Υιοθεσια μετ'εμποδιων


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ζει και βασιλευει (κυριολεκτικα το δευτερο). Ιδιος γκρινιαρης και απαιτητικος :LOL:

ΥΣ. Γατες ναι ξερω πολλες φαφουτες, φανταζομαι αν ειναι αναποφευκτο δεν εχεις και επιλογη. Θα σου χαμογελάει με τρυπιο χαμόγελο. :LOL:
Καλο ειναι να ρωτησεις για προληψη για τα επομενα απο εδω και περα τι να κανεις.
Μπράβο το αγόρι , καλά κάνει και είναι απαιτητικός, του αξίζει άλλωστε γιατί είναι κούκλος, ψυχούλα και πολυυυυ φιλόξενος


Όταν λες πρόληψη, τι είδους, έχεις κάτι υπ όψιν να μου προτείνεις?? Θα τον ρωτήσω και το γιατρό βέβαια.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπέρα σας. Όταν λέτε barf έτοιμη???? Δηλώνω παντελώς άσχετη.
BARF = Ωμή διατροφή, ουσιαστικά ωμό κρέας κατά περίπου 75% και το υπόλοιπο ωμά λαχανικά.
Ταίζουμε πολλοί εδώ μέσα.
Υπάρχει η σπιτική Barf που τα φτιάχνεις μόνος σου αλλά θέλει πολύ διάβασμα, χρόνο και κόπο.
Υπάρχει και η έτοιμη λύση σε petshops όπως αυτή εδώ: CHICKEN RECIPE 1 kg, που είναι κατεψυγμένος κιμάς με πολτοποιημένα μέσα τα λαχανικά.
Αγοράζεις, ξεπαγώνεις, ταίζεις, και το σκυλί τρώει κανονικό κρέας και όχι τα σκουπιδοάλευρα που έχουν οι ξηρές. Σε τιμή είναι το ίδιο με μια καλή ξηρά τροφή.
 
  • Like
Reactions: aleka1


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μπράβο το αγόρι , καλά κάνει και είναι απαιτητικός, του αξίζει άλλωστε γιατί είναι κούκλος, ψυχούλα και πολυυυυ φιλόξενος


Όταν λες πρόληψη, τι είδους, έχεις κάτι υπ όψιν να μου προτείνεις?? Θα τον ρωτήσω και το γιατρό βέβαια.
Ουτε εγω τα παω καταπλήκτικα στον τομέα δόντια :giggle:
Καποιοι εχουν μαθει τα σκυλάκαι τους να καθονται για βουρτισμα.
Υπάρχουν επίσης ειδικες σκονες που βαζεις στο φαι για τα δοντια, κοκκαλα για μασημα κτλ
 
  • Like
Reactions: aleka1


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@aleka1 πολύ χάρηκα με τα νέα για τον tesoro! Αν δεν έχεις την υπομονή να του μάθεις το βούρτσισμα (οι οδοντόκρεμες τους αρέσουν γενικά, με τη βούρτσα λίγο δυσανασχετουν), υπάρχουν όπως σου είπε η medusa κόκκαλα σκληρά που καθαρίζουν τα δόντια, τζελ που βάζεις από μια σταγόνα στους κυνόδοντες και υγρό που το ρίχνεις στο νερό του...στείλε μας και καμιά πρόσφατη φωτο του!
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
BARF = Ωμή διατροφή, ουσιαστικά ωμό κρέας κατά περίπου 75% και το υπόλοιπο ωμά λαχανικά.
Ταίζουμε πολλοί εδώ μέσα.
Υπάρχει η σπιτική Barf που τα φτιάχνεις μόνος σου αλλά θέλει πολύ διάβασμα, χρόνο και κόπο.
Υπάρχει και η έτοιμη λύση σε petshops όπως αυτή εδώ: CHICKEN RECIPE 1 kg, που είναι κατεψυγμένος κιμάς με πολτοποιημένα μέσα τα λαχανικά.
Αγοράζεις, ξεπαγώνεις, ταίζεις, και το σκυλί τρώει κανονικό κρέας και όχι τα σκουπιδοάλευρα που έχουν οι ξηρές. Σε τιμή είναι το ίδιο με μια καλή ξηρά τροφή.
Ευχαριστώ. Τώρα ο δικός μου τρώει μαγειρευτο. Θεωρείτε ότι η έτοιμη barf είναι καλύτερη??
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ουτε εγω τα παω καταπλήκτικα στον τομέα δόντια :giggle:
Καποιοι εχουν μαθει τα σκυλάκαι τους να καθονται για βουρτισμα.
Υπάρχουν επίσης ειδικες σκονες που βαζεις στο φαι για τα δοντια, κοκκαλα για μασημα κτλ
Λοιπόν για πες τίποτα προϊόντα να ξέρω κι εγώ, μήπως μπορέσω να κάνω κάτι με βούρτσισμα. Μια σκόνη που ήταν πράσινα φύκια την έχω πάρει αλλά δεν ξέρω αν κάνει τίποτα.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Τελικά του έβγαλε μόνο δύο μπροστά κάτω, τα υπόλοιπα καθαρισμό. Ευτυχώς!!! Είχα αγχωθει πολύ μην μείνει φαφούτης :LOL: .
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Λοιπόν για πες τίποτα προϊόντα να ξέρω κι εγώ, μήπως μπορέσω να κάνω κάτι με βούρτσισμα. Μια σκόνη που ήταν πράσινα φύκια την έχω πάρει αλλά δεν ξέρω αν κάνει τίποτα.
Για βουρτσισμα δε ξερω, δεν καθεται ο δικος μου.
Σκονη βαζω και εγω αλλα θελει συστηματικα νομιζω, και την ξεχναω.

Αυτο το τζελ το ειχα δοκιμασει παλιοτερα και νομιζω κανει δουλεια, το απλωνεις με το δαχτυλο πανω στα δοντια, απλα δε το ταιζεις δινεις νερο λιγο πριν και λιγο μετα. ΕΔΩ
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Για βουρτσισμα δε ξερω, δεν καθεται ο δικος μου.
Σκονη βαζω και εγω αλλα θελει συστηματικα νομιζω, και την ξεχναω.

Αυτο το τζελ το ειχα δοκιμασει παλιοτερα και νομιζω κανει δουλεια, το απλωνεις με το δαχτυλο πανω στα δοντια, απλα δε το ταιζεις δινεις νερο λιγο πριν και λιγο μετα. ΕΔΩ
Σ ευχαριστώ πολύ. Θα το πάρω. Θα ρωτήσω και το γιατρό φυσικά αλλά καμία φορά αν δεν έχουν οι ίδιοι κάποιο προϊόν μπορεί να μη στο αναφέρουν. Εφόσον το έχεις δοκιμάσει εσύ και το ανεχόταν είναι καλό
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Σ ευχαριστώ πολύ. Θα το πάρω. Θα ρωτήσω και το γιατρό φυσικά αλλά καμία φορά αν δεν έχουν οι ίδιοι κάποιο προϊόν μπορεί να μη στο αναφέρουν. Εφόσον το έχεις δοκιμάσει εσύ και το ανεχόταν είναι καλό
Καλα δε τρελαινοταν το γκρεμλιν, αλλα αν σε αφηνει να βαλεις τα χερακι σου στο στοματακι του ειναι ευκολο στη χρηση. Θυμαμαι μια σκυλιτσα παντως που ειχα αδεσποτη παλια και ειχε χαλια δοντια ,
πολυ κιτρινα ,της το εβαζα συστηματικα ενα μηνα και ειδα διαφορα.

Η σκονη λενε οτι κανει δουλεια αλλα θελει συνεχως , εγω την βαζω οποτε το θυμαμαι. Προσπαθω τουλαχιστον.
 
  • Like
Reactions: aleka1


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ευχαριστώ. Τώρα ο δικός μου τρώει μαγειρευτο. Θεωρείτε ότι η έτοιμη barf είναι καλύτερη??
Όχι βέβαια, προφανώς το σπιτικό, είτε ωμό ή μαγειρεμένο είναι καλύτερο, αρκεί να ξέρουμε (έχουμε διαβάσει) τι ετοιμάζουμε.
Σε σειρά ποιότητας θα τα έβαζα:

1. Ωμή σπιτική
2. Μαγειρεμένο σπιτικό
3. Έτοιμη barf
4. Κονσέρβες - ξηρές
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Όχι βέβαια, προφανώς το σπιτικό, είτε ωμό ή μαγειρεμένο είναι καλύτερο, αρκεί να ξέρουμε (έχουμε διαβάσει) τι ετοιμάζουμε.
Σε σειρά ποιότητας θα τα έβαζα:

1. Ωμή σπιτική
2. Μαγειρεμένο σπιτικό
3. Έτοιμη barf
4. Κονσέρβες - ξηρές
Α τέλεια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
 
  • Like
Reactions: vrmode


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Παιδιά καλησπέρα. Μου δαγκωσαν τον tesoro μου. Ευτυχώς δεν είναι κάτι είπε ο κτηνίατρος ,δεν τον τρύπησε, στην ουρά τον άρπαξε. Και γύρισε και ο δικός μου και τον δάγκωσε στο αυτί και μετά δάγκωσε και το αφεντικό στο χέρι. Είμαι σε κατάσταση σοκ υστεριας και ότι άλλο υπάρχει. Τι να κάνω δεν ξέρω. Δεν έφταιγε ο δικός μου, του επιτέθηκε ο άλλος από πισω ,με τράβηξε κι εμένα και έπεσα γιατί έχω το λουρι βραχιόλι, είδα ξαφνικά αιματα στο στόμα του, τρελάθηκα. Γιατί?? Δεν ξέρω αν πρέπει κάτι να κάνω, τι έφταιξε
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Παιδιά καλησπέρα. Μου δαγκωσαν τον tesoro μου. Ευτυχώς δεν είναι κάτι είπε ο κτηνίατρος ,δεν τον τρύπησε, στην ουρά τον άρπαξε. Και γύρισε και ο δικός μου και τον δάγκωσε στο αυτί και μετά δάγκωσε και το αφεντικό στο χέρι. Είμαι σε κατάσταση σοκ υστεριας και ότι άλλο υπάρχει. Τι να κάνω δεν ξέρω. Δεν έφταιγε ο δικός μου, του επιτέθηκε ο άλλος από πισω ,με τράβηξε κι εμένα και έπεσα γιατί έχω το λουρι βραχιόλι, είδα ξαφνικά αιματα στο στόμα του, τρελάθηκα. Γιατί?? Δεν ξέρω αν πρέπει κάτι να κάνω, τι έφταιξε
Αφου τον δαγκωσε υπερασπιστηκε τον εαυτο του το σκυλι τι να κανει. Που δαγκωσε τον ιδιοκτητη μου φαινεται λιγο περιεργο. Να προσεχεις λιγο τη συμπεριφορα του με αλλα σκυλια και ανθρωπους μηπως αλλαξει να εχεις το νου σου αλλα μην εισαι και μεσα στο αγχος και εκλαμβανει αυτο και δρασει αναλογα. Μην παθαινεις σοκ και υστεριες ολα τα σκυλια εχουν μπλεξει σε καυγα μια χαρα ειστε αφου δεν χτυπησε ασχημα κανεις ( εκτος αν δαγκωσε πολυ το χερι του ανθρωπου ). Καλο ειναι να υπερασπιζονται γενικα τον εαυτο τους οταν πρεπει
 
  • Like
Reactions: Vania and aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
@Ans Ευχαριστώ για την απάντηση. Τον άλλον ιδιοκτήτη τον δάγκωσε μετά το σκυλοκαυγα, επειδή εγώ είχα πέσει κάτω προσπάθησε ο άνθρωπος να με βοηθήσει να σηκωθώ ενώ ταυτόχρονα είχε στο άλλο χέρι το σκύλο του ,νομίζω ότι ο δικός μου θεώρησε ότι μου επιτίθεται και του δάγκωσε το χέρι που με τραβούσε ,κανονικά τον ματώσει δηλαδή. Αυτά φοβάμαι τώρα μην αλλάξει συμπεριφορά, πως να ξέρω, είναι ένας απροβλημάτιστος σκυλος και αδιάφορος σε σκύλους γάτες ανθρώπους θορύβους, δεν γαυγίζει δεν ασχολείται. Τι να κάνω τώρα εγώ, να αλλάξει κάτι στις βόλτες μας?? Τι αλλαγή να κάνω??
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
@Ans Ευχαριστώ για την απάντηση. Τον άλλον ιδιοκτήτη τον δάγκωσε μετά το σκυλοκαυγα, επειδή εγώ είχα πέσει κάτω προσπάθησε ο άνθρωπος να με βοηθήσει να σηκωθώ ενώ ταυτόχρονα είχε στο άλλο χέρι το σκύλο του ,νομίζω ότι ο δικός μου θεώρησε ότι μου επιτίθεται και του δάγκωσε το χέρι που με τραβούσε ,κανονικά τον ματώσει δηλαδή. Αυτά φοβάμαι τώρα μην αλλάξει συμπεριφορά, πως να ξέρω, είναι ένας απροβλημάτιστος σκυλος και αδιάφορος σε σκύλους γάτες ανθρώπους θορύβους, δεν γαυγίζει δεν ασχολείται. Τι να κάνω τώρα εγώ, να αλλάξει κάτι στις βόλτες μας?? Τι αλλαγή να κάνω??
Απλα λιγο να εχεις το νου σου ρε μην τρελαθεις κιολας γιατι θα το νιωσει το σκυλι και μπορει να βγαλει θεμα απο εκει που δεν υπαρχει. Εγω το ενστικτο της προστασια το θεωρω καλο στα σκυλια οταν ειναι εκει που πρεπει οποτε αν συνεχισει να ειναι το ιδιο σκυλι ργω θα ημουν και πολυ χαρουμρνη για τοβ χαρακτγρα του να σου πω την αληθεια. Ισως να το πας λιγο με ασφαλεια να μυριζεται με σκυλακια που ξερει ηδη και να του δινεις καμια λιχουδια να μην υοαρξει καποια αρνητικη συσχετηση.
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Λες ?? Τι να πω, τώρα στη βραδινή βόλτα δεν αισθάνομαι καλά να τον πάω εγώ ίσως κάνω κακό από την ταραχή μου, θα τον στείλω με τον άντρα μου να δούμε, ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι. Δηλαδή μετά το περιστατικό επειδή δεν είχε και τραύμα και στον κτηνίατρο φυσιολογικά φέρθηκε, σαν να μην τρέχει τίποτα. Μακάρι να είναι όλα καλά
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Λες ?? Τι να πω, τώρα στη βραδινή βόλτα δεν αισθάνομαι καλά να τον πάω εγώ ίσως κάνω κακό από την ταραχή μου, θα τον στείλω με τον άντρα μου να δούμε, ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι. Δηλαδή μετά το περιστατικό επειδή δεν είχε και τραύμα και στον κτηνίατρο φυσιολογικά φέρθηκε, σαν να μην τρέχει τίποτα. Μακάρι να είναι όλα καλά
Ναι δεν φαινεται να φοβηθηκε απλα μηπως ειναι πιο επιφυλακτικος πλεον. Μπορει και να μην γινει τιποτα αν ειανι ηδη ισορροπημενο σκυλι σε καταλληλη ηλικια δεν παθαινουν κατι με μια φορα να μαλωσουν
 
  • Like
Reactions: aleka1


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τι να κάνω τώρα εγώ, να αλλάξει κάτι στις βόλτες μας?? Τι αλλαγή να κάνω??
Βασικά να επανέλθεις στα συγκαλά σου, γιατί ο μόνος που φαίνεται να έχει αλλάξει ήδη συμπεριφορά, μετά το συμβάν, είσαι εσύ :ROFLMAO:
Συνέχισε καλέ, ότι έκανες με το αγόρι και όπως το έκανες. Ξεκόλλα.

Πως έγινε η σύρραξη; Τι συνέβη και βρέθηκαν κυνόδοντα με κυνόδοντα;
Ηταν λυτός ο άλλος ο τεντυμπόης;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU