Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
εκπληκτικο σκυλι..νομιζω η καλυτερη και ομορφοτερη ρατσα....
πρεπει να πας εξωτερικο για να σου το δωσουν?
οποιος εχει ας μας πει μερικες πληροφοριες πανω στο τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο
16 σελιδες θέμα, και αν έψαξες στο φόρουμ την λέξη κλειδί 'τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο' σίγουρα βρήκες πολλές σελίδες ακόμα, δεν σε κάληψαν;

Επίσης, θα σκεφτόσουν να πάρεις έναν σκύλο χωρίς να πας ο ίδιος από εκεί να το παραλάβεις; Δεν θες να δεις τους γονείς, τον χώρο που έχει διαμορφώσει ο εκτροφέας, να γνωρίσεις από κοντά τον άνθρωπο που ανέθρεψε το κουτάβι σου και με τον οποίο ιδανικά θα κρατήσετε επικοινωνία για την υπόλοιπη ζωή του σκύλου σου;

Προσωπικά από λυκοειδή σκυλιά μια αδυναμία στα shikoku-ken την έχω.
 


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
16 σελιδες θέμα, και αν έψαξες στο φόρουμ την λέξη κλειδί 'τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο' σίγουρα βρήκες πολλές σελίδες ακόμα, δεν σε κάληψαν;

Επίσης, θα σκεφτόσουν να πάρεις έναν σκύλο χωρίς να πας ο ίδιος από εκεί να το παραλάβεις; Δεν θες να δεις τους γονείς, τον χώρο που έχει διαμορφώσει ο εκτροφέας, να γνωρίσεις από κοντά τον άνθρωπο που ανέθρεψε το κουτάβι σου και με τον οποίο ιδανικά θα κρατήσετε επικοινωνία για την υπόλοιπη ζωή του σκύλου σου;

Προσωπικά από λυκοειδή σκυλιά μια αδυναμία στα shikoku-ken την έχω.
η αληθεια ειναι οτι μονο ενας τοποθετηθηκε ουσιαστικα επι του θεματος..και ειπες καποιες πληροφοριες...πολλα πραγματα η αληθεια ειναι οσο και να εψαξα στο φορουμ δεν βρηκα...
π.χ αν ειναι τοσο επιθετικο οπως τα πιτ? και τετοια πραγματα...οποτε οχι δεν καλυφθηκα σιγουρα...γτ αμα παρω σκυλο θα τον εχω 15-18 χρονια..επισης θα δωσω και 2χιλιαρικα ..εκτος απο αυτα θα εχω και την ευθυνη του μην κανει επιθεση...και εαν μπορει να ζησει σ σπιτι..και παρα πολλα αλλα...και το οτι θα κανω οικογενεια καποια στιγμη...και να μην ειναι επιθετικος..

ωραιο και το shikoku μοιαζει με το shiba inu τωρα που το ειδα
εγω απο τα λυκοειδη απο αυτα π ξερω δλδ....εχω στο τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο sto native american indian και στο samoyed..
ναι εννοειται πως θα παω να τον δω και τους γονεις και ολα...αλλα απο οτι ειδα το τσεχικο λυκοκσκυλο το εχουν τσεχια,πορτογαλια και τετοιες χωρες..
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
η αληθεια ειναι οτι μονο ενας τοποθετηθηκε ουσιαστικα επι του θεματος..και ειπες καποιες πληροφοριες...πολλα πραγματα η αληθεια ειναι οσο και να εψαξα στο φορουμ δεν βρηκα...
π.χ αν ειναι τοσο επιθετικο οπως τα πιτ? και τετοια πραγματα...οποτε οχι δεν καλυφθηκα σιγουρα...γτ αμα παρω σκυλο θα τον εχω 15-18 χρονια..επισης θα δωσω και 2χιλιαρικα ..εκτος απο αυτα θα εχω και την ευθυνη του μην κανει επιθεση...και εαν μπορει να ζησει σ σπιτι..και παρα πολλα αλλα...και το οτι θα κανω οικογενεια καποια στιγμη...και να μην ειναι επιθετικος..

ωραιο και το shikoku μοιαζει με το shiba inu τωρα που το ειδα
εγω απο τα λυκοειδη απο αυτα π ξερω δλδ....εχω στο τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο sto native american indian και στο samoyed..
ναι εννοειται πως θα παω να τον δω και τους γονεις και ολα...αλλα απο οτι ειδα το τσεχικο λυκοκσκυλο το εχουν τσεχια,πορτογαλια και τετοιες χωρες..
Δυσκολη επιλογη φιλε δεν το λες και ακριβως σκυλι. Και μενα μου αρεσουν τα λυκοειδη αλλα για κατι τετοιο αισθανομαι ανικανος... αμα γουσταρεις ψαξε θεματα για ελβετικους ποιμενικους και διαφορους τυπους γ.π. νομιζω θα σ αρεσουν και ειναι πολυ πιο "safe" επιλογη απο κατι τετοιο.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δυσκολη επιλογη φιλε δεν το λες και ακριβως σκυλι. Και μενα μου αρεσουν τα λυκοειδη αλλα για κατι τετοιο αισθανομαι ανικανος... αμα γουσταρεις ψαξε θεματα για ελβετικους ποιμενικους και διαφορους τυπους γ.π. νομιζω θα σ αρεσουν και ειναι πολυ πιο "safe" επιλογη απο κατι τετοιο.
Ναι ειναι ακομα πιο δυνατα απο τα ντοπερμαν τα οποια ειναι πιο δυνατα απο τα Γ.Π.
Αρα οποιος θελει ενα λυκοειδες ή ηρεμο-ευκολο σκυλι να περνει Γ.Π.

Σωστα εχω καταλαβει απο τα γραφομενα σου και σε αυτο αλλα και σε ενα αλλο θεμα που εκανες την συγκρισει με τα δυνατα ντοπ?
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen






pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
Δυσκολη επιλογη φιλε δεν το λες και ακριβως σκυλι. Και μενα μου αρεσουν τα λυκοειδη αλλα για κατι τετοιο αισθανομαι ανικανος... αμα γουσταρεις ψαξε θεματα για ελβετικους ποιμενικους και διαφορους τυπους γ.π. νομιζω θα σ αρεσουν και ειναι πολυ πιο "safe" επιλογη απο κατι τετοιο.
ωραιοι και οι ελβετικοι ποιμ αλλα δν μ αρεσουν.....
στην αρχη ηθελα σαμοετ αλλα νομιζω οτι αυτο το σκυλι θα ειναι πιο κοντα στην ιδιοσυγκρασια μου..αν και ξερω οτι ισως να μην ειναι για εμενα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
ωραιοι και οι ελβετικοι ποιμ αλλα δν μ αρεσουν.....
στην αρχη ηθελα σαμοετ αλλα νομιζω οτι αυτο το σκυλι θα ειναι πιο κοντα στην ιδιοσυγκρασια μου..αν και ξερω οτι ισως να μην ειναι για εμενα
Ο ορισμός του...δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θέλω και γιατί, αλλά ξέρω σίγουρα, ότι κάτι θέλω!
 


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
Ο ορισμός του...δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θέλω και γιατί, αλλά ξέρω σίγουρα, ότι κάτι θέλω!
ξερω τι θελω απλως δν ξερω καν τις ρατσες σκυλιων τις περισσοτερες...και καθε μερα μαθαινω και καινουργιες..
εαν σιγουρεψω οτι μπορω να παρω σκυλι και να το φροντιζω γτ θελει δεσμευση...τοτε η πρωτη μου επιλογη θα ειναι τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο και δευτερη το σαμοετ
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
ξερω τι θελω απλως δν ξερω καν τις ρατσες σκυλιων τις περισσοτερες...και καθε μερα μαθαινω και καινουργιες..
εαν σιγουρεψω οτι μπορω να παρω σκυλι και να το φροντιζω γτ θελει δεσμευση...τοτε η πρωτη μου επιλογη θα ειναι τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο και δευτερη το σαμοετ

Επειδή τα έχεις πολύ μπερδεμένα, να σου πω για εμένα. Εγώ ήθελα γάτα, νορβηγικού δάσους. Δεν μπορούσα όμως να ανταπεξέλθω στις ανάγκες της. Άρχισα να κοιτάω ράτσες σκυλιών. Το έτερον ήμισυ ήθελε corgi γιατί μοιάζουν με καρβέλι ψωμί. Εγώ όνειρο ζωής έχω ένα border collie, συγκεκριμένα blue tricolor merle. Δεύτερη επιλογή basenji. Εκτροφείο δεν υπάρχει, λεφτά για τέτοιους σκύλους δεν υπάρχουν, agility δίπλα μου δεν υπάρχει, πρωταθλητής στον στίβο δεν είμαι, υπομονή για την εκπαίδευση του basenji δεν την είχα (και δεν ήξερα και την τύφλα μου περί εκπαίδευσης). Πριν καταλήξω σε αυτές τις ράτσες μ’ άρεσαν και τα ακίτα, μ' άρεσαν και τα σιμπα, μ'αρεσαν και τα χασκι, μ'αρεσαν και τα τσεχοσλοβακικά, μ'αρεσαν πολλά. Πήγα πήρα έναν κόπρο και κάνουμε ζωάρα. Γιατί εν τέλη δεν ήθελα έναν σκύλο που να είναι κάτι, που να με ζορίζει και να φοβάμαι μην τυχών και κάνω το παραμικρό λάθος και το καταστρέψω το σκυλί.


Εγώ φίλε, μια νορβηγικού δάσους ήθελα. Και την βρήκα. Απλά η δικιά μου γαυγίζει.
 
Last edited:




pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
Επειδή τα έχεις πολύ μπερδεμένα, να σου πω για εμένα. Εγώ ήθελα γάτα, νορβηγικού δάσους. Δεν μπορούσα όμως να ανταπεξέλθω στις ανάγκες της. Άρχισα να κοιτάω ράτσες σκυλιών. Το έτερον ήμισυ ήθελε corgi γιατί μοιάζουν με καρβέλι ψωμί. Εγώ όνειρο ζωής έχω ένα border collie, συγκεκριμένα blue tricolor merle. Δεύτερη επιλογή basenji. Εκτροφείο δεν υπάρχει, λεφτά για τέτοιους σκύλους δεν υπάρχουν, agility δίπλα μου δεν υπάρχει, πρωταθλητής στον στίβο δεν είμαι, υπομονή για την εκπαίδευση του basenji δεν την είχα (και δεν ήξερα και την τύφλα μου περί εκπαίδευσης). Πριν καταλήξω σε αυτές τις ράτσες μ’ άρεσαν και τα ακίτα, μ' άρεσαν και τα σιμπα, μ'αρεσαν και τα χασκι, μ'αρεσαν και τα τσεχοσλοβακικά, μ'αρεσαν πολλά. Πήγα πήρα έναν κόπρο και κάνουμε ζωάρα. Γιατί εν τέλη δεν ήθελα έναν σκύλο που να είναι κάτι, που να με ζορίζει και να φοβάμαι μην τυχών και κάνω το παραμικρό λάθος και το καταστρέψω το σκυλί.


Εγώ φίλε, μια νορβηγικού δάσους ήθελα. Και την βρήκα. Απλά η δικιά μου γαυγίζει.
μπραβο σου και καλα εκανες μακαρι ολοι να περνανε αδεσποτα...

αλλα φιλε μου γι αυτο εχουμε ελευθερη βουληση για να κανει ο καθενας τις επιλογες του...οχι επειδη υπαρχουν χιλιαδες αδεσποτα πρεπει να τα παρουμε σονι και ντε...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
μπραβο σου και καλα εκανες μακαρι ολοι να περνανε αδεσποτα...

αλλα φιλε μου γι αυτο εχουμε ελευθερη βουληση για να κανει ο καθενας τις επιλογες του...οχι επειδη υπαρχουν χιλιαδες αδεσποτα πρεπει να τα παρουμε σονι και ντε...
Απο την αλλη βεβαια επειδη υπαρχουν και χιλιαδες ρατσες δεν παει να πει οτι πρεπει να παρουμε σονι και ντε μια ρατσα.
Οπως και να εχει,αν οντως θελεις πρεπει να ασχοληθεις σοβαρα εχεις ακομα δουλιτσα πιστευω.
 


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
Απο την αλλη βεβαια επειδη υπαρχουν και χιλιαδες ρατσες δεν παει να πει οτι πρεπει να παρουμε σονι και ντε μια ρατσα.
Οπως και να εχει,αν οντως θελεις πρεπει να ασχοληθεις σοβαρα εχεις ακομα δουλιτσα πιστευω.
ναι αλλα αμα παρεις μια ρατσα το σκυλι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γινει σαν το προτυπο της ρατσας...καταλαβες τι θελω να πω? δλδ αν παρεις π.χ εναν φυλακα θα αναπτυξει το αισθημα αυτο...αν παρεις συντροφικο σκυλι θα εχει πιο αναπτυγμενα αλλα πραγματα...
στα αδεσποτα παιζεις κορωνα γραμματα...εκτος απο αυτο μπορει να σου βγαλουν αρρωστιες η μπορει να ζησουν 7-8 χρονια πολυ λιγα δλδ...
εγω π.χ θελω ενα περηφανο δυναμικο σκυλι που να ανηκει σε αγελες......γι αυτο κοιταξα και σαμοετ και χασκι και τωρα το τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο....ξερω βεβαια οτι το σαμοετ μ αυτο δν εχουν καμια σχεση..γτ σκεφτηκα οτι το σαμοετ παραειναι καλοσυνατα και ισως δν κανει για εμενα..

ναι το ξερωφ οτι εχω ακομα δουλεια......δυο μερες τωρα το εχω καψει να κοιταζω για σκυλια πληροφοριες και παλι δν εχω μαθει τπτ....

επισης δεν ξερω αν θα παρω..γτ ολοι μου λενε οτι δν πρεπει να παρω...επειδη ειμαι ανθρωπος που διασκεδαζει πολυ γενικα και θα ξεχναω το σκυλι...αλλα σκεφτομαι ολοι δν αφηνουν εστω ενα 8ωρο το σκυλι για να πανε δουλεια?

δν ξερω αν νιωσω οτι μπορω σιγουρα θα παρω
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@pao131908 κατσε σκεψου σοβαρα αν θες να στερηθεις πραγματα για να εχεις σκυλο.
Μετα ψαξε τι σκυλο θες.
Και παρε αυτο που θες.
Εγω δεν θα σου πω μην παρεις καθαροαιμο η αδεσποτο.Παρε οτι θες αρκει να το θες και να ξερεις γιατι διαλεξες την φυλη αυτη.

Καλα και εμεις διασκεδαζουμε,σε φορουμ για σκυλους ειμαστε οχι σε φορουμ για καταθλιψη :D
Aλλα διασκεδαση ξεχναω τον σκυλο ειναι καπως...
 
  • Like
Reactions: Penguin


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
@pao131908 κατσε σκεψου σοβαρα αν θες να στερηθεις πραγματα για να εχεις σκυλο.
Μετα ψαξε τι σκυλο θες.
Και παρε αυτο που θες.
Εγω δεν θα σου πω μην παρεις καθαροαιμο η αδεσποτο.Παρε οτι θες αρκει να το θες και να ξερεις γιατι διαλεξες την φυλη αυτη.

Καλα και εμεις διασκεδαζουμε,σε φορουμ για σκυλους ειμαστε οχι σε φορουμ για καταθλιψη :D
Aλλα διασκεδαση ξεχναω τον σκυλο ειναι καπως...
κοιτα εγω δεν δουλευω ουτε κανω τπτ....αλλα αμα π.χ δεν εχω τον σκυλο 10-12 ωρες την ημερα κοντα μου(σαν να ημουν δουλεια) λες να μην ειναι ευτυχισμενος?

ναι σιγουρα θα το σκεφτω πολυ...
 
  • Like
Reactions: Konmac


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κοιτα εγω δεν δουλευω ουτε κανω τπτ....αλλα αμα π.χ δεν εχω τον σκυλο 10-12 ωρες την ημερα κοντα μου(σαν να ημουν δουλεια) λες να μην ειναι ευτυχισμενος?

ναι σιγουρα θα το σκεφτω πολυ...
Πες τώρα ότι διασκεδάζεις 10-12 ωρες την ημέρα, να κοψω τις κοτσίδες μου....:ROFLMAO:o_O
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αγαπητέ @pao131908, οι κόπροι δεν ζουν λιγότερο από τα καθαρόαιμα ούτε έχουν περισσότερα θέματα υγείας. Οταν διαβάσεις μερικά πράγματα παραπάνω για την εκτροφή και για τα καθαρόαιμα θα είναι σαν να ξύπνησες από το matrix.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
κοιτα εγω δεν δουλευω ουτε κανω τπτ....αλλα αμα π.χ δεν εχω τον σκυλο 10-12 ωρες την ημερα κοντα μου(σαν να ημουν δουλεια) λες να μην ειναι ευτυχισμενος?

ναι σιγουρα θα το σκεφτω πολυ...
Αν δεν έχεις το τσεχοσλοβακικό (μαλινούα, χάσκι, σαμογιέντ) κοντά σου 10-12 ώρες την μέρα αυτο ευτυχησμένο θα είναι, εσύ μάλλον θα δυστυχήσεις με την κατάσταση που θα βρεις το σπίτι σου.

Όσο για την απάντηση σου σε αυτό που έγραψα, λυπάμαι αλλά έχασες παντελώς το νόημα.
 


pao131908

Banned
Banned
22 Μαϊου 2018
83
22
32
λοιπον βρηκα νομιμο εκτροφεα τσεχοσλοβακικου λυκοσκυλου και μαλιστα ηταν ελληνας..μιλησαμε αρκετη ωρα χθες
μου ειπε τιμη 1000 ευρω.
μου ειπε ομως οτι δεν εχει γενα ακομα και θα με ενημερωσει οταν γινει....
δν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να παρω σκυλι ακομα και το σκεφτομαι....γενικα φιλοι μου,οικογενεια κ.λ.π μου λενε να μην παρω σκυλο γτ δν ειναι για εμενα...και οτι θα μ τρωει ωρες οι ασχολιες μαζι του...βεβαια εγω δν το βλεπω ετσι...και γενικα δεχτηκα η αληθεια ειναι ενα ψυχολογικο πολεμο.....ωστε να μην παρω σκυλι
τουλαχιστον κατεληξα στην ρατσα αυτο ειναι το σκυλι που θελω για αγελη:):):):):):cool::cool::cool::cool:
 
  • Like
Reactions: Konmac


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf