Την κακοέμαθα και τωρα δεν τρωει.


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
αυτη τη στιγμη δυσκολο να θεωρησει οποιαδηποτε ξηρα τροφη εστω και λιγο νοστημη... η ιδεα και μονο του κοτοπουλου την εξιταρει...να φανταστειτε πως οταν μου φευγει για να κυνηγησει καμια γατα(τρελλο αχτι) της φωναζω: μαγια κοτοπουλο και ερχεται βολιδα σε μενα...χαχαχχαχα
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
αυτη τη στιγμη δυσκολο να θεωρησει οποιαδηποτε ξηρα τροφη εστω και λιγο νοστημη... η ιδεα και μονο του κοτοπουλου την εξιταρει...να φανταστειτε πως οταν μου φευγει για να κυνηγησει καμια γατα(τρελλο αχτι) της φωναζω: μαγια κοτοπουλο και ερχεται βολιδα σε μενα...χαχαχχαχα
Αν δεν κοψεις μαχαιρι το κοτοπουλο δεν υπαρχει περιπτωση να φαει σκετη ξηρα τροφη..
 


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
ευχαριστω για τις συμβουλες!θα προσπαθησω να της τριξω λιγο τα δοντια με την νηστεια και ελπιζω να πιασει.αν και αρχικη μου επιθυμία ηταν να τρωει σε συνδυασμο και τα δυο.και ξηρα και κοτοπουλο,αλλα μαλλον δυσκολο!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
ευχαριστω για τις συμβουλες!θα προσπαθησω να της τριξω λιγο τα δοντια με την νηστεια και ελπιζω να πιασει.αν και αρχικη μου επιθυμία ηταν να τρωει σε συνδυασμο και τα δυο.και ξηρα και κοτοπουλο,αλλα μαλλον δυσκολο!
Μελλοντικα θα γίνει κι αυτο, αλλα πρεπει να μπορει να τρωει για μεγαλο χρονκο διαστημα σκετη ξηρα.
Όχι νηστεια αλλα αυτο
Βαζεις το φαγητο του, το αφηνεις 20 λεπτα κι αν δεν το εχει φαει το μαζευεις.
Ουσιαστικα δεν το αφηνεις νηστικο, αλλα αυτο επιλεγει να μη φαει ;)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Αγγελε, ο σκυλος δεν ειναι σαν εμας. Αντεχει μια χαρα χωρις φαγητο 3 μρες και ακομα παραπανω.
Για να πάθει κάτι ο σκύλος χωρίς φαγητό πρέπει να περάσουν 40 ημέρες!Οπότε μην ανησυχούμε άδικα για τις 3 ημέρες,δεν είναι τίποτα :)
Σαφώς και είμαι υποστηρικτής της θετικής ενίσχυσης αλλά όχι και να με κάνει ότι θέλει :p όλα έχουν κάποιο όριο!Και φυσικά δεν είναι ένα είδος τιμωρίας ετσι;Μην τα συγχέουμε όλα τόσο εύκολα!
Έχω ακούσει και απο μέλη του forum πως αφήνουν επίτηδες το σκυλί μια φορά την εβδομάδα νηστικό για λόγους υγείας,δεν το έχω κάνει ποτέ για να σας πω αποτελέσματα!Οπότε μην μας απασχολεί το γεγονός οτι δεν θα καταναλώσει καθόλου ή ελάχιστο φαγητό!Ειδικά αν σκεφτείτε κιόλας πως αν τα σκυλιά μας ήταν στο φυσικό τους περιβάλλον θα βρισκόντουσαν πολυ συχνά αντιμέτωπα στην έλλειψη τροφής και συνάμα αναζήτησης,όχι για 3 μονο ημέρες αλλά για πολύ περισσότερο μάλιστα!
 




Antigoni87

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
29
0
Χολαργός
Είναι ενδιαφέρον το θέμα της συζήτησης! Ακούω απόψεις διαφορετικές :).
Απλώς επειδή έχω και πτηνά, πραγματικά στη φύση μπορεί και να πέθαιναν από την πείνα, εννοώντας ότι μπορεί να περάσουν μέρες και να μη βρουν τροφή (δεν είναι σαν τον σκύλο που θα πάει και στα σκουπίδια). Αυτό δε σημαίνει ότι για να μάθουν να τρώνε συγκεκριμένους σπόρους, θα τα αφήσω νηστικά ώστε να αναγκαστούν να τους φάνε! Βέβαια δεν είναι το ίδιο με το σκύλο γιατί το πουλάκι είναι πολύ πιο ευαίσθητο στον μεταβολισμό.
Αλλά έχω καταφέρει σταδιακά να αλλάξω άρδην τη διατροφή στα πτηνα μου, πρώτα με παροχή των 2 τροφών παράλληλα, μετά μείωση σταδιακά της ανεπιθύμητης τροφής και αύξηση της επιθυμητής (χωριστά ή σε μείγμα) και τέλος αφήνουμε μόνο την επιθυμητή τροφή. Σε 10 μέρες την έτρωγαν κανονικά, ενώ όταν την έβαλα απότομα αφαιρώντας την παλιά, πραγματικά δεν έτρωγαν.
Προλαμβάνω αντιδράσεις λέγοντας ότι δίνω απλώς παράδειγμα, και φυσικά δεν λέω ότι είναι το ίδιο τα 2 ζώα! Περιγράφω όμως τη μέθοδο που μου φαίνεται πιο λογική στο μυαλό μου

(κι ο σκύλος μου έχει μείνει νηστικός πολλά διήμερα, αλλά φυσικά δεν έπαθε κάτι, συμφωνώ εξαρχής σε αυτό μαζί σας. Επέλεγε να μην τρώει, κι όταν είδε κι απόειδε, όρμησε!)
 


μαγια

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
61
0
καθε σκυλι αλλα και καθε ιδιοκτητης ειναι διαφορετικοι,σαφως και υπαρχουν κοινες συμπεριφορες και προβληματα αλλα η σχεση που αναπτύσσεται με καθε εναν ξεχωριστα ειναι διαφορετικη.επομενως κατα τη γνωμη μου δεν εχει καποιος δικαιο η αδικο σαυτη τη συζητηση απλως ο καθε ενας αντιδρα με βαση τη σχεση που εχει με το σκυλο του.οι μεθοδοι που χρησιμοποιει ο καθενας για να εκπαιδευσει τον σκυλο του αλλαζουν με βαση και το χαρακτηρα και των δυο..παρολα αυτα θεωρω(αν και δεν μπορω να το κανω απολυτα εγω)πως για να υπαρξουν ορια απο τον σκυλο πρεπει να του δειξεις ποιος εχει την κυριαρχια και αυτο στη φυση δεν εκδηλωνεται παντα με τον καλυτερο τροπο...
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
ενα κουταβι 1,5 μηνων αν το ταιζεις με το χερι καπου καπου (το οποιο δεν εχει καποιο προβλημα) θα το δημιουργησεις προβλημα; Πρωτη φορα το εκανα σημερα και ο αντρας μου μου ειπε οτι δεν πρεπει να τρωει απο το χερι αλλα στο μπολακι της.. Αν βρισκομαστε εξω για φαγητο που θα της δινω να τρωει;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
ενα κουταβι 1,5 μηνων αν το ταιζεις με το χερι καπου καπου (το οποιο δεν εχει καποιο προβλημα) θα το δημιουργησεις προβλημα; Πρωτη φορα το εκανα σημερα και ο αντρας μου μου ειπε οτι δεν πρεπει να τρωει απο το χερι αλλα στο μπολακι της.. Αν βρισκομαστε εξω για φαγητο που θα της δινω να τρωει;
Θα βρισκεστε εξω για φαγητο εσεις ή θα βγαζετε το σκυλι να τρωει έξω? :D

Περα απο την πλακα το σκυλακι κατα τη γνωμη μου δεν εχει καμια δουλεια να τρωει εξω. Θα πρεπει να τρωει ή πριν ή μετα τη δικη σας βολτα. Κι επισης θα πρεπει να το μαθετε να μην παρακαλαει. Θα σας γινει πολυ ενοχλητικο στην πορεια κι αφου μαλιστα σκοπευετε να το παιρνετε εξω μαζι σας θα γινεται πολυ ενοχλητικο και για τα διπλανα τραπεζια. Το να μην παρακαλαει κλαιγοντας μαθαινεται με το να μην του δινετε ποτε φαγητο κατευθειαν απο το τραπεζι ή οσο εσεις τρωτε. Οσο και να κλαψει ....

Βαλτε ενα προγραμμα στο φαγητο του κι οσο μπορειτε κρατειστε το σταθερο. ;)
 
Last edited:


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Και γω εχω προβλημα με τη δικια μου,της αρεσει οτιδηποτε αλλο εκτος απο την ξηρα τροφη.Τωρα πηγα και της πειρα μια πολυ καλη και ακριβουτσκη(την acana) και παλι μετα την πρωτη μερα που την εφαγε αμεσως τωρα με το ζορι την τρωει.Βλεπω αλλα σκυλια που με το που τους ριχνεις την ξηρα τροφη στο μπολ λυσσανε και λεω γιατι οχι κ η δικια μου.
Πλεον της τα εκοψα ολα,μονο την ξηρα και τιποτα αλλο.Ειναι τοσο πονηρη που περναει ολοκληρη η μερα,ξαπλωνω το βραδυ ,καταλαβαινει οτι δε προκειται να της δωσω τιποτα αλλο και τοτε παει και τρωει η ατιμη:confused:.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Και γω εχω προβλημα με τη δικια μου,της αρεσει οτιδηποτε αλλο εκτος απο την ξηρα τροφη.Τωρα πηγα και της πειρα μια πολυ καλη και ακριβουτσκη(την acana) και παλι μετα την πρωτη μερα που την εφαγε αμεσως τωρα με το ζορι την τρωει.Βλεπω αλλα σκυλια που με το που τους ριχνεις την ξηρα τροφη στο μπολ λυσσανε και λεω γιατι οχι κ η δικια μου.
Πλεον της τα εκοψα ολα,μονο την ξηρα και τιποτα αλλο.Ειναι τοσο πονηρη που περναει ολοκληρη η μερα,ξαπλωνω το βραδυ ,καταλαβαινει οτι δε προκειται να της δωσω τιποτα αλλο και τοτε παει και τρωει η ατιμη:confused:.
Διοτι το φαγητο πρεπει να μενει στη διαθεση της για ενα τεταρτο της ωρας μαξιμουμ. Μετα παιρνεις το μπολ και θα περιμενει το επομενο προγραμματισμενο γευμα. Συντομα θα καταλαβει οτι με το φαγητο δνε παιζουμε, ή τρωμε ή καθομαστε νηστικοι. Μην την λυπασαι αν χασει και κανενα γευμα απο το πεισμα της, δεν θα παθει απολυτως τιποτα.
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
απο ποια ηλικια αφηνουμε το σκυλακι μας μια μερα νηστικό; Η δικια μου που ειναι 1,5 μηνων κανει;. Της έχω δωσει και ζσχαρουχο αραιωμενο γιατι διαβασα οτι τα κουταβια εχουν αναγκη λιγη ζαχαρη. Μεσα λεει λιγο μελι αραιωμενο με νερο αλλα πιστευω οτι το ζαχαρουχο ειναι προτιμωτερο. Βέβαια 2 φορες που της εδωσα, (δε το ετρωγε και με τοση λαχταρα αν κι εγω πιστευα οτι θα το φαει στη στιγμη) εκανε εμετο αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο. Ισως της δωσω λιγο παχυρευστο που το τρωει ευχαριστα.. Αλλα δε ξερω αν κανει..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
απο ποια ηλικια αφηνουμε το σκυλακι μας μια μερα νηστικό; Η δικια μου που ειναι 1,5 μηνων κανει;. Της έχω δωσει και ζσχαρουχο αραιωμενο γιατι διαβασα οτι τα κουταβια εχουν αναγκη λιγη ζαχαρη. Μεσα λεει λιγο μελι αραιωμενο με νερο αλλα πιστευω οτι το ζαχαρουχο ειναι προτιμωτερο. Βέβαια 2 φορες που της εδωσα, (δε το ετρωγε και με τοση λαχταρα αν κι εγω πιστευα οτι θα το φαει στη στιγμη) εκανε εμετο αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο. Ισως της δωσω λιγο παχυρευστο που το τρωει ευχαριστα.. Αλλα δε ξερω αν κανει..
Σε καμια ηλικια δεν χρειαζεται να αφηνεις το σκυλι μια ημερα νηστικο. Δεν υπαρχει ιατρικα κανενας απολυτως λογος. Το ζαχαρουχο απαγορευεται! Η ζαχαρη ειναι τοξικη για τα σκυλια διοτι δεν μπορουν καθολου να την μεταβολισουν. Μην κανεις γιατροσοφια που ακους και διαβαζεις αριστερα και δεξια στο κουταβι σου. Ρωτα πρωτα τον γιατρο σας και μετα εδω το φορουμ πριν κανεις οτιδηποτε τετοιο αλλη φορα. ;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εδώ δεν κάνει το δικό μας γάλα να πίνουν, πόσο μάλλον και ζαχαρούχο.
Το μέλι από την αλλη, βοηθά (απο όσο μου ειχε πει ο κτηνίατρος) να ισορροπεί το σακχαρο του σκυλιου για να προλαμβάνει υπογλυκαιμία. Βεβαια μιλάμε για μια σταγόνα το πολύ, όχι να το κάνουμε λουκουμά το κουτάβι! :rolleyes:
Είναι πολύ μικρό το κουτάβι σου, οπότε ίσως σε συννενόηση με τον κτηνιατρο σου (παντα) να πρεπει να του δίνεις γάλα για κουτάβια ώσπου να γυρίσεις σε μουλιασμένη ξηρά τροφη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Νομιζω πως 1,5 μηνος κουταβι δεν χρειαζεται γαλα, υπαρχουν ενα σωρο τροφες για κουταβια ακομη και για μικροσωμες φυλες. Μουλιασμενες κιολας, δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να φαει...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
H μεθοδος της "πεινας" παντα πιανει.
Αν δεν συντρεχουν λογοι υγειας φυσικα... ;)
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
κάποτε είχε η κολλητή μου ένα λαμπραντόρ.το σκυλάκι αυτό είχε διάροια και εμετούς συνέχεια.εκείνη την περίοδο η φίλη μου έπρεπε να δουλεύει όλη μέρα κι έτσι επειδή εγώ δεν δούλευα τότε ανέλαβα εγώ τη σκυλίτσα.ο γιατρός μας είχε πει να της βράζουμε ρυζι και κοτόπουλο για να στρώσει το στομαχάκι της.η πονηρή όμως έτρωγε μόνο το κοτόπουλο και όχι το ρυζι.οπότε κάθε φορά μαδούσα το κοτοπουλακι πάρα πολύ και το ανακάτευα πάρα πολύ καλά με το ρύζι.δοκίμασες το ίδιο με την τροφή της;ισως πιάσει.
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
Γαλα για κουταβια της δινω. Δε θα της δωσω ζαχαρουχο, αλλα πολυ λιγο μελι (μεχρι ποια ηλικια να της δινω λιγο μελι;). Της αρεσει το κοταζ τσηζ και το προβειο γιαουρτι. ... Μελι να της δινω καθε μέρα;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σχετικά με το μέλι θα σου απαντήσουν πιο εμπειρα μέλη, αν και εμενα πχ μου είχαν πει να της δώσω μόνο όταν την δω πεσμένη μήπως και παει για υπογλυκαιμία. Όχι δλδ καθε μέρα κλπ. Βεβαια εμένα όταν την πηρα ήταν ήδη δύο μηνών.
Απλά όχι ξανα ζαχαρούχο