Τον πουλάς;

Τον πουλάς για το εκατομμυριάκι?


  • Total voters
    446

giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Δε νομίζω οτι υπάρχει κανείς που να μη το πούλαγε, πρέπει να ήταν κάποιος μεγιστάνας για να αρνιόταν τέτοιο ποσό, δε μιλάμε για 1000€ αλλά για ένα ποσό που θα έλυνε το πρόβλημα της ζωής σου.
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Απο την μια θα ηθελα το 1000000 ευρω...απο την αλλη αν τα επαιρνα θα ενιωθα ασχημα με την παρτη μου για το υπολοιπο της ζωης μου.Δεν μου περισσευουν,δεν εχω ομως και προβλημα επιβιωσης,αλλα το μονο που εχουμε ειναι ο εαυτος μας στο τελος και δεν θα ηθελα να βλεπω καποιον ξεπουλημενο οταν θα με κοιτουσα στον καθρεφτη...αυτο ειναι πιο σημαντικο απο τα λεφτα.
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Μιλάμε γι τα χρήματα που θα σου λύσουν το πρόβλημα μιας ζωής, όχι χίλια ευρώ.
Διάβασα κάποιες απο τις απαντήσεις στην αρχή και νομίζω οτι είμαι εντελώς άκαρδη ή εντελώς άφραγκη :(
 


panos08

Active Member
4 Οκτωβρίου 2017
38
28
40
Το προβλημα της ζωης δεν ειναι (μονο) τα χρηματα.Μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 5 πιο σημαντικα πραγματα.
Η λογικη απαντση βεβαια ειναι να δωσεις το σκυλακι σου υπο ορους,αρα μην εχεις τυψεις.
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Είναι όπως το ανέκδοτο.
- Θα κάτσεις να σε ........ για 100 ευρώ?
- Όχι.
- Για 200 ευρώ?
- Όχι.
Και η κουβέντα συνεχίζεται μέχρι το ποσό να γίνει αστρονομικό. Οπότε ο ένας λέει -Ναι!
και απαντάει ο άλλος φυσικότατα: Είδες, κ...λοι υπάρχουν, λεφτά δεν υπάρχουν.

Από την άλλη, δεν ξέρω ποιο θα ήταν το ποσό. Ένα αντικείμενο έχει τιμή, άλλοτε υψηλή, άλλοτε χαμηλή. Ανάλογα τις περιστάσεις. Είναι υποκειμενικό.
Η ζωή όμως? Τα συναισθηματα? Μπορουν να αποτιμηθούν σε ευρώ? (δε λέω για ακραίες καταστάσεις, και ανάγκης και ποσού).
 
  • Like
Reactions: Eroe and panos08




giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Καλά ας δεις το χρήμα πάνω στο τραπέζι που θα σου λύσει μια ζωή και μετά να μου πεις. Τωρα μιλάμε θεωρητικά μιας και δεν πρόκειται ν μας τεθεί τέτοιο ερώτημα ποτέ:ROFLMAO:
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Καλά ας δεις το χρήμα πάνω στο τραπέζι που θα σου λύσει μια ζωή και μετά να μου πεις. Τωρα μιλάμε θεωρητικά μιας και δεν πρόκειται ν μας τεθεί τέτοιο ερώτημα ποτέ:ROFLMAO:
Κοιτα... για τον Eroe εγω ΕΔΩΣΑ ενα σπουδαιο ποσο. Χωρις να σκεφτω τον εαυτο μου κ τι θα μπορουσα να παρω για μενα μ αυτα τα λεφτα, απο ρουχα, επιπλα, κλπ.. Απλα, το πηρα αποφαση οτι αυτος ο σκυλος θα γινει δικος μου, και το εκανα. Δεν χρησιμοποιω τη λεξη αγοραζω γιατι δεν αγοραζεται η ζωη, αλλα πιστευω οτι ο εκτροφεας δικαιουται μια αξια ανταμοιβη για τους κοπους του.
Επισης, στην κοπρουλα μου εχω επενδυσει αστρονομικα ποσα,. Θεραπειες, οταν την πρωτοβρηκα, φαρμακα, εξετασεις καθε τοσο, φιλοξενειες οταν ελειπα (γιατι εχει κ τα χρονακια της κ δεν μπορει να ταξιδεψει με το αεροπλανο...) Δεν μετανιωνω ομως ουτε για 1 ευρω απο αυτα που εχω ξοδεψει (και ΘΑ ξοδεψω). Και δεν ειχα παντοτε την ιδια οικονομικη ανεση - βασικα ουτε τωρα εχω ανεση, απλα υπαρχει καποια ας πουμε σταθεροτητα. Κι οταν δεν ειχα φραγκο παλι αγοραζα πρωτα σκυλουτροφη κ μονο υστερα κτ για να φαω εγω.
Γινεται λοιπον να πουλησω ολα αυτα; Εγω τους φιλους μου δεν τους πουλαω. Αλλα οχι οτι το παιζω παναγιτσα. Εναν μαλ@κα συνανθρωπο πολυ ευχαριστως θα πουλουσα ακομα και για να τον κανουν πειραματοζωο :)
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
βαζεις τα ζώα πάνω απο τους ανθρώπους.
Τι να πω, μάλλον έχεις γνωρίσει πολύ κακούς ανθρώπους. Εύχομαι ποτέ ν μην έχω την άποψη σου σε αυτο το θέμα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
βαζεις τα ζώα πάνω απο τους ανθρώπους.
Τι να πω, μάλλον έχεις γνωρίσει πολύ κακούς ανθρώπους. Εύχομαι ποτέ ν μην έχω την άποψη σου σε αυτο το θέμα.
Βαζω τα ζωα πανω απο τους κακους ανθρωπους, οχι πανω απ ολους τους ανθρωπους :)
Και ναι θα τους γνωρισεις κι εσυ, αν και σου ευχομαι αυτο να μην εχει σοβαρες συνεπειες :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλά ας δεις το χρήμα πάνω στο τραπέζι που θα σου λύσει μια ζωή και μετά να μου πεις.
Εχεις στο τραπέζι τον σκύλο σου ετοιμοθάνατο και ο μόνος τρόπος να σωθεί είναι να δώσεις το ίδιο γαμοεκατομμύριο που πήρες πουλώντας και προδίδοντας τον προηγούμενο.
Θα το έδινες;

Όχι εσύ προσωπικά...
Ρητορική είναι η ερώτηση
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Βαζω τα ζωα πανω απο τους κακους ανθρωπους, οχι πανω απ ολους τους ανθρωπους :)
Και ναι θα τους γνωρισεις κι εσυ, αν και σου ευχομαι αυτο να μην εχει σοβαρες συνεπειες :)
Εύχομαι να είμαι τυχερη, όπως στάθηκα ώς τώρα :)
Όταν ήμουν στο νοσοκομείο τόσο καιρό γνώρισα πραγματικούς ανθρώπους που πραγματικά νοιάζονται για το συνάνθρωπο τους χωρίς δόλο.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εγώ, θα έδινα το γαμωεκατομμύριο που δεν έχω, μερικά νυχτοκαματάκια στη Συγγρού, ένα νεφρό, μερικά δάχτυλα του ποδιού, το αριστερό μου χέρι, και ίσως κανα πλεμόνι, για μερικές μέρες ακόμα με τη κούκλα μου - και το δικαίωμα να της πω ένα αντίο.

Μα πολύ αλλού τις πήγατε τις ρητορικές σας ερωτήσεις, και δεν είναι σωστό...
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Η τιμη,τιμη δεν εχει!!!!

Δεν (ξε)πουλιουνται ολα πια σε αυτή τη ζωη....

Το σκυλι μου και οχι μονο το δικο μου το βαζω πανω απο πολλους ανθρωπους που δεν αξιζουν την προσφωνηση...
Κ δεν ειναι κ παρα πολλα τα ατομα που βαζω πανω απο τη Σίλβα...

Οτι αγαπάω κ με αγαπαει δεν πουλιεται....αν ηθελα το εκατομμύριο για να σώσω τη ζωη καποιου απο τη στενη μου οικογένεια τοτε ναι....αλλιως ουτε με τα δεκαπλασια...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ευτυχώς το ερώτημα δε θ μας τεθεί ποτέ στην πράξη
Είναι ένας πολύ απλός τρόπος να εκτιμήσεις την ζωή, όχι την δική σου, αλλά όσων αγαπάς και νοιάζεσαι και να νοιώσεις ευλογημένος και ευτυχής που τους έχεις δίπλα σου.

Δεν αγοράζονται όλα με το χρήμα, δεν είναι όλα χρήμα.
Ο Ωνάσης θα έδινε όλη του την περιουσία προκειμένου να σωθεί ο γιος του Αλέξανδρος.
Και όταν το έκανε θα ένοιωθε ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.
Άφραγκος αλλά ευτυχής.

Ένας σκύλος είναι το παιδί μας.
Δεν δίδεται, δεν πωλείται, δεν ανταλλασεται.
Αντίθετα δίνεις ο, τι έχεις και δεν έχεις για να τον κρατήσεις για πάντα κοντά σου.
Και αυτό δυστυχώς θα το αντιμετωπίσουμε όλοι μας στην πράξη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν απορρίψει ευκαιρίες, έχουν αλλάξει δραστικά τη ζωή τους καθώς και τη ρώτα της ζωής τους στο απώτερομέλλον, και που έχουν κάνει το σκατό τους παξιμάδι για να συντηρήσουν τα ζώα τους. Το 1 μύριο έχει ήδη μικρότερη αντικειμενική αξία.

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να το χωρέσει ο νους όσων δεν έχουν το χαρακτήρα να το δούνε έτσι, αλλά η διάκριση για πολλούς δεν είναι ζώα ή άνθρωποι. Είναι οικογένεια και μη οικογένεια. Πουλάς τον αδερψό σου, τη μάνα σου, το ένα σου παιδί για ένα μύριο για να ζήσουν σαν πασάδες οι υπόλοιποι της οικογενείας; Πολλοί θα λέγαν ναι. Πολλοί όχι. Έτσι κι εδώ.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εύχομαι να είμαι τυχερη, όπως στάθηκα ώς τώρα :)
Όταν ήμουν στο νοσοκομείο τόσο καιρό γνώρισα πραγματικούς ανθρώπους που πραγματικά νοιάζονται για το συνάνθρωπο τους χωρίς δόλο.
Πραγματικούς ανθρωπους γωρίζουμε όλοι. Και σαφως κι ειναι απαραιτητο να τους θαυμαζουμε κ να τους σεβομαστε. Εξισου σημαντικο ομως, ειναι να μην εθελοτυφλούμε μπροστά σε καποια πραγματα που μπορουν να μας χαλάσουν την κοσμοθεωρία. :) Ε λοιπον... επειδη σε πολλους τομεις σιγουρα εχω λιγο περισσοτερη εμπειρια, θα τολμησω να πω οτι δυστυχως το 70% των ανθρωπινων σχεσεων δεν μπορει να συγκριθει με το δεσιμο ενος καλου αφεντικου με τον σκυλο του. Τοσο χαλια, ναι. Οχι επειδη τα σκυλια ειναι "ανθρωποι", ισα ισα, τα βλεπω πολυ ρεαλιστικα κ ξερω τι παει να πει ζωο. Αλλα επειδη οταν ενας ανθρωπος ειναι ανηθικος, ειναι χειροτερος απο καθε ζωο. Και δυστυχως ολοι ειμαστε ανηθικοι, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Για αυτο κι οι ανθρωπινες σχεσεις τις περισσοτερες φορες ειναι μια σκετη υποκρισια.
Αποψη μου, και σε καμια περιπτωση δεν κανω κηρυγμα.

Απλα, αυτο που ειπες, για το αν βαζω τα ζωα πανω απο τους ανθρωπους η οχι, μου φανηκε πολυ επιπωλαιο. Εγω προσπαθω να βαζω το αληθινο πανω απ το υποκριτικο κ ψευτικο, σσχετως αν προερχεται απο ανθρωπο, απο ζωο η απο εξωγηινο. :)
 


giotaki2003

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2017
118
29
31
Κατανοητές οι απόψεις όλων και σεβαστές.

@SofiaEve Στέκομαι μόνο σε αυτό που είπες για το πνευμόνι έστω και χαριτολογώντας. Δε ξέρεις τι μανίκι είναι η μεταμόσχευση πνεύμονα, άστο, Δε ξεμπλέκεις ποτέ στην ουσία. Εύχομαι να μη τύχει σε κανένα γνωστό σου.