Υιοθεσια μετ'εμποδιων




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ειναι ομως κουκλα η μικρη αξιζει τις αμυχες :LOL: :p
Ναι ναι, είναι καρακουκλαρα. Εννοείται άμα θέλει να ρίξει τέτοιο κοριτσαρο θα φάει και λίγο χώμα η μούρη του .
Του έχει βγάλει τη ψυχή, τον τρέχει μετά του ξαπλώνει να την μυρίσει μετά πετάγεται πάλι, φεύγει, του γαυγίζει, τον προκαλεί, έχουν πιει δέκα κουβάδες νερό
 




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπέρα στην καλή μου παρέα. Έχω καιρό να γράψω αλλά περάσαμε ένα φρικτό καλοκαίρι γιατί βρεθήκαμε στην Εύβοια με τις πυρκαγιές, ότι και αν πω θα είναι πολύ λίγο :cry:.
Επειδή όμως εδώ είναι φόρουμ για σκύλους θέλω να σας πω ότι είδα τα τσοπανόσκυλα να δουλεύουν μέσα στη φωτιά και να σώζουν τα κοπάδια τους. Προφανώς για εσάς τους έμπειρους σκυλοκηδεμονες είναι δεδομένη αυτή η συμπεριφορά και απίστευτη εξυπνάδα εγώ όμως δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που είδα και αυτά που μου διηγηθηκαν.
Νομίζουμε ότι είμαστε φιλόζωοι αλλά τελικά οι σκυλοι είναι φιλανθρωποι που μας καταδεχονται.

Ο tesoro είναι καλά και σας στέλνει μια φωτογραφία του από την παραλία, πάνω στην ξαπλώστρα ο αλητηριος. Είμαι σίγουρη ότι έχει ομορφύνει :love:
 

Attachments



Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα στην καλή μου παρέα. Έχω καιρό να γράψω αλλά περάσαμε ένα φρικτό καλοκαίρι γιατί βρεθήκαμε στην Εύβοια με τις πυρκαγιές, ότι και αν πω θα είναι πολύ λίγο :cry:.
Επειδή όμως εδώ είναι φόρουμ για σκύλους θέλω να σας πω ότι είδα τα τσοπανόσκυλα να δουλεύουν μέσα στη φωτιά και να σώζουν τα κοπάδια τους. Προφανώς για εσάς τους έμπειρους σκυλοκηδεμονες είναι δεδομένη αυτή η συμπεριφορά και απίστευτη εξυπνάδα εγώ όμως δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που είδα και αυτά που μου διηγηθηκαν.
Νομίζουμε ότι είμαστε φιλόζωοι αλλά τελικά οι σκυλοι είναι φιλανθρωποι που μας καταδεχονται.

Ο tesoro είναι καλά και σας στέλνει μια φωτογραφία του από την παραλία, πάνω στην ξαπλώστρα ο αλητηριος. Είμαι σίγουρη ότι έχει ομορφύνει :love:
Ο tesoro έχει γίνει ΚΟΥΚΛΟΣ και δεν το ήξερα αυτό που λες...δηλαδή τι έκαναν???
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
@Aliki V. καλησπερα Αλικη μου και ευχαριστω που τον βρισκεις και εσυ κουκλο :LOL:

Θα σου πω τι κανανε τα σκυλια. Ο Φοξι (εκεινος που ηθελα αρχικα να παρω) εσωσε σχεδον ολες τις κοτες απο μονος του χωρις να του δωσει καποιος εντολη. Ο ανθρωπος που τον εχει τωρα, εχει μελισσια. Οταν αρχισε να πλησιαζει η φωτια πιο βορεια εκλεισε το σπιτι του ανοιξε το κοτετσι και την περιφραξη και εφυγε με το φορτηγο για να προλαβει να μαζεψει τα μελισσια. Ο Φοξι λοιπον οταν εφτασε η φωτια κοντα (δεν ξερει ουτε ο ανρωπος με ποιο τροπο) μετεφερε ολες τις κοτες στην παραλια (γυρω στα 3χλμ) και τις ειχε στριμωξει αναμεσα σε κατι θαμνους, τεσσερις τις ειχε πνιξει ,προφανως οπως τις κουβαλουσε ,στην προσπαθεια του να μην του φυγουν, αγνωστο, και καθοταν εκει μεχρι που γυρισε το αφεντικο του με κατακαμμενες ολες τις πατουσες του. Στα λεω οπως που τα ειπε ο ανθρωπος.
Πληροφοριακα του εβαζε για τρεις τεσσερις μερες κηραλοιφη και μετα καλτσες και ειναι τελειως καλα ευτυχως.
Οσο για τα τσοπανοσκυλα του γειτονα μας ας πουμε, οταν ξεφυγε η φωτια απο τη Λιμνη Ευβοιας (και επειδη το ιδιο ακριβως ειχε συμβει το 1977 αν θυμαμαι σωστα) ολοι οι ανθρωποι αρχισαν να ετοιμαζονται. Εμας μας ειπαν να φυγουμε προς Αιδηψο (οπως και εγινε). Τον ειδα με τα ματια μου να δινει εντολη στα τρια τσοπανοσκυλα "το κοπαδι στη θαλασσα τωρα" θα το ειπε καμια δεκαρια φορες και στο τελος εδωσε ενα σφυριγμα. Και ξεκινησανε. Αποσταση γυρω στα 15χλμ. 150 προβατα. Και τα πηγανε χωρις καμια απωλεια. Δεν εχω ξαναδει ποτε στη ζωη μου το πως τον κοιτουσαν και τα τρια στα ματια. Λες και τον σημαδευαν με ακτινα λειζερ. Επισης με κανενα τροπο δεν πιστευα οτι θα τα καταφερναν. Εμεις ξαναγυρισαμε γυρω στις εικοισι μερες μετα και τοτε τα εμαθα ολα αυτα. Το κακο ειναι πως οτι σωθηκε στην Ευβοια σωθηκε απο τους κατοικους και τα ζωα τους. Τι να σου πω εγω σε κατι ταινιες εχω δει τετοια κολπα αλλα με κανενα τροπο δεν θεωρουσα οτι ειναι κατι πραγματικο.

Ακομα θελω να πω οτι πολλες φορες και πολλοι ανθρωποι (και εγω μαζι) εχουν την αποψη οτι τα σκυλια στην επαρχια περνανε ασχημα δεν τα φροντιζουν ειναι απλα εργαλεια κλπ κλπ. Δεν ισχυει. Τα προσεχουν και τα σεβονται (ενταξει παντου υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπως και στα αστικα κεντρα αλλωστε)
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εντάξει μου φαίνονται κι εμένα απίστευτα αυτά...αλλά ίσως λόγω απειρίας. Ίσως αυτοί που ασχολούνται με σκυλιά πολλά χρόνια, να τους φαίνονται φυσιολογικά..
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πριν λίγες μέρες εκεί που έκανα βόλτα με τον Άργο μου ήρθε αναλαμπή, σας σκεφτόμουν και αναρωτιόμουν τι να γίνατε. Μαρφονιος ο παληκαράς ( θησαυρός ), μάλλον πήρε από τον νονό του ( :p ).

Για την Εύβοια τι να λέμε.. Πίκρα, θλίψη, οργή και πολλά άλλα. Στην δική μου πολυκατοικία φιλοξενήθηκαν δύο σκυλιά από το ράντσο που κάηκε.
 
  • Like
Reactions: aleka1




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπερα σε ολους. Εδω και ενα μηνα περιπου εχουμε ενα προβλημα. Μια μερα στην επιστροφη απο τη βολτα ειδα τον tesoro να κουτσαινει (δηλαδη κραταγε το πισω δεξια ποδι στον αερα). Πηγαμε στον κτηνιατρο τον εξετασε και ειπε οτι εχει παθει ρηξη χιαστου παλιοτερα ομως και δεν ειναι πολυ σοβαρη (καναμε και ακτινογραφια) αλλα να μην περπαταει πολυ, να μην χοροπηδαει και να αλλαξει τροφη με μια κτηνιατρικη που λεγεται advanced. Επισης πηρε για 15 μερες και ενα χαπι. Την πηρα βεβαια, αυτος την εφαγε τις δυο πρωτες μερες αλλα μετα την τρωει μονο αφου εχει μεινει νηστικος (και επιπλεον εχει αρχισει να ζητιανευει οτι τρωμε εμεις). Ειναι καλυτερα βεβαια, δεν κουτσαινει δηλαδη, αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρη αν αυτο οφειλεται αποκλειστικα στην τροφη και οχι στην ξεκουραση. Τον λυπαμαι γιατι δεν του αρεσει ατυτη η τροφη και δεν μου φαινεται και εμενα καλη, μου θυμιζει αυτα που μου λεγατε για την royal, και νομιζω ειναι και κριμα που δεν τρωει το ωραιο του μαγειρευτο φαγητο. Για πειτε βρε παιδια καμια γνωμη..................:)
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Υπάρχουν πάρα πολλά άλλα σκευάσματα, γι' αυτά τα θέματα.
Ρώτα τον αν είναι, να παίρνει κάτι σε χάπι και την κανονική τροφή του, που του αρέσει.
Το βέβαιον είναι, ότι θα πρέπει να είναι όσο αδύνατος γίνεται όμως έτσι;
Για να μην επιβαρύνονται οι αρθρώσεις του.
Ρώτα επίσης, αν θα βοηθούσε, ένας κύκλος φυσικοθεραπειών.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Ευχαριστώ πολύ, ναι θα του το πω αυτό. Απ ότι είδα κι εγώ στα συστατικά της τροφής έχει έξτρα βιταμίνες συν χονδροιτινη οπότε λογικά μπορεί να παίρνει κάποιο σκεύασμα (μήπως έχεις κάποιο υπ όψιν να μου προτείνεις?) . Ναι για τα κιλά βεβαίως έχεις δίκιο αλλά τώρα είναι άψογος και πολύ fit . :LOL:
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σκευασμάτων.
Ο δικός μου γιατρός, για πρόληψη μόνο, όχι για ήδη υπάρχον πρόβλημα όπως έχει ο μικρός σου, συστήνει σκόνη donarot. Είναι ανθρώπινο σκεύασμα και πολύ οικονομικό.
Στον αθλητή μου, για πρόληψη πάλι, δίνω κάτι πολύ πιο εξειδικευμένο.
Ξεκίνα με το τι συστήνει ο δικός σου γιατρός. Και βλέπουμε :)
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπεριζω την πολυαγαπημενη μου παρέα
Ο tesoro είναι πολύ καλά, λίγο με την ειδική τροφή για ένα διάστημα (τώρα έχουμε επανέλθει στο μαγειρευτο) και λίγο με περιορισμό σε κάποιες κινήσεις, είναι πολύ καλά με το πόδι του.
Τώρα όμως προέκυψε θέμα με τα δόντια. Το ένα τελευταίο πίσω είναι τελείως χάλια, θέλει εξαγωγή και ο γιατρός είπε ότι και δύο τρία μπροστινά κουνιούνται και μάλλον θα βγουν κι αυτά. Μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα, ο σκύλος μπορεί να τρώει και κροκετες ακόμα και χωρίς κανένα δόντι.

Όντως ισχύει βρε παιδιά αυτό????

Δεν με καθησυχασε καθολου δηλαδή αυτό που είπε, δεν έχω δει εγώ ποτέ σκύλο η γάτα χωρίς δόντια, πολύ στενοχωριεμαι ,δεν γίνεται φυσικά να το αποφύγουμε, τα βλέπω κι εγώ τα χάλια δόντια αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορεί να φάει
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Καλησπέρα, δε ξερω αν σε παρηγορω αλλα σε γατες ειδικα αδεσποτες που παθαινουν στοματιτιδα είναι συχνο να αφαιρουμε μερικα η και ολα τα δοντια.
Ουτε εγω το πίστευα αλλα μετα απο μερικες μερες τρωνε κανονικα και κροκετες ακομα και με μηδεν δοντια.
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Κοριτσάκι γλυκό, τι κάνει το γλυκουλι το γκρεμλιν ???
Ναι βέβαια με παρηγορεις, αν το έχεις δει οκ, μακάρι να είναι έτσι, ούτως ή άλλως επιλογή άλλη δεν υπάρχει. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Κοριτσάκι γλυκό, τι κάνει το γλυκουλι το γκρεμλιν ???
Ναι βέβαια με παρηγορεις, αν το έχεις δει οκ, μακάρι να είναι έτσι, ούτως ή άλλως επιλογή άλλη δεν υπάρχει. Σε ευχαριστώ πολύ.
Ζει και βασιλευει (κυριολεκτικα το δευτερο). Ιδιος γκρινιαρης και απαιτητικος :LOL:

ΥΣ. Γατες ναι ξερω πολλες φαφουτες, φανταζομαι αν ειναι αναποφευκτο δεν εχεις και επιλογη. Θα σου χαμογελάει με τρυπιο χαμόγελο. :LOL:
Καλο ειναι να ρωτησεις για προληψη για τα επομενα απο εδω και περα τι να κανεις.
 
  • Haha
  • Like
Reactions: Aliki V. and aleka1


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπεριζω την πολυαγαπημενη μου παρέα
Ο tesoro είναι πολύ καλά, λίγο με την ειδική τροφή για ένα διάστημα (τώρα έχουμε επανέλθει στο μαγειρευτο) και λίγο με περιορισμό σε κάποιες κινήσεις, είναι πολύ καλά με το πόδι του.
Τώρα όμως προέκυψε θέμα με τα δόντια. Το ένα τελευταίο πίσω είναι τελείως χάλια, θέλει εξαγωγή και ο γιατρός είπε ότι και δύο τρία μπροστινά κουνιούνται και μάλλον θα βγουν κι αυτά. Μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα, ο σκύλος μπορεί να τρώει και κροκετες ακόμα και χωρίς κανένα δόντι.

Όντως ισχύει βρε παιδιά αυτό????

Δεν με καθησυχασε καθολου δηλαδή αυτό που είπε, δεν έχω δει εγώ ποτέ σκύλο η γάτα χωρίς δόντια, πολύ στενοχωριεμαι ,δεν γίνεται φυσικά να το αποφύγουμε, τα βλέπω κι εγώ τα χάλια δόντια αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορεί να φάει
Γύρνα τον σε barf έτοιμη που δεν θέλει μάσημα, θα τρώει και πιο ποιοτικά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf