Υιοθεσια μετ'εμποδιων


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Δε μιλαω εννοειται για τσοπανια στη μέση του πουθενά σε τιποτα ραχουλες και κοπάδια, εκει περνω δρόμο.... μιλαω για τα εντος χωριου, αυτα που ζουν αναμεσα σε ανθρωπους και απλα λιαζονται.

Μια φορα κατέβαιναμε σε ενα ρεμα και βλεπω να κατεβαινει ταυτόχρονα ενας τσοπάνης τερας απο απεναντι, απο κατι κοτέτσια κοντά.....οχι αδιαφορία, λαγός εγινα :LOL:
Όταν είσαι με το σκύλο σου αυτά??
Και να ρωτήσω κάτι ακόμα. Βόλτες στην εξοχή με το λουρι του σωστά?? Αν ας πούμε συναντήσουμε τσοπανοσκυλο εν ώρα εργασίας να τον πάρω αγκαλιά να φύγουμε?? Γιατί όσα είχαμε συναντήσει εμείς, χωρίς σκύλο βέβαια, είτε ρίχνουν προειδοποιητικο γάβγισμα μέχρι να απομακρυνθεις, είτε σε παρακολουθούν. Επίθεση δεν μας έκανε ποτέ κανένα. Μάλιστα δύο που είχαμε και μια καλημέρα με τα αφεντικά, είχαμε δώσει και ένα μεζέ, έρχονταν γρήγορα, έκαναν χαρές (ίσως αναγνωριστικη μυρωδιά) και πίσω στη δουλειά.
Με τρομάζουν τώρα αυτά που ακούω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πάνε όλα καλά. Φυσικά θα είμαι σε πλήρη επαγρύπνηση για παν ενδεχόμενο.
Δεν κατάλαβα καλά, φοβάσαι τα αδέσποτα όταν είσαι με το δικό σου σκύλο με το λουρι του δηλαδή??
Γενικά, λέγαμε με τη μέδουσα σε ποιές περιπτώσεις συναπαντήματος με αδέσποτα φοβόμαστε πιο πολύ.

Τα σκυλιά όταν συναντιούνται με άλλα σκυλιά που *δεν* ξέρουν έχουν διάφορες αντιδράσεις. Με κάποια αδέσποτα (που δεν τα "ελέγχει" κάποιος με κάποιον τρόπο κ έχουν τη δικιά τους προσωπικότητα κ τα δικά τους θέματα φύλαξης κ αντίδρασης το καθένα) μπορεί να αποδειχτούν προβληματικά τα συναπαντήματα κάποιες φορές. Η μέδουσα λέει ότι φοβάται περισσότερο αυτά τα συναπαντήματα στην πόλη από ότι στα χωριά, εγώ το αντίστροφο.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Γενικά, λέγαμε με τη μέδουσα σε ποιές περιπτώσεις συναπαντήματος με αδέσποτα φοβόμαστε πιο πολύ.

Τα σκυλιά όταν συναντιούνται με άλλα σκυλιά που *δεν* ξέρουν έχουν διάφορες αντιδράσεις. Με κάποια αδέσποτα (που δεν τα "ελέγχει" κάποιος με κάποιον τρόπο κ έχουν τη δικιά τους προσωπικότητα κ τα δικά τους θέματα φύλαξης κ αντίδρασης το καθένα) μπορεί να αποδειχτούν προβληματικά τα συναπαντήματα κάποιες φορές. Η μέδουσα λέει ότι φοβάται περισσότερο αυτά τα συναπαντήματα στην πόλη από ότι στα χωριά, εγώ το αντίστροφο.
Ωχ με ζωνουν τα φίδια τώρα. Αδεσποτο σκύλο δεν έχουμε συναντήσει προς το παρόν. Μόνο γάτες που αδιαφορεί πλήρως. Σκυλιά με λουρι επίσης αδιαφορεί εκτός από ένα που του έκανε ένα γαβ και απάντησε κι αυτός με ένα. Στη ευβοια έχει τσοπανοσκυλα ,ο μόνος Αδεσποτος είναι ο δικος μας.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@aleka1 μη σε τρομοκρατουμε, απλα φευγουμε διακριτικα χωρις πανικο.

Επίσης εμας ειναι πιο μικρα και χαζα και δεν ειναι τοσο ζεν, ο σκυλος της @Estranged ειναι καυγατζης απο οτι εχω καταλαβει και ο δικος μου δεν αντιδρα καλα στις γνωριμίες με αρσενικα απο κοντα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Όταν είσαι με το σκύλο σου αυτά??
Και να ρωτήσω κάτι ακόμα. Βόλτες στην εξοχή με το λουρι του σωστά?? Αν ας πούμε συναντήσουμε τσοπανοσκυλο εν ώρα εργασίας να τον πάρω αγκαλιά να φύγουμε?? Γιατί όσα είχαμε συναντήσει εμείς, χωρίς σκύλο βέβαια, είτε ρίχνουν προειδοποιητικο γάβγισμα μέχρι να απομακρυνθεις, είτε σε παρακολουθούν. Επίθεση δεν μας έκανε ποτέ κανένα. Μάλιστα δύο που είχαμε και μια καλημέρα με τα αφεντικά, είχαμε δώσει και ένα μεζέ, έρχονταν γρήγορα, έκαναν χαρές (ίσως αναγνωριστικη μυρωδιά) και πίσω στη δουλειά.
Με τρομάζουν τώρα αυτά που ακούω
Με σκύλο δεν έχει καμία σχέση η δυναμική κ η έκφανση της συνάντησης από ότι όταν είσαι μόνος άνθρωπος (ή άνθρωποι). Κα-μί-α.

Κ να σε απωθήσει δλδ σκυλί εσένα, τον άνθρωπο, πάλι διαφορετικά θα γίνει από ότι αν είσαι με το σκυλί σου.

Καλά μην τρομάζεις. Να ξέρεις απλά ότι τα σκυλιά είναι πιο.. χμμ.. αντιδραστικά απέναντι σε άλλα σκυλιά (συνήθως, υπάρχουν κι αυτά που έχουν κακές εμπειρίες με ανθρώπους κ είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). Κ από την καλή κ από την κακή άποψη. Απλά μη φέρνεις σε επαφές σκυλιά που δε θέλουν (ή δεν πρέπει - στην περίπτωση του δικού σας αδέσποτου στην Εύβοια που θα μείνετε μαζί, εντάξει, πρέπει) να ρθουν σε επαφή - π.χ. αχ τι καλό σκυλάκι, έλα να μυριστείτε.

(Έτσι τις προάλλες με νύχια κ με δόντια σώσαμε ένα σκυλί από το στόμα ενός αδέσποτου που δε θέλει καμία επαφή με άγνωστα σκυλιά... Δεν τρελαίνεται, ισορροπημένος είναι γενικά, πολύ κοντά του ή μες στη μούρη του να μην του ρθουν μόνο. Το φερε η κοπέλα να μυριστούν για να κοινωνικοποιηθεί το δικό της... Με το ένα χέρι να σηκώνω στον αέρα τον δικό μου που ήθελε να συνδράμει στον καυγά κ με το άλλο να προσπαθώ να πιάσω μια αρκούδα από τα τσουλούφια για να μπορέσει η κοπέλα να απομακρυνθεί, κωμωδία... Πάλι καλά ήταν άλλη μια κοπέλα που την ήξερε κ του μπλόκαρε το δρόμο γιατί εγώ κόντεψα να του ξεριζώσω τα τσουλούφια.)

Και ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ. Μη σε ζώνουν τα φίδια. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σε πείσω, το ξέρω, ενστικτώδες είναι. Αλλά όσο σε πιάνει εσένα υποσυνείδητος φόβος, τόσο το χειρότερο. Το καταλαβαίνει κ ο δικός σου κ τα "απέναντι" και θεωρούν ότι για να υπάρχει καπνός (φόβος) υπάρχει κ φωτιά (απειλή) κ κάτι πρέπει να κάνουν γι'αυτό.

Όταν λέμε ότι αυτό γίνεται με τα αδέσποτα, δεν εννοούμε σώνει κ ντε τα σκυλιά χωρίς ιδιοκτήτη. Τα τσοπανόσκυλα που είναι λυτά κ χύμα, δε θα θέλουν να πλησιάσετε το κοπάδι ή την περιοχή τους ας πούμε.

Κουλ διάθεση, δεν τρέχει τίποτα κ από μακριά με τους αγνώστους.

(@medusa εμένα δεν είναι πια μικρός... 9 χρόνια μαλάκας είναι :ROFLMAO: )
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Με σκύλο δεν έχει καμία σχέση η δυναμική κ η έκφανση της συνάντησης από ότι όταν είσαι μόνος άνθρωπος (ή άνθρωποι). Κα-μί-α.

Κ να σε απωθήσει δλδ σκυλί εσένα, τον άνθρωπο, πάλι διαφορετικά θα γίνει από ότι αν είσαι με το σκυλί σου.

Καλά μην τρομάζεις. Να ξέρεις απλά ότι τα σκυλιά είναι πιο.. χμμ.. αντιδραστικά απέναντι σε άλλα σκυλιά (συνήθως, υπάρχουν κι αυτά που έχουν κακές εμπειρίες με ανθρώπους κ είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο). Κ από την καλή κ από την κακή άποψη. Απλά μη φέρνεις σε επαφές σκυλιά που δε θέλουν (ή δεν πρέπει - στην περίπτωση του δικού σας αδέσποτου στην Εύβοια που θα μείνετε μαζί, εντάξει, πρέπει) να ρθουν σε επαφή - π.χ. αχ τι καλό σκυλάκι, έλα να μυριστείτε.

(Έτσι τις προάλλες με νύχια κ με δόντια σώσαμε ένα σκυλί από το στόμα ενός αδέσποτου που δε θέλει καμία επαφή με άγνωστα σκυλιά... Δεν τρελαίνεται, ισορροπημένος είναι γενικά, πολύ κοντά του ή μες στη μούρη του να μην του ρθουν μόνο. Το φερε η κοπέλα να μυριστούν για να κοινωνικοποιηθεί το δικό της... Με το ένα χέρι να σηκώνω στον αέρα τον δικό μου που ήθελε να συνδράμει στον καυγά κ με το άλλο να προσπαθώ να πιάσω μια αρκούδα από τα τσουλούφια για να μπορέσει η κοπέλα να απομακρυνθεί, κωμωδία... Πάλι καλά ήταν άλλη μια κοπέλα που την ήξερε κ του μπλόκαρε το δρόμο γιατί εγώ κόντεψα να του ξεριζώσω τα τσουλούφια.)

Και ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ. Μη σε ζώνουν τα φίδια. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σε πείσω, το ξέρω, ενστικτώδες είναι. Αλλά όσο σε πιάνει εσένα υποσυνείδητος φόβος, τόσο το χειρότερο. Το καταλαβαίνει κ ο δικός σου κ τα "απέναντι" και θεωρούν ότι για να υπάρχει καπνός (φόβος) υπάρχει κ φωτιά (απειλή) κ κάτι πρέπει να κάνουν γι'αυτό.

Όταν λέμε ότι αυτό γίνεται με τα αδέσποτα, δεν εννοούμε σώνει κ ντε τα σκυλιά χωρίς ιδιοκτήτη. Τα τσοπανόσκυλα που είναι λυτά κ χύμα, δε θα θέλουν να πλησιάσετε το κοπάδι ή την περιοχή τους ας πούμε.

Κουλ διάθεση, δεν τρέχει τίποτα κ από μακριά με τους αγνώστους.

(@medusa εμένα δεν είναι πια μικρός... 9 χρόνια μαλάκας είναι :ROFLMAO: )
Μάλιστα, εντάξει, κατάλαβα, θα πρέπει να είμαι κουλ ,θα το δουλέψω αυτό όσο μπορώ. Βλέπεις εγώ δεν έχω την δική σου εμπειρία, το περιστατικό που περιεγραψες αν ήμουν εκεί θα με τράβαγες κι εμένα απ τα μαλλιά γιατί θα είχα μπλέξει στη μέση. :LOL:

Βρε δεν ντρέπεσαι να τον λες μαλακα τς τς τς :LOL:
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να σου πω και κατι ακομα για τον αλλον στην Ευβοια. Ρωτησα τον κτηνιατρο για κολλαρα, αμπουλες κλπ. Μου ειπε οτι ενας σκυλος που ζει τελειως χυμα στην εξοχη δεν θα προστατευτει ουτε με δεκα κολλαρα (και μονο για τσιμπουρια και ψυλλους το καλαζαρ θα καραδοκει παντα, εαν δεν εχει) Το μονο που μπορει να τον γλυτωσει για αυτο το καλοκαιρι απο τσιμπουρια και ψυλλους ειναι το bravecto. Αφου ομως δεν εχουμε δυνατοτητα εξετασεων πρωτα καλυτερα να τον αφησω στην ησυχια του.
Επισης μου ειπε οτι αν παμε εξοχη τελικα να βαλω στον tesoro ΚΑΙ αμπουλα (να παμε στο ιατρειο να την βαλει αυτος για να μου δειξει κιολας)
Να μην αφήσεις τον άλλο στην ησυχία του. Πάρε ένα κολάρο και αν μπορέσεις να του το φορέσεις. Αν δεν καταφέρεις να τον πιάσεις θα το έχεις για τον tesoro. Έστω πως θα τον προστατέψει μόνο από τσιμπούρια και ψύλλους λίγο είναι ;

Αμπούλα τέτοια εποχή είναι υπερβολή μαζί με το κολάρο, προσωπική γνώμη.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπερα Νονε :giggle: @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ. Προσωπικα δεν το θεωρω καθολου λιγο να γλυτωσει απο τσιμπουρια και ψυλλους. Και ΔΕΝ θελω καθολου να τον αφησω στην ησυχια του γενικοτερα. Εχω την ελπιδα να τα πηγαινει καλα με τον tesoro και ονειρευομαι οτι θα τον παρω Αθηνα. Ο κτηνιατρος ειπε οτι δεν κανει τιποτα ενα κολαρο. Και φυσικα μπορω να του το φορεσω, και αμπουλα αν ειναι να του βαλω. Να του παρω το scalibor οπως πηρα και στον tesoro η ειναι καποιο αλλο πιο δυνατο ας πουμε?? (ακομα δεν ειναι σιγουρο το αν θα παμε αλλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη)

Για λιγο βοηθεια παλι με τις αμπουλες. Διαβαζω και εδω στο φορουμ και ακρη δεν εχω βγαλει. Κολλαρα αμπουλες σιτρονελες o_O . Εσυ θεωρεις οτι ειναι σωστα καλυμμένος μονο με το κολλαρο για την απολυτη εξοχη ?? Γιατι ειπε ο γιατρος ΜΟΝΟ αν παμε εξοχη να του βαλει και αμπουλα. Μηπως η αμπουλα ειναι πιο αποτελεσματικη οποτε να βαλει αμπουλα και να βγαλει το κολαρο (να μην τα εχει ολα μαζι??) Αν θελεις μου λες εσυ τι χρησιμοποιεις.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια έννοια λέει ο γιατρός πως το κολάρο δεν κάνει κάτι. Αν δεν κάνει το φοράμε τσάμπα. Μάλλον θέλει να πει πως για ένα σκύλο που ζει στην εξοχή και αδέσποτος οι κίνδυνοι είναι αυξημένοι.

Υποτίθεται πως αυτά τα σκευάσματα παρέχουν προστασία, δεν είναι ακριβώς προστασία απλά μείωση των πιθανοτήτων, και πως το ένα ή το άλλο αρκούν ( αμπούλα ή κολάρο). Το ότι εμείς προσθέτουμε το ένα επάνω στο άλλο για επιπλέον προστασία δεν ξέρω πως προέκυψε, το κάνουμε πάντως. Σε καμία μελέτη δεν έχω διαβάσει για πείραμα με δύο σκευάσματα, αν έχει βρει κάποιο μέλος θα ήθελα να την διαβάσω.

Αναφέρομαι σε αυτό το διάστημα και εννοώ Απρίλιο και μέχρι τέλος Μαΐου. Από Ιούνιο αλλάζουν οι συνθήκες και η εξάπλωση της σκνίπας είναι μεγαλύτερη με κορύφωση Αύγουστο - Σεπτέμβριο.

Πάρε ένα Seresto για τον άλλο. Υποτίθεται πως έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Υπάρχουν σκυλιά με ανθεκτικό ανοσοποιητικό απέναντι στην λεισμάνια όπως και σκυλιά ασυμπτωματικοί φορείς. Τον tesoro από το σούρουπο μέχρι την αυγή μέσα στο σπίτι και όχι έξω.

Οι σκνίπες δρουν σε λίγο φως και προτιμούν το ακίνητο θύμα.

* Όλοι αναφερόμαστε στην λεισμάνια για τα σκυλιά και παραγνωρίζουμε τους ανθρώπους. Ίσως επειδή τα θύματα στην Ελλάδα είναι σχετικά λίγα κάθε χρόνο.
 
  • Like
Reactions: aleka1


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@aleka1 Προτείνω στον αλλον να παρεις ενα preveνdog είναι σαν το σκαλιμπορ με ενα τικ περισσοτερη δραστικη ή σκαλιμπορ . Και οικονομικοτερα απο σερέστο και πιο ελαστικα, τα προτιμω στα αδεσποτακια σε περιτπωση που πιαστει καπου το ζωο. Εαν το βαλεις Μαιο θα βγαλει τους 5 επικινδυνους μηνες.

Εαν βαλεις σερεστο υπαρχει επίσης αυξημενος κίνδυνος να του το κλέψουν αν είναι φιλικός και το παρουν πρεφα οτι κανει 40 ευρω για να το βαλουν σε δικό τους σκύλο. (ναι υπαρχουν τετοιοι καφροι)
 
  • Like
Reactions: mareco and aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια έννοια λέει ο γιατρός πως το κολάρο δεν κάνει κάτι. Αν δεν κάνει το φοράμε τσάμπα. Μάλλον θέλει να πει πως για ένα σκύλο που ζει στην εξοχή και αδέσποτος οι κίνδυνοι είναι αυξημένοι.

Υποτίθεται πως αυτά τα σκευάσματα παρέχουν προστασία, δεν είναι ακριβώς προστασία απλά μείωση των πιθανοτήτων, και πως το ένα ή το άλλο αρκούν ( αμπούλα ή κολάρο). Το ότι εμείς προσθέτουμε το ένα επάνω στο άλλο για επιπλέον προστασία δεν ξέρω πως προέκυψε, το κάνουμε πάντως. Σε καμία μελέτη δεν έχω διαβάσει για πείραμα με δύο σκευάσματα, αν έχει βρει κάποιο μέλος θα ήθελα να την διαβάσω.

Αναφέρομαι σε αυτό το διάστημα και εννοώ Απρίλιο και μέχρι τέλος Μαΐου. Από Ιούνιο αλλάζουν οι συνθήκες και η εξάπλωση της σκνίπας είναι μεγαλύτερη με κορύφωση Αύγουστο - Σεπτέμβριο.

Πάρε ένα Seresto για τον άλλο. Υποτίθεται πως έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Υπάρχουν σκυλιά με ανθεκτικό ανοσοποιητικό απέναντι στην λεισμάνια όπως και σκυλιά ασυμπτωματικοί φορείς. Τον tesoro από το σούρουπο μέχρι την αυγή μέσα στο σπίτι και όχι έξω.

Οι σκνίπες δρουν σε λίγο φως και προτιμούν το ακίνητο θύμα.

* Όλοι αναφερόμαστε στην λεισμάνια για τα σκυλιά και παραγνωρίζουμε τους ανθρώπους. Ίσως επειδή τα θύματα στην Ελλάδα είναι σχετικά λίγα κάθε χρόνο.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η αληθεια ειναι οτι οταν περιεγραψα στο γιατρο τις συνθηκες που ζει ο αδεσποτακος μου ειπε "ετσι οπως τα περιγραφετε ουτε δεκα κολαρα δεν τον σωζουν, μονο to χαπι "
Επομενως εγω θα το παρω.
Ο tesoro εννοείτε οτι κοιμαται μεσα ,και στην Ευβοια θα κοιμαται μεσα που να τον αφηνα εξω χωρις περιφραξη αλλωστε

Οι σκνιπες δηλαδη δρουν σε αντιθεση με τα κουνουπια στο λιγο φως. Διαβασα οτι ειναι και μικροτερες απο τις τρυπες στις σιτες.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
@aleka1 Προτείνω στον αλλον να παρεις ενα preveνdog είναι σαν το σκαλιμπορ με ενα τικ περισσοτερη δραστικη ή σκαλιμπορ . Και οικονομικοτερα απο σερέστο και πιο ελαστικα, τα προτιμω στα αδεσποτακια σε περιτπωση που πιαστει καπου το ζωο. Εαν το βαλεις Μαιο θα βγαλει τους 5 επικινδυνους μηνες.

Εαν βαλεις σερεστο υπαρχει επίσης αυξημενος κίνδυνος να του το κλέψουν αν είναι φιλικός και το παρουν πρεφα οτι κανει 40 ευρω για να το βαλουν σε δικό τους σκύλο. (ναι υπαρχουν τετοιοι καφροι)
Ευχαριστω , πολυ καλη πληροφορια, αν ειναι ΚΑΙ δρατικοτερο ΚΑΙ πιο ασφαλες ,τελεια.

Ενταξει αυτο πια, απιστευτο μου κανει, οτι θα ψαξει καποιος ενα αδεσποτο σκυλο τι κολαρο φοραει και αν ειναι καλο να το κλεψει (προφανως για τον δικο του σκυλο, τι αλλο να το κανει?) Οντως καφριλα χωρις ορια ειναι :mad:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό που αναφέρει η @medusa
Για να το προτείνει σημαίνει πως έχει καλή εμπειρία.

Οι σκνίπες είναι γύρω στα τρία χιλιοστά και δεν μεταφέρουν όλες το παράσιτο, μόνο συγκεκριμένα είδη.
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλημέρα

Σήμερα κλείσαμε μήνα από τότε που βρήκαμε τον θησαυρουλη μας.

Πρώτα θέλω να σας χιλιοευχαριστησω ΟΛΟΥΣ για τις συμβουλές και τη βοήθεια. Δεν ξέρω τι θα κάναμε χωρίς εσάς. Είστε όλοι πολύτιμοι :love:

Τώρα μια σύντομη ενημέρωση. Είναι όλα τέλεια, με το φαγητό κανένα πρόβλημα, ότι και να φάει δεν τον πειράζει τίποτα, παξιμάδι το φαγητό όπως μου είπατε και φρουτακι. Έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και να εκτελεί βασικές εντολές με αρκετή επιτυχία ( τον εκπαιδεύει ο άντρας μου στην πρωινή βολτα 5-7 πάνε σε ένα περιφραγμενο παρκακι) έχει λίγο ξεκολλήσει από τα πόδια μας, κάθεται και μόνος του στη βεράντα και λιαζεται.
Και κάτι ακόμα. Πρόσεξα ότι δεν τον νοιάζει καθόλου η ηλεκτρική σκούπα, σκουπιζα και ήρθε δίπλα να φάει. Οπότε τον έπιασα μετά και τον χτενισα με τη σκούπα με το μικρό εξάρτημα για τα έπιπλα και δεν τον ένοιαξε καθόλου, του άρεσε κιόλας το ξύσιμο, :giggle: . Είναι θησαυρος όνομα και πράγμα. Μόνο το κινητό φοβάται και τη σιτρονελα δεν θέλει
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Πρόσεξα ότι δεν τον νοιάζει καθόλου η ηλεκτρική σκούπα, σκουπιζα και ήρθε δίπλα να φάει.
Πλάκα κάνεις!!! η Νέλλη με το που ΑΚΟΥΕΙ να βγάζω την ηλεκτρική για να σκουπίσω, σηκώνεται απ το κρεβατάκι της κι είναι υπ'ατμόν!! περιμένει να δει σε ποιά πλευρά του σπιτιού θα πάω τη σκούπα για να διακτινιστεί στην άλλη. Πριν ακόμα την ανοίξω!!!! κι αναρωτιέμαι: 1 χρόνο δεν το συνήθισε?????
 
  • Haha
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Πλάκα κάνεις!!! η Νέλλη με το που ΑΚΟΥΕΙ να βγάζω την ηλεκτρική για να σκουπίσω, σηκώνεται απ το κρεβατάκι της κι είναι υπ'ατμόν!! περιμένει να δει σε ποιά πλευρά του σπιτιού θα πάω τη σκούπα για να διακτινιστεί στην άλλη. Πριν ακόμα την ανοίξω!!!! κι αναρωτιέμαι: 1 χρόνο δεν το συνήθισε?????
:LOL: Αλίκη αλήθεια, μιλάμε είναι στα πα@@@ρια του όλα. Κανείς θόρυβος δεν τον νοιάζει. Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για πολλές φοβίες που έχουν πολλά σκυλιά, και πρέπει να είναι δύσκολο να το διαχειριστεις. Ευτυχώς μέχρι στιγμής να χτυπήσω ξυλο, μόνο το κινητό φοβάται και μου κάνει μεγάλη εντύπωση δεν μπορώ να το εξηγήσω.
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
:LOL: Αλίκη αλήθεια, μιλάμε είναι στα πα@@@ρια του όλα. Κανείς θόρυβος δεν τον νοιάζει. Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για πολλές φοβίες που έχουν πολλά σκυλιά, και πρέπει να είναι δύσκολο να το διαχειριστεις. Ευτυχώς μέχρι στιγμής να χτυπήσω ξυλο, μόνο το κινητό φοβάται και μου κάνει μεγάλη εντύπωση δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Μπορει να παίζει ρολο το οτι υπήρξε αδεσποτακι..εινσι σκληραγωγημενο. Ενώ εμάς...πριγκίπισσα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3