Τριχόπτωση μίνι πίνσερ


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Προσφατα ανοιξε ένα αλλο μελος ένα θεμα περι τριχοπτωσης και υπαρχουν καποιες απαντησεις εκει, αλλά θεωρησα καλυτερο να ανοιξω ένα δικο μου, μηπως και η δικια μας περιπτωση είναι διαφορετικη.

Η Ζηνα το μινι πισνερ μας ειχε παντα υπεροχο και γυαλιστερο τριχωμα. Πολύ κοντό φυσικα.
Εδώ και λιγες εβδομάδες όμως αρχισε να εμφανιζει τριχοπτωση.
Τις τελευταιες δυο εβδομαδες αρχισε να φαινεται περισσοτερο οπότε και την πηγα στον κηνιατρο.

Η τριχοπτωση είναι πολύ εντονη σε επιλεγμενα σημεια και συμμετρικα.
Σε ολοκληρη την περιοχη στα μπουτια, στους αγκωνες, στην κοιλια οπου εχει ετσι κι αλλιως λιγες τριχες, στο κεφαλι προς τη μερια των αυτιων (στους κροταφους ας πουμε) και πισω από τα αυτια.

Μπορω να πω ότι στην κοιλια υπαρχουν δειγματα ότι φυτρωνουν νεες τριχες αλλά δεν μπορω να πω το ιδιο για τα μπουτια και το κεφαλι.

Οι τριχουλες κατω από σαγονι καθως και τα μουστακια της ειχαν ασπρίσει αρκετα πριν αρχισει να φαινεται περαιτέρω τριχοπτωση.

Ο καλυτερος τροπος για να το περιγραψω είναι ότι δειχνει σαν να γερναει. Αλλά η Ζηνα είναι μονο τριων ετων.
Όπως είναι και μαυρη, η τριχοπτωση είναι φανερα ορατή.

Ο γιατρος θεωρησε ότι δεν υπαρχει δερματικο θεμα, αλλά ουτε και ορμονικο / θυρεοειδή γιατι θα υπηρχαν και αλλα συμπτωματα.

Μου ειπε ότι τετοιου ειδους τριχοπτωση είναι συνήθης στα μινι πίνσερ και ότι συχνα προκαλείται από αγχος και κακη διατροφη.
Απαντησα ότι η Ζηνα τρεφεται πολύ σωστα και δεν εχει κανενα λογο να εχει αγχος και ότι την εχουμε στα πούπουλα.

Η Ηρα ηρθε στο σπιτι πριν από 9 μηνες και η Ζηνα προσαρμόστηκε ηδη εδώ και καιρο και μαλλον δεν είναι η παρουσια της Ηρας πηγη αγχους. Το αναφερω επειδη το ειπε ο γιατρος σαν πιθανη αιτία.
Επισης ειπε ότι τα σκυλια αυτά παντα εχουν στρες. Καλα, αυτό δεν είναι και ψεματα.

Πριν από τρεις μηνες ειχε οιστρο. Άλλη πιθανη αιτια κατά τον γιατρό. Στους προηγουμενους οιστρους όμως δεν ειχε τετοια συμπτωματα.

Κατά τα γνωστα, μας εδωσε βιταμινες και ειπε ότι αν η κατασταση χειροτερεψει, ισως θα προχωρησουμε σε περαιτερω ελεγχους. Τα δειγματα για ορμονικες εξετασεις ειπε ότι στελνονται στην Αγγλία!! Είναι δυνατον?

Στο τελος με διαβεβαιωσε οτι οι τριχες θα ξαναβγουν.

Η Ζηνα εχει όπως παντα ορεξη για φαγητο και βολτες αλλά είναι λιγο πεσμενη στο σπιτι. Κοιμαται πολύ αλλά μπορω να πω ότι κάθε χειμωνα πεφτει καπως.

Πλεον εχω στενοχωρηθει και εχω αγχωθει και δεν ξερω τι να κανω περα από το να περιμενω.
Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες καποια στιγμη για να κρινετε καλυτερα.

Ευχαριστω πολύ
Αρης
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν και πιστεύω ότι ξέρεις τι θα σου απαντήσω, όπως και σε όλα τα ιατρικά ζητήματα, εγώ θα σου πω να κάνεις λίγο υπομονή να δεις πως παει ή αν έχεις πολύ έντονες αμφιβολίες να ψάξεις για δεύτερη γνώμη, απο κοντά!

Τις ιντερνετικες διαγνώσεις ξέρεις οτι ποτέ δεν τις συμπάθησα....:rolleyes:


Να πάνε ολα καλά!:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στα ιατρικα θεματα κι εγω δεν πολυρωταω. Γι αυτό και αργησα τοσο εξαλλου.
Το θεμα είναι ότι ειμαστε στην Ξάνθη, οι επιλογες είναι λιγες και εχουμε σιγουρα τον καλυτερο κτηνιατρο της περιοχης.

(φαντασου τι είναι οι αλλοι).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ναι το σκέφτηκα ότι μπορεί να μην υπάρχουν πολλές εναλλακτικές εκεί....

Δεν ξέρω, σε κάποια γειτονική πολη ίσως;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα δω φιλε. Πρεπει να ρωτησω αν υπαρχει καποιος αξιοπιστος. Αλλιως δεν παω.
Κρινοντας από τους δικους μας εδώ, θα την φλομώσουν στα φαρμακα, πιθανοτατα άσχετα και χωρις λογο, μονο και μονο για το κερδος.
Ασε, να μην αρχισω να μιλαω τωρα.
Ο κτηνιατρος μας είναι από τους ελαχιστους που σεβονται καπως τα ζωα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αρη Balistol πηρες?αν ναι ψεκασε ολο το σκυλι εκτος απο το κεφαλι,τριψε απαλα μετα με ενα στεγνο πανι,και περιμενε 2-3 μερες,αν δεν καλυτερεψει παιξαμε και χασαμε,κακο πατως δεν κανει απλα θα γυαλιζει το σκυλι.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Αν δεις πως η κατάσταση χειροτερεύει ή μένει στάσιμη, μαθαίνεις για την κτηνιατρική σχολή στην Θεσσαλονίκη..
Της δίνεις κανα έλαιο για το τρίχωμα?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν εχω βαλει ποτέ ελαια στα σκυλια. Μπορει να ευνοησει την αναπτυξη νεων τριχών? Δυναμωνει τις ηδη υπαρχουσες για να μην πεφτουν?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Tι είναι το Balistol;
Γιατί το μόνο που βρήκα είναι ένα λάδι για το γυάλισμα των όπλων!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και τι μπορεί τότε αυτό να προσφέρει, περα από το να γυαλίζουν οι ήδη υπάρχουσες τρίχες;
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εμποδιζει και την τριχοπτωση Αρη,θυμαμαι καποτε σε ενα σκυλι που ειχε προβλημα εκανε δουλεια.
Δεν χανεις τιποτα,καλυτερο απο φαρμακα παντως.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο σκύλος που τον "άλειψες" με αυτό το έλαιο, omarock, τι είχε τελικά και είχε τριχόποτωση;

Το ότι αναπτύχθηκαν τρίχες είσαι σίγουρος ότι ήταν αποτέλεσμα του ελαίου ή μπορεί και να ήτνα τυχαιο γεγονός;

Το έλαιο αυτό, παραπροιόν της διήλησης του πετρελαίου, είναι σίγουρα ασφαλές για χρήση σε ζωντανούς οργανισμούς και ειδικότερα για ένα τόσο μικρόσωμο σκυλι;
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Άρη εννοώ αν η διατροφή της Ζήνας περιέχει έλαια(κατάλληλα για το σκύλο θεωρούνται τα ιχθυέλαια και όχι το ελαιόλαδο π.χ.)

Έχεις πει νομίζω πως τρώει μαγειρευτό, σωστά?
Οι αναλογίες των συστατικών είναι σίγουρα οκ?
Προσωπικά πρώτα πρώτα αυτό το θέμα θα κοιτούσα..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φοιβο, και η βαζελινη παραπροϊόν του πετρελαιου είναι. Σαφως πιο αγνο βεβαια. Τωρα για το balistol αν είναι ασφαλες ή όχι για μινι σκυλακι, είναι ένα καλο ερωτημα.

Σκουμπι, με ελαιόλαδο της μαγειρευουμε. Ειχα διαβασει εδώ μεσα οτι είναι καλο.
Η διατροφη της περιλαμβανει κατά βαση κρεας κοτοπουλου, μοσχαρισιου, χοιρινου ή αρνισιου, βρασμενο με λαχανικα τα οποια μετα τα λιωνουμε και τα ανακατεύουμε με το κρεας. Αλλιως δεν τα πολυτρωει.
Τις κροκετες δεν τις αγαπαει καθολου. Τρωει ισα ισα για να συντηρηθει.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Κι όμως τα ιχθυέλαια (π.χ. σολωμέλαιο) θεωρούνται καταλληλότερα και συμβάλλουν και στην υγεία του τριχώματος.. Κάνε μια αναζήτηση και εδώ μέσα και γενικά.
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Τίποτα!:D
Απλά διάβασε πρώτα καλά(είμαι σίγουρη πως θα το κάνεις αλλά λέμε τώρα) γιατί είναι και μίνι το σκυλάκι να είσαι σίγουρος για τις αναλογίες, την συχνότητα, κλπ..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981