Τσακωμοι με μη ζωόφιλους


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αλλη απορία.. έχετε τσακωθει με κόσμο κατά τη διάρκεια της βόλτας.? Όχι μόνο στην παραλία -που εκεί πλέον είναι κάτι σαν μόδα στην ελλάδα- αλλά γενικά.
Εγω π.χ. θυμάμαι ότι σε μία από τις πρώτες βόλτες της μικρής μετά απο εγχειρηση βρέθηκα σε ένα στενό πεζοδρόμιο απέναντι από μια μανταμ. Επειδή πάντα αποφεύγω να ενοχλώ τον κόσμο τραβηξα τη μικρή κοντά μου και περιμέναμε να περάσει η κυρία. Αλλα για καποιο λόγο η κυρία ενοχληθηκε με το να είναι τόσο κοντά με ενα σκυλ,ί σηκώνει το πόδι με την τακούνα και παει να την κλοτσησει. παιδια ασυναισθητα σήκωσα το χέρι μου.. και ειπα κατι σε "φροντισε.." η κατι τετοιο.
Ε η κυρια εκνε ενα τσ μαζεψε το ποδι και εφυγε.
Μα την Παναγια. Σιχαινομαι τη βια αλλα αν κλωτσουσε τη μικρη με το στιλετο στην ηδη σακατεμένη τησ στηλη και πάθαινε το σκυλί μου τιποτα θα τη χαστουκιζα!! Μα να παει να το κλωτσησει.. χωρις καν να την ακουμπησει. ! :evil: :evil: :evil:
 


chris paras

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
59
0
κοιτα και εγω στην θεση ετσι ακριβως θα ενιωθα..
δυστηχως στην Ελλαδα υπαρχει μια πολυ ασχημη νοοτροπια οσο αναφορα την συμπεριφορα διαφορων ατομων που δεν εχουν σκυλο προς αυτους που εχουν..

αυτο οφειλεται καθαρα στην ελλειψη παιδειας που υπαρχει πρωτα απο την οικογενεια και μετα απο το σχολειο..

στην Ελλαδα αν δεν εχεις αναπτυξει μονος σου το αισθημα της ζωοφιλιας δεν στο μαθαινει κανεις.. και αυτο ειναι πολυ ασχημο...

για αυτο μην ασχολεισαι γιατι πραγματικα θα χασεις το χρονο σου και στο τελος θα σου σπασουν και τα νευρα.. :D :D
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
chris paras said:
στην Ελλαδα αν δεν εχεις αναπτυξει μονος σου το αισθημα της ζωοφιλιας δεν στο μαθαινει κανεις.. και αυτο ειναι πολυ ασχημο...
πολύ σωστή κουβέντα είπες..
εγώ δεν τσακώνομαι με κανέναν και δεν προσπαθώ να μάθω σε κανέναν τίποτα παρά μόνο αν με ρωτήσουν..
γιατί είναι μεγάλη συζήτηση και ο άλλος δε μπορεί να σε καταλάβει.
και μέχρι ένα σημείο είναι και λογικό.
Φυσικά βέβαια αν κάποιος πήγαινε να κλωτσήσει τη Λώρα θα τον κλώτσαγα πρίν προλάβει να κουνηθεί!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
xritaki said:
Αλλη απορία.. έχετε τσακωθει με κόσμο κατά τη διάρκεια της βόλτας.?
Ποοοολλές φορές!! :twisted: :twisted:

Μερικοί είναι πολύυυυυ κολλημένοι.. Τί να λέμε τώρα :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως τσακώνομαι πολύ περισσότερο με «ζωοφιλους», παρά με μη ζωόφιλους που στο φινάλε είναι δικαίωμα τους (και το σέβομαι) να μην συμπαθούν τα ζώα.

Συγκεκριμένα τσακώνομαι με:

"Ζωόφιλους" που εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους σε εξοχικά.

"Ζωόφιλους" που ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα τα ζώα τους.

“Ζωόφιλους” που παρατάνε τα περιττώματα του σκυλού τους στα πεζοδρομία.

“Ζωόφιλους” που περιφέρουν τα σκυλιά τους χωρίς λουρί και θεωρουν μαγκια να ξεκοιλιάζουν τις γάτες, να επιτίθενται στα αδέσποτα και στα σκυλιά των άλλων ανθρώπων.

“Ζωόφιλους” που πετάνε στα πεζοδρομια ξινισμένα αποφάγια για τα αδεσποτα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εστίες μικροβίων.

“Ζωόφιλους” που έχουν τα σκυλιά τους δεμένα μέσα στον ήλιο στην βροχή και στο κρύο, σε μπαλκόνια, ταράτσες και πυλωτές.

“Ζωόφιλους” που χτυπούν και κακομεταχειρίζονται τα ζώα τους

“Ζωόφιλους” που κάνουν παλιάτσους τα σκυλιά τους, τους βάφουν τα νύχια και το τρίχωμα, τα ντύνουν με ρουχαλάκια, στρας και χαϊμαλιά και τα ψεκάζουν με αρώματα.

“Ζωόφιλους” που βγάζουν τα σκυλιά τους βόλτα κρατώντας ξύλα και μαδέρια, τα οποια σπάνε στις πλάτες των αδέσποτων.

“Ζωόφιλους” που παίρνουν τα υστερικά μικρόσωμα σκυλιά τους αγκαλιά μόλις τους πλησιάζει κάποιο άλλο σκυλί...

...και γενικά την κατηγόρια των «φιλόζωων» που ουδεμία σχέση έχουν με την υπεύθυνη ζωοφιλία. Οι μη φιλόζωοι τουλάχιστον είναι λιγότερο υποκριτές.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
ROTTIE said:
Εγώ πάντως τσακώνομαι πολύ περισσότερο με «ζωοφιλους», παρά με μη ζωόφιλους που στο φινάλε είναι δικαίωμα τους (και το σέβομαι) να μην συμπαθούν τα ζώα.
Φυσικά..Αλλά δεν έχουν δικαίωμα να σε βρίζουν χωρίς λόγο, να χτυπήσουν το σκυλί σου και στη χειρότερη να ρίξουν φόλα.. και το κάνουν αρκετοί.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμφωνώ απόλυτα Βάσω.
Είπα πως σέβομαι το δικαίωμα κάποιου να μην συμπαθεί τα σκυλιά, δεν είπα πως σέβομαι την σχιζοφρένεια του κάθε ανισόρροπου που βρίζει χωρίς λόγο και του κάθε ψυχοπαθούς που χτυπάει και φολιάζει ζώα.
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Εγω προσφατα ειχα μαλωσει με εναν που εχει ενα πανεμορφο rottweiler στο μπαλκονι χειμωνα-καλοκαιρι,το οποιο ειναι 2 φορες οσο το σκυλι και ενα σπιτακι.Αυτο ειναι το καταφηγιο του.
Τον ρωταω: Γιατι δεν βαζεις μεσα το καιμενο το σκυλι σου μιας και οπως λες το αγαπας πολυ?
Και η απαντηση:Τα σκυλια ειναι για εξω οχι για μεσα στο σπιτι.

Αποτελεσμα?Το σκυλι δεν πλησιαζεται,ειναι παρα πολυ επιθετικο,καθολου κοινωνικο και με αμα δειτε τα ματακια του ποσο λυπημενο ειναι....
Εγω παντως το λυπηθηκα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ολοι αυτοί Rottie ειναι μη ζωοφιλοι σε αρνηση :wink: . Η αληθεια ειναι οτι το τι δουλεμα εχω φαει που καθαριζω τα κακα της μικρης... ελπιζω οσοι κραζουν να γλιστρησουν και να πεσουν μεσα!! Οσο για αυτους που αφηνουν τα σκυλια τους στα μπαλκονια.. :twisted: :twisted: :twisted: εχω ακουσει για ενα φιλο φιλου που το εχει εξω και δεν το χαιδευει η αφηνει να το χαιδεψουν για να ειναι καλος φυλακας. :evil: και περηφανευεται που βρισκε νεκρες γατες :evil: :evil:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με πολλούς! Έχω σβερκώσει γέρο που κλώτσησε το σκύλο μου.
Δεν αντέχω να τσακώνομαι, αλλά καμιά φορά η υπομονή μου δοκιμάζεται άσχημα και δεν τα καταφέρνει.
Όσο για τους "ζωόφιλους"...

Μόλις χθες το βράδυ, άνθρωπος που είχε όπως είπε "πολλά σκυλιά στη ζωή του" συμβούλευε κάποιον που ήθελε να πάρει ένα φύλακα να το "αφήνει πολλές ώρες δεμένο σε σκοτεινό μέρος για να αγριέψει" :evil: :evil: :evil:

Μια φορά τσακώθηκα με μια πιτσιρίκα στο Λαγονήσι η οποία είχε ένα γκριφόν ούτε 10 κιλά, που γυρνούσε ελεύθερο όποτε γούσταρε και είχε ζευγαρώσει με όλες τις αδέσποτες της περιοχής. Η μικρή ήταν περήφανη για το "αντράκι της"...
 


chris paras

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
59
0
ROTTIE said:
Εγώ πάντως τσακώνομαι πολύ περισσότερο με «ζωοφιλους», παρά με μη ζωόφιλους που στο φινάλε είναι δικαίωμα τους (και το σέβομαι) να μην συμπαθούν τα ζώα.

Συγκεκριμένα τσακώνομαι με:

"Ζωόφιλους" που εγκαταλείπουν τα σκυλιά τους σε εξοχικά.

"Ζωόφιλους" που ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα τα ζώα τους.

“Ζωόφιλους” που παρατάνε τα περιττώματα του σκυλού τους στα πεζοδρομία.

“Ζωόφιλους” που περιφέρουν τα σκυλιά τους χωρίς λουρί και θεωρουν μαγκια να ξεκοιλιάζουν τις γάτες, να επιτίθενται στα αδέσποτα και στα σκυλιά των άλλων ανθρώπων.

“Ζωόφιλους” που πετάνε στα πεζοδρομια ξινισμένα αποφάγια για τα αδεσποτα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εστίες μικροβίων.

“Ζωόφιλους” που έχουν τα σκυλιά τους δεμένα μέσα στον ήλιο στην βροχή και στο κρύο, σε μπαλκόνια, ταράτσες και πυλωτές.
“Ζωόφιλους” που χτυπούν και κακομεταχειρίζονται τα ζώα τους

“Ζωόφιλους” που κάνουν παλιάτσους τα σκυλιά τους, τους βάφουν τα νύχια και το τρίχωμα, τα ντύνουν με ρουχαλάκια, στρας και χαϊμαλιά και τα ψεκάζουν με αρώματα.

“Ζωόφιλους” που βγάζουν τα σκυλιά τους βόλτα κρατώντας ξύλα και μαδέρια, τα οποια σπάνε στις πλάτες των αδέσποτων.

“Ζωόφιλους” που παίρνουν τα υστερικά μικρόσωμα σκυλιά τους αγκαλιά μόλις τους πλησιάζει κάποιο άλλο σκυλί...

...και γενικά την κατηγόρια των «φιλόζωων» που ουδεμία σχέση έχουν με την υπεύθυνη ζωοφιλία. Οι μη φιλόζωοι τουλάχιστον είναι είναι λιγότερο υποκριτές
συμφωνω απολυτα με το οτι οι φιλοζωοι ειναι λιγοτερο υποκριτες.. απλα εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η επιθετικοτητα που εχουν εναντιον των ζωον..
βασικα πιστευω ειναι καθαρα θεμα κομπλεξισμου που εχουν γιατι ειναι κατι αγνωστο προς αυτους οποτε αντιδρουν φοβικα και επιθετικα...

οσο αναφορα για τους ¨φιλοζωους¨ που ειπες αυτοι ειναι οι ιθηκοι αυτουργοι για πολλα ασχημα πραγματα που λετε στο forum οπως ανεξελεκτο ζευγαρωμα και πολλα πολλα αλλα...
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
xritaki said:
Ολοι αυτοί Rottie ειναι μη ζωοφιλοι σε αρνηση :wink: . Η αληθεια ειναι οτι το τι δουλεμα εχω φαει που καθαριζω τα κακα της μικρης... ελπιζω οσοι κραζουν να γλιστρησουν και να πεσουν μεσα!! Οσο για αυτους που αφηνουν τα σκυλια τους στα μπαλκονια.. εχω ακουσει για ενα φιλο φιλου που το εχει εξω και δεν το χαιδευει η αφηνει να το χαιδεψουν για να ειναι καλος φυλακας. :evil: και περηφανευεται που βρισκε νεκρες γατες
Αυτα μου ελεγε και εμενα και με τρελανε ο παλιο ******
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
θα μπορουσα να ειχα τσακωθει με ολους τους θειους κυνηγους για τα σκυλια τους...αλλα...

μια φορα μια γρια μ κανει ''παρτο απο δω νικολακη μ γτ μας χεζουν μεσα στη πορτα'' ενοουσε ενα χωραφι απεναντι...δεν ειπα κατι...εχουν δεμενα κυνηγοσκυλα σε τενεκεδες.

μια αλλη επειδη περασα εξω απτο σπιτι της βγηκε για να με αγριοκοιταξει .την κοιταξα καταματα,γουρλωσα και τα ματια κ δεν τολμησε να πει λεξη!!!





:evil:
 


tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
εγω βγαζοντας βολτα το σκυλι μου εκεινη την ωρα στη γειτονια περνουσε ενας παπους τον οποιο βλεπω συχνα πυκνα...την ωρα που περασα απο κοντα του ενω επεστρεφα σπιτι με ειδε απαξιωτικα και ειπε δυνατα : για δες αξια που δινουν στα σκυλια.....ελεος δηλαδη τι τον κοφτει?????? στο τσαφ ημουν να ανταπαντησω αλλα κρατηθηκα
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
tralala said:
περασα απο κοντα του ενω επεστρεφα σπιτι με ειδε απαξιωτικα και ειπε δυνατα : για δες αξια που δινουν στα σκυλια.....
Τώρα θυμηθηκά το άλλο που μου τη δινει.. αμα στεναχωρηθείς η κλαψεις για το σκυλί σου η αμα μάθουν κάποι οτι εδωσες λεφτά στο γιατρό για να το γιατρεψεις η αμα βοηθάς αδεσποτα.. θυμούνται τα παιδια στην αφρική!! "Εδω κοσμος πεθαινει και εσυ στεναχωριέσαι για ενα σκυλο.. ντροπη"
Που λες και αν αφήσωτο σκυλι μου να πεθανει θα σωθεί ο κόσμος. Ασε που ποτέ δε ρωτάνε αν δίνω λεφτά στα παιδάκια..Που αμα έχουν δώσει εστω και ενα σεντς για τα παιδακια που πεινάνε να μου τρυπησετε τη μύτη. δηλαδή να πας να χαλάσεις 2000 ευρώ στα μπουζούκια είναι οκ -εισαι μαγκας και λαρτζ-να δώσεις λεφτά για το σκυλί ειναι κακό :evil:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Eγω μία φορά είπα ότι δεν θα έδινα τον Νταλούκο μου για 10.000 ευρώ και όλοι με κοροιδεύανε... :cry:
Επίσης να πω ότι με εκνευρίζει πάρα πολύ μία γειτόνισα μου 20-22 χρονών που όποτε περνάμε από μπροστά της ο Dali κάνει απίστευτες χαρές, σηκώνεται σούζα, κουνάει την ουρά και με τραβάει σαν τρελός να πάει κοντά της και αυτή παιδιά σαν να μην τρέχει τίποτα, συνεχίζει την πορεία της χωρίς καν να τον κοιτάξει.Εντάξει δεν είναι απαραίτητο να συγκινηθείς με αυτό αλλά ρε γαμώτο σκάσε τουλάχιστον ένα χαμόγελο.Αυτή τίποτα, γυαλάκι ηλίου και τουπέ εκνευριστικό και να φανταστείτε ότι έχει και σκύλο (ένα μπόξερ μόνιμα σε ένα μπαλκόνι με κάτι νύχια που κοντεύουν να ανοίξουν τρύπα στο πάτωμα και τρίχωμα σαν να έχει λέπρα αλλά ένα βλέμα τόσο γλυκό και θλιμμένο που σου σπαράζει την καρδιά) :(
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Γιατι εμας,μια γρια απο απεναντι δεν ξερω ποσο χρονων κοντα στα 80,πασχει απο μαλακινση και εχει μια θυληκια που την ειχε βρει στα σκουπιδια.Τωρα ειναι 7 χρονων και εχει να λεει οτι εγω την μαζεψα κτλπ.Εγω καταενθουσιαστηκα οταν το ακουσα και λεω κοιτα ε,η γιαγια μου ταιζει τα σκυλια μονο με ψωμι :evil: και αυτη το μαζεψε και το φροντιζει τοσα χρονια.
Οταν την ρωτησα αν της εχει κανει στειρωση τι μου ειπε?"Ναι αγορι μου φετος της εκανα,γιατι δεν μπορουσα 2 φορες τον χρονο γεμιζα κουταβια και επιδη δεν ειχα τι να τα κανω τα αφηνα σε καναν σκουπιδοτενεκε στον δρομο μπας και τα παρει κανεις.":evil: :evil:
Δηλαδη η παλιογρια εκανε ενα καλο που μαζεψε το σκυλακι απ τα σκουπιδια και εχει πεταξει ποσα κουταβια.Φανταστειτε πως ενιωσα εκεινη την στιγμη που το ακουσα.
Το ειρωνικο ειναι οτι τωρα θυμηθηκε να κανει στειρωση που ειναι 7 χρονων και δεν κινει το ενδιαφερον τοσο πολυ στους αρσενικους οσο οταν ηταν πιο μικρουλα.
Σεβαστηκα μονο την ηλικια της και το οτι πασχει απο μαλακινση αλλιως :evil: :evil: :evil:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η δικιά μου η γιαγιά είχε κάνει το εξής: Η ξαδέλφη μου, 7 χρονών, που τότε ζούσε μαζί της λόγω οικογενειακών προβλημάτων, είχε βρει τρία κουταβάκια στα σκουπίδια και τα έφερε σπίτι. Η γιαγιά μου τα έβαλε σε μια σακούλα, πήρε το καρότσι της λαϊκής, έβαλε τη σακούλα μέσα και της είπε ότι θα τα πάει σε ένα καλό σπίτι. Εγώ ήμουν γύρω στα 8 και της είπα ότι θα έρθω μαζί της να δω πού θα τα πάει. Δε με άφησε και πλέον φαντάζομαι πού κατέληξαν. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά σήμερα πια η γιαγιά μου είναι πολύ ηλικιωμένη και παίζει με το σκύλο μου. Ο σκύλος μου ωστόσο που την ξέρει μια ζωή καθώς εκείνη ζει στο κάτω διαμέρισμα, ΠΟΤΕ δεν της έκανε χαρούλες!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Έχω βγάλει βόλτα την μικρή, λερώνει και σκύβω και τα μαζεύω με την σακουλίτσα... ακούω μια φωνή από ένα μπαλκόνι να λέει "Καλή όρεξη" "Κοπιάστε" του απαντάω και τον κοιτάω... στράβωσε τα μούτρα του και απλά έφυγα....
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
LaMb0fGod said:
2 φορες τον χρονο γεμιζα κουταβια και επιδη δεν ειχα τι να τα κανω τα αφηνα σε καναν σκουπιδοτενεκε στον δρομο μπας και τα παρει κανεις.":evil: :evil:
Κανονική μαλάκινση όμως... :evil:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU