Σχετικά με αδέσποτο ζώο


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αρα δυστυχώς, δεν σου ανήκει ακόμη, με χαρτί και καλαμάρι, δεν μπορείς να φέρεις την αστυνομία και...αντιθέτως, αν για όποιο λόγο, χρειαστεί να υποστηρίξεις [να το αποδείξεις δεν θα μπορείς] ότι είναι δικός σου, να παρακαλάς να μην σου κάνουν καταγγελία. Τα 40 ευρώ του chip, θα είναι σταγόνα, μπροστά στα 300 του πρόστιμου.
Ναι η πικρή αλήθεια είναι αυτή.
Το πρώτο μου μέλημα mareco ήταν αρχικά να τον απομακρύνω από κει ώστε να μην κινδυνεύει. Αφού έγινε αυτό το πιο δύσκολο βήμα και όλα πήγαν καλά .... όλα τα άλλα είναι διαδικαστικά πλέον. Εδώ που τον έχω κοντά μου χαλάρωσα λίγο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ολοκληρώσω όλα τα νόμιμα που πρέπει για να ολοκληρωθεί η υιοθεσία κανονικά.

Απλά περίμενα να μπει ο Σεπτέμβρης που έτσι κι αλλιώς έχουμε και για τα υπόλοιπα ζώα εμβόλια και τα σχετικά οπότε θα τον πάρω και αυτόν να τον τσιπάρει και να τελειώσει το παραμύθι.
Σου είπα θέμα χρόνου είναι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει εκεί πέρα ο σκύλος (αν χρειαστεί) ατσιπάριστος.
Λες να μπήκα σε τόσο κόπο και να τα χαλάσω όλα για ένα τσιπ;
Αφού είναι το μόνο που με κατοχυρώνει.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Βασικά είσαι το πρότυπο μου @KLKA . Έχω βαρεθεί να διαβάζω στο φβ για αδέσποτους που γειτονες απειλούν ότι θα τους σκοτώσουν-απομακρύνουν κλπ κλπ και ζητάνε αυτοί που τα ταίζουν βοήθεια απο τον κόσμο...τι να σου κάνει ο κόσμος παραπάνω από αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ που είσαι ΕΚΕΙ; Κι εσύ το έκανες. Τον πήρες και τα έκανες όλα εφικτά...και να προσαρμοστεί με τον σκύλο σου , με την γάτα σου, και τον άντρα σου να τον έχεις 100 % μαζί σου. Σου βγάζω το καπέλο ..Λίγο το θεματάκι της συμπεριφοράς να χαλάσεις γιατί παραείσαι καλό παιδί και θα είσαι τέλεια!!!
Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Αν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, μην μεταθέτεις τις ευθύνες στους άλλους.
Μακάρι να περαστεί αυτό το μήνυμα έστω.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Τσεκαρες εαν ο σκυλος δεν ειναι ηδη τσιπαρισμενος και δηλωμενος στο Δημο?
Το θεωρώ λίγο απίθανο αλλά όταν θα πάω για τσιπάρισμα θα πω στο γιατρό να το ελέγξει.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το θεωρώ λίγο απίθανο αλλά όταν θα πάω για τσιπάρισμα θα πω στο γιατρό να το ελέγξει.
Εαν ο σκυλος ειναι εμβολιασμενος και στειρωμενος μεσω προγραμματος του Δημου τοτε κατα 99% ειναι και τσιπαρισμενος.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Εαν ο σκυλος ειναι εμβολιασμενος και στειρωμενος μεσω προγραμματος του Δημου τοτε κατα 99% ειναι και τσιπαρισμενος.
Όχι όχι εμβόλια και στείρωση τα είχα αναλάβει όλα εγώ στο παρελθόν.
Τον ξέρω τον σκύλο χρόνια.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όχι όχι εμβόλια και στείρωση τα είχα αναλάβει όλα εγώ στο παρελθόν.
Τον ξέρω τον σκύλο χρόνια.
Καλως. Τοτε τσιπαρε τον και ειστε οκ. Να τον χαιρεσαι. Ειναι πολυ ομορφος :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and KLKA


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Μιας και βρέθηκα ξανά στα μέρη σας είπα να κάνω και ένα update για αυτήν την ιστορία που σας απασχόλησα πριν από 1,5 χρόνο περίπου.

Για όσους θυμούνται την ιστορία μας το update είναι ότι συνεχίζουμε να ζούμε όλοι αρμονικά και πιο τέλεια από ποτέ.
Ούτε παραγγελία να είχα κάνει αυτήν τη συμβίωση.
Όποιες φοβίες είχα αρχικά σχετικά με την υιοθεσία του σκύλου αποδείχθησαν άκυρες.
Ο σκύλος προσαρμόστηκε πλήρως στα νέα δεδομένα, οι δυο σκύλοι μου τα πηγαίνουν υπέροχα (μάλιστα έφτασαν να έχουν αδυναμία ο ένας στον άλλον λες και συμβίωναν για χρόνια μαζί), οι γάτες μου το ίδιο ... τέλος πάντων όλα μου τα ζώα συμβιώνουν μια χαρά και όλοι προσαρμοστήκαμε στον νέο τρόπο ζωής μας.

Η συμπεριφορά του "καινούριου" σκύλου μου άψογη σε όλα. Τι να σας λέω;

Όλα καλά.
Η καλύτερη απόφαση που πήρα ποτέ στη ζωή μου.
Φτου μην μας ματιάξω.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Πω πω παιδιά .... διάβαζα τι έγραφα πριν 1,5 χρόνο.
Τι παράλογες ανησυχίες που είχα;
Μου φαίνονται πολύ γελοία αυτά που έγραφα τότε. Είχα θολώσει τελείως.
Τίποτα από όλα αυτά δεν έγιναν.
Αυτή η ιστορία με άλλαξε πολύ κι εμένα. Πήρα κι εγώ κάποια μαθήματα και με έκαναν πιο δυνατή και να μην φοβάμαι τόσο μην γίνει το ένα και μην γίνει το άλλο.
Έχω κάνει στροφή 180 μοιρών.

Τελικά όλα για κάποιον λόγο γίνονται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf