Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Όμορφο θέαμα.
Πανεμορφος οπως ολα τα αγρια!
Αρκει σε αυτες τις συναντησεις να ξερουμε πανω κατω τι παιζει, και φυσικα δεν χρειαζεται πανικος...εδω την κοψοχολιασε τη φουκαριαρα:LOL:

Πιθανοτατα αυτο που βλεπουμε εδω ειναι μια παγιδα. Ο σκοπος των λυκων ειναι να ξεκοψουν τον σκυλο απο τον ανθρωπο, εμας φοβουνται(ή τα αλλα δυνατα σκυλια αν ειναι αγελη σκυλων). Για να το κανουν αυτο ενα πιο "αδυναμο" μελος της ομαδας θα βγει μπροστα, αυτος ή αυτη ειναι το "δολωμα", ο κραχτης, θα βγαλει "παιχνιδιαρικη" συμπεριφορα προς τον σκυλο-θυμα, θελει να του πει "κοιταξε ειμαι ασφαλης, θελω απλα να κυνηγηθουμε, να παιξουμε!", ο σκοπος ειναι ο απειρος σκυλακος να ψαρωσει και να ακολουθησει, να αποκοπει απο τον ανθρωπο-προστατη του...και εκει στα δεντρα και τους θαμνους που φαινονται στο βαθος περιμενει η υπολοιπη οικογενεια των λυκων......
Καπως ετσι γινεται η "δουλεια".
 
  • Wow
Reactions: Estranged


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Πανεμορφος οπως ολα τα αγρια!
Αρκει σε αυτες τις συναντησεις να ξερουμε πανω κατω τι παιζει, και φυσικα δεν χρειαζεται πανικος...εδω την κοψοχολιασε τη φουκαριαρα:LOL:

Πιθανοτατα αυτο που βλεπουμε εδω ειναι μια παγιδα. Ο σκοπος των λυκων ειναι να ξεκοψουν τον σκυλο απο τον ανθρωπο, εμας φοβουνται(ή τα αλλα δυνατα σκυλια αν ειναι αγελη σκυλων). Για να το κανουν αυτο ενα πιο "αδυναμο" μελος της ομαδας θα βγει μπροστα, αυτος ή αυτη ειναι το "δολωμα", ο κραχτης, θα βγαλει "παιχνιδιαρικη" συμπεριφορα προς τον σκυλο-θυμα, θελει να του πει "κοιταξε ειμαι ασφαλης, θελω απλα να κυνηγηθουμε, να παιξουμε!", ο σκοπος ειναι ο απειρος σκυλακος να ψαρωσει και να ακολουθησει, να αποκοπει απο τον ανθρωπο-προστατη του...και εκει στα δεντρα και τους θαμνους που φαινονται στο βαθος περιμενει η υπολοιπη οικογενεια των λυκων......
Καπως ετσι γινεται η "δουλεια".
Και όλο αυτό το κάνουν γιατί; εννοώ, τρέφονται με σκύλο;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Και όλο αυτό το κάνουν γιατί; εννοώ, τρέφονται με σκύλο;
Αν δεν υπαρχει κατι αλλο ναι, ειναι πολυ συχνο το φαινομενο και εδω, ειδικα τα κυνηγοσκυλα που "ανοιγονται" μακρυα απο τον κυνηγο και τυπικα ειναι ελαφριας κατασκευης σκυλια, τα τσιμπανε οπου τα βρουν...ευκολο θηραμα...
Επισης ενας σκυλος στα ματια του λυκου ειναι ενας ανταγωνιστης θηρευτης μεσα στην περιοχη του.
Μεγαλες αγελες κοβουν και τσοπανοσκυλα δεν κολλανε πουθενα.
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Eriana η λυση βεβαια για εμας που δεν κυνηγαμε ειναι απλη, λουρακι και δεν λυνεις τον σκυλο στο βουνο.
Οι κτηνοροφοι και οι κυνηγοι εχουν θεμα ομως...
 
  • Like
Reactions: Εriana


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
@Eriana η λυση βεβαια για εμας που δεν κυνηγαμε ειναι απλη, λουρακι και δεν λυνεις τον σκυλο στο βουνο.
Οι κτηνοροφοι και οι κυνηγοι εχουν θεμα ομως...
Δεν ήξερα ότι οι λύκοι έχουν τους σκύλους για μεζεδάκι. Νόμιζα η όποια σύγκρουση των δύο ειδών είχε να κάνει με την φύλαξη κοπαδιών κλπ.

Και επειδή υπήρχε θέμα με τους κτηνοτρόφους, οι λύκοι κυνηγήθηκαν άγρια.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν ήξερα ότι οι λύκοι έχουν τους σκύλους για μεζεδάκι. Νόμιζα η όποια σύγκρουση των δύο ειδών είχε να κάνει με την φύλαξη κοπαδιών κλπ.

Και επειδή υπήρχε θέμα με τους κτηνοτρόφους, οι λύκοι κυνηγήθηκαν άγρια.
Θα παει παντα για το πιο ευκολο, το πιο ασφαλες γευμα.
Ενα κυνηγοσκυλο ειναι πολυ πιο ασφαλες απο ενα μικρο αγριογουρουνο που προστατευεται απο την μαμα και τα μεγαλυτερα αδερφια του. Ενα σπασμενο ποδι ή μια μεγαλη ανοιχτη πληγη για τον λυκο σημαινει θανατος.
Ολα γινονται για την επιβιωση και ο λυκος ξερει καλα να ζυγιζει τις πιθανοτητες.
Εχω βρει τρεις φορες(ή για να ειμαι πιο δικαιος η Κήρα εχει βρει) και κεφαλια γατας με το σωμα μισοφαγωμενο στο δασος κοντα στην πολη...
Στην (σημερινη εξαντλημενη απο μεγαλα θηραματα)φυση οι επιλογες ειναι περιορισμενες, η κοιλια κανει κουμαντο παντα...
 
  • Like
Reactions: Εriana


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χθες το μεσημέρι και σήμερα το πρωί μας ήρθε ένα μωρό αγριογούρουνο στην εξώπορτα... μα ποιον ξέρουμε με ντόγκο να τον προσκαλέσω για σου-κου :p

Που λες @Hammer μια σύγχυση την πήρα... δε θέλω τόση υγεία στο οικοσύστημα ώστε να έρχεται μες στα πόδια μου :ROFLMAO:
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Η πρώτη μου σκέψη ήταν ντόγκο και μεγαλύτερο ταψί... Δεν είναι κακή η ιδέα σου, αλλά άντε φτου κι απ' την αρχή πάνες και δαγκώματα μέχρι να μάθει τρόπους σπιτιού :ROFLMAO:
ντογκο δεν εχω αλλα εχω κρεμμυδακια βατικιωτικα. Πλενω και πιάτα. :LOL:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ήξερα ότι οι λύκοι έχουν τους σκύλους για μεζεδάκι. Νόμιζα η όποια σύγκρουση των δύο ειδών είχε να κάνει με την φύλαξη κοπαδιών κλπ.

Και επειδή υπήρχε θέμα με τους κτηνοτρόφους, οι λύκοι κυνηγήθηκαν άγρια.
Ειχα δει ένα βίντεο κάποια στιγμή εδώ στο φόρουμ με έναν σκύλο κάπου Νορβηγοσουηδια που χάθηκε στο δάσος και φορούσε κάμερα. Το θυμάται κανεις;
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Χθες το μεσημέρι και σήμερα το πρωί μας ήρθε ένα μωρό αγριογούρουνο στην εξώπορτα... μα ποιον ξέρουμε με ντόγκο να τον προσκαλέσω για σου-κου :p

Που λες @Hammer μια σύγχυση την πήρα... δε θέλω τόση υγεία στο οικοσύστημα ώστε να έρχεται μες στα πόδια μου :ROFLMAO:
Αντιθετως, το υγιες οικοσυστημα μας δινει ευκαιριες!
Αν ενα γουρουνακι σας κανει την τιμη να ερθει μεχρι την πορτα σας, μην ειστε ακαταδεκτοι, βαλτε το μεσα, ειναι πεντανοστιμα:p
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ειχα δει ένα βίντεο κάποια στιγμή εδώ στο φόρουμ με έναν σκύλο κάπου Νορβηγοσουηδια που χάθηκε στο δάσος και φορούσε κάμερα. Το θυμάται κανεις;
Καταλαβα ποιο λες, ειναι σκληρο βιντεο, 2 λυκοι "παιζουν" (βασανιζουν) τη σκυλα 10 λεπτα...
Αν θυμαμαι καλα ο ιδιοκτητης ειχε γραψει οτι βγηκε ζωντανη απο αυτο, τωρα σε τι κατασταση ηταν...αγνωστο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Η πρώτη μου σκέψη ήταν ντόγκο και μεγαλύτερο ταψί... Δεν είναι κακή η ιδέα σου, αλλά άντε φτου κι απ' την αρχή πάνες και δαγκώματα μέχρι να μάθει τρόπους σπιτιού :ROFLMAO:
Ντογκο:love::love::love:
Δεν εχουμε χρονο:cry:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Συχνά πυκνά περνώ με το κάρο μου από ένα στενάκι στην Αγία Παρασκευή όπου συναντώ αρκετές φορές άλλοτε ένα κοκορι, άλλοτε δύο στη μέση του δρόμου.

Λίγο ποιο πέρα μπαίνω Χαλάνδρι όπου κάποιος σε ένα μικρό οικόπεδο δίπλα στο σπίτι του, το οποίο προφανώς δεν μπορεί να βγάλει άδεια δόμησης, έχει 4 - 5 κότες, κόκκορα και πρόσφατα είδα ένα γαλι. Όλα καθαρά και περιποιημένα.

Τώρα εγώ ως νομοταγής πολίτης που γνωρίζει πως απαγορεύεται η διατήρηση οικόσιτων πρέπει να υποβάλλω καταγγελία ;

... μακριά βαλίτσα

Edit.
@Hammer άσε τα γουρουνάκια την ησυχία τους, οι εποχές του Οβελίξ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: Hammer


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ντογκο:love::love::love:
Δεν εχουμε χρονο:cry:
Πλάκα πλάκα με το ρυθμό που πολλαπλασιάζονται, συν ότι δεν τα κυνηγάει κανείς εδώ πέρα, σε καμιά διετία θα είναι περισσότερα τα γουρουνάκια από τους κατοίκους... Πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το μέλλον!


.....Τώρα εγώ ως νομοταγής πολίτης που γνωρίζει πως απαγορεύεται η διατήρηση οικόσιτων πρέπει να υποβάλλω καταγγελία ;......
Τς τς τς, μην είσαι τέτχοιος.... Πριν πολλά χρόνια βγάζαμε για βοσκή ένα πρόβατο στην πλατεία του Βοτανικού :p Πρόστιμο δε φάγαμε, μόνο το προβατάκι, παρόλα τα παρακάλια μας.
 
  • Haha
Reactions: Hammer






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3