Τιμές εκτροφείων & pet shops


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Asli, εάν δεν γίνεις πιο συγκεκριμένος, για να ξέρουμε για τι μιλάμε, η συζητηση θα εξακολουθεί να παραπέμπει σε διάλογο κωφών… :lol:
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
εχει δικιο η Κατ woman :D
δωσε καποια στοιχεια για να σχηματισει ο καθεις την αποψη του...
με το τσιγγελακι μονο ταντελιτσα θα φτιαξουμε στο τελος....
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
αχχχ!ο ανθρωπος πηγε σε πετ σοπ ,εκει του ειπαν απο 400€μεχρι και 800€

ελληνικα ξενα δεν ξερω .

του ειπαμε να παει σε εκτροφεα να εχει HD ,να εχει εναν ανθρωπο απεναντι

του σε οτι γεννετικο συμβεί .

αυτος θελει ενα σκυλο για συντροφια ,παρεα,φυλακα καλα μεχρι εδω?

ε αυτοι του ζήτησαν 1000και πανω ,τα δινει ευκολα αυτα τα λεφτα καποιος

που θελει ενα τετοιο σκυλακι?
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΤΙΜΕΣ PET SHOP ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

ΑΚΙΤΑ 1000€
ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΟΥΛ. 850€
WESTIE 800€
ΚΟΚΕΡ 700€
ΚΑΥΚΑΣΙΟ 800€

αυτα προς το παρον δεν θυμαμαι τα υπολοιπα


Συμφερουσες αγορες σε συμφερουσα τιμη....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τα πετ-σοπ είναι φτηνά;;;;;;;

Τα κουτάβια στα πετ-σοπ είναι και πιο ακριβά και χαμηλότερης "αξίας" από τα υπόλοιπα. Από ΟΛΑ τα υπόλοιπα. Ακόμη και αυτά που γεννιούνται στο δρόμο και είναι ημίαιμα, έχουν στατιστικά καλύτερη υγεία (απλώς δεν κρατάει πολύ!) από τα κουτάβια των μαγαζιών!

Ναι, ακόμη και τα κουτάβια που κατάγονται από γονείς "πετ-σοπ" είναι καλύτερα γιατί γεννιούνται και μεγαλώνουν σε σπίτι με αγάπη και φροντίδα (εμβόλια, αποπαρασίτωση, διατροφή κλπ) από ανθρώπους και από την μαμά τους (πιο σημαντικό απ'ότι νομίζουν οι περισσότεροι)!
Εαν νομίζατε ότι από έκτροφεία έρχονται και τα κουτάβια των πετ-σοπ κάνετε μεγάλο λάθος. Γιατί να δώσει κουτάβι το εκτροφείο σε πετ-σοπ, αφου δεν θα του δώσει ούτε τα λεφτά του μικρο-τσιπ!;;
Το Πετ-σοπ έχει άκρες με ανθρώπους χωρίς συνήδηση που πουλούν τις γέννες ολόκληρες (με το κιλό!) σε χαμηλές τιμές και σε πολύ νεαρή ηλικία. Γιατί πριν της 6 εβδομάδες (που λέει ο νόμος);
1. για να μην έχουν να τα ταίσουν ποτέ (τα αναλαμβάνει η καημένη η μάνα, που γεννά ασύστολα).
2. με τα ζωντανά "όσο καθηστερείς, τόσο ρισκάρεις να πεθάνουν όλα"
3. κοστίζουν λιγότερο στη μεταφορά (ντάνες τα φέρνουνε)
4. κοστίζουν το μαγαζί λιγότερο φαί και χώρο.
5. είναι πιο γλυκά και ήσυχα (κουράζονται εύκολα τα πολυ μικρά και δεν είναι τόσο "μπελάς".
6. μπορούν να σου πουν ψέμματα για το μέγεθος που θα έχει (ανάλογα με το τι νομίζουν οτι θέλεις).
Π.Χ. Αυτό το έζησα στην Αθηνάς: "Ναι γιαγιά, αυτό δεν μεγαλώνει." Δείχνοντας το Σνάουτσερ Γίγας κουτάβι !!!

Οι περισσότερες ράτσες υπάρχουν στην ελλάδα (σε σπίτια και εκτροφεία) και είναι παράλογο πια να πάρει κανείς σκύλο από πετ-σοπ για οποιοδήποτε λόγο. Οι Έλληνες έχουμε το κόλλημα να είναι ο σκύλος μας από "βιτρίνα" και αυτό οι μαγαζάτορες το εκμεταλλεύονται ενώ οι εκτροφείς και οι οικογένειες με γέννα αναγκάζονται να τα δώσουν πολύ φτηνότερα (και συχνά να τα χαρίσουν). Μια γέννα μεσαίου μεγέθους σκύλου με 6 κουτάβια στοιχίζει 2000-3000 ευρω τον ιδιοκτήτη (αν καταφέρει να βρεί 6 αγοραστές μέχρι τους 3 μήνες είναι 2000).
Αν τα δώσει 500 ευρώ θα έρθει μία η άλλη (όχι ότι θα άξιζε την τρομερή ταλαιπορία). Αν βάλεις τα έξοδα κατά τη διάρκεια του χρόνου άστο.
Μην περιμένεις λοιπόν να σου κάνει δώρο ένα κουτάβι εκτός εάν είσαι η κόρη ή ο γιός του.

Δεν μπορώ να ακούω γκρίνιες του τύπου (δεν μένω Αθήνα... τι θα κάμω;)
Αν μείνεις επαρχεία, κάνε πρώτα τηλεφωνική επαφή (ζητησέ αντίγραφα χαρτιών, φωτό) και κάνε μία εκδρομούλα βρε αδερφέ!!!! Το κολλητάρι σου πας να πάρεις... έχεις πάει πιο μακριά για χειρότερα -η οχι;
Πάρε και φίλους σου μαζί! Απολαύστε το!

Τώρα εάν κάποιος δεν διαθέτει τα λεφτά 500-1000 (που κάνει ένας σκύλος για σύντροφια) και δεν ενδιαφέρεται να τα μαζέψει, θα αναρωτηθώ αν έχει λεφτά να φροντίσει ένα ζώο (ιδίως μεγαλώσωμο) και επίσης εάν θα έχει λεφτά σε περίπτωση ασθένειες ή ατυχήματος του ζώου.

Με 300-400 ευρώ βρήσκεις άνετα κουτάβια "περίπου" καθαρόαιμα από πολλές φυλές στην χρυσή ευκαιρία. Έχουν πληθώρα από μικρά άσπρα σκυλιά (τύπου Μαλτέζ) σχεδόν δωρεάν. Εκεί βέβαια θα αναρωτιόμουν γιατί να μην πάρεις κουτάβι από τη φιλοζωική; Υπάρχουν 34,765,382,999 μικρά κουτάβια -και πολλά σαν μαλτέζ, που τους λείπει ένα σπιτικό.

Θες "Μαλτέζ" μαλτέζ; Κακώς, γιατί στοιχιματίζω το σπίτι μου πως εάν σου έχει περάσει από το μυαλό να αγοράσεις σκύλο από πετ-σοπ, τότε δεν θα καταλάβαινες το καθαρόαιμο Μαλτές από το "περίπου" με τίποτα!

Επίσης, στοιχηματίζω τον ΣΚΥΛΟ μου (τον έχω και πάνω απ'όλα) πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην μοιάζει ο σκύλος σου με το "περίπου" ΟΤΙ και νά είναι (και όσο και να πλήρωσες) από το άθλιο τρόπο που δεν ή θα τον κουρεύεις.

Από την άλλη, έαν κάποιος θέλει πιο σπάνια ράτσα, θα βρεί σωστό εκτροφείο στο ιντερνέτ εύκολα και θα πληρώσει το κουτάβι πάλι ΛΙΓΟΤΕΡΟ απ΄ οτι στο πετ-σοπ και ας έχει γονείς προταθλητές κόσμου, όλα τα εμβόλια ΚΑΙ μικροτσιπ!!!!

Μακάρι να έρθει σύντομα η μέρα (όπως στο εξωτερικό) που θα απαγορεύτεται να πουλιούνται κουτάβια σε μαγαζιά....

Κάτι άλλο για το κόστος. Συχνά είμαστε βλάκες και αφήνουμε να μας κοροιδεύουν. Δεν κοιτάμε το πραγματικό κόστος όταν κάνουμε σύγκριση πωλητών. Τα σπίτια και τα εκτροφεία κάνουν συνήθως εμβόλια (συχνά τα έχουν κάνει όλα) και 2-3 αποπαρασιτώσεις πρίν πάρουμε το κουτάβι εμείς.
Επίσης εφαρμόζουν τον νόμο και έχουν βάλει και μικρο-τσιπ (άλλα 50 ευρώ) στο κουτάβι μας.

Το κουτάβι που δίνουν αυτοί για 500 ευρώ έχει την ίδια τιμή με ένα κουτάβι 500 ευρώ που χρειάζεται άλλα 250 στον κτηνίατρο μόλις το πάρουμε;;; μάλλον όχι. Εγώ θα έβαζε και τον χρόνο μου (που θα χάλαγα)
μέσα ... άλλα λεφτά εκεί.

Και εννοείται πως τα πετ-σοπ ΔΕΝ κάνουν εμβόλια στα κουτάβια τους (πα΄ρ'όλο που υποχρεούνται από το νόμο!)!
Δηλαδή, ένα κουτάβι από πετ-σοπ που κοστίζει 750 ευρώ μάλλον κοστίζει περισσότερο κάτι σε 1000 ευρώ στην ουσία.

Σας κούρασα, αλλά έβγαλα λίγο το άχτι μου!!!
Δεν είμαι εκτροφέας (δεν τρελάθηκα!!) αλλά εκπαιδεύω σκύλους και με πονάει να βλέπω τα αφεντικά τους τα θέλουν ΟΛΑ (σωματοφυλακή, εκθέσεις, κλπ.) επειδή τα χρυσοπλήρωσαν σε πετ-σοπ, όμως δεν διαφέρουν απο τα "περίπου" σκυλιά που βλέπουμε στο δρόμο κάθε μέρα...
Ισα, ίσα που είναι και κατώτερα.

Αν δεν δουλέψεις λίγο για τον σκύλο σου (με πολλούς τρόπους) μην
θες να έχεις και τον "Σούπερ Σκύλο". Θα σε κοιτάξει στα μάτια σαν να λέει: "Έσύ; τι έχεις κάνει για μένα;"
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
αν πεις σε ενα εκτροφεα οτι το θες για την αυλη η για το εργοστάσιο τι

ποιοτητα θα σου δωσει μηπως κατι σαν του πετ σοπ και θα το πληρωσεις και

1000€ ?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν καταλαβα τι λες..κι εγω για την αυλη μου τα πηρα,απο εκτροφεα...
λες να ηταν απο καμια σκυλα δυστυχισμενη,χωρις εξετασεις υγειας,που γεννοβολαει συνεχως σε ελεηνες συνθηκες-κλπ,κλπ,κλπ-?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
asli said:
αν πεις σε ενα εκτροφεα οτι το θες για την αυλη η για το εργοστάσιο τι ποιοτητα θα σου δωσει μηπως κατι σαν του πετ σοπ και θα το πληρωσεις και 1000€ ?
Συγγνώμη, πάλι τα μπούτια μας μπλέκουμε και θα με τρελάνετε τελείως με αυτά που διαβάζω.

Επειδή όλη την ώρα τσαμπουνάμε τα περί ηθικού εκτροφέα, που δε θα τα κάνει αυτά, ποιος θα το κάνει αυτό asli? Εσύ?

Γιατί όλοι οι άλλοι που θα το κάνουν δεν πάνε αυτόματα στους άλλους, τους "μη ηθικούς"?

Ή θα πούμε ότι εκτροφέας από εκτροφέα έχει διαφορά, ή όλοι οι εκτροφείς είναι ίδιοι και κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Λοιπόν, είμαι περίεργη. Θα το κάνει αυτό "ηθικός εκτροφέας"?
 






asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
παρτε μόνοι σας τηλ κάποιους εκτροφεις να δείτε τι θα σας ρωτησουν...

"τι ακριβως θελετε να κανετε με τον σκυλο?"

αν δεν το ρωτησουν αυτο εγω διαγράφομαι απο το site!!!
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
galazio said:
δεν καταλαβα τι λες..κι εγω για την αυλη μου τα πηρα,απο εκτροφεα...
λες να ηταν απο καμια σκυλα δυστυχισμενη,χωρις εξετασεις υγειας,που γεννοβολαει συνεχως σε ελεηνες συνθηκες-κλπ,κλπ,κλπ-?
τι σκυλο και ποσο το πλήρωσες?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Asli αυτούς τους εκτροφείς τους θεωρείς υπόδειγμα????

Να καταλάβω διαφορά εκθεσιακού με πετ, αλλά διαφορά για το που θα έχω το σκύλο πετ και τι θα τον κάνω, δεν έχω ξανακούσει, μολονότι απέχω πολύ από ειδήμων.
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Asli δε λες αυτό.

Δε λες για πετ κουτάβι. Λες για κάτι που έχει χειρότερη μορφολογία και υγεία από τα κουτάβια του πετ σοπ. Να στο κάνω quote? Αυτά είναι τα πετ κουτάβια των εκτροφείων?

Αν πρέπει τα εκθεσιακά να έχουν ίδια τιμή με τα πετ δεν ξέρω. Και για να σχηματίσω άποψη για πες μου, τι ακριβώς παραπάνω έχει ένα εκθεσιακό από ένα πετ.
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
μαζι μιλαμε και χώρια καταλαβαίνουμε :lol: :lol: :lol: ?

δεν ειναι εντελώς άχρηστα ολα τα κουταβια απο πετ σοπ αυτο λεω μην τα

ισοπεδώνουμε ολα ,τωρα το πετ κουταβι δεν ειναι μορφολογικα καλυτερο

απο το εκθεσιακο αλλα στο θεμα υγειας ειναι το ιδιο!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:? :? :?

Βρε Asli, είσαι ή όχι εκτροφέας? Θα μας τρελάνεις? Δεν διαβάζεις από την αρχή το θεμα? Έχουμε απαντήσει σε όλα αυτά που σε απασχολούν…