Σχετικά με αδέσποτο ζώο


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Μπράβο για την λύση που βρέθηκε.
Ο σκύλος είναι και σε μεγάλη ηλικία, νομίζω ότι θα ανακουφιστεί πολύ που θα ζήσει προστατευμένος πλέον. Αν και μια χαρά ζούσε πριν ο μουρλός καταφτάσει.
@betty coltrane κάτι τέτοιες political correct απόψεις δίνουν υπόσταση σε κάτι άτομα σαν αυτό που περιγράφει η κοπέλα στο θέμα αυτό, άτομα εμπαθή που δεν είναι διατεθειμένα να συνεργαστούν με το σύνολο αλλά θέλουν πάσει θυσία να περάσει το δικό τους. Πρόσεχε μήπως με την πρόθεση να μην αδικηθεί κανείς κι όλα τα μέρη να έχουν δίκιο τελικά αδικείς αυτούς που πραγματικά έχουν δίκιο...
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Οσο αφορα την γνωριμια των σκυλιων ο καλυτερος τροπος ειναι μια μεγαλη βολτα εσυ κρατας το δικο σου και καποιος αλλος τον αλλο οσο ξεθυμενη η τρελλα της βολτας σταδιακα ερχεστε πιο κοντα και οταν ειναι ηδη πτωματα και εχουν συνηθηση την παρουσια ο ενας του αλλου τους αφηνεις να αληλεπιδρασουν με λουρακι. Στις ευκολες περιπτωσεις αυτο αρκει για να τον δεχθει και στο σπιτη. Επισης δεν τους αφηνεις μαζι χωρις επιτηρηση στην σρχη τουλαχιστον και καθε φορα που ειναι στο δωματιο εξαφανιζης οποιοδιποτε αντικειμενο μπορει να οδηγηση σε φιλονικιες. Πχ ενα παιχνιδι κοκαλο. Καλο θα ειναι να βγαινεις και βολτα με τον ενα μονο για να μην νοιωσει οτι σε μοιραζετε.
Νομιζω αυτα ειναι αρκετα για σκυλια με καπως πιο στρογγυλο χαρακτηρα για να δεχθουν αλλο στο χωρο τους. Τουλαχιστον εγω αυτα ειχα ακολουθηση.
Σωστό αυτό με τη βόλτα. Ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί έτσι την πρώτη τους γνωριμία. Εγώ βασικά σκεφτόμουν να έχω εγώ το ένα με λουρί και ο άντρας μου το άλλο όταν θα μπούμε στο σπίτι πρώτη φόρα.
Αλλά καλύτερα η πρώτη τους γνωριμία να είναι έξω.

Καλά εννοείται τον πρώτο καιρό υπό αυστηρή επίβλεψη.

Ποντάρω στον καλό χαρακτήρα που έχουν και τα δύο.
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Αυτον τον τροπο αναφερουν αρκετοι εκπαιδευτες δεν τον σκεφτηκα εγω.

Πονταρε αλλα φροντισε να πειραξης τα χαρτια!(y)
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ωρίμασε το σκυλί... εχει και αρθριτικά δε το λυπάστε στη σκληρή ασφαλτο; Και έχασε και την ακοή του , δεν θα τους αντιληφθεί τους κλέφτες τη νύχτα...έτσι διαβεβαίωσε ο κτηνίατρος! Και ουπς! του αρεσε πολύ ο καναπές , δεν δέχεται να φύγει τωρα:D
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αυτον τον τροπο αναφερουν αρκετοι εκπαιδευτες δεν τον σκεφτηκα εγω.

Πονταρε αλλα φροντισε να πειραξης τα χαρτια!(y)
Τι εννοείς να πειράξω τα χαρτιά;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Θα ελεγα ακειβως αυτο τν τροπο.. εγω αρχικα θα εκανα πολλες βολτες και τα δυο μαζι μεχρι να κουραστουν και σπιτι για αρχη ισως τα χωριζα με πορτακι ασφαλειας πχ μεχρι να αισθανθουν καλα την μυρωδια ο ενας του αλλου.. πιστευω θα ειναι ευκολο.. και για το οτι τον πηρες απ εξω μην εχεις τυψεις, ο σκυλος ειναι γερακος και ολα τα γεροντια να κουρνιαξουν θελουν καπου ομορφα και ασφαλη σε τετοιες ηλικιες η καλυτερη του θα ναι..
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Ωρίμασε το σκυλί... εχει και αρθριτικά δε το λυπάστε στη σκληρή ασφαλτο; Και έχασε και την ακοή του , δεν θα τους αντιληφθεί τους κλέφτες τη νύχτα...έτσι διαβεβαίωσε ο κτηνίατρος! Και ουπς! του αρεσε πολύ ο καναπές , δεν δέχεται να φύγει τωρα:D
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν και πολύ αξιόπιστος φύλακας. Το πιο πιθανό είναι να έτρεχε να κρυφτεί. Απλά λειτουργεί σαν συναγερμός πιο πολύ ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει.
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Να κανεις οτι μπορεις για να αλληλογουσταριστουν!αυτο ενοοω!
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Θα ελεγα ακειβως αυτο τν τροπο.. εγω αρχικα θα εκανα πολλες βολτες και τα δυο μαζι μεχρι να κουραστουν και σπιτι για αρχη ισως τα χωριζα με πορτακι ασφαλειας πχ μεχρι να αισθανθουν καλα την μυρωδια ο ενας του αλλου.. πιστευω θα ειναι ευκολο.. και για το οτι τον πηρες απ εξω μην εχεις τυψεις, ο σκυλος ειναι γερακος και ολα τα γεροντια να κουρνιαξουν θελουν καπου ομορφα και ασφαλη σε τετοιες ηλικιες η καλυτερη του θα ναι..
Όχι δεν έχω τύψεις ακριβώς. Εδώ και τρεις μέρες σκέφτομαι τι να κάνω, σκέφτηκα το ένα, σκέφτηκα το άλλο και κάθε φορά καταλήγω στο γεγονός ότι ο σκύλος κινδυνεύει έξω εκτεθειμένος στον κάθε περίεργο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θα αντέξω το να πάθει κάτι ο σκύλος.
Αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι το εξής:
Έναν θάνατο μπορώ να τον αντέξω πιο εύκολα με την έννοια ότι ξέρεις τι έχει απογίνει το σκυλί. Όχι ότι είναι εύκολο και αυτό. Τέλος πάντων.
Αλλά η ιδέα ότι κάποιος μπορεί να το εξαφανίσει ή να το μεταφέρει κάπου αλλού και να αγνοείται η τύχη του και να μην ξέρω πού βρίσκεται,πώς περνάει κτλ ... αυτό μπορεί να με τρελάνει πραγματικά.

Με τον άντρα μου δεν έχω θέμα. Η μόνη του ένσταση ήταν μήπως πάθει "κατάθλιψη" ο σκύλος μέσα στο σπίτι. Κατά τ 'άλλα είμαστε διατεθειμένοι για πολλές θυσίες.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Να κανεις οτι μπορεις για να αλληλογουσταριστουν!αυτο ενοοω!
Θα κάνω ό,τι μπορώ.
Σκέφτηκα, επίσης, ότι ίσως βοηθήσει, λέω ίσως δεν ξέρω, ότι και τα δυο σκυλιά με έχουν πολύ ψηλά. Θέλω να πω ότι αν αντιληφθούν και τα δύο ότι εγώ είμαι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσά τους ίσως το πάρουν πιο καλά.
Μπορεί να λέω και βλακείες.
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Εννοιτε οτι αν το σκυλι σου ειναι υπο σου θα δεχθει ακομα και αφρικανικη κομπρα αφου το ζητας/δειχνεις εσυ.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Εννοιτε οτι αν το σκυλι σου ειναι υπο σου θα δεχθει ακομα και αφρικανικη κομπρα αφου το ζητας/δειχνεις εσυ.
Θα το δούμε αύριο ... πόσο ψηλά με έχουν.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά γενικότερα.
 








betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μπράβο για την λύση που βρέθηκε.
Ο σκύλος είναι και σε μεγάλη ηλικία, νομίζω ότι θα ανακουφιστεί πολύ που θα ζήσει προστατευμένος πλέον. Αν και μια χαρά ζούσε πριν ο μουρλός καταφτάσει.
@betty coltrane κάτι τέτοιες political correct απόψεις δίνουν υπόσταση σε κάτι άτομα σαν αυτό που περιγράφει η κοπέλα στο θέμα αυτό, άτομα εμπαθή που δεν είναι διατεθειμένα να συνεργαστούν με το σύνολο αλλά θέλουν πάσει θυσία να περάσει το δικό τους. Πρόσεχε μήπως με την πρόθεση να μην αδικηθεί κανείς κι όλα τα μέρη να έχουν δίκιο τελικά αδικείς αυτούς που πραγματικά έχουν δίκιο...
Δεν ξερω απο που προκυπτει οτι αυτα που ειπα ειναι politically correct. Εγω για το νομικα ορθρο μιλησα μονο. Το οποιο δε σημαινει οτι το τηρω παντα.

Οπως και να χει, το ειπα ηδη οτι βασιζομαι στα λογια της @KLKA οτι ο ανθρωπος ειναι κακοβουλος και αποσυρθηκα απ την κουβεντα.

Εχω οντως πολυ ξεκαθαρη αποψη για τα λαθη που γινονται οταν μισοεχουμε ενα σκυλο. Ποσο τον μπερδευει αυτη η κατασταση και τον κινδυνο που μπορουμε να προκαλεσουμε, τελικα, προσπαθωντας να βοηθησουμε. Δεν ειναι ευχαριστη κουβεντα, καθολου. Αλλα κυριως δεν εχει σχεση με το θεμα απο τη στιγμη που ο σκυλος εχει σπιτι πια.
:)
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Ένα update.
Ο σκύλος μεταφέρθηκε στο νέο του σπίτι. Όλα πρωτόγνωρα για αυτόν. Όσον αφορά τον άλλον μου το σκύλο, η πρώτη συνάντηση έγινε έξω. Πήγαν όλα καλά.
Στο σπίτι, όμως, λίγο μανούριασε η δική μου. Όποτε τον βλέπει γρυλίζει λίγο.Δεν δαγκώνει όμως. Ο άλλος στην αρχή ήταν φιλικός. Μετά από τη δυσανασχέτηση που έδειξε η δικιά μου, άλλαξε το κλίμα και δεν πολυσυμπαθιούνται.
Δεν έχουμε υστερίες αλλά είμαστε σε επιφυλακή.
Μαζί μου πήρα και το σπιτάκι του σκύλου για να αισθάνεται οικειότητα. Πράγματι όλη μέρα τη βγάζει εκεί. Δεν πολυκυκλοφορεί στο σπίτι για να μην συναντηθεί με το άλλο.
Το ίδιο και η δικιά μου. Δεν πάει στο χώρο που είναι ο καινούριος σκύλος.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν έκανα καλά που πήρα και το σπιτάκι του μαζί. Γιατί έτσι αισθάνεται ότι εκεί είναι ο δικός του χώρος και μόλις την ακούει να πλησιάζει την γαυγίζει.

Βόλτες τα βγάζουμε πάντα μαζί. Στις βόλτες καμία σχέση. Πάνε δίπλα δίπλα σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Anyway, το σπίτι έχει ψιλοχωριστεί στη μέση. Το θετικό ας πούμε είναι ότι είναι και τα δύο μεγάλα σε ηλικία και δεν είναι πολύ δραστήρια. Κοιμούνται πιο πολύ κατά τη διάρκεια της μέρας.
Έτσι κι αλλιώς, έτσι έκαναν και πριν μείνουν μαζί.
Απλά ο καινούριος σκύλος δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται ακόμα. 12 χρόνια ζούσε έξω χύμα. Τώρα έχει βόλτες με λουρί, άλλος χώρος, άλλες συνήθειες. Δυσκολεύεται λίγο να προσαρμοστεί. Ήσυχος είναι αλλά τον καταλαβαίνεις....ότι είναι σε σύγχυση. Ελπίζω να προσαρμοστεί.
Ελπίζω να συνηθίσει την όλη φάση γιατί δε θέλω να αισθάνεται άσχημα επειδή τον πήρα από το μέρος του.

Εκεί ήταν όλη μέρα έξω και τώρα είναι σε ένα διαμέρισμα.
Αν τον άφηνα, όμως, δεν ξέρω ποια θα ήταν η εξέλιξη.
Φαίνεται ότι του λείπει πολύ εκείνο το μέρος αλλά δεν μπορεί να καταλάβει ότι εκεί είναι ανεπιθύμητος τελικά.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αυτο το "ολη μερα εξω" "ελευθερος" κλπ το ακουω συχνα σε τετοιες περιπτωσεις...
Πως σας εχει κατσει ρε παιδια κατι τετοιο?
Σε ποιό πλασμα αρεσει να ειναι έρμαιο των καιρικών συνθηκών κ των ορεξεων μερικων σκατοψυχων?
Αναγκη ειναι,ενστικτο επιβιωσης,σιγουρα υστερα γινεται κ συνηθειο,αλλα εαν τους δοθεί η ευκαιρια να επιλεξουν αναμεσα σε μια οικογενεια κ ενα στοργικο σπιτικο ή τους αχανής ακρως επικινδυνους δρόμους που καθε μέρα ειναι ενας αγωνας,τι λες θα επελεγαν?
Συνηθειο ειναι ολα,χρονο θελει να προσαρμοστει,κ κυριως να σιγουρευτει οτι πλέον ειναι ασφαλης κ σπιτι του, οπως ακριβως θα χρειαζομασταν κ μεις σαν ανθρωποι εαν καλουμασταν απτην μια στιγμη στην αλλη να βιωσουμε κατι εντελως διαφορετικο αποτι ειχαμε συνηθίσει μέχρι πρότινος.
Αυτα!
Οποτε σταματα να σκεφτεσαι έτσι!

Κατα τ'άλλα μπραβο που επιτελους αποφασισες να step it up,καλη συμβίωση να εχετε κ καμια φωτο δεν βλαπτει να ζαχαρωσουμε κ οι υπολοιποι τον μουργο :D
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Το σκυλι το εσωσες οποτε να μην νιωθεις τυψεις και συγχαρητηρια γιαυτο που εκανες.
Τα μανουριασματα ειναι στις αναμενομενες αντιδρασεις αν ειναι ηπια μπορεις να αφησεις τα σκυλια να τα βρουν μονα τους στην ιεραρχια.
Δεν αφηνεις χωρις επιτηρηση τα 2 σκυλια μαζι,σιγουρα οχι ακομα.
Επισης οσο ομορφα και να ειναι στη βολτα και με τα 2 καλο θα ειναι μια απο τις 2 βολτες της μεραςνα βγαινουν και το καθε ενα μονο του για να μην νοιωθει συνεχεια ο παλιος οτι σε μοιραζετε και να κτισης μια σχεση με το αλλο.
Ευχομαι ολα θα πανε καλα!
Υπομονη
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Αυτο το "ολη μερα εξω" "ελευθερος" κλπ το ακουω συχνα σε τετοιες περιπτωσεις...
Πως σας εχει κατσει ρε παιδια κατι τετοιο?
Σε ποιό πλασμα αρεσει να ειναι έρμαιο των καιρικών συνθηκών κ των ορεξεων μερικων σκατοψυχων?
Αναγκη ειναι,ενστικτο επιβιωσης,σιγουρα υστερα γινεται κ συνηθειο,αλλα εαν τους δοθεί η ευκαιρια να επιλεξουν αναμεσα σε μια οικογενεια κ ενα στοργικο σπιτικο ή τους αχανής ακρως επικινδυνους δρόμους που καθε μέρα ειναι ενας αγωνας,τι λες θα επελεγαν?
Συνηθειο ειναι ολα,χρονο θελει να προσαρμοστει,κ κυριως να σιγουρευτει οτι πλέον ειναι ασφαλης κ σπιτι του, οπως ακριβως θα χρειαζομασταν κ μεις σαν ανθρωποι εαν καλουμασταν απτην μια στιγμη στην αλλη να βιωσουμε κατι εντελως διαφορετικο αποτι ειχαμε συνηθίσει μέχρι πρότινος.
Αυτα!
Οποτε σταματα να σκεφτεσαι έτσι!

Κατα τ'άλλα μπραβο που επιτελους αποφασισες να step it up,καλη συμβίωση να εχετε κ καμια φωτο δεν βλαπτει να ζαχαρωσουμε κ οι υπολοιποι τον μουργο :D
Μαρία τις ίδιες απόψεις έχουμε σχετικά με τα αδέσποτα. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα σε ένα σπιτικό που το αγαπούν. Απλά αυτός ο σκύλος δεν ήταν και τελείως "αδέσποτος". Απ'όλα είχε. Απλά του φάνηκε περίεργη η αλλαγή κι εγώ φοβήθηκα μήπως με μισήσει στο τέλος.

Όσον αφορά τη φωτό λέω να μη βάλω ακόμα καμία γιατί είναι φρέσκο το θέμα και ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει. Ας ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα κι εκεί στη γειτονιά από την οποία τον πήρα και ίσως βάλω στο μέλλον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22