Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ισχύει και φυσικά υπάρχουν δυσκολότερες κορυφές.
Η ανθρώπινη ματαιοδοξία που ανεβαίνει εκεί για μερικά λαϊκ σε πλήρη αντιπαράθεση με τους σερπα που παρόλο που βολταραν πολλά χρόνια εκεί πριν πατήσουν οι πρώτοι δυτικοί ανθρωποι, δεν παταγαν ποτέ την κορυφη σεβόμενοι το βουνό.
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτός τώρα καλά να ναι που βγήκε τόσο ρηχά άραγε...;
Δεν έχει θέμα.
Πόρτο γερμενο, ψαθά, αλεποχώρι (αλλά και σε όλο τον Κορινθιακό γενικότερα) έχει πολύ πράμα. Τα νερά εκεί είναι πολύ βαθιά και γι'αυτό συχνά πυκνά φτάνουν πολυ κοντά στην ακτή. Μια φορά στην ψαθά θυμάμαι είχα δει έναν μισό μέτρο από κει που σκάει το κύμα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Όλοι εσείς που χαιρόσαστε και τον θαυμάζετε θέλω να σας δω όταν θα κάνετε πεταλούδα και αυτός θα περιχαρίζει δίπλα σας... :ROFLMAO:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Όλοι εσείς που χαιρόσαστε και τον θαυμάζετε θέλω να σας δω όταν θα κάνετε πεταλούδα και αυτός θα περιχαρίζει δίπλα σας... :ROFLMAO:
Γιατί να μην το χαιρόμαστε εκ του μακρώθεν;

Σε τα μας κυρία μου; Εδώ τονάκι* λίγο μεγάλο είδαμε με τη μάσκα μια φορά κ για πότε πιάσαμε εγώ ακτή κ το τονάκι πέλαγο δεν καταλάβαμε κανένας απ'τους 2 :ROFLMAO::ROFLMAO:

*Μάλλον. Μετά που το σκέφτηκα λογικά. Μια φιγούρα είδα κ έπιασε το fight or flight ενστικτωδώς: no means to fight so swim forest swim!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όλα αποδεκτά αρκεί να μην χαλάνε την καλοπερασή μας. Αδέσποτος ( ελεύθερος ) σκύλος μπορεί να μας δαγκώσει.

Καρχαρίας το ίδιο. Τι δουλειά εχεις κύριε καρχαρία κοντά στην στεριά ; Εεε ;;! Δεν σου έμαθε ο εκπαιδευτής σου πως δεν πλησιάζεις τους λουόμενους ;

Όχι τίποτα άλλο. Πολύ θράσος έχουν και οι Λύκοι τελευταία. Σε λίγο θα φτάσουν στα βόρεια προάστια της Αττικής. Το θράσος τους δεν έχει όρια, δεν το έχουν σε τίποτα να εισβάλουν σε σπίτια επωνύμων, οι κοινοί θνητοί που διαβάζετε δεν έχετε επώνυμο. Δεν διαβάζουν και τις ταμπέλες.

Βίλα ΜΕΓΑΛΟΛΑΜΟΓΙΟΣ-ΟΧΙ-ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΣ.
ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΑΝΆΠΤΥΞΗΣ

Αν το διαβάσει ο Μένιος θα πάει αύριο στο ΣΤΕ να υποβάλει συμπληρωματική δήλωση πως ξέχασε να αναφέρει την απειλή των Λύκων.

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και σπουδές για το περιβάλλον δεν χρειάζομαι παραπάνω από δύο δράμια μυαλό για να κατανοήσω και να απαντήσω στον θεματοθετη πως ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν με την ροτα πού έχουμε.

Αυτό για το οποίο έχω πεισθεί είναι πως το περιβάλλον κάποια στιγμή θα υπερισχύσει των ανθρώπων. Δυστυχώς δεν θα το δω αν και θα το ήθελα ακόμα και αν ήταν οι τελευταίες μου αναπνοές.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όλοι εσείς που χαιρόσαστε και τον θαυμάζετε θέλω να σας δω όταν θα κάνετε πεταλούδα και αυτός θα περιχαρίζει δίπλα σας... :ROFLMAO:
Εδώ τονάκι* λίγο μεγάλο είδαμε με τη μάσκα μια φορά κ για πότε πιάσαμε εγώ ακτή κ το τονάκι πέλαγο δεν καταλάβαμε κανένας απ'τους 2 :ROFLMAO::ROFLMAO:
Θα γράψω μια μικρή ιστορία που θυμήθηκα διαβάζοντας τα παραπάνω μηνύματα.

Ήμουν περίπου 15 χρόνων και μόλις είχα αρχίσει να κάνω ψαροντουφεκο. Σε μια από τις 1ες μου απόπειρες είχα πάει παρέα με κάποιους πιο έμπειρους. Μπαίνω στην θάλασσα, αρχίζω να προχωράω μες στο νερό (εννοείτε με μάσκα και κοίταζα τον βυθό να βρω το υποψήφιο θύμα μου). Κάποια στιγμή τράκαρα με το κεφάλι μου έναν τεράστιο όγκο. Μου φάνηκε πως ήταν φάλαινα. Τυφλά να έχουν οι πρωταθλητές κολύμβησης. Βγήκα στην ακτή σε χρόνο dt απο την τρομάρα μου.
Ήταν μια ψόφια τουμπανιασμενη αγελάδα που ποιος ξέρει πως έπεσε στην θάλασσα και από που την έφερε το ρεύμα.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ήταν μια ψόφια τουμπανιασμενη αγελάδα που ποιος ξέρει πως έπεσε στην θάλασσα και από που την έφερε το ρεύμα.
Κορινθιακό ήσουν ή Αργολικό ;
Εγώ πάνω σε βάρκα είδα όγκο από μακρυά και θεωρούσαμε πως είναι τεράστια χελώνα. Πλησιάσαμε στα γρήγορα και ήταν μια από τις τουμπανιασμένες.

Ακούστηκε πως είχαν πέσει από κάποιο φορτηγό.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Κορινθιακό ήσουν ή Αργολικό ;
Εγώ πάνω σε βάρκα είδα όγκο από μακρυά και θεωρούσαμε πως είναι τεράστια χελώνα. Πλησιάσαμε στα γρήγορα και ήταν μια από τις τουμπανιασμένες.

Ακούστηκε πως είχαν πέσει από κάποιο φορτηγό.
Αν Ρωτάς για την ιστορία με την αγελάδα ήταν στην Κρήτη. Σε μια ακτή όπου βγάζει η θάλασσα πολλά σκουπίδια. Από πιτσιρίκι άκουγα τους μεγαλύτερους να λένε πως το ρεύμα τα φέρνει από την Βόρεια Ελλάδα. Μιλάμε για πολύ σκουπίδι, ότι μπορείτε να φανταστείτε. Θυμάμαι πολλές φορές που μαζευόμασταν αρχές καλοκαιριού, τα μαζεύαμε, τα καιγαμε και την επόμενη άνοιξη ήταν ίδια κατάσταση.

Τον καρχαρία τον είχα δει στην παραλία στην ψάθα να είναι μισό με ένα μέτρο από την παραλία (είναι βαθιά τα νερά εκεί) και να κολυμπάει παράλληλα με την ακτή.
Μια άλλη φορά πατέρας φίλου μου (δεινός ψαράς) είχε πιάσει έναν πάλι στην ψάθα περίπου 3 μέτρα μήκος. Είχα φάει και εγώ από αυτόν.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Όλα αποδεκτά αρκεί να μην χαλάνε την καλοπερασή μας. Αδέσποτος ( ελεύθερος ) σκύλος μπορεί να μας δαγκώσει.

Καρχαρίας το ίδιο. Τι δουλειά εχεις κύριε καρχαρία κοντά στην στεριά ; Εεε ;;! Δεν σου έμαθε ο εκπαιδευτής σου πως δεν πλησιάζεις τους λουόμενους ;

Όχι τίποτα άλλο. Πολύ θράσος έχουν και οι Λύκοι τελευταία. Σε λίγο θα φτάσουν στα βόρεια προάστια της Αττικής. Το θράσος τους δεν έχει όρια, δεν το έχουν σε τίποτα να εισβάλουν σε σπίτια επωνύμων, οι κοινοί θνητοί που διαβάζετε δεν έχετε επώνυμο. Δεν διαβάζουν και τις ταμπέλες.

Βίλα ΜΕΓΑΛΟΛΑΜΟΓΙΟΣ-ΟΧΙ-ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΣ.
ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΑΝΆΠΤΥΞΗΣ

Αν το διαβάσει ο Μένιος θα πάει αύριο στο ΣΤΕ να υποβάλει συμπληρωματική δήλωση πως ξέχασε να αναφέρει την απειλή των Λύκων.

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και σπουδές για το περιβάλλον δεν χρειάζομαι παραπάνω από δύο δράμια μυαλό για να κατανοήσω και να απαντήσω στον θεματοθετη πως ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν με την ροτα πού έχουμε.

Αυτό για το οποίο έχω πεισθεί είναι πως το περιβάλλον κάποια στιγμή θα υπερισχύσει των ανθρώπων. Δυστυχώς δεν θα το δω αν και θα το ήθελα ακόμα και αν ήταν οι τελευταίες μου αναπνοές.
100% συμφωνω με οσα ειπες
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μμμμ, απ'τη Βόρεια Ελλάδα ε;

Έχω δει κ αγελάδα κ πρόβατο τουμπανιασμένα στα ανοιχτά των Σποράδων, απ'το σκάφος. Νταξ, η αγελάδα μέχρι να την πλησιάσουμε να καταλάβουμε τι είναι, ήταν τόσο απρόσμενα μεγάλος όγκος που ήταν οριακά spooky θέαμα κ από πάνω, τύπου πλησιάζω-δεν πλησιάζω. Πού να την κουτουλήσεις κιόλας!!!!

Ξέρω ότι εκεί φέρνουν ζωντανά για βοσκή σε μικρά ακατοίκητα ή σχεδόν ακατοίκητα νησάκια στα πέριξ των κυρίως νησιών με βάρκες. Αλήθεια! Μας είπαν ότι τα πνιγμένα ή πέφτουν απ'τις βάρκες ή από τα νησάκια (γιατί δεν έχουν ακτές αυτά, είναι κακοτράχαλα με βράχους κ με ένα στραβοπάτημα γειά σας, δεν ξανανεβαίνει το ζωντανό εύκολα - ή κ καθόλου).

Στην κυρα Παναγιά (απέναντι απ'την Αλόνησο) ας πούμε έχω δει κοπάδια πρόβατα να βόσκουν. Έχει κ μια μικρή μονή το νησί, αλλά τα πρόβατα δεν ήταν της μονής. Εκεί ήταν που ρωτήσαμε ποτς γέναν κ βρέθηκαν το πρόβατα εκεί κ μας είπαν ότι τα μεταφέρουν για βοσκή.

(Μη ρωτήσετε τι έχει να βοσκήσουν, δεν ξέρω, εμένα αυτή η βλάστηση που έχει το νησάκι δε μου κάνει να τρώγεται. Ούτε πού βρίσκουν νερό. Ούτε πόσο τα αφήνουν κ κάθε πόσο τα μαζεύουν - και αν. Δεν έχω ιδέα.)

Φαντάζεσαι η αγελάδα που κουτούλησες Μανώλη να χει περάσει όοολο το Αιγαίο κ να χε έρθει από τίποτα Σποράδες; o_O:LOL:

Πέρα από την πλάκα μάλλον το να πέφτει κάποιο ζωντανό που βόσκει από κακοτράχαλο παραθαλάσσιο μέρος που δε μπορεί να ξανανέβει κ να πνίγεται μάλλον δεν είναι κάτι τόοοσο ασυνήθιστο. Ειδικά σε νησιωτικά μέρη. Εσένα Μάνο δεν είναι απίθανο να ρθε ακόμα κ από Κυκλάδες.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ωχ τώρα το είδα

Έχω δει κ αγελάδα κ πρόβατο τουμπανιασμένα στα ανοιχτά των Σποράδων, απ'το σκάφος. Νταξ, η αγελάδα μέχρι να την πλησιάσουμε να καταλάβουμε τι είναι, ήταν τόσο απρόσμενα μεγάλος όγκος που ήταν οριακά spooky θέαμα κ από πάνω, τύπου πλησιάζω-δεν πλησιάζω. Πού να την κουτουλήσεις κιόλας!!!!
Απλά σοκ. Έχουν περάσει τόσα χρόνια και ακόμα το θυμάμαι.
Για την ιστορία, την δέσαμε με ενα σχοινί και την βγάλαμε στην ακτή και την κάψαμε. Ήταν έτοιμη να σκάσει και όταν σκάσει από την μυρωδιά δεν μπορείς να πλησιάζεις στην περιοχη για μεγάλο διαστημα. Όταν άρχισε να καίγεται, βγαίναν από μέσα της χιλιάδες καβούρια που την έτρωγαν από μέσα.

Ξέρω ότι εκεί φέρνουν ζωντανά για βοσκή σε μικρά ακατοίκητα ή σχεδόν ακατοίκητα νησάκια στα πέριξ των κυρίως νησιών με βάρκες. Αλήθεια! Μας είπαν ότι τα πνιγμένα ή πέφτουν απ'τις βάρκες ή από τα νησάκια (γιατί δεν έχουν ακτές αυτά, είναι κακοτράχαλα με βράχους κ με ένα στραβοπάτημα γειά σας, δεν ξανανεβαίνει το ζωντανό εύκολα - ή κ καθόλου)
Διαβάζοντας αυτό θυμήθηκα αυτό

(Μη ρωτήσετε τι έχει να βοσκήσουν, δεν ξέρω, εμένα αυτή η βλάστηση που έχει το νησάκι δε μου κάνει να τρώγεται. Ούτε πού βρίσκουν νερό. Ούτε πόσο τα αφήνουν κ κάθε πόσο τα μαζεύουν - και αν. Δεν έχω ιδέα.)
Έχω δει κατσίκες εδώ στα λευκά όρη, στα 2000+ μέτρα να βόσκουν, μιλάμε σε σεληνιακό τοπίο. Κι όμως κάτι βρίσκανε.

Φαντάζεσαι η αγελάδα που κουτούλησες Μανώλη να χει περάσει όοολο το Αιγαίο κ να χε έρθει από τίποτα Σποράδες; o_O:LOL:
Παίζει. Δεν είναι απίθανο.
 
  • Like
Reactions: Estranged














Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3