Τι θα γινει με τους ψιλλους????


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Δύο μηνών το έφαγε το μισό; :eek:
Αφου δεν έπαθε τίποτα ιδιαίτερο... πάλι καλά.... τον άτιμο...
Ωραιος! Η amirah μικροτερη απο δυο μηνων εφαγε ενα σωληναριο σκονη Baygon! Χρειαστηκε μια ενεσουλα ατροπινης βεβαια, αλλα το περασε σαν να μην εγινε τιποτα! αρα το scalibor δεν της τη λεει και πολυ! :D:D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χμμμ με ανησυχειτε!Κατι θα πειτε καθε μερα και θα ανησυχω...:D

Εγω επειδη τον πηρα τον Αδαμ τον Οκτωβριο δεν του εχω φορεσει Scalibor καθολου!Εκτος απο το Advantix την αμπουλα που του βαζω δεν βαζω τιποτα αλλο!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ουτε και εγω τους φοραω scalibor τωρα το χειμωνα. Αν και την τελευταια φορα παρατηρησα καποιες αλλεργιες και ετσι δοκιμασα το bioband που ειναι και φυτικο αλλα δεν το βρισκω ευκολα.

Με την frontline τοσα χρονια δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα, ουτε ψυλλους ουτε τιποτα. Μου εχουν πει οτι η advantix ειναι πολυ ισχυρη και σε σκυλια με δερματικα προβληματα δεν πρεπει να χορηγειτε, ισχυει?? Δεν την εχω δοκιμασει.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
!Εκτος απο το Advantix την αμπουλα που του βαζω δεν βαζω τιποτα αλλο
Τωρα που χειμωνιασαμε πιστευω πως ειναι αρκετο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ουτε και εγω τους φοραω scalibor τωρα το χειμωνα. Αν και την τελευταια φορα παρατηρησα καποιες αλλεργιες και ετσι δοκιμασα το bioband που ειναι και φυτικο αλλα δεν το βρισκω ευκολα.

Με την frontline τοσα χρονια δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα, ουτε ψυλλους ουτε τιποτα. Μου εχουν πει οτι η advantix ειναι πολυ ισχυρη και σε σκυλια με δερματικα προβληματα δεν πρεπει να χορηγειτε, ισχυει?? Δεν την εχω δοκιμασει.
Μαλλον δεν ισχυει, ο δικος μου εχει αλλεργικη δερματιτιδα αλλα δεν παθαινει τιποτα απο το advantix.
To bioband, κατα τη γνωμη μου, ειναι για τα μπαζα...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τοτε δεν χανω και τιποτα να την δοκιμασω!;)

Το scalibor ειχε ξεπουπουλιασει ολο το λαιμο της Σοκο οποτε το καλοκαιρι ηταν και λιγο μονοδρομος για εμας bioband.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ρωτα και τον κτηνιατρο για καθε ενδεχομενο, αλλα δεν διαβασα πουθενα πως υπαρχουν σοβαρες παρενεργιες απο το advantix (εκτος κι αν εχεις και γατες). :)
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Τελικα η καμπανα βαρεσε για ολη την ομαδα.... Γυρισε χθες βραδυ και η Κιρκη απο της διακοπες της στο Σουνιο, που συμπεριλαμβανουν τους εναγκαλισμους της με τον Σπιθα και την Bianca... Παιδια δεν φανταζεστε τι γινεται πανω της! Ειναι παντου!! Αυγα , ψιλλοι . . . ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ! Αφου οι γονεις μου ακουσαν οτι ακουσαν.... ανελαβα δραση. Καταρχην απομονωσα τη μικρη για να μη γεμισει παλι... Frontline σπρευ για αρχη, και σημερα αγορασα Advantix (x3), αλλο ενα σπρευ frontline και scalibor(x3). Φυσικα θα ακολουθησουν θεραπεια και οι συνενοχοι Σπιθας και Bianca την Παρασκευη που θα πανε παλι οι γονεις μου εκει. (οποτε εσκασα ενα 120αρι οπως καταλαβαινετε πρωι-πρωι... :D ). Μαλλον το κακο ερχοταν απο εκει λοιπον, γιατι η Amirah, μετα την πρωτη της επισκεψη στο Σουνιο επαθε οτι επαθε...
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κάτσε βρε συ....είπες και την άλλη φορά ότι η Αmirah κόλλησε τους ψύλλους από τα άλλα σκυλιά σας στο Σούνιο...Σε αυτά τόσο καιρό δεν κάνατε κάτι να γλυτώσουν από τους ψύλλους;:confused:


Στο Σούνιο να υποθέσω μένει κάποιος μόνιμα κι έχει τα άλλα 2 σκυλιά;
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Κάτσε βρε συ....είπες και την άλλη φορά ότι η Αmirah κόλλησε τους ψύλλους από τα άλλα σκυλιά σας στο Σούνιο...Σε αυτά τόσο καιρό δεν κάνατε κάτι να γλυτώσουν από τους ψύλλους;:confused:


Στο Σούνιο να υποθέσω μένει κάποιος μόνιμα κι έχει τα άλλα 2 σκυλιά;
Το υποψιαζομουν, αλλα δεν ημουν σιγουρος. Η Κιρκη πρωτη φορα αντιμετοπιζει τετοιο προβλημα! Τωρα ομως σιγουρευτηκα... Λοιπον ακου πως παει το πραμα. Η Κιρκη μενει μαζι μας στην Αθηνα εδω και 11 χρονια. Καθε ΣΚ , παει στο Σουνιο μαζι με τους γονεις μου. Η Amirah (το νεοτερο μελος) μενει μονιμα Αθηνα μαζι μου, και αν παω Σουνιο ερχεται (ετσι την πατησε...). Ο Σπιθας και η Bianca(η μαμα του) μενουν μονιμα Σουνιο, και μονιμα στην αυλη. Η Bianca ειναι της ξαδερφης μου, η οποια μενει και αυτη μονιμα Σουνιο και φροντιζει και το Σπιθα φυσικα κατα τη διαρκεια της εβδομαδας.
Αυτα για να καταλαβεις πως ζει η δυναστεια :D.

Τωρα με τους ψιλους, οταν πηγα (2 φορες μαλιστα) Σουνιο, τα εψαξα ολα τα σκυλια και δεν ειχαν τιποτα! Οποτε δεν καναμε τιποτα περισσοτερο απο τα συνηθισμενα (αμπουλα frontline και κολαρο bioband) και εγω εσπαγα το κεφαλι μου να καταλαβω πως την παταει η μικρη. Ο πατερας μου διαπιστωσε το Σαββατο οτι εχει γεμισει η Κιρκη, και τοτε ξεκινησαν και οι διαδικασιες...

ΥΓ. Η ξαδερφη αν και αγαπαει γενικοτερα τα ζωα, νομιζω πως δεν ξερει τι πρεπει να κανει τελικα... Θα χρειαστει σεμιναριο λοιπον..:rolleyes:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πρέπει να ψεκάσετε και τον χώρο, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω!
Να ρωτήσετε τον κτηνίατρο πόσες φορές για να πιάσετε και τους νέους που εκκολάπτονται!
Γιατί αλλιώς, ότι και να κάνετε θα ξαναγεμίζουν ψύλλους από αυτούς που υπάρχουν στο περιβάλλον!
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
...γιαυτο περνω τα frontline με το κιλο... ψακαζω χαλια, κρεβατακια κλπ και θα ψεκαστουν και τα σπιτακια τους τωρα. Καθε εβδομαδα μου ειχες πει στην αρχη του θεματος για 2-3 εβδομαδες... Αυτο θα κανω, αλλα 2 φορες την εβδομαδα για να ειμαι σιγουρος. Και ηλ.σκουπα τα παντα αλλες τοσες. Αστο........ εχω μπλεξει.............
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εφόσον τα σκυλιά στο Σούνιο μένουν έξω μπορεί να χρειαστεί να ψεκάσεις κι όλο τον έξω χώρο εκεί...

Εμάς πέρσυ είχαν μπει στο κήπο κάτι ημιδεσποζόμενες(αδέσποτες ουσιαστικά) γάτες που ήταν γεμάτες ψύλλους και μετά απλά και μόνο περνώντας από τον κήπο γεμίζαμε κι εμείς....:eek:

Τελικά ψεκάσαμε 3 φορές ολο τον κήπο με ένα φάρμακο που μας συνέστησε ο κτηνίατρος για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα!
Δεν θυμάμαι όμως πως το λένε και την συσκευασία την έχουμε πετάξει....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Kirki - Amirah;188029Και ηλ.σκουπα τα παντα αλλες τοσες[/quote said:
Κατόπιν πονηρής συμβουλής του κτηνιάτρου μου, μέσα στην σακούλα της ηλεκτρικής, χώνω παλιά scalibor πχ., ούτως ώστε αν μαζέψει κάτι η σκούπα, να μην επιβιώσει. Το ότι τα ρουφάει η σκούπα δεν σημαίνει ότι τα σκοτώνει κιόλας. Είναι πραγματικά πολύ εύκολο, να περπατήσουν και να ξαναβγούν έξω. Ενώ αν μέσα παραμονεύει το scalibor...;)
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ετσι μου λέει. Βέβαια το δικό μου άγχος ήταν για σκνίπες και τσιμπούρια στην απίθανη περίπτωση που τύχει να κυκλοφορούν και όχι για ψύλλους. Αλλά τι έχει να χάσει; Η αλήθεια είναι ότι η σκούπα δεν τα σκοτώνει. Απλώς τα μαζεύει στην σακούλα απ' όπου μπορούν και να δραπετεύσουν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το scalibor αποθει και σκοτωνει αλλα... δεν χρειαζεται θερμοτητα; Για ποσο καιρο μενει η σκουπα ζεστη; :confused:
Δεν μου είπε κάτι σχετικό. Γιατί να χρειάζεται θερμότητα; Τα συστατικά του scalibor τα σκοτώνουν οπότε αν παγιδευτούν στον χώρο της σακούλας το πολύ-πολύ να μην ψοφήσουν αμέσως αλλά να χρειαστεί και λίγη ώρα μέχρι να δράσει το scalibor που θα είναι και κάπως ξεθυμασμένο. Αυτά μου είπε, αυτά σας λέω :)