Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
λοιπον βρηκα νομιμο εκτροφεα τσεχοσλοβακικου λυκοσκυλου και μαλιστα ηταν ελληνας..μιλησαμε αρκετη ωρα χθες
μου ειπε τιμη 1000 ευρω.
μου ειπε ομως οτι δεν εχει γενα ακομα και θα με ενημερωσει οταν γινει....
δν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να παρω σκυλι ακομα και το σκεφτομαι....γενικα φιλοι μου,οικογενεια κ.λ.π μου λενε να μην παρω σκυλο γτ δν ειναι για εμενα...και οτι θα μ τρωει ωρες οι ασχολιες μαζι του...βεβαια εγω δν το βλεπω ετσι...και γενικα δεχτηκα η αληθεια ειναι ενα ψυχολογικο πολεμο.....ωστε να μην παρω σκυλι
τουλαχιστον κατεληξα στην ρατσα αυτο ειναι το σκυλι που θελω για αγελη:):):):):):cool::cool::cool::cool:
απαντησες καταλαθος καταλληλα....
και αναιρεις τον εαυτο σου ....

και αυτο που ειπα ειναι οτι θα επρεπε να υπαρχει κατι στην ελλαδα που να δινονται τετοια σκυλια μονο σε εμπειρους ιδιοκτητες...και οχι στον καθε μπαφιαρη πιτσιρικα που θελει να πουλησει μουρη
 
Last edited:


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
απαντησες καταλαθος καταλληλα....
και αναιρεις τον εαυτο σου ....
δεν αναιρω τον εαυτο μου
στο πρωτο σκελος τονιζω οτι διαφωνουν ολοι να παρω σκυλο και να χανω ωρες απο την ζωη μου π.χ πηγαινοντας βολτα τον σκυλο...γιατι το θεωρουν χασιμο χρονου..απο το να ειμαι εξω και να διασκεδαζω

και στο δευτερο σκελος οταν λεω τετοια σκυλια εννοω πιτμπουλ και κορσο και ντογκο αργκεντινο...
αυτα θεωρω επιθετικα σκυλια .....
και επιπλεον εγω δεν ειμαι ο καθε μπαφιαρης πιτσιρικας που θελει να πουλησει μουρη..
αμα ημουν δν θα εμπαινα καν σε σαιτ να δω για σκυλους θα επαιρνα ενα σκυλο και στο τριμηνο που θα τον βαριμουν θια τον εστελνα πακετο σε αλλον
 


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
Πες τώρα ότι διασκεδάζεις 10-12 ωρες την ημέρα, να κοψω τις κοτσίδες μου....:ROFLMAO:o_O
κοψτες...ανετοτατα διασκεδαζω και 15 ωρες την ημερα...
παραδειγμα το σαββατο που μας περασε.....9το βραδυ μπυραρια χαλανδρι....1 εφυγα για μπολιβαρ και 4 πηγα βουντου μεχρι κλεισιμο 7μιση συνολο 10:30 ωρες γλεντι


αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι γενικα αμα λειπω 10-12 ωρες. απο το σπιτ
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
κοψτες...ανετοτατα διασκεδαζω και 15 ωρες την ημερα...
παραδειγμα το σαββατο που μας περασε.....9το βραδυ μπυραρια χαλανδρι....1 εφυγα για μπολιβαρ και 4 πηγα βουντου μεχρι κλεισιμο 7μιση συνολο 10:30 ωρες γλεντι


αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι γενικα αμα λειπω 10-12 ωρες. απο το σπιτ
μην παρεις σκυλο ! τοσο απλα ! αν ειναι ετσι το προγραμμα και γενικα εισαι τετοιος ανθρωπος παρε ενα καναρινι... χωρις καμιά ειρωνεια !
εγω οταν πηρα τον τυσον στατησα τη πυγμαχια για να περναω περισσοτερες ωρες μαζι του ! το θεμα ειναι οτι μου ελειπε και η πυγμαχια και οι βολτες και γενικα σκεφτομουν παντα το χρονο μου για να ειμαι οσο περισσοτερη ωρα μπορω με τον τυσον
μεχρι που γυρισα στο πατρικο και ο τυσον δεν μενει ποτε μονος του και εγω ξεκινησα παλι αυτο που γουσταρα

αν δουλευεις 9 ωρες τη μερα και μετα θες να πας για καφε με τους φιλους σου, πως θα το κανεις? θα αφησεις το σκυλο 12 ωρες μονος του? χωρις φαι? χωρις παρεα?χωρις νερο? πως θα κανει την αναγκη του?
ειναι κριμα ειλικρινα ! για μενα μην παρεις σκυλο, οσο και αν το θες θα σου αλλαξει ριζικα την καθημερινοτητα σου, ειδικα αν μενεις μονος θα ειναι βασανο
 


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
μην παρεις σκυλο ! τοσο απλα ! αν ειναι ετσι το προγραμμα και γενικα εισαι τετοιος ανθρωπος παρε ενα καναρινι... χωρις καμιά ειρωνεια !
εγω οταν πηρα τον τυσον στατησα τη πυγμαχια για να περναω περισσοτερες ωρες μαζι του ! το θεμα ειναι οτι μου ελειπε και η πυγμαχια και οι βολτες και γενικα σκεφτομουν παντα το χρονο μου για να ειμαι οσο περισσοτερη ωρα μπορω με τον τυσον
μεχρι που γυρισα στο πατρικο και ο τυσον δεν μενει ποτε μονος του και εγω ξεκινησα παλι αυτο που γουσταρα

αν δουλευεις 9 ωρες τη μερα και μετα θες να πας για καφε με τους φιλους σου, πως θα το κανεις? θα αφησεις το σκυλο 12 ωρες μονος του? χωρις φαι? χωρις παρεα?χωρις νερο? πως θα κανει την αναγκη του?
ειναι κριμα ειλικρινα ! για μενα μην παρεις σκυλο, οσο και αν το θες θα σου αλλαξει ριζικα την καθημερινοτητα σου, ειδικα αν μενεις μονος θα ειναι βασανο


μα γι αυτο το σκεφτομαι επειδη θα μου αλλαξει την καθημερινοτητα και θα πρεπει να περναω καποιες ωρες μαζι του..
ωστοσο δεν δουλευω....δλδ και για καφε π.χ μερικες φορες θα μπορω να τον π[αρω αμα επιτρεπονται οι σκυλοι....αλλα σιγουρα θα μενει και 8-10 ωρες μονος...δλδ σαν να ημουν στην δουλεια...
αλλα οπως λες δν ειμαι διαθετιμενος να αφησω την ζωη μου για χαρη του σκυλου....ισως να την κανω πιο ηπια αλλα μεχρι εκει...

θα το σκεφτω......αλλα τεινω προς το να παρω.....
 
  • Like
Reactions: Konmac


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Φιλε μενεις αθηνα και θες τετοιο σκυλο; Και ειπες οτι θεωρεις τα πιτ νπουλ αγρια; Ναι μεν οι σκυλοι προσαρμοζονται αλλα αυτος δεν ειναι σκυλος ειναι υβριδιο...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
λοιπον βρηκα νομιμο εκτροφεα τσεχοσλοβακικου λυκοσκυλου και μαλιστα ηταν ελληνας..μιλησαμε αρκετη ωρα χθες
μου ειπε τιμη 1000 ευρω.
μου ειπε ομως οτι δεν εχει γενα ακομα και θα με ενημερωσει οταν γινει....
δν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να παρω σκυλι ακομα και το σκεφτομαι....γενικα φιλοι μου,οικογενεια κ.λ.π μου λενε να μην παρω σκυλο γτ δν ειναι για εμενα...και οτι θα μ τρωει ωρες οι ασχολιες μαζι του...βεβαια εγω δν το βλεπω ετσι...και γενικα δεχτηκα η αληθεια ειναι ενα ψυχολογικο πολεμο.....ωστε να μην παρω σκυλι
τουλαχιστον κατεληξα στην ρατσα αυτο ειναι το σκυλι που θελω για αγελη:):):):):):cool::cool::cool::cool:
Στην Αθήνα τον βρήκες?
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
Φιλε μενεις αθηνα και θες τετοιο σκυλο; Και ειπες οτι θεωρεις τα πιτ νπουλ αγρια; Ναι μεν οι σκυλοι προσαρμοζονται αλλα αυτος δεν ειναι σκυλος ειναι υβριδιο...
ναι διαβασα οτι ειναι πολυ πιο ηρεμος απο τα πιτμπουλ και δν επιτιθεται γτ ειναι πολυ περηφανο ζωο για να ασχοληθει με τις αλλες ρατσες, τις θεωρει κατωτερες..

επισης απο ανθρωπους που συνομιλησα ειναι πανεξυπνα και πολυ ηρεμα και κοινωνικα σκυλια...
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Στην Αθήνα τον βρήκες?
Όχι καλε αυτά τα άγρια τέρατα της φύσης πως θα εκτρέφουν Αθήνα.

Από την άλλη πως εκτρέφονται μήπως γίνουν επικίνδυνα και φανε τους εκτροφείς
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
ναι διαβασα οτι ειναι πολυ πιο ηρεμος απο τα πιτμπουλ και δν επιτιθεται γτ ειναι πολυ περηφανο ζωο για να ασχοληθει με τις αλλες ρατσες, τις θεωρει κατωτερες..

επισης απο ανθρωπους που συνομιλησα ειναι πανεξυπνα και πολυ ηρεμα και κοινωνικα σκυλια...
Ολος αυτος ειναι ο τσεχοσλοβακικος; Που βρηκες ανθρωπους που να εχουν τετοιο σκυλο. Τοτε παω πασο παρε ενα. Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα αντεξεος
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Όχι καλε αυτά τα άγρια τέρατα της φύσης πως θα εκτρέφουν Αθήνα.

Από την άλλη πως εκτρέφονται μήπως γίνουν επικίνδυνα και φανε τους εκτροφείς
Οχι καλε η αθηνα ειναι γεματοι εκτροφια τσεχοσλοβακικων... Αφου μια μερα να κατεβεις στο συνταγμα ειναι γεματαχαριτομενα λυκακια που παιζουν με τα παιδια στις καφετεριες...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
μα γι αυτο το σκεφτομαι επειδη θα μου αλλαξει την καθημερινοτητα και θα πρεπει να περναω καποιες ωρες μαζι του..
ωστοσο δεν δουλευω....δλδ και για καφε π.χ μερικες φορες θα μπορω να τον π[αρω αμα επιτρεπονται οι σκυλοι....αλλα σιγουρα θα μενει και 8-10 ωρες μονος...δλδ σαν να ημουν στην δουλεια...
αλλα οπως λες δν ειμαι διαθετιμενος να αφησω την ζωη μου για χαρη του σκυλου....ισως να την κανω πιο ηπια αλλα μεχρι εκει...

θα το σκεφτω......αλλα τεινω προς το να παρω.....
Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να περνάς ώρες μαζί του. Το θέμα είναι να γουστάρεις να περνάς ώρες μαζί του, να γουστάρεις κάποιες φορές να μην πας για καφέ για να μείνεις παρέα του. Αν το βλέπεις όλο αυτό με ένα πρέπει, είσαι σε παντελως λάθος δρόμο.
Όσο για το τσεχοσλοβακικο, απλά όχι. Χρειάζεται έμπειρο ιδιοκτήτη, απόλυτα συνειδητοποιημενο ότι παίρνει πολύ απαιτητικό σκύλο (υβρίδιο βασικά) με ο, τι αυτό συνεπάγεται. Χρήμα για εκπαίδευση, ώρες για μελέτη, ώρες για προσωπική ενασχόληση, παραχωρήσεις
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Οχι καλε η αθηνα ειναι γεματοι εκτροφια τσεχοσλοβακικων... Αφου μια μερα να κατεβεις στο συνταγμα ειναι γεματαχαριτομενα λυκακια που παιζουν με τα παιδια στις καφετεριες...
Η Αθήνα μπορεί να μην έχει καν εκτροφεία παγκ!
Αυτό δεν τα κάνει επικίνδυνα όπως το έχεις Εσυ στο μυαλό σου.
Με τις γνώσεις που δεν έχεις.
Μπορεί να νομίζεις ότι είναι επικίνδυνα και κάτι τρομερό...
 
  • Like
Reactions: Eroe


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ναι διαβασα οτι ειναι πολυ πιο ηρεμος απο τα πιτμπουλ και δν επιτιθεται γτ ειναι πολυ περηφανο ζωο για να ασχοληθει με τις αλλες ρατσες, τις θεωρει κατωτερες..
Αν εχεις θεμα με τα πιτμπουλ και πιστευεις οτι αν παρεις τσεχοσλοβακικο λυκο θα ξεμπλεξεις, επειδη το λυκοσκυλο θεωρει τον εαυτο του ανωτερο, κανεις λαθος...
Το πιτ οταν δει το λυκοσκυλο δεν θα το θεωρησει ανωτερο...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
κοψτες...ανετοτατα διασκεδαζω και 15 ωρες την ημερα...
παραδειγμα το σαββατο που μας περασε.....9το βραδυ μπυραρια χαλανδρι....1 εφυγα για μπολιβαρ και 4 πηγα βουντου μεχρι κλεισιμο 7μιση συνολο 10:30 ωρες γλεντι


αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι γενικα αμα λειπω 10-12 ωρες. απο το σπιτ
Σε κοβω για τρελο αλανι ρε μαγκα
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Η Αθήνα μπορεί να μην έχει καν εκτροφεία παγκ!
Αυτό δεν τα κάνει επικίνδυνα όπως το έχεις Εσυ στο μυαλό σου.
Με τις γνώσεις που δεν έχεις.
Μπορεί να νομίζεις ότι είναι επικίνδυνα και κάτι τρομερό...
Που ειπα οτι ειναι επικυνδινα; Ειπα οτι ειναι απο τους λιγους "σκυλους" που δεν ειναι για πολη(ουτε για πρωτο σκυλι) και οτι αν θεωρει καποιος οτι τα πιτ μπουλ ειναι επικυνδινα ειναι οξυμωρο η εναλλακτικη του να ειναι τα wolf-dog hybrids. Επικυνδινο δεν ειναι κανενα σκυλι απο γεννησης απλως καποιους σκυλους ειναι πολυ πιο ευκολο να τους χασεις στη συμπεριφορα...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
1o)Δυσκολη επιλογη φιλε δεν το λες και ακριβως σκυλι. Και μενα μου αρεσουν τα λυκοειδη αλλα για κατι τετοιο αισθανομαι ανικανος... αμα γουσταρεις ψαξε θεματα για ελβετικους ποιμενικους και διαφορους τυπους γ.π. νομιζω θα σ αρεσουν και ειναι πολυ πιο "safe" επιλογη απο κατι τετοιο.

2o)Φιλε μενεις αθηνα και θες τετοιο σκυλο; Και ειπες οτι θεωρεις τα πιτ νπουλ αγρια; Ναι μεν οι σκυλοι προσαρμοζονται αλλα αυτος δεν ειναι σκυλος ειναι υβριδιο...

3ο)Ολος αυτος ειναι ο τσεχοσλοβακικος; Που βρηκες ανθρωπους που να εχουν τετοιο σκυλο. Τοτε παω πασο παρε ενα. Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα αντεξεος

4ο)Οχι καλε η αθηνα ειναι γεματοι εκτροφια τσεχοσλοβακικων... Αφου μια μερα να κατεβεις στο συνταγμα ειναι γεματαχαριτομενα λυκακια που παιζουν με τα παιδια στις καφετεριες...


Στο πρωτο σε ρωτησα αλλα δεν ειχες απαντησει.
Στο δευτερο Ναι γιατι το προβλημα του ειναι η πολη οχι οτι ειναι παρτυ ανιμαλ.Αν δεν ηταν τι προβλημα εχει η Αθηνα να εχει ενα τετοιο σκυλο?Και ναι καταλαβα οτι αυτο με τα πιτ οτι εννουουσες οτι αυτα ειναι πολυ αγρια μια και δεν ειναι σκυλος αλλα ιβριδιο.
Στο τριτο ενω κατι γραφει απορεις που βρηκε τετοιο σκυλο ενω ακομα και εδω στο φορουμ υπαρχει ιδιοκτητης ο οποιος κανει και ενημερωση...και μαλιστα λεει οτι ειναι και "ντροπαλα¨"οπως του ειπε η εκτροφεας του.
Στο τεταρτο η Αθηνα μπορει να μην ουτε μισο εκτροφεα δεν λεει κατι.

Δλδ απο ολες αυτες τις απαντησεις σου δεν το θεωρεις επικυνδινο.Οπου επικυνδινο βαλε οτι θες.
Ουτε καν σκυλο δεν το θεωρεις.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
1o)Δυσκολη επιλογη φιλε δεν το λες και ακριβως σκυλι. Και μενα μου αρεσουν τα λυκοειδη αλλα για κατι τετοιο αισθανομαι ανικανος... αμα γουσταρεις ψαξε θεματα για ελβετικους ποιμενικους και διαφορους τυπους γ.π. νομιζω θα σ αρεσουν και ειναι πολυ πιο "safe" επιλογη απο κατι τετοιο.

2o)Φιλε μενεις αθηνα και θες τετοιο σκυλο; Και ειπες οτι θεωρεις τα πιτ νπουλ αγρια; Ναι μεν οι σκυλοι προσαρμοζονται αλλα αυτος δεν ειναι σκυλος ειναι υβριδιο...

3ο)Ολος αυτος ειναι ο τσεχοσλοβακικος; Που βρηκες ανθρωπους που να εχουν τετοιο σκυλο. Τοτε παω πασο παρε ενα. Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα αντεξεος

4ο)Οχι καλε η αθηνα ειναι γεματοι εκτροφια τσεχοσλοβακικων... Αφου μια μερα να κατεβεις στο συνταγμα ειναι γεματαχαριτομενα λυκακια που παιζουν με τα παιδια στις καφετεριες...


Στο πρωτο σε ρωτησα αλλα δεν ειχες απαντησει.
Στο δευτερο Ναι γιατι το προβλημα του ειναι η πολη οχι οτι ειναι παρτυ ανιμαλ.Αν δεν ηταν τι προβλημα εχει η Αθηνα να εχει ενα τετοιο σκυλο?Και ναι καταλαβα οτι αυτο με τα πιτ οτι εννουουσες οτι αυτα ειναι πολυ αγρια μια και δεν ειναι σκυλος αλλα ιβριδιο.
Στο τριτο ενω κατι γραφει απορεις που βρηκε τετοιο σκυλο ενω ακομα και εδω στο φορουμ υπαρχει ιδιοκτητης ο οποιος κανει και ενημερωση...και μαλιστα λεει οτι ειναι και "ντροπαλα¨"οπως του ειπε η εκτροφεας του.
Στο τεταρτο η Αθηνα μπορει να μην ουτε μισο εκτροφεα δεν λεει κατι.

Δλδ απο ολες αυτες τις απαντησεις σου δεν το θεωρεις επικυνδινο.Οπου επικυνδινο βαλε οτι θες.
Ουτε καν σκυλο δεν το θεωρεις.
Το κατα πόσο ειναι σκύλος δεν το λεω εγώ. Συγκαταλεγεται στα υβρίδια. Στο πρωτο σε καλυπτει η απαντηση μου οτι το θεωρω δυσκολο σκυλο τοσο για την πολη οσο και για πρωτο σκυλο. Το ιδιο και για το 3ο . Το να ειναι ντροπαλα δεν τα κανει να μην ειναι ενεργητικα και δυσκολα επαιδευσιμα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf