα λαχανικα.
Συνηθως βαζω ολοκληρη κοτα 'η γαλοπουλα (για οικονομια και ξεκοκαλιζω) ή γενικα το κρεας στη γαστρα στους 160-170 για 45-60 (ελαχιστη θερμοκρασια/χρονος για σκοτωμα σαλμονελας κ.τ.λ) και στο ζουμι που μενει βραζω ρυζι και γλυκοπατατα ή κολοκυθα και πεταω στο σβησιμο τα λοιπα τριμμενα λαχανικα.

Εκτος κολοκυθας, γλυκοπατατας, καροτου , κολοκυθιου μπορεις να βαλεις και αλλες πρασιναδες π.χ μαρουλακι, μαιντανο, μπροκολο . Εγω πεταω και λιγη ριγανουλα ή πιο σπάνια κουρκουμα. Και οταν σερβιρω για γαρνιτουρα λιγο κατσικισιο η πρόβειο γιαουρτακι ή λιγο λαδακι σολωμου.
Το τσοφλι νομιζω χρειάζεται, απο τα αυγα βαζε περισσοτερο ασπραδι και λιγοτερους κροκους.

Για τα 1200 μη το δενεις, παρακολουθα τον, εγω ξεκινησα με 700(3%) του βαρους και τελικα δινω πολυ παραπανω. Προσαρμοζω και αναλογα την εποχη, ασκηση κ.τ.λ
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τον χρόνο σας Έχω εστιατόριο και μ. Είναι πολύ εύκολο ... Και έχουμε τεράστιες κατσαρόλες :)
 
  • Like
Reactions: medusa




galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Μπερδεύτηκα λίγο :/
Στο ψυγείο ένα 5 μερο μια χαρά είναι η τροφή .. Το. Τσοφλι χρειάζεται σίγουρα ?
Με βολεύει να φτιάχνω Ανα 5 μέρες περίπου
Αρα παράδειγμα για 5 μέρες πες -1100-1400 την μέρα
Βαζω 1.600 κρέας, εναλλάξ μοσχάρι κιμά. Η φιλέτο κοτόπουλο
1600 ρύζι μπαςμάτι
Λαχανικά εναλλάξ πχ αρακάς με καρότο / κολυυθι με μπρόκολο
Βάλω μέσα εκεί 4 ασπράδια ένα κρόκο και τσα τσοφλια τους
Λίγο λάδι και είναι κομπλέ ?
 




galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Λογικα απο τη μπαρφ επαθαν τα νεφρα του?
Σαλμονελα πως επαθε 2 φορες?
Όχι οι κύστες στα νεφρά απλά έτυχε γενετικό είναι... Σαλμονέλα ναι από την μπαρφ .. Εννοώ του επερνε κανένα 6 μηνο
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Μπερδεύτηκα λίγο :/
Στο ψυγείο ένα 5 μερο μια χαρά είναι η τροφή .. Το. Τσοφλι χρειάζεται σίγουρα ?
Με βολεύει να φτιάχνω Ανα 5 μέρες περίπου
Αρα παράδειγμα για 5 μέρες πες -1100-1400 την μέρα
Βαζω 1.600 κρέας, εναλλάξ μοσχάρι κιμά. Η φιλέτο κοτόπουλο
1600 ρύζι μπαςμάτι
Λαχανικά εναλλάξ πχ αρακάς με καρότο / κολυυθι με μπρόκολο
Βάλω μέσα εκεί 4 ασπράδια ένα κρόκο και τσα τσοφλια τους
Λίγο λάδι και είναι κομπλέ ?
Το τσοφλι χρειαζεται για το ασβεστιο κ.τ.λ . Καποια φαση που θα φτιαχνεις κατι αλλο (πχ μια ομελετα) τα κρατας, τα ψηνεις λιγο στο φουρνο,τα θρυμματιζεις στο μιξερ και βαλτα σε ενα βαζακι.Ριχνεις λιγα κουταλακια στο μειγμα.

Γενικα μη τρελαινεσαι, εγω δε βαζω παντα τα ιδια πραγματα, απλα φροντιζω σε βαθος χρονου να τρωει με ποικιλια. Δηλαδη μια θα φτιαξω κοτοπουλο με λιγα εντοσθια, ρυζι, καροτο, πρασιναδες και τσοφλι. Τη αλλη θα φτιαξω μοσχαρι με κολοκυθα, ριγανη, μπροκολο, κολοκυθι και θα σερβιρω με λιγο γιαουρτακι, την αλλη αρνι με ρυζι, γλυκοπατατα, καροτο, μαιντανο κ.τ.λ. Και στο φαι προσθετω συχνα οτι περρισευει απο το φαι μου και ειναι καταλληλο για σκυλακια .
Και κανα σαρδελακι για μεζεδακι μπορεις να δινεις και κανα φρουτο, μηλαρακι, μπανανουλα κ.τ.λ ο δικος μου τρωει φρουτακια καθημερινα.
Κανεις και εξετασεις μετα απο κανα 4μηνο που θα δινεις μαγειρευτο να δεις που πας. Και μελετας ταυτοχρονα και ανεβαζεις ποιοτητα στις συνταγες.
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Το τσοφλι χρειαζεται για το ασβεστιο κ.τ.λ . Καποια φαση που θα φτιαχνεις κατι αλλο (πχ μια ομελετα) τα κρατας, τα ψηνεις λιγο στο φουρνο,τα θρυμματιζεις στο μιξερ και βαλτα σε ενα βαζακι.Ριχνεις λιγα κουταλακια στο μειγμα.

Γενικα μη τρελαινεσαι, εγω δε βαζω παντα τα ιδια πραγματα, απλα φροντιζω σε βαθος χρονου να τρωει με ποικιλια. Δηλαδη μια θα φτιαξω κοτοπουλο με λιγα εντοσθια, ρυζι, καροτο, πρασιναδες και τσοφλι. Τη αλλη θα φτιαξω μοσχαρι με κολοκυθα, ριγανη, μπροκολο, κολοκυθι και θα σερβιρω με λιγο γιαουρτακι, την αλλη αρνι με ρυζι, γλυκοπατατα, καροτο, μαιντανο κ.τ.λ. Και στο φαι προσθετω συχνα οτι περρισευει απο το φαι μου και ειναι καταλληλο για σκυλακια .
Και κανα σαρδελακι για μεζεδακι μπορεις να δινεις και κανα φρουτο, μηλαρακι, μπανανουλα κ.τ.λ ο δικος μου τρωει φρουτακια καθημερινα.
Κανεις και εξετασεις μετα απο κανα 4μηνο που θα δινεις μαγειρευτο να δεις που πας. Και μελετας ταυτοχρονα και ανεβαζεις ποιοτητα στις συνταγες.
Ευχαριστώ
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Το τσόφλι, όπως το περιέγραψε η μεδουσα σε προετοιμασία, είναι απαραίτητο, σε περίπτωση που δεν παίρνει απο αλλού (π.χ. ωμά κόκκαλα).

Εκτός από τη γενικότερη ανάγκη για ασβεστιο, μια δίαιτα πίτα στο κρέας (όπως όλες οι σκυλοδίαιτες άλλωστε) χωρίς ασβέστιο σημαίνει υπερβολικό φώσφορο το οποίο (σε σκυλί με ή χωρίς θέμα με τα νεφρά) "φορτώνει" άσχημα τα νεφρά με την πάροδο του χρόνου. Το ασβέστιο δεσμεύει το φώσφορο.

Άσε που χωρίς ασβέστιο θα κάνει πάντα τούρτες με το μαγειρευτό :)

Υπάρχουν φορές που δεν έχω μαζεμένα τσόφλια κι εγώ και το δίνω έτσι το φαί, αλλά μακροπρόθεσμα είναι απαραίτητο σε δίαιτα χωρίς άλλη πηγή ασβεστίου (υ.γ. τα γαλακτοκομικα ΔΕΝ είναι τέτοια πηγή).
 
  • Like
Reactions: Hammer and galanos


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Το τσόφλι, όπως το περιέγραψε η μεδουσα σε προετοιμασία, είναι απαραίτητο, σε περίπτωση που δεν παίρνει απο αλλού (π.χ. ωμά κόκκαλα).

Εκτός από τη γενικότερη ανάγκη για ασβεστιο, μια δίαιτα πίτα στο κρέας (όπως όλες οι σκυλοδίαιτες άλλωστε) χωρίς ασβέστιο σημαίνει υπερβολικό φώσφορο το οποίο (σε σκυλί με ή χωρίς θέμα με τα νεφρά) "φορτώνει" άσχημα τα νεφρά με την πάροδο του χρόνου. Το ασβέστιο δεσμεύει το φώσφορο.

Άσε που χωρίς ασβέστιο θα κάνει πάντα τούρτες με το μαγειρευτό :)

Υπάρχουν φορές που δεν έχω μαζεμένα τσόφλια κι εγώ και το δίνω έτσι το φαί, αλλά μακροπρόθεσμα είναι απαραίτητο σε δίαιτα χωρίς άλλη πηγή ασβεστίου (υ.γ. τα γαλακτοκομικα ΔΕΝ είναι τέτοια πηγή).
Τελευταία έφτιαξα μια 6 μέρη τροφή του έβαλα μοσχάρι,1600 ρύζι,1200 κολοκυθάκι1200 λίγο ντομάτα, και 2-3 αυγα και μ κάνει διάρροια....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Τελευταία έφτιαξα μια 6 μέρη τροφή του έβαλα μοσχάρι,1600 ρύζι,1200 κολοκυθάκι1200 λίγο ντομάτα, και 2-3 αυγα και μ κάνει διάρροια....
ξεκινα με λιγα συστατικα κ καλυτερα κοτοπουλο η γαλοπουλα η αν θες μοσχαρι καλυτερα κοματια φαση κεμπαμπ. Ο φτηνος κιμας εχει πολυ λιπος. Τον κιμα αν πρεπει να δωσω, ξαφριζω το λιπος στη κατσαρολα και παντα τον συνδιαζω με ριγανη που λειτουργει συσφιγκτικα στα κακακια.
Κανε αρχικα μια συνταγη με κρεας ρυζι κ λιγο καροτο. Αν δε τον πειραξει την επομενη βαλε κ κολοκυθι. Την επομενη τσοφλι. Ετσι θα δεις τι τον πειραζει.
Επισης εγω βαζω 15% ρυζι, 15% λαχανικα 70% κρεας. Σα να εριξες πολυ ρυζι λαχανικο.
Το ρυζι παραβρασμενο κ ξεπλενουμε μετα.
Τα λαχανικα τριμμενα μικρα.

Η ντοματα δε συστηνεται. Ριξε ξανα μια ματια στη λιστα λαχανικων, υπαρχουν πιο καταλληλα. Μη πειραματιζεσαι
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
ξεκινα με λιγα συστατικα κ καλυτερα κοτοπουλο η γαλοπουλα η αν θες μοσχαρι καλυτερα κοματια φαση κεμπαμπ. Ο φτηνος κιμας εχει πολυ λιπος. Τον κιμα αν πρεπει να δωσω, ξαφριζω το λιπος στη κατσαρολα και παντα τον συνδιαζω με ριγανη που λειτουργει συσφιγκτικα στα κακακια.
Κανε αρχικα μια συνταγη με κρεας ρυζι κ λιγο καροτο. Αν δε τον πειραξει την επομενη βαλε κ κολοκυθι. Την επομενη τσοφλι. Ετσι θα δεις τι τον πειραζει.
Επισης εγω βαζω 15% ρυζι, 15% λαχανικα 70% κρεας. Σα να εριξες πολυ ρυζι λαχανικο.
Το ρυζι παραβρασμενο κ ξεπλενουμε μετα.
Τα λαχανικα τριμμενα μικρα.

Η ντοματα δε συστηνεται. Ριξε ξανα μια ματια στη λιστα λαχανικων, υπαρχουν πιο καταλληλα. Μη πειραματιζεσαι
Έτσι μ έχει πει ο γιατρός μου.. Επιδει έχει υψηλό αιματοκρίτη . Και δεν το θέλουμε λέει . Αμα του βάλω τύπου κεμπάπ νομίζω θα τον πάει αίμα αχχαχχαχ
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Κόψε την ντομάτα. Σε πολλά σκυλιά κάνει διάρροια.
Κόψε το κολοκυθάκι στην μισή ποσότητα και συμπλήρωσε με καρότο.
Μην αφήνεις πολλά ζουμιά.
Μούλιασε και ξέπλυνε καλά το ρύζι πριν το βράσεις.
Ο κιμάς κάνει πιο εύκολα διάρροιες από τα κομμάτια κρέας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf