Σχετικά με αδέσποτο ζώο


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Πρώτον αυτόν δεν τον βλέπω να χαλαρώνει, είλικρινα πρέπει να έχει πρόβλημα ο άνθρωπος και ξεσπάει σε όποιον βρει. Στην ουσία ούτε τα σκυλιά φοβάται. Αφού μένει χρόνια και αυτός εδώ. Τώρα του ήρθε; Απλά ήθελε κάπου να ξεσπάσει και του την βάρεσε τώρα ο σκύλος.

Πάντως ξέρεις τι; Είναι αυτό που λες. Εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που όντως το αγαπούμε το ζώο, οι υπόλοιποι το βλέπουν τελείως χρηστικά.
Και αν χαθεί το συγκεκριμένο ζώο, δεν έχουν πρόβλημα. Θα πάρουν άλλο που θα είναι στην ίδια φάση. Δλδ δεν καίγονται αμάν για το συγκεκριμένο ζώο, μπορούν άνετα να το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο.
Πάντα είχαμε σκυλιά εδώ. Παλιότερα ήταν ολόκληρη αγέλη.
Τώρα έμεινε μόνο αυτό. Αν πάθει κάτι και αυτό, θα φέρουν άλλο για φύλακα στο ίδιο στυλ πάλι.
Τι θα κάνω; Θα μαζεύω όποιο σκυλί κουβαλούν;
Έχω βιώσει πριν κάποια χρόνια παρόμοια φάση.Υπαρχει σοβαρή πιθανότητα η κατάσταση να αλλάξει και ο τύπος να μετεξελιχθεί στον ισχυρότερο προστάτη του σκυλου (τουλάχιστον στη δικιά μας φάση έτσι έγινε).Μπορει να μην αγαπαει τα ζώα αλλά αγαπάει το συμφέρον του (χρήμα).Πρέπει να πειστεί ότι υπάρχει αναγκαιότητα φύλαξης από το σκύλο ,αν γίνει αυτό δηλαδή να τον φοβερισετε ότι γίνονται διαρρήξεις στην περιοχή τότε θα θεωρήσει αναγκαίο να υπάρχει ο σκύλος συναγερμός.
Για να διατηρηθεί όμως η ευζωια του σκύλου και να μην τον ξαποστειλει θα πρέπει να τον πιάσετε με το άγριο και όχι με το ήμερο.Ενημερωστε τον ότι αν ο σκύλος εκτεθεί σε κίνδυνο αυτός θα είναι υπεύθυνος και ότι υπάρχει σοβαρο χρηματικό πρόστιμο για την έκθεση ζώου και την παθητική κακοποίηση.Αυτη βέβαια είναι η πολιτισμένη οδός (εμείς τον δικό μας τύπο τον πιάσαμε με το ποιο άγριο) αυτό που πρέπει να καταλάβει ο τύπος για να σωθεί το σκυλί είναι ότι εάν το ξαποστειλει θα γίνει χαμός.Και οτι μετα οχι απλα θα το αναζητησετε αλλα για οτι παθει θα ειναι αυτος υπευθυνος.Με το να τον πιάνετε με το σεις και με το σας και να τον παρακαλάτε νομίζει ότι ΈΧΕΙ ΔΙΚΙΟ και σας κάνει χάρη και είναι σίγουρο ότι θα κάνει τη ζημιά.
Εάν αρχίσει να βλέπει θετικά το ζώο (σε αυτή τη φάση λόγω φόβου του εκκρίνονται ορμόνες )ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΓΑΒΓΙΖΕΙ.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Καποια στιγμη θα το φαμε το κεφαλι μας αλλα τι να γινει. Δεν μπορεις να κανεις κι αλλιως. Εχουν δικιο.
Όχι, δεν έχουν πάντα δίκιο.
Και με αυτή την ηττοπαθή στάση που κρατάς τους δικαιώνεις περισσότερο.

Μερικοί νομίζουν ότι είναι μόνο αυτοί και κανένας άλλος σε αυτόν τον κόσμο και ότι όλοι πρέπει να συμμορφωνόμαστε στα γούστα τους. Ας ξεκαβαλήσουν λίγο το καλάμι που όλοι και όλα τους ενοχλούν.

 




KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Έχω βιώσει πριν κάποια χρόνια παρόμοια φάση.Υπαρχει σοβαρή πιθανότητα η κατάσταση να αλλάξει και ο τύπος να μετεξελιχθεί στον ισχυρότερο προστάτη του σκυλου (τουλάχιστον στη δικιά μας φάση έτσι έγινε).Μπορει να μην αγαπαει τα ζώα αλλά αγαπάει το συμφέρον του (χρήμα).Πρέπει να πειστεί ότι υπάρχει αναγκαιότητα φύλαξης από το σκύλο ,αν γίνει αυτό δηλαδή να τον φοβερισετε ότι γίνονται διαρρήξεις στην περιοχή τότε θα θεωρήσει αναγκαίο να υπάρχει ο σκύλος συναγερμός.
Για να διατηρηθεί όμως η ευζωια του σκύλου και να μην τον ξαποστειλει θα πρέπει να τον πιάσετε με το άγριο και όχι με το ήμερο.Ενημερωστε τον ότι αν ο σκύλος εκτεθεί σε κίνδυνο αυτός θα είναι υπεύθυνος και ότι υπάρχει σοβαρο χρηματικό πρόστιμο για την έκθεση ζώου και την παθητική κακοποίηση.Αυτη βέβαια είναι η πολιτισμένη οδός (εμείς τον δικό μας τύπο τον πιάσαμε με το ποιο άγριο) αυτό που πρέπει να καταλάβει ο τύπος για να σωθεί το σκυλί είναι ότι εάν το ξαποστειλει θα γίνει χαμός.Και οτι μετα οχι απλα θα το αναζητησετε αλλα για οτι παθει θα ειναι αυτος υπευθυνος.Με το να τον πιάνετε με το σεις και με το σας και να τον παρακαλάτε νομίζει ότι ΈΧΕΙ ΔΙΚΙΟ και σας κάνει χάρη και είναι σίγουρο ότι θα κάνει τη ζημιά.
Εάν αρχίσει να βλέπει θετικά το ζώο (σε αυτή τη φάση λόγω φόβου του εκκρίνονται ορμόνες )ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΓΑΒΓΙΖΕΙ.
Το θέμα είναι ότι δεν καταδέχεται να μας μιλήσει.
Και το κακό είναι ότι πήγα μόνη μου και τον έπιασα την πρώτη φορά (χωρίς άλλους μάρτυρες) και αυτός τόσο ανώμαλος που είναι μπορεί να ισχυριστεί ότι τον απείλησα ή τον έβρισα (πράγμα που δε συνέβη φυσικά) και να βρω και τον μπελά μου κιόλας, να φάω και καμιά μήνυση.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Τετοιοι τυποι υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα και παντου...
Ο ιδιοκτητης των διαμερισματων γνωριζει για την κατασταση με το σκυλι; Ποια η αποψη του;
Κατ' εμε σε τετοιες περιπτωσεις κινεισαι αποκλεσιτικα βαση νομων και κανονων γιατι με τα λογια δεν παιζει να βγαλεις ακρη με κατι τετοιους...δεν πατε να χτυπιεστε ολοι και να πασχιζετε να του εγγυηθειτε οτι το σκυλι ειναι φιλικο, ηρεμο κλπ κλπ αμα ο αλλος ειναι στραβος και μιζερος θα ψαχνει και θα βρισκει συνεχως πατημα για να ισχυριστει το αντιθετο...
Ως ατομο εχεις καθε δικαιωμα βαση νομου στη σιτιση και φροντιδα αδεσποτων... επισης (χωρις να γνωριζω τι οριζει το καταστατικο της πολυκατοικιας) πιστευω πως εφοσον δεν προκαλει προβλημα (πχ φασαρια, μολυνση απο ακαθαρσιες κλπ) εχεις δικαιωμα φιλοξενιας του ζωου στην αυλη σου χωρις να επιτρεπεται σε κανεναν να την ανοιγει και να το βγαζει εξω.

Πρεπει και εσυ ομως να αποφασισεις τι θες να κανεις. Θες το σκυλι δικο σου ή απλως το περιμαζευεις σε μια αυλη και μετα παλι εξω κ.ο.κ ; Γιατι εφοσον δεν σου ανηκει επισημως (τσιπ, βιβλιαρια κλπ) τοτε δεν μπορεις απλως να οριζεις που θα βρισκεται και να απαγορευεις απτους αλλους να το αφηνουν εξω ή μεσα ή δεν ξερω και γω που...
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ότι θα έβαζα λάικ σε σένα Κούρε μα το Θεο δεν το δα να ρχεται...
Η ζωή είναι τελείως απρόβλεπτη.Ετσι και στη συγκεκριμμένη φάση που περιγράφω ο πολέμιος του συγκεκριμένου σκύλου τον ταιζει τον ποτίζει πρώτος απ όλους και μη διανοηθεί κανείς να πειράξει το σκύλο ,τον λατρεύει.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Όχι, δεν έχουν πάντα δίκιο.
Και με αυτή την ηττοπαθή στάση που κρατάς τους δικαιώνεις περισσότερο.

Μερικοί νομίζουν ότι είναι μόνο αυτοί και κανένας άλλος σε αυτόν τον κόσμο και ότι όλοι πρέπει να συμμορφωνόμαστε στα γούστα τους. Ας ξεκαβαλήσουν λίγο το καλάμι που όλοι και όλα τους ενοχλούν.

Ισως εχεις δικιο και να εχω παρασυρθεί από αλλα περιστατικα και ο κυριος που λες να ναι οντως σκετος μ@@ακας. Το ειπα επειδη λες οτι γενικα γαβγιζει σε οποιον περναει.

@Estranged την εχουμε ξανακανει την κουβεντα. δε θα συμφωνησουμε και θα βγουμε και οφφ τοπικ :love:
 




KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Πρεπει και εσυ ομως να αποφασισεις τι θες να κανεις. Θες το σκυλι δικο σου ή απλως το περιμαζευεις σε μια αυλη και μετα παλι εξω κ.ο.κ ; Γιατι εφοσον δεν σου ανηκει επισημως (τσιπ, βιβλιαρια κλπ) τοτε δεν μπορεις απλως να οριζεις που θα βρισκεται και να απαγορευεις απτους αλλους να το αφηνουν εξω ή μεσα ή δεν ξερω και γω που...
Δεν είναι στο χέρι μου να αποφασίσω τι θα κάνω με το σκύλο.
Σας είπα ότι αν ήταν στο χέρι μου θα είχα πάρει το σκύλο κανονικά και με τον νόμο και θα ήταν δικός μου. Αλλά και ήρθα σε σύγκρουση με τους υπόλοιπους και κυρίως δεν μπορώ να τον αναλάβω γιατί δεν έχω χώρο.
Αφού, λοιπόν, δεν μπορώ να κάνω αυτό προσπαθώ να τον φροντίσω όπως μπορώ κάτω από αυτές τις συνθήκες. Είμαι η μόνη που φροντίζω όπως πρέπει το σκύλο (εγώ τον τρέχω στους γιατρούς όταν αρρωσταίνει, εμβόλια, στειρώσεις, του αγόρασα σπίτι κτλ- οι υπόλοιποι ένα πιάτο φαί και νερό του δίνουν, όταν είναι να βάλουν το χέρι στην τσέπη όλοι κάνουν τις πάπιες).
Εν πάση περιπτώσει. Δε διαμαρτύρομαι για αυτό. Εγώ για το καλό του σκύλου πιο πολύ το κάνω.

Από κει και πέρα δεν ορίζω σε κανέναν τίποτα ούτε απαγορεύω. Επειδή, όμως, έχω μεγάλη εμπειρία με τα σκυλιά ξέρω τι πρέπει να κάνω για να τον προστατέψω από περίεργες καταστάσεις.
Το γεγονός ότι δεν μου ανήκει επισήμως δε σημαίνει ότι απαγορεύεται να τον φροντίζω ή να λειτουργώ έτσι που να τον προφυλάσσει από κινδύνους επειδή τους άλλους δεν τους κόβει και θέλουν να είναι χύμα.
Προσπαθώ όσο μπορώ να τον περιορίζω ειδικά τις ώρες που έχει πιο πολλή κίνηση και περνάει κόσμος από μπροστά αλλά δεν με αφήνουν να τον κλείνω ούτε για λίγο. Όχι ότι ορμάει άλλα ένας περίεργος να σου τύχει ... να τι τραβάμε τώρα και βαριέμαι να ασχολούμαι με κάθε κομπλεξικό μαλάκα γιατί εγώ τα ακούω στο τέλος.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Το ειπα επειδη λες οτι γενικα γαβγιζει σε οποιον περναει.
Μια διόρθωση.
Δεν είπα ότι γαυγίζει σε όποιον περνάει. Καμιά φορά τυχαίνει ανάλογα τις ορέξεις του. Συνήθως δε δίνει σημασία.
Άλλωστε σκεφτείτε ρε παίδες ότι μιλάμε για ένα γέρικο σκυλί. 12 χρόνια τον έχουμε μόνο εμείς. Αυτό δεν εμφανίστηκε κουτάβι. Πρέπει να ήταν 1-2 χρονών όταν ήρθε. Άρα πρέπει να είναι περίπου 14-15 χρονών τώρα.
Και όλη την ημέρα που έχει ζέστη είναι αρντάν, είναι και παχουλό. Με το ζόρι περπατάει. Κοιμάται όλη μέρα.
Εσείς τι νομίζετε; Ότι είναι κανένα νευρόσπαστο σκυλί που τρέχει πάνω κάτω και παίρνει στο κατόπι τους περαστικούς; Καμία σχέση.
Απλά το απόγευμα που πέφτει λίγο ο ήλιος, δραστηριοποιείται καμιά φορά λίγο περισσότερο (μη φανταστείτε τρελά πράγματα) και κάνει κανένα "γαβ" να δηλώσει το παρόν.
Σε αυτόν τον μαλάκα έτυχε να κάνει δυο "γαβ" παραπάνω και βρήκαμε τον μπελά μας τώρα.
Ισχυρίζεται ότι τον δάγκωσε κιόλας. Ο ψεύτης.
Το σκυλί ούτε να κουνηθεί δεν μπορεί.
Αυτό με εξοργίζει που λέει ψέματα κιόλας.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Νομικά το μόνο που γνωρίζω είναι ότι επιβάλλεται η σίτηση κ το πότισμα των αδέποτων από τους πολίτες.
επιτρεπεται δεν επιβαλλεται...πληροφοριακα καθαρα σε περιπτωση αντιλογου μα καναν μυστηριο...
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Παιδιά συζητήσαμε με τον άντρα μου και αποφασίσαμε να πάρουμε τον σκυλάκο σπίτι μας.
Θα τον υιοθετήσουμε επίσημα και με το νόμο, θα τον πάμε στον κτηνίατρο, τσιπάκι κτλ.
Σας παρακαλώ επειδή όλη η γειτονιά θα στραφεί εναντίον μου έχετε κάτι να μου προτείνετε;
Δε θα με αφήσουν να τον πάρω.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
γερο στομαχι για την μουρμουρα που θα ακολουθησει...πρακτικα και τυπικα κανεις δεν μπορει να σου απαγορεψει να τον παρεις,παρα μονο να μανουριασει...

αν εχεις νταβραντωμενο αντρα βαλτον μπροστα για ασπιδα...:LOL:

με το καλο...
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Αφου εξηγηθηκες μαυτον που μοιραζεσε τη στεγη,τοτε τι λογος πεφτει στον καθενα?
Δεν μπορουν να κανουν τιποτε για "να μην σε αφησουν να τον παρεις", τωρα αν εσυ δεν θες τοτε θα τους αφησεις να μην σε αφησουν νσ τον παρεις.
Keep it simple stupid. Που λενε και οι Εγγλεζοι.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and KLKA


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Με το καλο να ειστε ολοι καλα πανω απ ολα και να χαιρεστε ο ενας τον αλλον:D τωρα για τους γυρω γυρω θα προσπαθουσα να πω κατι τυπου οτι αργα η γρηγορα θα μπουζουριαζαν το σκυλο ή ΟΠΟΙΟ ΣΚΥΛΙ βρισκοταν στην θεση του γιατι ετσι γινεται πλεον οποτε απ την ευθανασια ή απο το να ζησει ολη του την υπολοιπη ζωη παρατημενο σε μια κλουβα προτιμας να το σωσεις.. μιας και πλεον οι εποχες με τα αμολυτα σκυλια ως "φυλακες" και τα ελευθερα σκυλια που ειναι "ολων", περασαν ανεπιστρεπτει! η κοινη λογικη ειναι δλδ αυτη, οποιος δεν την εχει δεν θα καταφερεις να τον πεισεις ουτως η αλλως..
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Αγαπητοί γείτονες, ο σκυλάκος τσιπαρίστηκε και καταχωρήθηκε στο όνομά μου. Πλέον είμαι η νόμιμη ιδιοκτήτρια και υπεύθυνη για την ζωή και την ασφάλειά του. Τα παράπονά σας, στον ενοχλητικό, που με ανάγκασε, να προβώ στην κίνηση αυτή. Ευλόγησον!
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι όλη μέρα στα τηλέφωνα να κανονίσω πώς και τι.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων αύριο θα γίνει η μεταφορά.
Αυτό που με ανησυχεί μόνο σε πρώτη φάση είναι:
1) Πώς θα είναι η πρώτη επαφή με τα υπόλοιπα ζώα μου, για την ακρίβεια με τον άλλο το σκύλο μου. Ο άλλος σκύλος μου γενικά έχει καλό χαρακτήρα αλλά όσο να ναι θα ναι ένας καινούριος σκύλος στο χώρο του. Βέβαια είχε μάθει να ζει με άλλο σκύλο χρόνια αλλά δεν ξέρω. Επίσης, δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει και ο καινούριος σκυλάκος με τον δικό μου. Λέτε να χουμε κανέναν καυγά;
2) Πώς θα αντιδράσει ο σκυλάκος γιατί θα μπει πρώτη φορά σε διαμέρισμα σε σχέση που ήταν τόσα χρόνια έξω. Σκέφτομαι ακόμα και πρακτικά ζητήματα πχ να μουλαρώνει και να μην μπαίνει στο ασανσέρ πχ.

@reinmeister2 αποφεύγω να βάζω τον άντρα μου μπροστά σε τέτοια θέματα γιατί αυτός έτσι και ανοίξει το στόμα του.... προτιμώ να αναλαμβάνω εγώ τις δημόσιες σχέσεις γιατί είμαι πιο διπλωματική.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
βρε μαζι σου...οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...αυτο που λεω ουσιαστικα ειναι το εξης...

μια καλη αντρικη παρουσια,ειδικα δε αν συνοδευεται και απο "φυλακοφατσα" λυνει πολλα προβληματα πριν καν αυτα ξεκινησουν...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
βρε μαζι σου...οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...αυτο που λεω ουσιαστικα ειναι το εξης...

μια καλη αντρικη παρουσια,ειδικα δε αν συνοδευεται και απο "φυλακοφατσα" λυνει πολλα προβληματα πριν καν αυτα ξεκινησουν...
Ξέρω τι λες. Απλά λόγω της δουλειάς μου εγώ μένω κάποιο διάστημα αλλού. Οπότε είμαι μόνη μου τώρα εδώ.
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Οσο αφορα την γνωριμια των σκυλιων ο καλυτερος τροπος ειναι μια μεγαλη βολτα εσυ κρατας το δικο σου και καποιος αλλος τον αλλο οσο ξεθυμενη η τρελλα της βολτας σταδιακα ερχεστε πιο κοντα και οταν ειναι ηδη πτωματα και εχουν συνηθηση την παρουσια ο ενας του αλλου τους αφηνεις να αληλεπιδρασουν με λουρακι. Στις ευκολες περιπτωσεις αυτο αρκει για να τον δεχθει και στο σπιτη. Επισης δεν τους αφηνεις μαζι χωρις επιτηρηση στην σρχη τουλαχιστον και καθε φορα που ειναι στο δωματιο εξαφανιζης οποιοδιποτε αντικειμενο μπορει να οδηγηση σε φιλονικιες. Πχ ενα παιχνιδι κοκαλο. Καλο θα ειναι να βγαινεις και βολτα με τον ενα μονο για να μην νοιωσει οτι σε μοιραζετε.
Νομιζω αυτα ειναι αρκετα για σκυλια με καπως πιο στρογγυλο χαρακτηρα για να δεχθουν αλλο στο χωρο τους. Τουλαχιστον εγω αυτα ειχα ακολουθηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU